Verzet volledig neergeslagen Suriname eist het weer 32 Blokkade bij kerncentrale Nieuwe eruptie vulkaan in VS uitlevering oud-minister Cambodja krijgt 5 miljoen extra nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 'I lichtrekiame ‘■■F SPORIEF Fietsend het eiland over van steun VS Begin ontkent verwijt Weizman 9,Schmidt eind juni naar Sovjet-Unie” Oman zou afzien het woord is aan... vandaag: I agenda pagina 7 En verder ’n AANRIJDING? Si HAARLEM AIRCONDITIONING O 023-320942 1 t- 1 Carter naar Madrid is Politie Zuid-Afrika pakt 50 geestelijken op I |K||J MB1 DINSDAG 27 MEI 1980 Juvenalis: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 170 13 )n- 9 (Van onze redactie buitenland) 1 sb r oagina’; Ontnuchterde Duitsers Telefoonbeantwoorders >te in I B.V. INDUSTRIEWOLF Enkele buien (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode vorige week hadden verdreven. begijne boetiek KWANGJOE-SEOEL. Het Zuidkoreaanse leger heeft de stad Kwangjoe heroverd op de opstandelingen die de militairen C'Apeldoorn&Zn HAARLEM Beurs Binnen- en buitenland2, 3 Kunst9 Plaatselijk nieuws ■■■■■■■■■•••■■■■■■■•■■■■■•a 5, 6,7 Radio en televisie/Strips11 Sport17,18,19, 2125, 27, 29 Weerrapporten2 W - IJmuider Courant I Zuidkoreaans leger herovert Kwangjoe Zie verder pagina 3 kampioenschappen van zon- Celtic wint Pagina 6: Pagina 7: IJmuiden verder in bekerstrijd. Zie pagina 3. o llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Suriname heeft Ne derland officieel verzocht oud-minister van Landbouw Kasantaroeno uit te leve ren. Sergeant Mijnals, lid van de in Suri name aan de macht zijnde Nationale Mili taire Raad (NMR) heeft daarnaast gezegd dat „Nederland niet het enige land in de wereld is dat ontwikkelngsgeld kan ver schaffen. Ex-minister Kasantaroeno wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de mislukte poging tot omverwerping van het NMR-bewind enkele weken geleden. Ook zou hij corruptie hebben gepleegd toen hij nog minister was. De Nederlandse ambassade in Paramaribo wordt extra bewaakt, omdat de vrees bestaat dat am bassadeur Vegelin van Claersbergen zou kunnen worden gegijzeld om uitlevering van Kasantaroeno af te dwingen. De uitlating van Mijnals over de Neder landse ontwikkelingshulp was een reactie op Nederlandse beschuldigingen, onder meer van premier Van Agt, dat de demo cratie in Suriname in gevaar is. Overigens heeft Mijnals de berichtgeving van de Nederlandse pers over zijn land „mislei dend” genoemd. Vannacht zou de Zuidafrikaanse poli tie opnieuw een groot aantal arrestaties hebben verricht, waarbij een onbekend aantal leiders van de recente scholen boycot is vastgezet. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Premier Begin van Israel heeft de beschuldiging in de ontslagbrief van defensieminister Azer Weizman van de hand gewezen dat de schuld voor het vastlopen van de onderhandelingen over Palestijnse autonomie met Egypte, bij Is rael ligt. Begin liet dit gisteren weten aan journalisten nog voordat hij Weizman zelf officieel van repliek diende. Later noem de de premier Weizman een „verschrikke lijk oppervlakkige persoonlijkheid”. Het Israëlische militaire gezag heeft gisteren nieuwe burgemeesters benoemd in He bron en Halhoul op de westelijke Jor- daanoever. De vorige burgemeesters zijn uitgewezen. ITEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL 023 244827 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zie pagina 2. Het Internationale Hof in Den Haag heeft ondubbelzinnig vonnis gewe zen in de zich nu al maanden voort slepende gijzelingszaak in Teheran. De gegijzelden moeten vrij er dient door Iran schadevergoeding te wor den betaald. Meer hierover op pagina 1 onze bijlage „SPORTIEF" Plonie Scheringa wint