t Mars door IJmuiden kernpunt van veelzijdig programma Lading glas na windstoot aan diggelen Stisa doet beroep op rechtsgevoel Acties tegen onderwijsbeleid VIALLE AUTOGAS INBOUW J. J. van Bugnum bv Interieur classi^ue ^^^addplei^^Jmuide^eU02550H37&1^^ Strand plaats voor tiende Syp Sterk-voetbaltoernooi Exclusieve merken zoals CLASSIC mantelpakjes in originele Engelse tweeds en flannels. ■I s I I I' classic CD •v REINIGINGSDIENST AIRCONDITIONING 0 023-320942 WhHIR geboorte? 5 VRIJDAG 23 MEI 4 GEMEENTELIJK AANBOD NA ONTRUIMINGSBEVEL SOLIDAIR MET ILLEGALEN ACTIEDAG GEMEENTE VELSEN „GEEN ATOOMAFVAL IN ZEE” I IJMOND 19 80 Vrees voor kwaliteitsverlies Velsen-Z. tel. 13811 (02550) Peugeot-dealer s Gravenlust 37 (bij brandweerkazerne) Ondermaats Verzoeke de vuilniszakken op de vervangende dag vroegtijdig bui ten te zetten. Wijziging ophalen huisvuil: maan dag 26 mei 1980 (tweede pink sterdag) zal GEEN huisvuil wor den opgehaald; de vuilinzame- ling wordt verschoven naar dins dag 27 mei 1980. Automobielbedrijf B.V. INDUSTRIEWOLF barok-louis xv en queen anne eetkamerstoelen een pracht collectie vindt u bij r” Verdeeld (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen houdt het winkelpand La gersstraat 12 in IJmuiden-Oost als vervangende huisvesting ach ter de hand voor de Velsense We reldwinkel. Daarmee wordt een alternatief geboden voor het hoekpand Bloemstraat/De la Reystraat in Oud-IJmuiden waar sinds begin 1971 op strikt voorlo pige basis wereldwinkelactivitei ten worden bedreven. Dit laatste pand, verhuurd voor het symboli sche bedrag van een tientje per maand, moet met ingang van 1 juni ontruimd zijn. De brief van de Woningstich ting Velsen waarin die eis wordt gesteld komt voor de Wereldwin kel bepaald niet onverwacht. Tussen medewerkers van de plaatselijke Wereldwinkel en de gemeente wordt al enkele maan den druk overleg gevoerd over de nu formeel geëiste ontruiming en lokaliteiten in aanmerking komend voor herhuisvesting. Bo venvermelde panden zijn beide gemeente-eigendom. Met verwij zing naar het adres aan de La gersstraat, oorspronkelijk een postzegelhandel, wordt zonder tussenkomst van derden een snelle en soepele oplossing nage streefd. WHE VERLOVING? huwelijk? VAN RIXEL zo’n drukker kruisstraat 7 haarlem tei.023-320089 beter WEE DRUKWERK BESTELLEN? OSO Hervestigingskans Wereldwinkel in hoekpand aan Lagersstraat I I 1 I (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) ,00 I r ieke tiek :on- ost- lei- cra- tiul- zaar rale rea- ens k in leer te igs- ids- ,90 ,85 .00 .70 ,00 ,80 rgen rem- aort- wor- leeft jzen zeek nen. aeds zal ime- rem- en. Op de zuidelijke toevoerweg naar de Velser Tunnel kapseisde donderdag te gen het middaguur een met glas geladen vrachtauto. De bestuurder, een 35-jarige ster mevrouw J. G. C. Baas, volledig ge scheiden wordt van het winkelgedeelte. De Wereldwinkel kwam in IJmuiden als alternatieve „handelspost” al snel op een laag pitje door de ondermaatse huisves ting aan de Bloemstraat. De presentatie in het haveloze hoekpand noodde niet tot kopen. Minimale klandizie was verder toe te schrijven aan de afzijdige ligging ten opzichte van „de rest van Velsen”. Elke vergelijking met een normale winkel ging verder mank door het ontbreken van vas te openingstijden. Sporadische klanten Er is één lichtpuntje voor het geval ontbreken van vergaderruimte op de nieuwe vestigingsplek een onoverkome lijke handicap mocht blijken. Voor al leen vergaderwerk ziet de gemeente mo gelijkheden in het badhuisgebouw aan de Snelliusstraat nu al gedeeltelijk in ge bruik bij aan de