Van Oldenborghweg blijft dicht voor recreanten aankoop landgoed Marquette zakennieuws N.F.O. maakt zich sterk voor handhaving onderwijsbanen hciven- berichten Statencommissie akkoord met in de vishöij veilingen beverwijk Lr ill Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met z ANWB: provincie is ongenuanceerd over verblijfsrecreatie 2 DQNDERD AG 2 9 MEI BEVERWIJKSE POLITIE IN ACTIE IN HEEMSKERK i Let dus op Scottex. Alct fotozcgcls! M ,,OOK VOOR IJMOND DREIGT KWALITEITSVERLIES” al IJMOND 19 80 6 VEILIGHEIDSASPECT WEEGT ZWAAR VOOR PROVINCIE 'j (K n Enquête Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiks voorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Een onderlinge vete is er de directe aanleiding van geweest dat 15 woonwagens zijn weggetrokken van het regionaal woonwagencentrum De IJmond aan de Communicatieweg in Heemskerk. Een reeds geruime tijd bestaande conflictsituatie Het gebouw zelf wordt een confe rentieoord. Voordat de commis sie haar instemming betuigde met de aankoop bezocht zij het I landgoed in kwestie. mondde woensdagochtend uit in een handgemeen. Aanleiding daar toe zou het gedrag van kinderen zijn geweest. De gemeentepolitie van Beverwijk slaagde er op Heemskerk grondgebied in de wegtrekkende groep woonwagenbewoners een halt toe te roepen. Negen wagens werd een tijdelijke standplaats toegewezen nabij het station van Heemskerk. Zes wagens werden gestationeerd aan de Hoflanderweg in Beverwijk. Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto’s betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto’s zo’n f 21,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z’n rekening. Let op de Scottex fbtozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige lOx 10 verpakking. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Statencom- missie voor Natuur- en Land- schapsbescherming en Open luchtrecreatie heeft woensdag in gestemd met de aankoop door de provincie van het landgoed Mar quette te Heemskerk. Gedepu teerde Staten willen Provinciale Staten voorstellen het landgoed voor 2.750.000 te kopen. Het gaat daarbij alleen om het na tuurgebied rondom Marquette. Woonwagenbewoners na ruzie op n zoek naar nieuwe standplaats De woonwagens bij het station in Heemskerk (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ''ft'/-’ J... 'x Voor blijvende afsluiting is in gevoerde gesprekken tussen college en provinciebe stuur het natuurbeschermingsaspect en BEVERWIJK. Voor heropenstelling van de verharde Van Oldenborghweg door de PWN-duinen is de kans zeker op korte termijn nihil. B en W van Beverwijk delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen hierover van het PvdA-raadslid J.E. van Dongen. In een brief al in juli vorig jaar gericht tot het Beverwijkse college brak Van Dongen een lans voor opnieuw ingebruikstelling van deze voor recreanten zo belangrijke fiets- en wandelverbinding dwars door het duin tussen Wijk aan Zee en Bakkum. dering hijnsel n ogen behou- at laat- staan ■id ook rzitter- ort uit rt alge- jke as- ligheid an een tot de van het landgoed Heerenduinen te Velsen. Natuurmonumenten wil dit landgoed ko pen voor 3.300.000. De provincie zou de helft van dat bedrag moeten subsidiëren. Een woordvoerder van Natuurmonumen ten verzekerde de commissieleden, dat de huurders van een kampeerplaats of een Volgens de ANWB gaan GS er te gemak kelijk van uit, dat kamperen en water sport hoe dan ook lawaaierig zijn. Dat hoeft helemaal niet het geval