MARGRIET OP VROUWENBAZAAR *g VS minder moeilijk Oud-Kamerlid in proefschrift: beurs deze week Opnemen krediet in STAND HYPOTHEEKRENTE In toekomst Elsevier en VNU nemen deel in Rijkswegenfonds verdwijnt in ’82 transplantatie eicellen koeien 4 Bruna-verkoop „Autorijden wordt te duur” Stagnatie bouw treft Teekens Ten Cate Fashion in moeilijkheden Witte Huis vraagt verlaging prime rate" I ||1|H I 15 ECONOMIE 19 8 0 M E I 2 4 ZATERDAG (Van onze redactie economie) HB 1?,6 NIJMEGEN. Sollicitan ten zouden een zwijgrecht moeten hebben over hun even- I tuele criminele achtergron den. Vragen als „bent u in aan raking geweest met politie of -justitie?”, in sollicitatieformu lieren zijn ontoelaatbaar. I Vk»- T Naam Bank: Amrobank 11.2 12.1 11.2 12,1 Ned. Middenstandsbank 12,66 12,43 11,5 11,3 2 5/10 jaar (Van nnze rpdartip prnnnmip) aan hun mppst afnemer oplopen Rente gaat weer (Van onze redactie economie) m «i’ Bouwfonds Ned. Gem. 5/10 jaar 5/10 jaar Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging EigenHuis in Amersfoort. Rentepercentages per 20 mei 1980. 5 jaar variabel 10 jaar 10 jaar 10,8 10,6 11,03 11,03 11,03 11,03 1 1,25 10,6 10,6 11,4 11,25 11,0 11,0 11,25 11,03 12,39 11,78 11,71 11,75 10,8 10,6 10,6 11,0 11,0 11,71 11,75 11.25 11,03 „Wall Street bleef deze week sterk positief met oplopende koersbewe- gingen. In Amsterdam was het een sfeer van het kan vriezen en het kan dooien met een zeer tegenstelde koer sontwikkeling. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: burgemeesters krijgen desgewenst inzage om te kunnen beslissen over een verkla ring van goed gedrag bij sollicitaties. Me vrouw Singer ziet liever dat in dit geval wordt gesproken van een verklaring van geen bezwaar. Zij pleit in haar proefschrift verder voor de oprichting van een raad voor de antecedentenonderzoeken. Die raad zou de overheid moeten adviseren en burgers, het parlement en ook de overheid kunnen voorlichten. Mevrouw Singer vindt ook dat er een regeling moet komen voor de De onderzoekster doet nog veel meer aanbevelingen en voorstellen ter verbete ring van de rechtsbescherming en de be scherming van de persoonlijke levens sfeer. Zo meent zij, dat het onderzoek door de overheid naar iemands antece denten moet steunen op een openbaar gemaakte regeling. Er zou bijvoorbeeld aangegeven- moeten worden voor welk op, dat zonder fonds veel minder wegen in ons land aangelegd zouden zijn. Het nu ingediende voorstel gaat volgens hem „ze ker” ten koste van de wegenbouw. Maar de drie radicale landen, gevolgd door de meeste andere OPEC-landen ver hoogden prompt daarop ook weer hun prijzen met 2 dollar, waardoor het grote prijsverschil is gebleven. Zodat de duur ste OPEC-olie nu al ruim 35 dollar per vat opbrengt. Voor autorijdende wereldbur gers is dit juist de olie waar de benzine van wordt gemaakt. Er staat ons dus weer het een en ander dit jaar te wachten, want er wordt niet alleen gevreesd dat nog voor eind 1980 de olieprijs al op 40 dollar per vat zal worden, maar dat er zich dan ook een ernstige olieschaarste zal hebben aan gediend. doel het antecedentenonderzoek nodig is. Leidt het onderzoek tot een negatief resul taat, dan moet de sollicitant dat worden meegedeeld, aldus mevrouw Singer. Opmerkingen: Overeenkomstig de door ons uitgesproken verwachting hebben verschillende banken het voorbeeld van de Postgiro en Rijkspostspaarbank gevolgd en zijn iets gezakt met de hypotheekrente. De goedkoopste annuïteitenleningen liggen nu op 11%. Zonder meer kan worden aangenomen dat in de komende dagen ook de banken die nog 11,75% noteren voor vijf jaar vaste leningen zullen dalen. De banken met hypotheken op basis van een levensverzekering zitten thans rond de 10,6%. markt, hetgeen eveneens wees op een toe nemende weerstand tegen de rendaling. De grote boosdoener was de 11-procent obligatielening van de AMRO-bank tegen 100,5 procent, waarop gisteren de inschrij ving gesloten werd. Vergeleken met de vorige