Wereldwinkel verwante instellingen als De Roestige Pot en Vel sen voor de Derde Wereld. Die tussenop lossing komt aan de orde in een nieuw gesprek waarvoor de gemeente medewer kers van Wereldwinkel Velsen binnen kort in het stadhuis uitnodigt. IJMOND. De Nederlandse Fede ratie van Onderwijsvakorganisaties (N.F.O.) wil het ongenoegen over het huidige onderwijsbeleid onder de aan dacht van de bevolking brengen. De organisatie heeft voor de komende weken verschillende acties op stapel staan. De acties, waaronder een demonstra tieve bijeenkomst in De Nieuwe Slof te Beverwijk, zijn gericht tegen het huidi- De Stisa stelt zich op het standpunt dat de illegalen in het verleden een bijdrage leverden aan de groei van de Nederlandse economie en derhalve niet als „oud vuil” afgedankt dienen worden. i i zijn - i in Zij een on- >llah - eran □od- I I re- uro- odi- and inse tot ge- „op ont- ferd aar- Voor privé en kantoor/bedrijfsruimten SNELLE LEVERING Wagenweg 136, 2012 NK HAARLEM dat van ■gen zoor gin- rote La- zijn ;sla- men nee- plo- het het itici De srte- ge- t de atus 3 Uitvoering daarvan hangt volledig af van uiteindelijke instemming bij de We reldwinkel. In die kring is het standpunt daarover nu nog verdeeld. Johan Brou wer blijft als woordvoerder voor die groep hameren op één centrale vestiging voor alle Wereldwinkelactiviteiten. Het laatste woord hierover valt in een gemeen schappelijk beraad waarvoor op zeer kor te termijn de Velsense medewerkers wor den opgetrommeld. De weifelachtige houding van dit mo ment heeft alles te maken met de accent verlegging in de laatste jaren bij de lande lijke Wereldwinkel. Brouwer: „Winkelnering is in het licht van de recente ontwikkelingen een wat misleidende term. Hét oorspronkelijke streven door verkoop van koffie en riet- suiker uit Latijns-Amerika acute nood daarginds te lenigen geldt momenteel als volstrekt achterhaald. De nieuwe strate gie is: via akties over de derde wereld attenderen op de scheefgegroeide situatie ten opzichte van het welvarende westen dat in economisch opzicht alle kaarten stevig in handen heeft. Een vestiging fun geert vanuit die optiek meer als aktiecen- trum dan als verkooppunt”. den. Daarbij wordt een stukje propagan da geboden voor het voetbal en meer algemeen de sportbeoefening. Het plaat selijke bedrijfsleven brengt als sponsor de verschillende ploegen op de been. De naamgeving is daarvan de weerspiege ling. Frans Derks, landelijk een bekende figuur als arbiter binnen het profvoetbal, is voor de wedstrijden op het strand als scheidsrechter aangetrokken. Het wedstrijdprogramma (28 wedstrij den in de eerste toemooironde) wordt gelijkelijk afgewerkt in weekeinden en op werkdagen. De halve finales worden op 22 juni gespeeld. Tussen de teams eindigend op de tweede, derde en vierde plaats, worden de finales voor de uiteindelijke (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op het zogenoemde „oude strand” te IJmuiden (nabij de Zuidpier) begint op Tweede Pinksterdag het tiende Syp Sterktoernooi, een jaarlijks terugke rend evenement. Er zijn dit jaar acht deelnemende teams tegen negen elftallen in 1979. Ter hoogte van het Paviljoen Zeezicht wordt maandagochtend om elf uur de aftrap verricht. De deelnemende ploegen worden gevormd door voetballers die nor maliter als prof dan wel „topamateur” hun bijdrage leveren aan het Noordhol- landse voetbal. Met hun inschrijving is een dubbel doel gediend. In het gesloten seizoen wordt de conditie op peil gehou-, plaats op de ranglijst op 12 juli gespeeld. Jeugdige deelnemers met een eigen pro