Italiaanse clubs trekken aan Kees Kist Piet Hamberg naar Ajax MISSTAP VOLENDAM Henk Ellens ZWARE STRAFFEN VOOR SPELERS AC BOLOGNA Opschudding over vrijspraak Juventus Jong Oranje Japanners gaan niet naar Moskou; twijfel knaagt aan Westduitsers Edward Metgod in selectie nog niets verloren” „Er is J DINSDAG 27 M E I 19 8 0 Spanje I - O i? SPORTIEF Piet Hamberg: drie jaar bij Ajax. Wilson op de uitspraak van de tuchtcommissie inzake het omkoopschandaal Alleen het in tweede Turijn, Lazio De stand van de na-competitie van de eerste boycotbesluit MILAAN (SID). De veroordelingen in het tweede proces van het voetbal- omkoopschandaal in Italië hebben he vige woede teweeggebracht. De veel voudige nationale kampioen Juventus uit Turijn werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Die uitspraak verwekte vooral grote opschudding bij de aan hang van AC Milaan, dat bij het eerste proces naar de tweede divisie werd te ruggezet. Behalve Japan besloten vlak voor het aflopen van de officiële inschrijvingster- mijn ook Tunesië, Niger en Opper Volta geen ploeg af te vaardigen. Oeganda zal, in tegenstelling tot eerdere berichten wél naar naar Moskou afreizen, evenals Ka meroen, Mali en Jordanië. Nieuw Zee land heeft nog geen beslissing genomen. Zeker is in ieder geval dat de Nieuw- zeelandse herenhockeyploeg in Moskou niet van de partij zal zijn. De bond achtte het toernooi te zeer gedevalueerd. Ook de Australische damesploeg zal niet aan Hamberg, die het afgelopen seizoen verscheidene malen geblesseerd is geweest, werd gistermiddag goedgekeurd door de medische staf van Ajax. Naast Hamberg heeft Ajax ook de amateur Rini van Roon van EDO aangetrokken. Deze speler heeft een tweejarig contract getekend. De eerstedivisieclub Haarlem heeft gisteren de 24-jarige Brit Garry Wheatcroft van Birmingham een tweejarige con tract aangeboden. De Brit die door Hughes op diens recente reis naar Engeland werd ontdekt, heeft een maand op proef bij Haarlem getraind en gespeeld. Het voorgelegde contract werd door de spitsspeler getekend. Sparta heeft de 22-jarige Engelse spits David Loggie aange trokken. Dit op advies van Barry Hughes, die de Brit aanvan kelijk had bestemd voor Haarlem. Loggie kwam in eigen land uit voor de vierdedivisieclub York City. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft als spits de 26-jarige Piet Hamberg aangetrokken. Deze aanvaller, die de afgelopen twee jaar is uitgekomen voor het Zwitserse Servette, heeft een contract voor drie jaar getekend. Ook PSV had belang stelling. Pellegrini (US Stefano Chiodi De wedstrijd, die eindigde in een 3-0 overwinning voor Salamanca, zou door Ook in Spanje circuleren geruchten over malafide praktijken bij voetbal wedstrijden. De Spaanse voetbalbond zou over voldoende bewijzen beschik ken, dat tijdens de competitiewedstrijd Malaga-Salamanca van 27 april onre gelmatigheden zijn gebeurd. Dit heeft Antonio Martinez Lafuente, voorzitter van deze organisatie verklaard. Claudio Pellegrini, Cesare Cabano, Sal vatore Di Somma (allen US Avellino), Giuseppe Dossena, Adelmo Paris, Giu seppe Zinetti (alien AC Bologna). AZ’67 won overigens het toernooi in Napels. De Alkmaarse formatie die de finale haalde door een 4-0 overwinning tegen Club Brugge, kwam in de eindstrijd tegen de organiserende vereniging Napoli niet verder dan 1-1, waarop strafschoppen de beslissing moesten brengen. De equipe van Georg Kessler toonde zich daarbij superieur: 4-1. Kees Kist stond in Napels in het middelpunt van de belang stelling. Clubafgevaardigden uit België en Engeland, alsmede zeer veel voetbalmakelaars, voerdem diverse