Diamanten gelaat Opnieuw sanering in confectie Nederland Hogere prijzen in Franse landbouw UIT CAO S HOOGOVENS EN PHILIPS BLIJKT: verzekerden Zuivelorganisatie wil sociale dienstplicht Iran verhoogt olieprijs niet PLANNING GASUNIE NU EIND 1984 •H Volvo in België stuurt personeel naar huis Bloemlezing uit brieven III „schenkt” 4 mln. A WV-voorzitter Buiten Europese Gemeenschap Stagnerende consumptie oorzaak Gemeenten graag in zee met project ontwikkelaars om LJ Lm Jt I 19 ECONOMIE 19 80 VRIJDAG 2 3 M E I S3 I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Of dit najaar werkgevers en vakbeweging met de regering rond de tafel gaan zitten om te praten over het arbeidsvoorwaardenbe leid, hangt nu voornamelijk van de regering af. I Vakbonden houden zich goed aan loonmaatregel F 5 teerd I 1 I Haast achter kolenvergasser STEIN. Er zullen opnieuw ar beidsplaatsen verloren gaan in de Ne derlandse confectie-industrie. Bij de invoering van de loonmaatregel van dit jaar heeft de FNV alle gesprekken op centraal niveau opgeschort, totdat de regering zou laten weten dat de loonmaat regel niet definitief zal worden verlengd tot na 1 januari 1981. De regering heeft deze uitspraak nog niet willen doen, omdat de FNV-bonden dreigden bij de CAO-onderhandelingen met de werkgevers te willen praten over het in 1981 inhalen wat met dat jaar tekort is gekomen. Nu de eerste grote bedrijfs cao’s - Philips en Hoogovens - in principe zijn afgesloten, blijkt dat de FNV zich volledig houdt aan wat de loonmaatregel voorschrijft. De FNV-bonden hebben zich op het standpunt gesteld dat als een in haalmanoeuvre zou worden overeengeko men, minister Albeda (Sociale Zaken) ver volg van de loonmaatregel al in zijn bu reaulade klaar zou leggen. Deze bedrijven willen een meerjarige CAO, waarin een min of meer vast bedrag aan prijscompensatie wordt afgesproken, een maximering dus. De bonden verzetten zich daartegen, omdat men meent dat met zo’n afspraak de koopkrachthand having geweld wordt aangedaan. Ook hier is dui- Regering en werkgevers moeten nu toe geven, dat de bonden zich correct hebben gedragen. Nog niet bij alle grote bedrijven is men het eens over het herstel van de volledige automatische prijscompensatie. Volgens de loonmaatregel mag met in gang van 1 juni niet meer dan 26 gulden per maand voor iedereen worden betaald. „Toen moesten de bonden met matigings- voorstellen de onderhandelingen in, waar na bleek dat er bedrijfstakken en indivi duele bedrijven waren die grote winsten hadden gemaakt”, zo meent de FNV. Het beleid, dat nog moet worden uitge stippeld en waarover de leden zich nog zullen moeten uitspreken, zal waarschijn lijk gaan inhouden dat men in bedrijfstak ken en bedrijven waar de rendementen goed zijn, zwaardere eisen zal stellen dan waar het niet zo goed gaat. Mochten de economisch resultaat by deze operatie. De verwachting is dat het gat tussen de gas-, olie- en kolenprijs op den duur wel zo groot zal worden dat kostbare fabriek rendabel kan draaien. Dit komt onder andere voor bij kleinere gemeenten die zich door gebrek aan ken- nis en ervaring bij grotere projecten rela tief sneller overrompeld voelen. In 74 procent van de gevallen, aldus het EIB, verliepen de onderhandelingen en de daarop volgende bouw soepel. Redenen om met project-ontwikkelaars in zee te- gaan zijn volgens de gemeenten de daar. aanwezige technische kennis, de kennis van de markt en de slagvaardigheid. i,st 420,08 318.3 7.51 137.01 RIJSWIJK (ANP). Het bestuur van het produktschap voor Zuivel heeft beslo ten de Nederlandse melkveehouders dit jaar gedurende vier weken vrij te stellen van de zogenaamde administratieve hef fing die zij, ter financiering van de uitga ven van het produktschap, verschuldigd zijn. Hiervoor is gekozen de periode van 11 mei tot en met 7 juni, zijnde het tijdvak waarin de melkproduktie het