Regering weigert krediet p Kok: Koopkracht geen heilige koe ni Ziekenfondsraad tegen voorstel tarievenwet en don dit noq R si J I Heroïne-cafés in Amsterdam blijven bestaan Reactie op FNV-economen op regering Is in Vrees voor eigen positie Gekraakt pand NT ontruimd door va: politie Delft Produktie van Hi ex- Vereniging voor Waddenzee boos do in industrie hoger Li Appelmoes besmet 2 1980 BINNEN* EN BUITENLAND V R 1 J D A G 30 MEI Meerderheid Voorzitter Openbaar Onderscheiding RlS Projectiel Expo Pendelaars Erkenning Chemici (Va AA riki ren ver eel, de J SS? (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-ENSCHEDE. Omdat gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer is gebleken dat het textielbedrijf Fibrotex-Eurocover niet hoeft te rekenen op een overheids- krediet van twee miljoen gul den, heeft de directie van het bedrijf vandaag het faillisse ment aangevraagd. 5 eS Textielbedrijf Fibrotex vraagt faillissement aan in s WIM KOK (Van onze redactie binnenland) 21 17 11 n toenemende dumping van textielgoederen in Nederland wellicht kunnen tegengaan. Beiroet Tel Aviv Tunis 19 27 22 21 21 13 17 20 21 20 23 15 19 18 15 14 23 16 18 20 17 14 20 13 15 6 14 12 7 11 13 6 14 14 11 11 8 11 11 10 7 8 11 7 9 9 7 10 12 8 4 18 14 0 2 4 17 34 5 0 0 1 10 0 43 0 0 0 0 0.5 0.4 20 4 1 0 0 0 0.1 o 10 naar de overlevingskansen heeft uitgewe zen dat de onderneming in afgeslankte vorm (met rond de tweehonderd werkne mers) wel degelijk toekomst heeft. Minister Van Aardenne betoogde giste ren, in het door de PvdA’er Rienks aange vraagde debat, dat tot dusverre in totaal al elf miljoen gulden in het bedrijf is gepompt en dat aan'alles een eind komt. Rienks stelde dat, gezien het feit dat er 3 miljoen gulden aan een overheidsonder- zoek is besteed, er ook twee miljoen voor het instandhouden van de produktie en werkgelegenheid moet kunnen zijn. Van Aardenne zei verder dat hij de toekomst somber inzag omdat in de eerste drie maanden van dit jaar het verlies tweeëneenhalf miljoen gulden bedroeg en dat ondanks een stijgende omzet. De Tweede Kamer nam overigens een motie van de CDA’er Buikema aan waar in de regering wordt gevraagd nader te bekijken of bepaalde produktie-onderde- len van Fibrotex kunnen worden behou den. Volgens Van Aardenne valt er even wel weinig meer te overleggen. Daarom vraagt de Ziekenfondsraad het parlement wijzigingen aan te brengen De bezwaren concentreren zich op het te vormen Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg, dat taken krijgt die tot dusver uitsluitend aan de Ziekenfonds raad zijn toebedeeld. Hier worden be voegdheden, zoals het beoordelen van de contracten tussen ziekenfondsen en be roepsbeoefenaars, gesplitst die niet te splitsen zijn. Doublures en grote verwar ring zijn in de toekomst te verwachten, zo werd aangevoerd. Spinnerij Nederland, waarbij in diverse produktie-eenheden in Twente 1500 men sen werken, dreigt in ernstige problemen te raken door verminderde afzetmogelijk heden. Dit staat in een gisteren verstuurde telex van de centrale ondernemingsraad en de ondernemingsraden van de onder delen aan de Tweede Kamer. Zij dringen aan op een totaalbeleid voor de Neder- landse textiel. Naar aanleiding van heftige kritiek van Rienks op het beleid van de regering, zegde Van Aardenne gisteren toe zo spoe dig mogelijk een dergelijke „kaderrege ling voor het sectorbeleid” te zullen pre senteren. De minister verwacht deze rege ling binnen een maand aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden. Daarin zal onder meer aandacht worden besteed aan het al lang door Twente bepleite strate gisch minimum voor de textielindustrie, aldus Van Aardenne. Verder zegde de bewindsman toe in Europees verband nader van gedachten te zullen wisselen over maatregelen die de Vooral de vakbeweging had geen goed woord over voor het wetsvoorstel, omdat het bedrijfsleven, dat wel de gelden moet verstrekken voor de gezondheidszorg, in het nieuwe tarievenorgaan niet is verte genwoordigd. Dit