Zwolse Cityloop Pagina 2: Nationaal kampioenschap dagamateurs voor Xerxes. sms SPORTIEF BEIROET-BAGDAD(DPA). Welinge lichte bronnen in de Iraakse hoofdstad Bagdad melden dat Oman niet langer bereid is de Vf toe te staan militaire bases op zijn grondgebied in te richten. Dit is gezegd na het gesprek gisteren tussen de minister van Buitenlandse Za ken van Oman, Qais al Sauwawi, en het Iraakse staatshoofd Hoessein. Oman zou zich willen aansluiten bij de door Irak voorgestelde pan-arabische neutraliteit, die voorziet in een niet-gebonden houding van de arabische landen ten opzichte van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 M Begin Voor privé en kantoor/bedrijfsruimten SNELLE LEVERING Wagenweg 136, 2012 NK HAARLEM MADRID (DPA). President Carter van de Verenigde Staten brengt op 25 en 26 juni een oficieel bezoek aan Spanje. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Madrid bekendgemaakt. Op zijn terugreis zal de Amerikaanse president ook Portugal een paar uur aandoen. drong er bij Zuid-Korea weliswaar op aan te streven naar een vreedzame oplossing, maar liet tegelijkertijd troepen gebruiken die onder Koreaans-Amerikaans bevel staan, aldus Peking. (Van onze redactie binnenland) GENEVE. Op de tweedaagse confe rentie in Genève over Indochinese vluch telingen, die vandaag eindigt, heeft minis ter Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gisteren aangekondigd, dat Nederland nogmaals vijf miljoen gulden beschikbaar zal stellen. Hiermee komt het bedrag dat Neder land sinds begin vorig jaar voor hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen heeft uitge trokken op 34,8 miljoen. In Kaapstad sloeg de politie dit week einde met de wapenstok een demonstra tie van studenten uiteen, die betoogden tegen het op apartheid gebaseerde on derwijssysteem in Zuid-Afrika. Daarbij werden meer dan 100 arrestaties ver richt. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. Enige tientallen per soneelsleden van de kerncentrale bij Do- dewaard konden vanmorgen hun werk niet bereiken, omdat ongeveer tweehon derd leden van de actiegroep Breek Atoomketen Nederland (BAN) zich van morgen rond zes uur met kettingen had den vastgemaakt aan de hekken voor de centrale. Deze blokkade vormt volgens de actie voerders een voorbereiding op de grote bezettingsactie die dit weekeinde werd aangekondigd, wanneer de reactor in de komende herfst nog niet is stilgelegd. De rijkspolitie heeft alle wegen rond de kern centrale afgezet en bewaakt ook de rivier zijde met een aantal boten. Zie ook pagina 2. Pagina 3: Wereldrecord hoogspringen voor Wszola en Mögenburg Na de degradatie van AC Milan naar de tweede divisie van de Itali aanse competitie als gevolg van het onderzoek naar het zo langzamer hand overbekende voetbalschandaal is er opnieuw opschudding ontstaan. Ditmaal betreft het de uitspraak over de rol die Juventus in de affaire heeft gespeeld. De tuchtcommissie is na melijk, wat deze club betreft, tot vrij spraak gekomen. Een bedenkelijke zaak die moet worden gezien in het licht van het feit dat Juventus de leverancier is van een aantal spelers voor het nationale elftal. Zoals be kend beginnen over enige tijd de Europese kampioenschappen in Italië. Pagina 4: Jeugdploeg Haarlem-toernooi De toeristenindustrie had met te klagen in het afgelopen pinksterweekeinde. Weliswaar kwa men er zo'n 100.000 buitenlanders minder naar ons land maar dat werd goedgemaakt door de talloze Neder landers, die nu eens vertier in eigen land zochten Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk onweer. Vannacht minimumtemperatuur rond 10 gra den en hier en daar mistbanken Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige verander lijke wind (Van onze redactie