Compromis bereikt in kort geding 32,4 cent duurder Nieuw gat in de markt Voortaan voor elke OR financiële informatie Benzine werd snel I Afkondiging in Staatsblad: TNO onderzoekt LPG-tanks Minister Van Aardenne belooft Kamer: Consumentenbond Drinkwater niet Superomzetten bij McDonald’s altijd veilig in buitenland Minister geeft overzicht Kring Dagblad uitgevers BV wordt ontbonden Grote produktie munten Juliana f1 Aantal miljonairs in Den Haag teruggelopen tegen verbod op buitenantenne N lm Jj 19 ECONOMIE 1980 DONDERDAG 29 M E I I s In (Van onze redactie economie) UTRECHT. Tijdens het kort geding dat ir. P. Langen dijk als lid van de Vereniging Eigen Huis had aangespannen tegen deze belangenorganisa tie van bezitters van een eigen woning, is een compromis bereikt. 1 L igen Huis moet leden inlichten 1 ie im. Sterkere positie voor consument sen 4.) 12,50e Langendijk had het kort geding aange spannen omdat hii inzicht wilde in de Op voorstel van de vice-president van de Utrechtse rechtbank is bésloten, dat het waarnemend bestuur van de vereni ging de voorstellen tot wijziging van de statuten intrekt en dat er een vrije verkie zing van een bestuur komt. Dat bestuur moet op de ledenraad, die zaterdag bijeen komt, verantwoording aflegegen over de financiële gang van zaken. DEN HAAG. Water uit kranen openbare gelegenheden in Frankrijk niet zonder meer drinkbaar. Deze Als de stukken zijn onderzocht door een accountant, moet ook de accountantsver klaring aan de ondernemingsraad worden verstrekt. Het besluit treedt direct in wer king en vindt voor het eerst toepassing voor de boekjaren die in het kalenderjaar 1979 zijn begonnen. Langendijk zegt dat beide directieleden in feite nog steeds door het Bouwfonds worden betaald. Verder ontvangt Eigen Huis jaarlijks nog eens 50.000 gulden sub sidie van het Bouwfonds. De advocaat van bestuur en directie van „Eigen Huis” Van der Goen, gaf tijdens het kort geding toe dat er bij de vereniging „schoonheids foutjes” zijn gemaakt. Maar dat is volgens Van der Goen te wijten aan de stormachti ge ontwikkeling die de vereniging sinds de Minister Van Aardenne en zijn staatsse cretaris Hazekamp verzetten zich tegen een motie van PPR-fractieleider Beckers- De Bruijn voor maatregelen om de levens duur van gebruiksgoederen te verbeteren. Een onderzoek naar de mogelijkheden hiertoe vormt ook een onderdeel van het pakket maatregelen van de bewindsman. Dit zal echter moeten gebeuren in samen werking met de verschillende bedrijfs takken. heeft op bijvoorbeeld de inkomensverde ling. oprichting in 1974 heeft doorgemaakt. De vereniging telt nu 81.000 leden. Mevrouw Epema vroeg om een betere begeleiding voor de doe-het-zelver. Vooral wilde zij meer aandacht voor de veiligheid van het produkt, terwijl tevens voorko- den. Ook de CDA’er Van Muiden had hierom gevraagd. De D’66-er Engwirda vond dat de positie van de consument meer aandacht moet krijgen binnen de SER. De consumenten moeten hierin als zelfstandige en gelijk waardige groep vertegenwoordigd zijn, zo was zijn stelling. CDA-woordvoerder Van lérsel noemde het van belang dat er bij de verschillende departementen afdelingen werkzaam zijn met het etiket „consumentenbelang”. Om dat de overheid in een aantal gevallen een monopoliepositie heeft, zal zij juist binnen de eigen organisatie extra zorg aan het consumentenbelang moeten geven, zo zei hij. Voor een deel zullen deze maatregelen een tijdelijk karakter hebben, waardoor over de tijdsduur van de verhoging nu nog geen definitieve uitspraak wordt gedaan. De bewindsman bestrijdt dat de geste gen benzineprijzen leiden tot hogere in komsten voor het Rijk. De groei van de accijnsopbrengst is slechts zeer beperkt, terwijl ook de BTW-opbrengst nauwelijks financieel voordeel oplevert. „Men kan een gulden slechts één këer uitgeven”, Op 4 augustus bedroeg de literprijs nog f 1,192. Nu is dat f 1,516. aldus Van der Stee. Wat men meer aan benzine uitgeeft komt weer minder bin nen via andere aankopen. 