■■■I AMERIKAANS BEGROTINGSBUREAU VOORSPELT: Na bloedige onlusten Honger bedreigt zwarte kinderen in Zuid-Afrika Hodding Carter profiteert” van EG Nederland houdt ermee op Kwangjoe: rust lijkt weergekeerd Volgende week vluchtelingen top in Genève Ariane ontploft en in zee gestort „Vrouwen geen misdienaars” brengt bezoek aan Nederland Militaire Raad I SF 99 n g „Sjah-aanhangers wilden vandaag coup plegen” UhMI ZATERDAG 24 MEI Jé I *4'^ 3 BINNEN. EN BUITENLAND 1980 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Gedu rende het gehele lopende de cennium krijgt de wereld te maken met krapte op de olie- markt en daardoor zal de prijs waarschijnlijk in 1985 uitko men op 52 dollar per vat (van 159 liter). F j Spectaculaire stijging tw Zuidkoreaanse studenten verdelen de op de politie buitgemaakte wapens onder de demonstranten in Kwangjoe n B aste sge- gen ;ren zing atie jval van ïen- aken i ter atste fail- 'erij. iden gste n be- t per Deze sombere verwachting staat te le zen in een rapport van het begrotingsbu reau van het Amerikaanse Congres. Op het ogenblik bedraagt de prijs gemiddeld (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Voor min stens vijftigduizend Zuidafrikaanse kinderen dreigt dit jaar de honger dood. Duizenden kinderen zijn on dervoed. lege een tge- van die iuk- her- mer i de der doel heid van Ne- iolen beta- idige j stu- (Van onze redactie buitenland) SEOEL. In de Zuidkoreaanse provinciehoofdstad Kwangjoe leek de rust gisteren, na zes dagen van bloedige onlusten, enigszins weergekeerd. Wel blijft de stad, die geheel in handen is van burgers, omsingeld door legereen heden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Nederland krijgt dit jaar 1,1 mil jard gulden méér uit de kas van de Europese Gemeenschap dan het zelf aan Brussel betaalt. In 1981 kan dit voordeel tot 1,5 miljard gulden oplopen. Dit blijkt uit berekeningen van de Europese Commis sie, het „dagelijks EG-bestuur”, over de financiële lusten en lasten van het EG-lidmaatschap voor de negen lid staten. Als het Britse budget-probleem volgende week niet wordt opgelost, dan zal de regering in Londen niet meewerken aan een formeel besluit om de landbouwprij zen met ingang van 1 juni met 5 procent gemiddeld te verhogen. Frankrijk accepteert deze koppeling niet lan ger. Parijs heeft aangekondigd dat het nationale maatre- De nieuwe berekeningen, waarin rekening is gehouden met een verhoging van de Europese landbouwprijzen met 5 procent, worden dinsdag voorgelegd aan de minis ters van Financiën van de Negen. De ministers willen opnieuw proberen een oplossing te vinden voor de vraag, hoe de grote Britse bijdrage aan de EG-begroting - in 1980 maar liefst 4,8 miljard gulden - verminderd kan worden. Intussen heeft de commandant van de staat van beleg, generaal Lee Hoei-song, in door helikopters uitgestrooide pamflet ten gewaarschuwd, dat iedereen die wa pens bij zich draagt zal worden doodge schoten. gelen zal nemen om de 5 proceht prijsverhoging door te voeren, ook al is er geen besluit van de Europese minis terraad. De Europese Commissie heeft de financiële lasten en lusten van de Negen voor dit jaar en voor 1981 berekend. Voor 1982 zijn „tendensen” vastgesteld. Dit moet het de ministers van Financiën mogelijk maken een oplossing voor het Britse budgetprobleem voor de duur van drie jaar te vinden. Over deze termijn zijn de Negen het eens, zo zei minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) afgelopen weekeinde in Napels na informeel beraad met zijn collega’s van de andere EG-landen. gegevens zei gisteren professor John Gear van de universiteit van Witwatersrand dat zeker 750.000 zwarte kinderen in Zuid- Afrika te weinig voedsel krijgen. De pro blemen worden versterkt door het feit dat op het ogenblik zeker 500.000 zwarte men sen werkloös zijn. Velen van hen zijn tussen de 20 en 29 jaar oud. Zij zijn dus nauwelijks in staat 2,1 procent en versterking van de inflatie met twintig