Weer verzoek bijeenkomst V-raad Lekkerkerkers krijgen volledige vergoeding commissie naar Lemberg Benzine drie o siegerslaarlem Damiate Pers Advocaat Menten wil I bulthaup onze ieuwe keukens gezien?Nee? jammer! maar het kan nog. Regering en Kamer besluiten: van cent goedkoper vormen commissie IJmuider Courant vi FBI: complot tegen Jordan Gijzelaar politieagenten nu voorgeleid Gijzeling pas na 20 juli in parlement Iran Leger en kabinet in Zuid-Korea Stukken bestuderen in Sovjet-Unie Door opdracht bij RSV voor 5 jaar werk Inzameling voor politie brengt 70.000 gulden op Brand op zolder van ziekenhuis „Compensatie overwicht Warschau-Pact KANTOORSTOELEN 23 4 BENNEN- EN BUITENLAND 1980 M E I 3 0 VRIJDAG 1 Sti V ei ze V d( tii pi ze ox nt g« Vc st. ve de dc V (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD-JOHANNES BURG. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren opnieuw een kleurling neergeschoten. De agenten openden het vuur toen ze er niet in slaagden een groep demonstrerende kleur lingen, die stenen wierpen naar auto's die door blanken werden bestuurd, te ver spreiden. Gekleurde betogers opnieuw beschoten te (Van onze redactie binnenland) ADVERTENTIE) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (ADVERTENTIE) Nieuw NAVO-wapen tegen tanks (Van onze redactie buitenland) 155,00 ROTTERDAM. Er moet een Nederlandse commissie naar de Sovjet- Unie gaan, om daar stukken te bestuderen die kunnen aantonen dat de 81-jarige Pieter Menten nooit betrokken is geweest bij oorlogsmisdrijven in 1941 in Polen. De oproerpolitie in Kaapstad is ver sterkt met eenheden uit het gehele land. De Zuidafrikaanse regering heeft gewaar schuwd dat desnoods veiligheidstroepen tegen de kleurlingen zullen worden inge zet. De organisatoren van de nu zes weken durende scholierenstaking in Zuid-Afri- ka, het zogenoemde comité van 81, riep de Volgens William Perry, de Amerikaanse onderminister van Defensie voor onder zoek en techniek, zal een nieuwe generatie precisie-geleide wapens, die in hoog tem po worden ontwikkeld, „een revolutionair fers gevallen. Twee brandweermannen raakten door de rook bedwelmd. Het gebouw van de afdeling neurologie van het ziekenhuis moest in allerijl wor- Perry zei dat deze wapens een omwente ling teweeg zullen brengen in de slagveld tactiek, net zoals de intercontinentale bal listische raketten met verscheidene kern koppen (MIRV’s) de strategische oorlog voering drastisch hebben beïnvloed. „Wij hebben dergelijke systemen al ge bouwd en getest”, zei hij. „Ik praat niet Bovendien, zo zei hij, zou een aanvals- brekersysteem slechts beperkte waarde hebben voor de Sovjet-Unie want „zij zijn degenen die 40.000 tanks hebben, en zij zijn degenen die zullen proberen een blitz- krieg-aanval te ondernemen, wij niet”. den ontruimd toen vannacht de brand uitbrak. Achtenvijftig patiënten, onder wie 24 pas geopereerde kinderen, moesten worden geëvacueerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vandaag zijn geen neurochirurgische operaties uitgevoerd. De operatiekamer zelf heeft overigens geen schade opge lopen. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van te ha ve se de mi ga bu co Ve ee be bu di< tei HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewtjks E. Koning VI werl vaas is b begi Eelk nog beta lout< De succ< van ren) oorsj rnogi te tjr na o] modi haak De a; derdi uitge van I dei Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 TEHERAN (AFP/UPI/DPA). Het nieuwe Iraanse parlement zal niet voor 20 juli toekomen aan de behandeling van de kwestie van de gegijzelde Amerikanen in Iran. Dit blijkt uit een mededeling van de tijdelijke voorzitter van het parlement, Sahabi. De kwestie zal met een aantal andere belangrijke zaken moeten worden voorge legd aan het parlement door de nog te kiezen nieuwe regering, terwijl deze enke le weken voorbereidingstijd nodig zal hebben, aldus Sahabi. In Meshad, Oost-Iran, hebben onbeken den gisteren enkele schoten gelost op een gebouw waarin een aantal van de gegijzel de Amerikanen verblijven. In Koerdistan hebben leden van de Revolutionaire Gar de een beleg door Koerdische opstande lingen van de stad Baneh doorbroken, zo is meegedeeld. Na de islamitische