geslaagd festival Westfries Mannenkoor is al gelegd Tot leven gewekte wassen beelden in George Sand Muzikale avant-garde wekt leuke reacties Afwisselend concert De kiel voor een r voor Kitty Courbois uiterlijk geloofwaardig bij Baal Biënnale Chinezen op traditionele Recordprijs doek van Turner Vocaal programma heeft nostalgisch tintje Initiatiefnemer '4 Persiflage KUNST 1980 13 VRIJDAG 30 MEI PROGRAMMA Duo Fusion Modérne op Heemsteeds galerieconcert GEMOEDELIJKE OPENINGSREVUE ROND JANGO EDWARDS AMSTERDAM Voor de Mo- kummer van beneden het IJ is Amsterdam-Noord zoveel als een vergeten, ingeslapen stadsdeel. Als het aan hem ligt, verhuist hij om wille van een beter onderdak nog liever naar de Bijlmermeer, die dank zij zijn metro meer heeft van een buitenwijk van een we reldstad dan Noord, waar de pe- tro-chemische industrie in stilte haar werk doet, waar de bedrij vigheid van de scheepsbouw met het stilleggen van de Amsterdam se Droogdok Maatschappij op 1 mei jl. tot het verleden behoort en thans symptomatisch is voor het gehele stadsdeel. Als het even kan, wordt het boven-IJse daar om dan ook gemeden. Niet voor niets zong het Am sterdamse groepje Drukwerk vo rig jaar nog: „Ik verveel me zo in Amsterdam-Noord”. AMSTERDAM. Voor het mu ziektheaterstuk George Sand be speelt toneelgroep Baal in een van de hallen van de ADM-werf een vierkant podium, met vleu gels op de vier punten. Achteraan is een binnentoneeltje waarop een pop voorstellende George Sand aan haar schrijftafel. Hoog daarboven een balustrade waar op bij aanvang de personages uit het stuk staan, als in een beelden galerij, compleet met naam bordjes. •k JANGO EDWARDS Ik Bi water Stads en 88 Zondag 1 juni BINNEN: 15 uur: Pistol Theatem, Fanfare haar eerste huwelijk, maar waarschijnlijk het kind van een jeugdvriend. Kitty Courbois, voor wie George Sand speciaal geschreven is, is uiterlijk een geloofwaardige Sand. Door het schemati sche karakter van piepkleine scènetjes, die als los zand aan elkaar hangen, krijgt ze echter geen enkele kans om haar figuur op te bouwen. Dat geldt ook voor de andere acteurs. Niet dat een stuk persé een verhaal moet hebben, maar het moet wel iets doen met de globale ideeën die je al over een onderwerp hebt. Wat er nu te zien is lijkt op een ontmoeting van tot leven gewekte wassen beelden, die alle maal maar één kunstje kunnen, wat nog interessant kon zijn als het met macabere fantasie was doorgevoerd, maar dat is ook niet het geval. Het laatste deel heeft een wat ander karakter. Het bestaat voornamelijk uit een dialoog tussen Sand en Flaubert, bei den aan het eind van hun leven. Na een scène rond een marmeren doodskist (be doeld als vooruitblik op Sand’s dood?) geven Sand en Flaubert hun respectieve lijke levensvisies, die echter nauwelijks te volgen noch interessant zijn, omdat het voorafgaande deel ze niet heeft voorbe reid. En hoe knap het ook is dat de acteurs hier bijzonder moeilijke muziek zingen, een tweespraak over man, vrouw en maat schappij op muziek klinkt belachelijk, ze ker waar de klemtoon niet klopt en bé- schaving wordt gezongen. Over de muziek kan ik niet oordelen, zeker niet na maar één keer horen. Duide lijk was in ieder geval dat Andriessen zich er niet met gemakkelijke klanken vanaf heeft gemaakt. Hij werkt veel met losse toonreeksen, die in dit geval, met vier vleugels, van de ene naar de andere hoek Maar nadat Jango, die zes jaar geleden een van de initiatiefnemers van het festi val was, aan zijn ongeloof dat dit foolsge- beuren thans tot de bovenvermelde afme tingen is uitgegroeid, lucht heeft gegeven, komt inderdaad 'in de immens grote mon tagehal een kaleidoscopische avond op gang. Zelf heeft Edwards, die met een vijfmans band en een viertal dansers ope reert, niet de minste moeite om de honder den bezoekers op hun gemak te stellen. Zijn mimische vermogen om volslagen kolderieke teksten uit te beelden, werkt daarbij sterker dan de muzikale kant