buitenland) VANCOUVER. De vulkaan St. He lens in het noordwesten van de Verenigde Staten is zondag opnieuw tot uitbarsting gekomen. De berg stortte een reusachtige kolom stoom en vulkanische as uit, die een hoogte van ongeveer 12 kilometer bereikte. Door de asregen na de nieuwe eruptie, zijn in verschillende delen van de staat Washington elektriciteitsleidingen en tele foonkabels gebroken en braken hier en daar branden uit. Duizenden toeristen werden in de kustgebieden onaangenaam verrast, toen de as zich met regenwater vermengde en modderstortbuien vormde. De eerste grote uitbarsting van vorige week zondag heeft waarschijnlijk aan 71 mensen het leven gekost. Ruim 200 wonin gen werden vernield. De schade wordt begroot op ongeveer anderhalf miljard gulden. De uitbarsting op eerste pinkster dag ging gepaard met talrijke aardbe- vinkjes rondom St. Helens. Overigens zijn gisteren de Amerikaanse staten Califomië en Nevada opgeschrikt door twee krachtige aardbevingen. De be vingen hadden aardverschuivingen tot ge volg, waardoor wegen werden geblok keerd. Er werden geen slachtoffers gemeld. JOHANNESBURG. In het Zuidafri kaanse Johannesburg zijn in het afgelo pen weekeinde door de politie meer dan tweeduizend mensen gearresteerd, on der wie gisteren vijftig blanke en zwarte geestelijken. Deze laatste groep werd vanmorgen overigens weer vrijgelaten. De meeste arrestaties vonden zaterdag plaats tijdens een grootscheepse razzia, waaraan werd deelgenomen door 1700 politieagenten. Deze actie was volgens een politiewoordvoerder bedoeld om „statistisch materiaal te verzamelen Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) over misdadigheid in Johannesburg en omgeving”. Onder de gearresteerde geestelijken, die een mars hielden om een gearresteerde collega vrij te krijgen, waren de secretaris-generaal van de Zuidarikaanse Raad van Kerken (SACC), bisschop Desmond Toetoe en de Anglicaanse bisschop van Johannes burg, Timothy Bavin. de heroverde stad Kwang/oe door Zuidkoreaanse soldaten weggevoerd De Duitse sportbonden en ook een deel van het Westduitse publiek tonen zich hevig verontrust over het feit, dat West- Duitsland vrijwelhet enige Westeuropese land van betekenis is dat geen equipe zal afvaardigen naar de Olympische Spelen in Moskou. Zij zijn niet alleen verontrust maar ook teleurgesteld, omdat aanvanke lijk geheel West-Europa als één man een principieel „neen” leek te zullen laten ho ren. Nu de praktijk uitwijst dat de West duitse houding vrijwel uniek is en in de overige Westeuropese landen het politieke „neen” door een sportief „ja” is gevolgd, voelen de Westduitsers zich geïsoleerd en beginnen zij zich af te vragen of zij wel licht een verkeerd en onzorgvuldig besluit hebben genomen. Als men een principiële beslissing neemt, is het criterium uiteraard niet of anderen dat ook doen. Het gevoel dat men zich altijd het veiligst voelt bij de meer derheid, is een teken van onmondigheid en onzelfstandigheid. De onzekerheid die de Duitsers nu overvalt zou een aanwij zing kunnen zijn van het feit dat zij zich in eerste instantie niet zozeer uit principe maar uit de verwachting dat de meeste andere landen insgelijks zouden doen, te gen de Spelen, hebben uitgesproken. Dat zou kloppen met de veronderstelling dat in West-Duitsland méér dan in andere Westeuropese landen de neiging tot een enigszins onberedeneerde solidariteit met de Verenigde Staten bestaat, en dat de Westduitsers zich verkijken op politieke uitspraken door maar meteen aan te ne men dat die uitspraken altijd de instem ming van de niet-politieke betrokkenen krijgen. In West-Duitsland is het blijkbaar on denkbaar, dat niet-politieke sectoren des lands in bepaalde belangrijke gevallen de vrijheid nemen anders te