Filatelie Geen wind zeilen in de knelpunten [zeepost j f op wegen ^7 JJÏ Zie je dat... Miele maakt ook komplete keukens nfËËË31! Huifkartochten i T(rips) Rondrit per tram Vlootschouw’80 Zn Schapen scheren WlOlllnr keukens bv Adoptie 2 Mensenrechten Miele s tmJni -rrr 4 even tussen B 65' «Wh® VARIA 11 VRIJDAG 3 O M E I 19 8 0 10 A U kunt ons ook bellen, dan komen er is geen betere f r" 4 1 I perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk Iles van keukens, indelingen en -p Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulkei ook alles van keukens, indelingen materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. zr» k V' - Hiuim i. liiHio w wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Grijpensteinweg 8 - Haarlem. Tel. 023-24 68 64/24 82 81. 81 I 3! G 1 Marken, Zandvoort, Staphorst, Walcheren, Bij dezen wil ik reageren op de ingezon den briéf van mevrouw R. Hilterman, handelend over adoptie en gepubliceerd in de krant van vorige week vrijdag. Me vrouw Hilterman vraagt zich af of we blij moeten zijn met het bericht dat adoptie van buitenlandse kinderen wordt verge makkelijkt, omdat ons land al door bui tenlanders wordt o verspoed. Mijn ant woord hierop is, dat er een groot verschil is tussen buitenlandse adoptiekinderen en gastwerknemers, vluchtelingen en derge lijke. Adoptiekinderen vernederlandsen helemaal, omdat zij door Nederlanders worden opgevoed. Zij nemen ook de cul tuur over, anders dan degenen die na hun zesde levensjaar Nederland binnenkomen en geen Nederlandse opvoeding krijgen. even te strekken en over de belevenissen te praten. Dat is een huifkartocht. ,,ER even tussen UIT" is een rubriek met t(r)ips voor onze lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen J. v.d. LANS, Hillegom. TON EMMELKAMP, Haarlem. De Dunne Bierkade en het Groeneweg- je in DEN HAAG zijn vrijdag 30 en zater dag 31 mei .aangekleed’ met Oudhollandse kraampjes. Op de gracht liggen fraai ver sierde ronde- en platbodemjachten afge meerd. Het .Lentefeest 1980' start vrijdag morgen om 19.30 uur met het optreden van majorettes en veel muziek. Zaterdag begint de feestvreugde om 11 uur. «■>?SaU4X >x> Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms. „Alnati”, 5 juni; Austra lië, ms. „Flinders Bay”, 2 juni; Brazilië, ms. „Alnati”, 5 juni; Canada, ms. „C.P. „Discoverer”, 3 juni; India, ms. „Signal”, 2 juni; Indonesië, ms. „Thuringia”, 28 mei; Israel, ms. „Signal”, 2 juni; Japan, ms. „Rhine Maru”, 2 juni; Ned. Antillen, ms. „Pereira d’Eca”, 29 mei; (alleen Philips burg); Nieuw-Zeeland, ms. Flinders Bay”, 2 juni; Suriname, ms. „Pereira d’Eca”, 29 mei; Ver. Staten van Amerika, ms. „Ame rican Argosy”, 3 juni, ms. „Atlantic Cause-, way”, 3 juni; Zuid-Afrika (Rep.), ms. „S. A. Sederberg”, 2 juni. Na het besluit van de Nederlandse sportbonden om wel naar Moskou te gaan, zei de minister-president in een commentaar hierop dat daarmee de men senrechten worden geschaad. Een uit spraak die geheel in tegenstelling is met de door de huidige regering gevoerde poli tiek. Diezelfde meneer Van Agt gaat ak koord met het arresteren van illegale werknemers uit het buitenland. Ja, zijn christelijke overtuiging gaat zo ver, dat zelfs de kerkgebouwen mogen worden binnengevallen. Ook vond hij het niet belangrijk bij zijn bezoek aan Indonesië te praten over het grote aantal mensen dat nog steeds gevangen zit en tevens haalt hij de PLO naar Nederland om mee te helpen Israel te vernietigen. Wie praat hier over