van zijn Roadshow, waarvan de power te ge ring is om echt een eenheid tussen muziek en theater te kunnen opbouwen. Geïmproviseerd bewegingstheater van een fijne, misschien wat al te symbolische schnitt, krijgen we vervolgens voorge schoteld van de groep van de Japanner Shusako, die de moeite neemt om zijn voorstellingen in of aan te passen aan het decor waarin hij optreedt. Onverwachte, engelachtige verschijningen opzij van een na verloop van tijd ademloos toekijkend publiek, met als hoogtepunt een vogel man, die zich bovenop de nog aanwezige montagekraan op zo’n 30 meter hoogte boven de grond opstelt, hebben beslist een fantastische uitwerking. Na een tweede, veel mindere act, is het de beurt aan een van de oudste Engelse fools-groepen, het Footsbarn Theatre, dat Een omstandigheid die je geborneerd genoeg zou kunnen maken om zelfs het sprookje van de kleren van de keizer aan het publiek te vertellen. Maar, al komt dergelijke grappenmakerij ook in de mu ziekwereld voor, daartoe verlaagt het duo Fusion Moderne zich niet. Dat zou trou wens niet eens mogelijk zijn, aangezien het hier gaat om twee persoonlijkheden, die vol overtuiging een idee dienen. Het is ook eigenlijk heel begrijpelijk dat dit - vanuit een houding van zich afzetten te gen onze min of meer fossiele concert- praktijk die in zijn museale functie vaak niet verder reikt dan het afdraaien van een verroest ijzeren repertoire - bij hen duidelijk vol hartstocht gebeurt. Zo kan men Harry Sparnaay in opper ste exaltatie de grilligste toeter- en tufge- Na enkele door veel rumoer gekenmerk te tentoonstellingen betekent deze 39ste expositie een terugkeer tot de traditie. „De Biënnale is een ontmoeting en geen conflict. Wij willen de crisis overwinnen en een brug slaan tussen gisteren en mor- VENETIÉ (DPA). Voor het eerst ne men Chinese kunstenaars deel aan de Biënnale van Venetië die zondag wordt geopend en tot 28 september te zien is. De Russen laten voor de tweede keer verstek gaan. Concert van hedendaagse muziek door het duo Fusion Moderne bestaande uit Harry Sparnaay, basklarinet en Polo de Haas, piano. Programma: Kucera, Satie, Denyer, Logothetis, Straeser, Gehlhaar, Schat, Bruynel. Galerie Dè Bleeker Heemstede, 29 mei 1980. FILM: 20 uur: experimenteel programma van Klaus Telscher. 22 uur: cinema Moniek Toebosch. gen”, zo omschrijft de leider van de kunst- afdeling, Luigi Carluccio, de opzet. Het thema van de voornaamste expositie is De kunst in de jaren ’70. Verder is er een van Vaclav Kucera en in Fusion van Anes- tis Logothetis - niet eens zo direct veron derstellen. Evenmin als in Sparnaays solistische bijdrage in A book of songs van Frank Denyer: tegen een door de bandrecorder voortgebrachte bourbontoon aangeschre ven basklarinetpartij, waarin het medita tieve element ook duidelijk op de voor grond trad. Enigzins op de manier zoals ik herders op Kreta hoorde musiceren. Maar dan nu uiteraard quasi primitief. Hier was ook de aandacht van het pu bliek groter dan tijdens de uitvoering van andere composities, waar nog weleens enige onrust bij de toehoorders kon wor den bespeurd. Omdat het concert an sich nog altijd iets heiligs of officieels heeft, werd de stilte vaak met een enigszins gefrustreerd lachen doorbroken. Grappig om te zien hoe sommige mensen toch iets willen ophouden door hun lachen kram pachtig terug te brengen tot een enkele schok van hun lijf en een rood hoofd. Nog leuker om mee te maken hoe de ene concertbezoeker na afloop van een stuif, de andere op bedekt agressieve toon op de kwaliteit of schoonheid van het juist gebo- dene gaat wijzen. Een vorm van intimida tie die geheid succes heeft. Bij tegen spraak zou je misschien weleens vod onartistiek of, erger nog misschien, vod een ouwe sok kunnen doorgaan. JOHAN VAN KEMPEN. Tenslotte volgden nog drie korte wer ken: Otche Nasch (Onze Vader) van A. Gawansky, a cappella in het Russisch gezongen en door een eigen baritonsolist