procent teweeg brengen. In de vooronderstelling dat de olieprij zen jaarlijks reëel twee procent omhoog gaan, komt het begrotingsbureau tot de slotsom dat de wereldvraag naar olie het aanbod in 1985 met 4,4 miljoen vaten per dag te boven zal gaan en in 1990 met 10,6 miljoen vaten per dag. standpunten over het Britse budgetprobleem, dat de Gemeenschap al anderhalf jaar verdeeld houdt. Ook in andere problemen die aan de Britse EG-bijdra- ge zijn gekoppeld - een marktverordening voor schape- vlees en de gemeenschappelijke visserijpolitiek -, is sinds de Luxemburgse top nauwelijks vooruitgang geboekt. Groot-Brittannië en West-Duitsland (in 1980 ruim 3 miljard gulden) zijn de twee EG-landen die netto meer aan Brussel betalen dan zij van de EG ontvangen. Tot de grote „profiteurs” van het EG-lidmaatschap behoren Italië (2,1 miljard gulden) en Ierland (1,4 miljard gulden). Nederland komt op de vierde plaats, na België, dat 1,3 miljard gulden uit de Brusselse kas krijgt. Denemarken zit vrijwel op hetzelfde cijfer als Nederland. Frankrijk speelt vrijwel quitte (al is een netto-ontvangst van 40 miljoen gulden voorzien). Al deze cijfers hebben betrek king op 1980. Italië, dat dit halve jaar het EG-voorzitterschap uitoe fent, is erop gebrand volgende week een oplossing te vinden voor het Britse budgetprobleem. Voorzien is, dat de ministers van Buitenlandse Zaken donderdag bijeen komen als de ministers van Financiën dinsdag vooruit gang boeken. Ook de landbouwministers komen op 29 mei weer bijeen, met als belangrijkste opgave een for meel besluit te nemen over de prijsverhoging met 5 procent, die dan nog juist op 1 juni van kracht kan worden. olge stag- Vol- neri- ptre- om nen, drijf, actie plan root- de ■dam van neen laart Fj- rt in drijf, juni Iden wor- i van dag l ge- ahre- reco- jacht m de >kke- )r en i van lalis- van cteu- ider- orga- iatre- ligd. olvo van iren- aats- rgse it zo den. eide ge- iver- den af te stappen van de dollar als betaal middel voor olie. Dat zou een signaal zijn dat de dollar niet langer te handhaven zou zijn als reservevaluta. Als het opnemen van dollars in monetaire reserves niet ordelijk wordt beëindigd, zou de dollar wel eens kunnen worden doodgedrukt. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. In Genève wordt maandag en dinsdag een conferentie over de Inodchinese vluchtelingen gehouden, waaraan een kleine hon derd landen, uitgezonderd de Sovjet unie, Vietnam en het Cambodjaanse bewind van Heng Samrin deelnemen. ongeveer 31 dollar per vat. De prijsstij ging zal er oorzaak van zijn dat er steeds meer Amerikaanse dollars in het buiten land komen, waardoor de koerswaarde van de geldeenheid zal dalen en de druk om de dollar als reservevaluta’ te vervan gen zal toenemen. Op het ogenblik „zwerft” naar schatting een miljard dollar buiten de Verenigde Staten rond. In het rapport zijn eveneens de uitkom sten vermeld van een onderzoek naar de gevolgen van het uitvallen van invoer van 3,5 miljoen vaten per dag gedurende een jaar in de VS. Een dergelijk olietekort van negen procent zou een daling van het reële bruto nationaal produkt met 6,6 procent, een toeneming van de werkloosheid met De omvang van het Britse bijdrageprobleem blijkt eens te meer uit de nieuwe berekeningen. Voor 1981 wordt een netto-bijdrage van Londen aan de EG-begroting van minstens 6 miljard gulden verwacht. Voor 1982 zal dit cijfer zeker niet minder zijn. Met het argument dat Groot- Brittannië op twee na de armste lidstaat van de Europese Gemeenschap is, eist de regering in Londen dat de andere EG-landen deze financiële last grotendeels overnemen. Dat zou weer een stijging van de reke ning inhouden, die de Verenigde Staten moeten betalen voor de invoer van olie en alle andere produkten, dus een zware klap voor de Amerikaanse volkshuishouding betekenen. Het begrotingsbureau ver meldde er wel bij, dat de OPEC naar mag worden aangenomen, niet staat te wach ten op instorten van de