Connors dicht bij nederlaag sportpuntiq Triomf van behoudzucht van nedaiancL X- terende I ZEGE HSV HAD CATASTROFE BETEKEND Wig gedreven in hegemonie van Russische ploeg paardenkoersen Brian Clough: „Beste wedstrijd ooit gespeeld” Unicef wedstrijd zonder Cruijff IC n en k )S 22 DONDERDAG d app. a te Afgewend MADRID. Brian Clough en Peter Taylor, het oefenmeesterlijke duo van Nottingham Forest, zul len nog deze week hun tweejarig contract omzetten in een driejarige verbintenis. De Engelse club, die zich dankzij een overwinning met 1-0 op Hambur ger SV nog een jaar houder van de Europa Cup mag noemen, lijkt daardoor voorlopig niet meer aan de top van het Europese voetbal weg te denken. Gelegenheidsspits SPORT te i.i (Van onze sportredactie) 5 uur Nottingham gered van rode cijfers JAN PREENEN. René Knoppert imponeert door naar leiding geslaagde greep 4 JAG 3ND Vooral John Robertson en Peter Shil ton hebben woensdagavond in het Berna- „Als junior”, zegt hij, „zat ik steeds bij de baanselectie. Omdat ik persé naar Mos kou wilde hield ik me ook als amateur Clough heeft immers in het begin van het seizoen een vrij luchtig aan- en ver koopbeleid gevoerd. Spelers als Asa Hart ford en Charly George werden een maand na hun komst alweer van de hand gedaan. Zoals Clough ook gerenommeerde krach ten als Gemmill en Woodcock alle mede werking verleende bij hun vertrek. Die exodus van kwaliteit dreigde de eigenzinnige manager aan het slot van het Europa-Cuptoernooi te zullen opbreken Zo lag een zwak moment van Shilton aan de basis van het verlies van Notting ham in de FA Cup tegen Liverpool en was hij mede-verantwoordelijk voor de neder laag in de eindstrijd van de League Cup dit jaar tegen Wolverhampton Wanderers. Door zijn spectaculaire redding in het met 45.000 toeschouwers onderbezette Berna- beu-stadion zorgde met name Shilton er voor dat Clough lof in plaats van kritiek kreeg. Die kritiek zou ongetwijfeld op hem zijn neergedaald als HSV zijn favo riete rol zou hebben waargemaakt. te negentig minuten die Nottingham rest ooit heeft gespeeld. Beter kan omdat zowel Francis, die mogelijk pas aan het begin van het nieuwe seizoen verlost zal zijn van zijn achillespeesbles sure, als de rebellerende Bowls plotseling wegvielen. De Hamburger SV heeft er echter geen profijt van weten te trekken. Voor een belangrijk deel was dat terug te voeren op de enkelblessure die Horst Hrubesch af gelopen zaterdag opliep tegen Bayer Le verkusen. De blonde spits raakte zodanig gewond dat teamarts Mathies aanvanke lijk liet weten dat de kandidaat-internatio- nal zeker drie -weken zou zijn uitgescha keld. Bondscoach Jupp Derwall deelde Hrubesch daarop mee dat hij zijn verkie zing voor het Europese kampioenschap zou kunnen vergeten als hij de medische adviezen zou negeren. Op baan twee werd eveneens een mara- thonpartij gespeeld. Het gevecht tussen de als twaalfde geplaatste Chileen Hans Gil- demeister en de Amerikaanse dubbelspe- cialist Bob Lutz vergde drie uur en vijf tien minuten. De Chileen verloor de eerste twee sets, won de twee volgende in de tiebreak, waarbij die van de vierde set tot 13-11 ging en wist zich bij een voorsprong van 5-3 in de vijfde zeker van een plaats bij de laatste 32. De uitgeputte Bob Lutz gaf toen op wegens