iOnderhandelingen in Kwangjoe VS waarschuwen N.-Korea tegen actie in zuiden Levensgevaarlijk afval verlaten Opleidingskans voor arbeidsongeschikten Geld nodig voor landschappen Damiate Pers J noodgedwongen lui „Wethouder dikwijls l" Blokkade door Geen uitspraak in kort geding tegen kerncentrale Initiatief Nederlandse verzekeraars: Provincies maken bezwaar tegen CRM-plan Greenpeace duurt voort Getuige noemt nieuw motief c ser ger als ter rel< alt( hoe Re; sin Pig ten pai set ma jur Nieuwe enquête bevestigt verlies PvdA Egyptenaren voor nieuwe grondwet Strauss gevaar voor ontspanning Teheran nodigt parlementariërs uit voor ,,top” O ver eeuw geen monarchie meer” Hoogleraar bestuursrecht: van Menten IJmuider Courant 99 99 G 1 VRIJDAG 23 MEI V 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 (Van onze redactie buitenland) SEOEL/WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben Noord-Korea gewaarschuwd dat zij hun verdragsverplichtin gen jegens Zuid-Korea zullen nakomen en krachtig zullen reageren „op elke poging munt te slaan uit de binnenlandse onrust in dat land”. I tin ges kei Tu pla gei dei de en koi vei gei zin gei poi tus sn» str 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 I .99 1 Ruiter omwonenden chemische veranderingen in de chromosomen veroorzaakte. Ook huid- en bloedziekten waren het gevolg. (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) 155,00 Er zijn in ons land twintig gebieden die volgens de 1 Noord-Korea heeft overigens laten we ten op geen enkele wijze gebruik te willen maken van de situatie in het zuidelijke buurland. Wel stelt men de militairen in Seoel verantwoordelijk voor de onlusten. gen de klagers geheel of gedeeltelijk ge lijk. De raad van toezicht kreeg 715 kwes ties voorgelegd, waarvan er 431 direct konden worden afgehandeld. In 139 geval len kwam de raad tot een uitspraak, ter wijl in zeventien gevallen de klager gelijk kreeg. AMERSFOORT. De provincies zullen de hun toebedachte taak in de realisering van de nationale landschapsparken (ook wel landschappen ge noemd) slechts kunnen vervullen als het rijk met voldoende geld over de brug komt. Hij meent dat bij de huidige financiële opzet de moge lijkheid bestaat dat in provincies met meer dan een landschapspark vanuit financiële overwegingen niet kan Dat beweert prof. D. Ruiter, hoogle raar bestuursrecht aan de Technische Hogeschool Twente. Ruiter zal deze bewering toelichten en verdedigen op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), dat op 3 en 4 juni wordt gehouden en in de Twentse TH en dat is gewijd aan „de wethouder”. Om zijn werk goed te kunnen doen moet de wethouder voldoende tijd heb ben en hij moet in staat zijn persoon lijk voldoende te kunnen verwerken, als het hem aan tijd ontbreekt, zo meent prof. Ruiter, komt ook die per soonlijke verwerkingscapaciteit in de worden gewerkt zoals de overheid dat wil. Wallis de Vries stelt daar tegenover, dat hij de provincies territoriaal gezien de meest aangewezen organen vindt om de land schapsparken tot stand te brengen en dat hij bovendien vindt dat de provincies er het juiste apparaat voor hebben. „Het rijk zal hun daarbij uiteraard via toepas sing van wetten en beschikkingen alsmede door het beschikbaar stellen van financiële middelen ter zijde moeten staan,” aldus de staatssecretaris. commissie die het plan heeft voorbereid, in aanmerking komen voor de status van nationaal landschapspark. BEZORGKLACHTEN maandag t/m'Vri jdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning D af met te. veri tie Het wat wot VOO een opz een lijk, wus D win de de dru in nin; C Vel gen VTQ DEN HAAG. Een nieuw verkiezings- onderzoek, dat gisteren werd gepubli ceerd, bevestigt het verlies van de PvdA onder de kiezers. Het onderzoek, van het bureau Lagendijk, toont een verlies van ruim tien Kamerzetels (6,4 percent) voor de socialisten. Tegelijkertijd gaat de groei van D’66 volgens Lagendijk onvermin derd voort. Afgelopen zaterdag voorspelde ook een NIPO-Rooie Haan-onderzoek verlies voor de PvdA. Volgens het Bureau Lagendijk zou de PvdA bij verkiezingen begin mei hebben kunnen rekenen op 27,4 percent yan de stemmen. Bij de verkiezingen in 1977 was dat nog 33,8 percent. Het CDA stijgt naar 32,8 percent (was 31,9). De WD komt uit op 12,9 (18,0 percent), terwijl D’66 nu 18 percent zou krijgen (was 5,4 percent). Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 I s CAIRO (AP/UPI). Bijna negentig procent van de Egyptenaren heeft giste ren bij een volksstemming zich uitgespro ken voor een pakket grondwetswijzigin gen. Een van de punten uit het pakket is, dat president Sadat, die sinds vorige week ook premier is, tot zijn dood staatshoofd kan blijven. Verder bevat het pakket de basis voor een meerpartijensysteem, waaraan Sadat twee jaar geleden begon te werken. Ook wordt vastgelegd dat de islam fundamen teel oriëntatiepunt is voor de wetgeving. Het parlement stemde eind april reeds in met de grondwetswijzigingen. Dit werd gisteren gezegd door verscheidene gedepu teerden in Amersfoort, waar staatssecretaris Wallis de Vries van CRM een informatiedag over landschapspar ken hield. „Het is vervelend dat het rijk naast al die voorstellen tegelijkertijd een forse rekening voor de provincies neerlegt: per provincie naar schatting een miljoen gulden per jaar per nationaal landschapspark,,’ zo zei de Overijsselse gedeputeerde Dijkema na afloop. Overigens vindt hij een wettelijke regeling voor natio nale landschapsparken niet nodig. De bestaande instru menten op het gebied van onder meer monumentenzorg, het landbouwbeleid en het welzijnsbeleid acht hij toerei kend. De overheid ziet overigens ook mogelijkheden voor de werkgelegenheid, vooral in de recreatieve sector en het beheer en het onderhoud van het betrokken land- schap. (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN-BONN. De Oost- duitse partijleider Honecker heeft de lei der van de Westduitse christen-democra- ten, Franz Josef Strauss, er van beschul digd de ontspanning in Europa in gevaar te brengen. Honecker, die sprak voor het centrale comité van de communistische partij, rea geerde op uitlatingen van Strauss tijdens het CDU/CSU-congres begin deze week in West-Berlijn. Strauss zei toen onder meer dat de Sovjet-Unie poogt Europa te overweldigen en dat hij de ontspannings- politiek zal laten varen als hij tot bonds kanselier wordt gekozen. Honecker, wiens rede gisteren werd ge publiceerd, noemde deze uitlatingen „op zijn zachtst gezegd onverstandig”. De ont spanning moet niet worden opgeofferd aan zo’n „onverantwoordelijke en gevaar lijke politiek”, zo zei hij verder. De Westduitse regering en alle politieke partijen hebben de gisteren geuitte kritiek van de Sovjet-Unie op het CDU/CSU-con gres scherp veroordeeld. Een regeringswoordvoerder zei dat het wel degelijk in overeenstemming met het viermogendhedenakkoord is dat politici in West-Berlijn zeggen wat ze willen. De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de verte genwoordigers van de drie westelijke ge allieerden in West-Berlijn, gesteld dat de in het akkoord vastgelegde speciale status van de stad is geschonden. ROTTERDAM. De blokkade van de milieu-organisatie Greenpeace in de Rot terdamse Waalhaven duurt voort. Twee schepen van Greenpeace, de Rainbow Warrior en de Evelyne, beletten woensdag twee Westduitse schepen, die chemisch afval in de Noordzee dumpen, de haven uit te varen. De milieuorganisatie slaagde erin voor de twee Westduitse schepen voor anker te gaan. De Rotterdamse politie zal niet in grijpen, zolang de actie vreedzaam ver- (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TEHERAN. De Iraanse re gering heeft vandaag verscheidene Euro pese politici benaderd om hen uit te nodi gen voor een conferentie volgende maand in Teheran, die de Amerikaans-Iraanse