HUISVESTING IN NOTA OVER MINDERHEDEN Ontevredenheid in Lekkerkerk over bod rijk Fahd ontkent voorstel voor vrede met Israel PvdA en CDA verliezen stemmen in Rotterdam Zwaardere eisen in hoger beroep Capelse groep Scheepsbouw herstelt zich Werkgroep voor hulp verkrachte vrouwen r Damiate Pers I Premier Begin dreigt met aftreden Agent veroordeeld voor mishandeling IJmuider Courant Van der Stee: Europese munt niet haalbaar Oostduitse prijs voor Peter Schat Grote politiemacht bij bezoek paus „Cholesterol los van hartinfarct” Buitenlander gekozen in Centrum-Noord Huis VS tegen militaire hulp aan Nicaragua 4 Bejaarden niet toe aan inspraak” kW DONDERDAG 29 MEI BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 D( 4 Bevi heli] (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting voelt er weinig voor specifieke maatregelen te treffen om de woningnood te leningen onder buiten landse werknemers in Nederland”. (V; BI heid valw door drijf twijf gelijl kasv een van gebit de d geld gesel bouv broe 4- A/ (Van onze redactie buitenland) RIAD. Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft verklaard dat zijn uitspraken in een vraaggesprek met de Washington Post zijn „geïnterpre teerd” en zijn bedoelingen zijn „vervormd”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De in 1979 in Utrecht opgerichte werkgroep „op vang van slachtoffers van seksueel geweld” gaat met een omvangrijke publiciteitscampagne trachten, ver krachte of aangerande vrouwen er toe te bewegen om aangifte te doen bij de politie en hulp te zoeken. - w Ute woningnood buitenlanders Premier Begin van Israel heeft de vrees DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) 155,00 Die zouden leiden tot verhoging vah de spanning tussen hen en andere groepen woningzoekenden en een slechte invloed hebben op de publieke opinie over minderheden, aldus Brokx. Verhoging van het woningbouwprogram- ma zit er niet in, betoogde de bewindsman gisteren. PvdA, PPR en PSP waren gisteren in een commissie vergadering van de Tweede Kamer over de huisvesting van buitenlandse werknemers gekomen met een motie die vraagt om concrete maatregelen ten gunste van buitenlandse woningzoekenden in ons land. Brokx ontraadde de motie. „Het meeste, dat erin wordt gevraagd, gebeurt al”, zei hij. Zo wordt gewerkt aan een betere voorlichting en bestaan mogelijkheden'om nieuw bouwwoningen te schakelen voor grote gezinnen. In het kader van de gezinshereniging heeft een accentverschui ving plaatsgevonden van huisvesting van alleenstaanden naar die van gezinnen met acht personen en meer, aldus Brokx. Volgens de staatssecretaris moeten de woningproble- men van buitenlandse werknemers opgelost worden via De huisvesting wordt in elk geval een belangrijk onder deel van een nota over het minderhedenbeleid, die de regering dit najaar in het vooruitzicht heeft gesteld. „Een schrale troost”, aldus de WD’er Lauxtermann. De CDA’er Dijkman vond het „om. te huilen” dat er nog geen beleidsvisie op tafel komt. De samenwerking tussen de verschillende departementen en de coördinatie van het te voeren beleid1 laten volgens hem veel te wensen over. het algemene volkshuisvestingsbeleid, niet via allerlei regelingen. Teleurgesteld was Brokx over gebrek aan medewerking van gemeenten, die subsidieregelingen niet voldoende zouden benutten”. Er bestaat daar een gebrek aan inzicht in minderhedenproblemen en de gevolgen ervan voor de toekomst”, zei hij. De rechtbank in Amsterdam bepaalde bo vendien dat de agent 1000 gulden smarte- geld moet betalen. De officier van justitie had een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken geest. De agent had op 12 mei 1978 Cherif in het kruis getrapt. Deze werd daardoor zodanig gewond dat hij een week niet had kunnen werken. Ook nu nog, twee jaar later, heeft hij last van de verwonding. De president van de rechtbank, mr. J. Schröder, meende dat was bewezen dat de agent Cherif een trap had willen geven, maar niet dat hij de opzet had het slacht offer in het kruis te raken. Dat laatste kon zijn gebeurd, omdat Cherif zich omdraai de op het moment dat de agent hem wilde trappen. Volgens de president was er voor de hoofdagent geen reden voor noodweer. AMSTERDAM (ANP). Een 32-jarige hoofdagent van de Amsterdamse gemeen tepolitie is gisteren veroordeeld tot een boete van 300 gulden wegens mishande ling van de 23-jarige Hoessein Ben Cherif. De s waarde Beverv 44 en i bekent jarige bij die: LEKKERKERK (ANP). De bewo- nersvereniging Lekkerkerk-West is „niet erg onder de indruk” van het aanbod