Gardeniers bepleit hogere artistieke kwaliteit tegen kleuterscholen Film amsterdcim haarlcm Rozijnenbrood» Ferreri’s aanklacht Main Event: geforceerde intrige dwingt acteurs tot onnatuurlijk spel filmhuizen. OOIT GEHOORD VAN ELZASWIJN? FRANSE WIJNEN... VAN GOEDE KOMAF Plan om talent scenarioschrijvers te mobiliseren North Dallas Forty onthullend over betaald voetbal 17 VRIJDAG 30 MEI 1980 B Waardevol” VINS DALSACE, DA’S’N GOEDE GREEP Mikhalkov’s aangrijpende De Vijf Avonden i FILM Hmmm... rozijnenbrood... bij ’t ontbijt... de koffie... lunch...als tussendoortje...’s avonds bij de buis. Hmmm... even rozijnenbrood en hap... ’t is feest. Altijd feest dus. En altijd langer vers. Eet ze. "i 'n sneetje i voor Nederlandse film Meer geld I mager premièreprogramma een Charles Boost (ADVERTENTIES) L (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Er komt meer geld beschikbaar voor artistiek waardevolle Nederlandse films. Mi nister Gardeniers (CRM) zal daartoe met ingang van 1981 de subsidiëring verhogen van het Produk- tiefonds voor Nederlandse Films, waarin ook de Nederlandse Bioscoopbond in bescheiden mate bijdraagt. misbruik maakt. Voor wie ongekompli- ceerd zomeramusement in de bioscoop zoekt zullen die bezwaren minder tellen en nog minder voor wie een fan van „La” Streisand is, ook al zingt zij ditmaal geen noot. Waarschuwend voegt zij daaraan toe dat filmkunst die geen kwaliteit bezit, deze naam eigenlijk niet waard is en om die reden buiten de zorg van de overheid zou moeten vallen. Aan de andere kant zegt de minister zich ervan bewust te zijn dat commerciële, kwalitatief vaak onder maatse produkties de vervaardiging van artistiek waar devolle films mogelijk maken. Een regelmatige produktie van hoofdfilms in Neder land is volgens de bewindsvrouw niet mogelijk zonder een garantie of andere dekking van het financiële risico. Dat deze dekking tot dusver wordt verstrekt door het Produktiefonds, dat mede uit commerciële overwegingen films produceert, vindt mevrouw Gardeniers verant woord. Maar zij vindt wel dat deze gesubsidieerde films achterblijven in artistieke kwaliteit. (afkomstig dus van CRM en de Bioscoopbond) moet met ingang van 1981 bestemd worden voor de bevordering van deze categorie films. Daardoor zouden per jaar drie a vier van deze films gesubsidieerd kunnen worden. Er zal uiteraard wel een nadere omschrijving van het begrip „artistiek waardevol” moeten komen. Stelling: „Ons streven is om zoveel mogelijk mensen met talent te mobilise ren, zoiets als de scouting van FC Utrecht bij de amateurclubs. De ruwe opzet, zoals we die nu in ons hoofd hebben, is ongeveer als volgt. Individuen of groepjes komen met een idee voor een film, dat dan samen met die initiatiefne mers wordt besproken in een professio nele begeleidingsgroep”. „Samen bekijken die mensen of het idee levensvatbaar is en zo ja, dan gaat er een team, waarin ook die initiatiefne mers kunnen zitten, aan de slag om het idee uit te werken. Zo volgen steeds nieuwe stadia van schrijven en be spreken”. „Blijkt het idee kans van slagen te hebben, dan komen er steeds meer men sen bij (bijvoorbeeld een produktiestaf). In een laatste stadium stappen we dan naar een regisseur en dat hoef ik helemaal niet zelf te zijn en de geld schieters, al naar gelang de aard van het project, CRM, het produktiefonds of het bedrijfsleven”. veerd. De Vijf Avonden gaat over een ontmoe ting tussen twee mensen die elkaar voor de tweede wereldoorlog hebben bemind maar door omstandigheden uit elkaar zijn gedreven. Toevallig komt een van hen, Illyin (Stanislav Liubshin) naar Moskou en logeert in hetzelfde huis waar hij eens een kamer huurde en verliefd werd op de verhuurster, Tamara Vasiliovna (Ludmil la Liubshin). Hij zoekt haar op maar door dat beiden de schijn willen ophouden dat zij, ondanks hun gescheiden voortbestaan Tenslotte zullen binnen de filmbegroting van CRM de prioriteiten zo worden gelegd dat met ingang van 1981 één derde deel van de middelen voor de produktie van lange 16 mm-films zal worden bestemd. Omdat de minis ter zeer veel waarde aan deze films hecht, zal de subsidië ring de komende jaren in principe zelfs nog worden uitgebreid. Minister Gardeniers wil niet wachten op de uitkomsten van de discussie over het