bezwaar en vele andere zijn eerder aan de Tweede Kamer ken baar gemaakt door de groeperingen apart en ook door de Ziekenfondsraad als ge heel, laatstelijk nog in januari van dit jaar. De FNV verwacht overigens dat er de komende maanden sociale onrust zal ont staan aan het sociaal-economische front als de werkgevers in een aantal bedrijfs takken zich niet inschikkelijker gaan op stellen tegenover de vakbondsverlangens. waardoor toch nog enige samenhang in het beoordelen van tarieven en andere besluitvorming kan worden verkregén. Dat zou kunnen gebeuren doordat het Centraal Orgaan in allerlei zaken pas be slissingen kan nemen nadat het de Zie kenfondsraad heeft gehoord dan wel ver plicht wordt om advies te vragen aan de Ziekenfondsraad. Deze poging tot amendering werd ge- schets als „redden wat te redden valt”. Er waren gisteren ook enige positieve geluiden uit de textielsector te beluiste ren. Het bestuur van Nijverdal-ten Cate heeft de ondernemingsraad van de be dreigde dochter Ten Cate Fashion laten weten dat het concern bereid is 130 van de 500 arbeidsplaatsen te redden. DEN HAAG. De Keuringsdiensten van Waren in Den Haag en ’s-Hertogen- bosch onderzoeken momenteel een partij appelmoes Van Jonker Fris. Deze is naar het schijnt besmet met een aan de giftige stof fenol verwante stof. De deskundigen zijn het er inmiddels over eens dat het in ieder geval geen fenol is. Gevaar voor de gezondheid is er niet, want de appelmoes verspreidt een dermate weerzinwekkende geur, dat niemand ervan zal eten. De Keuringsdienst van Waren in Den Haag werd door een consument geatten deerd op de besmette appelmoes. Volgens de klager zou het gaan om fenol, dat vaak als desinfecterend middel wordt gebruikt. De werkgelegenheid voor chemici ziet er voorlopig gunstig uit. Dat blijkt uit een enquête op de arbeidsmarkt van de Ko ninklijke Nederlandse Chemische Vereni ging. Minimaal zullen er zowel dit jaar als volgend jaar 380 vacatures ontstaan van chemici met een academische opleiding, terwijl dit jaar ongeveer 350 en volgend jaar ongeveer 280 afgestudeerden be schikbaar komen. De bestuursraad van de Unie van Be ambten, Leidinggevend en Hoger Perso neel heeft gisteren in Utrecht Jos Werkho ven benoemd tot voorzitter. Hij volgt Leo Serto op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. De explosieven opruimingsdienst is er gisteren niet in geslaagd om de in Spijker- nisse gevonden V-l geheel onschadelijk te maken. Niet alle ontstekingen konden worden verwijderd. Het projectiel, dat zo is beveiligd dat er niets meer mee kan gebeuren, is vanmorgen vanuit Stellen dam in zee gedumpt. De 31 gezinnen die gistermorgen hun huizen moesten verla ten uit voorzorg konden in de loop van de middag terugkeren. Het eind vorig jaar opgerichte landelij ke comité verminderipg belastingdruk eist van minister Van der Stee van Finan ciën volledige openbaarmaking van het rapport van Bijsterveld over belastingont duiking. Gebeurt dat niet binnen veertien dagen, dan stapt het comité naar de rech ter om de openbaarmaking af te dwingen. Dit staat in een brief die gisteren aan de minister is verzonden. Lu sprei De re bi ker t gen sche herhi schij: berei B] de s Sov; Eun n o windst. wnw w zw ozo verand. w z wzw o w nw wnw wnw w wnw nw nw wnw nw w windst. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT-NOORDWIJKER- HOUT. FNV-voorzitter Kok vindt niet dat men onder alle omstandighe den handhaving van de koopkracht tot aan het inkomen van de modale werknemer, tot heilige koe kan ver klaren. BR In ei dagb niste: zich inzak mie ning linge: Sja deze aan neme In lijke ren a de vr ter E werd een b optrei zonda zegelt men heb be De teren langs Weizn Weizn De o] Vice-i gespn blijvei minisl nw het weer <- 2 2 12 12 3 3 7 10 0 9 1 Hoewel het naar schatting van de fabri kant om ongeveer 5000 blikken gaat, zijn er geen andere meldingen van vieze appel moes binnengekomen. De varende exportmanifestatie Holland Expo naar het Verre Oosten gaat toch