schending van de mensenrechten? S scheepse vlootschouw wordt geopend. De schepen dateren alle van rond de eeuw wisseling. Toentertijd deden ze dienst als vrachtschepen op de binnenvaart. De vaartui gen zijn door particuliere eigenaren geres taureerd en weer voorzien van traditionele zeilen. Gezelschappen kunnen nu tochten met de boten maken. De negen schepen maken deel uit van een totaal van 25 schepen die woensdag uit Enk- huizen zijn vertrokken. Een aantal schepen is over zee op weg naar Rotterdam, een deel via binnenlandse wateren. I scheid maken tussen blanke pn bruine kinderen. beide richtingen slechts één rijstrook be schikbaar. Tot oktober 1980. Op de zaterdagen 31 mei en 7 en 14 juni organiseert het Amsterdams Gemeente vervoerbedrijf speciale rondritten per tram door AMSTERDAM, Tijdens de rit ten wordt informatie verstrekt over de openbaar-vervoerssituatie in de stad. Met name zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar. De route van de tram voert door het Centrum, Oost en Zuid, terwijl onderweg ook een van de remises wordt aangedaan. Er worden twee rondritten gemaakt. De eerste tram vertrekt om 10.00 uur, de tweede om 14.00 uur. Vertrekplaats is de Dam bij het Koninklijk Paleis. De speciale kaartjes voor de rondritten kosten drie gulden en zijn van dinsdag tot en met zaterdag verkrijgbaar bij de kaartver koop van het Gemeentevervoerbedrijf aan het Stationsplein in Amsterdam. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Moeten wij dan helemaal onze eigen identiteit verliezen?” vraagt mevrouw Hil terman. De identiteit die zij verkiest daar word ik onpasselijk van; alleen blanken in Nederland vindt zij. „Waarom géén Ne derlandse kinderen adopteren?” stelt deze mevrouw. „Ze worden te vondeling gelegd en sterven een ellendige dood”. Dat vindt zij discriminatie. Haar opvatting is dus eerst de Nederlandse kinderen adopteren en de buitenlandse kinderen maar een ellendige dood laten sterven, zoals dat nu gebeurt door verdrinking, verhongering en moord. Voor het overige zijn er geen Nederlandse adoptiekinderen, alleen pleegkinderen en kinderen die tijdelijk in tehuizen verblijven. Zij kunnen nooit wor den geadopteerd. De meeste (natuurlijke) ouders van deze kinderen staan zelfs op neming in een pleeggezin niet toe. Tot slot: als mevrouw Hilterman vindt dat er wordt gediscrimineerd, moet ze zelf geen onder- De badgasten in SCHEVENINGEN kunnen zaterdag 31 mei bij gunstig weer getuige zijn van een bemande ballonrace. In het begin van de middag gaan twee gasballonnen de lucht in en tussen 19.30 en 20 uur volgen twee hete-luchtballon- nen. ’s Middags om 16 uur is er een kinder- ballonwedstrijd. Het Veemarktterrein in de 750 jaar oude stad ZWOLLE is zaterdag 31 mei om 10 uur het strijdperk van de nationale jeugdbrandweerkampioenschappen. Om 14 uur geven acht Zwolse gymnastiekver enigingen demonstraties in het gemeente lijk sportpark aan de Ceintuurbaan. De Eibergse radio modelvliegclub geeft zondag 1 juni van 14 tot 17 uur een show op het vliegveld aan de Apedijk in EIBER- GEN (Achterhoek). Met ingang van 1 juni worden vijftien zondagmiddagen achter elkaar in het openluchttheater ,De Doolhof in TEGE- LEN (bij Venlo) opvoeringen gegeven van het door Jacques Schreurs geschreven passiespel. Medewerking verlenen drie- honderdvijftig Tegelse burgers: aanvang 14.30 uur. Overzicht van de belangrijkste werkzaamheden aan de doorgaande wegen in Nederland in de periode 24 mei t.m. 30 