te zijn, wan neer op kampeerterreinen de juiste regels Door het natuurlijke verloop (pensione ring, vervroegde uittreding) komen in die situatie tóch plaatsen beschikbaar voor pas afgestudeerde onderwijzers. Momen teel staat die categorie bijna volledig in de kou. Illustratief daarvoor zijn enquêtecij- fers over in 1979 en 1978 afgestudeerden iciale staan vlees mslui- linste. temd en er illeen Zalox j Het >evor- jrden goed som t. Die tube list of ag- ijk /er ip- >or de ge- or- rij- rd- be- 46 m- ers ui- 06. ’an ier 93 mg 1 Brink in Beverwijk. Gedacht wordt aan een tijdelijke plaatsing van de wagens op een PWN-terrein in een van de IJmondgemeenten. De gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk en het bestuur van het Woonwa gencentrum IJmond willen in het onderhavige geval niet spreken van een schuld van het conflict bij een van beide twistende partijen. De oorzaak van het conflict wordt gezocht in het functioneren van het woonwagencentrum dat mede aanleiding is geweest tot de voorgenomen decentralisatie van de bestaande locaties. Het nu ontstane conflict heeft de afwikkeling van het decentralisatieproces door kruist. Het voortijdig vertrek van de vijftien wagens kon voor het gemeentebestuur van Heemskerk geen reden zijn de vertrekkende groep tegen te houden. De bewoners van de wagens hebben in principe het recht weg te trekken. De huidige taakverzwaring voor het on derwijzend personeel en afvloeiing van leerkrachten door een geleidelijk teruglo pend leerlingental bepalen momenteel de gang van zaken binnen het onderwijs. De NFO noemt in een persverklaring ver schijnselen als democratisering en indivi dualisering als oorzaak van een onevenre dig zware belasting van de leerkrachten. In dat verband wordt ook genoemd de komende samensmelting van kleuter- en lagere scholen tot basisschool. Daartegen over staat het verlies aan arbeidsplaatsen (25.000 in de komende vier jaar), waarmee een brok deskundigheid wegvalt. Aanbe volen wordt handhaving van op basis van het leerlingental tot vertrek gedoemde leerkrachten teneinde de ook in Den Haag zo hoog geroemde onderwijsvernieuwing meer vorm en vaart te geven. Door bevrie zing van het huidige aantal arbeidsplaat sen zou voor het laatste ruimte moeten ontstaan. (Van een medewerker) Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 155 kg tong; 6 kisten tarbot en griet; 5 kisten kabeljauw; 10 kisten wij ting; 21 kisten schol; 15 kisten schar en 17 kisten diversen. Prijzen in guldens: per 1 kg: tarbot 12,50-10,50; grote tong 12,29-11,97; groot- middeltong 11,57-11,30; kleinmiddel tong 13,70-13,08; tong één 16,38-15,68; tong twee 15,03-14,80. Per 40 kg: tarbot 438-200; griet 306-180; kabeljauw drie 180; kabeljauw vier 118- 94; kabeljauw vijf 57; schol twee en drie 190-68; schol vier 114-50; schar 96-86; wij ting 124-40; rode poon 132-92; bot 30; ham men met kop 220-162. Vanuit de Ierse Zee werd per container aangevoerd 3225 kg tong. De prijs hiervan per 1 kg in guldens: grote tong 11,64; grootmiddel tong 10,59-10,52; kleinmiddel tong 12,35; tong één 14,28; tong twee 14,29. De besommingen waren: VD 6 670,-; VD 20 ƒ800,-; WR 69 ƒ2200,-; WR 75 18.00,- YW 25 3800,-; De per container aangevoerde vis van het Ierse schip DS 123 bracht in totaal op: 43.000,-. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ANWB is niet tevre den met de provinciale Nota Ontwikke lingsmogelijkheden in Noord-Kennemer- land. Volgens de ANWB is er in dat stuk sprake van een „ongenuanceerde stei- lingname” tegen uitbreiding van ruimte voor de verblijfsrecreatie. GS lopen daarmee ten onrechte vooruit op de nota verblijfsrecreatie die nog in voorberei ding is. Het geconstateerde tekort aan mogelijkheden voor toeristisch kampe ren wordt niet aangevuld. de veiligheid rond het in 1976 geopende W Mensinkpompstation als argument ge bruikt. Bij het PWN leeft de wens het infiltratiegebied Kieftenvlak anders dan soortgelijke terreinen in Bakkum als rust gebied te blijven beheren. Onderzocht wordt in hoeverre zo’n situatie op de vo gelstand van invloed is. De Van Olden borghweg loopt pal langs voornoemd pompstation en doorkruist verder het Kieftenvlak met zoals de naam al zegt een rijkdom aan vooral weidevogels. Voor de provincie geldt als bijkomend motief te gen heropening het spontaan” ontstaan van strandafgangen door de kwetsbare zeeduinen. De socialist Van Dongen pleit te in zijn brief vorig jaar aan B en W voor heropening „nog deze zomer”. Het opti misme van destijds wordt gezien het bo venstaande wel heel erg op de proef gesteld. De woonwagenbewoners aan de Hoflanderweg in Beverwijk, die ondanks de versperring van de politie erin slaagden via omwegen deze locatie te bereiken Vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Heemskerk en Beverwijk, het bestuur van het Woonwagencentrum IJmond het Provinciaal Waterleidingbedrijf en GS van Noord-Holland zullen vandaag overleg plegen teneinde een tijdelijke verblijf plaats te vinden voor de bewoners van de 15 wagens die allen voorbestemd zijn een definitieve standplaats te krijgen aan het in aanleg zijnde woonwagencentrum aan De Omdat men in Beverwijk wel problemen voorzag, namelijk het voornemen van de woonwagenbewoners om in die gemeente een standplaats in te nemen, kreeg de politie van Beverwijk de opdracht de wegtrekkende groep tot stoppen te dwingen. Dat gebeurde aan de Hoogdorperweg en de Beneluxlaan. Teneinde te voorkomen dat de spanningen rond de plotselinge verplaatsing en de noodzakelijk geachte actie van de politie tot ongenoegen aanleiding zouden geven hebben alle partijen voorlopig berust in de ontstane situatie in de hoop dat men er vandaag in zal slagen een voor de woonwagenbewoners acceptabele tijdelijke oplossing te vinden. - A. I «■•Tnr.wr.SuQ^I TiuuehuMl «*■- SupxciS^ mnd IJMOND. Donderdag 19 juni wordt een demonstratiedag voor het onderwijs in de IJmond. De Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) ageert op genoemde datum tegen de thans vanuit Den Haag gevoerde onder wijspolitiek tijdens een demonstratieve bijeenkomst in De Nieuwe Slof te Bever wijk. In de NFO-werkgroep die voor de IJmond de demonstratiedag voorbereidt zijn vertegenwoordigd de onderwijzers- organisaties ABOP (Algemene Bond van Onderwijzend Personeel) en KOV (Ka tholieke Onderwijzersvereniging). afkomstig van de pedagogische academie in Beverwijk. Van 38 afgestudeerden in 1978 beland den er 32 inderdaad in het onderwijs. Niet meer dan negentien oud-p.a.’ers van ge noemde lichting voelden zich in de vaak moeizaam veroverde onderwijsbetrek- king stevig in het zadel. De rest zit „op de wip”, kan bij een slinkend leerlingental op straat komen te staan, omdat de wet colle ga’s met meer dienstjaren bij herbenoe ming voorrang geeft. Van achtentwintig jongeren uit de p.a.