Gebruikelijke symptomen bij voorbereiding Oranje Van Deinsen haakt af KOPPERT SLAAT NIET OP HOL Zoetemelk gevallen spoctpuntiq Beusekom sneuvelt Joke van lotto Sanders uitgeschakeld I van nederland^ I r t Wielertalent bedwingt zenuwen NEDERLAAG MILITAIREN MENINGSVERSCHIL TUSSEN KNVB EN STUDIO SPORT riveUakJ ^Frisop z’n Zwitsers, lekkgr zonder suiker. I s ronde Uitslagen SPORT (Van onze sportredactie) METGOD OPGEROEPEN 11 ‘rivellal (ADVERTENTIE) rivellais vernieuwd ZEIST Er wordt weer gevloekt en getierd in de Zeister bossen. En organisatorisch is er ook weer een rel rondom Oranje ontstaan. Aan Jan Zwart kruis is duidelijk te zien en te merken, dat hij een geplaagd man is. Het zijn de gebruikelijke sympto men, die in het verleden de voorbereiding van het Nederlands elftal op een belangrijk toernooi ken- merkten en in twee van de drie gevallen ook voorboden waren van opmerkelijke prestaties. Daardoor is het idee ontstaan dat Nederland alleen op basis van onmenselijk geploeter en wanorgani- satie tot bloei kan komen. Over de vraag of dat nu ook voor de EK-eindronde in Italië zal gelden, zijn de meningen overigens verdeeld. r/ 5 BW fUiW UB 1 Jan van Deinsen: niet naar Italië. X 4 tl Vandaar dat zaak. (Van onze sportredactie) L. Door Peter Heerkens René Koppert (rechts) gaat voor Theo van Tol als eerste over de finish van de derde etappe. t De eindstrijd in dit 11 Dat het publiek in het station van Jakar ta de spelers tot ongekende hoogten kan opzwepen, blijkt volgens Joke ook uit de wedstrijd tussen de Indiër Prakash Padu- kone, de All England-kampioen 1980, die door velen als wereldkampioen werd ge tipt, en de Indonesiër Hadijantho. Hadijantho, die niet tot de sterke spelers wordt gerekend, versloeg Prakash met 15- 11 en 15-13. „Hadijantho werd door het duizendkoppig publiek opgejut, waardoor hij boven zijn krachten speelde”, aldus Joke. Misschien dat ik voor hem de aandacht kan afleiden. Natuurlijk geef ik mezelf graag de beste kansen, maar ik beschouw me echt niet als de uitgesproken eerste man. Als er maar iemand van ons kan winnen. Wie dat is, maakt niets uit. Er is in deze dagen door de rest zo goed voor Koppert: „Ik heb daar altijd wel goed gereden, maar onder heel andere omstan digheden dan nu. Nooit zo als favoriet. Er zal dit keer meer op mij gelet worden, dat staat vast. Het hoort er ook bij. En: het is voordelig voor Johnny Broers die in onze ploeg ook een kans heeft om te winnen. PARIJS. Hoewel de regen gisteren in de namiddag met stromen neerviel hebben de favorieten zich geplaatst voor de zestiende finales van de open franse tenniskampi oenschappen in-Parijs. Louk Sanders daarentegen bereikte de derde ronde niet. De Brit Buster Mottram schakelde hem in drie sets uit: 3-6 4-6 1-6. mij gewerkt, dat ik meteen klaar sta om iets voor een ander te doen wanneer die mijn hulp kan gebruiken”. „Ik heb selecties gehad waarbij ik /ie kar moest trekken”, legt de bondscoach uit. „Maar de jongens, die ik nu hier heb, leggen enorm veel spontaniteit en menta liteit vanuit henzelf in de trainingen, En het is natuurlijk ook nodig dat er pijn wordt geleden. Als straks onder de kope ren ploert aan de Italiaanse hemel de conditie niet optimaal is, kunnen we het wel vergeten”. LYON. De Dauphiné Libéré kreeg in het tweede gedeelte van de derde etappe een nieuwe leider: de 23-jarige