Veel boodschappen voor weinig geld <1 de Fake drijft op kwaliteiten zanger Gerard van Bruggen s ,w I i” 1 Over IJmuiden gesproken fl wat vertel je me nou? haven- berichten FRANSE WIJNEN... VAN GOEDE KOMAF WANNEER KOMT N ELZASSER OP TAFEL? M I k- v Amro Continu Crediet. Opnemen en af lossen naar behoefte. VINS DALSACE, DA’S N GOEDE GREEP FELLE STRIJD OM PLAATSING IN EERSTE TIENTAL 1, ER* Tl 7 1980 IJMOND WOENSDAG 28 MEI iepen n Damclub DCIJ J lost kunt u tot dat bedrag in principe steeds weer opnemen. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Als u alles achter de hand houdt, betaalt u geen rente en hoeft u ook niets af te lossen. De rente wordt per dag berekend, Popgroep zonder muzikaal gezicht I B O sters) - Du." van s een - toege- e zodat u geen cent te veel betaalt. En dat kunt u controleren op de maandelijkse overzichten die u ontvangt. ■t Kotter Sursum Corda .090,- Ét <:i Wanneer u voor langere tijd geld nodig heeft, dan adviseert de Amro Bank u eert Continu Crediet. We bespreken samen tot welk be drag u maximaal kunt opnemen (wanneer u maar wilt) en wat u per maand gaat aflossen. Als u heeft alge- Zo’n fruitige, meestal droge Elzasser (en wij denken dan vooral aan kwaliteitswijnen zoals de Riesling, Gewürztraminer, Sylvaner, Muscat, Tokay ol Pinot) is vooral een welkome gast als u een visgerecht, gevogelte, wild of wit vlees op het menu plaatst. Ook als aperitiefwijn heeft de Elzaswijn grote talenten. En de Elzassers zeil rangschikken hem onder de beste vrienden van een echt Frans kaasdessert. Welke rol hem ook wilt toebedelen, die sappige Elzasser bezorgt u ogenblikken waaraan u altijd met plezier tcrugdenkt! 6 hs> 9b tien jaar had de economische wereldcri- X- - ■Q1 Cors Dekker, Tiet |o vertrokken: Hand Fortune, ■4 professionele begeleiding JAN BAART oldoet bij EDE, •’L.. E3i op his ke con ,i ihappen nkele jbied. amer, r met srging De instrumentalisten Hugo de Jong (so- logitaar), Bert van Riel (basgitaar) en Ben .van der Bos (drums) spelen al langer mee. Nieuwkomer is Peter Hardouk (sologi- taar), die mede inpireerde tot een koers wijziging in de stijl, nu meer dan vroeger gericht op rock and roll en blues. Als een vis in het water, zo ontspannen err safe, beweegt zanger van het eerste uur - Gerard van Bruggen zich bij vrijwel alle nummers over het podium. Verschillen in tempo en stijl lijken hem uit te maken. RECLAME VAN Albert Heijn, Oran jestraat 10 en Velserduinplein 10: „Een DOORDAT DE spanning in Europa voortdurend toenam had IJmuiden het voorgaande jaar weer een garnizoen ge kregen, op de 29ste maart, tegelijkertijd met talrijke andere dorpen en steden in Nederland. De eerste luitenant Drukker, die voorlopig de leiding had: „Een ber langrijke plaats als IJmuiden, gelegen Zondag vertrokken: Silverkite, Barce lona; La Fayette, Antwerpen; Poiana, Pu erto Ordaz, IJmuiden; Eka Daya Samude- ra. Le Havre; Kenrix. IJmuiden. Seaham; N oordzeekanaal, aanranding." In december 1938, Kamer zich ak- gesloten. Alle voor die datum afgegeven kaarten moesten worden ingeleverd. In een week tjjds zijn bijna 3000 kaarten uitgereikt aan mensen die om deze of gene reden op de sluizen of de zuiderpier moesten wezen. Daarbij treft het dat er van de passage via de sluizen zoveel gebruik wordt gemaakt, niet tegenstaan de de moeilijkheden op de middensluis met zijn trappetjes. nateur e voor in Ed de hel gezel an