gramma eveneens beginnend om elf uur ’s ochtends. Hoofdelementen daarin: een spellencircus, optreden van clowns, wan- delspeurtocht en vervaardiging van mas kers en spandoeken. In het organiserende Samenwerkings verband zijn vertegenwoordigd de Stroomgroep Stop Kernenergie Haarlem/ IJmond, Green Peace Nederland, de Werkgroep Noordzee van de Stichting Na tuur en Milieu en tenslotte de Interfakul- taire Werkgroep Milieukunde van de Am sterdamse Gemeente Universiteit. Toilet- wagens, drank- en maaltijdverstrekking behoren tot de bijkomende maar noch tans onmisbare voorzieningen. Op het ter rein aan de Heerenduinweg is verder ruimte gecreëerd voor straattheater en informatieverstrekking. Alleen al aan gebroken glas bedraagt de schade naar grove schatting duizend gulden. Benadeelde is een in IJmuiden gevestigde glas- en verfhandel. Van oponthoud voor het wegverkeer was door het snelle opruimingswerk nauwelijks sprake. Beverwijker, verloor door een harde windstoot een moment de controle over het voertuig. De auto kantelde waarbij de lading, glasruiten van forse afmetin- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Samenwerkingsver band „Geen atoomafval in zee” heeft het draaiboek gereed voor de internationale actiedag die zaterdag wordt gehouden i de gemeente Velsen. Voor deelnemers uit binnen- en buitenland is plaats van sa menkomst het gazon nabij de boerderij Slingermuur grenzend aan de Heeren duinweg. Kernpunt hierin is een demon stratieve optocht. Route hiervoor: Hee renduinweg, Velserduinweg, Lange Nieuwstraat, Marktplein, Reinier Claesz- straat, Wijk aan Zeeërweg, IJmuider- straatweg. Kanaalstraat, Zuiderkanaal- dijk, Oranjestraat, Wilhelminakade, Kennemerlaan, Marktplein, Merwede- straat. Van Ostadestraat en vervolgens terug naar het beginpunt aan de Heeren duinweg. De popgroep Drukwerk zorgt voor pas sende muzikale begeleiding tijdens de op tocht die om een uur ’s middags begint. Op het grasveld aan de Heerenduinweg wordt vanaf elf uur ’s ochtends ludiek vermaak geboden met overal een ernstige ondertoon. Centraal staat bij alles fel ver weer tegen dumping van kemenergie-af- val in volle zee zoals dat nu al enkele jaren ook via IJmuiden geschiedt. Als eerste haakt hierop in de cabaretgroep Lyra met een „dumpingsakt” voor elf uur ’s och tends aangekondigd. Aan het dagpro gramma werken verder mee de Muziek groep Rapalje (onder meer met een kern- energieakt), het blazersorkest Eigen Hulp en de muziekgroep Fistel. Odilia Boelen van de Organisatie Milieudefensie behan delt als eerste spreekster het thema „kern energie gerelateerd aan kernbewape ning”. Namens het Samenwerkingsver band belicht Gerrit Kwekkeboom het thans gevolgde systeem van jaarlijkse dumping van kernafval in de Atlantische Oceaan en mogelijke consequenties daar van op dit moment en voor volgende gene raties. Ook Hans Guyt van Green Peace Nederland gaat daar nader op in. Na hem voert op de aktiedag het woord Willem Hoogendijk van de Aktiegroep Strohalm. Thema is voor hem het verband tussen kernenergie en werkgelegenheid. Als on getwijfeld swingende „dagsluiting” wordt hierna aangekondigd een optreden van de popgroep Drukwerk met de uiterst toe passelijke hit „Geen atoom”. Parallel met het bovenstaande loopt zaterdag een dis cussieprogramma. Hieraan werken mee de CPN’er Rinus Haks, Ton van Gijsel (lid Internationale Kommunisten Bond en Landelijk Energie Komitee), Marijke Overbeek (Aktiegroep Strohalm en Lan delijk Energie Komitee) en tenslotte Piet Lammers sprekend namens het LEK en de verwante groepering BAN (Breek Atoomketen