Plan Filmcentrum, maar nu alvast enkele maatregelen nemen, die corresponderen met het eertijds uitgebrachte advies van de Raad voor de Kunst. Zij wil dat de bijdrage van het Produktiefonds voor artistiek waardevolle films tot 90 procent van de produktiekosten (nu 60 procent) wordt verhoogd. Één derde deel van de totale subsidie aan het Produktiefonds ‘Eet ze’. In Cinecentrum kan men deze week kennis nemen van een merkwaardige Russische film die De Vijf Avonden heet, al gedraaid heeft op Film International en allerlei misverstanden die pas op het laat ste ogenblik als Illyin weer wil vertrekken een oplossing vinden. Het gegeven dat vol aandoenlijke mo menten zit is nogal conventioneel door Nikita Mikhalkov in beeld gebracht maar hij weet wel de vijf avonden waarin de gelieven zeventien jaren van scheiding weten te overbruggen tot een aangrijpend drama te maken waarin voor kluchtige momenten alle plaats is ingeruimd. Voor al als beeld van hoe de gemiddelde Russen omstreeks 1960 leven, denken en voelen is De Vijf Avonden interessant en Illyin’s pleidooi voor de vrijheid om zichzelf te zijn, geeft aan dat de film gemaakt is in de periode van de tijdelijke „lente” onder Chroetsjev’s liberaal bewind. komt alleen tegenover een machtige, op dollarwinst spelende organisatie. Hij zal een keus moeten maken: zich onderwer pen aan het systeem of zijn sportieve baan opgeven voor de liefde. Het zijn problemen die voor de meeste bioscoopbezoekers wat ver van hun bed liggen, wat overigens niemand hoeft te beletten er belangstelling voor te hebben. Acteur Nick Nolte ziet er wat oud en ongetraind uit om de topstar van een voetbalclub te spelen, maar naast hem zien we een mooie cholerische rol van Charles Durning als de coach van het elftal. Volgende week kunnen we wat uit voeriger ingaan op deze opmerkelijke bij- rolacteur die dan wat meer kansen krijgt om zijn talent te tonen in de superthriller When a Stranger calls. Het overige filmprogramma in Haarlem heeft alleen maar prolongaties te melden: Voor een Handvol Dollars in Frans Hals, De Muppet Film in Lido en 1941 in Palace. In de nachtvoorstellingen zijn Gescheurd Gordijn van Hitchcock, Die Blechtrom- The Main Event wil echter een eigentijd se komedie zijn, met Barbra Streisand als een energieke zakenvrouw en Bryan O’Neal als een mislukt bokser die aan de zaak verbonden is om als een van de belasting aftrekbare verliesposten te kun nen fungeren. Als echter de zaak, een goed lopend parfumbedrijf, in moeilijkhe den geraakt dank zij een bedriegelijke bedrijfsleider, is eigenares Streisand wel genoodzaakt van de riant gehonoreerde ex-bokser een tegenprestatie te verlangen. Door voor het bedrijf te gaan boksen en reclame te maken zou Ryan O’neal als Eddie Scanlon eindelijk kunnen bewijzen dat hij ook in meer konstruktieve zin iets kan doen om zijn salaris waar te maken. Eddie heeft daar uiteraard weinig zin in. Hij heeft in lange tijd niet meer gebokst en heeft zich inmiddels ingekocht in een au torijschool maar hij kan zich ook niet veroorloven zijn jaarlijks inkomen uit het parfumbedrijf op het spel te zetten. Hij begint dus te trainen voor een weder op treden in de boksring onder de strenge controle van Barbra. Wat tussen die twee een haat-liefde relatie doet ontstaan waar in uiteindelijk de liefde overwint. Er valt eigenlijk niet veel goeds te ver tellen van deze geforceerde intrige die beide spelers dwingt tot onnatuurlijk spel en tot gewild komische dialogen. Waarbij komt dat regisseur Howard Zieff ondanks zijn geslaagde westem-parodie destijds in Hearts of the West, geen sterke leiding geeft aan zijn spelers en vooral Barbra Streisand die tegelijk als medeproducente van The Main Event optreedt, bijna ge heel „los” laat, een omstandighheid, waar van de uitbundige actrice een overmatig Ook North Dallas Forty die in Roxy te zien is, zal niet overal onverdeelde instem ming vinden, al geeft de film van Ted Kotcheff bij tijden een onthullend kijkje achter de schermen van het Amerikaanse betaalde voetbal. Centrale figuur is de profspeler Phil Elliot die al jaren verbon den is aan de North Dallas Bulls (Nick Nolte) bij wie de jaren beginnen te tellen en die met drank en drugs in konditie tracht te blijven. Uit liefde maar ook met het oog