sonoor en met religieuze bewogenheid vertolkt; Dana, Dana een Hongaars dans lied van Lajos Bardos, karakteristieke puntig-ritmische volksmuziek met solo zang van weer een andere bariton. Het concert werd besloten met O Pepita, O Pepita van Adolf Muller, een komische serenade met pianobegeleiding. Dit koste lijke stukje, dat begrijpelijk gebis seerd moest worden, bracht de toehoor ders op levendige wijze een voorbije maar gewaardeerde periode van de Nederland se mannenkoorzang in herinnering. P. ZWAANSWIJK In totaal nemen kunstenaars uit 33 lan den, waaronder Nederland, aan de mani festatie deel. De Nederlandse inzending bestaat uit oud en nieuw werk van Ger van Elk. Voorts wordt een overzicht gege ven van het Nederlandse kunstbeleid in de jaren '70. Concert door het Westfiries Mannen koor uit Wognum onder leiding van André Kaart. Programma: werken van Philip Loots, Schubert, Bruckner, Jos de Klerk, Daan Manneke, A. Gawans ky, Lajos Bardos en Adols Müller. Haarlem, Concertgebouw, 29 mei 1980. Jango Edwards, fool van het eerste uur en een unieke theaterpersoonlijkheid, was gisteravond de gastheer tijdens de ope- ningsrevue, die in zekere zin een staal kaart moest bieden van wat er tijdens dit evenement allemaal te beleven is. In zeke re zin, want het aandeel van, laten we zeggen, het serieuze theater, in de vorm van Baal of het Poolse Theatr Stu, kan je natuurlijk niet even in een korte act laten zien. VONDELPARK: 14 uur: Alberto Vidal. 15 uur: Jango Edwards. 16 uur: muziek. X* k» miug met du onalledaagse podiumverrich- tingen getuigde. Uit het solospel van de pianist in Saties muzikale beschrijvingen van een zeekom- kommer en andere bijzondere waterdie ren, kon men overigens opmaken dat het komische element in deze muziekmakerij („muzikale humor die nog steeds actueel is en die aansluit bij de avant-garde” - om het met de toelichtende woorden van Har ry Sparnaay te zeggen), dat dit element daarin zeker met wordt geschuwd. Ook al zou je dat vanwege de ernst waarmee een soort spastische acrobatuur in bepaalde passages wordt bedreven - zoals in aan het duo opgedragen composities als Invariant luiden uit zijn basklarinet zien drukken. En Polo de Haas, als was hij een cimba- lon-bespeler, de pianao met stokjes zien bewerken, na eerst eens te hebben laten merken waar zo ongeveer de grenzen van het jbrte-spel op een moderne vleugel liggen. En dat alles terwijl een hybridisch geluidsdecor via een bandopname de sti mulerende factor bij deze handelingen vormt. NEW YORK (AP). Een schilderij van de 19de-eeuwse Engelse schilder J. M. W. - Turner is donderdag op een veiling in New York voor de recordprijs van 6,4 miljoen dollar (bijna 13 miljoen gulden verkocht. Het schilderij, Juliet en haar verpleeg ster, werd verkocht door Flora Whitney Miller, de erevoorzitter van het Whitney Museum voor Amerikaanse kunst in New York. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan het museum. De anonieme koper werd vertegenwoor digd door een niet-geïdentificeerde han delaar op de veiling in Sotheby Parke Bernet. Het bieden begon bij 500.000 dol lar en steeg snel. Bij vier miljoen was er een hoorbare uitroep van verbazing onder het publiek en bij ieder bod daarna was er rumoer in de zaal. Stanley Seeger die per telefoon vanuit Londen bood, hield bij 6,3 miljoen dollar op. Het oude record voor een schilderij was 5,544.000 dollar, in 1977 betaald voor Portret van Juan de Pareja van Velas quez. met uitgekiende timing, een droog-komi- sche speaker en fanfare-achtige muziek de oude verwisselingstruc met een magi sche doos leuk weet uit te voeren. De act mondt uit in een onderling schijngevecht, dat knap in slow-motion wordt uitge speeld. De act, waarmee de Amerikaanse fools- groep Pidgeon Drop op haar beurt naar voren treedt, is in vergelijking daarmee veel verbaler en wat te langdradig om als commentaar op hedendaags terrorisme erg komisch te zijn. BUITEN: 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Air Design. 