exposities j nalatenschap Theater-tv-productie Elly of het beroemde stuk Johnny Guitar Watson: in onbegrijpelijk slecht Bloemboeken ter veiling De verkwanseling van een muzikale Wim T. Schippers roert geraffineerde samenleven Kil i W 1 I FRANSE WIJNEN...VAN GOEDE KOMAF 15 DONDERDAG 29 MEI Componist Gerard von Brucken Fock is hernieuwde aandacht waard Echo Rammelend concert van gitaarveteraan WAT FRANSE WIJN ZO ANDERS MMKT. Stichting O- KUNST 1980 I door Johan van Kempen I THEATRE DES NATIONS f A ■I PROGRAMMA HAARLEM. In samenwer king met de Vereniging Vrienden van het Lied organiseert het Con certgebouw Haarlem een concert dat geheel gewijd is aan liederen van Haarlemse componisten uit heden en verleden. Tussen de na men van Hendrik Andriessen, Bernard Bartelink, Rob du Bois, Sas Bunge, Henk Bijvanck, Henri Carf, Albert de Klerk, Hans Kox, Jan Mul, Jacob Nozeman, Willem Rettich en Paul van Westering, die alle op het programma van deze in de Tuinzaal te geven liede renavond voorkomen, bevindt zich ook die van Gerard von Brücken Fock (geboren in 1859 nabij Middelburg en gestorven in 1935 te Aerdenhout); de enige uit het betreffende componistenge zelschap, wiens artistieke nala tenschap beheerd wordt door een (naar de kunstenaar genoemde) stichting. Een goede gelegenheid om deze figuur, wiens persoon, werk of naam alleen nog bij onze oudere lezers bekend is, nog eens even te belichten. Wl^lrok vesten Gerard von Brucken Fock (1859-1935). (Van onze kunstredactie) HU IRÓA' J I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ©O '©os, I Nieuwsgierig naar Franse wijn? Maak 3 gulden over op postrekening 3610260 t.n.v. ARK BV, Wormerveer. Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus. I (De alt Marianne Dieleman, een van de solisten in het concert van Haarlemse Liedkunst, wordt vervangen door Annett Andriessen). In Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet is van 1 tot 27 juni werk van een aantal kunstenaars te zien. John Wouda exposeert schilderijen en Karei Wiggers eveneens. Anneke van Steijn exposeert garens en Bertus de Korte plastieken. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur, donderdagavond tot 21 uur. Ben Wisman exposeert sieraden in Ga lerie Ra aan de Lange Leidsedwarsstraat in Amsterdam van 31 mei tot en met 25 juni. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot 18 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur. Onder de titel Over onze actuele leef- wijze/Concerning our present way of life, exposeert Stephen Willats in het Van Ab- bemuseum in Eindhoven tot en met 29 juni. Tijdens dezelfde periode is ook werk van beeldhouwer John Chamberlain in het Van Abbemuseum geëxposeerd. Van 31 mei tot en met 19 juni is in het Kunstenaarscentrum Bergen (NH) werk van Jaap Egmond en Jan Verschoor te zien. Dagelijks geopend van 10.30-12.30 en van 14-17 uur. 'k Wijn is er in alle soorten en nationaliteiten. Er is echter maar één Franse wijn. Of liever, er zijn er zo’n kleine 1100. Geen land ter wereld kent zo’n rijk scala aan goede wijnen, gevolg van evenzovele grondsoorten, geologische verschillen en klimaattegenstellingen als het zonnige land van Marianne. Net zomin kent enig ander land een zo waardige ver troeteling van zijn wijncultuur. Instituten als de ’’Appellation Controlée”en de menigte strenge voorschrif ten waaraan de 3 miljoen Franse wijnboeren zich te houden hebben, zijn Franser dan Frans. Het land dat naar men zegt zoveel levenszaken afdoet met de fameuze Fransë slag, is een vurig perfectionist als het om zijn wijn gaat. Uw wijnleverancier kan u op dit punt een aardig boekje opendoen. J VOOR EXCLUSIEVE DAMES-HERENNIODE De hele toer bleek opgezet om welgeteld één single onder dé aandacht te brengen: het samen met Randy Radmen gezongen Love Jones; je