Schaubühne Pilobolus: grote trekker acrobatiek in theater in ballet Gevarieerd aanbod van muziek nze eve iwe luis door John Oomkes t 2 t k n 7 il il omvang dit jaar zijn er meer dan 70 verschillende proramma’s voor in totaal ruim 300 voorstellingen zware eisen stelt aan de financieringsmogelijkheden en organisatoren. Wil het Holland Festival in zijn huidige vorm kunnen blijven voortbestaan en gedijen, dan liggen in de bovengenoemde omstandighe den de beperkende factoren opgesloten. „Wij hebben te maken met het hoge niveau dat het Nederlandse kunstleven door het sei zoen heen biedt” zo stelde festivaldirecteur Frans de Ruiter eind april bij de presentatie van het programma van de komende editie. „Wij willen daar een zinvolle aanvulling op bieden of zo mogelijk nog „over heen gaan. Dat wordt een steeds moeilijker zaak". Een dergelijke, zelf gestelde opgave om voor een unieke kwaliteit te zorgen, heeft niet alleen alles te maken met het steeds ruimere kunst aanbod, maar bovendien met, uiteraard, de financiering. Geldelijke zorgen hangen ais een zwaarbe wolkte hemel boven de onmiddellijke toe komst van het Holland Festival. Enerzijds reageert CRM in een tijd dat de magische woorden „minder meer” al lijken te zijn inge ruild voor „meer minder” niet adequaat op de zich gerechtvaardigde vragen om aanpassing (lees: verhoging) van de subsidie. Anderzijds is het zo, dat de betrokkenen nu al hebben leren leven met de financiële krapte. Het Holland Festival schraapt de minimaal benodigde bedragen nu bijeen door de eigen vaderlandse kunstinstellingen te benaderen, te vertrouwen op de mogelijkheden van het NOS-budget, steun te zoeken in het buiten land (West-Duitsland sponsort dit jaar de export van een aantal Duitse voorstellingen) en verder zo'n miljoen uit „incidentele” bijdra gen te verwerven. Al voor een groot deel steunt Nederlands belangrijkste culturele evenment dus al op Dansgroepen uit eigen land, maar ook uit West-Duitsland en de Verenigde Staten komen met een uitgebreid programma in het Holland Festival 1980. Uit Stuttgart komt het Stuttgarter Ballett, dat onder artistieke leiding staat van Marcia Haydée. Een gezelschap dat tot de belangrijkste ter wereld wordt gerekend. Het komt met drie programma’s en wordt begeleid door het Residentie-Orkest. Voornamelijk nieuw repertoire met in het eerste programma het romantische ballet Kameliendame (Dame aux Camélias) van de r ït U )- ij st f: ir n choreograaf Jochen Neumeier, op muziek van Chopin. sponsors uit het bedrijfsleven, want die vorm van ondersteuning gaat achter deze verdoe zelende terminologie schuil. Het is de vraag of de sinds enkele jaren ingeslagen weg van sponsoring op den duur wel een veilige zal blijken te zijn. Ervaringen met dergefijke finan ciële bijdragen is de kunstsector (nog) niet rijk, maar als we op de resultaten van uiterst wisselvallige sportsponsoring mogen afgaan, is het in ieder geval een vrij wankele basis. Merkwaardig is dat CRM in dit geval nog geen reactie heeft laten horen. Het festival heeft voor dit jaar feitelijk de eindjes alweer aan elkaar kunnen knopen en door veel kunst- en vliegwerk bovendien voor een programma-aanbod kunnen zorgen dat de liefhebbers met de lippen doet smak ken. Zowel in de theatersector als op muziek- theatergebied biedt het programma tal van hoogtepunten. Daarover elders op deze pagi na meer. In een vooruitblik op een zo’n omvangrijke sector als muziek in het Holland Festival is het meestal moeilijk de neiging te weerstaan eerst de krenten uit de pap te pikken. In andere jaren is dat een aanpak gebleken die aan het geheel nog enig cachet mocht verschaffen, maar 1980 is voor wat het Holland Festival betreft bepaald geen mager jaar. Het Holland Festival beleeft komende maand, van 1 tot 23 juni om precies te zijn, zijn 33e editie. Gedurende meer dan drie decen nia is dit culturele evenement onverminderd doorgegaan voor hét visitekaartje van het Nederlandse kunstleven. Voor het oog van de •wereld treden tijdens het festival dan de Nederlandse kunstinstellingen, van het Natio- nale Ballet tot het Concertgebouworkest, naar voren om zich van hun beste kant te laten zien. In omgekeerde zin vormt het Holland Festival voor het eigen publiek bovendien een uitgelezen mogelijkheid om kennis te nemen van kunstzinnige topprestaties van buiten landse signatuur. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijk opge- zet evenement, dat ook nog eens door zijn Wat er op theatergebied in Duitsland gebeurt, behoort al enkele jaren tot het interessantste in Europa. Het Holland Festival heeft daar oog voor en nodigde vorig jaar het Württembergische r Staatstheater uit met een uitgebreid repertoire. Ook bij dit festival is er weer een intrigerend Duits aanbod. Uit Berlijn komt de Schaubühne t am Halleschen Ufer en dat is het grootste en invloedrijkste gezelschap uit de Bondsrepubliek. Volgend jaar zal het in Berlijn het modernste en grootste theatercomplex van Europa betrekken. 3 K jr n; sing, mens, I 1 "I eken- r een resses e, het it ver- n aan iver- (BEWTH) trekt naar de Scheepswerf in Schiedam (al vanaf 23 mei) om daar voorstellingen te geven, zoals bekend weer toegankelijk voor een beperkt publiek. Poppenspeler Jozef van den Berg, die al lang niets meer met de oude poppenkast uitstaande heeft, levert een aandeel met De Marskramer. Een oude man temidden van de attributen die zijn leven hebben bepaald. Uit New York afkomstig is Ping Chong The Fiji Company, die een speciaal project voor Mickery als bijdrage aan het HF levert met als titel Humbolt’s Current. Ook uit de V.S. komen Christopher Knowles en Robert Wilson met de voorstelling Dialog Curious George. Dit duo was al eerder in ons land (Mickery) met Dialog en stelling toegevoegd doordat de VPRO-tv live-beelden van deze ope- ningskermis in Theather Carré in de huiskamer zal brengen. En wel zodanig dat slechts een gedeelte van het stuk op het scherm wordt ge bracht, terwijl de premieregangers op hun beurt de beelden zullen mis sen die van het randgebeuren zullen worden gemaakt (1 juni). De sectoren pop, jazz en geïmpro viseerde muziek zijn traditioneel magertjes in het totale aanbod ver tegenwoordigd. Dit jaar vallen al leen een wat verlate produktie van het Willem Breuker Kollektief en een produktie rond ex-Neerlands Hoop-lid Bram Vermeulen onder de titel De Toekomst gaat het helemaal maken te onderscheiden. Vermeu len heeft hierin in samenwerking met tekstschrijver Rik Zaal een oud ideaal vorm gegeven. Hij heeft met leden van de doowopformatie PeeWee and the Specials een eigen band samengesteld, De Toekomst gedoopt, over wiens ontstaansge schiedenis een spiegelbeeldverhaal is geschreven De opera- en muziektheaterpro- dukties van eigen bodem zijn on danks de charme van hierboven be sproken evenementen de zwaarte punten van het gehele muziekaan bod van het Holland Festival. On der muzikale leiding van Anton Kersjes, de vaste chef van het Am sterdams Philharmonisch, komt eindelijk de lang verbeide première van de opera Thijl van de sinds enkele tientalen geherwaardeerde componist Jan van Gilse van de grond. Over de ontstaansgeschiede- op minder voor de hand liggende, maar wel geschikte lokaties van de grond te tillen opgaat. Habbema is ook betrokken bij een uitvoering van Handels A Handel Pasticcio, een beroemde opera-pasticcio die onder Ton Koopmans leiding tot stand komt (17 tot en met 20 juni). De NOS is de promotor van een concert op 14 juni in het Amster dams Concertgebouw waarbij de wereldpremière van Michaels Heimkehr van de Westduitse com ponist Karlheinz Stockhausen en de Europese première van Michaels Jugend op het programma staan. Een spektakelstuk waarbij ook mi me en danskunst een rol van bete kenis spelen. Interessant is ook het samenwerkingsproject van het RO- theather en het Rotterdams Phil harmonisch Orkest dat de Neder landse première van Tom Stop pards Every Good Boy deserves Fa vour onder de titel ABCDEFG gaat uitvoeren van 5 tot 16 juni. Stop pard, die samenwerkte met compo nist Andrè Previn, komt in dit werk stuk op schitterende wijze de Russi sche dissidenten te hulp. Tot slot - een selectie moet een selectie blijven - zien vele muziek liefhebbers reikhalzend uit naar de integrale uitvoering van Piere Boulez’ Pli selon Pli, dat het Con certgebouworkest onder Michael Tabachnik op 21 en 22 juni brengt. Het werkstuk wordt als een van Boulez’ sleutelcomposities be schouwd. sam- alast ling. n ver- imort- i/aakt. datief Scène uit Aus der Fremde van de Berhjnse Schaubühne (foto boven), moment uit de Horvath-collage Und die Liebe höret nimmer auf van het Dusseldorfer Schauspielhaus (foto links), de