Verf: afbijten of afbranden? LUXE KEUKEN IN BOUWPAKKET Aardbeien uit eigen tuin of van balkon i Zaag magnetisch geleiden 1 Links en rechts draaien met de boormachine ,Voetstokje’ handig gereedschap EJ De boer op I Informatie i 19 80 DONDERDAG 29 M E I EIGENHANDIG T-] :aak, u, geel ns- ster-al- akt van satijn- In potten liceerd :ose. ;nde iinatie /koba 1 it. rt is oshirt [ué maakt olo- bieu. a 5 Welke rassen Mooie vruchten T Branden Krabben Afsteken Illustraties uit. Handboek Gereedschap' uitgave Kluwer Technische Boeken B V. kleiner i, zo'n ig ide Nu is echter een nieuw pro- dukt onder de naam „Pak en Doe” op de markt versche nen. Daarbij is uitgegaan van een werkelijk „mooie” keu ken, die de vergelijking met wat er kant en klaar te koop is, goed kan doorstaan. Elke unit is in een platte doos verpakt, die vanuit de winkel zo kan worden meege nomen in de auto. Er is wei nig méér aan gereedschap nodig dan een schroevedraai- er om de onderdelen in el kaar te zetten. Een geheide doe-het-zelver hoeft men dus niet te zijn om zelf een keu ken te monteren. De onderde len passen allemaal perfect en met de bij geleverde hand- Er komt overigens natuur lijk wél wat doe-het-zelf-in- ventiviteit aan te pas om de keuken te „stellen”. De hele inrichting moet goed water pas gesteld worden en verder zal er, bij volledige keukenre- novatie, wat aan leidingen voor aan- en afvoer gedaan moeten worden. Dat geeft dus een extra doe-het-zelf-as- pect aan dit nieuwe systeem. Wie in dat opzicht een rech terhand te kort komt, zal ech ter altijd wel iemand kunnen vinden die daarbij behulp zaam is. leiding zit de boel snel in elkaar. Het inbranden is meestal te wijten aan een verkeerd gebruik van de brander. Om snel te werken wordt vaak de „hobby- brander” zo dicht mogelijk op het opper vlak gericht, zodat de interne vlamspits met de hoogste temperatuur direct op het hout wordt gericht. Dat leidt onvermijde lijk tot inbranding, soms zelfs tot verko- ling. Transparant afwerken is dan nog nauwelijks haalbaar, want al dat zwart blijft zich manifesteren. Bij dekkend af schilderen kan de verkoling tot snelle ver wering van de verflaag leiden. Daarom: wanneer u verf met de vlam verwijdert, zet dan op de brander de spe ciaal voor dit doel bestemde „platte” verf- afbrander (dat wordt vaak vergeten!) zo dat een „waaierende” vlam wordt verkre gen. En als u zonder zo’n verfafbrand- hulpstuk werkt, houdt de vlam dan op Een nieuw gekweekte soort is de „Tapi- rella Marajacq” die zes maanden lang aarbeien kan dragen. Deze soort gedraagt zich als een bodembedekker door steeds nieuwe uitlopers te maken, waaraan met een ook vruchten verschijnen. Snijd dus de uitlopers niet af! Het eerste jaar moe ten wel de eerste bloempjes afgeplukt worden. ranken en groeit daardoor zelf uit tot een compacte pol. Door de sterke vertakking vult zo’n plant dan in de loop van de zomer een hele bloempot en draagt van juni tot oktober vruchten. Dit maakt deze soort bij uitstek geschikt om in potten gekweekt te worden voor op het terras of balkon, maar ook als randplant is ze erg geschikt. Ook heel leuk voor een kinder- tuintje! rechts- als linkshandig te gebruiken is. Een hand vat zorgt ervoor dat de enz. Wanneer voor zulk werk een houten lat wordt gebruikt, schiet het mes al gauw in het hout. Met name voor het op maat snijden van formica is zo’n stalen liniaal onmis baar. Gebruik in dat geval het speciale formicamesje dat in het bekende Stan- leymes past. Dat heeft een haakvormige punt waarmee een kras in het formica- oppervlak wordt gemaakt, het materiaal breken. De nieuwe roestvrij stalen linialen (om geleider stevig op de juiste plaats gehouden kan worden. Het ras „Bordurella” maakt bijna geen 1, s Er verschijnen herhaaldelijk ’nieuwe’ types boormachines op de markt, die echter niet zo vaak iets wezenlijk nieuws hebben. Met de Skil 1497 is echter toch weer een aantrekkelijke dimensie aan