door. De overheid zal hiervoor een subsi die verlenen van 7,2 miljoen gulden, die de kosten voor bijna de helft dekt. Enige tijd geleden was er nog sprake van dat de manifestatie niet door zou gaan wegens gebrek aan belangstelling van het be drijfsleven. Inmiddels hebben zich echter meer dan 70 bedrijven aangemeld. HIL De Ni me w ging v tussen Dat ze ren vc Serg Agt d< tussen hbo n: zei ov< Defens het re haar ir woensi Waan reis na Werkgevers en werknemers in het kap- persbedrijf willen dat de vakopleidingen die zij verzorgen, zo spoedig mogelijk door de overheid officieel worden erkend. Dat is nodig om de bedrijfstak te bescher men tegen werkloosheid en beunhazerij, aldus een verklaring van de vakraad voor het kappersbedrijf, waarin personeel en werkgevers zijn verenigd. Een meerderheid van de Nederlanders is voor economische en diplomatieke maatregelen tegen Iran om de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars te bewerk stelligen. Dat blijkt uit een enquête die eind april door het NIPO is gehouden onder 1107 Nederlanders. Daarvan was 53 procent voor sancties, 32 procent tegen, terwijl 15 procent geen oordeel had. HARLINGEN (ANP). Het kabinet blijkt voorbij te gaan aan de voorwaarden die de Tweede Kamer heeft gesteld rond de definitieve beslissing omtrent aardgas onder Oost-Ameland. Dit heeft de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee gesteld in een brief aan de voorzit ter van de bijzondere Kamercommissie voor de Waddenzee. De Tweede Kamer, aldus de vereniging, heeft tot twee keer toe uitdrukkelijk ge vraagd om van de resultaten van de pla nologische werkcommissie, over de keuze van de winningslokatie, op de hoogte te worden gesteld vóór het kabinet een defi nitieve beslissing zou nemen. Dit is niet gebeurd. De Waddenzeevereniging betreurt het dat nu blijkbaar definitief gekozen is voor een lokatie op Ameland zelf. Die keuze is gebaseerd op een onvolledig onderzoek. De mogelijkheid van een lokatie op de Noordzee is niet zorgvuldig onderzocht, hoewel de Tweede-Kamerfracties van WD, CDA, PvdA en D’66 daar wel uit drukkelijk om hadden gevraagd, zo stelt de organisatie. (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De Ziekenfondsraad heeft zich gisteravond unaniem uitgesproken tegen het wetsontwerp dat de totstandkoming van de tarieven in de gezondheidszorg wil regelen. De raad vindt dat dit voorstel, dat volgende week in de Tweede Kamer wordt behandeld, zijn positie aantast dan wel uitholt en dat er een grote onoverzichtelijkheid dreigt te ontstaan. Hij reageert daarmee op uitlatingen van FNV-economen die erop neerkomen dat de vakbeweging een keus moet maken tussen koopkracht en werkgelegenheid. De FNV-voorzitter schrijft verder dat er voor het eind van het jaar een stuk komt waarin de „marsroute” voor de komende jaren wordt uitgestippeld. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg niet ontvangen zw. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. regen mist zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. niet ontvangen zw. bew. Ms een zak vodden wordt een van de krakers uit het Delftse pand gesleept. Dat hangt af van de zekerheid of een koopkrachtoffer ook voldoende werk op levert en van de vraag of de prijs die de mensen daarvoor moeten betalen, eerlijk wordt verdeeld. Daartoe is herverdeling van inkomens en vermogens en aanpak ken van de oliewinsten noodzakelijk, al dus Kok in de FNV-vakbondskrant van deze week. He deni: Volk rikat Chin offer veld: tuigt dars; grot< proe com: amb, De trans de 1 aanv ter I ken Weer in binnen- en buitenland zw. bew. regen regen regen regenbui zw. bew. h. bew. regen onbew. regen. 