kramp in zijn rechter been. AT in iioon- Tel. 17.30 s a- W F .straat >p alle AAP- rt-N., keu- 100 Tel. las-in- 023- woon niet. Vooral in verdedigend opzicht is dbor mijn ploeg uitstekend gewerkt”. Clough was het er niet mee eens dat gesteld werd dat zijn team vooral dankzij een portie geluk had gewonnen: „Elk goed .team heeft geluk. Dat wij een groot ge deelte van de wedstrijd hebben moeten verdedigen is de verdienste geweest van HSV. Wij zijn niet naar Madrid gekomen om te verdedigen, maar we werden ertoe gedwongen. Maar wat geeft dat? Goed verdedigen is even belangrijk als goed ge- cent 32998 !1 Tel. MADRID. - Brian Clough, de manager van Nottingham Forest, voerde na afloop van de door zijn ploeg gewonnen Europa- Cupfinale weer een one man-show op. waarin hij zijn Duitse collega Branco Zebec volop betrok. In de perskamer kus te hij de Joegoslavische trainer van Ham burger SV op beide wangen en omhelsde hem zoals hij tevoren zijn spelers uitbun dig had gefeliciteerd: „Dit waren de bes met 2 g wei- Tel Caujolle, de nummer zeventig van de wereld, sloeg toen een bgenschijnlijk winnende backhand juist buiten de lij nen. Het gaf Connors de kick voor een fantastische comeback, die hem alsnog de set en de partij opleverden. beschikbaar omdat ik me niet kon voor stellen dat ik zo snel al lid kon worden van de wegploeg. Op de baan was ik er nage noeg zeker van dat ik kon deelnemen aan de Olympische Spelen”. Qua voorwaarden voldoet René Kop- pert zo langzamerhand echter ruim schoots aan de eisen om de selectieploeg voor de wegwedstrijd te halen en dat bracht hem duidelijk meteen aan het twij felen. Moet hij zich uit de baanploeg te rugtrekken? Zijn coach Jan Gisbers: „Als het aan mij lag, startte hij in het wegkam- pioenschap. Maar: Er zijn tevoren duide lijke afspraken gemaakt bij de bond, on dertekend en wel, en daar kun je natuur lijk niet zo maar van af. Dat zou ik ook onjuist vinden. Het is aan de KNWU om te beoordelen in welke ploeg Koppert de belangrijkste bijdrage kan leveren”. Koppert zelf: „Die afspraken bestaan inderdaad. Ik moet na deze ronde alle zaken maar pens duidelijk op een rijtje zetten. Een grote voorkeur heb ik nog niet, daarvoor doe ik al dit werk te kort, maar Fo- se- aanvallen”. Alleen in Madrid week hij enigszins van zijn opschepperige optreden af. In zijn voorbeschouwing riep hij Hamburger SV als favoriet uit, zonder overigens zijn ei gen elftal weg te cijferen: „Deze keer zullen wij niet de last voelen van het moeten winnen. Nu wij onze grote ster Francis missen, zal HSV zich sterker voelen”. Indien de Westduitsers inderdaad zou den hebben gewonnen, zou dat voor Not tingham echter een catastrofe hebben be tekend. In navolging van Arsenal, dat twee weken geleden de finale van het Europa Cup II-toernooi verloor van Va lencia, zou Nottingham Forest dan zijn beland op een doodlopende weg, die geen uitzicht zou hebben gegeven op Europees voetbal in het komende seizoen. Een club die zo’n slordige tien miljoen gulden heeft geïnvesteerd in spelers, zou daardoor meteen met de dreiging van rode cijfers zijn geconfronteerd. Temeer ook omdat onlangs ook nog eens tien miljoen is uitgetrokken voor een nieuwe tribune, die in tien jaar moet worden afgelost. Slechts eenmaal manifesteerde