Justitie Bonn wijst kritiek Amnesty af Impasse rond Britse bijdrage duurt voort junta in El Salvador” Socialistische leiders na bezoek: Obote terug in Oeganda „Geen marxistische Woordvoerders van oppositie: Meer Mexicaanse olie voor Japan Over politieke gevangenen van vijf dagen Morgen opnieuw overleg Moskou levert India wapens Conferentie over Cambodja succes Hua in Japan voor bezoek Rechtse politicus Turkije vermoord ETA-advocaten eisen verklaring over uitlevering BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 WQENSDA G 2 8 M E I 19 8 0 Li Verschil liet lan (Van onze redactie buitenland) ieel fval rust k'oer Alberti A wijs !oek Getrouwde vrouw WENEN/MADRID/STOCKHOLM/TEHE- RAN. De drie socialistische leiders Kreisky, Gonzalez en Palme, hebben gisteren na terug keer uit Teheran gewaarschuwd tegen een harde opstelling van het Westen in de kwestie- Iran. Zij vinden dat zinloos. Fanny Ml Harde opstelling in kwestie-Iran zinloos -kW -■ gewezen. Stel ik schrijf over drie vertalers van de gedichten van Christian Morgenstern: Jo han van Nieuwenhuizen, Hermien Man ger en Ernst van Altena. De kans dat ik man yaar iiëne n en ;sbe- nder n in uren gere men- aan- iciale i suc- 'd op 'felen reor- tuur, voor wijze i ons rklei- Volgens de Oostenrijkse kanselier Kreisky zullen nieuwe sancties tegen Teheran de vrijlating van de Amerikaanse gegij- zelden vertragen. De leider van de Spaanse socialisten Gonzalez zei. dat de VS er wijs aan zouden doen in de kwestie-Iran behoedzaam op te treden. De leider van de Zweedse socialisti sche oppositie, Olaf Palme, verklaarde dat de gijzelingszaak alleen kan worden opgelost als geen gewelddadige actie wordt ondernomen. Palme zei dat de besprekingen die hij samen met Kreisky en Gonzalez met de Iraanse leiders heeft gevoerd, zeer open waren geweest. Hij wees er op dat het bezoek aan Teheran geen bemiddelingspoging is geweest Doel van de reis, aldus Palme, was een dialoog te voeren om te voorkomen dat Iran geïsoleerd raakt. ANKARA (AP). De Turkse veilig heidspolitie is vandaag een grootscheepse klopjacht begonnen op de moordenaars van de voormalige minister en vice-voor- zitter van een uiterst rechtse partij, Gun Sazak, zo hebben Turkse autoriteiten be kendgemaakt. Sazak (48) werd gisteravond laat dood geschoten toen hij bagage stond in te laden in een voor zijn woning geparkeer de auto. Zegslieden bij de politie meldde dat Sazak was neergeschoten door twee, mannen, die de ex-minister onder vuur namen vanuit een voorbijrijdende auto. Het incident deed zich voor in het district Kavaklidere, een duurdere wijk in de Turkse hoofdstad. De politicus overleed in een ziekenhuis aan drie schotwonden in het hoofd en de maag, aldus ziekenhuis functionarissen. Sazak was vice-voorzitter van de uiterst Nationalistische Actiepartij van de gepen sioneerde kolonel Alpaslan Turkes. Hij diende in 1977 als minister voor douane- aangelegenheden in het coalitiekabinet van premier Demirel. zegd, slechts negen miljoen dollar minder dan de 181 miljoen die de secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim, noodzakelijk achtte om het hulp programma tot het einde van het jaar te kunnen uitvoeren. Van deze 172 miljoen dollar werd 2,5 miljoen (ruim 5 miljoen Naar het oordeel van de grote Japanse krant Jomioeri Shimboen begint met het bezoek van Hua een „pragmatische fase” in de Chinees-Japanse betrekkingen. Ja pan is op het moment de belangrijkste handelspartner van de Chinese volksre publiek. Hua zei gisteren in een gesprek met zijn Japanse collega Ohira, dat Noord-Korea geen plannen heeft tussenbeide te komen in de politieke onstabiele situatie in Zuid- Korea, zo is uit Japanse regeringskringen vernomen. Hua en Ohira hebben ook gesproken over de Russische militaire aanwezigheid in Afghanistan en de uitbreiding van de Russische macht in de Stille Oceaan. Hua Guofeng heeft, zo verluidt in Ja panse regeringskringen, tegenover pre- Algemeen was men het er over eens dat de tot nu toe verstrekte hulp een ramp heeft voorkomen, maar dat tijdig verdere hulp noodzakelijk is om een nieuwe crisis te vermijden. 