landen hebben nu ook de Afrikaanse landen een officieel verzoek ingediend bij de Verenigde Naties voor een spoedvergadering van de Veilig heidsraad om de situatie in Zuid-Afrika naar aanleiding van de rellen van de afge lopen dagen te bespreken. De Verenigde Staten hebben het neerschieten van kleur lingen door de Zuidafrikaanse politie ver oordeeld, terwijl de Zuidafrikaanse bis schep Desmond Tutu, voorzitter van de raad van kerken in dat land, heeft ge waarschuwd dat de regering in Pretoria „aanstuurt op een bloedbad”. FORT WAYNE (UPI). De federale Amerikaanse recherche (FBI) heeft ver klaard over aanwijzingen te beschikken die aantonen dat de aanslag op Vernon Jordan, een ijveraar voor burgerrechten voor negers, gepleegd is in het kader van een samenzwering. v De politie blijft dit ontkennen. Presi dent Carter heeft gezegd dat de aanslag „bewust is gepleegd”. Jordan ligt zwaar gewond in een ziekenhuis, maar is, naar verluidt buiten levensgevaar. CHARLESTON. Rijn-Schelde-Verol- me (RSV) heeft opdracht om voor een Amerikaans bedrijf tot 1985 voor een be drag van 800 miljoen gulden 200 geavan ceerde kolengraafmachines te bouwen. Hiermee is tot 1985 voor 1500 man werk per jaar verzekerd. Aan de ontwikkeling van deze machines is door RSV vier jaar gewerkt. „Daarmee liggen we jaren voor op onze concurrenten”, aldus ir. A. Stik ker, president van de Raad van Bestuur van RSV. Thans is men al weer bezig om de machine verder te verbeteren, waar door meer mogelijkheden ontstaan. Eind van dit jaar zullen de eerste vijf nieuwe machines worden afgeleverd, ge volgd door 25 in 1981 en 36 tot 50 in de daarop volgende jaren. Tot uiteindelijk in 1985 op een exclusieve basis voor de Ame rikaanse markt de eerste 200 machines zijn geleverd”, aldus ir. Stikker. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zoals gisteren al in een deel van de oplaag van deze krant werd bericht, wordt voor het eerst sinds jaren de benzine goedkoper. Met ingang van zondag hoeft voor een liter benzine bijna drie centen minder te wordsn betaald. Een liter super wordt 148,8 cent en norma le benzine 145,4 cent. Ook andere oliepro- dukten worden goedkoper. Uitzondering; op de reeks prijsdalingen is LPG (auto- gas). Dat wordt 0.4 cent per liter duurder. Belangrijkste reden voor de prijsdalin gen is de koersdaling van de dollar in de periode 15 maart en 15 april. Omdat de olieprijs in dollars wordt uitgedrukt, wordt olie voor de Nederlandse gulden goedkoper als de dollar ten aanzien van diezelfde gulden in prijs daalt. Volgens een systeem, dat de naam „aan- valsbreker” draagt, wordt een grotere granaat of een raket in de algemene rich ting van een vijanderlijke kolonne afge vuurd. Deze laat dan bij ontploffing veer tig of meer geleide bommen los, die met hun sensors en computers afzonderlijke doelen opzoeken. effect hebben op de tactische slagveld- oorlog”. Veruit het belangrijkste van de nieuwe wapens, zo zei Perry in een interview, zijn de zogenoemde „slimme bommetjes”, die met dodelijke nauwkeurigheid gericht kunnen worden op tanks en voertuigen. De Warschau-pact-troepen hebben een numeriek overwicht van drie tot vier te gen één op de NAVO-troepen wat betreft tanks en andere pantservoertuigen. Het geheim van genoemde bommetjes is een infra-rood- of radarsensor, die niet groter is dan een pakje sigaretten, en een compu ter van dezelfde grootte die het explosief tijdens de vlucht bestuurt. Samen kunnen ze gemonteerd worden in de neus van een kleine bom of een artilleriegranaat. Pefty zei dat de Sovjet-Unie tenminste vijf jaar achterstand op de Verenigde Staten heeft wat betreft de miniaturisatie- technieken die nodig zijn voor dergelijke wapens, en die achterstand wellicht nooit zal goedmaken. over theoretische denKUeeiucu. Ik zeg mei dat ze tanks meteen tot verouderde wa pens maken maar ze zullen de NAVO een belangrijke gelijkmaker verschaffen”. kleurlingen gisteren op het niet aan sturen op confrontaties met de politie. Zesduizend zwarte arbeiders van het textielbedrijf Frame in Durban zijn op staande voet ontslagen omdat zij deelna men aan een staking. Drie vertegenwoor digers van de vakbond zijn wegens deze staking gearresteerd. De werkers eisten een loonsverhoging. In