Fel verweer tegen misbruik zeebodem Geld voor als stortplaats restauratie radioactief afva! van De Veer Op „Schapenland” scala van Symbolisch protest tegen vaak ludieke activiteiten arrestaties in Emmaschool rs plein 1945 deze week I 1 GftN ATOOMAFVAL 1 f in PROTESTMARS CLIMAX IJMUIDENSE AKTIEDAG FNV wijst aktie voor illegalen af I kort ijmondnieuws 1 11 jp 1 nt Wethouder opent wandelparkje De Meerweiden Paviljoen Schoonenberg vertrekpunt voor avondfietstocht Thema-bijeenkomst in „De Brulboei" IR swIIf organiserende Samenwerkingsverband kwekkende protestmars dwars door IJmuidens bebouwde kom in de richting van het havengebied. Met rond drieduizend deelnemers bleef de animo voor deze aktiedag beneden de verwachtingen voor het (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. Het recreatie schap Spaarnwoude wil op korte ter mijn beginnen met de restauratie van molen „De Veer” nabij Penningsveer. De molen verkeert al jaren in een bouwvallige staat en daarom werd in 1976 het principebesluit genomen hem op te knappen. Macaber (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Protest tegen dumping van kernafval in zee klonk zaterdag in vele toonaarden tijdens de aktiedag in IJmuiden gehou den onder het motto „Geen atoomafval in zee”. Het open terrein aan de zuidkant van de Heerenduinweg was verzamelplaats voor de deelnemers en om half twee ’s middags vertrekpunt voor een indru- IJMOND 'M-, r i O Pur- W. Kop van de stoet zaterdag tegen de wind optornend in de straten van IJmuiden Deelnemers aan de aktiedag hier aandachtig luisterend naar een van de vele sprekers De cabaretiers van Lyra in aktie op het podium in IJmuiden ■BKJ rrrri nd 55,00 2-- u H—Tmrrrr’ Tussen al de toespraken en gesprekken door spetterden de frieten in de patatkra- nnen .vaar- en of 15,90 45,85 60.00 80.70 33,00 0.80 uur uur VELSEN. De slogan „Geen atoomafval in zee” dekte zaterdag op het terrein aan de Heerenduinweg, in de volksmond bekend als het Schapenland, een scala van activitei ten. Bij de vele kramen die rond het veld waren geschaard kon men informatie krijgen over de uiteenlopendste zaken. Zo waren daar medewerkers van de diverse afdelingen van de Vereniging Milieudefensie, Amnesty International, diverse politieke partijen, Strohalm, de Wereldwinkel, de Kleine Aarde en een stichting die cursussen organiseert op het gebied van vegetarisch voedsel en het kweken van biologische groenten. Alle fietsliefhebbers konden voor fietsin- formatie terecht bij de ENFB de Echte Nederlandse Fietsers Bond want ook deze organisatie was met een informatie stand op de manifestatie aanwezig. Op het zogenaamde zijpodium was tijd gereser veerd voor een aantal spreeksters en spre kers. Als eerste nam Odilia Boelen het woord namens de aktiegroep Vrouwen tegen Kernenergie. Ze pleitte voor een bewuster en zuiniger gebruik van energie en voor de alternatieve mogelijkheden zoals zonne- en windenergie. Gerrit Kwekkeboom legde namens het samenwerkingsverband „Geen atoomaf val in zee” een verklaring af. Hij laakte het overheidsbeleid ten aanzien van het dumpen van kernafval in zee. Naar zijn mening is nooit éen afdoend onderzoek verricht naar de gevaren en mogelijke gevolgen van het ongelimiteerd lozen van atoomafval in de zee. Verder wees hij op het groeiend verzet tegen kernenergie en vooral het verzet tegen het dumpen. „Ging het in 1974 nog om enkele tientallen de monstranten, dit groeide in 1978 tot twee honderd, in 1979 waren het er al tweedui