00 50 50 ,00. 80e ,80 ,00 ,60 ,70 ,20 ,50 ,50 ,50 ,00 ,70 ,20 ,00 ,50 .20 .20 .20 L t ivel L ;rd 1,56 450.00 340,00 7,03 144,00 De nota „Consument en Consumptie”, waarover de Kamercommissie voor eco nomische zaken dinsdag de gehele dag vergaderde, werd in september van het afgelopen jaar met veel kritiek ontvan gen. Vooral de consumetenorganisaties waren teleurgesteld over de „terreinver kenning” van de beide bewindslieden. Vooral het ontbreken van duidelijke voor nemens was aanleiding tot veel kritiek. Volgens advocaat Van der Goen moeten de leningen en de financiële steun van het Bouwfonds als algemeen bekend worden beschouwd. „Bij het begin is in alle kran ten bekendgemaakt dat het Bouwfonds bij de oprichting van Eigen Huis betrok ken was”, aldus Van der Goen. De presi dent van de rechtbank, mr. Schuman, vond eigenlijk ook wel dat het bestuur van Eigen Huis met de statutenwijziging en de dwingende voordracht voor een nieuw te kiezen bestuur z'n boekje te buiten was gegaan. In het bereikte compromis staat dat de ledenraad zelf nieuwe kandidaten voor het bestuur mag voordragen. Staatssecretaris Hazekamp had weinig moeite met een PvdA-motie waarbij ge vraagd wordt binnen een jaar met een plan te komen om de informatie op de etiketten te verbeteren. Hazekamp legde er wel de nadruk op dat de gevraagde wettelijke regeling in de komende twaalf maanden zeker niet gereed zou komen. Een ander oppositie-Voorstel, verlaging van de B.T.W. op reparaties tot vier pro cent, werd door de bewindslieden even eens afgewezen. Een dergelijke maatregel zou niet in het huidige BTW-systeem pas sen, aldus Hazekamp. Het plan zou te duur zijn en enorme mogelijkheden voor fraude bieden. Wel zegde hij mevrouw Epema-Brugman (PvdA) toe dat het BTW- tarief per artikelengroep bekeken zal wor Voor het overige vond de advocaat van Eigen Huis dat de kritiek van Langendijk niet thuishoorde in deze rechtbankzitting maar naar voren gebracht had moeten worden op de ledenraadsvergadering van zaterdag. men moet worden dat de doe-het-zelver gaat optreden als een soort zwartwerker. Zij vroeg verder om „regelend optre den” van de overheid, dat moet leiden tot een vermindering van het energiegebruik van bijvoorbeeld wasmachines, Ook vindt zij dat bepaalde produkten (zoals plastic wegwerpflessen) verboden moeten kun nen worden. Verder vindt zij dat overheidsdiensten, zoals gemeentesecre tarieën, met hun openingstijden meer re kening moeten houden met de omstandig heden van werkende vrouwen. De minister zegde Kamerlid Rempt- Halmmans (VVD) toe na te gaan in hoe verre het profijtbeginsel sterker kan wor den doorgevoerd. Van Aardenne om schreef dit beginsel met een verwijzing naar de „goederen” die de overheid aan biedt. Van Aardenne wil onderzoeken voor welke produkten een hogere bijdra ge gevraagd kan worden. Bepaalde secto ren, zoals het openbaar vervoer, sloot hij al op voorhand uit. DEN HAAG (ANP). Omdat het nog geruime tijd zal duren voordat er een definitieve beeldenaar van konin gin Beatrix ter beschikking komt, zal 's Rijksmunt tot ver in 1981 moeten doorgaan met het slaan van zeer gro te aantallen munten met de beelde naar van koningin Juliana en het jaartal 1980. Daarbij behoort ook het tijdelijke muntmeestersteken haantje met ster, dat eveneens tot ver in 1981 op de Nederlandse munten zal worden ge slagen. De toch al grote jaargang 1980 Wbrdt zo nog extra vergroot met een groot deel van de produktie in 1981. Er is dus geen enkele reden om nu reeds deze munten te gaan-verzame len en zeker niet om er meer voor neer te tellen dan de nominale waar de, zo heeft gistermorgen een woord voerder van het ministerie van Fi nanciën desgevraagd meegedeeld. Ook na de vorige troonswisseling, in 1948, is doorgegaan met slaan met munten van Wilhelmina 1948. Toen heeft het zelfs tot in 1950 geduurd voor er een portret van koningin Juli ana ter beschikking was. Het jaartal 1949 zal men vergeefs zoeken op munten; het bestaat doodeenvoudig niet. Na Wilhelmina 1948 kwam ver volgens meteen Juliana 1950. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Alle ondernemers die niet volgens de wet verplicht zijn een volledige jaarrekening op te maken, moeten voortaan toch een summiere balans en een beknopte staat van baten en lasten aan de ondernemingsraad in hun bedrijf verstrekken. Die verplichting vloeit voort uit het in het Staatsblad afgekondigde „Besluit verstrekking financiële informatie aan ondernemings raden”. De bedoelde ondernemers zijn te onder scheiden in twee groepen. Tot de eerste horen ondernemers die in het geheel niet (Van onze redactie economie) DEN HAAG De benzineprijs is blijkens een overzichtje dat minister Van der Stee (Financiën) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd in de afgelopen tien maanden 32,4 cent per liter (superbenzine) gestegen. hoeften van individuele televisiekijkers en radioluisteraars terwijl abonnements- en aarisluitingskosten aanzienlijk zijn. verenigingsfinanciën. Voorts eiste hij dat het waarnemend bestuur zich zou onthou- den van wijziging van de statuten. Vol gens hem heeft de vereniging, bedoeld als belangenorganisatie, bindingen met het Minister Van der Stee kan nu nog niet zeggen of de aangekondigde verhoging van de motorrijtuigenbelasting een blij vend karakter zal hebben. De verhoging heeft vooral ten doel de financiering van een aantal werkgelegenheidsmaatregelen mogelijk te maken, die maar ten dele blijvend zijn. Ook bij de kamercommissie overheer ste de kritiek op de nota. Vooral de oppo sitie had weinig goede worden over voor het werkstuk. Zo noemde de socialist Kolthoff de te weinige voorstellen „onvol doende duidelijk”, terwijl ze weinig aan knopingspunten bieden voor beleid. Naast kritiek op de inhoud wees Engwir da (D‘66) ook op de onleesbaarheid van het stuk. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Teneinde hun belan gen tegenover producenten en overheid beter te kunnen verdedigen, zullen consumenten en hun organisa ties spoedig over meer mogelijkhe den beschikken. Dat zijn onder meer verenigingen en stichtingen. Beide groepen ondernemers moeten voortaan jaarlijks binnen zes maanden na afloop van het boekjaar een summiere balans en een beknopte staat van baten en lasten - beide met een toe lichting - aan hun ondernemingsraden verstrekken. De jaarstukken moeten de ondernemingsraad in staat stellen zich een verantwoord oordeel te vormen over het vermogen en het bedrijfsresultaat van de ondernemer en - voor zover mogelijk - over zijn solvabibiliteit. 60 00 00 00 50 50 60 20 0.0 70 90 20 50 50 20 00 .00 60 ,60 ,00 ,50 .10 ,00 ,00 ,10 ,80 ,00 ,70 ,50 ,00 ,09, ,50e ,50 ,30 ,30 ,50 ,80 .00 ,00e ,00 ,50 .00 ,10 ,00 .50 ,70 ,10 ,70 i,00 ,00 -.00 i,00 :,00 .00 >,00 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aantal miljo nairs in Den Haag en omgeving is in de periode 1970-1975 voor het eerst teruggelopen. In de periode 1951-1970 was hun aantal verzevenvoudigd: van 106 naar 756. Het gemiddelde vermogen daalde na een forse stij ging ook iets: het ging van 2,14 mil joen naar 2,05 miljoen. In 1951 was het gemiddelde nog 1,65 miljoen gulden. In 1975 was het gemiddelde weer aangeland op het niveau van 1961 en 1964, toen het rond twee miljoen gulden zweefde. Het totaal vermogen van de miljo nairs in Den Haag en omliggende gemeenten bedroeg in 1951 175 mil joen. In 1970 was dit gestegen tot ruim 1,6 miljard maar in 1975 was dit weer gedaald tot ruim 1,2 