1. bew. niet ontvangen zw. bew. mist h. bew. 1. bew. regen zw. bew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. mist zw. bew. regen onbew. windst. nw windst. wzw nw ono w zw o o w zw windst. DELFT (ANP), r- De Delftse politie heeft gistermiddag een gekraakt pand aan de Oude Delft ontruimd. De ongeveer vijftien krakers, die lijd zaam verzet boden, werden in politie wagens afgevoerd en enkele tiental len meters verder weer vrijgelaten. Het pand, eigendom van de beleg gingsmaatschappij Robere BV, werd begin maart gekraakt. Ongeveer veertien dagen daarna drong een knokploeg het huis binnen en ging de krakers te lijf. Daarbij werd één kraakster gewond en hield de politie zeven leden van de knokploeg aan. De eigenaar spande een kort ge ding aan tegen de krakers en won dit. Met het rechterlijk bevel tot ontrui ming in de hand verzocht de deur waarder de krakers gisteren het pand te verlaten. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan kwam de politie in actie. Enkele krakers van de woensdag door de Maastrichtse politie ontruim de panden aan de Hondstraat, heb ben gisteren samen met sympathi santen gedurende drie uur drie leeg staande woningen aan de Capucij- nenstraat in Maastricht gekraakt. De politie maakte een eind aan de actie. Zij nam acht van de krakers mee naar het bureau om proces-verbaal op te maken wegens overtreding van het anti-kraakartikel van de politie verordening. AMSTERDAM (ANP). Burge meester en wethouders van Amster dam zijn van plan de zes opvangcafés voor heroïneverslaafden voorlopig te handhaven. Dit schrijven zij in een nota over drugshulpverlening voor de jaren 1980-1984. In hun oorspron kelijke opzet zouden de opvangcafés slechts een jaar functioneren. Volgens B en W is in de caféachtige ruimten het georganiseerd handelen in hard drugs drastisch teruggedron gen. Het aantal bezoekers bedraagt op vrijwel alle uren van de dag tussen de 150 en 200. Hulpverleners hebben er te allen tijde toegang, wat volgens B en W tot gevolg heeft gehad dat verschillende verslaafden zijn opge nomen in hulpverleningspro gramma’s. Ook de methadonbus wordt ge handhaafd. In de 10 maanden dat de bus functioneert, hebben zich 580 personen aangemeld. Momenteel be zoeken 150 verslaafden de bus dage lijks en 135 ongeveer een keer in de week. Met de hulpverlening aan drugsverslaafden is in Amsterdam een bedrag gemoeid van ruim 13.5 miljoen gulden. De gemeente Rotterdam moet har de maatregelen treffen om de drugs verslaving van vooral Surinamers op en rond de Kruiskade aan te pakken. Het zal een aantal jaren duren voor een betere hulpverlening van de grond komt, want de problematiek is zeer complex. Dit zei de Rotterdamse wethouder van sociale zaken, me vrouw Schmitz, gisteren bij de pre sentatie van het rapport over het hulpverleningsproject Kwakoe. De beleidsvoorstellen die uit het rapport voortvloeien, worden in september in de gemeenteraad behandeld. Md «5 .d «S gÜ 9 9 9 10 9 10 8 9 9 8 -0 Het bestuur heeft een plan van de on dernemingsraad geaccepteerd. Dat houdt een continuering in van bepaalde com merciële activiteiten die zijn gericht op een afgebakend marktsegment in de bo- venkledingsector en voortzetting van de specifieke fmishing-activiteit van het be drijf in Almelo, De weef- en veredelings- capaciteit in Oldenzaal zal echter worden stopgezet. (,Het wordt mogelijk een warme zomer en nazomer”, aldus Kok gisteren op het fusiecongres van de Voedingsbonden NW en NKV in Noordwijkerhout. Nederlanders die voor hun werk pende len naar West-Duitsland zullen daar bin nenkort geen belastingnadeel meer van ondervinden. Er wordt gewerkt aan ge lijkstelling van het belastingsysteem. Voor een werknemer met een modaal inkomen kunnen de nieuwe bepalingen ongeveer 200 gulden per maand aan belas ting schelen. De gelijkstelling zal gelden met een terugwerkende kracht tot 1 janu ari vorig jaar. ISL, luchtn teren i dat hij opgerc telijke 0el-ha De v burger den er tribun: Hét PPR-Tweede-Kamerlid Waltmans wil van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken weten op wiens voor dracht de Zuidafrikaanse hoogleraar prof. Paap is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook vraagt Waltmans of het bericht in een Zuidafrikaanse krant juist is dat de Ne derlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, bij