hoogst is. De via de zuivelfabrieken af te dragen admi nistratieve heffing bedraagt 38 cent per 100 kilo melk. Met de „kwijtschelding” hiervan over genoemd tijdvak, is een be drag gemoeid van ruim vier miljoen gul den. Het produktschap kan, naar het mee deelt, afstand doen van dit bedrag aan inkomsten, en daarmee de kostenstijging in de melkveehouderij enigszins verlich ten, gezien de omvang van zijn algemene reserve. Deze reserve is bedoeld om te allen tijde dekking te bieden voor de be hoefte aan liquide middelen van het pro duktschap en om in de toekomst de admi nistratieve heffing te kunnen stabiliseren. I i ndsen v. ed.) 12,50^ de G. :laim, ;n. 48.50 35.00 22,50 241.50 158,00 64.00 42,50 109.50 41,20 53,00 51,00 100.00 61,30 57,50 137,00 107,80 135,20 36,50 49,00 103,50 50,70 46,70 49.00 74,00 84.80 42,80 153,50 42,20 41,50 71,20 31.50 1 53.80 126.50] 94,50 58,50 137,70 40,00 136,00 69,10 68,90 170,00 33.60 81,00 158,00 23,00 37,90 39,00 45,80 48,10 104,00 335,00 685.00 160,00 155,00 305,00 Die kwestie van het afval is een zaak waar de project groep nog druk mee bezig is. In Afrika wordt de as gebruikt voor de fabricage van betonstenen en in princi pe kan de as van de kolenvergasser in de Eemshaven ook de grondstof worden voor een vervolgindustrie. Er zijn voorzichtig al wat contacten gelegd, maar afspraken zijn er nog niet. In eerste instantie zal er bij de installatie die in totaal tientallen hectaren grond in de Eemshaven vergt, dan ook ruimte moeten zijn voor de opslag van de as. Bij de gasproduktie komen ook andere stoffen vrij zoals teer, nafta, ammoniak en zwavel. De hoeveelheden daarvan zijn echter niet interessant voor vervolgindu- strieën om vlakbij de kolenvergasser te gaan zitten. Ze moeten op de markt voor chemische stoffen worden verkocht. sche !D sen. dit euvel aan. 125,00 65,50 93,00 90,50 13.00 40,80 185,30 27,50 76,00 47,60 94.50 43,00 60,20 78,00 15,00 101,90 124.70 50,00 94,20 56,60 86,50 i 1 GOTHENBURG (Reuter). De perso nenautofabriek van Volvo in België heeft haar voltallige personeel (1250 personen) tijdelijk naar huis gestuurd wegens een tekort aan onderdelen dat op 8 mei nij pend werd. De twee vrachtautofabrieken en het dis tributiecentrum van onderdelen van Vol vo in België draaien nog door. De staking in de Zweedse havens zal naar het zich laat aanzien vanaf dinsdag ook in de vesti ging van Volvo in het Zweedse Gothen burg tot staking van de produktie leiden wegens een tekort aan parkeerruimte voor nieuwe personenauto’s die van de band rollen. Circa 6000 personeelsleden van Volvo in deze havenstad zullen naar huis worden gestuurd. Het voordeel van kolen is dat ze op veel plaatsen in de wereld in grote hoeveelheden voorkomen. Het gevaar dat de kolenleveranciers „Opecje” zullen gaan spelen en de prijzen sterk opschroeven, zoals de olieproducerende landen nu doen, is volgens ir. Lukey dan ook niet zo groot. Die prijsstijging zit er wel enigszins in door de toenemende vraag naar kolen, vooral tegen het eind van de jaren tachtig. Maar tegelijkertijd zal de gasprijs naar vermoeden ook omhoog gaan. (Van onze redactie economie) PARIJS. Het Franse kabinet zal naar verwacht op 30 mei besluiten om de Franse landbouwprijzen met vijf procent te verhogen. In eerste instantie is bij de plannen voor een kolenver gasser ook rekening gehouden met de bouw van een LNG-terminal in de Eemshaven. De restwarmte van de kolenvergasser was dan mooi te gebruiken voor het verdampen van het vloeibare aardgas. Bovendien zou het hoogcalorische LNG worden gemengd met het laagcalo- rische kolengas. Die LNG-terminal zit er niet meer in op korte termijn vanwege de onduidelijkheden rond de levering van Algerijns gas Wat dit betreft liggen de kaarten voorlopig anders, maar dat tast volgens ir. Lukey het bestaansrecht van de kolenvergasser niet aan. In Nederland wordt namelijk