39 miljoen dollar zijn in elk geval toegezegd. mier Ohira scherpe kritiek geuit op Mos kou en de interventie in Afghanistan be schreven als „een doelbewuste stap die is gebaseerd op een Russische wereldstrate- gie”. De Chinese premier prees vergroting van de Japanse hulp aan Afghanistans buurland. Pakistan. gezinnen, zwangere vrouwen, jongeren, jongens en meisjes van nauwelijks 13 of - Gebruik geen neerbuigende uitdrukkin gen. zoals: mevrouwtje, Lieve juffrouw, schatje, pop, beidehandje, enzovoorts. - Noem een volwassen vrouw geen „meis je”. Dat klink denigrerend. Van aken ieren agen r en het kne- i ge naar men tieu- Bu- het wee diet n in och rste bü oor- ven nin- het het end een rste ngs- AVO elder i van 'Javal ataris m de ir de eder- of en atori- lienst - man On- van ieri- sge- hij van een- mr dt p- nver- leidt, sche- lalin- jdens oepa- :hikt- rpak- die- lygië- ieten ip zij i hun de ’stak kne- mfe- be- :ane- ibie- «aar- taan arso- i die het (Van onze redactie buitenland) TOKIO—WASHINGTON. De Chinese premier Hua Guofeng is gis teren in Japan aangekomen. Tijdens zijn vijf dagen durende bezoek wil de Chinese partijleider de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Peking en Tokio nader aanhalen. - Noem vrouwen niet te gemakkelijk bij de voornaam en doe het zeker niet als het bij mannen ook niet wordt gedaan. Ik ben dus geneigd te schrijven over Van Altena, Van Nieuwenhuizen en Her mien Manger. Dat mag dus eigenlijk niet. Daarmee maak ik een onderscheid. Her mans, Nuis en Rubinstein, Ruis, Duys en Bouwman. Van Duin, Van Dusschoten en Van Gorp. Wiegel, Rietkerk en Verkerk. Alberti en Alberti. Rossellini en Bergman. Appel, Citroen en Wortel. Uit de laatste drie voorbeelden blijkt wel, dat je soms ter verduidelijking een voornaam moet toevoegen. Je kunt dan alle voornamen noemen natuurlijk, maar mijn gevoel zegt me dat het beleefder, correcter en aardiger is als je van de vrouw in ieder geval de voornaam noemt. Je voegt dan iets eigens aan haar persoon lijkheid toe, je vermeerdert haar identi teit. Maar de richtlijn wil, dat je dit „zeker niet moet doen als het bij mannen ook niet gedaan wordt”. Ik ben het daar maar matig mee eens. gulden) toegezegd door minister Van der Klaauw, waardoor de Nederlandse hulp aan de Cambodjanen sinds het begin van het vorige jaar op bijna 34,8 miljoen gul den komt. Na negen /aar ballingschap keerde de voormalige president van Oeganda. Milton Obote, gisteren vanuit Tanzania terug naar zijn land Bi] aankomst sprak hij een menigte toe in de stad Boesjenyi. NEW DELHI (AF/AFP). De Sovjet unie zal de Indiase marine, land- en lucht macht voor ongeveer 3,5 miljard guldens aan wapens gaan leveren. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bekend gemaakt, De overeenkomst is vorige week in Mos kou getekend door een delegatie van het Indiase ministerie van Defensie. In totaal heeft India nu bestellingen voor bewape ning uitstaan ter waarde van 6 miljard gulden. Deze leverantie is de grootste sinds de onafhankelijkheid van het land na de levering door Engeland van een serie Frans-Britse Jaguar straaljagers in 1978. De wapenaankoop, waarvoor Moskou een krediet heeft verstrekt dat 17 jaar loopt, Omvat raketten en met raketten uitgeruste patrouilleboten. trijfël door Nico Scheepmakers personen die gevangen zitten wegens mis daden met een politiek motief’. De justitiële autoriteiten in Bonn ver werpen een eisxvan Amnesty dat gevange nen in groepen van minstens vijftien bij elkaar moeten zitten en een geregeld me disch onderzoek moeten ondergaan. Ex perimenten in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart, waar Ulrike Meinhof in 1976 en drie andere terroristen in 1977 zelf moord pleegden, hebben aangetoond dat contacten met de buitenwereld vaak wor den misbruikt om wapens en literatuur te krijgen, zo zeggen de autoriteiten. Daar om is eenzame opsluiting van terroristen vaak noodzakelijk, aldus de verklaring van het ministerie van Justitei in Bonn. Amnesty International heeft president Carter opgeroepen een commissie in te stellen die de doodstraf in de Verenigde Staten moet bestuderen. Amnesty, die in alle gevallen tegen de doodstraf is gekant, wil dat een dergelijke presidentiële com missie bekijkt of executies een schending vormen van Amerika's internationale streven naar eerbiediging van de mensen rechten. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De ministers van Financiën van de negen EG-landen hebben gisteren in Brussel geen enkele vooruitgang geboekt bij het beraad over het probleem van de Britse bijdrage aan de EG. ik u melden. In de loop van die Trijfel zal ik dan geneigd zijn te spreken over Van Altena, Van Nieuwenhuizen en Hermien Manger. Fout! Er is een brochure versche nen, „Het Verschil”, Vrouwenemancipatie en Overheidsvoorlichting, waarin het wordt afgeraden dit te doen. In het hoofd stukje „Aanbevelingen voor het taalge bruik” staat onder de kop „Gelijkwaar dige. benadering van mannen en vrou wen” een aantal richtlijnen. De meeste daarvan zijn voor iemand met een gezond verstand vanzelfsprekend: - Spreek vrouwen niet simpeler aan dan mannen. „De malaise duurt voort”, aldus de Ne derlandse minister van Financiën Van der Stee. Morgen zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken proberen een uitweg uit de nu al maanden durende impasse te vinden. Zoals bekend weigert Groot-Brittannië mee te werken aan een verhoging van de Europese landbouwprijzen met gemid- (Van onze redactie buitenland) BONN. Westduitse justitiële autoriteiten hebben vandaag kritiek van Amnesty International op de behandeling van terroristen die in de Bondsre publiek gevangen zitten van de hand die na aankomst met een vliegtuig van Koeweit Airways uit Aden de toegang tot Nederland werd geweigerd, niet wer den uitgeleverd of uitgewezen. Zij had den „onvoldoende middelen van be staan” om het verblijf in Nederland te bekostigen, zo werd gezegd. Koeweit- airways had niet de garantie dat Zuid- Jemen hen zou toelaten en vervoerde hen derhalve naar het land van her komst, Spanje. Anderzijds vatte het Madrileense dag blad El Pais de arrestaties op als „de eerste consequentie van de Europese conventie inzake het bestrijden van ter reur, die kort geleden door de Spaanse minister van Justitie, Inigo Cavero, is geratificeerd. Keizer Hirohito (rechts) van Japan en premier Hua Guofeng brengen een toast uit in het keizerlijk paleis in Tokio. Het is voor het eerst sinds 2000 jaar dat een Chinese premier een bezoek brengt aan Japan. Ueld vijf procent zolang geen oplossing is gevonden voor het probleem van de Britse bijdrage. Volgens minister Van der Stee groeit in Brussel overigens steeds meer belangstel ling voor het compromisvoorstel dat pre mier Van Agt eind vorige maand tijdens de Europese top in Luxemburg op tafel heeft gelegd. Dat