hij zich voor rust als de ster die in 1978 en 1979 werd uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. Het was na ruim een half uur toen Keegan de bal op de borst opving en vervolgens Milewski een ideale mogelijk heid aanbood. Het was de enige, gemiste, kans die HSV ondanks zijn grote overwicht in dat eerste bedrijf kreeg. Reden voor trainer Branco Zebec om in de rust in te grijpen: „Mijn uitgangspunt was dat ik alleen fitte spelers wilde heb- Hrubesch nam die waarschuwing ge deeltelijk ter harte. In de eerste helft bleef hij aan de kant en fungeerde Kevin Keegan als gelegenheidsspits. In eerste instantie leek dat rendement te zullen opleveren toen HSV zijn tegenstanders met vier aanvallers volledig opsloot. Al gauw bleek echter dat Keegan deze op dracht niet aankon en alleen zijn creati viteit kon demonstreren als hij zich naar het middenveld liet terugvallen. Vooral Clough pleegt namelijk vrijwel alles wat hij in handen krijgt om te zetten in goud. Tot in 1975 leidde Nottingham een anoniem bestaan in de Engelse twee de divisie. Met de komst van Clough verzekerde de ploeg zich niet alleen van publiciteit, maar ook van successen: pro motie naar de eerste divisie, een lands kampioenschap, twee League Cups, een Super Cup en twee Europa Cups. Als liefhebber van blufpoker kondigde hij die klinkende resultaten steeds ver van tevoren aan. beu-stadion in Madrid dat dreigende on heil weten af te wenden. Robertson scoorde in de 20e minuut het winnende doelpunt en doelman Shilton zorgde er voor dat die treffer geen gezelschap meer kreeg van een Duitse goal. Shilton schit terde ondermeer bij inzetten van Milews ki, Hrubesch en Nogly en revancheerde zich voor eerdere fouten die Nottingham op andere fronten uitschakeling ople verden. was te vinden, bleef evenwel in gebreke. Voor een verlaten doel caramboleerde de bal via zij benen net naast. De 25e Europa-Cupfinale werd daar door een triomf van de behoudzucht en als wedstrijd matig. De enige prijs die door Nottingham moest worden betaald, was een gele kaart voor Burns die erg agressief van start ging, maar gaandeweg evenals een aantal van zijn teamgenoten hardheid door kwaliteit verving. Aan Duitse kant, waar te gehaast en met te weinig overleg werd gespeeld, werd Nogly nog eenmaal op de bon geslingerd. Zebec kon zich daarover echter niet druk maken. Wel over de beloning die voor zijn team was uitgebleven:- „Het is een hard gelag wanneer je 90 minuten sterker bent geweest en toch met 1-0 ver liest. Onze doelman Kargus heeft één bal gehad en meteen was het een doelpunt. Als ik over een fitte ploeg had beschikt en niet alleen Hrubesch, maar ook Hartwig en Hidien, die nu aan de kant zijn geble ven, had kunnen inzetten, hadden wij veel meer kans gehad”. Twee geplaatste spelers werden uitge schakeld. De Spanjaard José Higueras (nummer 11) kon woensdagmorgen de achterstand van twee sets, die hij de avond tevoren had opgelopen tegen de Australiër Peter Mcnamara niet meer goedmaken. Het andere „geplaatste” slachtoffer was Peter Fleming (tiende), die in vier sets werd uitgeschakeld door zijn landgenoot Ferdi Taygan, die de 90ste plaats op de wereldranglijst bezet. Voorts werd Narcella Mesker in de eerste ronde uitgeschakeld. Westduitse sporters gaan niet