Sla n Dom r lasheii F- ’atrick aarlen •toneel ie mei” :ee Wil deelge- SOMMIGE DELEN VAN IJmuiden mochten niet meer worden betreden zonder een officieel doorlaatbewijs. Ty perend voor de situatie in het jaar 1939 is een bericht dat op 9 juni in-het Algemeen Handelsblad verscheen: „Rechercheurs achter tralies. In het knusse oude politie bureau aan het Willemsplein, dat zoveel gezellige hoekjes bergt en een zo volko men gemis toont aan de veelgeroemde moderne zakelijkheid, zijn een paar re chercheurs op het ogenblik bezig een record te vestigen. Ze zitten als echte misdadigers opgeborgen achter een stel stevige tralies en... schrijven. Ze schrij ven nu al zeven dagen lang en de resulta- ecten vesti- uit- teids- Uv.1 2 3 - n„ 2 geling .900,- )0.- in. je bij- •h (ADVERTENTIE) gr:: Nieuwsgierig naar Franse wijn? Maak 3 gulden over op postrekening 3610260 t.n.v. ARK BV. Wormeryeer. Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus die gis ,r wer r nnemei echtigd len var januari1 De fïr» d in de aarvooi n totaal; WW Zondag aangekomen: Neptunus, Peter head, IJmuiden; Donau. Kopenhagen; Star Bay, Sharpnes, IJmuiden; Paulina Brinkman, Montrose, IJmuiden; Tartu, Riga,, Velsen; Jurhil, Ggvle; Casimir Le Quellec, Stettin; Pluto, Lerwick, IJmui den; Coran W, Ipswich;, Oshea Express, Grimsby; Wendy Weston, Cadiz; Palanga, Archangel; Gorsethorn, Swansea; Thies, Stettin. en en al 3 >f hun stbaar ten. Itaska. U.S.A.; Salineke, Esbjerg; Aulica, Curasao; Fastnet, Delby; Annika, Gent; Smit Lloyd 2, IJmuiden, Cont. Plat; Smit Lloyd 16, Velsen, Cont. Plat; Bulk Carrier, Casa Blanca; Tor Brittannia, Gothen burg; Hop, Duinkerken, IJmuiden. Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Mobil Ja de, Bremen; Seines, Cleveland, IJmuiden. Maandag aangekomen: Star, Selby; Aril, Hammerfall; Springbuck, Conti Plat, Velsen; Belon, Concarneau, IJmuiden; Calvin, Casablanca; Ocean Faith, Gent; Hwal Akarita, Yokohama; Sea Valiant, Curasao; Transvag, Drammen, Velsen; Helen, Tampa; Konigsee, Swarnos; Uni- wersytet Gdanski, Gdansk, IJmuiden; Martindyke, Kotka; Lynx, Bergen. u; -yy •4' IJMUIDEN. De strijd in de hoofd- klassecompetitie van DCIJ beperkt zich niet alleen om de eerste plaatsen. Aan de start is een felle strijd aan de gang om de resterende plaatsen, die recht geven op een plaats in het eerste tiental. Een belangrijke partij in dit verband was de wedstrij tussen Coen Bais en Piet van den Berg. Een beslissing bleef uit, doordat beide spelers de punten deelden. Henk Smit en Ciska Butter, twee andere kandi daten, moesten zelfs met een nederlaag genoegen nemen tegen respectievelijk Re né Boulonois en Gerard Beerepoot. In de eerste klas behoort Arnold Beuke- ma tot de kanshebbers op een hoge klasse ring. Ook tegen John Peters kon hij zich zonder al te grote inspanningeh aan de top handhaven. Dat de combinatie een van de belangrijkste wapens op het dambord is, werd aangetoond in enkele partijen die voor de bijcompetitie werden gespeeld. Jack van Buuren bewees dit onderdeel van het spel voortreffelijk te beheersen. Eerst combineerde hij tegen Piet Kok naar schijfwinst, om kort daarna opnieuw toe te slaan met een combinatie die on middellijk tot winst voerde. Gert Mole- man behaalde de fraaiste winst. In een gecompliceerde stelling toverde hij een schitterende combinatie op het bord, die Peter van Veen tot overgave dwong. De partij tussen