acrobatische choreografie van het Pilobolus Dance Theatre (foto rechts) en Wim T. Schippers als J. Plafond (foto onder). De twee balletten van het tweede programma, op muziek van Mahler, zoals aangekondigd in de programmaoverzichten van het Holland Festival (bij elk theater en bij de W verkrijgbaar) gaan niet door. Deze balletten op muziek van Mahler zullen door andere worden vervangen. Eén van die vervangende balletten is Opus I, op muziek van A. von Webem, dat ook in programma III wordt uitgevoerd. In III ook Initialen R. B. M. E., evenals Opus I in een choreografie van John Cranko. Muziek: Brahms. Het Pilobolus Dance Theater uit New York gebruikt acrobatiek als dans. Er zullen twee verschillende programma gepresenteerd worden. Het is nog niet bekend hoe deze gevuld zullen worden. Het Nationale Ballet komt met de reprise van Live/life in plaats van de eerder aangekondigde nieuwe enscenering van De Schone Slaapster. Live is van Hans van Manen en Life van Rudi van Dantzig en Toer van Schayk. Het Nederlands Dans Theater .brengt Youth Memories van Mats Elk (muziek Bartók, tweede pianoconcert) en Soldatenmis van artistiek leider Jiri Kylian. (muziek B. Martinu). Begeleiding door het Utrechts Symfonie Orkest, Daniel Wayenberg, piano en koor en solisten van de Slovenské Filharmonie uit Bratislava. Onder leiding van Kathy Gosschalk komt Werkcentrum Dans met Commonplace Quintet van Ton Simons (muziek Michel Waisvisz) en Quaquara Qua van Hans Tuerlings (muziek H. Alkema). Nieuwe vormen van dans ook in het programma dat de Stichting De Appel presenteert onder de naam Nieuwe vormen van bewegen dans. Verdeeld overeen groot aantal plaatsen in ons land zijn er vier verschillende programma’s samengesteld, waarin tal van jonge dansers meewerken. Met Min Tanaka (Japan), Simone Forti (USA) Miranda Tufnell, Dennis Greenwood, Martha Grogun (Engeland), Pauline de Groot (Nederland) en Pooh Kaye (USA). Dialog/Network. De voorstelling is geënt op de belevingswereld van een doofstomme. Het Onafhankelijk Toneel komt samen met Initiatives Populaires met een bijzondere voorstelling van Maxim Gorki’s spel Zomergasten. Daartoe is een speciale villa gehuurd, van waaruit het publiek mag toezien wat zich buiten afspeelt. Laten we voordat we de echte opvallende concerten en de muziek theaterstukken er uitlichten daarom even stilstaan bij de evenementen die misschien wat minder op het eerste oog opvallen. Zo heeft het Nederlands Kamerorkest in het ka der van het 25-jarig bestaan van dit momenteel door China rondreizen de ensemble een produktie ge maakt van LTsle de Merlin of De Omgekeerde Wereld van Chr. W. von Gluck. Deze komische opera, die concern tant zal worden uitgevoerd, krijgt toch e.en heel bijzonder tintje omdat de acteur Henk van Ulsen ingescha keld is bij de voorbereiding. Hij zorgt voor de scenische vormgeving en uitvoering van de produktie, ver taalde de aria’s en bewerkte de ver bindende teksten en zal bovendien solistisch de handeling spelen. Strict genomen komt daarmee het concertante karakter wat op de tocht te staan, maar niemand zal daar verder een punt van maken Een bijzonder evenement belooft ook de opening van het Holland Festival te worden. Tv-regisseur en scriptschrijver Wim T. Schippers heeft in een ongeloofwaardig korte tijd een muziektheaterstuk geschre ven, waarin een jonge vrouw op zoek is naar de zin van haar be staan. Een hele santekraam aan ac teurs, musici, cabaretiers, koren en wat al niet meer zullen daarbij on getwijfeld een even chaotische, doch komische uitwerking opleve ren als die we bij Schippers tv-werk langzamerhand gewend zijn. Een extra-dimensie wordt aan de voor- nis van deze op de figuur van vrij heidsstrijder Uilenspiegel geschre ven opera doen weliswaar de meest anecdotische verhalen de ronde, maar de kracht van de partituur belooft een geuzenopera zoals er geen tweede in de Nederlandse mu ziekgeschiedenis te vinden zal zijn 1 Ook de nieuwste opera van Peter i Schat zal tijdens het komende festi- 1 val tongen en pennen in beweging zetten. Leverde hij driejaar geleden een groots en veeleisend werkstuk af door het levensverhaal van dui-<" velskunstenaar Harry Houdini in notenbeeld en enscenering vast te leggen, deze keer liet de Amster damse componist zich inspireren door de oosterse symboliek, die in een