zend en nu, anno 1980, is het aantal niet te overzien. Ruim tweehonderd organisaties hebben zich achter de eisen „Geen atoom afval in zee” en „Kernenergie nee” ge steld”, zo benadrukte hij in zijn betoog. Het model dat gehanteerd wordt bij de Emmaschool in IJmuiden omvat twee on derdelen. Op één toegang na zijn alle deuren gebarricadeerd. Als de politie wil binnendringen is de toegang van de niet afgesloten deur versperd door mensen die op de grond liggen. Zij zullen geen gehoor geven aan het verzoek of het bevel van de politie ruimte te maken. In het gebouw zijn de illegalen geketend aan Nederlan ders onder wie enkele prominenten uit de IJmondiale politieke of kerkelijke wereld. De deken van de IJmond, Alfred van de Weijer, zal aanwezig zijn voor een gesprek met de politie. Roel Pomp, lid van het steuncomité: „Met deze aktie willen we protesteren Wanneer de aktievoerders geen gehoor zullen geven aan het verzoek van de poli tie gaat de aktie buiten de grenzen van de rechtsorde. Het steuncomité meent dat de rechtsorde voor wat betreft de illegalen tekort schiet. „Een hogere dan de formele wet”, aldus Roel Pomp, „namelijk de ogen van de slachtoffers, oftewel de solidariteit met de buitenlanders, zijn voor ons de gezaghebbende instantie. We willen de rechtsorde niet ondermijnen, maar juist uitbreiden”. tegen de 1 nqvemberwet, die ten onrechte honderden buitenlanders leed aandoet. We willen symbolisch iets van het leed overnemen. Wanneer de politie de school binnen wil, zal zij over ons heen moeten lopen. Als zij de buitenlanders arresteren zullen ze ook ons meevoeren”, aldus Roel Pomp. Op de tweede Pinksterdag heeft Wim Spit van de FNV een. oriëntatiebezoek gebracht aan de Emmaschool. Hij ver klaarde dat volgens het officiële stand punt van de FNV men zich neer moet leggen bij de democratisch tot stand geko men wet. Overigens zei hij wel dat de FNV weinig heil zag in de 1 novemberwet om-, dat de werkgevers ongemoeid worden ge laten. Een dag voordat de politie tot arres taties kan overgaan, zegde hij toe dat vakbondsleden onder de 99 hoofdzakelijk Marokkanen bijstand kunnen verwachten van de FNV. In de discussie bleek dat de meeste in IJmuiden verblijvende Marok kanen aantoonbaar meer dan twee jaar in-- Nederland hebben gewerkt. Volgens het steuncomité zou dit voldoende moeten zijn de illegalen een werkvergunning te verschaffen. Van de vijf vrijplaatsen, is Rotterdam/ Oosterhout afgevallen. De daar gehuis veste illegalen zijn op één na ondergedo ken. Bij de overige vrijplaatsen Tilburg,. IJmuiden, Amsterdam en Alkmaar is men van mening dat onderduiken geen enkel perspectief biedt. Wel worden de illegalen vrijgelaten in die keuze. Het recreatieschap hoopt de herbouw vóór de volgende winterperiode gereed te hebben. Na de restauratie wil men de exploitatie van de molen in handen geven van het gilde van vrijwillige molenaars. Onderhoud en bemaling geschieden dan op vrijwillige basis, waardoor de kósten sterk beperkt kunnen worden. De beman ning van de molen zal gebeuren in overleg met de stichting „De Hollandse Molen”. De kosten van onderhoud worden ge raamd op ongeveer 5000 gulden per jaar. le le ri jk et >e es e ?t g B- tl, le ;n ft J, et ig a- le at n. >n ?n Volgens haar wordt de kernenergie door de mannenmaatschappij in stand gehou den. Ze pleitte er dan ook voor dat meer vrouwen in daadwerkelijk verzet komen tegen de kernenergie. Vormingswerker Willem Hoogendijk voerde het woord als medewerker van Aktie