betrekkingen in de afgelopen 25 jaar tot onderwerp zal hebben. Britse politici zeiden vanmorgen dat Iraanse ambassades bezig zijn leden van het Europese parlement en van negen nationale parlementen uit te nodigen voor de conferentie, die op 2 juni moet begin nen. Functionarissen van de twee grote Britse partijen, de conservatieven en La bour, zeiden gisteren al benaderd te zijn en de uitnodigingen te hebben afgesla gen.. Volgens de woordvoerders kan men moeilijk aan dergelijke conferenties mee doen, nu nog steeds Amerikaanse diplo maten in Iran worden gegijzeld. In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn - gisteren overigens negen handelaren in verdovende middelen geëxecuteerd. Zij stonden terecht in een proces voor een speciale rechtbank voor drugszaken on der leiding van scherprechter Ayatollah - Khalkhali. Woensdag werden in Teheran om dezelfde reden twintig mensen dood geschoten. - De revolutionaire raad van Iran heeft gisteren besloten, dat het nieuw gekozen islamistische parlement volgende week woensdag voor het eerst bijeen zal komen. Geestelijk leider Khomeini heeft steeds gezegd, dat het Iraanse parlement zal moeten beslissen over het lot van de Ame rikaanse gegijzelden, die sinds 4 novem ber in Iran gevangen worden gehouden. De Japanse regering heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat alle sinds 4 novem ber van het vorig jaar afgesloten export- contracten met Iran tijdelijk zullen wor den bevroren. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11 30-12.30 uur AMSTERDAM. De Nederlandse verzekeraars zullen onderzoeken of arbeidsongeschikten door het scheppen van opleidingsmogelijkheden kun nen terugkeren naar deze bedrijfstak. ARNHEM (ANP). De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. Schaafs- ma, acht zich niet bevoegd een uitspraak te doen in het kort geding dat actiegroe pen deze week voerden tegen de Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Neder land (GKN). Dit heeft de president van morgen gezegd. De actiegroepen eisten sluiting van de kerncentrale Dodewaard omdat naar hun zeggen voorschriften wa ren overtreden met betrekking tot de op slag van radioactief materiaal. De eisers, de actiegroep Stop Dode waard, de Gelderse Milieufederatie en drie omwonenden van de centrale, zijn veroordeeld tot het betalen van de proces kosten. Zij moeten hun bezwaren volgens de president aanhangig maken bij de Raad van State, het hoogste beroepscolle ge voor civiele procedures. Volgens de actiegroepen moet in het koelbassin, waar de splijtstofstaven wor den opgeslagen, ruimte overblijven. Op 28 maart van dit jaar werd echter de vergun ning voor opslag zodanig gewijzigd, dat nu de ruimte van het koelbassin volledig voor opslag mag worden benut. Overwe gingen van veiligheid verzetten zich hier niet tegen, aldus de president. Op grond van die overweging komt hij tot de conclu sie dat de actiegroepen in feite bezwaar hebben tegen de inhoud van de vergun ning, die door de overheid is verleend. Een uitspraak daarover is een kwestie van administratieve rechtspraak en hoort daarom thuis bij de Raad van State. Deze gebieden zijn: Texel, Terschelling, Zuidwest-Fries- land, Noordenveld, Zuidwest-Drenthe, Noordwest- Overijssel, Vecht- en Reggegebied, Noordoost-Twente, de Graafschap, omgeving Winterswijk, de Veluwe, Gelderse Poort, Kromme Rijngebied, Vechtstreek, Waterland, het midden van Noord-Holland, omgeving Bergen (N.