voorstel houdt in ver mindering van de Britse bijdrage met een miljard gulden per jaar. Van der Stee zei verder, dat een aantal EG-lidstaten „het probleem van de Britse bijdrage over Venetië heen wil tillen.” Dat betekent dat die lidstaten nu het probleem niet willen oplossen en daar ook niet over willen spreken op het komende Europese topberaad in Venetië op 12 en. 13 juni. Met name president Giscard d'Estaing van Frankrijk en de Westduitse bondskanse lier Schmidt hebben al in het openbaar verklaard dat in Venetië „andere” Euro pese problemen aan de orde moeten komen. Sommige andere richtlijnen zijn minder vanzelfsprekend, en daarom de moeite waard in gedachten te houden: - Gebruik bij de beschrijving van vrou wen geen andere termen dan bij de be schrijving van mannen. - - - - Prijs door vrouwen geleverde prestaties waarvan men maar aanneemt dat ze (tra ditioneel) niet bij vrouwen passen, niet overdreven aan. Zo van: toch goed van Op de socialistische Internationale, die op 12 en 13 juni in Oslo wordt gehouden, zullen Palme, Kreisky en Gonzalez uitvoerig verslag uitbrengen van de besprekingen die zij in Teheran hebben gevoerd. Overigens gaan vandaag de sanctiemaatregelen van Neder land tegen Iran in. De maatregelen zijn gisteren in de Staatscou rant gepubliceerd, aldus het ministerie van Economische Zaken. Met de invoering van de maatregelen wordt gevolg gegeven aan de afspraken die de lidstaten van de EG hebben gemaakt om door middel van sanctiemaatregelen druk op Iran uit te oefenen teneinde de gegijzelde Amerikanen vrij te krijgen. De maatregelen van Nederland komen neer op een verbod tot uitvoer en doorvoer van goederen aan Iran, behalve voedsel en medicijnen. Kennelijk als reactie op de Westerse sancties heeft de centrale bank van Iran opdracht gegeven alle kredieten voor nieuwe importcontracten met Japan en de Europese Gemeenschap op te schorten, zo heeft een Japans dagblad, Mainichim Shimboen, vandaag bekend gemaakt. Volgens de Iraanse officier van Justitie ayatollah Al Ghodoes- si telt Iran op het ogenblik tussen de 1500 en 1700 politieke gevangenen, van wie tussen de 600 en 700 in de hoofdstad Teheran. Overigens is de Chinese vice-premier Geng Biao gisteren in Washington onder- handelingen begonnen, die zouden kun nen leiden tot de aankoop van Ameri kaanse militaire uitrusting, zo is bekend gemaakt door Amerikaanse functiona rissen. dat een dezer dagen doe zit er dik in. kan tellen van de doden die de vorige dag zijn gevallen: guerrillastrijders, militairen, „collabos” van de ene of de andere-extre- (Van onze redactie buitenland) MADRID. Miguel de Castells en Inaki Esnaola, advocaten van de radica- le Baskische afscheidingsbeweging ETA-militar, hebben gisteren te Madrid de Nederlandse ambassadeur, L. Goed hart, om uitleg gevraagd over de uitleve ring van vier Basken door de Nederland se politie aan de Spaanse veiligheids dienst. De terugkeer uit Nederland naar Spanje van de vier militanten heeft in Spanje, en met name in Baskenland, een 3 hevige discussie veroorzaakt. Volgens welingelichte kringen in Baskenland zouden de vier op Schiphol telefonisch contact hebben opgenomen met hun ad vocaten opdat deze geld zouden sturen (Van onze redactie buitenland) MEXICO-STAD/SAN SALVADOR. De tegenspelers van de regërin’gsjun- ta in de Middenamerikaanse staat El Salvador willen, mochten zij ufteindelijk overwinnen, geen marxistische regering in het land installeren. Ik vind dat allemaal nuttige richtlijnen, en ik zou ze zelfs zinnig hebben gevonden als ik niet vader van twee kleine kinderen was. Want daardoor weet ik dat een moe der met twee (of meer) kinderen een