al een overschot aan hoogcalorisch gas ingevoerd uit Noor wegen en van de gasvelden in de Noordzee. Het kolengas zal op den duur met dit gas worden gemengd om een samenstelling te krijgen waar de gasfornuizen de verwar mingsketels op kunnen branden. De Gasunie heeft inmiddels al een keuze gemaakt voor het proces voor de kolenvergassing. Aan de Eemshaven De bonden hebben berekend dat zelfs de laagstbetaalden door de sterk gestegen prijzen met dit bedrag tekort komen. Het parlement weigerde echter uit te spreken dat de regering aanvullende maatregelen zou moeten nemen. Bij Philips en Hoogovens zijn bonden en werkgevers de volledige automatische prijscompensatie al overeengekomen. Bij AKZO en Shell is men nog niet zo ver. dingmagazijnen, die de produktie in eigen beheer hebben en deze uitbesteden aan ateliers in Oosteuropese landen en landen in het Verre Oosten waar de lonen laag zijn. Deze „oneigenlijke concurrentie” moet volgens hem aan banden gelegd worden. De achteruitgang van de Neder landse confectie-industrie kan volgens Bijer dan ook alleen worden voorkomen als de regering het EG-standpunt in deze kwestie overneemt. Dit standpunt houdt in dat alleen producenten en niet de de tailhandel het werk mag uitbesteden aan landen met lage loonkosten. delijk dat de bonden de bepalingen van de loonmaatregel willen honoreren, maar te vens de situatie van voor de loonmaatre gel willen herstellen. Niet alleen het gevecht over het herstel van de prijscompensatie zal de komende maanden in alle onderhandelingen cen traal staan, ook de invoering van een vijfde ploegendienst in die bedrijven waar een vierploegendienst geldt, is een harde zaak. Als eerste bedrijf is na een maand van staking Mobil in Amsterdam door de knieën gegaan. Hoewel de bonden daar niet de volledige vijfploegendienst hebben binnengehaald, hebben ze toch in grote lijnen hun zin gekregen door de invoering van een gecombineerde vier-vijfploegen- dienst. Shell houdt tot nu toe het been stijf en weigerde in de onderhandelingen het voorbeeld van Mobil te volgen. Het verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) is van mening dat de Mo- bil-overeenkomst geen olievlekwerking zal hebben. „De invoering van een vijf ploegendienst is mogelijk in een supermo dern bedrijf waar weinig mensen werken. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. In oktober vorig jaar hield hoogste man van de Gasunie in Groningen, ir. Kardaun, het er nog op dat er in 1986 wel een kolenvergasser in de Eemshaven kon staan. Nu wordt er voorzichtig gegokt op eind 1984. komt een installatie met in principe een flink aantal vergassingseenheden volgens de Lurgi-methode. Dat is wel een methode waarbij speciale eisen worden gesteld aan de samenstelling van de steenkool, een samenstelling die niet in elke mijn voorkomt. Daardoor is het aantal leveranciers beperkter dan bij een proces waarbij alle soorten steenkool kunnen worden gebruikt. Voordeel is echter dat de Lurgi-methode in de loop van de jaren het meest is toegepast en de beste kansen biedt op een economische gasproduktie. De voorzitter van de raad van bestuur van het kledingconcern Mackintosh, C.J. Bijer, heeft dit bekendgemaakt bij de pre sentatie van het jaarverslag van deze on derneming. De mededeling komt kort na dat bekend geworden is dat in de textielin dustrie waarschijnlijk 1000 arbeidsplaat sen op de tocht staan. De belangrijkste reden voor het inzak ken van de kledingmarkt is de stagneren de consumptie. Er wordt in de gezinshuis houdens momenteel bezuinigd op de uit gaven voor kleding. De 600 man die bij Mackintosh de ko mende drie jaar moeten afvloeien maken 10 procent van het personeelsbestand uit. Door deze sanering en door uitbreiding van de activiteiten in het buitenland hoopt het bedrijf zijn positie voor de toekomst veilig te stellen. De verliesgevende pro duktie