miljard gulden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die de gemeente Den Haag heeft uit gesplitst. Deze dienst heeft ook uitge rekend dat in Den Haag, relatief de meeste mensen wonen met een ver mogen van meer dan honderddui zend gulden. In Den Haag waren dat er 25 per duizend inwoners. In Rotterdam en Amsterdam was dit cijfer 14 a 15, tegen 21 a 22 in de rest van het land. Wel is het zo dat het gemiddelde ver mogen in deze groep welgestelden in Den Haag wat lager is dan elders: 344.000 gulden tegen vier ton in Am sterdam en 390.000 gulden in Rotter dam. In de rest van het land is het gemiddelde 297.000 gulden. De statis tische afdeling van de gemeente Den Haag tekent daarbij aan dat Den Haag zijn voorsprong snel aan het verliezen is. Het aantal miljonairs bedroeg in 1975 (jongste cijfers) 588. in is waar schuwing geeft het blad Consumenten gids. Meestal staat wel aangegeven of wa ter uit kranen en pompen langs buiten landse snelwegen wel of niet drinkbaar is. Die prijswijzigingen vonden als volgt plaats: 1 augustus: f 1,192; 1 september: f 1,232; 1 december: f 1,252; januari ’£0: f 1,348; 1 februari: f 1,374; 1 maart: f 1,416; 1 april: f 1,456; 3 mei: f 1.516. ■I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Gemeenten, die in een koopcontract van een huis een clausule stoppen die een buitenantenne op het dak Verbiedt, handelen in strijd met het ver drag van Rome. Dat schrijft de Consu mentenbond in het juninummer van zijn blad de Consumentengids. Het Verdrag van Rome garandeert onder andere de Vrijheid van het ontvangen van infor matie. Antenneverboden worden vaak inge steld als een centraal antennesysteem aangelegd wordt. De bond vindt dat je mensen niet mag dwingen een abonne ment te nemen op een centraal antenne systeem, omdat de mogelijkheden die dat biedt vaak niet zijn afgestemd op de be- DEN HAAG. Het instituut voor weg- transportmiddelen van TNO stelt een on derzoek in naar het ontploffingsgevaar van LPG-tanks. Uit tot nu toe genomen brandproeven en metingen is reeds geble ken dat LPG-tanks in auto’s bij brand niet ontploffen. Ir. P. Tiedema van het insti tuut meent, dat de ongelukken met een LPG-tankwagen in Spanje en treintrans- porten in de Verenigde Staten hoofdzake lijk te wijten zijn aan het gebruik van slecht materiaal. Ter vergelijking nam het instituut on langs een proef met twee autobussen, waarvan de tanks respectievelijk gevuld waren met dieselolie en LPG. Nadat de voertuigen in brand waren gestoken, •brandden zij vrij snel en volledig uit. De "brandstoftanks ontploften niet. De tanks van de bussen waren voorzien van hitte- werende deklagen, zoals die in de ruimte vaart worden toegepast. In de Verenigde Staten worden deze deklagen de laatste jaren al gebruikt. Bij het instituut is men erg tevreden over de proef, omdat de LPG-tanks niet waren ontploft. Het onderzoek wordt voortgezet. Een Brits postorderbedrijf heeft een nieuw gat in de markt ontdekt beschermingspakken. te gebruiken na een ontploffing van een atoombom Het bedrijf verkoopt de pakken in alle maten Zoals de foto toont, kunnen ook kinderen ervan worden voorzien De prijzen liggen tussen 540 en 800 gulden. Het pak bestaat uit beschermende kledij met laarzen, handschoenen en een kap. een gasmasker, rubber handschoenen, ontsmettingspoeder tegen radioactieve neerslag en een handleiding. wettelijk verplicht zijn om een jaarreke ning op te maken. Dat zijn onder anderen natuurlijke personen, maatschappen, vennootschappen onder firma en com manditaire vennootschappen. Tot de tweede groep behoren ondernemers die wel verplicht zijn een jaarrekening op te maken, maar die dat niet hoeven te doen volgens de daaraan in het Burgelijk Wet boek gestelde eisen. Tijdens de bespreking in de. Tweede Ka mer van de recent verschenen nota over het