-H.), midden-Brabant, midden-Limburg en Mergelland. knel, met overbelasting of schijnbare luiheid als gevolg. Volgens een VNG-rapport oefent tweederde van de Nederlandse wet houders zijn bestuursfunctie uit als part-timer. De 818 gemeenten in Ne derland tellen ruim 2.000 wethouders. loopt. Greenpeace wil met de blokkade protesteren tegen de lozing van 550.000 ton chemisch afval per jaar door het West duitse concern Bayer op de Noordzee. De lozingen, waarvoor het kabinet-Van Agt op 21 maart vergunning heeft ver leend, vinden 40 kilometer voor de kust van Hoek van Holland plaats. Het afval bevat de kankerverwekkende stoffen ben zeen en naftaleen en de zware metalen lood, chloor, koper, zink, kwik en cadmium. meent, dat een wethouder in gemeen ten tot 14.000 inwoners moet rekenen op twee tot vier volle werkdagen van acht uren. Gemeenten van 14.000 tot 24.000 geven een wethouder drie tot vijf dagen werk, gemeenten van 24.000 tot 30.000 inwoners bezorgen de wet houder een zesdaagse werkweek. Re gelmatig boven de zes dagen is een werkweek van een wethouder in ge meenten van 30.000 tot 60.000 inwo ners. Voor wethouders in nog grotere gemeenten zou de werkweek zeven tot acht dagen moeten duren, aldus pro. Ruiter. Greenpeace verwijt de regering, dat zij geen onderzoek doet naar de gevolgen van de dumpingen in een zeegebied waar zich de paaiplaatsen bevinden kabeljauw, ha ring en platvis. In een communiqué verklaarde het Bay- er-concern gisteravond, dat de actie tegen de afvalschepen op korte termijn gevol gen kan hebben voor 4.000 arbeids plaatsen. De waarschuwing werd gedaan door woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zei dat de VS ernstig bezorgd zijn, omdat door de onlusten in Zuid- Korea „gevaarlijke misrekeningen van buitenaf zouden kunnen ontstaan”. Des gevraagd zei Hodding Carter geen aanwij zing te hebben voor ongewone troepenbe wegingen in Noord-Korea. De veertigdui zend man tellende Amerikaanse troepen macht in Zuid-Korea is niet in staat van paraatheid. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. Wethouders worden dikwijls overbelast of ze maken zich noodgedwongen schuldig aan schijnbare luiheid, omdat ze niet willen voldoen aan overdreven verwachtingen. Hiertoe heeft men besloten omdat de kosten van de uitkeringen aan arbeidson geschikten te hoog worden, zo werd giste ren meegedeeld door directeur Ruiter van de Centraal Beheer-groep bij de presenta tie van het jaarverslag. Hij noemde het bedenkelijk, dat van de ruim half miljoen arbeidsongeschikten in zijn bedrijfstak (die vallen onder de wet arbeidsonge schiktheid, WAO) nu al ruim 25.000 beho ren tot de leeftijdsgroep van 25 tot 34 jaar. Eenderde van hen kan vanwege psychi sche problemen niet aan de slag. Vorig jaar kostte de vrijstelling van betaling van pensioenpremie die de WAO-uitkering met zich meebrengt Centraal Beheer 39 miljoen gulden, waarvan slechts 18 mil joen gulden kon worden gedekt door een premieverhoging. Hoewel Centraal Beheer vorig jaar een twintig percent hogere omzet bereikte, bleef de winststijging beperkt tot slechts drie miljoen gulden, waarmee de bruto winst gekomen is op 82 miljoen gulden. De tegenvallende ontwikkelingen in de on- roerend-goedsector zijn hieraan groten deels schuldig, zo blijkt uit het jaar verslag. Overigens blijkt dat het aantal klachten dat in het afgelopen jaar over de Neder landse verzekeraars is ingediend bij de Ombudsman Levensverzekering is ge daald van 365 tot 273. In 73 gevallen kre- De doelstelling is te voorkomen dat gebieden met rijkdom aan natuur, landschap en cultuurhistorie wor den aangetast door onder meer onzorgvuldig aanleggen van woongebieden en verkeerswegen en te grootschalige landbouw. Overigens zei Wallis de Vries gisteren, dat het niet de bedoeling is „van Nederland een museumdorp te maken”. Hij sprak van een noodzakelijkheid om te voor komen dat Nederland te maken krijgt met een „verarmd milieu”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid van 2000 ondervraagde Nederlanders gelooft dat Nederland over uiterlijk een eeuw geen monarchie meer zal zijn. Ruim een derde van de ondervraagden geeft het koninkrijk nog minder: enkele tientallen jaren. Deze cijfers zijn naar voren gekomen uit een enquête van het Bureau Lagen dijk, die onlangs in opdracht van de AVRO werd uitgevoerd. Ondanks deze toekomstverwachting wil 71 percent van de