mei. Amsterdam-Utrecht A2 Tussen Amsterdam en Abcoude rij- baanversmallingen in beide richtingen. Maximumsnelheid 70 km/u. Duur onbe kend. Bij afslag De Meern-Utrecht. De Meern- brug (verbinding tussen A2 en Utrecht- stad) voor verkeer vanaf A2 afgesloten. Omleiding aangegeven. Tot en met 4 juni. Rijswijk-Amsterdam A4 Ter hooge van Leidschendam rijbaan- verlegging en versmalling. Tot de bouw vak Q2 juli). Zaanstad-Hoorn-Den Oever A7 Tussen Avenhorn en Den Oever in beide richtingen rijbaanversmallingen, inhaal- verboden en snelheidsbeperkingen. Duur onbekend. Den Oever-Heerenveen A7 Ter hoogte van Den Oever werkzaam heden aan de brug in de Afsluitdijk. In Het komende weekeinde (31 mei- 1 juni) staat ROTTERDAM weer in het teken van de jaarlijkse vlootschouw; „Rotterdam-Maritiem'80” genoemd. De voornaamste onderdelen van het programma, dat op de Nieuwe Maas bij de Parkkade wordt uitgevoerd, zien er als volgt uit: 10.30 uur: demonstratie beloodsing „oude stijl”, 12 uur: ont moeting stoom- en zeilschepen met de Watergeuzenvloot en het Brielse gal joen „Prince Admirael”, gevolgd door reddingdemonstraties en, om 14.30 uur, presentatie van hedendaagse schepen. Zondag 1 juni is het „vlagget jesdag”. Vele van de schepen, die aan de Parkkade afgemeerd liggen, zijn dan te bezichtigen. In het park erach ter vinden demonstraties met radio grafisch bestuurde scheepsmodellen plaats. Als men aan zo’n tocht wil deelnemen is het noodzakelijk om vooraf in te schrijven bij het VW-kantoor. Daar kan men ook de speciale huifkarfolder gratis krijgen, of aanvragen bij W, Postbds 234 in Ede, tel. 08380 14444. i IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OTTERLO bijt dit jaar het spits af, want daar zijn de huifkartochten al op woens dag 28 mei van start gegaan. Daarna vol gen in andere dorpen aan de Zuidwest Veluwe legio mogelijkheden om eens zo’n bijzondere tocht per huifkar mee te ma ken. Want bijzonder is het met een deskundige koetsier op de bok kriskras door de Otterlose, Bennekomse of Lunter- se bossen. Alles zien wat er te zien valt, geen asfalt, geen motor, maar met een stel mensen en een span paarden temidden van de na tuur. Op z’n tijd een pauze om de benen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Klederdrachtendag Ruim vierhonderd vertegenwoordigers van negenentwintig Nederlandse gemeen- ten nemen zaterdag 31 mei deel aan een nationale klederdrachtendag in „De Fle- vohof’ (DRONTEN). Zoals bij een modeshow zullen de deel- nemers, waarvan een groot aantal dage- lijks nog in klederdracht loopt, uitvoerig g vertellen over hun eigen dracht. Nog nooit r is in Nederland een zo grote en uitvoerige J presentatie van Nederlandse kleder- drachten te zien geweest. 4 Deelnemers zijn onder meer afkomstig uit: Friesland, Drente, Bunschoten, Spa- kenburg, Marken, Volendam, Huizen, Katwijk, Zandvoort, Scheveningen, Vlaardingen, Staphorst, Urk, Raalte, Kampereiland, Walcheren, Zuid-Beve- land, de Veluwe, de Achterhoek en Noord- Brabant. In het hoofdpaviljoen van Flevohof is een permanente expositie ondergebracht van klederdrachten, hoofdtooien, siera- den en gebruiksvoorwerpen uit heel Ne- derland. Deze expositie is het eigendom van de familie Harms uit Renkum. Ieder jaar op de eerste woensdag in juni worden de schapen, eigendom van de Stichting Edese Schaapskudde, op de Ginkelse hei geschoren. Dat gebeurt nog altijd met de handschaar, er komt geen stroom aan te pas, en met behulp van de buren. In vroeger jaren Ltvaren dat de directomwonenden, nu zijn 5 het scheerders uit heel Gelderland, die E naar EDE komen om de 150 schapen van f hun winterjas te bevrijden. Behalve de scheerders is er de omlijsting met allerlei ambachten, gezellige muziek, kinderspe- len, enz, maar vooral is" het de hei, de •1 ruimte, die zoveel publiek naar dit traditi- 1' onele feest brengt. Hoogtepunt van de dag is het slot, nl. de scheerdersmaaltijd in de schaapskooi, gevolgd door het scheer- dersbal in de herberg Zuid Ginkel. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. ■>r *i5*r"sr-»»w - K «S- a »r.i> o; («MSN'*.* Fa—«*it MMMARK HO AUSTRALISCH ANTARCTICA. Vijf waarden van de frankeerzegelv.it- gifte 1973 werden vervangen door nieuwe zegels met voorstellingen van verschillende antarctische schepen: 1 c. het stoomjacht .Aurora”, 15 c. het stoomjacht „Nimrod”, 2 2c. het stoom jacht „Terra Nova”, 35 c. het motor schip „Nella Dan” en 1 HMS „Reso lution”. De eerste dag van uitgifte is 21 mei. De zegels werden door Ray Honisett uit Melbourne ontworpen (afbeelding). BARBADOS. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Barbados Vrijwilligersregiment verscheen 8 april een serie van drie zegels: 12 c. vrijwilliger uit de artilleriecompag- nie (ca. 1909), 35 c. tamboermajoor in Zouave-uniform, 50 c. de souvereins- vlag en de regimentsvlagen 1 twee vrijwilligsters van het vrouwenkorps afbeelding). CANADA. Naar aanleiding van de nationale feestdag worden 6 juni twee tezamenhangende frankeerzegels ver krijgbaar gesteld, gewijd aan de hym ne „O, Canada”, die een eeuw geleden werd gecomponeerd: 17 c. de beginno ten van het lied en 17 c. de portretten van Calixa Lavallée (componist), Ad- olphe-Basile Routhier (tekstschrijver) en Robert Stanley Weir (vertaler van het lied in het Engels). De zegels wer den gedrukt in velletjes Van 16 stuks naar ontwerpen van Friederich Peter uit Vancouver (afbeelding). DENEMARKEN. Op 29 mei ver schijnen twee aanvullingswoorden met het portret van koningin Margre the: 140 (oranje) en 180 (blauw), zulks in verband met recente portver- hogingen, ingaande 2 juni. In de reeks met regionale voorstellingen ver schijnt 19 juni een serie van vier ze gels die gewijd zijn aan Jutland ten noorden van de Limfjord: 80 Lind holm Höje, een grafveld uit de tijd van de Vikingen, gelegen aan de stadrand van Nörresundby; 110 vuurtoren van Skagen; 200 klooster bij Börg- lum in de buurt van Lokken; en 280 vissersboten aan het strand van Voru- pör. De zegels zijn door Sven en Alan Havsteen-Mikkelsen ontworpen en door Czeslaw Slania gegraveerd (af beelding). FALKLAND EILANDEN - ONDER HORIGHEDEN. Een nieuwe serie de finitieve frankeerzegels, te gebruiken in Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwich-Eilanden, werd op 5 mei in omloop gebracht met voorstellingen van in hoofdzaak landschappen: 1 p. kaart van Zuid-Georgië en de Zuid- Sandwich-Eilanden, 2 p. Shag-rotsen, 3 p. de eilanden Bird en Willis, 4 p. Gulbrandsenmeer, 5 p. King Edward Point,6 p. herdenkingskruis voor Sir Ernest Shackleton (1874-1922) bij Ho pe Point, 7 p. het graf van Shackleton in Grytviken, 8 p. de kerk van Grytvi- ken, 9 p. romp van kolenboot, 10 p. Clerke-rotsen, 20 p. Candlemas-ei- land, 25 p. Twitcher-rots en Cook Is land, Zuidelijk Thule, 50 p. RRS .John Biscoe” in Cumberlandbaai, 1 RRS „Bransfield” in Cumberlandbaai en 3 HMS „Endurance” in Cumberland baai. De zegels werden ontworpen naar foto’s van Duncan Carse en de British Antarctic