consumentenbeleid kondigde minister Van Aardenne (Economische Zaken) aan spoed te zullen maken met maatregelen ter versterking van de positie van de con sument. De bewindsman kwam hiermee tege moet aan de eisen van vrijwel alle fracties. Middels een - door Van Aardenne als overbodig” van de hand gewezen - motie wilde de PvdA’er Kolthoff bereiken dat het kabinet binnen een jaar een plan ge reed heeft om consumenten meer te be trekken bij de ontwikkeling van nieuwe produkten. Minister Van Aardenne zei in zijn ant woord vooral ook aan dit laatste aspect te denken. Ook moeten de regelingen voor het versterken van inspraak en klachten recht van de consument, ook tegenover de overheid verbeterd worden. Groepen van consumenten, zoals bijvoorbeeld vrou wenverenigingen, zullen voorts inspraak krijgen bij de ontwikkeling van nieuwe overlegstructuren. Het kabinet wil eveneens de positie van de consument verbeteren door betere on derzoekmethoden en versterking van de samenwerking op de verschillende gebie den. Daarnaast gaat het kabinet onder zoeken welke gevolgen de consumptie niet-commerciële sterke financiële bindingen met Bouwfonds. Deze bouwonderneming ver strekt forse renteloze leningen (1,2 mil joen) en leende zijn personeel uit aan „Eigen Huis”. De directie in de persoon van H. J. van Herwijnen en de adjunct- directeur zijn ex-medewerkers van het Bouwfonds. De CDA'er signaleerde dat hogere inko mensgroepen wel kritisch staan ten op zichte van aangeboden produkten, maar de lagere inkomensgroep minder. Daar moet dan ook de vorming tot kritisch consument gestalte krijgen, aldus het Ka merlid dat hier taken zag weggelegd voor scholen en media. (Van onze redactie econmie) AMSTELVEEN Kring Dagbladuitge vers BV wordt per 30 december ontbon den. Het daartoe strekkende besluit is door de algemene vergadering van aan deelhouders genomeh, nadat was komen vast te staan dat voor het voortzetten van de activiteiten van de vennootschap on voldoende garanties konden worden ver kregen. Kring BV werd in 1973 opgericht met als doel een veertiental regionale dagbladon dernemingen (waaronder Damiate Pers BV) deskundige ondersteuning te geven bij de ingrijpende wijzigingen op com mercieel en technologisch terrein, waar voor deze dagbladen zich in de jaren ’70 zagen geplaatst. De activiteiten van Kring bestonden uit de belangenbehartiging bij collectief overleg en uit kennisoverdracht door mid del van de uitgave van rapporten door het organiseren van seminars, cursussen, ex cursies en het geven van individuele ad viezen. Si OAK BROOK Reuter (DPA). Terwijl een restaurant van McDonald’s Corpora tion gemiddeld één miljoen dollar (ruim twee miljoen gulden) per jaar omzet, heb ben vorig jaar vijf vestigingen van het hamburgerconcern elk meer dan drie mil joen dollar omgezet. Na afloop van de aandeelhoudersverga dering in Oak Brook (V.S.) vertrouwde president Edward Schmitt van McDo nald’s de pers toe dat deze ongekende omzet werd behaald in München, Tokio, Stockholm en in twee vestigingen in Londen. Van de omzet van alle concerns die wereldwijd een kéten van vestigingen ex ploiteren nam McDonald’s vorig jaar ze ventien procent voor haar rekening, zo meldde Brent Cameron, hoofd van de buitenlandse vestigingen van McDo nald’s. Met partners in Zuid-Korea, Tai wan en de Filippijnen heeft McDonald’s reeds overeenkomsten getekend voor sa menwerking en met de overheden in deze landen worden onderhandelingen ge voerd voor het verkrijgen van de benodig de vergunningen. Steven Barnes van McDonald’s zei dat nagegaan zal worden of het de moeite loont ook restaurants te openen in Maleisië, Italië, Joegoslavië en Indonesië. Buiten de VS wil McDonald's dit jaar maar liefst tweehonderd nieuwe restaurants openen. lp w .1 f 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19