het op boormachinegebied verkrijgbare arsenaal toegevoegd. Er zijn in de afgelopen ja- ren wel enkele pogingen on dernomen om dit systeem, dat aardig wat geld kan be sparen bij het inrichten van een „representatieve” keu ken, in ons land aan de man (in dit geval eerder aan de vrouw) te brengen. Om welke reden dan ook is dat nog niet erg van de grond gekomen. Naar verkoopadressen van „Pak en Doe”-keukens kan men informeren bij de impor teur, Linpak bv, Capelle aan de IJssel, telefoon 010-504950. jijk wel allerlei losse units te koop, die men dan zelf tot een keukeninterieur kan opbou wen, maar dat is heel wat anders dan het echte „keu- kenbouwpakket” Er zijn diverse soorten, waarvan som mige doordragend zijn, andere vroeg, middelvroeg of laat. Van de vroege rassen is „Deutsch Evern” erg lekker en ook Dat is nl. een ’zware’ machine (500 Watt opgenomen vermogen) die haar draaiende en kloppende boorfunctie paart aan die van de ’boorschroever’. Hij kan links- en rechtsomdraaien en kan dus voor het in- en uitschroeven van schroeven, houtdraadbouten enz. wor den gebruikt. De machine heeft twee mechanisch instelbare ’gangen’, die elk volgens het nieuwe Vari-Tronic extra systeem van Skil resp. van 0 tot 1000 en ke voor- en nadelen. Afbijten vergt toe passing van een zeer agressief chemisch preparaat (verfafbijtmiddel) dat gewoon lijk slechts één verflaag tegelijkertijd ver wijdert. Als het om heel oude, dikke „verf- koeken” gaat, ben je soms heel lang bezig. Wanneer bijvoorbeeld kozijnwerk van verf moet worden ontdaan om er een transparant vochtregulerend systeem op aan te brengen, is volledige verwijdering van de verf noodzakelijk. Ga in zo’n geval eerst eens na hoe dik die verfkoek is, alvorens met afbijten te beginnen. Afbranden dan? Daaraan kleven ook bezwaren. Niet zelden wordt het hout in gebrand. Een zwart plekje is niet zo erg wanneer daarna opnieuw dekkend wordt afgeschilderd; bij toepassing van beitsen e.d. echter blijven die zwarte plekjes zicht baar. van ae van stevige Kunst stof vervaardigde gelei der zit een strip magne tisch materiaal. De zaag wordt dus magnetisch geleid, blijft „op het rechte pad”. Het zagen kan geschieden onder de juiste hoek. De geleider is verstekbak en ver vangt tegelijk blok- en zwaaihaak. De linkshan- digen zal het plezier doen te horen, dat het gereedschap zowel van 0 tot 2600 toeren per minuut traploos regelbaar zijn. Deze ’zware jongen’ heeft uiteraard wel een professioneel visitekaartje, maar voor veel doe-het-zelvers zal hij toch ook zijn aantrekkelijkheden heb ben. De prijs is f 395 en in een koffer met allerlei accessoires (waaronder ’bits’ om schroeven, bouten e.d. te verwerken, Flamco-hulpstukken voor c.v.-montage e.d.) kost hij f542,80. zodanige afstand van het oppervlak dat alleen het buitenste deel van de vlam de verf raakt. Die inwendige „spits” is aan zijn kleur te herkennen; houd die uit de buurt van het oppervlak! Beweeg de brander regelmatig heen en weer, zodat de vlam nooit langer dan hoogstens enkele seconden op één plek gericht is. Er wordt wel gesproken van verf „afbranden”, maar van branden mag geen sprake zijn: de verf moet door de warmte van de vlam „opweken” en dient dan zo snel mogelijk afgekrabd te wor den. Werk dus in segmenten; een gedeelte met de vlam bewerken, afkrabben, en dan een volgend gedeelte onder handen nemen. Er zijn vier types verkrijg baar: een uitvoering in kunst stof (zandkleur en donker bruin), een combinatie van ei ken en kunststof in drie kleurcombinaties, een geheel in eiken gefineerde uitvoe ring en een massief eiken. Het systeem omvat alle moge lijke units: onder- en boven kastjes, servieskasten, aan- rechtbladen enz. Ze zijn er al weer enige tijd, die zomer- koninkjes! Bij de groenteman, in de su permarkt en zelfs uit de eigen tuin kun nen al weer aarbeien geoogst worden. Heeft u geen groente- en/of fruittuin? Geen nood, aardbeien groeien overal! Er