George Postma en Cees van der Vlis ging lange tijd gelijk op. In het middenspel kwam de routine van Postma duidelijk tot uiting. Met behulp van enkele finesses slaagde hij er in Van der Vlis op de knieën te krijgen. Het repertoire bestaat voor het meren deel uit materiaal van bekende popgroe pen (Rory Galagher, Thin Lizzy, Livip Blues o.a.). Eigen werk komt maar spaar- Ch de Zaam aan bod. De groep kiest uit dat materiaal van anderen bovendien werk dat hen niet altijd ligt, waardoor soms matte nagespeelde versies te beluisteren zijn. Een andere keer blijken de muzikan ten echter wel degelijk een heldere weer gave met persoonlijk gekleurde solo’s aan te dragen. iWtil Maandag vertrokken: Fridel, IJmuiden, Rochester; Pauline Brinkman, IJmuiden, Poole; Westland, Bremen; Star Bay, Reyk javik; Conformity, Goole, IJmuiden; Casi mir le Quelec, Rotterdam; Oshea Express, Le Havre; Sagami Maru, Hanko. Dinsdag aangekomen: Border Castle, Shellhaven; Finn Forrest. Hamina; Mid lands. Terschelling; Sea Rover, Noordzee. ten zijn waarlijk verbluffend. Om hele maal eerlijk te zijn dient te worden ver teld, dat er veel gestempeld wordt ook, in het thans als kantoortje ingerichte arrestantenlokaal. DE KWESTIE is namelijk, dat per 1 juni een andere regeling is ingevoerd voor het verstrekken van toegangsbe wijzen voor de gebieden, welke de mili taire overheid voor het publiek heeft „EN TOCH BESTAAT IJmuiden nog. En toch moet het vooruit. Mijn vaste overtuiging is dat wij de slechtste jaren hebben gehad.” Deze optimistische woorden werden uitgesproken door de voorzitter van IJmuidens Bloei, notaris W. A. Dólleman. Veel minder rooskleu rig was de kijk op de situatie van de- voorzitter van de redersvereniging. Joh. Polderman: „Van de lange reeks crisis jaren zien we helaas nog steeds niet het einde.” Daarentegen maakte de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf, C. Oud, in een interview dat ik met hem had deze opmerking: „Het bedrijf her stelt zich van crisisangst.,, IJMUIDEN IN 1939: sinds een kleine' F i huü ig van ippor-'. rs het inning e ven en op-’ cussié oordje eilijke emoet jesluit half pond koffie gratis bij aankoop van minstens een gulden boodschappen waaronder een pond koffie a 40-50-65-75 of 90 cent, suiker en boter uitgesloten.” Het depót van Bensdorp aan de Zeeweg 104 adverteerde: „Bij aankoop van 50 cent ineens (uitgezonderd koffie en thee) twee grote vruchtenrollen voor de halve prijs, namelijk 10 cent.,, Brood- en ban ketbakkerij De Goede, Velserduinweg 116, presenteerde een pond allerhande voor een kwartje en een heerlijk kren tenbrood voor vijftien cent. Stofzuigers waren op afbetaling te koop bij Macvis, Groeneweg 51 voor slechts 35 cent per week. Rijwielen op hetzelfde adres: 75 cent per week. De Jager, Trompstraat 66, bood per advertentie twee grote kop en schotels aan voor een kwartje. De teleurstelling schuilt in het slijtage- efféct dat zijn stembanden laten horen. Verschillende keren weet Van Bruggen nog lange uithalen met een heel mooi natuurlijk vibrato te produceren, maar óver het algemeen brengt zijn stemgeluid uitsluitend het zelfde constant geforceerd volume en timbre voort. Een verkeerde zangtechniek snijdt zo een podiumtalent tie pas af. aan het belangrijke stond open voor elke datzelfde jaar, op 22 verklaarde de Tweede koord met een voorstel van de regering om de begroting van defensie te wijzi