besprekingen met de AZ-schutter, die in Italië tijdens een internationaal toernooi van Napoli een zeer goede indruk achterliet. Vooral Lazio Roma en Fiorentina deden Kist zeer aantrekkelijke voorstellen. Fiorentina heeft er zelfs twee of drie miljoen gulden voor over om Kist aan te trekken. Bestuurslid Gerrit Peters van AZ noemde al die besprekin gen informatief. „Geen van al die clubafgevaardigden heeft officieel contact met ons gezocht. Het is nog lang niet zeker of Kist definitief naar Italië vertrekt. Wij willen hem trouwens helemaal niet kwijt. Misschien dat de Italianen straks naar Nederland komen voor officiële besprekingen inzake Kist, maar ik moet het eerst nog een keer zien”. Lafuente zei verder, dat ook tijdens andere wedstrijden gefraudeerd zou zijn door een aantal personen uit de sportwe reld. Dat waren uitspraken, die mede bepa lend waren voor de uitslag van de stem ming in Dusseldorp. De voorzitter van de Westduitse judo- bond, professor dr. Klaus-Dieter Schul ze, heeft al gezegd dat hij nu vóór deelne ming aan de Olympische Spelen zou stemmen. Deze ommezwaai is het gevolg van het feit dat West-Duitsland zich door de andere Westeuropese landen in de steek gelaten voelt. „Wij waren kenne lijk voor de vergadering van het Olympi sche Comité op 15 mei in Dusseldorp Het bestuur van de Duitse sportbond heeft de voorzitters van de 23 nationale Olympische sportbonden morgen uitge nodigd naar Frankfort te komen om de gevolgen van de Westduitse boycot on der ogen te zien. Of er daarbij nog een poging zal worden gedaan om de beslis sing van Dusseldorp terug te draaien, hangt ten dele af van de vraag in hoe verre de geruchten over een mogelijke verlenging van de inschrijvingsdatum op waarheid berusten. Als bron daar van wordt zowel de vice-voorzitter van het Moskouse organisatie-comité Po pov genoemd als lord Killanin zelf. De beste mensen bij Wageningen ston den op het middenveld, waar Adrie Haze- leger zijn opponent Gerrie Mühren uit de wedstrijd speelde. Het winnende doel punt kwam in de negende minuut na rust tot stand door toedoen van Jaap van Pelt. Na een dieptepass van spelbepaler Cees van de Berg twijfelde hij geen moment en knalde de bal via de binnenkant van de paal langs een kansloze Frans Hoek (1-0). 2 10 12 5-4 2 10 12 3-3 2 10 12 1-1 2 10 12 2-3 De Italiaanse kranten brachten giste ren het vermoeden naar buiten dat de strafcommissie van de Italiaanse voet balbond in het geval van Juventus gena de voor recht heeft laten gelden in ver band met de Europese kampioenschap pen de komende maand in eigen land, aangezien de veelvoudige kampioen de kern van de nationale ploeg levert. Stellig waren er in het tweede proces enige ongerijmdheden te bespeuren, die de Italiaanse pers aanleiding gaven om te constateren dat er met twee maten zou zijn gemeten. Zo ontbrak bij de zitting verrassend bookmaker Cruciani, die op het laatste moment er vanaf had gezien als getuige te worden gehoord. Cruciani en zijn „collega” Trinca brachten des tijds als illegale bookmakers en „bedro gen bedriegers” het schandaal aan het rollen. In het weekeinde werd Cruciani in een Milanees hotel gesignaleerd, waar hij volgens geruchten door onbekenden zou zijn opgezocht en „beïnvloed”. Ook bij het tweede proces ontbrak het echter niet aan dramatische veroorde lingen. Behandeld werden vier wedstrij den, die in onderling overleg zouden zijn „geregeld”. Het betrof de wedstrijden AC Bologna-Juventus Turijn, Lazio Ro- ma-US Avellino, AC Bologna-US Avelli no en AC Milaan-AC Napels. In samen hang met de wedstrijd Bologna-Avellino werd de vereniging AC Bologna voor