Nederlandse films in Cousin, Cousine trek bij bioscooppubliek kostelijke komedie vol subtiliteiten de force La Notte: een tour hoarlcm Poolse actrice Ida Kaminska overleden Leidens eredoctoraat voor Franse filmer Elsevier I filmhuizen IK® AFDELING KEUKENS r Antonioni schetst indringende, beklemmende sfeer I BauknBCht en de NEMENHUIS keuken Met Voor een handvol dollars begon tijdperk van spaghettiwesterns Bioscoopcijfers geven hoopvol beeld 2% Heeft haar keukenshowroom vernieuwd Naast de Tevens willen wij u graag kennis laten maken met de BARRE keuken. introduceren wij u nu ook de FELKE-keuken uitgevoerd in o.a. kunststof-kunststof/hout en massief eiken fronten. KOUDENHORN 60 HAARLEM tel: 023-322368-322882 ELSEVIER 15 FILM 1980 VRIJDAG 2 3 M E I y 3 h 4 i L J Openingstijden: MSB 3 Verkrijgbaar bij de boekhandel In 1979 werden er 320 nieuwe hoofdfilms in de Nederlandse bioscopen in roulatie gebracht. Daar van kwamen er 127 uit de VS, 54 uit Frankrijk, 33 uit de Bondsrepubliek, 29 uit Engeland, 19 uit Italië en 13 uit eigen land. Wat die eigen filmproduktie betreft; ongeveer 3,4 miljoen Nederlanders gingen er naar kijken en zorgden ervoor dat ruim 22,6 miljoen harde Neder landse guldens de kassa’s van de diverse bioscopen binnenvloeiden. di. t/m vr: 8.30-12.30 uur-13.30-18.00 uur zaterdags 8.30-16.00 uur. donderdagavond 19.00-21.00 uur. MAANDAG GESLOTEN <4 Charles Boost I l Victor Lanoux en Marie-Christine Barrault in Cousin, Cousine (ADVERTENTIES) i F, KEUR B.V c I I Gebonden 24,50 Gebonden 24,50 Bi/ elke boekhandel J Vraag óók naar het vervolgdeel Claudius de God. Ida Kaminska, die in 1968 naar de V.S. was geëmigreerd, was in 1946 directrice, manager en ster geworden van het joodse staatstheater in Polen. i The Shop on Main Street is een Tsje- choslowaakse film, die werd gemaakt in 1965 en die in 1966 in de V.S. werd ver toond. Het spel van Ida Kaminska werd zo gewaardeerd dat zij kandidaat werd ge steld voor een Oscar. Het zijn gegevens ontleend aan het Jaarverslag van de Neder landse Bioscoopbond over 1979 waarin op overzichtelijke ma nier naast allerlei feitelijke mededelingen het onmisbare getal- len-materiaal verwerkt is. Bijvoorbeeld het volgende: in 1979 gingen 22.757 miljoen mensen naar de bioscoop dat is 2 miljoen meer dan in 1970. In diezelfde tijd was het aantal bioscopen met 130 gestegen, waardoor het effect van de sluiting van vooral economisch zwakkere theaters in de jaren zestig voor een belangrijk deel ongedaan werd gemaakt. Dit heeft de Bonds voorzitter, de heer J. Th. van Taalingen op, hoewel de uitbrei ding van het bioscoopbedrijf zich in 1979 heeft voortgezet er kwamen in dat jaar 23 theaters bij zijn er duidelijke aanwij zingen dat expansie en vernieuwing in de komende tijd in een minder hoog tempo zullen plaatshebben dan de laatste jaren het geval was. Als voornaamste oorzaak hiervoor geeft de Bonds voorzitter op dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat in veel NEW YORK (AP). De Poolse actrice Ida Kaminska, onder meer bekend ge worden door haar rol als joodse winke lierster in de film The Shop on Main Street, is woensdag op 80-jarige leeftijd in haar woning in New York overleden. Het weergaloze boek van de grandioze tv-serie, U mag het niet missen! De Filmschuur vertoont tot en met zater dag nog Robert Young’s Alambrista de film over Mexicanen die klandestien de grens met de VS overgaan op zoek naar werk. Vanaf de daaropvolgende woens dag wordt La Notte van Antonioni. Mi chelangelo Antonioni gebracht, de meest besproken filmer uit de jaren zestig is lange tijd uit de belangstelling gebleven, maar opnieuw ontdekt via een uitvoerig retrospectief tijdens Film International van dit jaar. Voor vele bezoekers was toen La Notte een verrassende film die weinig van zijn oorspronkelijke kracht bleek te hebben verloren. Meer verhaal zit er niet in maar door een beklemmende sfeertekening bij ieder van die intermezzi weet de Italiaanse filmer een voortgaande handeling te suggereren die er in werkelijkheid niet is. Marcello Mastroianni en Jeanne Mo reau spelen het echtpaar op een