gen: alsnog werd ƒ445.000 uitgetrokken voor een nieuwe kazerne ten noorden van het fort, bestemd voor de kustartille- rie, met ruimte voor tweehonderddertig man. Vrijdag aangekomen: Prinses Margriet, Oslo; Salineke, Kaliniumholm; Aquila, Hamina; Nornews leader, Skogn; Dorn- busch, Leer; Frans, Noordzee, IJmuiden; Hop, Sauda, IJmuiden; Almara Quarta, Reserve; Smit Lloyd, 16, Cont. Plat, IJ muiden; Noord-Holland, Noordzee, IJ muiden; Andrea, Humber; Alk, Colches ter; Silverkite, Manchester; Otto, Frede- IJmuiden; Annika, Karlstad, Poiana, Puerto Ordaz, IJ- De hernieuwde kennismaking met per-' formance van deze zanger is echter uitein delijk toch een bron van gemengde gevoe lens. Zeker de eerste minuten van die kennismaking geven nog de illusie van BEVERWIJK. Als een op gezelligheid gerichte schoolband met schuchte re aspiraties, begon Fake zo’n drie jaar geleden incidenteel met wat publieke pptredens. Na een aantal veranderingen in bezetting en repertoire heeft de groep zich in sociëteit Alpha in vernieuwende gedaante als vijfmansband met ■eef een hiet al te heftige rockmuziek gepresenteerd. gesteldf t een levensgrote verrassing. Het komt niet zo vaak voor dat een zanger zich zo na tuurlijk opstelt. Met een bijna dierlijk instinct beweegt hij zich achter de micro foon, als een ervaren podiumpersoonlijk- fieid. De heer C.A. Kuiter. IJmuiden: „Ik heb zelf ook één schip verspeeld in de Tweede Wereldoorlog. Het was de houten viskotter Sursum Corda. In de zomer van '40 of '41 waren de opvarenden schipper Hendrik Vuil, stuurman Janus v.d. Steen, monteur Jan de Niet uit Scheveningen en ik, Kees Kuiter, wonend in de President Kruger- straat, als kok-matroos. Wij visten in groepsverband, voor de veiligheid. Maar de laatste reis gingen wij verderop vissen. Wij waren al gauw alleen; de vloot wa^ ver achter ons. Het ging goed, want we zagen geen vliegtuigen. Maar toen wij thuipsto- mend waren werden wij door twee vliegtuigen aangevallen. Zij kwamen dwars op ons af. De voorste gooide bommen maar miste ons. De tweede wierp geen bommen maar begon te schieten. Wij stonden ze na te kijken”. „Maar én kwam terug. Hij kwam van achteren, laag over het water en recht op ons af. Dat was verschrikkelijk want hij komt in zo’n geval je niet gedag zeggen, maar je tot zinken brengen. Twee mannen doken omlaag en één man sprong in het visruim. Ikzelf bleef in de deuropening als vastgenageld door schrik en angst. Hij vloog zo laag dat hij zich ongeveer vijftig meter moest optrekken. De kogels vlogen boven m’n hoofd en schoten het touw door van het gatzeiltje dat in de boot viel. Maar hij had ook een bom gegooid, vlak achter de kotter. Deze sloeg een groot gat onder de waterspiegel. Het water stroomde met geweld naar binnen, zodat de kotter snel begon te zinken”. „Onderwijl waren de anderen ook aan dek gekomen. We begonnen aan de boot om die te water te krijgen maar konden deze niet loskrijgen omdat ze bekneld zat aan de voorkant. Met z’n drieën gingen zij rukken aan de achterkant en ik was alleen aan de voorkant. Eindelijk was de boot te water. Ik ben nog beneden geweest om brood en melk te halen; ik stond daarbij tot over mijn knieën in het water”. „Het bootje was erg klein, zoals van een Deense snik. Het was berekend voor drie man en lag nu erg diep, ongeveer een decimeter boven water. Gelukkig was het stil weer. De schipper wilde dat ik het