het seizoen 1980/1981 bestraft met vijf pun ten aftrek. Bologna’s voorzitter Tomaso Fabretti werd een jaar geschorst. De zwaarste individuele straffen wer den uitgedeeld aan de spelers Giuseppe Savoldi en Carlo Petrini van AC Bolog na, die elk voor drie en een half jaar aan het voetbalverkeer werden onttrokken. Drie jaar geschorst werd Franco Colom ba van dezelfde club. De aanvaller van AC Napoli, Oscar Damiani werd voor vier maanden uitgesloten. Vrijgesproken werd onder meer Ju ventus Turijn, de voorzitter van Juven tus Giampiero Boniperti en de trainer van Bologna Marino Perani. ZEIST (ANP). Bondscoach Jan Zwartkruis heeft vijftien spelers geselec teerd die zullen deelnemen aan het jeugd- toernooi in Toulon, dat van 30 mei tot 6 juni wordt gespeeld. bepaalde spelers gebruikt zijn om zich te verrijken. Zij zouden zich hebben laten omkopen om de ontmoeting ten gunste van Salamanca te beïnvloeden. Eind ju ni zou door de competitieleider een dos sier over deze zaak aan de justitie wor den overgedragen. Volgens insiders gaat het hier om verscheidene spelers, onder wie de Argentijn Castronovo en de Spanjaard Orozco, beiden spelers van Malaga. Hen zou, volgens de voorzitter, een definitieve schorsing boven het hoofd hangen. pagne een succes is geworden en dat de Sovjet Unie niet de gelegenheid krijgt om de spelen aan te wenden voor propa gandistische doeleinden. Carter kreeg veel steun in Azië, maar zal de houding van West Europa als teleurstellend heb ben ervaren. Daar spraken alleen West Duitsland, Liechtenstein, Monaco en Noorwegen zich voor een boycot uit. De beslissing van Japan om niet naar Mos kou te gaan, werd min of meer geneutra liseerd door de stap van het Australisch Olympisch Comité om tegen het advies van de regering in toch deel te nemen. Daarentegen kunnen de organisatoren in Moskou erop wijzen dat vijftien van de achttien landen, die in Montreal me dailles wonnen, ook in Moskou aanwezig zullen zijn. Er bestaat zelfs een gerede kans dat het totaal aantal deelnemers aan de zomerspelen van 1980 groter zal zijn dan de 84, die uiteindelijk vier jaar geleden in Montreal aan de start ver schenen. In de wandelgangen van het organisa- (Van onze sportredactie) WAGENINGEN. Volendam, dat afgelopen zaterdag met 1-0 verloor van en bij Wageningen, zal de rest van de nacompetitie niet meer kunnen beschikken over libero Jaap Braan. De Volendam-speler liep in het tweede duel van de vierkamp om een plaats in de eredivisie een spierscheuring op en maakte evenals Dick de Boer, die wegens ziekte moest uitvallen, de negentig minuten niet vol. De Boer is inmiddels hersteld en zal er vanavond in Leeuwarden tegen SC Cambuur in elk geval bij zijn. F De Graafschap-SC Cambuur 3-2 (2-1), 7e Pie- neman 1-0, 14e Brinks 2-0, 16e Peltzer 2-1, 53e Meriting 3-1, 86e Klaus Roosenburg 3-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 8.000. De veroordelingen proces: Bologna: vijf punten in mindering bij het seizoen 80/81. Schorsingen: drie jaar en zes maanden: Giuseppe Savoldi en Carlo Petrini (beiden AC Bologna). Drie jaar: Franco Colomba (AC Bologna). Een jaar: Tomaso Fabretti (voorzitter van AC Bologna), Francesco Cordova (US Avellino), Stefano Avellino). Zes maanden: (AC Milaan). Vrijspraak: Juventus Roma, US Avellino, Giampiero Boniper ti (voorzitter Juventus), Giovanni Trap- patoni (trainer Juventus), Marino Perani (trainer AC Bologna), Ricardo Spigliar- no (technisch directeur AC Bologna), Giuseppe Wilson, Bruno Giordano, Lio- nello Manfredonia (alien Lazio Roma), de Spelen deelnemen, ondanks het feit, dat Australië eind vorige week besloot de