week nog geplaatste 10,5 procent- lening van de Europese Investeringsbank tegen 100 procent, hield deze AMROban- klening inderdaad een flinke rendements verhoging in. Bovendien moet binnenkort 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1,25 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 aan hun meest kredietwaardige afnemers. Eind maart bedroeg de „prime rate” 2,5 procent meer dan de rente op wissels met een korte looptijd, nu is dat ruim zes a 6,5 procent meer. ruim 1 miljard gulden op de staatslening worden gestort om de dit jaar steeds lege re schatkist aan te zuiveren, terwijl daar na vrijwel onmiddellijk een nieuwe lenin- goperatie van de staat mag worden ver wacht. Het bedrijfsleven komt er op deze manier nauwelijks meer aan te pas werke lijk 12,22 12,22 11,77 12,04 11,7 11,89 12,02 12,02 Opgave bank 11,25 11,5 11,75 11,75 11,5 11,75 11,25 11,5 11,75 11,5 11,75 11,7 12,22 12,57 12,57 12,5 12,79 - 11,78 12,22 12,5 12,04 12,31 Op onze beurs bleef de handel beperkt. De belangrijkste beursbepalende gegevens van deze week, waren de onverwacht ver scherpte rentestijging in ons land en de nieuwe golf van olieprijsverhogingen van de olielanden. Ook in Amerika deden zich verschijnse len voor die op een kerend getij zouden kunnen wijzen voor de renteontwikkeling. Weliswaar namen meer banken de rente verlaging van 16,5 procent op 16 procent over, maar op de geldmarkt van dat land begon de rente weer op te lopen. Het overheidspapier met’name kon pas tegen flink hogere rente geplaatst worden. Toch blijft men in de Verenigde Staten van mening dat de rente terug moet, nu de recessie zich flink aan het verscherffen is. In april daalde industriële produktie met 2 procent en dat is sedert de beginjaren zeventig niet meer in één maand voorge komen De Amerikaanse automobielfabricage is zelfs met de helft teruggelopen en de recessiecommentaren worden met de dag somberder. Daarom verlaagde één grote bank in de Verenigde Staten de rente zelfs tot 15,5 procent. Maar het is opvallend dat ook nog een flink aantal grote banken hardnekkig op 16,5 procent zijn blijven staan. Annuïteitenhypotheken A.B.N. Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 11,25 11,2 11,5 11,5 11,5 11,5 11,25 11,5 Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk politieregisters in verband met het antece dentenonderzoek. Zij heeft getracht een modelregeling samen te stellen. - (Van onze redactie economie) WASHINGTON. Het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS - de federal Reserve Board - heeft besloten in de komende maan den de maatregelen ter beperking van de kredietverlening van maart te versoepelen. De rest van de aandelenmarkt was deze week op het Damrak verdeeld. ABN moest bijna ƒ15 terug, maar Ceteco en Borsumij konden bij flinke vraag zo’n ƒ5 aantrekken. Flauw tot ƒ5 of zelfs meer Waren deze week Norit, Ballast Nedamen Kluwer. Gelatine Delft verloor ƒ25, Schokbeton ƒ30. De fietsenfabriek Unie- kap daarentegen kon een kleine ƒ10 aan trekken. Nu de meeste jaarverslagen bekend zijn, en ook de jaarvergaderingen groten deels achter de rug, begint de stille tijd te naderen,'waar vrijwel geen sprake zal zijn van enige impuls uit het bedrijfsleven. Het eerste kwartaalbericht van de Koninklij ke Shell bracht deze week echter enig leven in de brouwerij. De opnieuw hogere winst van de Shell leverde het aandeel Koninklijke Petroleum in eerste reactie een koersverbetering op van ƒ4. Er ont stond in het aandeel weer een vanouds bekende gezellige drukke hoek. Vooral nu de olieprijs weer op drift lijkt te zijn geraakt, blijven ook voor de rest van dit jaar de kansen op hoge voorraadswinsten die bij de Shell de zaak veel mooier maken dan zij in werkelijkheid zijn, bestaan. gemaakt trok de minister zijn wetsont werp in. Nu wordt het echter opnieuw ingediend, compleet met het (voorstel om het fonds ook op te heffen. De Tweede Kamer kan nu de gewenste fundamentele discussie over de