ondervraagden dat de monarchie blijft. Een kwart wil de monarchie „voor lopig” handhaven. Slechts drie percent noemt zich republikein. De sympathie voor het Huis van Oranje komt naar voren bij het onderzoek naar de mate waarin de ondervraagden ver trouwen in een aantal bekende Nederlan ders hebben. Prinses Juliana (83 percent) en koningin Beatrix (61 percent) krijgen het meeste vertrouwen. Daarna komen bekende politici als Terlouw (39 percent), Van Agt (33 percent) en Den Uyl (25 per cent). In het Amerikaanse plaatsje Love Canal bij de Niagara-watervallen zijn de schoonmaakwerkzaamheden begonnen De huizen en landerijen liggen er geheel verlaten bij. De duizenden inwoners zijn geëvacueerd nadat was ontdekt dat een berg van 22.000don gevaarlijk afval. t>ij De Noordkoreaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Djin Tsjoengkoek, noemde gisteren beweringen dat zijn land infiltranten naar het zuiden heeft ge stuurd „belachelijk”. Een woordvoerder van het belang rijkste burgercomité dat tracht de orde te handhaven in de door opstandelingen ver overde stad Kwangjoe, heeft gisteren ge zegd dat de inwoners van deze plaats geregeld luisteren naar de Noordkoreaan se radio omdat radio-Seoel geen nieuws over de onlusten mag uitzenden. De inwoners van de stad zijn begonnen met het opruimen van het puin en de lijken, terwijl drieduizend jongeren die voor een groot deel een militaire opleiding hebben gehad, verantwoordelijk zijn ge steld voor handhaving van de orde in de straten. De schattingen over het aantal doden dat in de afgelopen dagen is geval len lopen sterk uiteen. Volgens functiona rissen van ziekenhuizen zijn er ruim zestig mensen om het leven gekomen. In Seoel wordt vernomen dat er zeker 130 doden zijn. Eerder was melding gemaakt van 300 doden. De burgercomités trachten de bevol king van Kwangjoe te bewegen de wapens die op het leger zijn buitgemaakt terug te geven. Ruim duizend geweren zouden zijn ingeleverd, maar nog tweeduizend gewe ren zouden spoorloos zijn. Het leger, dat zich nog steeds geheel buiten de stad bevindt, leek gisteren be reid te zijn een aantal eisen van de opstan delingen in te willigen. Het ging hierbij vooral om de positie van het leger, de politieke gevangenen en de staat van be leg. De eis van de opstandelingen dat leider Tsjoen Doe-hwan van de inlichtin gendienst en de belangrijkste man in de staat van beleg, zou moeten aftreden blijkt voor het leger onaanvaardbaar. Zeven procent van hen is vrouw. De helft van de Nederlandse wethouders is ouder dan 50 jaar en maar 33 procent houdt zich met niets anders bezig dan met het wethouderschap. De Twentse hoogleraar BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN, bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Een van de getuigen in het Menten-proces in Rotterdam, M. Sribak, heeft vanmorgen een nieuw mo tief aangevoerd voor Menten’s betrokken heid bij de executies in 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse dorp Pod- horodce. Op de vierde dag van het proces zei deze 59-jarige inwoner van het nu Russische dorp, dat Menten in 1939 door de Polen is gearresteerd op verdenking van spionage voor de Duitsers. Dat feit op zich was al eerder door getuigen aan het licht gebracht, maar Sri bak zei nu dat dezé arrestatie gebeurd zou zijn op aanwijzing van Menten’s voormali ge houtvester Novickijj. Deze was, zoals bleek uit eerdere getuigenverklaringen, het eerste slachtoffer van de executies. Volgens deze getuigen heeft Menten No vickijj persoonlijk doodgeschoten. Vol gens de vanmorgen gehoorde getuige was Menten’s daad dus een wraakneming voor Novickijj’s diefstal van belastende docu menten uit Menten’s geheime kluis in zijn landhuis in het Poolse Sopot. Het Menten-proces wordt dinsdag voortgezet met het horen van Pieter Men ten’s broer Dirk, die nu in het Franse Cannes woont.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4