Betogingen in Zuid-Afrika Cuba wil niet Rivaal Ronald Reagan kondigt Voor eind deze maand redevoering aan ontwerpbegroting EG Paus: straf Küng terecht Surinaamse ambassadeur de laan uit Mogelijk opnieuw scholenboycot Prijzen in EG blijven stijgen praten over vluchtelingen Man werpt mes naar Bhagwan VAN AARDENNE: WERELDECONOMIE ONSTABIEL GEWORDEN 1 EIS EUROPEES PARLEMENT: Watergate-banden te beluisteren In Mozambique 200 choleragevallen 4 I Lenina Metro Nuances Voorletters 3 VRIJDAG 23 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 1980 door Nico Scheepmaker F isten prijs iet de loeren issen- ïls de d aan e, die ntract ift dit s aan i Vis- ipten iehan- handi- n krij- ;e lich- rbad wordt is ak- B. en i ruim e stel- ir met dabad ■n het om te en be- eraal V-l ngen or de inders en uit chade d uit- enver- d aan liljard irand- zoge- meer ukken rzeke- nden ’heid (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De lidstaten van het Inter nationaal Energie Agentschap (IEA), de westerse industrielanden, zijn ernstig verontrust over de nadelige uitwerking die de stijging van aardolieprijzen heeft op de wereldeconomie. trijfël Twee zwarte studenten worden na hun arrestatie in Bloemfontein weggevoerd door leden van de oproerpolitie. Hans Küng. 1' IEA ernstig verontrust over stijging olieprijs (Van onze redactie buitenland) ren in )kken atting etuig- igehe- za de imon- inder- igsge- :ht te or de ct en .raties ior de Begin deze week werd in de meeste scholen, na een boycot van een maand, het onderwijs hervat. Het ziet er echter naar uit dat de scholieren de komende dagen opnieuw op grote schaal thuis zullen blijven. Betogers, die hadden deelgenomen aan demonstraties tegen de onderwijsonge- jeloofd naar hun laar naar verhou- voor i NGR ia van op te ïtsont- anten. It vol- >r een handi- irhoud g, om- ormen acante alleen indivi- ;n van al van aantal nspec- le Sa- is met en en- le Ka lt van el van al ook n. Mi- eft de ifensie vaarde onge- mr-ge- iet dit isse is Igende m ge elheid Je Ex- i) ver- an het 15 kilo en zal huizen zan de HAVANA. Cuba heeft een voorstel van de Verenigde Staten, Engeland en Costa Rica voor onderhandelingen over de opvang in het buitenland van Cubaan se vluchtelingen afgewezen. Het Cubaan se ministerie van Buitenlandse Zaken noemt het initiatief een poging tot inmen ging in de interne aangelegenheden van Cuba. In de afgelopen maanden zijn in totaal ruim 65.000 Cubaanse vluchtelingen in bootjes over zee naar de VS gereisd. De Verenigde Staten willen de ongecontro leerde uittocht ondervangen door een ge regeld evacuatieprogramma. Amerika heeft Cuba laten weten dat een groot aantal landen op grond van humani taire overwegingen bereid is Cubaanse burgers te ontvangen voor tijdelijke of vaste hervestiging. Havana vindt „huma nitaire overwegingen” misplaatst, want de mensen die hebben gevraagd Cuba te verlaten, pogen niet te ontkomen „aan enige economische, politieke danwel reli gieuze vervolging”. Zolang Castro weigert orde te brengen in de Cubaanse uittocht, wijst Amerika een Cubaanse uitnodiging van de hand voor gesprekken over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. NEW DELHI (ANP, AFP). Een fana- tiek-godsdienstige hindoe heeft gister morgen een mislukte aanslag gepleegd op de Indiase religieuze leider Bhagwan Shree Rajneesh. Tijdens een ochtendtoespraak wierp de hindoe een mes naar de geestelijke, dat hem echter miste. Bewakers wisten de hindoe te overmeesteren. Naar verluidt is hij lid van de uiterst rechtse hindoe-orga- nisatie Prai Shiv Sena en was hij van mening dat de religieuze opvattingen van Bhagwan een bedreiging voor zijn gods dienst vormen. Bhagwan werd in het wes ten bekend, omdat veel Europeanen en Amerikanen hem volgen. De regering van Suriname heeft verder besloten het personeel op de ambassade in Den Haag met eenderde te verminde ren. Alle personeelsleden van Surinaamse komaf, die de Nederlandse nationaliteit bezitten, zal onverwijld ontslag worden aangezegd. De economisch attaché, C. La- mur, zal voorlopig de leiding krijgen van de ambassade in Den Haag. Hij heeft de opdracht gekregen een hechtere relatie aan te gaan met de. in Nederland wonende Surinamers. (Van onze redactie buitenland) BLOEMFONTEIN. In Zuidafrikaanse steden wordt opnieuw betoogd tegen het inferieur geachte onderwijs voor zwarten en kleurlingen. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse am bassadeur in Nederland, W. van Eer, is deze week door de regering van Suriname van zijn functie ontheven en naar Para maribo teruggeroepen. De ambassadese- cretaris Kruisland is eveneens ontslag aangezegd. Dit meldt de voorlichtings dienst van Suriname. De maatregel maakt onderdeel uit van is de leven, id van dat er m, 99 ide als vorig m 587 Gisteren is in Utrecht het proefschrift van William Peter van den Bereken, „Het beeld van het Westen in de Sowjet-pers”, aan de westerse pers voorgesteld. Laat ik beginnen twee van de tien stellingen te citeren: 4. Het beeld dat de Sowjet-pers van de binnenlandse situatie in de Sowjet-Unie geeft, doet in valse idealisering niet onder voor het beeld dat de commerciële recla me in het Westen schept van de moderne, vrije, zelfbewuste mens. 10. De zin „Ja echal v Leningradskom ordena Lenina metropolitene imeni Leni na ot stanch ploscad Lenina do stancii Leninskij prospekt” beschrijft een reële situatie. Die eerste stelling vind ik een treffende vergelijking, de tweede verdient enige na dere toelichting. De Sowjet-Russen heb ben de gewoonte allerlei instellingen, fa brieken en dergelijke te vereren met een orde of naam van een beroemd, geliefd persoon, en die persoon pakt nogal vaak uit als Lenin. Een „zavod imeni Lenina” plegen we simpelweg te vertalen met de „de Leninfabriek”, hoewel er eigenlijk „de fabriek van de naam Lenin” staat. Uit bovengenoemde Russische zin blijkt, dat de metro van Leningrad niet alleen is opgesierd met de naam van Lenin, maar ook met de orde van Lenin, wat je zou kunnen vergelijken met de gewoonte in Duitse wetenschappelijke kringen om iemand Dr. Dr. Muller te noemen als hij op twee terreinen de doctorstitel heeft veroverd. Er staat dus dit: „Ik reisde met de Leningradse metro van de naam Lenin en de orde Lenin van station Leninplein naar station Leninbou- levard”. Of als je het samenvattend op de Neder landse manier zou willen vertalen, dan zou je al gauw verzeild raken in zoiet als: „Ik reisde in Leningrad met de Lenin- Lenin-metro van station Leninplein naar station Leninboulevard”. e Ver- specia- werk- aantal csitua- dat in n be- jn ge-, p den igt zei g van Lukt dit niet, dan moet de ontwerp-begroting wor den gebaseerd op de be sluiten van de landbouw raad van drie weken gele den in Luxemburg. Daar werd overeenstemming be reikt over een verhoging van de prijzen met vijf procent. Dankert zei op een pers conferentie dat het Euro pees parlement en de nati onale parlementen maxi male druk op de regerin gen moeten uitoefenen om tot een oplossing van de problemen te komen. Toevallig was het dezelfde Lenin die de Sowjet-pers een leidraad heeft gegeven met de woorden: „De krant is een collectieve propagan dist, een collectieve agitator en een collec tieve organisator”. Daar houdt men zich, blijkens het on derzoek van dr. Van den Bereken, met grote nauwgezetheid aan: de Sowjet-pers wil geen informatie-sec verstrekken, „in formeren is ageren, berichten is betogen, hoe indirect ook”. Het verschil in schrijftrant is soms een kwestie van nuances, schrijft Van den Bereken. Het is gebruikelijk te spreken van „Washington” of „Londen”, of van „Het Witte Huis” of „Downingstreet” als de regering van de Verenigde Staten of Groot Brittannië wordt bedoeld (dat is ook in de westerse pers de gewoonste zaak van de wereld), maar dergelijke niet-offi- ciële aanduidingen worden alleen ge bruikt voor westerse regeringen. Nooit wordt de Sowjet-regering aangeduid met „Moskou” of „Het Kremlin”, altijd