- lichting 1979 bleek een twintigtal in het onderwijs werkzaam, allen echter op tij delijke basis. De FNO-werkgroep IJmond is van oor deel dat geruisloze afvloeiing van leer krachten leidt tot voortgaande verarming van het onderwijs zonder dat daar een noemenswaardige geldbesparing tegen over staat. De onderwijzer zonder baan geniet als wachtgelder ook een overheids- uitkering. Handhaving als taakverlichter, losgekoppeld van het leerlingental, wordt als remedie genoemd. Aan de demonstratieve NFO-bijeen- komst op 19 juni gaat vooraf een spandoe kenactie, gevoerd door de scholen in de IJmond. Dinsdag aangekomen: Midsland, Ter schelling; Sea Rover, Noordzee, Zaan dam; Dina H., Rauma; Mijdrecht, Sagun- to, IJmuiden; Finn Star, Lissabon; Helena Schepers, Mantyluoto; IJmuiden; Terra, Peterhead, IJmuiden; Huberma, Matnilu- oto; Smit Lloyd 112, Aberdeen; Tor Scan dinavia, Gothenburg; Roumania, Malta, Beverwijk; Eemsborg, Mantylioto; Hum- bergate, Hamburg; Tor Scandinavia. Noordzee. Dinsdag vertrokken: Frans, IJmuiden. Noordzee: Lynx, Rotterdam; Coran-W, in acht worden genomen. De Algemene Nederlandse Wielrijders Bond vind zelfs dat er bepaalde vormen van kampeerter reinen op hun plaats zijn in stiltegebieden en nationale parken. Ook de watersport kan best zonder lawaai: roeien, kanova ren en zeilen hoeven niet met lawaai gep aard te gaan en ook de herrie van kajuit- jachten valt mee, zo meent de ANWB. Verder meent de ANWB dat het vraag stuk van de groei van de waterrecreatie ruimer moet worden bekeken dan per regio. In de reactie wordt voorts bepleit, dat het streven naar een nationaal landschapspark tussen Schoorl en Wijk aan Zee in het streekplan moet worden opgenomen. Tenslotte meent de ANWB dat de behoefte aan bouwplaatsen voor de provincie als geheel moet worden bezien. Het gebied van Noord-Kennemerland is daarvoor een te beperkt kader. Volgens de ANWB moet daarom de Nota Ruimte lijke Ontwikkelingen van Noord-Holland (NORON) worden herzien. Een en ander is opgenomen in een schrijven van de ANWB aan de Gedeputeerde Staten. Open huis. Het installatiebedrijf Lubro in Beverwijk (Industrieweg 21) geeft vrijdagmiddag tussen drie en zes uur open huis ter afsluiting van een zo juist voltooide verbouwing. Een tekenka mer, directieruimte en spreekkamer wer den toegevoegd aan het bestaande ge bouw. Aanleiding is verder aanstelling van twee nieuwe directieleden en vorming van aparte werkmaatschappijen voor de sectoren verwarming, sanitair en isolatie. privaatrechtelijke manier om het land goed veilig te stellen wel nodig? Gedeputeerde Van Gelder ontkende dat er sprake zou zijn van -een „ad-hoc-be- leid”. Als we het beleid over een periode van vijftig jaar bezien, dan is er wel dege lijk een constant beleid wat betreft de natuurbescherming. Volgens Van Gelder was het onmogelijk om Marquette te be schermen zuiver met behulp van de wet op de ruimtelijke ordening. We kunnen er dan alleen maar een beschermende be stemming opleggen, maar daar houden we de verloedering niet mee tegen, aldus Van Gelder. Hij kreeg bij zijn betoog nog bijval van Achterstraat (CDA), die zijn teleurstelling uitsprak over de terughou dende opstelling van Goedmakers en Klaassen. Achterstraat zei uitermate gro te waardering te hebben voor de aankoop. Hij was van mening dat men zich niet al ts vast zou moeten leggen met regels die in acht zouden moeten worden genomen bij aankopen. We moeten slagvaardig kun nen handelen. De nog wat twijfelachtige commissieleden hield hij voor, hoe het met landgoederen ook kan gaan. Laat het college ter illustratie van de noodzaak tot aankoop bijvoorbeeld maar eens een ge