denken en an ders te doen dan regering en parlement willen. Dat is een toch enigszins bedenke lijke gedachtengang, omdat een analyse van de politieke situatie in West-Duitsland (net als die in Nederland) aantoont dat slechts een zeer geringe meerderheid van de volksvertegenwoordiging de landspoli- tiek volledig steunt. Wanneer daar tegen over wordt verklaard dat juist in het geval van de Olympische Spelen een groter deel van de parlementariërs tegen deelneming heeft gestemd, is de democratische kous nog niet af. Want in veel gevallen stem men ook volksvertegenwoordigers anders dan hun kiezers zouden willen. Maar dat wordt die kiezers in zo’n speciaal geval niet gevraagd. Waarschijnlijk is het scepticisme over de betrekkelijkheid van alles wat „demo cratie” heet bij de Westduitsers nog niet zo groot als elders, omdat elders de ontluiste rende praktijk van het democratische for malisme al sinds eeuwen een gezond wan trouwen tegen dat formalisme heeft doen ontstaan. In West-Duitsland komt men nu tot de ontnuchterende constatering dat men over alles wat politieke leiders ten beste geven, eerst grondig zelf moet na denken alvorens het als goede munt te accepteren. De diepere zin van „democra tie” ligt niet in het klakkeloos volgen van een meerderheid, maar in het wikken en wegen van de zin en de redelijkheid der meerderheidsbesluiten. 'NUIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De actie duurde in totaal drie uur en begon vanmorgen om vier uur plaatselij ke tijd (gisteravond 21.00 uur onze tijd). De aanval werd uitgevoerd door para chutisten en met tanks en commandoeen- heden. De opstandelingen verweerden zich vanuit een aantal strategische gebou wen met de door hen buitgemaakte gewe ren. Bij de strijd vielen naar schatting zestien doden, terwijl het leger later op de ochtend tweehonderd arrestaties ver richtte. De rust in de stad zou inmiddels zijn teruggekeerd. Volgens een militaire woordvoerder is besloten tot herovering van Kwangjoe toen onderhandelingen tussen het leger en de opstandelingen zaterdag vastliepen, omdat de rebellen bleven vasthouden aan hun eisdat de leider van de nationale inlichtingendienst, Tsjoen Doowhan die ook bevelhebber is gedurende de nog steeds van kracht zijnde staat van beleg, moest aftreden. De buitenlanders in Kwangjoe hadden via de radio een waar schuwing gekregen zich in veiligheid te stellen omdat een actie van het leger op handen was. Vanmorgen werd de bevol king aangeraden in de huizen te blijven. China heeft gisteren de VS verweten „samen te spannen” met de autoriteiten in Seoel bij de onderdrukking van de onge regeldheden in Zuid-Korea. Washington l>b CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF BONN(AP). De Westduitse bondskan selier Schmidt en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Genscher zullen op 30 juni naar Moskou reizen voor besprekin gen met de Russische leiders, zo meldt vanmorgen het Westduitse dagblad Frankfurter Rundschau. Andere bladen in de bondsrepubliek melden dat de Westduitse bewindslieden na de Europese top in Venetië en vóór de Olympische Spelen in Moskou naar de Sovjet-Unie zullen reizen. Dit zou zijn eind juni of begin juli. Volgens de Frankfurter Rundschau zullen de Westduitse en Russi sche leiders zich bezighouden met het Midden-Oosten en de bewapening in Midden-Europa. Op deze wijze werden vanmorgen gearresteerde studenten in Pagina 5: Dubbele honkbalnederlaag voor Haarlem-Nicols. De weelde, gevolg van een te langdurige vrede, is erger dan de oorlog. Een groot deel van de Nederlandse bevol king trok er tijdens de pinksterdagen op uit. Alexander die de fiets pakten en door de Schiermonnikoogse dreven toerden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1