naar Moskou, maar officials wél. Dat is de uitkomst van beraad tussen de voorzitter van de Westduitse sportfederatie Willi Weyer en vertegenwoordigers an de natio nale sportbonden in Frankfurt. Ze gaan „om de Duitse belangen te behartigen, aangezien het sportleven verder gaat na de Spelen...” ben, maar er ontbrak iets in de eerste helft. Er was te weinig gevaar van onze kant, daarom heb ik Hrubesch gevraagd of hij het risico om te spelen aandurfde. Toen hij volmondig ja zei, heb ik de knoop doorgehakt”. Met de 1,87 meter lange kopspécialist werd HSV gevaarlijker, ook al omdat Keegan als opbouwwerker op het midden veld op de plaats van Hieronymus wat beter tot zijn recht kwam. Ondanks voor treffelijk spel van rechtsachter Anders son en het centrale verdedigingsduo Burns-Lloyd kwamen in die periode ook de kansen die HSV in de eerste helft niet of nauwelijks had gehad. Hoewel Nottingham Forest nauwelijks nog aan tegenacties mocht denken (de 18- jarige, tamelijk onopvallende stand-in van Francis, Gary Mills, werd na 22 minu ten vervangen door O’Hara), had HSV dan ook zijn veel positievere spelopvat ting moeten vertalen in doelpunten. Voor al voorstopper Buljan, die met de rechter- vleugelverdediger Kaltz (hij werd nogal eens overvleugeld door Robertson) meer in de voorhoede dan in de achterhoede PARIJS. Bij een achterstand van twee sets tegen nul tegen de Fransman Jean-Francois Caujolle is de Amerikaan Jimmmy Connors dicht bij uitschakeling geweest in de tweede ronde van de open Franse tenniskampioenschappen. De nummer drie van de plaatsingslijst redde na drie uur en veertien minuten spelen het vege lijf met 3-6, 2-6, 7-5, 6-1, 6-1. Het kritieke moment deed zich voor in de derde set bij een stand van 5-2 en match point op de service van de Fransman. WASSENAAR. De uitslagen van de woens dag gehouden rennen en draverijen zijn: MALAGAPRIJS, 2040 mtr.: 1 Toff Bower (M. L. v.d. Togt) 2.47.6 1.21.4, 2 Ready Boy, 3 Sonja Quinio. Toto: winnend 1,70, plaats 1,30 6,00 1.40, koppel 52,00, trio 252,50. CHELTENHAMPRIJS (eerste afdeling), 1800 mtr.: 1 Good Face (K. Davies) 1.56.0, 2 Frances May, 3 Albatros. Toto: winnend ƒ9,10, plaats 1,50 1,80 1,10, koppel 30,00, trio 215,30. Niet gestart nr 3 Orion en nr 12 Smile of Baarle. BARCELONAPRIJS, 2120 mtr.: 1 Tempo (G. L. J. Kleyweg) 3.02.4 1.26.9, 2 Tonino, 3 Theo Albo. Toto: winnend 92,50, plaats 11,30 8,60 2,90, koppel 1076,20. TORREMOLINOSPRIJS, 2600 mtr.: 1 Royal Prise (L. Schoonhoven) 3.34.2 1.22.4, 2 Spencer K, 3 Riemer B. Toto: winnend 10,70, plaats 3,50 6,30 4,10, koppel 107,90, trio 7260,70. BEVERLYPRIJS, 2100 mtr.: 1 Fifty Fifty (E. Bloem) 2.19.0, 2 Hendrik d’Eerste, 3 Tatort. Toto: winnend ƒ2,50, plaats 1,40 1,40 3,00, koppel 2,40 Niet gestart nr. 9 Anneke Raap horst en nr 12 Sacha. TENERIFEPRIJS, 1600 mtr.. 1 Pearl Heather (S. A. Hartman) 2.06,1 1.18,8, 2 Rocky Marciano en Pretty Boy (dead Heat). Toto: winnend ƒ26,10, plaats ƒ5,10 ƒ1,80 ƒ4,40, koppel 6-8 18,20, koppel 8-14 231,10, trio 8-6-14 2311,40, trio 8-14-6 3466,70. Niet gestart nr 1 Petite Domien en nr 5 Poseidon. BATHPRIJS, 2000 mtr.: 1 Simby (J. H. Smith) 2.11,2, 2 Siren Call, 3 New Star. Toto: winnend 3,30, plaats 1,40 2,20 6,90, koppel 7,80. MALLORCAPRIJS, 2120 mtr.: 1 Organza D (J. de Leeuw