kompas van de kotter haalde maar daar kreeg ik geen tijd voor. Al gauw verdween het achterschip en daarna ook het voorschip. Wij waren alleen op het water; geen land en geen schip te zien. Het was zo’n rank bootje dat het verwisselen met roeien heel voorzichtig moest om niet om te slaan. Wij roeiden ongeveer op de stand van de zon”. „Na ongeveer vijf uur geroeid te hebben verschenen bewesten ons vliegtuigen maar die zagen ons niet. Ongeveer een uur later kwamen twee watervliegtuigen. Wij zwaaiden met een jasje en ja hoor, één zag ons, vloog naar ons toe en schommelde toen als teken dat we waren opgemerkt. Het vliegtuig cirkelde vier keer om ons heen en daalde daarna op het water. Wij roeiden naar hem toe. Hij kon maar één man meenemen, maar wij wilden graag met z’n vieren. De piloot zei dat hij een ander vliegtuig zou waarschuwen. Ik kreeg nog een revolver met lichtpatronen om deze als het andere vliegtuig kwam af te schieten”. „Ongeveer een uur later verscheen een vliegtuig beoosten ons. Ik heb toen een lichtkogel afgeschoten. Het kwam naar ons toe, een reddingsvliegtuig, wit geschil derd en met een rood kruis. We werden goed ontvangen en kregen dadelijk „Schnapps” te drinken. Wij vlogen naar Schellingwoude en daar werden foto’s genomen, samen met de bemanning (vier man) en de boei van de kotter. Het was voor de propaganda om te laten zien dat Engelse vliegtuigen Hollandse vissers bombarderen. De volgende dag girigen wij naar huis. Aldus naar waarheid verteld.” (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). lat de eco- de uiten,- m dé teiten iat in r van ik -niere- jaar riksvaerk, Zaandam; muiden. Vrijdag Burkenhead; Richard Tohman, Methyl; Thuntank 1, Gdansk; Smit Lloyd -2, Vel sen, Cont. Plat; Formidable, IJmuiden, Londen; Jemrix, IJmuiden, Whitby; Bur- gensteip. Le Havre; Marie Christiene, Mantuluoto; Albatros, Tripoli; Spring buck, Velsen, Cont. Plat; Mathilde, Man tuluoto; Nikolos Banatasvili, Denemar ken; Abel Santa Maria, Havanna; Atlas, Oslo; Aquila, Antwerpen; Lilian CoastV Apapa; Alk, Gunness; Bianca W, Farness; West Osprey, Cont. Plat. IJmuiden. Zaterdag aangekomen: Irene S, Parr; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Titan Ser vice, Cont. Plat, IJmuiden; Grethe Coast, Londen; Flevoland. Rotterdam; Smit Lloyd 2, Cont. Plat, IJmuiden; Gersom, Rouan, IJmuiden; Fridel, Rochester, IJ muiden; Tor Brittannia. Gothenburg; La Fayette, Bremerhaven; Isla Baltra, Bre men; West Eagle, Cont. plat, Velsen; Rain bow Warrior, R’dam; Mobil Jade, Bre men; Tatai, Malta, B’wijk; Sagami Maru, Yokohama; Schlei, Flensburg; Kenrix. Poole, IJmuiden. Zaterdag vertrokken: Donnington, Londen; Pacific Lumberman, Bremen, Velsen; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmui den; Nornews Leader, Skogn; Andrea, Great Yarmouth; Lina Von Bargen, Car diff, IJmuiden; Wittenberg, Vlissingen; sis het leven in de plaats ontwricht. Hef aantal mensen dat, alle inspanningen ten spijt, geen werk kon vinden was ontstellend groot. Zij waren aangewezen op een steunuitkering die alleen in de meest noodzakelijke levensbehoeften voorzag. De gezinnen moesten op de been worden gehouden door het uiterst zuinige beleid van moeder de vrouw; slapeloze nachten vanwege de grote zor gen waren voor haar geen uitzondering. EEN IDEE VAN de prijzen in die tijd, zoals ze waren teruggeschroefd tot een minimum waarmee iedere