Durban heeft de politie traangasgranaten gebruikt om een eind te maken aan gevechten tussen sta kers en werkwilligen, zo is meegedeeld door plaatselijke kranten. In Kaapstad is door zwarten en kleurlin gen een boycot van vlees uit abattoirs en koelhuizen afgekondigd, omdat enkele honderden werknemers van deze bedrij ven onlangs zijn ontslagen. Ook zij waren betrokken bij een staking. Door middel van de boycot willen de arbeiders berei ken dat de ontslagenen weer in dienst worden genomen en dat de regering hun vakbonden erkent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-LEKKERKERK-MAARSSEN. Regering en Tweede Kamer vinden dat de bewoners van de wijk Lekkerkerk-West die als gevolg van de bodemvergiftiging hun huizen moeterj verlaten, recht hebben op een volledige schadevergoeding. Dit bleek gisteren in het debat over deze kwestie, dat in de Kamer werd gehouden. Ook diverse bijkomende kosten kunnen op de overheid worden verhaald, mits deze aantoonbaar zijn. De kosten komen voor rekening van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. De regering zal nog bekijken in welke mate de gemeente Lek- kerkerk kan bijdragen in de kosten. Een medisch onderzoek van de 871 in woners van Lekkerkerk-West heeft uitge wezen dat geen van hen op welke wijze dan ook besmet is door de gifstoffen die in de bodem onder deze wijk zijn aange troffen. Op een partijbijeenkomst in Lekker- kerk heeft D’66-fractieleider Terlouw gis teravond gepleit voor oprichting van een fonds voor milieuschade. Dit zou vergoei- dngen moeten kunnen geven aan milieu- slachtoffers zoals in Lekkerkerk indien die schade op niemand kan worden ver haald. Hij noemde de stad overigens „het Harrisburg van Nederland”. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Dit verzoek heeft de raadsman van Menten, mr. De Liagre Böhl, gedaan tij dens de zesde dag van het proces-Menten in Rotterdam. De rechtbank zal dinsdag over dat verzoek een beslissing nemen. (Van onze redactie binnenland) OOSTBURG. De 37-jarige Belg uit Wachtebeeke, die gistermiddag twee Zeeuws-Vlaamse politiemensen ruim drie uur in gijzeling heeft gehouden, is van daag aan de officier van justitie in Middel burg voorgeleid. De gijzeling van de twee wachtmeesters van de rijkspolitie, 59 en 25 jaar oud, begon óm half vier, toen zij de Belg, die in een campingwagen reed, in Breskens had den aangehouden. De Belgische camping bus werd gezocht, omdat deze aan een faillissement was onttrokken. Onder het mom zijn papieren uit de auto te willen halen, wist de Belg een automatisch flo- bert-geweer te pakken, waarmee hij de twee politiemannen bedreigde en ontwa pende. Een derde politieman, die dit zag gebeuren, sloeg groot alarm. Inmiddels was de campingbus met aan het stuur een van de gegijzelde politie agenten richting Belgische grens vertrok ken. De Belg, die via een mobilofoon zei te willen onderhandelen, vroeg een auto of een boot, waarmee hij met de twee gegij zelden zou kunnen vertrekken en een vrij geleide. Toen dat werd geweigerd en de Belg van zijn zelfmoordplannen was afgepraat, gaf hij zich huilend gewonnen en overhan digde de man in het begin van de avond zjjn wapens aan de politie. Dat zal gebeuren na het verhoor van prof. Ruter. De raadsman had aanvankelijk, op 8 mei, aan het ministerie van Justitie ge vraagd om de Russen te verzoeken een in 1944 opgesteld rapport door- te sturen naar de Rotterdamse rechtbank. Volgens de advocaat is dat verzoek op het ministe rie van Justitie blijven liggen omdat men, na overleg met Buitenlandse Zaken, vond dat de rechtshulp uit Rusland niet overvraagd mocht worden. De advocaat vindt dat de getuige-des- kundige Van de Leeuw, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, samen met de Am sterdamse hoogleraar Ruter en de tolk Russisch Veder naar het Russische Lem berg moeten gaan, om daar de bewuste stukken in te zien en verslag uit te bren gen aan de rechtbank. Het gaat om een onderzoek dat de Rus sen in 1944 hebben ingesteld na de herove ring van het gebied waarin het dorp Pod- horoce ligt. In dat dorp zou Pieter Menten zijn oorlogsmisdrijven hebben begaan. De namen Podhoroce en Menten komen vol gens de raadsman echter in die stukken in het geheel