oproep van de federale regering om Moskou te boycotten in de wind te slaan. De dameshockeybond wenste echter wél gevolg te geven aan de oproep, evenals overigens de hippische sportbond. Ook het Australische damesvolleybalteam gaat niet. Inmiddels wordt zowel in het pro- als in het anti-boycotkamp de overwinning opgeëist. President Carter kan erop wij zen dat de afwezigheid van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Japan de Olympische Spelen beroven van drie van de vijf toplanden van de voorgaande spelen in Montreal (naar medailles ge meten). Bij de Olympische Spelen van 1976 voerde de Sovjet Unie de medaille- lijst aan met 47 gouden plakken, gevolgd door Oost Duitsland (40), de Verenigde Staten (34), West Duitsland (10) en Japan (9). Op grond daarvan houdt de Ameri kaanse regering vol dat de boycotcam- De confrontatie tegen de Friese forma tie is voor de Volendammers mede door het verlies tegen Wageningen van zeer grote betekenis geworden. Een tweede misstap kan de ploeg zich eenvoudigweg niet permitteren, wil men nog zicht hou den op de vacante plaats in de hoogste voetbalafdeling. Vandaar ook dat trainer Henk Ellens zijn team met een behouden de opdracht het veld in zal sturen. „Ik verwacht een zeer aanvallend ingesteld Cambuur”, aldus de Volendam-oefen- meester. „Om die reden zullen we vanuit de defensie gaan spelen”. Die voorzichtige strategie hanteerde Volendam afgelopen zaterdag ook tegen Wageningen, maar een succes bleek dat allerminst. Weerlegt Henk Ellens: „Wij hebben het tegen Wage ningen altijd erg moeilijk. We hebben nu voor de derde keer in successie dit seizoen van deze ploeg verloren en dat zegt ge noeg. Wageningen is een team met vecht lust en karakter. Kennelijk is Volendam daar niet tegen opgewassen. Er is echter nog niets verloren. We zijn dan ook bepaald niet gedemora liseerd door deze nederlaag”. Wageningen en Volendam maakten er zaterdagavond overigens een weinig boeiende vertoning van. Wageningen wilde wel, maar kon aanvallend geen vuist maken, terwijl de Volendamse equipe weinig risico wenste te nemen. Pas vijf minuten voor tijd ont wikkelde Volendam als gevolg van de 1-0 achterstand meer initiatieven in voor waartse richting, maar toen restte er te weinig tijd om die negatieve marge te nivelleren. Wageningen-trainer Frans Korver later: „Op de laatste vijf minuten na hebben we het spel gedicteerd. De opdracht was Volendam constant onder druk te houden en dat is gelukt. Als je die jongens laat voetballen dan word je ge woon weggetikt”. verkeerd voorgelicht”, aldus Schulze. Ook andere voorzitters van sportbon den in West-Duitsland zijn ontstemd. „Wij hebben deze ontwikkeling aan zien komen”, zo zegt Hermann Schwindling, voorzitter van de Worstelbond. „De top van de Westduitse sportfederatie en de politici hebben de stemming in Europa verkeerd geïnterpreteerd en de aanhan gers van een boycot voor dom ge houden”. Vooral het besluit van de Fransen wél naar Moskou te gaan heeft de Westduit se sportbonzen onaangenaam getroffen. „Bondskanselier Schmidt heeft ons voor de vergadering in Dusseldorp persoon lijk verzekerd dat zijn vriend Giscard d’Estaing het uitgesloten achtte dat Frankrijk een ploeg zou afvaardigen”, aldus Anton Kartak, voorzitter van de basketbalbond van West-Duitsland. „Zo als de zaken er nu voor staan zou ik zeker voor géén adviseren”. In Japan vindt men de tegenstanders van het besluit om niet naar Moskou te gaan, in hoofdzaak in judo-kringen. De Japanse judoka’s hebben zich niet neer gelegd bij het besluit van het nationaal Olympisch Comité en doen pogingen om als individueel deelnemer