op zijn ongewisse toekomst is hij een verhouding begonnen met de rijke Charlotte (Dayle Haddon) die hem overtuigend aantoont dat er buiten voet bal nog wel andere dingen van het leven te genieten vaHen. Maart de clubleiding is het niet met dit frivole leven van de voet- bal-star eens en stuurt enkele recher cheurs achter hem aan om materiaal te gen de dissident te verzamelen. Ondanks het feit dat EHiot zojuist de beste wed strijd van zijn carrière gespeeld heeft. Terecht voelt deze zich bedreigd in zijn privéleven maar hij staat als het er op aan Daarnaast zal er een speciale begrotingspost komen voor de subsidiëring van lange 16 mm-films met een maatschappelijke „signaal-functie”, welke vooral in film huizen en culturele centra (het zogenaamde „alternatieve circuit”) gedraaid worden. De omroeporganisaties moe ten het filmbedrijf financieel gaan steunen. Dit staat in een brief van mevrouw Gardeniers aan de Tweede Kamer, waarin zij een schets geeft van enige beleidsombuigingen ten aanzien van de film, die zij de komende jaren van plan is te realiseren. Een belangrijk uitgangspunt voor de minister is dat de Nederlandse film herkenbaar moet zijn en ontwikkelftigen binnen onze samenleving moet laten zien. Alleen dan kan een noodza kelijke aanvulling op het aanbod van in het algemeen zeer commerciële buitenlandse produkties tot stand komen. Vervlakking moet te aften tijde worden tegenge gaan. Publicatie van de Nederlandse Vereniging voor de Handel in Gedroogde Zuidvruchten _j mei van Schlöndorff en Cousin, Cousine van Jean Tacchella gebleven. Nieuw op dit nachtelijke programma is The Enforcer in Palace, waarin Clint Eastwood een wat harde en hardhandige politie-inspekteur in San Fransisco speelt die door zijn superieuren juist tot de orde is geroepen en tegelijk gedegradeerd, als een groep revolutionaire jongeren een wa penopslagplaats hebben geplunderd, daarbij twee agenten dodelijk gewond achterlatend. Hun volgende misdaad is de kidnapping van San Fransisco’s burge meester en het eisen van een onbetaalbaar hoog losgeld. Natuurlijk wordt Eastwood in zijn oude functie hersteld en samen met een vrouwelijke assistente achtervolgd hij kidnappers en gijzelaar die zich terugge trokken hebben op Alcatras-Eiland in de leegstaande gebouwen die eens een be faamde gevangeniskomplex hebben be hoord. En daar vindt de afrekening plaats met de misdadige sekte onder leiding van de hysterische leider Bobby Maxwell. De film wil waarschijnlijk alleen maar een sentationele politiefilm zijn, maar valt ook uit te leggen als een waarschuwend kordaat en bloedig antwoord op alles wat zich in de States als alternatief of progres sief aandient. Waarbij dan vervallen wordt in de prairierechtspraak van hon derd en meer jaar geleden. Voor de jongere bioscoopbezoekers heeft Palace Oom Ferdinand en de Tover drank, een gerenommeerde jeugdfilm van Karst van der Meulen, Studio blijft nog even bij de Feestelijke Revue van Teken film Sterren, terwijl dagelijks in Lido nog altijd De Muppet Film draait. In de Filmschuur (Smedestraat, Haar lem) is dit weekeinde nog La Notte van Michelangelo Antonioni te zien. Het jongerencentrum Dac (Ripperda- straat 13a, Haarlem) vertoont op vrijdag 6 juni (20.45 uflr) de film Aft the President’s Men. Het gaat hier om de verfilming van het gelijknamige boek van de twee Was hington Post journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein die leidende figuren waren in het ontravelen van het Waterga- te-affaire dat uiteindelijk in 1974 leidde tot het aftreden van president Nixon. Dus tin Hoffman en Robert Redford spelen de twee verslaggevers. CRM zal ervoor zorgen dat het Produktiefonds meer geld krijgt, maar dan zal ook de Bioscoopbond royaler dan nu uit de bus moeten komen. Dat de bijdrage van de omroep in de produktiekosten van Nederlandstalige films zou moeten worden verhoogd,' acht de bewinds vrouw een wenselijke en ook mogelijke zaak, maar de betrokkenheid van de zendgemachtigden zal beslist bin nen de grenzen van de Omroepwet moeten blijven. De samenwerking zal bijvoorbeeld niet zo intensief mogen zijn, dat de omroep zou gaan meewerken aan het maken van winst door derden. Er zal een werkgroep worden ingesteld, die gaat bekijken hoe de omroep en het Pro duktiefonds