Survey (afbeel ding). IVOORKUST. In verband met de Dag van de Postzegel 1980 verscheen 12 april een zegel van 65 F. met de voorstelling van twee jonge verzame laars vóór een wereldbol (afbeelding). JOEGOSLAVIË. Illyrische munten met afbeeldingen van koppen van Ro meinse keizers worden voorgesteld op vier zegels, welke 10 juni zullen ver schijnen: 2 D. Decius Trajanus (keizer van 249-251), 3,40 D. Aurelianus (kei zer van 270-275), 4,90 D. Probus (keizer' van 276-282) en 10 D. Diocletianus (keizer van 284-305). De zegels zijn gedrukt in velletjes van 25 stuks. OOSTENRIJK. Het 800-jarig be staan van Innsbruck wordt herdacht door de uitgifte van een zegel van 2,50 S. met afbeelding van het stadszegel van Innsbruck uit 1267. De ontwerper is prof. Arthur Zelger. Naar aanlei ding van het 800-jarig bestaan van het hertogdom Stiermarken verschijnt een zegel van 4 S. waarop de hertogs hoed wordt voorgesteld, naar ontwerp van Sepp Buchner. Als aanvullings- waarde op de koerserende frankeerze- gelreeks met voorstellingen van Oos tenrijkse landschappen komt een 20 g. tot uitgifte met een gezicht op Freis- tadt in Oberösterreich. Alle drie ze gels verschijnen 9 juni en zijn van 27 juni af geldig voor frankering. „50 jaar aardolie in Oostenrijk” is het motto van een zegel van 2,50 S. die 29 mei uitkwam; hierop zien we een ar beider met een boorkojf. De door Otto Stefferl ontworpen en door Wolfgang Seidel gegraveerde zegel is vanaf 12 juni frankeergeldig (afbeelding). SOVJET-UNIE. Ter herinnering aan de overwinning op de Duitse troe pen 35 jaar geleden werdén op 25 april drie zegels in omloop gebracht: 4 k. monument voor de helden van Stalin grad en luchtalarm in Moskou, 4 k. overwinning smonument in Berlijn- Treptov en het hijsen van de Sovjet- vlag op het Rijksdaggebouw, en 4 k. de overwinningsparade op het Rode Plein in Moskou. Ter gelegenheid van de 60e geboortedag van de Estische kunstenaar Georg Ots verscheen 21 maart een zegel van 4 k. met zijn portret. In de reeks gewijd aan de heidensteden, uitgegeven in verband met de Olympische Zomerspelen, kwamen op 25 maart en 30 april acht zegels tot uitgifte met stadsgezichten, alle in de waarde 1 R.+50 k.: Admira- liteistvo en St. Isaac-kathedraal in Leningrad, oorlogsmonument in Le ningrad, monument voor de Ukraini- sche vrijheidsheld Bogdan Khmelnits ky en het Sophiaklooster in Kiev, de metrobrug over de Dnjepr in Kiev, obelisk en sportpaleis in Minsk, Huis van de Cinematografie in Minsk, ge zicht op de oude stad van Tallinn en het Viru-hotel in Tallinn. Alle zegels dragen het inschrift „Olimpiada-80” in kyrillische letters. SWAZILAND. Een nieuwe definitie ve serie frankeerzegels werd 28 april verkrijgbaar gesteld met voorstellin gen van bloemen in de waarden 1,2,3, 4, 5, 6, 7,10,15, 20, 30 en 50 c., 1,2 en 5 E. (afbeelding). YEMEN (VOLKSREPUBLIEK). Ambachten worden voorgesteld op vier zegels, die 6 mei het licht zagen: 60 f. mandenmaakster, 90 f. vervaardi gen van koperen waterpijp, 110 f. man aan een weefgetouw en 250 f. vervaar digen van een aarden pot. De zegels dragen tevens het vignet van de inter nationale postzegeltentoonstelling „London 1980” (afbeelding). K. J. F. HEYMANS (ADVERTENTIE) ■ir Negen ouderwetse tjalken, schoeners en klippers voeren gisterochtend met Rotter damse gasten aan boord door het Haarlemse Spaarne. De schepen zijn op weg naar de Rotterdamse scheepvaartmanifestatie Rotter- 1 T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11