Strohalm. Door middel van een aantal sprekende voor beelden en citaten bracht hij de verdeeld heid in de meningen over kernenergie naar voren. Daarbij gaf hij ook voorbeel den van de gevaren die aan de kernreacto ren verbonden zijn. Ook rekende hij de toehoorders voor dat kernenergie nadelig is voor de werkgelegenheid en dus ook voor de economie. Aan het eind van de dag kwam als uitsmijter de popgroep Drukwerk op het podium. Met rock, blues en andere stampende ritmes zorgden zij ervoor dat de laatste toehoorders spon taan een dansje maakten. Een ludieke dag met bloedernstige ondertoon kreeg daar mee een swingend einde Een discussie komt daar als logisch sluitstuk van de aktiedag magertjes uit de verf door de steeds koudere wind. Op een tweede podium treedt als gespreksleider op Cornells Nooteboom van de Eindho- vense toneelgroep Proloog. In een panel zitten ANVJ-bestuurder Mark Wouters, Ton Gijsen (namens het Landelijk Ener gie Komitee), Marijke Overbeek (Aktie groep Strohalm) en tenslotte Piet Lam mers sprekend namens het LEK en de verwante groepering BAN (Breek Atoom- keten Nederland). Vrijdagavond zijn tientallen mensen m de Emmaschool bijeen geweest waar le den van het Centrum voor Weerbaarheid een uiteenzetting gaven over geweldloze akties. vrouw zich in dit schaarstetijdperk ziet opgezadeld. Kernthema is vervolgens: de werking van onze democratie en de plaats daarin van welke demonstratie dan ook. Bij de steeds schaarser wordende toe hoorders gaat de gedachte in de richting van „meer democratie binnen de bedrij ven”, elektriciteitsbedrijven in het onder havige geval waarbij steun van vakbonds kan! onmisbaar wordt geacht. (Van één onzer verslaggevers» IJMUIDEN. Het steuncomité voor de illegaal in Nederland verblijvende bui tenlanders protesteert symbolisch met een aktie van geweldloze weerbaarheid tegen de arrestaties en uitzettingen van illegalen, die na 27 mei zullen volgen. Slechts op een punt zal het protest overgaan in verzet. Raadsvergadering. Voor deze week geen commissiebijeenkomsten op het ver- gaderrooster voor het Velsense gemeente huis. Alleen de raad komt donderdag avond om half acht in vergadering bijeen. Behandeld worden de discussienota’s over het plaatselijke opbouwwerk uitge bracht door Stisa en de Velsense buurt huizen. Andere punten: kredietverlening voor uitbreiding van de IJmuidense Visse- rijschool met een praktijklokaal en een liquidatietekort bij het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond uitvloeisel van niet gerealiseerde plannen voor een regio nale vuilverbrandingsinstallatie gezongen liederen. Een ouderwetse mee- deiner „Over vijfentwintig jaar” waar in de gezongen versie veel wrangs, bitter weinig vrolijkheid zit. Steeds herhaald wordt ook het luid ge scandeerd „Dumping Stop” langs de gelo pen route. Het publiek op het trottoir laat het schouwspel veelal stilzwijgend aan zich voorbijgaan. Waterdichte afspraken met de politie over het marstrajekt wor den heel eventjes vergeten aan de Wilhel- minakade waar via de kluft naar het NS- station wordt afgestevend op de kop van de Vissershaven. Het omw.eggetje houdt in een routeverlenging van twee kilome ter. Bij elkaar acht kilometer is afgelegd De gehele dag druppelden grote groepen fietsers binnen. Vooral uit Amsterdam waren veel peddelaars present na een oproep van Radio Stad Amsterdam de tocht naar IJmuiden per fiets te maken. Spreekuur. - De gemeentelijke Werk groep Energiebesparing houdt met in gang van 1 