niet voor. De getuige-deskundi- ge Van de Leeuw verklaarde vanmorgen op de rechtszitting, dat die stukken echter geen definitief antwoord kunnen geven op de vraag over Mentens betrokkenheid bij de executies, omdat men niet alle dorpen in het gebied langs is gegaan. UTRECHT. Twee felle uitslaande branden hebben de afgelopen 24 uur een zolderverdieping van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht en een deel van de zevende verdieping van een kantorencom plex in Hoog Catharijne in Utrecht ver woest. Bij de branden zijn geen slachtof- SEOEL-WASHINGTON (UPI/Reuter). De president en de regering van Zuid- Korea zullen samen met de legerleiding in dat land een nationale commissie vormen die het land tijdens de staat van beleg moet besturen. Dit is uit welingelichte bronnen in zowel Seoel als Washington vernomen. Een van de leden van de commissie zou Tsjoeng Doewhan zijn, op de president na de machtigste man in Zuid-Korea tijdens de staat van beleg. Een van de eisen van de opstandelingen in het land was, dat deze man zou vertrekken. In de Zuidkore- aanse stad Mopko, dichtbij Kwanjoe, werd gisteren .opnieuw massaal gedemon streerd tegen Tsjoeng en de staat van beleg. De verbindingen met deze stad zijn vrijwel geheel afgesneden door voortdu rende ongeregeldheden. De provincie Zuid-Holland heeft in an derhalve week 250 illegale stortplaatsen ontdekt in de Krimpenerwaard. Een spe ciale milieucommissie van de provincie bleek gisteren in een gesprek met de geo graaf Donker, die tien jaar geleden al voor de in het afval schuilende chemicaliën waarschuwde, te geloven dat er wellicht duizenden van deze illegale stortplaatsen zijn. Met beperkt zich voorlopig tot een onderzoek van hetgeen zich in de gevon den 250 afvalkuilen bevindt. In de bodem van een van de drie legale stortplaatsen bij een Vechtbocht tussen Maarssen en Oud-Zuilen zijn vijf vaten met een nog onbekende chemische stof gevonden. Eerder waren kleine hoeveel heden gifstoffen aangetroffen. Volgens de provincie Utrecht bestaat er geen gevaar voor nabijgelegen waterwingebieden van de stad Amsterdam. De gemeente Amersfoort gaat volgende week een onderzoek instellen naar moge lijke aanwezigheid van chemisch afval nabij een waterwingebied. Het zou gaan om xyleen, een chemisch afvalprodukt van een tapijtfabrikant. De vaten zullen met metaaldetectoren worden opgezocht. In het Utrechtse Griftpark is bij nadere onderzoekingen op een aantal plaatsen een hoge concentratie van het giftige tolu een aangetroffen. Het betreffende terrein was vroeger een vuilstortplaats. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ruim 200 paardede- kens en 300 bloemstukken zijn het resul taat van een spontane actie onder het motto „goed dat er politie is”. De actie werd georganiseerd door de Almelose me vrouw Luitzs, die na de rellen van 30 april in Amsterdam, een rekeningnummer opende waarop Nederlandsers geld kon den storten voor de politiemannen, die op de inhuldigingsdag in Amsterdam dienst deden. In totaal werd 70.000 gulden gestort. Volgens hoofdcommissaris Sanders heeft mevrouw Luitsz bij de Amsterdam se politie in de roos geschoten. Een brandweerman die bedwelmd is geraakt door de rook van de brand in het Utrechtse academisch ziekenhuis wordt per brancard weggedragen BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) ger maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal WASHINGTON. De NAVO- troepen zullen wellicht over een jaar of vijf het enorme overwicht aan tanks van het Warschau-pact kunnen compenseren met een nieuw wapen ter grootte van een pakje sigaretten, aldus topgeleerden van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van De fensie. BENNEBROEK, Rijksstraatweg 29, tel. 02502-6624 Aan verbindingsweg Haarlem - Heemstede - Bennebroek Tegenover meubelzaak voor (bij) de stoplichten. Vrijdag 'koopavond. Maandagmorgen gesloten Het slachtoffer, een 22-jarige man, werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Een dag eerder werden twee schoolkinde ren gedood door politiekogels bij ongere geldheden. Beide schietpartijen vonden plaats in voorsteden van Kaapstad. 15,90 45.85 60,00 180,70 233,00 0.80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4