16 uur: Alber to Vidal, I.O.U.. 17 uur: Sheer Madness, Onk Theater Overal. 19 uur: Fanfare St. Juttemis. 19.45 uur: Flup Ju Bedrijf. 20 uur: Beeldend Theater. 22 uur: Guido Lauwaert, Dogtroep. Met de komst van het vijfde Festival of Fools naar het uiterlijk nog volledige com plex van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan, bloeit Noord in ieder geval voor de duur van de komende twee weken even op. Maar ook daarna tekent zich een verandering af. Op het immense industrieterrein van de voor malige scheepswerf zullen huizen en een winkelcentrum verrijzen om zo de stads wijk aan het IJ nieuw leven in te blazen. Fools, letterlijk de dwazen in de theater wereld, maken dus twee weken lang thea ter, muziek, dans en filmvoorstellingen op de puinhopen van een ingezakte onderne ming. Koortsachtig werkt de organisatie, waarin de krachten van de drie hoofdste delijke theaters Shaffy, De Melkweg en Paradiso verenigd zijn, aan een interna tionaal gebeuren, dat zeker op het gebied van het marginale theater zijn gelijke niet kent. Ook al omdat het Festival of Fools dit jaar samenvalt met de zesde editie van het Théatre des Nations een internationaal samenwerkingsverband waarbinnen avant-gardegroepen zich op een interna tionaal podium kunnen presenteren kan er sprake zijn van een aanbod van zo’n 70 theatergroepen uit binnen- en bui tenland, terwijl verder het film- en mu ziekprogramma zo is opgezet, dat het fes tival zich terecht een alternatief voor het Holland Festival kan wanen. St. Juttemis, Poppentejater Otto van der Mie- den, Stage Space Theatre Cooperative. 17 uur: Hare Majesteit. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. 20 uur: Katie Duck en groep, Studio K, Beel dend Theater. 20.30 uur: Franz Josef Bogner. Cartoon Theaterradeis, El Hakawati. 20.45 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Loek Dikker Oktet, Onafhankelijk Toneel. Foots barn Theatre. 22 uur: Benito Gutmacher, Hau ser Orkater. 22.30 uur: Gerogo Peugot, Ethe risch Strijkersensemble Parisiana. Rasho- mon. 23 uur: Sharon Landau. 24 uur: Bam Jam. Theaterstu, Bogners Workshop. 0.30 uur: John Schuursma, Kaslux. Zo was dit allemaal mee te maken in het gezellige gehoorzaaltje van de aan de Heemsteedse Bleekersvaart gelegen gale rie De Bleeker, waar het publiek steecL; met een warm applaus van zijn instem- Entr’acts, en een tweede optreden van Jango Edwards, gaan daarna vooraf aan een heerlijke persiflage over het soort nachtclubperformance waarbij twee inge- oliede mannenlijven atletische toeren uit halen met nauwelijks verhulde bijbedoe lingen. Het hoogtepunt van de openingsrevue valt evenwel daarna in de finale van het gebeuren waar te nemen. De mime waar mee Johnny Melville de ondergang van een rockband voor elk groepslid in fases uitbeeldt, is zeer doordacht in zijn uitwer king. Deze acteur begrijpt hoe je door telkens de verschillende karakters even aan te zetten, in korte, haast via animatie techniek opgeroepen scènes, een zinnig verhaal in elkaar kunt steken, waarmee de clichés van een band feilloos kunnen worden doorgeprikt op een ludieke wijze. Dat Edwards en zijn Roadshow aan het slot het vermaakkarakter van het festival onderstrepen, doet niet zoveel meer aan de genoeglijke, sfeervolle, maar in zijn doorsnee niet al te bijster hoogstaande „revue” af. De afzonderlijke shows en voorstellingen, die elke dag (met uitzonde ring van maandag 2 juni) tot en met 17 juni plaatsgrijpen op het ADM-terrein, zullen beslist meer kwaliteit bieden, maar met de opening is op het opgepepte indu strieterrein in ieder geval de kiel gelegd voor een geslaagd festival. JOHN OOMKES Van de veelzijdige Haarlemse toonkun stenaar Jos de Klerk kwam diens Rondeel voor mannenkoor en fluit tot uitvoering, bekend geworden onder de naam „De fluit van Pan” met als soliste de Haar lemse fluitiste Renée Hesmerg. Zij om rankte met dartele tonenreeksen