Belg Clau de Criquielion, die de individuele tijdrit opeiste en een voorsprong had van 32 seconden op zijn landgenoot Daniel Wil lems. De Fransman Christian Seznec, die de leiderstrui moest afstaan, viel terug tot de tiende plaats in de algemene rang schikking. Er is gisteren tot laat in de avond druk vergaderd in Madrid, waar zondag de Grand Prix Formule 1 van Spanje wordt gehouden. Vijftien coureurs, onder wie Jan Lammers, is een boete opgelegd om dat zij in België en Monaco niet op een rijdersbijeenkomst waren verschenen. De Internationale Automobielfederatie wil, dat de coureurs de hun opgelegde boetes betalen, de constructeurs weigeren dat en zeggen, dat de GP van Spanje desnoods niet doorgaat. Henk Nooren is tijdens een springwed- strijd in Hamburg als zevende geëindigd. Op 26 en 27 juli is op het circuit van Zandvoort een extra-motorrace ingelast. In de twaalfde ronde van het West- Europees zonedamtoernooi hebben Van der Wal, Jansen en Drost gewonnen. Clerc speelde remise. Van der Wal gaat aan kop met 22 punten, gevolgd door Jansen (20), Clerc en Drost (beiden 19). De opstelling van Nederland: Pasveer (FC Twente), Pen (Ajax), Schepers (PSV), Bothmer (VVV), Metgod (AZ’67), De Groot (NEC), Van der Meer (AZ’67), Scheve (FC Twente), Van Geel (Ajax), Koolhof (Veen- dam), Lengkeek (Sparta) Adam (MVV), Kaiser (FC Antwerp). De Sokkel, waarop de KNVB-beker die dit jaar door Feyenoord werd gewon nen prijkt, is terug. De op zaterdag 17 mei door Feyenoord in het eigen stadion op Ajax veroverde beker bleek na de uitreiking zijn onderstuk kwijt te zijn. De onbekend gebleven dader heeft de sokkel waarschijnlijk in de nacht van woensdag op donderdag op de middenstip van een van de bijvelden van het-stadion gedepo neerd. ANKARA. Het Nederlandse militai re voetbalteam is in Ankara uitgescha keld voor de eindronden van het CISM- toernooi. De wedstrijd tegen de Turkse militairen werd met 2-6 verloren. De ruststand was 1-3. Kaiser en Pen scoor den voor Nederland. F.’ GRAVE In Olympia’s Ronde van ^'.Nederland heeft het de ploeg van Jan van IErp nooit erg meegezeten. Op het beslis- sende moment was er altijd wel wat, F waardoor de greep op de eindoverwin- L' ning verloren ging. En dat terwijl de F. ploeg al zo’n jaar of tien aan de top staat. ÈATriomfen genoeg, behalve in Olympia’s F "Ronde. Daar hebben in de loop der jaren k'-zelfs cracks als Jan Raas, Henk Lubber s'' ding, Bert Oosterbosch, André Gevers en t Gerrie van Gerwen niets aan kunnen F doen. Deense Lena Kuppen na, zijn door de Indonesische spelers en speelsters van de baan geveegd. Lena Kuppen, die zich te midden van dit Aziatisch geweld zich staande wist te houden, versloeg haar Japanse rivale met 11-4 en 11-2. Björn Born, eerste op de plaatsingsranglijst, had niet de minste moeite met Andres Gomez uit Ecuador. De voor zich sprekende cijfers waren 6-2 6-2 6-1. Voor één geplaatste speler kwam gisteren het einde van het toernooi van Roland Garros. De Argentijn Joseluis Clerc, die als zestiende was geplaatst, ging ten onder tegen de Franse nummer 1 Yannick Noah. Die had daar overigens wel vijf sets voor nodig: 6-4 6-7 6-4 1-6 6-3 hebben zich volgens mij vandaag rustig gehouden om iedereen op een dwaalspoor te krijgen. Ik ben ervan overtuigd dat ze straks genadeloos zullen toeslaan. Ze rij den verschrikkelijk sterk. Plus