Jr) 2.51,4 1.20,8, 2 .Maarten D, 3 Odette Ossewaard. Toto: winnend 3.70, plaats ƒ1,30 f,10 ƒ1,60, koppel 16£,70, trio ƒ489,40. Niet gestart nr 7 Robin Buitenzorg. BENIDORMPRIJS, 2040 mtr.: 1 Swift Fortu na (M. A. B. Brouwer) 2.50,7 1.23,7, 2 Sola van Alphen, 3 Palemaris. Toto: winnend 2,90, plaats 2.20 3,60 13,70, koppel 24,50. CHELTENHAMPRIJS (tweede afdeling), 1800 mtr.: 1 Woodfeets Fanny (B. Henry) 1.57,4, 2 Arkelshof Royal, 3 Buthes Rika. Toto: winnend 57,70, plaats 15,60 3,10 3,20, koppel 41,70, trio 2442,50. BALEARENPRIJS, 2040 mtr.: 1 Nico Bloem- lust (J. J. de Wit) 2.46,2 1.21,5, 2 Race H, 3 Norman Dakota. Toto: winnend 15,40, plaats 3,00 1,80 1,90, koppel 27,40. TOTALISATOROMZET: ƒ432.941,00. (Van onze sportredactie) NEEDE. Nog maar net binnen in het peloton van de amateur-wielrenners, heeft René Koppert uit Monster de eerste daad gesteld die de hoge verwachtingen over zijn wielercarrière ondersteunen. Hij draagt, na twee dagen Olympia’s Ronde van Nederland, de oranje leiders trui waarvan hij eigenaar werd op een manier die indruk maakte en tegelijk verraste. René Koppert namelijk greep de macht op een moment dat de positie van de Russische deelnemers onaantast baar geacht werd. Met vier renners op de eerste plaatsen vormden de leden van de Russische A- ploeg (de geselecteerden voor de 100 kilo meter ploegentijdrit op de Olympische Spelen) een hecht blok dat in theorie - vanwege de tijdrit die op het programma stond - niet kon verschuiven. Nadat in de ochtendrit Hoogeveen-Neede Oleg Logvin via de etappe-overwinning de eerste plaats had overgenomen van zijn landge noot Joeri Katsjirin, leek de daarop vol gende tijdrit voor de op dit onderdeel gespecialiseerde Russen de eenvoudigste manier om op kop van het klassement te blijven. Die stelling haalde René Koppert, tot algemene verbazing, om. Weliswaar imponeerden de Russen an dermaal door met de overwinning van Wladimir Koeznetsov in de tijdrit ook de tweede dagprijs binnen te halen, maar het feit dat ze de oranjetrui verspeelden was opvallender. Overigens betekent de ver anderde situatie geenszins dat ze de greep op de Ronde verloren. Met vijf renners bij de eerste tien, van wie Koeznetsov op slechts twee seconden Koppert en Pikoes op vijf seconden, zijn de Russische deelne mers nog steeds zeer gevreesde tegenstan ders. En: de echte grote strijd moet in Olympia’s Ronde nog beginnen. Door gebrék aan wind is er tot op heden geen sprake geweest van harde koers. Zowel in de eerste als de tweede etappe reden de renners onder te mooie weers omstandigheden. Er werden snelheden bereikt van rond de 55 kilometer per uur, wat elke vorm van actie uitsloot. „Pas als de wind zuidwest draait”, zegt de alge meen leider van de Ronde Joop Midde link, „zullen we spannende ontwikkelin gen krijgen door het waaierrijden”. Wan neer dat gebeurt, worden er van de Rus sen nog flinke daden verwacht. Ze maken indruk met vele kwaliteiten, waarvan de nieuwe leider René Koppert de kracht in collectiviteit als grootste noemt. Koppert: „Ongelooflijk zoals zij voor elkaar werken. Ze rijden in geweldig teamverband”. Over de precieze beteke nis daarvan voor zijn positie maakte René Koppert zich nog niet druk om de uiterst eenvoudige reden dat zijn leiderschap ook voor .hem