met de „regering van de Sowjet-Unie”. De Sow- jetpers schrijft ook nooit over „Oost- Duitsland”, maar altijd over de „DDR”. „Oost-Berlijn” heet consequent „Berlijn”, maar wel wordt West-Duitsland gebruikt naast de BRD. Landen als Polen of Roe menië worden bij voorkeur de „Poolse Volksrepubliek” of de „Roemeense Socia listische Republiek” genoemd, terwijl men toch nooit van het „Koninkrijk der Nederlanden” spreekt als men Nederland bedoelt. Regerings- en staatshoofden van de Sowjet-Unie worden herhaaldelijk ver meld met hun officiële functieaanduiding: „voorzitter van het presidium van en zovoort, terwijl men bij westerse rege ringsleiders volstaat met de naam van de persoon, bovendien vaak alleen de achter naam, wat bij Sowjet-hoogwaardigheids- bekleders beslist niet kan. Als het zo te pas komt worden ook ex-politici, overleden of nog in leven, geciteerd mits zij uit het Westen komen, want zelfs maar het noe men van Sowjet-ex-regeringsleiders of staatshoofden is uitgesloten in de Sowjet- pers. Gaat het om uitgesproken „vijan den” van de Sowjet-staat, dus om mensen als Boecharin en Trotski, dan worden die steevast zonder voorletters genoemd, ter wijl in dezelfde tekst bij de positieve hel den de voorletters voor hun naam wel worden vermeld. i En dan wordt er natuurlijk ook veel ongewenst nieuws weggelaten. Van 3 tot 12 juni 1979 bracht de paus een bezoek aan zijn geboorteland Polen. Dat is in de wereld toch niet onopgemerkt voorbijge gaan, behalve dan in de Sowjet-Unie. Op 3 juni werden de Pravda in telegramstijl gemeld dat de paus in Polen gearriveerd was, en op 11 juni werd in telegramstijl bericht dat hij weer vertrokken was. Niet dat er in de tussenliggende dagen niets over Polen gemeld werd. Over een maal- tijden-afhaalcentrum, over het miljoenste diploma hoger onderwijs dat uitgereikt was, maar over de paus geen woord. Tot dat hij dus weer afgereisd was... BRUSSEL (ANP). In de maand april zijn de prijzen in de Europese Gemeenschap gestegen met gemid deld 1,7 percent. Volgens cijfers van het Europees Bureau voor de statis tiek stegen de prijzen het sterkst in Groot-Brittannië, namelijk met 3,4 percent. Nederland komt na Italië op de derde plaats met één percent prijs stijging in de maand april. België was laagste met een prijsstijging van 0,1 percent. De inflatie, die in hoge mate veroor zaakt wordt door de prijsstijgingen, bedroeg in de Gemeenschap de afge lopen 12 maanden gemiddeld 14,3 percent. In Groot-Brittannië werd het geld in de periode 21,8 percent min der waard. In ons land bedroeg de geldontwaarding 6,9 percent. In West-Duitsland was de inflatie het laagst met 5,8 percent. STRAATSBURG. De Europese ministers van Financiën moeten deze maand met een ontwerpbegroting voor dit jaar komen, als dit niet gebeurt kan de Eu ropese Gemeenschap na de zomer niet meer aan haar financiële ver plichtingen voldoen. Het IEA overweegt het bestaande distributiesysteem voor olie soepeler te maken. Nu treedt dit systeem in werking indien de olie-invoer in een van de lidstaten meer dan zeven procent afneemt, maar ook kleinere schommelingen in de olie-invoer kunnen verstorend wer ken omdat de prijzen hierdoor kunnen worden opgedre ven. Door gebruik te maken van te vormen extra-voorra- den, hoopt het agentschap deze spanningen uit de olie- markt te halen. Het Europees Parlement heeft gisteren tijdens een vergadering over de Rotterdamse vrije oliemarkt in een resolutie gesteld, dat het niet wenselijk is de prijzen op die markt aan banden te leggen. De Rotterdamse „spot- market” vervult volgens het EG-parlement een aantal belangrijke functies, zoals het zorgen voor evenwicht tussen vraag en aanbod en het doen van leveringen aan onafhankelijke ondernemingen. Dat weegt volgens het parlement op tegen de nadelen. Het debat was aange vraagd door Frankrijk dat van mening is dat de Rotter damse markt verantwoordelijk is voor de prijsstijgingen van olie. Wel wil het parlement meer inzicht in