dollar. Federale Partij, het parlementslid Horace van Rensburg, zei gisteren het onbegrijpe lijk te vinden dat Zuid-Afrika voortdu rend voedsel exporteert, terwijl tegelijk een belangrijk deel van de eigen bevol king niets te eten heeft. Pas gisteren werd bekend dat Zuid- Afrika verzoeken van Zambia, Mozambi que, Tanzania en Kenia heeft ontvangen om mais naar deze landen uit te voeren. Dr. Van Rensburg wees erop, dat het South African Medical Journal tot de con clusie is gekomen, dat de sterfte voor zwarte en kleurlingkinderen dertien keer hoger is dan voof blanke kinderen. De doodsoorzaak lag in de meeste gevallen in ondervoeding of in de gevolgen daarvan. In een eerste reactie op de alarmerende berichten zei de Zuidafrikaanse minister van gezondheid, dr. Munnik, dat er geen betrouwbare cijfers bekend zijn over on dervoeding in Zuid-Afrika. Hij wees erop dat 38.000 zwarte en 930 blanke kinderen, die leden aan ondervoeding, in het begro tingsjaar 1979-1980 bediend werden in een project voor de verdeling van gratis melk. voor hun gezinnen te zorgen. Bovendien stijgen de kosten van levensonderhoud in Zuid-Afrika voortdurend. De inflatie steeg, op basis van 12 maanden, van 12 percent in april tot 13,4 percent in mei. Professor Gear is van mening dat er ook een tekort bestaat aan artsen, die de on dervoede kinderen kunnen verzorgen. Een woordvoerder van de Progressieve TEHERAN. De staf van de Iraanse strijdkrachten heeft gisteren bekend- gemaakt, dat aanhangers van de ver dreven sjah van plan waren vandaag een staatsgreep te plegen. Met het oog daarop werd er bij legereenheden op aangedrongen een mars te houden naar Teheran. Volgens een bekendmaking van de generale staf werd in een circulaire uit naam van het voormalig hoofd van het militair gezag in de hoofdstad, gene raal Oveissi, het leger opgeroepen om het radiostation te bezetten en leden van de leidende geestelijkheid aan te houden. Deze circulaire was gezonden naar kazernes in het westen van het land, waar legereenheden strijden-te gen de opstandige Koerden. Generaal Oveissi werd hoofd van het militair gezag in Teheran, toen in 1978 de staat van beleg werd afgekondigd voor 12 Iraanse steden. Op de eerste dag dat hij in functie was, het hij militairen schieten op ongewapende demonstranten. Hierdoor werd de op positie tegen de sjah versterkt. Op de Europese topconferentie van eind april in Luxemburg wees de Britse premier Margaret Thatcher een aanbod van vermindering van de Britse bijdrage met 3,2 miljard gulden in 1980 en hetzelfde bedrag in 1981 van de hand. Sindsdien is er geen beweging gekomen in de (Van onze redactie buitenland) KOUROU. De tweede lancering van de Europese raket Ariane is gisteren mis lukt doordat een van de vier motoren van de eerste trap het niet goed deed, zo heeft het Franse centrum voor ruimtevaart be kendgemaakt. De lancering van het ruimtevaartcen- trum Kourou in Frans Guyana was ver schillende keren uitgesteld wegens moei lijkheden met de computer en het slechte weer. 60 seconden na de start bleek dat een van de vier motoren van de eerste rakettrap het niet deed, waardoor de ra ket niet in de gewenste baan kon komen. De raket is ontploft en in zee gestort. De 208 ton zware Ariane die 2,4 miljard gulden heeft gekost, werd op 24 december van het vorig jaar voor de eerste maal met succes beproefd. De raket is destijds ont worpen om een eind te maken aan de afhankelijkheid van Europa van Ameri kaanse draagraketten. Ariane moest de twee Westduitse kunst manen Feuerrad en Oscar 9 in een baan om de aarde brengen. Met de 1.105 kilo zware satelliet Feuerrad wilde men de voorwaarden onderzoeken voor de zoge naamde „beheerste kernfusie” in toekom stige kernreactors. De rond 90 kilo zware Oscar 9 was een satelliet voor telecommu nicatie. VATICAANSTAD (DPA) Vrouwen mogen geen mis meer dienen. Dit staat in een gisteren in Vaticaanstad gepubliceerd document getiteld „laestimabile Donum” (onschatbaar geschenk), dat