Nederland). gen, tegen het wegdek aan diggelen sloeg. Voor snelle verwijdering van de scherven verscheen de Velsense brandweer ten to nele. Een ijlings ontboden takelwagen zette het gekapseisde voertuig weer op de wielen. werden een tijd lang via een mededeling tegen de voorruit verwezen naar een zij deur toegang gevend tot de bovenwoning, domicilie van Joop en Ria Luster. Ook dat hield op toen de Lusters, eveneens na een gemeentelijke aanschrijving hun biezen pakten. De rol van het hoekpand, waarbo ven nu dichtgetimmerde vensters prijken, was daarmee volledig uitgespeeld. ge onderwijsbeleid dat volgens de N.F.O. geen waarborg is voor handha ving en verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. De aantasting van het onderwijs kan volgens de vakorga nisatie in de hand worden gewerkt door het grote verlies van arbeids plaatsen onder leerkrachten als gevolg van het dalende leerlingenaantal. Hier door gaat veel deskundigheid voor het onderwijs verloren. De N.F.O. plaatst dit in het licht van de extra belasting die leerkrachten ondervinden door de veranderingen binnen het onderwijs bestel zoals, integratie kleuter- en lage re school, de individualisering en de mocratisering. De demonstratieve bijeenkomst in De Nieuwe Slof wordt donderdag 19 juni van 16.15 tot 17.30 uur gehouden. VELSEN. Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) heeft haar solidariteit betuigd aan de illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders. De stichting stelt dat dat een wet die discrimineert en tussen Nederlandse en buitenlandse werknemers moet worden afgeschaft. Gedoeld wordt daarmee op de wet Buitenlandse Werkne mers aangeduid als 1-novemberwet. Zij spreekt haar waardering uit over de houding van het college van B en W van Velsen, die heeft toegezegd dat de politie niet voor 27 mei zal ingrijpen. De Stisa ondersteunt verder de oproep voor de landelijke protestmanifestatie op 27 mei in Amsterdam beginnend op het Museumplein. De organisatie hiervan be rust bij het Platvorm Demokratische Or ganisaties van Buitenlandse Arbeiders. De demonstratie begint ’s avonds om ze ven uur. De Wereldwinkel had daarbij van meet af aan voor ogen verhuizing naar een meer centraal gelegen pand in de gemeen te. Verkoopactiviteiten, propaganda en vergaderwerk dienden in de nieuwe situa tie onder één dak afgewikkeld te worden. Het laatste blijkt althans op dit moment wat al te hoog gemikt. Een gemeente woordvoerder: „Ons aanbod betekent voor de Wereldwinkel in alle opzichten een forse stap vooruit. Gunstig is ten opzichte van de oude situatie de meer centrale ligging en daarnaast ook de rede lijke staat van onderhoud waarin het be wuste pand verkeert.” De winkel dateert met de overige bebou wing aan de Lagersstraat van na de Twee de Wereldoorlog. De verandering ten goe de zal uiteraard in de huurprijs tot uit drukking komen. Een verbouwingsplan is in de maak waarbij de aangrenzende wo ning, in gebruik bij de vroegere winkelier- De stichting doet voorts een beroep op het rechtsgevoel en vraagt te protesteren tegen het ingrijpen van de politie in vrij plaatsen (kerken en scholen en in het algemeen tegen de razzia’s en uitzettingen van buitenlandse werknemers. Het pand Lagersstraat 12 dat eind vorig /aar zijn winkelfunktie verloor Voor ingebruikneming door de Wereldwinkel kan met een vrij simpele inwendige verbouwing worden volstaan. W W Ooeterduinweg 29 wHMBM tel. 14768 IJmuiden IK herenmode damesmode VVll I herenkleding maatkleding pMMMaiMMM ■Z’X’X sSsk.wW

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5