dat er nog een stel andere sterke concurrenten zijn. Met zo’n jonge ploeg als wij hebben, kun je geen heel peloton tegenhouden De opvallende werklust van Krol en de zijnen is volgens Zwartkruis ook een ge volg van zijn benadering van de spelers. „Achter deze selectie hier in Zeist staat nog een selectie. Daarom kan ik zoveel eisen van de spelers. Zjf weten dat zij hun uitverkiezing tegenover de spelers, die in de wachtkamer zitten, moeten waarma ken. Ze weten ook dat er veel van ze wordt verwacht”. Veranderde samenstelling méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank lijnen. Ik smashte in het begin veel, maar kon dat niet volhouden, want de warmte, de hitte in de zaal vreet aan je conditie”. Bovendien, zo zegt Joke, had Verawaty het voordeel dat zij elke centimeter van de baan kénde. „Zij had ook het fanatieke publiek achter zich”. De voorspoedige gang van zaken heeft René Koppert net als zijn ploegleider Jan Gisbers, die hem ontdekte bij de junioren („Een talentje, dat zag ik meteen”) niet op Vandaar, dat Jan Gisbers in de bespre king, die aan de derde etappe voorafging, zijn renners voorhield dat de oranje trui niet ten koste van alles verdedigd moest worden. „En tegen René Koppert heb ik gezegd dat hij zijn eerste plaats best mocht verliezen, als hij maar zorgde voor in het klassement te blijven. Het belang rijkste was, dat hij niet te nerveus zou worden”. Een overwinning rijker meldde het Westlandse wielertalent, dat steeds meer de aandacht trekt, dat hij er in geslaagd was zijn zenuwen te bedwingen. Op weg naar Grave, waar het peloton in de omge ving van Groesbeek op 50 kilometer van het einde in drie stukken brak, had hij zich moeiteloos gehandhaafd. Alleen bij de enige serieuze ontsnapping van de dag een 30 kilometer lange vlucht van Hane- graaf en de Rus Dedenov was het voor hem even benauwd geweest. „Maar toen er eenmaal georganiseerd gejaagd kon worden, zat ik al weer gauw goed”. hol gebracht. Hij maakt zich nog geen illusies over een goede afloop, wetend dat gebrek aan ervaring hem en de ploeg wel eens zou kunnen opbreken en dat er in Limburg op de heuvels nog een stevige koers wacht. Zwartkruis is toch wat menselijker. Dat er desondanks indrukwekkende series krachttermen op het complex van het KNVB-sportcentrum vallen te beluiste ren, is het gevolg van de geweldige inzet van de spelers zelf. (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) JAKARTA In de kwartfinale dames enkel van de wereldkampioenschappen badminton in Jakarta versloeg gister avond de als kampioene gedoodverfde, superlenige Verawaty nationaal kampi oene Joke van Beusekom met overtuigen de cijfers: 6-11 en 1-11. „Toch waren er mogelijkheden om die eerste set te pakken”, aldus Joke van Beusekom na afloop. Dan zou het spel- beeld wellicht heel anders zijn geweest. Als je de eerste set pakt, gaat het allemaal wat makkelijker en wordt de tegenstand ster nerveus. Maar ik verloor helaas en daarom was het erg moeilijk om die twee de set te winnen, vooral in deze warmte”. Coach Steen Soerensen had Joke va Beusekom met de opdracht om veel te smashen het veld ingestuurd. „Ik moest ook veel op haar forehand spelen. Ik kon Verawaty echter niet in de hoeken druk ken, vooral omdat er vrij veel wind was, In 1977 bijvoorbeeld verspeelde André |3HH®J3evers met 24 seconden de zege, wai