leverancier op zijn beurt de grootste zorgen had, is te vinden in een exemplaar van IJmuidens Advertentieblad dat ons onlangs door een lezer werd toevertrouwd. Het is een uitgave van drukkerij S. van Dorp, geda teerd vrijdag 9 juni 1939. De firma Van Hooff Kanaalstraat 79 zwart, nabij de kruidenierszaak van Wijnbergh en Co, bood bloemkool aan voor vijf tot twaalf cent per stuk, goudgele andijvie drie pond voor een dubbeltje, spinazie voor dezelfde prijs, twee bossen mooie peen voor drie stuivers en sla voor acht cent per grote krop. Komkommers twee voor een dubbeltje, tomaten twaalf cent per pond, jaffa’s („extra, zijn niet droog”) acht voor een kwartje. Prima nieuwe muizen gingen van de hand voor een kwartje per vier kilo; andere soorten aardappelen drie kilo Voor elf cent. „Ho ren en bezorgen” was bij dat alles inbe grepen. HET SCHOENENPALEIS in IJuiden- Oost bood een grote sortering zomer schoenen aan met prijzen vanaf 79 cent. Joustra’s Schoenenhandel, Kanaal straat 54, adverteerde met sandalen van af 39 en witte linnen schoenen van 49 cent. Zomerkostuums en sprotkostuums in alle moderne modellen en modetinten werden aangeboden door Gerard van Praag, Kanaalstraat 63, voor 7,50, 10,75, 12,50 en zo opklimmend tot 25.50. Hij had voor zijn vele klanten een ruime keuze in Egyptisch katoenen en popeline regenjassen voor prijzen van 12,50, 13,75 en 18,75. •air s> ijmuiden^ - (ADVERTENTIE) Een Tijdlang Geld Sitpi’xa VOOR DEGENEN die nog werk had den enzich enige „luxe” konden veroorl oven was ér deze advertentie: „Dames, wilt u verzekerd zijn van een goede en goedkope permanent, laat u dan perma nenten bij Maison Willy, Willemsplein 19. Krulpermanent 0,90, compleet 1,50 met olie en amoniavrije vloeistof- 2,-. In een kwartier droog.” Adverten tie van de bewoners van een huis waar men steevast gedroogde vis op de ven sterbank zag liggen: „Weer dagelijks verkrijgbaar Gedroogde Schol en Scharren aan het reeds meer dan 45 jaar bekende adres v. h. Reijer Stam, Froger- stfaat 38, Oud-IJmuiden.” De wed. P. Cupido, die in de Annastraat no. 5 het sigarenmagazijn De Brandaris had. maakte reclame voor prima corona-siga- ren van vier cent. Teun Levasier, Prins Hendrikstraat 89, bood aan: „Zondag 11 juni met onze luxe touringcars naar Arn hem met een watertochtje op de Rijn; bij minder mooi weer naar Burgers Dieren park- f 2.25 per persoon.,, Mét meer 1 T moet van deze groep eqhtiets .meer te maken zijn dan een slordig gepresenteer de .act met materiaal van anderen, die voqrgl op de kwaliteiten van de zanger steunt. Het bluesy slotnummer, waar- schijrilijk eigen repertoire, verrast door de plotselinge gemotiveerdheid, waarmee ook de instrumentalisten, net als steeds de zanger, hun beste beentje wisten voor te zetten. Herinnering aan een uitstapje van school C. Mevr M Broekhuizen-Groen in Maarssen die ons deze foto ter besetfikking stelde, kent nog bijna alle namen Op de achterste rij gymmeester Dijkstra, juffrouw Van Thiel en meneer Kots De tweede rij Maartje Swieserijn. Corrie Zwart, Corrie over de Linden, Arendje Krijger, Marie Groen, Corrie Wijker, Maartje Gravemaker, Zwaantje Kuiper en Frans Acda Derde rij: Daan Wiljouw, NN, Leen Zwart, Joop Smidt, Joop van Tongeren en Atoon Scholder. Vierde rij: Kramer, Jan Wijjker, Westerwal. Klaas Dekker. NN (Engelhart?) en Appie de Graaf

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7