de werkwijze van de vrije markt. In navolging van de meeste andere olieproducenten verhoogden gisteren ook Nigeria en Algerije hun olieprij zen, met respectievelijk twee en een dollar per vat. De beste Nigeriaanse olie kost nu 36,71 dollar per vat en de beste Algerijnse 35,21 dollar per vat. LISSABON (AP). De afgelopen twee maanden zijn meer dan 200 gevallen van cholera ontdekt in de omgeving van de Mozambiquaanse hoofdstad Mapoeto. Autoriteiten in Mozambique hebben al tien sterfgevallen ten gevolge van deze ziekte gerapporteerd. Het Portugese pers bureau ANOP maakte dit gisteren be kend. De ministerraad zou dan schromelijk in zijn verant woordelijkheid te kort schieten en dat zou een ernstige bedreiging bete kenen voor de werking en de geloofwaardigheid van de Gemeenschap. Dat is de strekking van een, volgens de Surinaamse autoriteiten dringend noodzakelijke, reorganisatie van de buitenlandse dienst. In de verkla ring wordt gesteld, dat terwijl het aantal personeelsleden van de ambassade als maar toenam, de prestaties steeds meer afnamen. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft in een brief aan het West- duitse episcopaat laten weten, dat de Zwitserse theoloog Hans Küng terecht is gestraft, omdat hij de leer van de rooms katholieke kerk en in het bijzonder het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid, niet meer volledig aanvaardt. In de brief die half mei werd verstuurd, maar pas gisteren is gepubliceerd, zegt de paus ook dat het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid en de weigering van de kerk om daarmee te schipperen, niet moet worden gezien als een hinderpaal op de weg naar de uiteindelijke eenheid met de andere christelijke kerken. Paus Johannes Paulus zegt dat de leer van een onfeilbaarheid een geschenk van Christus aan de kerk is en wel een ge schenk dat onontbeerlijk is voor de kerk om haar zending te kunnen uitoefenen. „Als iemand de onfeilbaarheid anders verstaat, verwijdert hij zich van de echte en oorspronkelijke visie van het geloof en maakt hij, zij het misschien onbewust, de kerk los van hem, die haar als bruidegom bemint en zichzelf voor haar heeft opgeof ferd”. WASHINGTON. George Bush, de enig overgebleven rivaal van Ronald Rea gan in de strijd om de republikeinse kan didatuur voor het presidentschap, heeft gisteren voor maandag een rede aange- kondigd. Naar verwacht zal hij dan laten weten of hij nog wil doorgaan met het nagenoeg besliste gevecht om afgevaar digden voor de republikeinse nationale conventie van 14 juli. Bush liet gisteren ook weten dat hij geen campagne zal voeren in de westelijke staat Californië, waar de republikeinen op 3 juni 168 afgevaardigden kiezen. Zijn campagneleider deelde mee dat Bush kampt met geldgebrek. Ditmaal ondermeer uit solidariteit met nog steeds stakende studenten van de universiteit in Bloemfontein. De Zuidafri kaanse regering heeft gisteren naar deze stad politieversterkingen gestuurd, nadat zich daar woensdag incidenten hadden voorgedaan, waarbij een zwarte door de politie werd doodgeschoten. Volgens een verklaring van de politie gebeurde dit, nadat zwarte betogers zich een militaire vrachtwagen hadden toegeëigend. lijkheid, wierpen barricades op, blokkeer den wegen en deden aanvallen op wonin gen van politie- en regeringsfunctiona rissen. De meeste scholieren waren afgelopen maandag naar de leslokalen terugge keerd, nadat premier Botha een onmid dellijk onderzoek had grieven. In Kaapstad, ding zeer veel kleurlingen wonen, wordt nu echter weer op grote schaal opgeroe pen om de lessen te boycotten. De actie voerders verklaren, dat de boycot thans niet alleen is gericht op de ongelijkheid in het onderwijs, maar ook wordt opgezet uit sympathie met de doorstakende studen ten van de universiteit van Bloemfontein en met stakende arbeiders in de vleesin dustrie in Kaapstad, terwijl ook wordt geageerd tegen recente verhogingen van de prijs van het openbaar vervoer. ber te zijn