zal daartoe geleidelijk worden beëindigd en naar het buitenland worden overgebracht. Bijer vindt dat dit voorbe houden moet blijven aan de producerende bedrijven. Hij bekritiseert de grote kle- Wat de leverantie betreft heeft de Gasunie nog geen contracen afgesloten. Potentiële leveranciers zijn Polen, Australië, Zuid-Afrika en Columbia. Per jaar zal er maximaal 2,5 miljoen ton kolen naar de Eemshaven verscheept moeten worden om de gasproduktie gaande te houden. Dat levert per jaar overigens een asberg van 250.000 ton op, dus 10 procent. TEHERAN (Reuter). Iran is niet van plan het voorbeeld van andere olieprodu cerende landen te volgen en de prijs van zijn ruwe olie te verhogen, zo heeft de Iraanse minister van Olie, Ali Akbar Moinfar, gisteren gezegd. Volgens Moinfar toont de reeks prijs verhogingen van de afgelopen dagen aan dat het besluit van Iran om zijn prijs per 1 april met 2,50 dollar tot 35 dollar per vat (van 159 liter) te verhogen rechtvaardig was. Met verwijzing naar de datum van ingang van de prijsverhogingen van de laatste dagen, zei Moinfar: „De prijsver hogingen die Iran aankondigt, zijn van kracht vanaf het moment dat we daartoe besluiten. Als een verhoging van terug werkende kracht is, zullen onze klanten het vertrouwen in ons verliezen”. De Gasunie heeft haast met deze zaak. Als het meezit wat betreft de vergunningen en het geld, dan kan het ook snel. Volgend jaar moet de bouw van de gigantische kolengasfabriek dan starten om eind 1984 per uur zo’n 300.000 kubieke meter kolengas te kunnen produceren. Wat de Gasunie voor ogen staat in de Eemshaven is een reusachtig complex. De elektriciteitscentrale die er nu al staat is daarmee vergeleken een dwerg. Kolengas is alleen rendabel als het in grote hoeveelheden wordt gemaakt en dat gaat ook gebeuren. Van de produktie van deze fabriek zouden circa drie steden met de omvang van Groningen van gas kunnen worden voorzien. Het bedrijf moet dan ruw geschat 750 miljoen tot 1 miljard gulden op tafel leggen om zo’n reus te bouwen. 4 Sinds eind vorig jaar is bij de Gasunie een speciale projectgroep bezig met de plannen voor de kolenvergas singsinstallatie. Projectleider is ir. C. Lukey, die sinds dien met een klein team bezig is de enorme fabriek, waar 400 tot 500 mensen zullen werken, voor te bereiden. In de eerste helft van het volgend jaar moet die voorbereiding al zover rond zijn, dat er definitieve beslissingen worden genomen waardoor de kolenvergasser niet meer uitslui tend op papier staat, maar aan de Eemshaven komt. Het grootste probleem tot dusver is volgens projectlei der Lukey het voorspellen van de prijs van kolen in de toekomst. Die prijs is grotendeels bepalend voor het Woordvoerder Jean-Marie Poirier van de Franse president heeft na de kabinets vergadering van woensdag meegedeeld dat de prijzen van melk en rundvlees onmiddellijk zullen worden verhoogd, ter wijl de prijzen van de overige agrarische produkten aan het begin van de gebruike lijke marktjaren omhoog zullen gaan. Van welingelichte ambtenaren werd vernomen dat dit de Franse schatkist zal komen te staan op maximaal zes miljard frank (2,8 miljard gulden) per jaar, indien tevens rekening wordt gehouden met de kosten van andere maatregelen, zoals de beoogde steun voor jonge boeren die le ningen moeten aflossen en de vergoeding van een deel van de BTW die de Franse boeren verschuldigd zijn. De voorzitter van de Franse boerenbond, Francois Guillaume, verwacht van de maatregelen slechts een tijdelijke verlichting totdat de negen EG-landen het eens worden over het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie heeft in een toespraak tot het Europese Parlement in Straatsburg kri tiek geoefend op de ministers van Land bouw die hebben nagelaten om maatrege- (Van onze redactie economie) SYDNEY. Een Australisch vak bondsblad heeft een bloemlezing