zijn soorten die u in bakken op het balkon kunt kweken, die u langs een hekwerk omhoog laat klimmen en er is zelfs een wilde aardbei die u ook in ons land in de vrije natuur aan kunt treffen. Trouwens, een paar aardbeien tussen de planten in de border van uw siertuin staat ook lang niet gek; de witte bloempjes en later de rode vruchten zijn zeer de moeite waard. Als u nog geen plantjes in de tuin heeft staan, kunt u dit jaar jammer genoeg niet meer oogsten uit eigen tuin. Wel kunt u nu aan de slag om volgend jaar volop te kunnen genieten van vers geplukte aard beien van eigen kweek. De beste planttijd voor aardbeien is juli- augustus, waarna u volgend jaar kunt oogsten. Aardbeien staan graag op een zonnig plekje in humusrijke, vochtige grond. Tijdens de groei wat extra voedsel geven in de vorm van compost of organi sche mest. In potten en bakken plant u de aardbeien in verse potgrond en u geeft gedurende de zomer voldoende water en enkele malen wat kamerplantenmest. Na tuurlijk zorgt u ook door middel van vol doende gaten in de bodem en potscherven dat het overtollige water weg kan. Aardbeien worden meestal zo’n 25 a 30 cm uit elkaar geplant. Zet de plantjes vooral niet te diep in de aarde. Door regelmatig de jonge uitlopers te verwijde ren, krijgt u mooie, stevige pollen. Enkele uitlopers kunt u laten doorgroeien, om zo steeds van nieuwe planten verzekerd te kunnen zijn. Normaal laten we aardbeien niet langer dan 2 a 3 jaar staan; daarna kunt u ze beter weghalen en verbranden. Het is ook niet verstandig om steeds weer de jonge uitlopers te gebruiken in verband met ziekten. Zo om de vijf jaar - moet u weer eens wat nieuwe plantjes Enkele aardbeirassen kunnen ook langs klimrekken of hekwerken omhoog wor den geleid, doordat ze erg lange ranken maken. Enkele rassen zijn „Mount Eve rest”, „Bakkers Kingsize” en „Zomerko- ning”. Deze soorten zijn bijzonder ge schikt voor het balkon, omdat ze erg wei nig ruimte innemen en een optimale oogst voortbrengen. Deze rassen kunnen ook in grote potten of tonnen gekweekt worden. Voor kinderen, maar ook voor volwassenen, die normaal nooit op een echte boerderij of tuindersbedrijf komen, is een bezoek aan zo'n bedrijf vaak onvergete lijk. De Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw maakt het voor iedereen mogelijk om eens zo’n kijkje te nemen. Er is een gratis brochure „De boer op”, waarin per provincie alle ondernemers van een dergelijk bedrijf vermeld staan die graag bereid zijn iedere belangstellende op het bedrijf te ontvangen. Zo kunt u bijvoorbeeld terecht bij een akkerbouwbedrijf, een rundveehouderij, een fruitteeltbedrijf, een glastuinbouwbedrijf, een boomkwekerij, varkensfokbe- drijf, een kaasmakerij, bloemkwekerij etc. De brochure kunt u aanvragen bij bovengenoemde stichting, adres: Postbus 91430, 2509 EA Den Haag, tel. 070- 835704. Tegen betaling kunt u op sommige boerderijen ook logeren of kamperen. Voor informaties daaromtrent kunt u terecht bij de Stichting Vakantie op de Boerde rij, Postbus 230, 7200 AE Zutphen, tel. 05750-19355 voor logeren en bij de Stichting Vrije Recreatie, Broekseweg 77, 4231 VD Meerkerk, tel. 01837-1516 voor kamperen. Kennelijk wordt er in deze voorjaars- tijd weer heel wat geschilderd, want we kregen een aantal vragen van lezers die daarop betrekking hadden. En het was opvallend dat het daarbij steeds over dat vervelende voorbereidingswerk ging: het verwijderen van oude verflagen. Inderdaad niet het leukste onderdeel van een schilderklus en daarom vaak ver onachtzaamd. In professionele schilders kringen is nog niet zo lang geleden met zorg gewag gemaakt van de „kwaliteitsbe- laging” van het nationale woningbezit door onvakkundig uitgevoerd schilder werk. Het mag inderdaad niet worden ontkend dat „zelfschilders” het soms met de voorbereiding niet zo nauw nemen; ze hunkeren naar het moment waarop de aflakkwast op het werk gezet kan worden en