zelf als een grote verrassing kwam. Koppert: „Ik heb er geen seconde aan gedacht dat dit kon gebeuren”. Als eerstejaars amateur won de 19- jarige student aan de TH in Delft eerder dit seizoen een klassieker („Omloop van de Glazenstad”) waarmee hij zijn kwali teiten die hij bij de junioren zo royaal etaleerde, bevestigde. Zijn succes in Olympia’s Ronde betekende niet alleen een opmerkelijke gebeurtenis voor het beeld van de wedstrijd, maar ook voor de plaats van Koppert in de afvaardiging naar de Olympische Spelen. Hij staat op de nominatie om als baanrenner (op bei de achtervolgingsonderdelen) uitgezon den te worden. MADRID. Johan Cruijff is door de manager van de jaarlijkse Unicef Gala-Voetbalwedstrijd, Branko Pe- rovanovitc, dinsdag in Madrid van de deelnemerslijst geschrapt. Pero- vanovitc baseerde zijn beslissing op de moeilijkheden die Cruijff heeft met de Spaanse fiscus. De Neder landse sterspeler heeft in Spanje een belastingschuld van ruim een mil joen gulden. De manager van de in september in Barcelona te spelen wedstrijd is er van overtuigd dat Johan Cruijf niet naar Spanje komt omdat hij bang zou zijn gearresteerd te worden wegens belasting ontduiking Op de lijst van Branko Perovano- vitc kwam de naam van Johan Cruijff voor tussen andere voetbal lers van wereldformaat, zoals Bec kenbauer en de Argentijn Diego Ma- radonna. Perovanovitc had het plan om Johan Cruijff te laten optreden als aanvoerder van FC Barcelona in deze wedstrijd tegen een Unicef-elf- tal van beroemde internationals. Vo rig jaar nam Cruijff wel deel aan de Unicef Gala-Wedstrijd, die voor het eerst werd georganiseerd in Dort mund. Triomfantelijk tonen drie speles van Nottingham Forest na de krappe zege over HSV de cup aan hun uitgelaten supporters op de tribune. Van links naar rechts: Mills, een van de uitblinkers Anderson en O'Neill. Door Peter Heerkens BENE KNOPPERT, die er geen seconde aan heeft gedacht leider in het algemeen klassement te worden, in gezelschap van de Ronde-miss als ik echt zou moeten kiezen dan koos ik voor het deelnemen aan de wegwedstrijd. Dat is nu eenmaal voor een coureur veel aantrekkelijker, vooral vanwege de publi citaire waarde”. Wanneer men weet dat bondscoach Rini Wagtmans ooit heeft ge zegd: „Koppert zou gezien de bouw van het parcours in Moskou een ideale man zijn voor de wegwedstrijd”, dan ligt de volgende bijdrage tot de ondermijning van de verhouding tussen weg- en baan- wielrennerjj in het verschiet. Het eerste gedeelte tweede etappe: 1. Oleg Logvin (Sov) 122 km in 2.39,20 (met tijdvergoe- ding: 2.39,05), 2. Ad Wijnands (Ams), z.t. (met tijdvergoeding: 2.39,10), 3. Jac van Meer (Erp) z.t. (met tijdvergoeding: 2.39,15), 4. Henk van Weers (Mar) 2.39,20, 5. Pim Bosch fDri). In» ivi< uele tij< rit: 1. Vla< imir Koetsnetsov (Sov 1) 22 km in 29 min 2 sec. (met bonificatie 28.47), 2. René Koppert (Erp) 29.07 (28.57), 3. Aavo Pikoes (Sov 1) 29.15 (29.10), 4. John Broers (Erp) 29.21, 5. Hans Vonk (Uit) 29.28. Algemeen klassement: 1. René Koppert (Erp) 7.40,11, 2. Vladimir Koetsnetsov (Sov 1) op 2 sec., 3. Aavo Pikoes (Sov 1) op 5 sec., 4. Oleg Logvin (Sov 1) op 20 sec., 5. John Broers (Erp) op 24 sec. T .s HU* S *1^1 m| 1 Lili 1 len.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23