over de hoeveelheid olie die rond 1985 voor het westen beschikbaar zal zijn. Werd vorig jaar nog gespro ken over een dagelijkse invoer van 26,1 miljoen vaten (van 159 liter), gisteren werd geconcludeerd dat niet kan worden gerekend op meer dan 22 miljoen vaten per dag. In het slotcommuniqué worden alle westerse indu strielanden dan ook gevraagd meer op energie te bespa ren. De VS worden gevraagd de maximumprijzen voor olie en gas af te schaffen, terwijl de VS, Canada en Australië worden gevraagd krachtige maatregelen te nemen ter verhoging van de kolenproduktie. West-Duitsland, Engeland en Japan worden verzocht het gebruik van steenkool te stimuleren. Daarnaast sprak de IEA-conferentie zich uit voor krachtiger inspanningen op het gebied van kernenergie, terwijl daarnaast wordt gevraagd een klimaat te scheppen voor een objectieve en evenwichtige discussie over kernenergie. Het energieagentschap bekritiseerde Nederland eerde- rom het feit dat de elektriciteitscentrales van aardgas overschakelen op olie. Minister Van Aardenne maakte echter duidelijk ,dat het niet de bedoeling is het aardgas uit onze bodem voor ondervuring van centrales te gebrui ken. Uiteindelijk bleek er begrip te bestaan voor de Nederlandse houding. Ons land wordt niet genoemd onder die landen waarvan wordt gevraagd de aardga- sproduktie te verhogen. Wel wordt Den Haag gevraagd intensiever naar kolen en aardgas te zoeken. een resolutie die het Euro pees parlement gisteren heeft aangenomen. De re solutie werd opgesteld door de Nederlandse socia list Dankert, voorzitter van de begrotingscommissie van het parlement. Als de ministers blijven weigeren de ontwerp-be groting op te stellen, zullen de parlementariërs de mo gelijkheden van verdere politieke en wettelijke stappen overwegen om te bewerkstelligen dat de rechten van het Europees parlement als deelgenoot in de begrotingsautoriteit, worden geëerbiedigd en verdedigd. In de resolutie wordt ver der gezegd dat de raad, eveneens voor eind deze maand, moet komen met WASHINGTON (UPI(. De Ameri kaanse oud-president Richard Nixon heeft zijn gerechtelijke strijd opgegeven tegen het besluit van het Nationaal Ar chief van de VS volgende week een cen trum te openen waar het publiek de ge ruchtmakende bandopnamen kan beluis teren, die tot zijn val als president hebben geleid. De opening van dit centrum kan nu alleen nog worden tegengehouden indien vroegere medewerkers van Nixon, wier stemmen ook op de banden te horen zijn, bezwaar maken. Die kans is echter uiterst gering. Wie die banden wil horen heeft wel zitvlees nodig, want ze worden tussen 9 uur ’s ochtends en 3 uur ’s middags achter elkaar afgedraaid. Totaal duren de opna mes zo vier dagen. Onder de opnames is de beroemde opname van het gesprek tussen Nixon en Haldeman, drie dagen na de inbraak in het democratische hoofd kwartier in het Watergate-gebouw, waar uit 18,5 minuut is weggewist. Door wie of hoe is nooit opgehelderd. een oplossing voor de pro blemen rond de Britse bij drage aan de EG en de daaraan gekoppelde kwes tie van de landbouw prijzen. Dit staat in het slotcommuniqué dat gisteren is uitgege ven na de IEA-bijeenkomst in Parijs. De conferentie heeft twee dagen geduurd en ging voornamelijk ove r het streven van de aangesloten landen naar een verminde ring van de olie-invoer op langere termijn. Minister Van Aardenne van Economische Zaken, die de conferentie heeft bijgewöond, zei na afloop dat de ongerustheid van de deelnemers sterker had kunnen worden uitgedrukt in het slotcommuniqué. „De olieprijs verhogingen doen een zware aanslag op de betalingsba lansen van de industrielanden en de ontwikkelingslan den en daardoor is de wereldeconomie zo onstabiel geworden, dat nog maar een klein duwtje nodig is om een grote ontwrichting teweeg te brengen”, aldus Van Aar denne gistermiddag tegenover verslaggevers. De bij het agentschap aangesloten landen blijken som-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3