indrin gende manier zonder veel gebruik van het woord, bijna uitsluitend door er te zijn. Het geheel is een eenmalige maar onver getelijke tour de force die zijn weerga in de filmhistorie niet heeft en daarom door niemand gemist mag worden. Antonioni’s camera volgt beide mensen op die speciale dag, het bezoek aan een doodzieke vriend, een receptie bij een uitgever, een tijd verveeld hangen in een nachtclub, tenslotte een chaotisch nacht feest in en om het landhuis van miljonair. digde film Bof van de Franse cineast Claude Feraldo. Vijf familieleden en een vriend kappen met het voorgebakken be staan van werk, promotie en carrière af om nieuwe persoonlijke verhoudingen uit te vinden. Ze keren de maarschappij de rug toe maar de weg naar een nieuwe vrijheid is niet al te eenvoudig. Diverse levensfilosofiën worden behandeld met een vaak luchtig maar wel ironisch tintje. Feraldo chargeert de problemen en aar zelt niet om de maarschappelijke verhou dingen een karikaturele voorstelling te geven, maar doet dit wel met humor. Aanvang 21.00 uur. Dat is alles! Maar het is een voortdurend genoegen om te zien wat Tacchella van deze originele en speelse intrige weet te maken, hoe de verwarring onder de fami lie stijgt als er nog niets aan de hand is en pas als ieder zich bij de situatie heeft neergelegd, de verliefden doen wat van hen verwacht wordt. Wat dan weer nieu we verontwaardiging tot gevolg heeft. Cousin, Cousine is een liefdeskomedie vol subtiliteiten en wie daar oog voor heeft zal zich kostelijk amuseren, vooral ook met het spel van de hoofdpersonen Victor La- nout als Ludovic en Marie Christine Bar rault als Marthe. Cousin,Cousine begint met een druk bezocht bruilofstfeest. Als de gasten ver trokken zijn blijven Marthe en Ludovic over. Ze zijn beiden getrouwd, hebben kinderen maar zijn deze avond door hun respectieve wederhelften in de steek gela ten. Marthés man en Ludovic’s vrouw zijn op deze mooie zomeravond een avontuur begonnen en om zich te wreken besluiten de achterblijvers de schijn te wekken dat ze op elkaar verliefd zijn en een geheime verhouding zijn begonnen. Het is niet moeilijk de wederzijdse famielies die el kaar vaak treffen, om de tuin te leiden, is het niet bij een bruiloft dan bij een doop feest of begrafenis. Marthe en Ludovic zijn er dan ook steeds, zoeken eikaars gezelschap op en worden dan door de aanwezigen op duidelijk overspel ge taxeerd, hoewel er niets aan de hand is. Wel zijn ze steeds meer op elkaar gesteld geraakt maar dat houdt nog niet de conse quenties in waarvan hun omgeving hen verdenkt. Pas als zij beiden het ogenblik geschikt achten, zetten ze hun platonische vriendschap in een meer actieve verhou ding om. Vier jaar later maakte hij, eveneens in Parijs Gare du Nord, een bijdrage aan compilatiefilm waaraan nog vijf andere filmers onder andere Chabrol, Godard en Rohmer) meededen met ieder een door een bepaalde plek of wijk van de stad geïnspireerde speelfilm of documentaire. Beide films zijn opgenomen in het Jean Rouch-programma dat op woensdag en donderdag in het Academiegebouw van de Universiteit gedraaid zal worden en dat verder voornamelijk etnologische stu dies uit Afrika zal bevatten. De vooraf gaande dinsdag is gereserveerd voor reis- en nieuwsdocumentaires die tot de ciné ma vérité gerekend kunnen worden, zoals Nanook of the North (1922) van Flaherty (de eerste film waarbij het begrip „docu mentaire” gebruikt werd), Vertov’s De man met de Camera uit '29, films van Joris Ivens (Nieuwe Gronden, Borinage) en Het Schot is te Boord, de visserijfilm van Herman van der Horst uit 1951. Als donderdagmiddag de Rouch-cyclus is afgelopen geeft de gloednieuwe eredoc tor om 16 uur een openbare les waarna het publiek in debat met de spreker kan tre den. In Jean Rouch is dan een weten schappelijk filmer gehuldigd die nauwe banden onderhoudt met de Nederlandse school van documentaristen, een school die in zijn beste ogenblikken evenals Rouch de mens bestudeert in zijn dage lijkse gedragingen, bewegingen en wijze van spreken. De onderscheiding van de Leidse Universiteit is een duidelijke