kunnen samenwerken. „Verder is het de bedoeling, dat er verschillende van die groepjes naast el kaar met plannen bezig zijn, wat weer de mogelijkheid tot continuïteit biedt. Wij geloven, dat een dergelijke collectieve aanpak meer zal oplevefen dan het vaak eigenwijze werk van eenlingen. Daar naast kunnen we op deze manier wel licht komen tot het echt ambachtelijk schrijven van filmscenario’s”. Alle haken en ogen aan het plan (hono rering, organisatie en dergelijke) zullen worden toegelicht op een avond in sep tember. Iedereen „tussen de 12 en de 80 die denkt talent te hebben” en mee wil doen en voor die avond uitgenodigd wil worden, moet dan wel voor 15 juni een (zo lang mogelijke) brief sturen aan Stel ling Filmprodukties, Springweg 50, Utrecht. Sommige van de wijnen van de Elzas 1’ Alsace, zeggen de Fransen) mogen dan luisteren naar nogal Duitsklinkende namen, zoals Riesling of Gewürztraminer, in hun hart zijn en blijven het oer-Franse kwaliteitswijnen. Dus met een opvallend rijk bouquet en een krachtige, volle smaak. De Elzaswijnen zijn een deel van de nationale trots van Frankrijk. En' worden derhalve met de bekende strenge regels voor produktie, bereiding en lagering gemaakt. Zo verplicht de wet de Elzasser boeren hun wijn ter plaatse in flessen te tappen. Zodat men tot het laatste moment toezicht heeft op de kwaliteit. Vandaar dat het altijd feest is als u zo’n heerlijk droge kruidige Elzasser op tafel brengt.of hij nu de naam Sylvaner, Muscat, Pinot of Riesling draagt. Nieuwsgierig naar Franse wijn? Maak 3 gulden over op postrekening 3610260 t.n.v. /xL ARK BV, Wormerveer. <4 I Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus. Sopexa (Van onze kunstredactie) UTRECHT. De ideeënrijke Utrechtse filmer Jos Stelling heeft weer een nieuw plan gelanceerd. Hij wil gaan onderzoeken of het mogelijk is te ko men tot een soort scenario-schrijvers- groep die zou moeten zorgen voor de nodige continuïteit in het aanbod van fllmplannen op papier. Alle vroegere plannen in die richting (zoals bij de VARA) hebben volgens Stelling nog niet zoveel opgeleverd. Aan de hand van een klein verhaal tracht Ferreri in Chiedo Asilo zijn afkeer geslaagd zijn in het leven, ontstaan er tegen kleuterscholen verder uit te bou- --J wen. Hij laat in Bologna, in een buiten wijk een jonge onderwijzer met zeer onor thodoxe onderwijsmethodes los op zo’n schooltje, wat allerlei moeilijkheden met ouders en overheid oplevert maar Ferreri de kans geeft zijn bezwaren tegen het kinderonderwijs met argumenten te on dersteunen. In verband met deze nieuwste Ferreri- film vertoont Kriterion in de week van 29 mei tot en met 4 juni in zijn middagvoor stellingen (14.30 uur) recente films van deze Italiaanse misantroop, zoals De Au diëntie, Dillinger is dood, en De Haren, en ruimt zijn late avondvoorstelling (22.30 uur) in voor Touche pas la Femme Blanche. Stanislav Liubshin in De Vijf Avonden. In Roxy gaat deze week The Main Event in, een poging van regisseur Howard Zieff om een liefdeskomedie te maken met twee zo uiteenlopende sterren als Barbra Streisand en Ryan O’Neill. Eerder was al in What’s up Doc het tweetal bij elkaar gebracht en dat leverde toen onder regie van Peter Bogdanovich een dolle klucht op, in de stijl van wat de Amerikanen een „screwball-comedy” noemen en meer in het bijzonder lijkend op een oude film uit 1938, Bringing Up Baby van Howard Hawks. Op komt deze week als beste nieuwe film The 1 last married couple in America voor, met I als Nederlandse titel Echtscheiding op z’n Amerikaans, een vrolijk pendant van Kramer versus Kramer, ditmaal met als scheidend echtpaar George Segal en Na talie Wood. Voor verder „nieuws” moet men zich H naar Kriterion spoeden waar nu al voor de tweede week Chiedo Asilo (Waarom Kleuterscholen?) draait, een van die maat schappijkritische films van Marco Ferreri die zich tegen de kleuterschool richt. Kleuterscholen, zegt Ferreri zijn in het algemeen verschrikkelijke plaatsen die op nu'tot’eën biöskooppremièrTis gëpromo- gevangenissen of concentratiekampen lij ken. Kleuterschool en fabriek zijn van hetzelfde beton gemaakt, waardoor in bei de dezelfde onverdragelijke herrie te be luisteren valt. R» XK- -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17