HffiHtïébeurde omdat hij I minuut straftijd had jMUK-gekregen wegens het aan de verkeerde kant passeren van een wegmarkering. Het (jl^^^fcaar daarop moest Henk Mutsaars in de oranje leiderstrui de strijd staken vanwe Jï^Kge een gebroken hand en in 1978 kwam jJtBjBert Oosterbosch ten val op het moment hij een grote slag kon slaan. ..En nu", stelt ploegleider Jan Gisbers die met zo opvallend veel succes jaagt op talent on- '|pB|Kder jongeren berustend vast, wanneer gSWhtj de situatie rond klassementsleider Re -'J^Hlné Koppert. zijn nieuwste ontdekking, be kijkt, ..hebben we tegen, dat er twee ster- ,^‘jrke Russische ploegen zijn gestart”. Ondanks liet feit dat Rene Koppert zijn ’jMpositie als oranje-truidrager schitterend benadruk te door met gemak in Grave de <VB|l(jerde etappe te winnen (een spurt in een kopgroep van 45 man) waardoor hij 15 belangrijke seconden bonificatie pakte, fl Vip Kaat Jan Gisbers ervan uit dat de lol niet tot het einde zal duren. „Daarvoor maken, itlSSi de Russen te veel indruk”, zegt hij. „Zei .UwC int u pen- mgs. René Koppert, lijstaanvoerder met 20 seconden voorsprong op de Rus Aavo Pikkoeoes die zijn tijdens de derde etappe in de achterhoede gesukkelde ploegge noot Vladimir Koeznetsov (1.30 min. ver lies) afloste op de tweede plaats, kijkt dan ook met afgunstige blik naar wat concur rerende ploegen. „Bij Amstel”, signaleert hij, „zit Arie Hassink die met zijn grote ervaring de zaken in de koers regelt. En bij Gazelle is Peer Maas de grote regelaar. Wij missen zo’n oudere coureur, die als captain het wedstrijdverloop in de gaten houdt”. De uitslag van de derde etappe is: 1. René Koppert (Erp) 3.17.44 (met tijdverg. 3.17.19), 2. Theo van Tol (Bic) z.t. (met tijdverg., 3.17.34); 3. Bert Wekema (Bat) z.t. (met tijdverg. 3.17.39); 4. Jac van Meer (Gaz) z.t., 5. Dries Klein (Gaz), 6. Dieter Kurzweg (Bro), 7 Aavo Pikoeoes (Sov. 1), 8. Nikolai Koeznetsov (Sov. 2), 9. Tim van Rijs- bergen (Drl), 10. Joeri Katsjirin (Sov. 1). Het algemeen klassement na de derde etappe: 1. Koppert (Erp) 10.57.40. 2. Pikoeoes (Sov. 1) op 20 sec, 3. Logvin (Sov. 1) op 35 sec., 4. Broers (Erp) op 39 sec., 5. Dedenov (Sov. 1) op 54 sec., 6. Hunt (Tra) op 1.05, 7. Tsjelpakov (Sov. 1) op 1.06, 8. Hanegraaf (Ams) op 1 07, 9. Slendebroek (Erp) op 1.08, 10. Katsjirin (Sov. 1) op 1.09, 11. Vonk (Üit) op 1.16, 12 Mutsaars (Dri) op 1.21, 13. Minetti (Ita) op 1.22, 14. Koeznetsov (Sov. 1) op 1.32, 15. Hassink (Ams) op 1.38, 16. Van der Poel (Erp) op 1.39, 17. Boom (Erp) op 1.40, 18. Van Egmond (Uit) op 1.44, 19. Manakov (Sov 2) op 1.56, 20. Prinsen (Gaz) op 2.01. Het eerste gedeelte van de derde etappe, een rit over 104 kilometer van Saint Etien ne naar Vienne, werd gekenmerkt door weinig strijd. De Ier Sean Kelly toonde zich de rapste in de eindsprint van de grote groep. Joop Zoetemelk werd in de middag in de tijdrit over 35 kilometer de grote verlie zer. De Nederlander was sterk favoriet en had ook een goede kans op een ritzege gehad als hij op de door de regen glad geworden weg niet gevaljpn was. Het was weliswaar geen ernstige val, doch Zoete melk was uit zijn ritme. Mede daardoor boekte Criquielion een winst van 1 minuut en 26 seconden op de Nederlander. Dé uitslag van de individuele tijdrit is: 1. Criquielion (Bel) 40.38, 2. Willems (Bel) 41.10, 3. Laurent (Fra) 41.28, 4. De