juni op dinsdag (10.00-11.00 uur) en donderdag (16.00-17.00 uur) spreekuur op het adres Parallelweg 108 (gebouw Gasbedrijf) te Beverwijk. Het woensdagse spreekuur op die plek komt Tegen dumping van kernafval in zee maar ook tegen toepassing van kernenergie in het algemeen was zaterdag het protest van veel demonstranten gericht vervat in zwiepende teksten, bitter van toon. Wat willekeurige titels: Het laatste carnaval, Er zaten zeven kikkertjes. Op exact dezelfde toer gaan later op de dag de muziekgroepen Rapalje en Drukwerk, met bijdragen gericht ook tegen toepas sing van kernenergie in het algemeen. bij terugkeer tegen vieren op het uitgangs punt aan de Heerenduinweg. VELSEN. Het Paviljoen Schoonen berg in Velsen-Zuid is een van de negen startplaatsen voor de avondfietstocht op 3 juni- te houden over de afstand dertig kilometer. Organisator is de toerfietsclub „Le Champion”. Andere vertrekplaatsen voor dit Noordhollandse evenement: Alk maar. Amsterdam-Nieuwendam. Boven karspel, Medemblik. Krommenie, merend, Weesp en Zaandam. Starttijd is 's avonds tussen half zeven en zeven uur. Wie de voorgeschreven kilo meters fietst krijgt aan de finish een het- inneringsvaantje uitgereikt. In een scherp, soms ludiek getint, pro test tegen eerdere en toekomstige kernaf- valdumping hadden elkaar gevonden de Stroomgroep Stop Kernenergie Haarlem/ IJmond, Green Peace Nederland, de Werkgroep Noordzee van de Stichting Natuur en Milieu en tenslotte de Interfa- kultaire Werkgroep Milieukunde van de Amsterdamse Gemeente Universiteit. Climax van de aktiedag blijkt rond het tijdstip van vertrek de protestoptocht. Ge lopen wordt de route Heerenduinweg-Vel- serduinweg-Lange Nieuwstraat en verder richting west. Spandoeken worden mee gedragen, waartussen vlammend rood van partijvlaggen. Korte opsomming van spandoekteksten: „Het is er wel, maar je ziet ’t niet”, „Velsen tegen Dumpen” en „De Noordzee: afval of vissen”. Met een macaber tafereel in de stoet (lijkbaar, „radioactieve” personen in gitzwarte uit monstering) wordt de toeschouwer aan de kant geattendeerd op een reële dreiging. De teneur van het sluipende gevaar en uitermate sombere perspectief zit ook ver pakt in door de demonstranten massaal VELSEN. Wethouder H. J. Scheeper van Velsen verricht woensdagmiddag om kwart voor twee de officiële opening van het wandelparkje De Meeiweiden aan de Ladderbeekstraat in Velsen-Noord. Na opheffing van de speeltuin op die plek ijverde de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie enkele jaren geleden voor een nieuw eveneens recreatieve bestemming voor de vrijgekomen plek. De Dienst Openbare Werken vervaardigde samen met het gemeentelijk Bureau Jeugdzaken een schets voor het toekomstige wandel parkje waarin naast beplanting een gerin ge terreinglooiing is aangebracht. Een plaatselijke bank schonk bij gele genheid van een heropening duizend gul den, voldoende voor een inmiddels ge bouwd (speel)huisje op het terrein dat aan de Ladderbeekstraat gelegen is op enige afstand van de openbare weg achter de woonbebouwing. Slotopmerking uit het publiek die tot nadenken stemt: „Ons parlementaire stelsel is slechts een aspect en niet het enige uitdrukkingsmiddel van ons demo cratisch denkpatroon.” De wind wakkert verder aan. De discussieleiding stapt op. Eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Marijke Overbeek spreekt schande van de bezuinigingstaak („meer doen met min der energie”) waarmee met name de Aan de Lariksstraat