on derstreping van die bómden. Hoewel het er allemaal heel serieus uit ziet, was het toch de bedoeling van Serge Leone om het genre lichtelijk te parodië ren door meer geweld en sensatie in zijn films te stoppen dan reëel te verdragen was. Door die overdrijving kon hij zowel publiek aantrekken door grof sadisme als door het amusante van de overdrijving. En op die formule heeft Leone zich enige tijd goed draaiende kunnen houden. Niets werd uitgewerkt of vooraf bespro ken. Mijn filmacteurs bepaalden zich er toe om precies zo te handelen zoals ze gedaan zouden hebben wanneer er geen lens op hun gericht was. La Notte, de nacht, behandelt 24 uur uit het leven van een echtpaar dat zijn huwe lijk als mislukt ziet maar na enkele schok kende gebeurtenissen die zij samen of afzonderlijk beleven, toch blijk geeft op een wanhopige manier niet buiten elkaar te kunnen. Het is een triest verhaal over een fataal tekort aan communicatie, een langzaam vervreemdingsproces dat mis schien aan het einde van de film tot staan is gebracht. Maar misschien ook niet. Een andere film die niet van vandaag of gisteren is en die door Frans Hals in de dagelijkse voorstellingen wordt vertoond, is Voor een Handvol Dollars, een produk- tie van Sergio Leone (met muziek van Ennio Morricone), waarmee het tijdperk van de Italiaanse spaghetti western werd ingeluid. Italië begon toen Hollywood te beconcurreren met een filmgenre waar van tot dan Amerika het alleenvertonings recht scheen te bezitten. Maar het succes van A Fistfull of Dollars werd al gauw gevolgd door The Good, the Bad and the Ugly en Once upon a Time in the West en het ging er even op lijken of Hollywood op eigen terrein verslagen zou worden. In Leone’s film speelt Clint Eastwood die hier zijn debuut als acteur maakte, de rol van naamloze vreemdeling die uit het niets opduikt en straks weer, als hij zijn lust naar avontuur en geld bevredigd heeft in het niets zal verdwijnen. Hij arri veert in een Mexicaans grensplaatsje waar twee smokkelbendes elkaar naar het leven staan, en Clint weet het zo te spelen dat de tegenstanders elkaar uitroeien na dat hij van beide kanten er financieel niet slechter op is geworden. Om ook nog iets goeds te doen brengt hij een vrouw die door de gangsters gekidnapt is, terug naar man en kind, waarna hij gerust terug kan keren naar waar hij vandaan is gekomen. De jeugd kan deze week kiezen uit drie programma’s. De Muppet Film die dage lijks om 14.00 uur in Lido draait, de feeste- lijkde Disney-revue van tekenfilmsterren die iedere dag, met uitzondering van maandag en dinsdag ook om 14.00 uur in Studio vertoond wordt en een Russisch sprookje dat van zaterdag t/m woensdag om 13.30 in Palace het doek vult. Het sprookje behandelt de geschiedenis van Aladdin en de Wonderlamp, een bekend verhaal dat nu in Cinemascope en kleur en met Nederlandse stemmen te zien is. Jeanne Moreau en Marcello Mastroianni in Antonioni’s meesterlijke La Notte. De naam Jean Rouch zal veel Nederlan ders, vrees ik, weinig zeggen, zijn film werk is niet direct geschikt voor bioscoop vertoningen en is daardoor beperkt geble ven tot kleine besloten gezeldschappen van direct geïnteresseerden. Ook daaraan wordt nu iets gedaan. Het Instituut voor Culturele Antropologie van de Leidse Universiteit vertoont op 27, 28 en 29 mei een Jean Rouch-filmcyclus waarin tien films van Rouch zijn opgenomen. Jean Rouch die in 1977 in Parijs gebo ren werd, daar studeerde, doctor in de letteren werd en tegelijk de ingenieurstitel haalde, is allesbehalve een kamergeleer de. Toen hij zich ging bezighouden met etnologie en antropologie maakte hij tij dens de oorlog grote reizen door Nigeria, Senegal en de Goudkust, gewapend met een tweedehands 16 mm-camera waar mee hij gewoontes en gebruiken van ver schillende negerstammen opnam, toen al vast overtuigd dat het filmbeeld veel van de mondelinge en schriftelijke beschrij vingen kon vervangen. Via deze studiereizen kwam hij er als vanzelfsprekend toe ook het gedrag van mensen uit zijn eigen omgeving te bestu deren en in documentaires vast te leggen die op de