schiedenis schrijven van het verval van het landgoed ’t Spijk in het recreatiege bied Spaarnwoude (gemeente Velsen), zo betoogde hij. „Of van Groot Bentveld”, voegde Schilstra (WD) er nog aan toe. De commissie stemde verder in met een subsidie aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten voor de aankoop Groente: andijvie 38 - 60; bospeen 185 - 245; seldery 33-45; Chinese kool 52 - 54; komkommers 40 - 56; bos kroten 42 - 84; peterselie 19 - 40; peulen 1170 - 1420; postelein 30-47; prei 81 -157; rabarber 58 - 76; radijs 18 - 48; spinazie 19 - 44; sla 10 - 47; spitskool 71 - 90; bos uien 54-67; jonge waspeen 300; champignons 114 - 121; as perge 620 - 890; kool rabi 30 - 34. Aanvoer: 12000 bos; radijs 18000 bos; glas sla 65000 stuks; natuur sla 90000 stuks; prei 8000 kilo; spinazie 33000 kilo; andijvie 30000 kilo; postelein 3000 kilo; bospeen 6500 bos. Bloemen: anjers 22 - 61; tros anjers 22 - 39; freesia 12 - 28; alstoemeria 21 - 45; dui zendschoon 85 - 220; irissen 9-21; lelie’s 18 - 49; strelitzia 85 - 175; agepantus 185; lathyrus 90 - 210; ixia 7 - 22; violieren 28 - 55. Planten: achmea 480 - 570; geranium 40 - 200. Gl JAMS’ AL UW KLEURENFOTO’S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT r Rouan; Juphil, Rotterdam.; Dornibuseb. Dundalk; Thies. Danzig; Beton, Mnnuiden, Scheveningen; Königsee, Antwerpen; Finn Star, Edinburgh; Springbuck, IJ muiden, Cont. plat; Martindijike, Delftzijil; Pluto, IJmuiden, Aberdeen; West Eagle, IJmuiden, Cont. plat; Neptunus, Unw- den, Aberdeen; Tartu, Velsen, Caen; Norsk Barde, Rotterdam; Grette Coast, Lagos; Tor Scandinavia, Noordzee. Woensdag aangekomen: Smit Lloyd 16, Cont. plat, Velsen; Hartebeest, Cont. plat, Velsen; Stirling Brig, Cont. plat, IJmui den; Resolute, New York; Stone Amber, Ierland; Kuntsevo, Leningrad, Velsen; Fridel, Rochester, IJmuiden; Baabe, Ant werpen; Filiatra Legacy, Port Cartier, IJ muiden. Woensdag vertrokken: Finn Forrest, Hamina; Huai Akarita, Rotterdam; Titan Service, Cont. plat, IJmuiden; Transvag, Drammen; Uniwersytet Gdansk!, St. Lau rence, IJmuiden. Van de commissieleden gingen de verte genwoordigers van WD, CDA, PPR en PSP zonder veel op- of aanmerkingen akkoord. Goedmakers (PvdA) vroeg zich af of de prijs wel reëel was. Ook was zij van mening dat er meer lijn moest komen m het provinciale aankoopbeleid. Klaas sen (D’66) wilde nog weten wat er zou gebeuren, wanneer de provincie Marquet- t te niet zou kopen. Zijn publiekrechtelijke middelen (in het kader van de ruimtelijke ordening) niet voldoende om het landgoed veilig te stellen, was haar vraag, is de volkstuinperceel in heh Heerenduinen-ge- bied niet het veld zouden hoeven te rui men, hoewel hun activiteiten eigenlijk niet thuishoorden in het gebied. Wel verklaar de zij, dat nieuwe huurders geen contract meer zouden kunnen krijgen. Het beleid van de Vereniging was voor de lange termijn op „afsterving” gericht. Achterstraat (CDA) bepleitte een uni forme toegangsregeling voor de verschil lende natuurterreinen in het Zuid-Kenne- mer duingebied. In principe zou naar zijn mening de toegang eigenlijk vrij moeten zijn. Schilstra (WD) was het daarmee niet eens en zette uiteen dat het „psycholo gisch” juist goed was om de mensen te laten betalen. Vandalisme werd daarmee tegengegaan, zo meende hij. Overigens was hij het met Achterstraat eens, dat een uniforme toegangsregeling nodig was. Van Gelder dacht er ook zo over.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7