kent dat wel, een man en een vrouw die samen een sentimenteel deuntje over de liefde doen en daaronder dan een machinale discobons. Nee, zo verdient Johnny Guitar Watson niet in herinnering achter te blijven. JOOST NIEMÖLLER Op 2 juni houdt Marcel Diederiks bv een kunstveiling van 17e-, 18e- en 19e- eeuwse schilderijen en aquarellen van be kende Hollandse, Belgische, Duitse en Franse meesters. Ook worden 19e en 20ste eeuwse bronzen en enige houten sculptu ren geveild. Kijkdagen op 29, 30 en 31 mei en 1 juni van 10-16.30 uur (Koninginne gracht, Den Haag). Vrijdag 30 mei BINNEN. 16 uur: Genio de Groot. 19.30 uur: Toneelgroep Baal, Bewegingsgroep Bart Stuyf. 20 uur: Griftheater, Studio K. 20.30 uur: Theater Porquettas, Cartoon The- aterradeis, El Hakawati. 20.45 uur: Bewe gingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Doetheater, Onafhankelijk Toneel, Footsbarn Theatre 22 uur: Hauser Orkater. 22.15 uur: Benito Gutmacher. 22.30 uur: Franz Jozef Bogner, Etherisch Strij kersensemble Parisiana 23 uur: Steve Hansen, Mecano/Interior. 24 uur: Bam Jam, Jango Edwards, Theaterstu. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Air Design, Onk Theater Overal. 16 uur: I.O.U., Alberto Vidal. 17 uur: Beeldend Theater, Sheer Madness. 17.30 uur: Flup Ju Bedrijf. 19 uur: Fanfare St. Juttemis. 22 uur: Guido Lauwaert, Dog- troep. FILM: vanaf 20 uur: Experimenteel pro gramma van Klaus Telschen. 22 uur: cinema van Hauser Orkater. De waarde van de rozenbundel is ge schat op 100 tot 120.000 gulden en de leliebundel op 80 tot 90.000 gulden. Als het maximum wordt geboden zullen de toe komstige eigenaars inclusief de veiling- kosten bijna een kwart miljoen op tafel moeten leggen. Het drukken van dergelijke boeken duurde jaren. De wereldberoemde en eeuwenoude Franse drukkerij Firmin Di- dot besteedde er begin vorige eeuw veer tien jaar aan om de lelie’s te drukken en had zeven jaar nodig voor de rozen. Alleen de kleur groen werd meegedrukt, de ande re kleuren zijn door Redoute geschilderd. UTRECHT (ANP). Het Utrechts anti quariaat Beijers brengt op 11 juni een verzameling uiterst zeldzame en kostba re bloemenboeken ter veiling. De werken zijn van de hand van de Franse natuur- historicus Redoute (1759-1840) een van de meest beroemde bloemenschilders uit die tijd. Het gaat om een verzameling van drie delen met 169 afbeeldingen van ro zen en om een verzameling van acht de len met 487 platen van lelie’s. 'ee// AMSTERDAM. „Een roeren in een geraffineerde samenleving van muziek, televisie, theater en litera tuur, bijeengeharkt in Carré en uitge strooid over de Republiek der Ver enigde Nederlanden”. Zo omschrijft Wim Theodoor Schippers het spekta kelstuk waarmee komende zondag avond het Holland Festival geopend zal worden. Elly of het beroemde stuk is de naam die het gecombineerde muziek-theatergebeuren heeft mee gekregen. Een avondvullende mani festatie in het Amsterdamse theater Carré die door de VPRO-televisie rechtstreeks zal worden uitgezonden. J. Plafond (Wim T. Schippers). Johnny Guitar Watson: eindeloze egotrip. (Foto Lex van Rossen) een uitdaging. Dat het stuk van Schippers is uitverko ren als openingsevenement van het Hol land Festival, is te danken aan Gied Jas- pars. Jaspars: „Ik vond dat het maar eens afgelopen moest zijn met alle verplichte nummers. Ik heb dat anderhalf jaar gele den al tegen Holland-Festivaldirecteur Frans de Ruiter gezegd. Schippers is de man die het Holland Festival moet ope nen. Over die stelling zijn we het duidelijk eens geworden. Wat zondagavond te zien zal zijn, is een uniek experiment. Zoiets is echt nog nooit eerder vertoond in ons land. In totaal zijn er 250 mensen bij betrokken. Die Schippers is een geweldig talent. Hij kan alles. Elly is een manifesta tie die een maximum van zijn