financiering van de rijkswegen voeren aan de hand van dit wetsontwerp. Uit recente debatten in de Tweede Ka mer is al gebleken dat zowel PvdA als CDA voorstander zijn van de opheffing van het Rijkswegenfonds. De WD daar entegen ziet niets in de plannen van de liberale bewindsman, minister Tuijnman. (Verkeer) voor om de gelden voor wegen- “Woordvoerder De Beer wees er gisteren aanleg uit de gewone begroting te betalen. Toen ontbrak echter het voorstel om het Rijkswegenfonds op te heffen. Nadat de Tweede Kamer daartegen bezwaar had Het bestuur is van mening dat aanpas sing van de bijzondere maatregelen ge wenst is om te waarborgen dat voldaan kan worden aan dringende behoefte aan. krediet voor kleine bedrijven, automobiel^ handelaren, consumenten en potentiële kopers van huizen. De kredietverlening door het bankwe zen heeft de afgelopen tijd de norm (maxi maal zës 5 negen procent meer dan vorig jaar) niet overschreden en de jongste ont wikkeling van de verstrekking van con sumptief krediet en andere vormen van krediet tonen aan dat de versoepeling in overeenstemming is met het streven de inflatie terug te dringen en de doelstellin gen voor de geldomloop en de kredietver lening te verwezenlijken, zo meent het bestuur. Het Witte Huis heeft een verklaring uit gegeven waarin de aanpassing van het kredietbeleid wordt toegejuicht. Kritiek wordt geoefend op de trage daling van de „prime rate”, de rente die de Amerikaanse banken in rekening brengen op kredieten (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Rijkswegenfonds zal op 1 januari 1982 worden opgeheven. De uitgaven van dit fonds (bestemd voor aanleg en onderhoud van de rijkswegen en -fietspaden) zullen na die datum wor den gedaan uit de algemene begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Van de beide regeringspartijen heeft de WD inmiddels fel afwijzend op het plan gereageerd. De opcenten op de motorrijtuigenbelas ting, die nu nog rechtstreeks in het Rijks wegenfonds vloeien, zullen in het gewone tarief van de motorrijtuigenbelasting worden opgenomen. Het totaal te betalen bedrag blijft dus gelijk. Ook voor de we genaanleg heeft dit geen gevolgen. Het bouwprogramma blijft in 1982 gelijk. Vorig jaar al stelde minister Tuijnman X. UTRECHT(ANP). Elsevier Detail handel en VNU Verkoopgroep zullen bei de een deelneming verwerven in Bruna, waarbij de huidige aandeelhouders een meerderheidspositie behouden. Uiterlijk eind dit jaar zullen Elsevier en NDU hun detailhandels-organisaties respectievelijk Kring van Boekspecialisten BV en Van Gelderen Boek en Blad BV aan Bruna overdragen, zo heeft Bruna bekendgemaakt. De nieuwe combinatie omvat rond 160 eigen en rond 310 andere contractver- kooppunten. Deze winkels zullen met be houd van hun eigen identiteit verder wor den ontwikkeld en uitgebreid. Ten aanzien van de distributie van tijd schriften wordt onderzocht in hoeverre koppeling aan het landelijke en regionale distributienet van Aldipress mogelijk is. De samenwerking heeft naar verwachting geen nadelige gevolgen voor de werkgele genheid in de betrokken ondernemingen. Bij Bruna werken 800 mensen, bij de VNU Verkoopgroep 80 en bij Elsevier Detail handel 180. Bruna heeft 430 verkooppun ten, waaronder 83 eigen verkooppunten 27 stationskiosken, 20 stationsrestauraties en 300 contractverkooppunten. Ook op het Damrak liet deze week de obligatiemarkt het er lelijk bij zitten. Na eerst enkele weken na de verrassende discontoverhogingen van de Nederland- sche Bank begin mei wat richtingloos te hebben rondgedobberd, begonnen vooral de staatsfondsen deze week weer flink te zakken. Als inleiding daartoe gold de af- gifteprijsverlaging afgelopen maandag van de 10,5 procent-pandbrieven van 100 procent op 99 procent en de vrijwel on middellijke herintroductie daarop van de 11-procentstukken tegen aanvankelijk 101 procent, maar later in de week ook weer dalende prijzen. (Van onze redactie economie) RIJSWIJK. De overheid laat de f