wat er voordien moet gebeuren wordt vaak een beetje afgeraffeld. En juist dat wreekt zich later heel sterk. De aanvanke lijk zo fraai lijkende nieuwe verflaag bladdert al binnen enkele maanden af en de boel ziet er dan nog miserabeler uit dan vóór de schilderbeurt. Een nog goed intact zijnde verflaag (dus goed hechtend, zonder blazen en scheu ren) kan door zorgvuldig schuren vol doende „dragend” worden gemaakt voor een nieuwe verflaag. Maar als al die oude verf er af moet, wat dan? Er zijn twee methoden, elk met specifie- „Gorella” is heel geschikt. Daarna kunt u kiezen uit „Senga Sengana” en „Vola” en ten slotte voor een late oogst zijn er „Talis man” en „Redgauntlet”. Voor een kleine tuin en zeker voor in potten en bakken kunt u beter een van de doordragende rassen kiezen. Goede rassen zijn: „Osta- ra”, „Bordurella”, „Rabunda” en „Tapi- rella Marajacq”. Als u van deze soorten de eerste bloempjes wegneemt heeft u de hele zomer door bloeiende en vruchtdra gende aardbeien. Complete keukens, aan- bouwkeukens en wat er ver der allemaal op keukenge- bied te koop mag zijn, kan men overal te kust en te keur bekijken en kopen. Van heel eenvoudig tot zeer luxueus, in allerlei kleuren en materiaal- afwerkingen. Tot dusver is er in Nederland, in tegenstelling tot Engeland, weinig gedaan op het gebied van bouwpak- ?roeki ketkeukens. Er zijn natuur- icsterd b zelfs t" Een van de redenen waar om dit systeem kostenbespa rend kan zijn, is dat de opslag van een groot aantal keukens bij de handel (en tijdens het vervoer daarheen) een aan zienlijk kleiner volume inneemt. Wel eens van een voetstokje gehoord? een houten duimstok geeft dat wel eens Er is nauwelijks nog een vakman te problemen als het op grote nauwkeurig heid aankomt. Behalve voor allerlei meet- en af kopen. Laat de aardbeien niet langer dan twee oogsten op dezelfde plaats in de tuin staan; zoek daarna een ander plekje uit of zorg voor verse aarde. In de winter moet u de planten wel enigszins bedekken met stro of blad. Door de planten vroeg in het voorjaar onder glas of plastic te zetten kan de oogst aanzienlijk vervroegd worden. Om mooie en rijpe vruchten te kunnen oogsten, kunt u het beste tijdig de vruch ten dunnen; laat daarbij gemiddeld zo’n 5 aardbeien per vruchtstengel zitten. Ver der kunt u om vuil worden en rotten van de vruchten te voorkomen stro onder de plantjes aanbrengen. Ook kunt u de plan ten in zogenaamde plantfolie poten. Dit houdt ook de vruchten schoon, zorgt er tevens voor dat de grond voldoende voch tig blijft en u hoeft geen onkruid te wieden. vinden die deze gereedschapsnaam kent, laat staan gebruikt. In officiële catalogi kom je het voetstokje nog wel schrijfwerk is een stalen liniaal ook bij- eens tegen. Die aanduiding slaat op het zonder handig om er langs te snijden: (veelal zelfgemaakte) latje van 30 cm papier, karton, fineer, linoleum (een voet) lang dat vroeger als meet- en controlegereedschap werd gebruikt. Nu kennen we dit gereedschap als liniaal of maatlat. De handigste zijn de stalen uitvoeringen, die immers nage noeg immuun zijn voor beschadiging, altijd recht blijven en zo lekker dun zijn. Stanley heeft een aantal nieuwe „voet stokken” van roestvrij staal gelanceerd, variërend in lengte van 15 tot 50 cm. De laat zich dan gemakkelijk langs die kras maatverdeling is onuitwisbaar ingeëtst, aan één kant zelfs met halvemillimeter- aanduiding. Door de zeer geringe dikte dat oude „voetstok” dan maar voorgoed (van 0,4 tot 0,8 mm, afhankelijk van de te vergeten) van Stanley kosten van lengte) is het exact overnemen van ma- f2,25 tot f9,95, een verantwoorde aan- ten erg gemakkelijk; met bijvoorbeeld vulling op de dhz-gereedschapskist. Een handig stuk ge reedschap bij het zagen is de magnetische hand- zaaggeleider, die door KaWee (postbus 177, Bilthoven) op de markt is gebracht. In de zijkant o O 0 o o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21