Muynck (Bel) 41.37, 5. Agostinho (Por) 41.38, 6. Thurau (Wdl) 41.58, 7. Kuiper (Ned) 42.02, 8. Zoetemelk (Ned) 42.04, 9. Nilson (Zwe) 42.17, 10. Levavasseur (Fra) 42.18, 14. Lubberding (Ned) 42.31, 15. Maas (Ned) 42.31, 17. Van de Velde (Ned) 43.12, 36. Langerijs (Ned) 43.37. Het algemeen klassement na de derde etappe: 1. Criquielion (Bel) 15.54,56, 2. Willems (Bel) op 54 sec., 3. De Muynck (Bel) op 1.09, 4. Laurent (Fra) op 1.19, 5. Zoetemelk (Ned) op 1.30, 6. Agostinho (Por) op 1.37, 7. Nilssón (Zwe) op 1.45, 8. Martin (Fra) op 1.56, 9. Kuiper (Ned) op 1.58, 10. Seznec (Fra) op 1.59, 11. Levavasseur (Fra) op 2.06, 12. Lubberding (Ned) op 2.08, 13. Thurau (Wdl) op 2.15, 14. Van den Haute (Bel) op 2.16, 15. van Calster (Bel) op 2.22, 22. Maas op 2.48, 24. Van de Velde op 2.54, 37. Langerijs op 4.01. De Italiaan Giuseppe Saronni heeft donder dag de dertiende etappe van de ronde van Italië gewonnen. In de rit over 220 kilometer van Lecce naar Barletta toonde hij zich de snelste in de eindsprint. Algemeen klassement na de dertiende etap pe: 1. Visentini (Ita) 62.56,12, 2. Contini (Ita) op 44 sec., 3. Ruperez (Spa) op 1.22, 4. Panizza (Ita) op 1.53, 5. Battaglin (Ita) op 2.13, 6. Schmutz (Zwi) op 2.56, 7. Hinault (Fra) op 2.58, 8. Knud sen (Noo) op 3.13, 9. Baronchelli (Ita) op 3.46, 10. Moser (Ita) op 3.47. De weer in de Oranje-selectie terugge keerde Arie Haan is een uitgesproken voorstander van een strakke aanpak, om dat er nu niet, zoals destijds in West- Duitsland en Argentinië bij de wereld kampioenschappen het geval was, uitzon derlijke talenten voorhanden zijn, die on der elke omstandigheid een team naar grote hoogten kunnen stuwen. Maar enke le andere spelers voelen niets voor een van boven af opgelegde ijzeren discipline. Zij menen als prof over voldoende verant woordelijkheidsgevoel te beschikken om in Italië goed voor de dag te kunnen komen. Bondscoach Zwartkruis deelt die me ning, al wenst hij rondom zijn selectie wel een vlekkeloze organisatie. Maar daarover straks meer. De Soesterbergse oefenmeester hanteert slechts voor een deel de succesformule van Rinus Michels en Ernst Happel, die van de voorberei ding op de wereldtoernooien van 1974 en 1978 een hel hadden gemaakt. Ook nu werden en worden de Oranjeklanten aan een bijzonder zwaar trainingsprogram ma onderworpen, maar de aanpak van Zorgen maakt de bondscoach zich in middels wel over de dreigende verstoring van de rust binnen zijn selectie tijdens het verblijf in Napels. Tegen zijn wens in logeren er namelijk in het door de KNVB besproken hotel ook enkele journalisten. En dat is, volgens Herman Choufoer, lid van het sectiebestuur betaald voetbal, in strijd met de gemaakte afspraken. Vooral de NOS-televisie moest het ont gelden. Choufoer daarover: „We hadden met de NOS-radio en de NOS-televisie afgesproken dat alleen enkele technici in het Oranje-hotel zouden verblijven. We hadden die afspraak gemaakt, omdat er tijdens de WK in Argentinië een rel was ontstaan betreffende de huisvesting van journalisten. De NOS-televisie heeft de gemaakte afspraken geschonden. Zij heb ben niet één, maar drie kamers in ons hotel besproken. Daarna hebben ook an dere journalisten daaraan het recht ont leend naar ons hotel te kunnen overboeken”. Verslaggever Kees Jansma ontkende namens Studio Sport dat er afspraken waren