onmiddelijke werkelijkheid aan sloten, zodat men sprak van „cinéma véri té”. Een -goed voorbeeld van die richting die Rouch tussen zijn onderzoekingen in West-Afrika ter verpozing insloeg, is bij voorbeeld Chronique d’un Été, waarin hij Parijzenaars, buitenlandse gasten en toe risten onder de loep neemt met de bedoe ling erachter te komen hoe ze leven, hoe hun gebaren en reacties zijn. Ik maakte aantekeningen, zo verklaarde Rouch in een interview, over de gedragingen van de mensen op straat tijdens de zomer van 1960 en mijn notitieboekje heette camera. De enige nieuwe film op de bioscoop agenda van deze week moet men zoeken in het lijstje van nachtvoorstelling en waarop ook veel prolongaties voorkomen (Gescheurd Gordijn in Luxor, Die Blech- trommel in Studio, Magnum Force in Palace). Die „nieuwe” film is al weer enige jaartjes oud maar hij maakte des tijds zo veel indruk dat een herhaling, ditmaal in Roxy geen overbodige luxe genoemd kan worden. I I Het gaat om Cousin, Cousine, de tweede film van de Franse regisseur Jean Tac chella die hij in 1975 maakte na een jaar eerder met Voyage en Grande Tartarie gedebuteerd te hebben. In eigen land kreeg Cousin, Cousine de Prix Louis Del- luc, een hoge Franse onderscheiding, werd daarna voorgedragen als beste bui tenlandse film bij de jaarlijkse uitdeling van de Oscars in Hollywood maar ontving die eretitel van de New Yorkse filmcitici nadat de film een half jaar lang was voorgekomen op de lijst van de top 50 in het Amerikaanse vakblad Variety. En dat alles voor een bescheiden productie van een nauwelijks bekende regisseur, met nauwelijks bekende acteurs en met een uiters summiere handeling. Morgenavond vertoont de Film-Inn Zandvoort (Openbare Bibliotheek Zand- voort, Prinsesseweg) de in 1971 vervaar- Hg gemeentes het verzadiginspunt van de lokale filmbelangstelling en hiermee de grens van het economisch haalbare bereikt zijn. Welke films zijn in het afgelopen jaar het drukst bezocht en dus commercieel het meest succesvol gebleken? Het Jaarvers lag heeft een lijstje samengesteld van de top-tWintig waaruit blijkt dat Moonraker met Reger Moofe als James Bond op de eerste plaats komt, onmiddelijk gevolg door The Deer Hunter met Robert de Niro en Meryl Steep. Maar de Nederlandse film heeft zich ondanks de Amerikaanse concurrentie weten te handhaven. Op de vierde plaats van Top-twintig lijstje staat Wim Verstappen’s Grijpstra en de Gier met Rijk de Gooyer en Rutger Hauer en op de zesde plaats rijkt Een Vrouw als Eva van Nouchka van Brakel met Maria Schneider en Monique van de Ven. Kort Amerikaans van Guido Pieters staat vervolgens op nö. 12 en Herman van Veen’s Uit Elkaar op 13, waarna pas de met veel geschetter uitgebracht en ontvangen Apocalypse Now op de vijftiende plaats komt. Anton Koolhaas’ gelegenheidsfilm „Juliana” in 70 bewogen Jaren is dan de vijfde Nederlandse film die zich tot de twintig succesvolste films van ’79 mag rekenen, wat alles bij elkaar een hoopvol beeld geeft van de populariteit op het ogenblik waarop het eigen produkt in ons land kan rekenen.. Van de zes Nederlandse films die tegen het einde van het verslagjaar in produktie waren, zijn er inmiddels vijf al in première gegaan, te weten Een Tip van de Sluier, Spetters, Lieve Jongens en Laat de Dokter maar schuiven. Rest dus op het ogenblik nog één vaderlands produkt dat dit jaar nog in roulatie moet worden gebracht, de Solleveld-produktie Teken van het Beest. Het dramatische en vaak V/ verrassende verslag van de meest verbijsterende j/vernietigingskracht uit het 1/ begin van de oorlog: de ’/’Blitzkrieg’. Hoe veroverden von Manstein, Guderian en 'Rommel stormenderhand Europa? Gebonden met stofomslag, 352 blz., f 34,50 Vrijdag 30 mei zal door de Rijksuniversiteit van Leiden een eredictoraat worden verleend aan de Franse antropoloog-filmer Jean Rouch wegens zijn uitzonderlijk en baanbrekend werk op het gebied van de etnocinematografie, d.i. de volkenkundige film. Dit als onderdeel van de viering van het 405-jarige bestaan van de Leidse Universiteit.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15