autorijder voor een te groot deel op- draaien voor het geld dat de regering te - kort komt. Het autorijden wordt te f duur en daardoor komt de verkeersvei- f ligheid in gevaar. Dat is de mening van L 72 tot 90 procent van de automobilisten F die over deze onderwerpen zijn onder- r vraagd in opdracht van de Bovag. Bij het onderzoek, uitgevoerd door J Intomart, was 80 procent van de onder- vraagden het eens met de opvatting dat r de overheid de laatste jaren steeds E voor een te groot deel de autorijders f laat opdraaien voor de overheidstekor- I ten, en 87 procent vindt dat het autorij- 1 den niet nóg duurder mag worden ge- I. maakt door verhoging van de belas- I tingen. E De stelling „alles wordt duurder, E maar autorijden wordt wel extra duur” kreeg de instemming van 90 procent van de ondervraagden en slechts zeven procent was het hiermee I niet eens. t Een krappe meerderheid van 51 pro- I cent is van oordeel dat de politieke I partijen in dit opzicht voor de Neder- t landers in hun hoedanigheid van auto- I rijder te weinig ondernemen. Geen me- ning hieromtrent had 34 procent en 15 I procent is het met die stelling oneens. Van de ondervraagden is verder 72 procent van oordeel dat nieuwe verho- I gingen worden gecompenseerd door I 1 het onderhoud uit te stelllen. Twintig procent bestrijdt dat en acht procent heeft geen mening. F AMSTERDAM (ANP). Teekens Be- Hieer BV heeft deze week uitstel van befa lling aangevraagd in verband met een ([.stagnatie in de onroerend goedportefeuil- le. De indruk bestaat dat de moeilijkhe- f den die representatief zijn voor een groot deel van de onroerend goedsector binnen ^afzienbare tijd tot het verleden zullen be lhoren, aldus een mededeling van Teekens. C Teekens Beheer beweegt zich naast de ’onroerend goedmarkt ook in de horeca- tsector. Dit onderdeel waarin grote inves teringen zijn gedaan, zal zich hierdoor donder twijfel herstellen. De naar ver- ‘wachting tijdelijke problemen bij Tee- kens Beheer hebben geen effect op de gang van zaken bij De Vleeschmeesters BV waaraan E. Teekens als mede-direc- tielid is verbonden. k De Vleeschmeesters werken volledig ‘onafhankelijk van Teekens Beheer. Bij ■Teekens Beheer zijn de toekomstver wachtingen niet ongunstig ondanks de stagnatie van dit moment ALMELO(ANP). De raad van bestuur van Nijverdal Ten Cate zal op zeer korte termijn - zo mogelijk binnen tien dagen - besluiten wat er gaat gebeuren met Ten Cate Fashion Fabrics. Deze maatschap pij, waar 500 mensen werken, verkeert in grote financiële problemen. Een adviesbureau heeft onlangs vastge steld dat de verliezen van Ten Cate Fashion Fabrics zo hoog zijn opgelopen, dat het hele concern er sterk onder gaat lijden. Aan het stoppen van de produktie valt daarom volgens dat bureau niet te ontko men. De leiding van de Ten Cate Fashion Fabrics heeft intussen alternatieve plan nen ingediend om te voorkomen dat het bedrijf dichtgaat. „Die mogelijkheden moeten wel leiden tot een beter bedrijfsre sultaat, anders zullen we drastisch moe ten ingrijpen”, zo stelde president-direc- teur J. Raymakers gisteren tijdens de al gemene vergadering van de aandeelhou ders in Almelo. De raad van bestuur zal de aangedragen alternatieven nog tijdens het komende pinksterweekeinde bestuderen en volgen de week een voorlopig standpunt bepalen. Alvorens er een besluit valt, zal worden overlegd met de ondernemingsraad en de leiding van Ten Cate Fashions Fabrics. Dit bedrijf is gespecialiseerd in de pro duktie van bovenkleding, een branche, die zich kenmerkt door een sterke overcapa citeit. Dat -de rente deze week ook in Amerika toch tekenen van verharden gaf, wordt in verband gebracht met de inflatievrees nu de ‘olielanden hun prijzen weer verhoog den. Deze nieuwe golf van prijsverhogin gen, die neerkomt op rond 2 dollar per vat van 159 liter, berust op de averechtse uitwerking van Saoediarabische pogin gen het grote prijsverschil tussen zijn olie en die van de radicale olielanden (Libië, Iran en Algerije) te verkleinen. Op eigen houtje bracht eerstgenoemd land de prijs van de olie van 26 dollar op 28 dollar per vat, teneinde zo op de grote olieconferen- tie van de OPEC op 9 juni een meer gelijkvormige prijs te kunnen door drukken. Zo gezien, viel de reactie van Wall Street deze week bijzonder mee. In het recente verleden liet de beurs vaak een flinke steek vallen bij een prijsverhogingsrage voor de olie. Wel daalde de obligatie- Zij was van 1963 tot 1970 lid van de Tweede Kamer. Mevrouw Singer was ook rechter-plaatsvervangster in Rotterdam en Nijmegen en verder was zij lange tijd lid van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, psychopatenzorg en de reclassering. Zij is thans lector strafrecht en strafprocesrecht aan de rijksuniversiteit in groningen. Zwijgrecht voor sollicitant met criminele achtergrond t Dat is een van de stellingen van het oud- ['PvdA-Kamerlid mevrouw H. Singer-Dek- üker in haar proefschrift over justitiële documentatie en antecedentenonderzoek. E Zij promoveerde deze week op deze studie i aan de katholieke universiteit in Nij- t megen. Mevrouw Singer vindt ook, dat de bur- i' ger de mogelijkheid moet krijgen om ge- i gevens uit het algemeen documentatiere- f gister ten behoeve van politie en justitie te laten schrappen, zodra het nut van die -aantekeningen „onevenredig is aan het nadeel dat de burger ervan heeft”. Ook -"voor strafregisters zou de burger die mo- gelijkheid moeten hebben. Mevrouw Sin- ger denkt dat een al bestaande speciale - kamer van het gerechtshof in Arnhem dit soort verzoeken van burgers zou kunnen behandelen. Ze is overigens van mening dat de wet pp de justitiële documentatie (sinds 1959 in werking) enig nut heeft. Hoewel er nog heel wat te verbeteren valt aan het huidige systeem van documentatie en registratie valt thans een tendens te bespeuren van een betere bescherming van de persoonlij ke levenssfeer, aldus mevrouw Singer. Ze verheelt echter niet dat de wet de laatste jaren aan forse kritiek onderheving is. De wet op de justitiële documentatie kent twee soorten registers. De eerste is het algemeen documentatieregister, dat vooral wordt gebruikt door rechters en het openbaar ministerie. Maar er worden ook gegevens uit geput voor anteceden tenonderzoek in verband met benoe mingen. De tweede categorie zijn de strafregis- -ters. Sommige instellingen, zoals de PTT en drukkerij Joh. Enschedé en Zonen -(bankbiljetten) zijn bevoegd uittreksels uit dit type registers te ontvangen. Ook Daarom is het opvallend dat de aandele nemissie van de Nederlandse Miden- stands Bank die deze week gehouden werd, zich nog redelijk gunstig kon ont wikkelen. De claims werden op een koers van 3,75 goed op niveau gehouden en de emissie lijkt zeker te slagen. Toch lijkt dit voorlopig wel de laatste te zijn van dit soort emissies, want het beursklimaat is nog altijd niet gunstig voor het houden van aandelenemissies. 1,5 i 1,5 1 1,5 Prinses Margriet bij de Indiase stand op een internationale vrouwenbazaar die deze week in Den Haag is geopend De markt is georganiseerd door het International Women’s Contact en wordt elk jaar gehouden. ZWOLLE(ANP). Koeien van hoge kwaliteit kunnen in de nabije toekomst meerdere kalveren tegelijk voortbrengen. Dat kan door eicellen van zulke koeien over te planten in de baarmoeder van andere koeien. De gezondheidsdienst voor dieren in Overijssel gaat zich met deze eiceltransplantatie bezighouden. Dat schrijft het blad Landbode. De eicellen worden ingebracht bij een „pleegmoeder”, die over niet zulk erg goed erfelijk materiaal beschikt. Zij draagt dan het kalf van een koe van topkwaliteit’ De Overijsselse gezond heidsdienst wil met de hulp van insemina- tieverenigingen voor tochtige runderen zorgen. De Deldense dierenarts Zaaijer zal,de transplantaties uftvoeren. Hij expe rimenteert al enkele jaren met1 eiceltran splantatie. V. W#*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15