geschonden. Alleen als de KNVB een hotel totaal zou hebben afgehuurd, zouden er slechts technici in dat hotel worden ondergebracht. Nu de voetbal- bond slechts twee etages heeft gereser veerd, ziet Studio Sport er geen enkel bezwaar in ook de verslaggevers in dat hotel te laten logeren. Studio Sport peinst er dan ook niet over het verzoek van de KNVB om alsnog een ander onderkomen te zoeken, te honoreren. Vanzelfsprekend wensen nu vrijwel al le verslaggevers, die Oranje in Italië zul len volgen, naar het hotel te worden overgeboekt waarin de selectie is onder gebracht. En dat is voor Zwartkruis een onaanvaardbare Choufoer alsnog gaat proberen Studio Sport op andere gedachten te brengen. Mocht hij niet slagen, dan overweegt de KNVB de mogelijkheid naar een ander hotel te verhuizen. Jan Zwartkruis heeft de selectie van het Nederlands Elftal een aantal zware trainingen voorgeschoteld DEN HAAG. De hoofdprijs in de lotto van week 21 moet door drie deelnemers worden gedeeld. Zij zullen elk bruto 215.047,70 ontvan gen. Het resultaat van lotto 21 van 25 mei 1980 is: aantal prijzen: 28.601. Prijzenbedrag. 1.651.587,52 Inleg: ƒ3.259.739,00. Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 215.047,70 ontvan gen., tweede prijs: 7 winpaars, elk bruto ƒ22.119,60, derde prijs: 384 winnaars, elk 604,80, vierde prijs: 9.562 winnaars, elk 32,30, vijfde prijs: 18.645 winnaars, elk 16,60. Het resultaat van toto 21 (normaal systeem) is aantal prijzen: 710. Prijzenbedrag: 133 649,61 (Van onze sportredactie) ZEIST Op de tweede dag van het driedaagse Oranje-trainingskamp in Zeist heeft bondscoach Jan Zwartkruis een van de vele nog resterende proble men voor het EK al kunnen oplossen. Hoewel vanmiddag, na de oefenwed strijd tegen de Rotterdamse zondagama- teurkampioen Xerxes, de twee afvallers aangewezen zouden worden, heeft Feyen- oorder Jan van Deinsen ervan afgezien verder zijn medewerking te verlenen aan het Europese kampioenschap in Italië. Jan Zwartkruis: „Jan van Deinsen speelde de laatste maanden bij Feyenoord uitstekende wedstrijden. Op grond daar van werd hij geselecteerd. Tijdens dit trainingskamp is het er evenwel uitgeko men dat Van Deinsen niet helemaal fit is. Hij kon het verder niet meer opbrengen en heeft afgehaakt”. Door het wegvallen van Jan van Dein sen zal nu alsnog Johnny Metgod (AZ) worden opgeroepen. „Dat is een normale zaak. Metgod was de 23e man en komt nu dus automatisch in aanmerking, al zal ik nog wel moeten afwachten óf hij helemaal fit terugkomt uit Turkije, waar hij mo menteel met het militair team speelt”. Omdat Zwartkruis echter slechts met 20 man naar Oostenrijk en Italië wil afrei zen, zal Metgod plus de afvaller van van daag toch in Nederland moeten achter blijven en op afroep beschikbaar moeten zijn. waardoor het moeilijk werd precisie in mijn spel te brengen. Als je te veel op de hoeken mikt, valt de shuttle buiten de Bij de dames deden zich geen verrassingen voor. De geplaatste Australische Wendy Turnbull schakelde met 7-5 1-6 9-7 de Zweedse Nina Bohm uit. schap badminton lijkt in bijna alle com binaties een Indonesische aangelegen heid te worden. Alle Europeanen, op de J 4.U.7TVV,UV. bruto 65.420,60 ontvangt, tweede prijs 59 win naars, die elk ƒ481,80 ontvangen, derde prijs: 650 winnaars, elk 61,20. ■M-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27