zestiende-eeuwse Chinese volksvertelling te vinden is. Op ba sis van een fragment rond de fabel De Bedevaart naar het westen maakten twee Chinese kunstenaars een beeldroman rond de populaire figuur Aap. Feitelijk dus een opera gebaseerd op een stripheld. De partituur van de opera lapt zien dat Schat zijn opzet beperkt heeft gehouden: slechts vijf solisten en een ensem ble, bestaande uit blaas- en strijk kwintet, klavecimbel en slagwerk zijn voorgeschreven. De produktie is alleen te zien en te horen in een speciaal daartoe op het Amster damse landgoed Frankendaal ge plaatste tent, zodat een unieke ge beurtenis gewaarborgd lijkt. Voortreffelijke hoogtepunten van het Holland Festival lijken ook nog te voorspellen voor wat de volgende produkties aangaat. Zo heeft Cen- trumregisseur Eddy Habbema de uitdaging aanvaard om het midde leeuwse spel Li Gieus de Robin et de Marion van Adam van Halle (uit 1280) op het Muiderslot te enscene ren (6,7, 10, 11 tot en met 14 juni). Zodat ook in dit geval het aardige streven van het festival om dit jaar t’ De Schaubühne gaat in het HF drie voorstellingen spelen. Hoogtepunt zou de volledige Orestes-trilogie g worden in een acht uur durende k voorstelling, voorzien van lange pauzes. De Orestie is evenwel niet tijdig gereed gekomen. J Peter Stein heeft Gross und Klein van Botho Strauss geregisseerd, dat op 7 en 8 juni in ’J. Rotterdam komt. In West-Duitsland -werd deze voorstelling uitgeroepen lot de beste van het seizoen ’78-’79. Onder de titel Die ganz begreifliche Angst vor Schlagen voert de Schaubühne een collectief project op, samengesteld uit het werk van de Franse satiricus en blijspel schrijver George Courteline (pseudoniem voor Moineaux), op 9 en 10 juni in Den Haag. Tenslotte is 4 er van dit gezelschap nog de „spreek-opera” Aus der Fremde, I van Ernst Jandl, onder regie van Ellen Hammer, op 11 en 12 juni in Rotterdam. Duits toneel, ook voor kinderen, daarvoor zorgt het GRIPS Theater uit Berlijn, dat ook een voorstelling 5 voor volwassenen heeft uitgebracht: Eine linke Geschichte, van Volker Ludwig en Detlef Michel. Een stuk over de hoop en i het idealisme van de studenten uit de woelige jaren zestig en wat er van hen geworden is. GRIPS 4 Theater, dat in zijn kindertoneel ook een duidelijke boodschap wil uitdragen, komt met zes kinderprodukties. Max und Milli, J voor kinderen Vanaf 5 jaar, en voor dezelfde leeftijdsgroep Spaghetti ■- mit Ketchup. Die schönste Zeit im Leben (van Ludwig en Michel) werd geschreven voor de jeugd vanaf 13 jaar. Het is een musical achtig stuk over een jeugdcentrum en werkloze jongeren en er werkt een popgroepje aan mee. Banana (over spannende dingen tegen de achtergrond van uitbuiting in een Zuidamerikaanse bananen republiek), Ein Fest bei Papadakis tover gastarbeidersproblematiek) en Starker als Superman (over vooroordelen tegenover invaliden) zijn drie stukken bestemd voor de leeftijd vanaf 8 jaar. GRIPS Theater streeft er naar met ^plezierig en spannend theater de ■kinderen toch aan het denken te zetten. Om even bij kindertheater te blijven. Vertrouw nooit een trol is de titel van een Nederlandse bijdrage, een speciale HF- produktie in samenwerking met het Circle Ensemble. Een opera voor kinderen en hun ouders over de sprookjeswereld van de trollen. Regie Henk Vorel, muzikale leiding Lucas Vis. Uit Gent komt het Kindermusical Ensemble met Spring, een musical over een reis door de historie. Voor kinderen vanaf 6 jaar. Circus Emma, een stuk over potsenmakers in het circus, komt van de groep Wiedus uit Rotterdam en verder is er van 31 mei t/m 8 juni in Den Haag nog een speciaal kindertheaterfestival met tal van attracties. Daaraan werken buiten de vele groepen uit ons land ook buitenlandse gezelschappen mee, zoals GRIPS, Krikkemik (België) en het Papaplutheater (Denemarken). ,Terug naar toneel voor ouderen. Nog een Duitse bijdrage kqmt van het Düsseldorfer Schauspiêïhaus en de Hochschule der Künste. Van Odön Horvath spelen zij Und die Liebe höret nimmer auf, een collage van Horvath-teksten. Riante produkties uit Amsterdam speelt De Ontdekking van Bruce Gray, ëen stuk over een noodlijdende filmstudio, met zwaar rokende detectives en hevig smachtende, bedreigde meisjes. Regie Bruce i»“J3ray. Het bewegingstheater

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31