op merkelijke prestatie levert als zij naast haar taak als „huisvrouw” ook op een ander gebied nog iets presteert. Fanny Blankers-Koen, „de vliegende huismoe der”, kreeg als moeder van drie kinderen nog een extra aureool opgedrukt, terwijl Jan Blankers, haar man, ofschoon vader van drie'kinderen, nooit als zodanig werd öpgevoerd als zijn werk als sportredac teur ter sprake kwam. „Het Verschil” is dan ook evident. Fanny Blankers heeft tijdens haar atletiekcarrière drie keer een jaar zo niet verspeeld dan toch in onge bruikelijke want gezegende omstandighe den verkeert, haar kinderen in een pril voorgeboortelijk stadium meetorsend van start naar finish (er zijn atletes die hun beenharen afscheren om snéller vooruit te komen), terwijl zij na hun geboorte toch weer in een of andere mate gehandicapt werd door de borstvoeding. Er bestaat een foto waarop we Fanny op de atletiekbaan zien, met de kinderwagen met baby naast zich in het gras. Als je desondanks in staat bent vier gouden medailles op de Olympi sche Spelen te winnen, dan is zo’n titel als „Vliegende huismoeder” en die vermel dingen van de kinderen een eerbetoon dat allerminst misstaat, ook al wordt het in een vergelijkbaar geval bij mannen nooit gedaan. Het hebben, maar vooral het krij gen van kinderen, is trouwens nooit te vergelijken. DAR ES SALAAM. (Reuter/UPI). Ex president Obote van Oeganda is gisteren lilt zijn ballingsoord Dar es Salaam in Tanzania teruggekeerd naar zijn vader land. Zijn bewind was in 1971 omverge- Worpen door Idi Amin. In een toespraak in het afgelegen Zuid- oegandese dorp Boeshenyi beloofde Obo te dat hij de corruptie en ondoelmatigheid in het politie-apparaat en het ambtenaren korps zou uitroeien. De 56-jarige ex-president voerde het Woord namens zijn partij, maar hij liet er weinig twijfel aan bestaan dat hij zelf Saar kandidaat voor het presidentschap zou zijn. Hij hekelde de regeringen in Kampala na de verdrijving van Amin omdat zij corruptie en verdeeldheid in de hand zou ten hebben gewerkt en oefende kritiek op te buitenwereld en op de Organisatie van Afrikaanse Eenheid omdat zij Amin niet zouden hebben veroordeeld terwijl hij aan het bewind was. De ex-president wees te uitwijzing van 50.000 Aziaten onder Amin af als een „racistische en onmense- Ejke daad”. TOKIO (AP). Mexico gaat zijn uit voer van ruwe olie naar Japan opvoeren van 35.000 vaten naar 300.000 vaten per dag. In ruil krijgt Mexico van Japan fi nanciële hulp ter waarde van enkele mil jarden guldens. Dit meldde gisteren de Japanse krant Asahi Sjimboen. Een Japanse regeringswoordvoerder zoki vrouw! Alsof je het eigenlijk-niet-kunt Een 'Japanse i ontkende het bericht, maar voegde hier aan toe dat van Mexicaanse zijde nog geen specifieke verbintenis is aangegaan. Vol gens de Japanse krant zou Mexico met de Japanse hulp drie grote staalprojecten willen bekostigen. In een officiële verklaring zegt het mi nisterie van Justitie in Bonn dat het sa men met de justitiële autoriteiten in de elf Westduitse deelstaten de grondwet in acht neemt, waarin staat dat alle gevangenen een „menselijke behandeling” moeten krijgen. „Onze wet staat geen andere be handeling toe”, zo zegt het ministerie in zijn verklaring. Het voegt eraan toe dat de Westduitse wet niet voorziet in „een speci ale tenn’t5mor1«<rmr>g vpri vonnissen voor In het gebied van Sansonate bijvoor beeld, vlak bij de grens met Guatemala, vonden dorpelingen 12 gëheël öhtkréde en' verminkte lijken. De slachtöffers, van tus sen de 20 en 30 jaar, waren gewurgd of doorzeefd met kogels. Volgens de bewo ners van het gebied was de slachtpartij ohet werk van het „Doodseskader”, een