erkend te worden. Een woordvoerder van het Witte Huis toonde zich overigens zeer blij met het besluit van het Japanse Olympisch Co mité geen ploeg af te vaardigen naar de zomerspelen. „Wij zijn verheugd en dankbaar dat Japan niet naar Moskou zal gaan”, verklaarde hij. TOKIO/DUSSELDORP (ANP). In de nacht van zaterdag op zondag is de inschrijvingstermijn voor de Olympi sche Spelen in Moskou verstreken zon der enig commentaar van het organisa tie-comité. Hoeveel landen er uiteinde lijk wel en niet zullen deelnemen is nog onduidelijk. Internationale persbu reaus tellen tot dusver 81 deelnemende en 45 wegblijvende landen. Tot die laatste groep zal ook Japan behoren. Het Japanse Olympisch Comi té stemde zaterdag met 31 tegen 13 stemmen vóór een boycot. Overigens circuleerde zaterdagnacht het gerucht, dat landen, die willen terugkomen op hun boycotbesluit, alsnog geaccepteerd zouden worden, hetgeen vooral in West- Duitsland voor opwinding zorgde. Mor gen vergaderen de voorzitters van 23 nationale Olympische sportbonden in Frankfurt. Aldaar zal een herziening van het boycotbesluit overwogen worden. In de hal van het kantoor van de Italiaanse voetbalbond wachten Lionello Manfredonia. Bruno Giordane. Stefano Pelligrini en Guiseppe Pelligrini werd uiteindelijk geschorst divisie na de wedstrijden van zaterdagavond is: 1. Cambuur 2. De Graafschap 3. Volendam 4. Wageningen De vijftien van Jong Oranje zijn: Schou wenaar (AZ), Wijsters (AZ), Van der Dun gen (Den Bosch), Hiele en Troost beiden Feyenoord, Voskamp (Go Ahead Eagles), Metgod (Haarlem), Lohman en Ophof bei den NEC, Valke en Wildschut beiden PSV, Van der Gijp (Sparta), Bleuming (Twente), Carbo (Utrecht) en Lokhoff (NAC). Aan het toernooi in Toulon nemen deel: Tsjechoslowakije, Brazilië, China, Frankrijk, Mexico, Roemenië, Sovjet Unie en Nederland. Het Nederlands UEFA-jeugdelftal is in Leipzig als vierde geëindigd. Italië ver sloeg de oranjeformatie met 3-0. Engeland won het jeugdtoernooi. De Engelse jeugd (16-18 jaar) versloeg in de finale Polen met 2-1. Hans Engbersen en de eerste divisie- club Fortuna Sittard hebben zaterdag overeenstemming bereikt over een con tract dat een looptijd heeft van een jaar. De eerste divisieclub Haarlem heeft twee oefenwedstrijden winnend afgeslo ten. De derde klasser Klooster uit Ter Apel werd met 7-0 verslagen. Doelpunten kwamen van Kleton 3x, Nijholt 2x, Wheat croft lx en Böckling lx. Verder werd gewonnen van de eersteklasser Westlan- dia met 3-1 waarbij de doelpunten kwa men van Kleton, Böckling en van de in deze wedstrijd zijn rentree makende Beer Wentink. Door het eigen jeugdtoernooi kon Hughes nauwelijks meer tot elf man komen. Feyenoord heeft in Paramaribo 0-0 ge speeld tegen de Surinaamse club Trans vaal. tie-bureau circuleerde zaterdagnacht het bericht, dat een mogelijkheid zou worden opengehouden om degenen, die alsnog zouden inschrijven, te accepte ren. Dat bericht gaf aanleiding tot grote bedrijvigheid in de Westduitse en Japan se gelederen. In West Duitsland had de voorzitter van het Westduitse Olympisch Comité Willi Daume al een dag eerder gesproken van de theoretische mogelijk heid het boycot-besluit te herzien. De Westduitsers voelen zich in een geïsoleerde positie gedrongen en vragen zich af, wat er waar geweest kan zijn in de uitspraak van de minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher, dat de negen EEG staten een gemeen schappelijk standpunt hadden vastge legd en de mededeling van Bondskanse lier Helmut Schmidt, dat Frankrijk ze ker mee zou gaan in de Moskou-boycot. OO

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17