de man nenzang, waarbij de muzikale spanning voortreffelijk gehandhaafd bleef. Mede door de zangerige fluitsolo verwierf deze compositie veel bijval. Het beginsel van de welluidendheid moest wijken voor de dra matisch gesproken weeklacht in Les plaintes de Job, een lamento dat deel uitmaakt van een grote compositie over de oud-testamentische figuur Job, van de hand van Daan Manneke. Het betrof hier een eerste uitvoering. Het lamento, een spreekgezang met synagogaal karakter, begeleid door twee pauken en twee bon go’s, bespeeld door drie prille slagwerk- leerlingen van de Beverwijkse Muziek school, maakte veel indruk door de be klemmende werking die ervan uitging, maar deed tevens het verlangen opkomen dit deel te kunnen horen in het kader van een integrale uitvoering. De componist dankte de dirigent en zijn ensemble voor hun vertolking. Kitty Courbois als George Sand in Mia Meyers libretto, dat Baal gisteravond in première bracht tijdens het Festival of Fools. Achter haar Elsje de Wijn. (Foto Bob van Dantzig) van het speelvlak oversprongen. De vier pianisten, vrouwen zowel als mannen in jaquet, boden een mooie aanblik. ALMA POST FILM: 20 uur: animatieprogramma van Bruno Bozetto. 22 uur: cinema van het Werk- teater. BUITEN: 14 uur: Amsterdams Vuilharmo- nies Orkest. 15 uur: Onk Theater Overal. Air Design. 16 uur: I.O.U., Pigeon Drop, Sheer Madness. 17 uur: De Veulpoepers 17.30 uur: Flup Ju Bedrijf. 19 uur: Steve Hansen. Zaterdag 31 mei BINNEN. 16 uur: Steve Hansen, Hare Ma jesteit. 19.30 uur: Toneelgroep Baal. 20 uur: Griftheater, Studio K. 20.30 uur: Theater Por- quettas. Cartoon Theaterradeis, El Hakawati. 20.45 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Onafhankelijk Toneel, Doetheater. Cilyn- ders. 22 uur: Pretenders. Hauser Orkater. 22.15 uur: Benito Gutmacher. 22.30 uur: Franz Josef Bogner. Jules Deelder, Erik de Volder. 24 uur: Bam Jam, Theaterstu. John Melville. George Sand was, die eigenlijk Aurore Dupin heette, een 19e-eeuws schrijfster (1804-1876), die zich gehuld in mannenkle ren, sigaren rokend en minnaars verslij tend een voor een vrouw van haar tijd vrijgevochten leven veroverde. Wie haar biografie leest ziet de vrijheidsdrang lang zaam groeien, via een veelbewogen jeugd, een harde opvoeding door een aristocrati sche grootmoeder en een onbevredigdend huwelijk met een man, Casimir, wiens voornaamste interesse de jacht was. Mia Meijer heeft in haar Libretto alle anecdotiek vermeden. Wat ze beschrijft lijkt het meest op een cocktailparty van 19e-eeuwse mandarijnen, de beroemdhe den die tot George Sand’s cóterie behoor den. Terwijl het gezelschap landerig tegen de vleugels leunt beleeft George Sand nu met die en dan weer met die de highlights van haar leven, op een onduidelijke ma nier omdat het in dit stuk allemaal in elkaar over loopt. De mensen rond George Sand, die in het stuk optreden, zijn de actrice Marie Du val, de componisten Chopin en Listz, de schrijvers De Musset en Flaubert, de schilder Delacroix en de filosoof Pierre Leroux. Met Musset en Chopin leefde ze langere tijd samen, Flaubert was de vriend van haar levensavond, verhoudin gen met Liszt en Marie Dorval worden gesuggereerd. Verder zijn er Liszt’s vrien din, de aristocratische Marie d’Argoult, de jonge zangeres Pauline Viardot, door George Sand bemoederd, Sand’s eerste echtgenoot Casimir, hun zoon Maurice en Solange, Sand’s dochter, geboren tijdens Het Westfries Mannenkoor dat 90 leden telt en 35 jaar geleden werd opgericht, heeft als thuisbasis Wognum, een naam die voor koorliefhebbers herinneringen oproept aan de glorietijd van het Wog- nums Zangkoor, dat in heel Europa be kendheid genoot. Het Westfries Mannen koor heeft tijdens zijn optreden in de Haarlemse Concertzaal zeker de indruk kunnen geven, dat het met succes ernaar streeft het „noblesse oblige” waar te ma ken onder de inspirerende leiding van zijn Haarlemse dirigent, aan wiens muzikale intenties het