het uitreiken van de onderscheiding, heeft gezegd dat Paap zijn lintje kreeg om de culturele betrekkingen tussen Zuid- Afrika en ons land te verbeteren. Die uitspraak is volgens het Kamerlid in strijd met het voornemen van de regering het cultureel verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Volgens Kok proberen werkgevers in een aantal sectoren dit CAO-jaar zonder veel problemen door te komen door zich achter de loonmaatregel te verschuilen. Zo’n opstelling helpt niets, het roept al leen maar onrust op bij de werknemers. Als er branden ontstaan door de houding van werkgeverszijde dan ?ullen we die niet blussen. We laten onze leden niet van ons vervreemden, aldus Kok. Volgens FNV-vice-voorzitter Wim Spit dreigt de Sociaal-Economische Raad (SER) af te takelen tot een vrijblijvend praatclubje. De SER is een adviesorgaan van de overheid, maar volgens Spit neemt deze regering adviezen van dit orgaan niet serieus. Voorbeeld daarvan, aldus Spit in de vakbondskrant, is het doorzetten van de loonmaatregel, die voor de FNV aanlei ding was om het werk in een aantal SER- commissies op te schorten. Het is de vraag of het kabinet-Van Agt nog verstrekkende bezuinigingen moet treffen voor de begroting voor 1981. Aan gezien de regering nog maar tot mei vol gend jaar in functie is, is het verstandig eerst het oordeel van de kiezers te vragen. Dat zei CNV-voorzitter Van der Meulen gisteren voor de NCRV-radio. Hij zei verder dat bij de bezuinigings plannen voor 1981 niet moet worden uitge gaan van een nieuwe loonmaatregel. „Er moeten mogelijkheden worden geschapen dat de verantwoordelijkheid blijft liggen bij werkgevers en werknemers”, aldus Van der Meulen. De Ziekenfondsraad doet een beroep op de Tweede Kamer het wetsontwerp te wijzigen. Maar ook dan, zo werd uitdruk kelijk gesteld, zullen alle bezwaren nog niet zijn weggenomen. Diverse groeperin gen in de raad lieten duidelijk blijken grote moeite te hebben met het stelsel van tariefregelingen dat staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) heeft ontworpen. DEN HAAG (ANP). De industriële produktie in ons land is in de eerste maan den van dit jaar geleidelijk omhoog ge gaan. In januari lag de produktie onge veer 3,5 procent hoger dan in december. In februari en maart steeg de produktie telkens ongeveer driekwart procent. In maart lag de produktie op een ongekend hoog niveau. Zij lag toen ongeveer 4,5 procent hoger dan het gemiddelde over vorig jaar. Dit blijkt uit de hoeveelheidsindexcij- fers van de produktie per werkdag die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft samengesteld. Voor maart bedraagt het indexcijfer 118, het hoogste cijfer tot dus ver. Voor februari was het 117, voor janu ari 116 en voor december 112. Het maand- gemiddelde van vorig jaar was 113. De Textielgroep Twenthe verwacht voor dit jaar een hogere omzet met een positief resultaat, zo blijkt uit het jaar verslag. Vorig jaar werd een winst be haald van 863.000 gulden. 26 22 ZATERDAG 31 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.23 uur, onder 21.49 uur Maan op 23.09 uur, onder 06.59 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 05.30 uur en 17.55 uur Laagwater 01.16 uur en 13.34 uur Dit betekent het ontslag van alle 365 personeelsleden vah Fibrotex, de enige werkmaatschappij die nog is overgeble- ‘ven van de failliete Nederlandse Bontwe- verij. Fibrotex maakt dekens en gor dijnen. Directeur Heutink en de vakbonden vin den de handelwijze van regering en parle ment onbegrijpelijk aangezien een met overheidsgeld gefinancierd onderzoek Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI Enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten gemiddeld over Neder land: Aantal uren zon 0 tot 8 Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. WEERRAPPORTEN Ütc ca> 15 16 18 20 16 16 14 20 15 15 12 Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas niet ontvangen onbew h. bew.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2