ge maakt van opmerkingen op schadefor mulieren die automobilisten aan hun verzekeringsmaatschappij sturen als zij bij een ongeluk betrokken zijn ge weest. In hun ijver hun onschuld aan te tonen komen zij vaak tot merkwaardi ge redeneringen: „Mijn auto stond le gaal geparkeerd toen hij achterop de andere auto botste”. Een andere be stuurder zag een bewegende telefoon paal: „De paal kwam op mij af. Ik probeerde uit te wijken toen hij mijn voorzijde raakte”. Bij degenen die kennelijk moeite hebben de ware toedracht te formule ren, keert het pleit zich vaak tegen hen: „De man was over de hele weg. Ik moest diverse malen van richting ver anderen voor ik hem te pakken had.” Een ander verklaarde: „De voetganger wist niet waarheen hij moest vluchten, dus heb ik hem overreden”. De volgen de ooggetuigeverklaring is wel bijzon der prozaïsch: „Ik zag een zich traag bewegende oude man met een be droefd gelaat toen hij van mijn motor kap viel.” Ook voerde iemand als excuus aan: „Ik had veertig jaar gereden toen ik achter het stuur in slaap viel.” En dan was er nog de chauffeur, die verklaar de: „Ik vertelde de politie dat ik niet gewond was. Toen ik mijn hoed afzet te, ontdekte ik dat ik een gebroken schedel had.” AMSTERDAM (ANP). In het alge meen hebben gemeenten weinig moeite samen te werken met project-ontwikke laars. Als er al problemen zijn, dan spelen die zich bijna geheel af in de onderbande- - - lingen die vooraf gaan aan de bouw zelf..! Wel is het zo dat kleinere maatschappijen*, die slechts een maal in de gemeente wer- .- ken, een slechtere indruk achter laten dan de grotere ondernemingen die een naam willen ophouden. Dit zijn enkele uitkomsten van een on derzoek van het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB) onder veertig pro- ject-maatschappijen en 240 gemeenten. Van de gemeenten heeft tien procent ne- gatieve ervaringen opgedaan bij geza-L- menlijke opzet en uitvoering van een* bouwplan met een ontwikkelaar, maar dan in de onderhandelingsfase. Wel is hét Z zo dat dan later toch wat strubbelingen- het gevolg waren. Van de zijde van de ontwikkelaars wordt geklaagd over het beleid van de gemeenten dat niet altijd consequent is. len te treffen die het landbouwbeleid een gezonde basis zullen verschaffen. Volgen de week treffen de ministers van land bouw elkaar in Brussel voor overleg over de landbouwprijzen in dit jaar. Er is nog geen overeenstemming bereikt over maatregelen om wat te doen aan het steeds toenemende overschot van Japan se zijde op de balans van de handel tussen de EG en Japan. In Brussel heeft de handelsvertegenwoordiger van de Euro pese Commissie, Sir Roy Denman, drie dagen gepraat met de Japanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Kiyoaki Kikuchi. Denman uitte vooral zijn be zorgdheid over de vergroting van de Ja panse uitvoer van electronica. Het afgelopen jaar bedroeg het overschot op de handelsbalans tussen de EG en Japan ongeveer vijf miljard dollar, ruim tien miljard gulden, aan de Japanse kant. Dit is vrijwel evenveel als in 1978. De eerste drie maanden van dit jaar bedroeg het overschot al 1,68 miljard dollar, dit kan leiden tot een overschot vdn 6,7 mil jard dollar aan het eind van dit jaar. De Europese Commissie heeft woens dag voorgesteld om de fabrikanten van koelkasten, wasmachines, afwasmachi nes en diepvrieskasten eenkspeciaal etiket op hun waren te laten aanbrengen, waar op de koper kan zien hoeveel energie het betreffende apparaat verbruikt. Het voorstel dient om de aankoop van merken die het minste energie verbrui ken, te bevorderen. De producenten zou den bovendien worden aangemoedigd om zo efficiënt mogelijke produkten op de markt te brengen. De aanbeveling zou, ook als zij wordt goedgekeurd door de EG-ministers, geen verplicht karakter dragen. Een soortgelij ke aanbeveling met betrekking tot electri- sche ovens leidde er evenwel eerder toe dat fabrikanten in alle negen EG-lidstaten keurig op hun produkten het energieverZ bruik gingen vermelden. De commissie’ maakte bekend dat de aanbeveling wel licht tevens gaat gelden voor televisietoes tellen, centrifuges en stofzuigers. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De voorzitter van de Al gemene Werkgevers Vereniging (AWV), J. de Stoppelaar Blijdestein, heeft gisteren gepleit voor een maatschappelijke dienst plicht, die zowel mannen als vrouwen na hun middelbare schoolopleiding geduren de een zekere tijd zouden moeten verrich ten. Op het concres van de werkgevers- centrale VNO in Utrecht zei de AWV- voorzitter dat essentiële taken in de sa menleving in de knel komen, omdat ar beidsvoorkeuren en behoeften niet meer met elkaar sporen. Bij de sociale dienstplicht moet wel zo veel mogelijk rekening worden gehouden met de eigen vookeur, zoals militaire dienst, verpleging, bejaardenzorg en be drijfsleven. Ook voor jongeren die verder gaan studeren is de confrontatie met de werkmaatschappij volgens De Stoppelaar’ een goede basis. Naar zijn mening denkt de jeugd zeer gemakkelijk of nauwelijks over het appa- raat dat nodig is om haar consumptiebe- hoeften te bevredigen. Als jongeren eeij tijd zouden worden geconfronteerd met het produktie-apparaat, dan zou dat veel kritiek doen verminderen. Die is immers' veelal gebaseerd op onbekendheid. Er zou best waardering kunnen ontstaan ovër „dat vermaledijde, harde, wrede, onrede- lijke, slavenachtige produktieproces”, al dus de AWV-voorzitter. Maar voor het grootste deel van het Ne derlandse bedrijfsleven gaat dat niet op”, aldus het VNO. Volgens de werkgeversor ganisatie zullen de bedrijven zich blijven verzetten tegen de invoering van de vijf ploegendienst. Het VNO zegt dat de uitbreiding van de ploegendiensten een dure operatie is, evenals het herstel van de prijscompensa tie bij Hoogovens en Philips. Het VNO meent dat het herstel van de prijscompen satie bij Hoogovens uit nood is geboren, omdat het bedrijf kampt met ernstig per soneelstekort. Uit signalen vanuit de FNV blijkt dat men voor de komende jaren denkt aan een meer gedifferentieerd arbeidsvoor waardenbeleid. Dat wil zeggen dat men geen strak gecoördineerd arbeidsvoor waardenbeleid meer zal voeren, zoals de afgelopen jaren het geval is geweest. Met deze fraaie halsketting, waarin diamanten van 6.41 karaat twee lapis luzuli zijn verwerkt, heeft de Westduitse ontwerper Klaus Bohenberger gisteren voor de zevende keer een internationale diamantairs onderscheiding gekregen. Zoals op de foto is te zien, suggereert het sieraad een gestileerd gelaat werkgevers niet bereid blijken de volledi ge automatische prijscompensatie te her stellen, dan dreigt er een zeer hete zo er, vol et acties. Zowel de werkgevers als de vakbewe ging blijken bereid met elkaar om de tafel te gaan zitten om de belangrijkste knel punten voor de komende jaren met elkaar te bespreken. De FNV wil tot nu toe niet praten, hangende de loonmaatregel. Als blijkt dat de FNV met name in de komen de weken het nu tijdens de onderhande lingen gevoerde beleid voortzet en niet tornt aan de bepalingen van de loonmaat regel, dan zit er voor minister Albeda niets anders op dan te verklaren dat de loon maatregel niet zal worden verlengd en dat per 1 januari 1980 de onderhandelings- vrijheid van de sociale partners wordt hersteld. De afgelopen dagen heeft Albeda al voorzichtig verklaard dat een verlenging van de loonmaatregel niets oplost. Hij zou voor zichzelf al hebben besloten de loon maatregel niet meer te willen verlengen, maar toch tijdens de gesprekken in de Stichting van de Arbeid in het komende najaar een marge willen aangeven waar binnen de arbeidsvoorwaarden voor de komende jaren zich uiterlijk mogen bewegen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19