koor op verheugende wijze heeft kunnen beantwoorden. Van de Haarlemse componist Philip Loots kwamen drie delen uit zijn Missa in Honorem Sanctae Mariae Magdalenae tot uitvoering, aan het orgel begeleid door Dick Vet, vol reminiscenties aan een bloei tijdperk van de Haarlemse koorzang en de katholieke kerkmuziek, waarmee An dré Kaart reeds op zeer jeugdige leeftijd vertrouwd was. De verzorgde loonvor ming en afgewogen dynamiek, waardoor groterè klankexpansie nooit ten koste van de welluidendheid ging: geheel in overeenstemming met de muzikale princi pes van de dirigent), bleken kenmerkend te zijn voor het gehele optreden. Vervolgens werd een proeve van zang- cultuur geleverd met de uitvoering van vijf koorliederen van Franz Schubert: Frühlingslied, waarin de souplesse van de tenoren te loven viel, alsook de aansteke lijk dansante pianobegeleiding; Nachtge- sang im Walde, begeleid door maar liefst acht hoornisten, leerlingen van de West- friese Muziekschool: voorwaar een ver rassende prestatie; Nachthelle, met eigen tenorsolist verdienstelijk uitgevoerd on danks de moeilijk te handhaven klank- sterkteverhoudingen; Zur guten Nacht, HEEMSTEDE. Een dertigtal muzi kaal geïnteresseerden stelde zich weer eens op de hoogte van wat eigentijdse muziek inhoudt. Althans, wat dit in houdt voor de basklarinettist Harry Sparnaay en de pianist Polo de Haas, die ook zeker mogen pretenderen zulks te weten, aangezien zij zich gezamenlijk - als Fusion Moderne - al jaren op interna tionaal niveau inzetten voor alles wat avant-garde heet. En omdat verscheidene hedendaagse componisten de meest ex centrieke werken aan hen opdroegen en voorts vanwege de diverse prijzen, onder andere van festivals, die hun ten deel vielen. Voorstelling: George Sand. Libret to: Mia Meijer. Muziek: Louis An driessen. Groep: Baal. Regie: Lode- wijk de Boer. Dekor: Paul Gallis. Kos tuums: Leonie Polak. Met: Kitty Cour bois, Elsje de Wijn, Els Ingeborg Smits, Marjon Brandsma, Trudy de Jong, Jack Vecht, Han Romer. Carol van Herwijnen, Rudolf Lucieer, Ed win de Vries, Johan Leysen. Pianis ten: Ronald Brautigam, Marius van Paossen, Marjès Benoist, Yoko Abe. Première op 29 mei op de ADM-werf aan de Meeuwenlaan, in het kader van het Festival of Fools. Daar nog te zien t.m. 15 juni, beh. 2 en 3 juni. HAARLEM. De Haarlemmaand. georganiseerd door de Stichting Concertgebouw: Haarlem, vond donderdagavond haar voortzetting met een uitvoering door het. Westfries Mannenkoor, dat onder leiding van zijn dirigent André Kaart voor een avond vol muzikale afwisseling zorgde met een soms wat nostalgisch getint program-' ma. Die afwisseling werd deels verkregen door de zeer verschillende geaardheid van de uit te voeren werken, deels ook door de grote verscheidenheid van medewerkende instrumentalisten: de fluitsoliste Renée Hesmerg, de vaste begeleider van het koor. Dick Vet, die voortreffelijk aan de vleugel of op het Cavaillé Coll-orgel zijn aandeel vervulde en een groot ensemble van 21 hout- of koperblazers en voorts bespelers van pauken en bongo’s. Z tentoonstelling Open ’80 waar werk van jonge kunstenaars te zien is. Ook kunnen de bezoekers kennis nemen van moderne Tsjechoslowaakse kunst in Praagse musea. waarin een koorlid de baritonsolo zong, sonoor en met groeiende stabiliteit voor gedragen en tenslotte Die Nachtigall, lichtvoetig en vol „schwingende Töne”. De laatste drie liederen kregen een inspi rerende begeleiding door Dick Vet aan de vleugel. Van Anton Bruckner klonk het harmonisch welluidende Inveni David, begeleid op orgel en van dezelfde compo nist de Fest-Kantate, afwisselend a capel- la of met orgel, hout- en koperblazers en pauken, een veeleisend werk, riskant voor wat de intonaties betrof. De bassolo werd door een van de koorleden met verzorgde klank vertolkt, het evenwichtige, rustge vende koraal leidde naar de apotheose: de lofprijzing van Maria.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13