talent zal tonen”. (Zondag, Nederland 2, 20.40 tot 23.15 uur). i Afgaande op de mysterieuze en chaoti sche informatie die Schippers en zijn zo langzamerhand onafscheidelijke televi- siemakker Gied Jaspars woensdag in Am sterdam over een verbijsterde menigte journalisten uitbraakten, valt op die eer ste juni een gedenkwaardig avondje tele visie te beleven. Jaspars is dermate onder de indruk van dit nieuwe Schippers-pro- ject, dat hij er zelfs een internationale doorbraak van de schrijver uit ziet rollen. Jaspars vindt het niet langer noodzake lijk dat Schippers zijn talenten exclusief' voor de VPRO uitdraagt. Dat het ernst is, moge blijken uit het verschijnen van een langspeelplaat waarop Schippers zich manifesteert als zanger, componist, ar rangeur, tekstdichter, producer, trompet tist, toetsenbespeler en saxofonist. Van die langspeelplaat is een singletje getrok ken dat volgende maand op de Ameri kaanse markt wordt gebracht. Schippers heeft zich voor deze gelegen heid een heuse artiestennaam aangeme ten. Als Jacques Plafond and his Plafon nières draaft hij energiek door de wereld van de pop-, jazz- en koormuziek. Stukken van die elpee zijn overigens ook in het spektakel van zondagavond verwerkt. Schippers, die het vaderland al eerder deed opschrikken met fenomenen als Sjef van Oekel, Barend Servet en Fred Haché, beschouwt zijn jongste werkstuk als een weerslag van alles waarmee hij zich tot nu Zaterdag 31 mei BINNEN. 16 uur: Steve Hansen, Hare Ma jesteit. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. Bewe gingsgroep Bart Stuyf. 20 uur: Griftheater, Studio K. 20.30 uur: Theater Porquettas, Cartoon Theaterradeis, El Hakawati. 20.45 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Onafhankelijk Toneel, Doetheater, Cilyn- ders. 22 uur: Hauser Orkater. 22.15 uur: Beni Gutmacher. 22.30 uur: Franz Josef Bogner, Erik de Volder. 24 uur: Bam Jam. Theater stu. John Melville. BUITEN. 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nisch Orkest. 15 uur: Air Design. 16 uur: Alberto Vidal, I.O.U. 17 uur: Sheer Madness, Onk Theater Overal. 19 uur: Fanfare St. Juttemis. 19.45: Flup Ju Bedrijf. 20 uur: Beeldend Theater. 22 uur: Guido Lauwaert. Dogtroep. FILM. 20 uur: animatieprogramma van Bruno Bozetto. 22 uur: cinema van het Werk- teater. Grote Houtstraat 59. Haarlem Tel. 023-321965 Op donderdag van 9.00 tot 21.00 uur geopend. Des te vreemder was het dan ook allemaal gisteravond. Mr. Watson maakte er een oneindig durende egotrip van en had een ongeïnspireerde begeleidings band meegenomen waarmee de Watson- sound allerminst mee over het voetlicht kon komen. lijk is geworden dat het fonds zijn gelden besteedt aan (ten aanzien van de statuten) oneigenlijke doelen. Alle manuscripten, schilderijen en an dere van Gerard von Brücken Fock af komstige objecten, bevinden zich, nog voor een groot deel ongeïnventariseerd, op maar liefst zes verschillende plaatsen in ons land. En het ziet er daarbij zelfs naar uit, dat een gedeelte van die nalaten schap weleens verkwanseld zou kunnen zijn. Wanneer je naar een bepaald onderdeel ervan op zoek bent zo blijkt in de praktijk en je informeert bij de daar voor verantwoordelijke personen, dan verwijzen deze je weer door naar andere afdelingen, waar je dan opnieuw door of terug wordt verwezen, zodat het in een vruchteloze „van het kastje naar de muur”-affaire eindigt. Zo was het de bedoeling dat de KRO in een zogeheten Da Capo-programma, inha kend op de Haarlemse componisten- maand, de opnamen zou uitzenden van Op kleine schaal is de echo van Von Brücken Focks leven en werken dan toch weer pens te horen op het zangrecital van morgenavond, waar de sopraan Jorine Samson, de bas-bariton Rom Raima en de pianiste Miep van Luin zich voor de Haar lemse componisten zullen inzetten. Hope