fungeerde het jeugdgebouw Asterix als zenuwcentrum. Van hier liep een directe zenderverbin- ding naar de podia, kraampjes en tenten op het grasveld aan de Heerenduinweg. Op het grote podium is hier rond elf uur ’s ochtends een passende binnenkomer, het tweemanskabaret genaamd Lyra. Arie van der Wulp, Purmerender, en Jack Spijkerman als IJmuidenaar „voor eigen parochie” keihard van leer trekkend te gen de velen die zich immuun tonen voor het levensgrote risico verbonden aan ker- nafvallozingen in zee, meer en meer te bestempelen als „de grote afvalbak waar niemand pijn aan heeft”. Niemand? Nooit? Levensgrote vraagtekens zitten T'nrT’mrrjiy» men en ook het acht leden tellende blazersorkest Eigen Hulp knalde er met schelle en bepaald alternatief klinkende akkoorden hard tegenaan. De stand met vegetarische lekkernijen deed goede za ken en de geur die de viskraam over het veld verspreidde, was veelbelovend en verlokte dan ook veel hongerigen tot het verorberen van een stukje zeebanket. Het probleem is tot nu toe het zoeken van geldschieters voor de renovatie ge weest. Nadat de provincie Noord-Holland en het ministerie van CRM al eerder toe zeggingen hadden gedaan in de kosten te zullen bijdragen, kwam zo’n mededeling van de rijksdienst voor de monumenten zorg pas een maand geleden af. De laatste subsidiënt, de gemeente Haarlem, heeft gewacht tot alle toezeggingen van rijk en provincie officieel waren toegezegd. Ver wacht wordt dat B en W van Haarlem de raad binnenkort zullen vragen dertig pro cent van de restauratiekosten voor zijn rekening te willen nemen. Marijke Overbeek sprak namens de ak tiegroep Vrouwen tegen kernenergie. Ze bracht naar voren dat meer dan de helft van de vrouwen tegen kernenergie is. „Een hoger percentage dan onder de man nelijke bevolking geteld kan Worden.” VELSEN. Het IJmuidense buurthui^. De Brulboei wijdt donderdag een thema- avond aan „Eet- en slaapproblemen bij jonge kinderen”. Voor ouders en peuters en kleuters vormt een vertoonde film hier, over de inleiding tot een discussie. Aanwezig is een deskundige van het Medisch Opvoedkundig Bureau Velsen voor beantwoording van vragen en lei ding van het gesprek over het voorgestel de onderwerp. Aanvang acht uur ’s avonds in het buurthuis aan de IJmuidênse Kanaal straat. daarmee te vervallen. De werkgroep ver strekt adviezen over onder meer woning- isolatie. Wijziging spreekuur. - In de week na Pinksteren houdt wethouder C. J. M. Bo de wes van Beverwijk donderdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur spreekuur in het stadskantoor aan het President Kennedy- plein. Commissie jeugdzaken. - De commis sie jeugdzaken vergadert donderdag avond om half negen in het Beverwijkse Stadskantoor. Agendapunten: een subsi- dievoorstel ten behoeve van het jongeren centrum Labyrint en nota’s over het plaat selijke speeltuinwerk en voorzieningen ten behoeve van buurthuiswerk en jon geren. Film Camping. - Het Vrouwencafé Heemskerk besluit op 31 mei het siezoen 1979-1980 met vertoning van de film „Camping”, een produktie van het Werk theater. Aanvang half negen ’s avonds in het buurthuis De Zandkraai aan de Han- delstraat. Feestavond. - De Beverwijkse Dam club belegt op 30 mei in „De Schans” te Beverwijk een feestelijke leden bijeen komst in verband met de recente promo tie naar de hoofdklasse en intern toeken ning van het clubkampioenschap. Aan vang acht uur. n >r jr 'v .z. 1»*^ fox wW?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5