afkomstig is van de Vaticaanse congregatie voor de sacramenten. Het dienen van de mis in de kerk door vrouwen en meisjes behoort volgens dit document tot de misbruiken die de kerk Veel inwoners zijn bezig met het schoonmaken van de met losse stenen en glasscherven bezaaide straten. Enkele duizenden burgers hielden een mars langs de 52 in het centrum van de stad tentoon gestelde lijken van gedode demonstran ten. Volgens onofficiële cijfers zouden bij de demonstraties, die afgelopen zondag begonnen, 81 personen zijn gedood en meer dan 350 gewond. Studenten hebben de burgers met luid sprekers opgeroepen op leger en politie buitgemaakte wapens in te leveren. Naar uit militaire bron in Seoel verluidt, zijn meer dan 2500 wapens, waaronder Ml en M16 geweren ingeleverd. Volgens dezelf- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Hodding Carter, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij per 1 juli zijn huidige post verlaat. De nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken, Edmund Muskie, heeft het ontslag van Carter aan vaard. Naar men verwacht zal Muskie in de loop van de komende maand een nieu we woordvoerder voor zijn departement benoemen. De 46-jarige Hodding Carter, wiens va ster een invloedrijke journalist was in Mis sissippi, was door Muskies voorganger op Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, be noemd. Dat gebeurde eind 1976. Eerder had Hodding Carter officieus te kennen gegeven, dat hij kort na het ont slag van Cyrus Vance op zou stappen. Deze is sinds 28 april ex-minister, omdat hij zich niet kon verenigen met de militai re actie op Iraans grondgebied, die tot doel had de sinds 4 november gegijzelde 53 Amerikanen te bevrijden. De hachelij- Tot deze conclusie komen dr. Nthato Motlana, de voorzitter van het Comité van Tien, het officieuze, door de zwarte bevol king opgerichte „bestuur” van Soweto en dr. Selma Browde van de Progressieve Federale Partij in Johannesburg. Samen schreven zij, in opdracht van het zoge naamde Hunger Concern Programme een rapport over de voeding van de arme jeugd in Zuid-Afrika. Zij schreven aan hospitalen en klinie ken in geheel Zuid-Afrika om een juist beeld van de situatie te kunnen krijgen. De antwoorden uit verschillende delen van het land waren alarmerend. Het bleek dat vooral in de zogenaamde thuislanden de ondervoeding, kwasiorkor, tuberculo se en longontstekingen wijd verbreid zijn. In een eerste reactie op de door dr. Browde en dr. Motlana bekendgemaakte de bron zijn tijdens de rellen in Kwangjoe meer dan 3500 geweren en machinepisto len en 75.000 patronen in handen van burgers terechtgekomen. Bovendien wer den vier pantservoertuigen, 80 jeeps en 50 vrachtwagens op het leger buitgemaakt. Naar het Japanse persbureau Kyodo meldt, is het onmogelijk een duidelijk beeld te krijgen van wat zich [in Kwangjoe afspeelt, omdat alle verbindingen met de stad nog steeds zijn verbroken. Intussen worden onderhandelingen tus sen de militairen en afgevaardigden van burgers uit Kwangjoe voortgezet. De mili tairen zouden bereid zijn een aantal van de eisen van de protesterende burgers in te willigen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Een delegatie van de Nationale Militaire Raad (NMR) van Suri name zal volgende week vrijdag op Schip hol arriveren voor een bezoek aan ons land. Van de delegatie zullen onder meer deel uitmaken B. Sital, vobrzitter van de NMR en D. Bouterse, fungerend bevel hebber van het nationale leger van Suri name. Dit meldt in Nederland het Natio naal Ondersteuningsfront (NOF), dat tij dens het bezoek als gastheer zal optreden. De delegatie komt kennismaken met de Surinaamse gemeenschap en zich op de hoogte stellen van de leefomstandigheden van de Surinamers in Nederland. Verder wil de delegatie de mogelijkheden bespre ken voor terugkeer naar Suriname. Op het programma staat onder meer een bijeenkomst in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Er zullen