dat het rijksaankoopbureau gisteren vijftig huizenbezitters in de nu bijna ontruimde gifwijk heeft gedaan. Voor de tussen 1973 en 1977 gebouwde eengezinshuizen wil het rijk bedragen be talen die variëren van 145.000 tot 185.000 gulden. Daarboven krijgen de huiseigena ren vergoedingen voor extra voorzienin gen die ze hebben aangebracht. Deze va riëren van duizend tot dertigduizend gul den. Eigenaren die buiten deze gemeente een huis willen kopen krijgen nog een premie die varieert van 20.000 tot 32.000 gulden. Volgens een woordvoerder van de be- wonersvereniging ziet het er echter niet naar uit dat nog met succes geprotesteerd kan worden tegen de aanbiedingen van het rijk. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van BEV litie hi op ver zes scl huis a stede. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Komng De 1979. I laan zi gepleej wiens vond, hierin De heeft leend naar Ds sti VEG-( Oudeweg 12-14, Haarlem uitgesproken dat als de huidige crisis rond de opvolging van de afgetreden mi nister van defensie Weizman nog lang gaat duren, de val van zijn kabinet niet uigesloten kan worden en nieuwe verkie zingen moeten worden uitgeschreven. Met deze opmerking wil Begin volgens waarnemers in de eerste plaats druk uit oefenen op zijn coalitiegenoten, die zich nog steeds verzetten tegen zijn voorstel len. De Israëlische premier wil de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Sjamir, naar Defensie overplaatsen en de minister van Energie en Communicatie, Modai, naar Buitenlandse Zaken laten verhuizen. In een van de buitenwijken van de Liba nese hoofdstad Beiroet zijn gisteren ge vechten uitgebroken tussen moslim-strij- ders aan de ene kant en linkse Libanezen en Palestijnse commando’s aan de andere kant. Volgens ooggetuigen kwamen zeker achttien mensen om het leven. In de ge vechten werd gebruikgemaakt van mor tieren en granaten. DEN HAAG. De positie van de Nederlandse rederijen en scheeps bouw is vorig jaar weer wat gunstiger geworden, nadat in 1978 een diepte punt was bereikt. Het afgelopen jaar steeg bijvoor beeld het procentuele aandeel van de Nederlandse-vlagschepen in de we- reldvloot voor het eerst in lange tijd. De bijdrage van de rederijen aan de Nederlandse betalingsbalans zal naar verwachting met een half miljard stij gen tot bijna twee miljard gulden. Dit concludeerde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging, ir. M. L. C. van Heeswijk, tevens directeur van Shell- tankers Rotterdam, gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag. Het aantal Nederlandse schepen is het afgelopen jaar iets teruggelopen, de totale bruto tonnage daarentegen steeg. De bedrijfstak blijft, zo meende Van Heeswijk, net als de exportindustrie, kwetsbaar. De grootste bedreiging vormt volgens hem de stijging van de brandstofprijzen en de politieke insta biliteit (fiks verlies bijvoorbeeld op het vervoer naar en van Iran na het begin van de gijzeling in Teheran), alsmede de pogingen van met name de UNC- DEN HAAG. Minister Van der Stee van Financiën acht invoering van een Europese munt op dit moment niet haalbaar. Alvorens daartoe over te gaan, moeten de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap volgens de minister eerst hun economische politiek beter coördineren, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Enkele jaren geleden ontvouwden negen economen het plan voor een nieuwe Europese geldeenheid met ge garandeerde koopkracht, die naast de bestaande muntsoorten in alle lidsta ten van de EG zou moeten fungeren als afzonderlijk betaalmiddel. Met de in voering van deze zogenaamde parallel le Europese munt wilden de negen eco nomen de totstandkoming van een mo netaire unie bevorderen en de inflatie Ook inwoners van Rotterdam, die niet de Nederlandse nationaliteit hebben, mochten voor de eerste maal meedoen aan de vérkiezingen van de deelgemeenteraden van de Maasstad. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Dit ningss warml verwa de IJr institu term jj gasbe< ving ming laten. Om lijk er heeft l drijf l aanbe' haalba den v woens daar d discus warmt door stuur de rei gebrui meer i Dire verwij geeft bied i: 4- PARIJS (ANP/AFP). Paus Johannes Paulus de Tweede zal op zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk door een politie macht van 15.000 man worden be schermd. Dit werd gisteren door de Franse rege ring in Parijs bekendgemaakt. De paus komt morgen in Frankrijk aan. De Franse president Giscard d’Estaing heeft zijn ei gen lijfwacht aan de paus ter beschikking gesteld. De paus heeft in een boodschap aan de Franse katholieken meegedeeld, dat hij naar Frankrijk komt vanwege de „bijzon dere situatie van het Franse katholicis me”. „Iedereen weet dat een geloofscrisis daaraan ten grondslag ligt”, aldus de paus. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft gis teren met grote meerderheid van stem men besloten geen militaire hulp aan Nicaragua te verlenen. Met 267 tegen 105 stemmen keurde het Huis een amendement goed op een wet inzake hulp aan het buitenland, waardoor tien miljoen gulden aan militaire hulp en een miljoen aan militaire training ten behoeve van het Centraalamerikaanse land worden geschrapt. In Guatemala is de neef van vice- president Francisco Villagran ont voerd, zo heeft de politie bekendge maakt. Een van de leiders van het Volksbe vrijdingsleger (FLP) in El Salvador, Salvador Samayoa, is gearresteerd. Dit is bekendgemaakt door de politie van het land. Het FLP is een van de actiefste clandestiene groeperingen in het Middenamerikaanse land. Volgens de werkgroep blijven nog te veel vrouwen alleen rondlopen met de ervaring van seksueel geweld, wat leidt tot angsten en frustraties. Vier hulpverle nende instanties in Utrecht zullen voort aan dag en nacht bereikbaar zijn voor vrouwen, die het slachtoffer zijn gewor den van seksueel geweld. Op scholen, in ziekenhuizen, in buurt en wijkcentra, onder huisartsen, apothe kers en advocaten worden affiches, fol ders en stickers verspreid waarmee slachtoffers van verkrachting en aanran ding worden opgeroepen toch vooral niet ken dat de drempel om over verkrachting en aanranding te praten (en om bij de politie daarvan aangifte te doen) lager wordt. Alleen op die manier kan het probleem worden aangepakt, terwijl de werkgroep meent dat een slachtoffer van seksueel geweld gebaat is bij hulp. Dat is volgens de werkgroep niet alleen van belang in verband met medische zorg (bijvoorbeeld bij verwonding, zwangerschap of ge slachtsziekte), maar ook in verband met de geestelijke verwerking van het ge beurde. De werkgroep „opvang slachtoffers seksueel geweld” is een samenwerkings verband van de Utrechtse zedenpolitie, de stichting korrelatie, de telefonische hulp dienst, de groep vrouwen tegen verkrach ting, de afdeling gynaecologie van het Utrechtse academisch ziekenhuis, de NVSH, het jongeren advies centrum, de groep blijf van m’n lijf en de Utrechtse GGD. Ook doen enkele huisartsen mee, terwijl er bovendien contacten zijn gelegd Dit meldde gisteren het nationale pers bureau van Saoedi-Arabië, waarbij een interview werd aangehaald dat de kroon prins dinsdagavond in de Marokkaanse stad Fez had met het Marokkaanse pers bureau (MAP). Tegenover het Marokkaanse agent schap zei de kroonprins dat Saoedi-Ara bië geen enkel initiatief zal nemen tot oplossing van het Arabisch-Israelische conflict zonder dat de arabische wereld het daarmee eens is. Volgens hem waren zijn uitlatingen tegenover de Washington Post verkeerd uitgelegd, in die zin dat men er uit had geconcludeerd dat zijn land bereid was tot een eenzijdig initiatief in het Midden-Oosten. Eerder had de Israëlische radio gemeld dat premier Begin de kroonprins heeft uitgenodigd naar Jeruzalem te komen en daar het Israëlische parlement toe te spre ken, als reactie op de publikatie in de Washington Post. De Saoedische minister van Voorlich ting, Jamani, heeft het Israëlische voor stel dat kroonprins Fahd het Israëlische parlement toespreekt een „truc” ge noemd. De officiële woordvoerder deelde de nationale persclub in Washington voorts mee dat het standpunt van zijn regering inzake het Midden-Oosten onge wijzigd is. De vertegenwoordiger van Pakistan bij de Verenigde Naties heeft gisteravond als voorzitter van de islamitische conferentie officieel gevraagd om een spoedzitting van de veiligheidsraad om te spreken over Jeruzalem. (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL. De Utrechtse hartdes- kundige prof. dr. Meyler heeft gisteren in Brussel bij de opening van de 23ste Dag van de Melk gezegd, dat de medische wetenschap geen verband ziet tussen cho lesterol en hartinfarcten. De cardioloog stelde dat een mens het cholesterolgehalte in zijn bloed nauwe lijks kan wijzigen door een veranderd dieet. Uit jarenlang onderzoek iS volgens Meyler gebleken dat mensen met veel cholesterol in het bloed geen hart- of vaat ziekten hoeven te hebben en omgekeerd. Hij werd echter direct tegengesproken door onderzoekers van de researchafde ling van Unilever, die onder meer marga rine fabriceert. Het verminderen van het gehalte verzadigde vetzuren en het verho gen van de hoeveelheid linolzuur in het voedsel leidt volgens deze wetenschap pers tot een aanwijsbare verlaging van het cholesterolgehalte. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Een internationale jury heeft in het kader van het Carl-Maria von Weber-Wettbewerb in Dresen de strip-opera Aap verslaat de Knekelgeest, die de Nederlandse componist Peter Schat op een Chinees gegeven baseerde, bekroond. Schat kan zelf de prijsuitrei king op 7 juni in het Dresdner stadhuis niet bijwonen, omdat op die dag de opera in het kader van het Holland Festival zijn wereldpremière beleeft. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De federatie Lande lijke Samenwerking Bejaardentehui zenorganisaties (LSB) vindt, dat de be woners van bejaardentehuizen nog niet helemaal rijp zijn voor de demo cratisering. De LSB zegt dat in een reactie op een voorstel van staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) om te komen tot democra tisering in bejaardentehuizen. De be-’ windsman wordt verweten ook dat hij de overkoepelende organisatie niet heeft betrokken bij het voorbereiden van het voorstel. Volgens de LSB is de maatregel als een donderslag bij helde re hemel gekomen. Het ontwerp bepaalt dat de besturen van bejaardentehuizen voor ten minste éénderde uit de bewoners moeten wor den gekozen. Brokx: Geen aparte aanpak De verkiezingen voor de Rotterdamse deelgemeen teraden werden gehouden in Hoek van Holland, Hoogvliet, Centrum- Noord, Charlois, IJssel- monde en Alexanderpol- der. De opkomst was overal laag, tussen de 35 en 45 procent. Alleen in Cen trum-Noord kwam de op komst niet boven de 24 procent. De wijkcentra hier hadden tegen de ver kiezingen geprotesteerd, omdat de deelgemeentera den te ver zouden afstaan van de bevolking en de bu reaucratie zouden ver groten. Overigens werd in deze wijk de enige buitenlander gekozen, een man die zich verkiesbaar stelde voor de PvdA. De Rotterdamse verkiezingen waren de eer ste in ons land waarbij bui tenlanders zowel passief als actief konden deel nemen. Bij verkiezingen voor de nieuwe adviesraad in Al- mere is D’66 eveneens als overwinnaar uit de bus ge- DEN HAAG. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, heeft gisteren in hoger beroep tegen drie leden van de zogenaamde Capelse groep gevangenisstraffen geëist tot drie jaar. De Capelse groep was een organisa tie, die in 1977 werd opgerold, toen de politie in een garage in Capelle aan de Ussel wapens, vergiften, uniformen en foto’s van ambtenaren van de Binnen landse Veiligheidsdienst ontdekte. De verdachten werden vorig jaar door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld. De hoofdverdachte, 38-jarige jeugdwer ker, kreeg toen anderhalf jaar. Nu werd tegen hem het dubbele geest. De twee andere leden van de organisatie, 27-jarige jeugdwerker en een evenoude chauffeur hoorden respectievelijk twee jaar en 21 maanden cel tegen zich eisen. Zij waren veroordeeld tot veertien en twaalf maanden. Anders dan de rechtbank in Rotterdam was de procureur-generaal van mening dat de verdachten veroordeeld moesten worden wegens het bezit van ongeveer 170 foto’s van BVD-personeel. De rechtbank achtte destijds het bezit van foto’s wel ongewenst, maar niet strafbaar. Zij stelde dat de opnamen te onscherp en niet geca talogiseerd waren. Volgens mr. Bos vormden de foto’s wel degelijk een gevaar voor de veiligheid van de staat. Verder beschuldigde de procureur-ge neraal het drietal van het stelen van twee- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 komen. Van de in totaal negentien *te verdelen ze tels bezet deze partij er nu vijf. Grote verliezer van de adviesraadsverkiezingen, die voor de tweede keer in de jonge geschiedenis van Almere werden gehouden, is de PvdA. Van een meer derheid van zeven zetels in de huidige adviesraad zak te de PvdA naar zes zetels in de nieuwe raad. De overige zetels zijn verdeeld over CDA (3), WD (3) en CPN (2). Van de in totaal 5585 kiesgerechtigde Almeer- ders kwamen maar 3344 personen (nog geen 60 pro cent) in een van de zes stemdistricten hun stem uitbrengen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM-AL- MERE. PvdA en CDA hebben gisteren bij verkiezingen in zes Rotterdamse deelge meenten stemmen ver loren. D’66 bleek in vrij wel elke wijk meer steun te hebben ge kregen. hun trekken te laten komen. op sloten van appartementen van politici. lopen. De werkgroep wil daarmee berei- Utrechtse regio.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4