lijk is dit opnieuw een aanleiding om meer aandacht te schenken aan een figuur, waarover Jos de Klerk destijds in deze krant zo veelzeggend neerschreef: Het tweede deel van het stuk speelt zich af in het toekomstig ouderlijk huis van Elly waar haar ouders, geholpen door een blinde oude baas en een pianostemmer, zich buigen over de vraag of het zinvol is Elly te verwekken. Voor de televisiekij kers gaat de avondvullende show aan een stuk door. Tijdens de pauze in het theater kan men getuige zijn van een knetterende ruzie in de foyer van Carré. De rol van Elly wordt gespeeld door de jonge actrice Guikje Roethof. Vorige week nog was zij op de televisie te zien in een muzikale show rond Rob de Nijs. In het Singer Museum (Laren, NH) is van 7 juhi tot en met 29 juni grafiek van Piet Lont en beeldhouwwerk van Paul van Crimpen geëxposeerd. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. /acks. in betrekkelijk korte orkestcomposities als diens Zeeschetsen, het symfonisch ge dicht Uit het Zuiden en de Bretonse Suite, waarin vooral de zee als inspiratiebron diende. De Klerk achtte Von Brücken Fock in deze verfijnde muzikale impres sies het meest compleet als artiest: schil- der-dichter-toonkunstenaar. Hij rekende het dienaangaande dan ook tot de plicht van de Nederlandse orkesten om het sym fonisch oeuvre van Von Brücken Fock uit te voeren en in ere te houden. Jos de Klerks grote waardering voor Von Brücken Focks werk werd destijds gedeeld door een groep bewonderaars van de kunstenaar, die zich na diens dood ging beijveren voor een verdiende erken ning van de kwaliteit ervan. Wat is er, afgaande op de bij allerhande door uw scribent gedane naspeuringen, uiteinde lijk van die bedoelingen terecht gekomen? Ondanks de hoopvolle start waarbij bekende Haarlemmers als de toenmalige conservator van het Frans Halsmuseum H. P. Baard en voorts wijlen dr. J. R. H. de Smidt betrokken waren blijkt de stich ting in de loop der jaren een slapend bestaan te zijn gaan leiden, waarbij het als inconsequente bijkomstigheid zelfs moge- Von Brücken Focks Requiem, zoals dat in 1934 kort voor de dood van de componist in Haarlem door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van George Robert werd uitgevoerd. Von Brücken Focks echtgenote had deze gebeurtenis op gram mofoonplaten vast laten leggen. Op deze, nu spoorloos verdwenen opnamen, waren de stemmen van Jo Vincent, Annie Woud, Jacques van Kempen en Max Kloos in de solopartijen te beluisteren. De schilder Oscar Mendlik getuigt in het eerder genoemde gedenkboek van de bij zonder goede geluidskwalitéit ervan (ui teraard gezien tegen de achtergrond van de technische mogelijkheden in die jaren). Hoe het ook zij, in elk geval is met het verdwijnen van deze stapel grammofoon platen een kostbaar historisch document uit het Haarlemse muziekleven verloren gegaan. Het is wat magertjes wanneer er maar twee nummers aan te wijzen zijn die dan nog enigszins aanvaardbaar genoemd kunnen worden: Nothing left to disired en - uiteraard A real mother for ya wat hoe flauw nog eens in de toegift her- Er waren zelfs ogenblikken in het leven van deze impulsieve mens, dat hij zich als kunstenaar wilde verloochenen en hij ge heel opging in maatschappelijk werk vqn godsdienstige mensenliefde, in andere pé rioden kon hij zich intensief aan de schil derkunst, in weer andere even verwoed aan de muziek wijden. Die wispelturigheid uitte zich ook in het karakter van zijn werk, vooral wanneer het een compositie van lange adem betrof, zoals zijn Symfonie, de cantate „De we derkomst des Heeren” en zijn Requiem. Von Brücken Fock was door zijn flitsende natuur een typisch meester van de kleine vorm; zijn beknopte composities, waaron der ook zijn liederen, behoren evenals zijn spontaan geschilderde duinland