houding tegen het imperialisme en de illegale, uiterst rechtse organisatie, die heersende klasse en een rjiet-gebonden buitenlandse politiek. Op economisch ge bied zullen zowel staats- als privé-onder- nemingen kunnen bestaan. Buitenlandse investeringen zijn, voorzover ze de belan gen van het land dienen, welkom, maar zullen aan „nieuwe spelregels” worden onderworpen. Het Democratische Revolutionaire Front, een samengaan van vijf linkse mas- sa-organisaties, van vakbonden, partijen en studentenverenigingen, is volgens de woordvoerders „het enige alternatief’ voor het door geweld geteisterde El Salva dor. Tijdens een rondreis langs landen van Latijns-Amerika, van het Caribisch gebied en van Europa hopen zij steun te vinden voor hun strijd tegen de huidige junta. Het niet ophoudende geweld eiste de afgelopen 24 uur in El Salvdor weer meer dan 60 mensenlevens en aan de executies door extremisten, zowel van links als van rechts, lijkt geen einde te komen. Op ver schillende plaatsen in het land werden gisteren 30 lijken aangetroffen, waarvan het merendeel vreselijk verminkt. Elke morgen in El Salvador begint met het Dat verzekerden prominente woord voerders van het in april opgerichte De mocratische Revolutionaire Front giste-, ren ten overstaan van de internationale mistische groepering, maar ook wel hele pers in Mexico-Stad. Onder de woord voerders bevonden zich de voormalige minister van Landbouw, Enrique Alvarez 14 jaar - Cordova, het ex-juntalid Guillermo Manu el Ungo en Juan Chacon, de algemeen secretaris van de massa-organisatie het Revolutionaire Volksblok. Als belangrijkste kenmerken van een nieuwe regering noemden zij de deelne ming van alle geledingen van de bevol king aan het maatschappelijk leven, een voor een vlucht naar Genève. De vier werden volgens de advocaten naar Ma drid gebracht terwijl zij dachten dat zij naar Zwitserland gingen. De vier werden in Madrid gearres teerd. Het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken deelde mee dat zij in Zuid-Jemen een intensieve terroriste nopleiding hadden ondergaan. Het Nederlandse ministerie van Justi tie verklaarde dat de vier Spanjaarden geloven. Daardoor laat je merken dat de verwachtingen niet erg hoog gespannen waren. - Deel de maatschappij niet- traditioneel in door te spreken over „zijn auto”, „haar gezin”, „haar keuken” en „haar huis” als het over het schoonmaken gaat en „zijn huis” als het over (ver)koop gaat. - Opmerkingen over de huwelijkse staat, de sekse, het aantal kinderen moeten ei genlijk alleen gemaakt worden als het strikt noodzakelijk is om de boodschap te verduidelijken en als het in een verge lijkbaar geval.ook bij mannen gedaan zou worden. Wees dus attent op uitdruk kingen als „een getrouwde vrouw”, „moe der van drie kinderen” en denk eens na of „een getrouwde man” of „vader van drie kinderen” ook gezegd of geschréven zou zijn. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. De conferentie over huma nitaire hulp voor Cambodjaanse vluchte lingen, die de afgelopen twee dagen in Genève is gehouden, is volgens de initia tiefnemers, de vijf landen van het ver bond van Zuidoostaziatische Staten (ASEAN), een succes geworden. Vertegenwoordigers van de 59 deelne mende landen hebben hulp, in geld of natura, tot een bedrag van 172 miljoen dollar (ruim 344 miljoen gulden) toege- r-,^.yy.. het werk van het „Doodseskader”, zich tot taak heeft gesteld alle „oridermij- nendë communisten van Él Salvador” te elimineren. In Metatan, een plaats in het westen van het land, vond men 7 lijken van „linksen” en in San Vicente nog eens 9.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3