Nederlandse politi ci worden uitgenodigd voor informele contacten met de delegatie, die 3 juni naar Suriname zal terugkeren. Minister Van der Klaauw zal maandag waarschijnlijk meedelen dat Nederland een extra bedrag voor vluchtelingenhulp beschikbaar zal stellen, naast de ruim 38,5 miljoen die sinds de Vietnamese inval in Cambodja voor dit doel zijn uitgetrokken. De conferentie is belegd op voorstel van de vijf landen van het verbond van Zuid- oostaziatische staten (ASEAN, Thailand, Singapore, Indonesië en de Filippijnen), die meer dan enig ander land met het vluchtelingenprobleem worden gecon fronteerd. De conferentie is huns inziens noodzakelijk, omdat een nieuwe hongers nood dreigt indien niet tijdig voldoende wordt gezaaid en omdat de huidige hulp verlening te wensen overlaat. Vietnam en de Sovjet-Unie zullen niet in Genève zijn vertegenwoordigd, omdat zij de conferentie als „een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Cam bodja” beschouwen. De ASEAN-landen wijzen dit verwijt van de hand, niet eens zozeer met het argument dat Vietnam een kleine 200.000 man troepen in Cambodja heeft en dus het minst gerechtigd is om over „.inmenging” te spreken, noch met een verwijzing naar het feit dat de Sovjet- Unie de Vietnamese inval politiek en ma terieel (met enorme wapenhulp) heeft ge steund. Zij menen dat de landen die tien tallen miljoenen beschikbaar hebben ge steld voor hulpverlening aan de vluchte lingen, het recht hebben van de hulporga nisaties te vernemen hoe dit geld is ge bruikt. De hulp wordt voornamelijk verstrekt door het Internationale comité van het Rode Kruis, het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties (UNICEF), de VN-Hoge Commissairs voor de Vluchtelingen, het Voedsel- en Landbouwfonds van de VN (FAO) en het Ontwikkelingsprogramma van de volkerenorganisatie (UNDP). Naar de mening van de ASEAN-landen moeten de hulporganisaties in Cambodja zelf over voldoende personeel kunnen be schikken om te controleren dat de hulp niet slechts naar de Vietnamese troepen en de functionarissen van het bewind van Heng Samrin gaat, maar ook inderdaad de bevolking ten goede komt. De Amerikaanse coördinator voor vluchtelingenproblemen, Victor Palmieri, heeft onlangs verklaard dat de Thais- Cambodjaanse grens nog steeds de meest doeltreffende weg voor hulpverlening vormt. Het onvermogen" of de kwade wil van de autoriteiten in Pnom Penh, die de hulp willen gebruiken om internationa le erkenning af te dwingen om de goederen in het binnenland te verdelen, het feit dat hulpgoederen in de op slagplaatsen bederven en de onmogelijk heid van de hulporganisaties om de verde ling te controleren, heeft de roep van degenen die menen dat de hulp moet worden geconcentreerd in het grensge bied waar 500.000 tot 600.000 Cambodja- nen leven, versterkt. Deskundigen in Bangkok menen, dat voor een doeltreffende distributie onge veer 1.600 vrachtwagens nodig zijn en ramen de behoefte aan levensmiddelen tot het einde van het jaar op een kwart miljoen ton. Bovendien is tussen 80.000 en 90.000 ton zaaigoed nodig om een hongers nood volgend jaar te voorkomen. De ASE AN-landen menen dat hiervoor een be drag van een kleine 300 miljoen dollar nodig is, maar de westelijke landen zou den niet verder dan 150 miljoen willen gaan. In Den Haag wordt het voortzetten van de humanitaire hulp aan Vietnam ge rechtvaardigd met het argument, dat op deze manier wordt voorkomen dat het land nog meer afhankelijk wordt van de Sovjet-Unie, de communicatiekanalen open blijven en een zekere greep op de regering in Hanoi wordt gehandhaafd. olieprijs tot 52 dollar” De Amerikaanse betalingsproblemen, die voor een deel voortvloeien uit de olie- invoer, hebben de positie van de dollar op de wisselmarkt verzwakt. Zou de koers verder dalen, dan zou dat voor de landen van de Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) aanleiding kunnen wor-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3