schappen en zeegezichten tot het meest kernachtige dat deze veelzijdige en enigs zins vlinderachtig geaarde kunstenaar heeft nagelaten. Wat de muziek betreft moet ik overigens (doordat het belangrijkste deel van Von Brücken Focks oeuvre nooit wordt uitge voerd) grotendeels afgaan op het onge twijfeld bijzonder goed gefundeerde oordeel van wijlen mijn leraar Jos de Klerk. Deze wees altijd op diens verwant schap met Edvard Grieg en zocht de grote waarde van Von Brücken Fock speciaal haren) Het lijkt overigens ook achteraf nqg steeds moeilijk om een antwoord te geven op de vraag wat Von Brücken Fock nju eigenlijk in hoofdzaak was: componist, schilder of evangelist. Hij was namelijk zo’n uitgesproken vanuit de religie gevoéd emotioneel levend, sociaal bewogen en tegelijkertijd vaak a-sociaal lijkend mens, dat hij als persoon in zijn kleurrijke gril ligheid moeilijk te vatten is. Zelfs vopr zijn naaste omgeving was hij in zijn drijf veren niet gemakkelijk te duiden, zoals ook zo uitstekend door H. I. C. Dozy de Stoppelaar in het in 1959 verschenen Von Brücken Fock-gedenkboek beschreven is. Concert: Johnny Guitar Watson. Be zetting: Johnny Guitar Watson (zang, gitaar), Randy Radmen (zang), James Johnson (orgel), Bobby Howard (bas gitaar), Gery Dozier (gitaar), Emery Thomas (drums), Jim Moody (gitaar), Ron Browne toetsinstrumenten), Walt Fowler (trombone) en Jon Has ten (saxofoon). Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht, 28 mei. 1980. UTRECHT. Gisteravond speelde zich in de Utrechtse Vredenburg een onbegrijpe lijk slecht muzikaal gebeuren af. dat het beste maar zo snel mogelijk vergeten kan worden. Johnny Guitar Watson, zeker niet ten onrechte vermaard gitarist, componist m eeuwig jong blijvend zanger gaf daar een concert dat dusdanig aan alle kanten rammelde en dat zo weinig artistieke opbouw vertoonde dat zelfs een beginnend artiest met ook maar een greintje beroepstrots zich er de oren van de kop voor zou moeten schamen. Sopexa S°Or,herr1. „Ik waag de veronderstelling dat een latere generatie, bij het selecteren van het oeuvre van Gerard von Brucken Fock, versteld zal staan over het feit dat zoveel werk van betekenis tijdens het leven van de componist niet naar waarde geschat is en zo goed als vergeten raakte”. Een beginnend artiest is Watson zeker niet te noemen. Al jaren speelt hij tot nu I toe de ene na de andere plaat vol, en dat gebeurde in de meeste gevallen op niet onverdienstelijk niveau. Vooral de laatste I paar jaar was hij weer terug in de picture L met een unieke sound waarin vooral het karakteristieke gebruik van de bassynthe sizer en zijn droog opgenomen gitaarstuk- jes als meest opvallende constanten naar voren zijn te schuiven. Op wel zeer aparte w(jze heeft Johnny een link gelegd tussen disco en funk. Muziek voor de betere L discoteken en de cafés waar af en toe ook nog eens naar de platen geluisterd wordt. i haald werd. Over de abominabel slecht afgestelde geluidsinstallatie klonk verder voornamelijk gezichtsloze instantdisco die live immer subiet door de mand valt. toe heeft beziggehouden. Humor, maar Twee jaar geleden speelde Guikje met ook verbijstering en meligheid. Die zaken Rijk de Gooyer in een televisieblijspel. In zullen de hoofdmoten vormen van het juli zal zij zich manifesteren als zangeres, theater-tv-stuk dat begint met een dave- Met een eigen liedjesprogramma trekt rende ruzie tussen een echtpaar in een Guikje Roethof dan het land in. Zij be- huiskamer. De twist gaat om de vraag of schouwt haar optreden van zondag als het stuk Elly van Schippers al dan niet moet worden bijgewoond. De kaartjes voor de voorstelling belanden uiteindelijk bij de buren die uit beleefdheid de voor stelling bijwonen. (j a Oo/f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15