W oon wagenbe woners blijven in IJmond r Voorbereidingsbesluit kapstok voor nieuwe golf van kritiek Oude voor jubileumvaas tegen afgifte van bouwvergunning Steun voor beleidslijnen sociaal-cultureel werk Bezwaarschrift krachtens wet AROB „Geen training door legertje Amerikanen” „moedervorm” basis 1 p 'ife- 4 IJMOND 19 8 0 30 M E I 5 MOTIE-SCHOONDERGANG ILLUSTREERT GROEIEND ONBEHAGEN Handvat (Van een onzer verslaggevers) TIJDELIJKE STANDPLAATSEN IN WIJK AAN ZEE POSITIE STISA VOORALSNOG MISTIG BOUWPLAN KIEFTENDELLAAN Stap terug naar vooroorlogse stijltraditie r STICHTING SANTPOORT TEGEN HOOGBOUW TERRASWEG l Illegalen mogelijk tot 13 juni in IJmuiden stemmen aanvaard werd door de Velsense raad. Teleurgesteld VELSEN. De ministers van Volksgezondheid/Milieuhygiëne en van Sociale Zaken worden op zeer korte termijn namens het Velsense gemeentebestuur bena derd met een verzoek om afgelas ting van de voorgenomen dum ping van radioactief afval op de zeebodem. Daarbij wordt in overweging gegeven om te zien naar een voorlopige bergingsmo- gelijkheid te land in afwachting van een afdoende en absoluut vei lige opslagplaats. Met het boven staande wordt uitvoering gege ven aan een motie van R. Schoon dergang (Progressief Velsen), die donderdagavond met 23 tegen 5 VRIJDAG Verscheping kernafval naar zee (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 00 oor Velsense raad onverteerbaar Velsen voortge- ner de ige nde >ge- fval aan ukt Hen cht. lere sen alu- ■ein sde- Sul- het ctie me- ipril mtfr ron- op snst den 90 35 00 70 00 B0 >1 In vraag en antwoord tussen fractiele den en wethouder H. J. Scheeper waren telkens terugkerende items identiteit en nauwkeurige taakomschrijving van de opbouwstichting 3tisa (Stichting Samen levingsopbouw Velsen). Daarover ontbre ken duidelijke lijnen in het donderdag uitvoerig besproken gemeenteblad. Dit beleidsstuk is het vervolg op eerder uitge brachte nota’s van de gezamenlijke buurt huizen („Een vingeroefening”) en een Sti- sa-nota. Wensen daarin op het punt van VELSEN. Teleurstelling over de tra ge voortgang van een bebouwingsplan voor de Santpoortse Kieftendellaan (32 woningen) klonk donderdagavond duide lijk door in discussies rond een her nieuwd voorbereidingsbesluit voor het bewuste bouwterrein conform artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In iets mildere toonzetting herhaalde het CDA-raadslid H. van der Werff eerdere uitlatingen in de commissie ruimtelijke ordening waarin het college ronduit van laksheid werd beticht. Van het omstre den stuke nieuwbouw is initiatiefnemer de particuliere Stichting Eigen Woning- bezit. bekend dumping van radioactief afval vanuit IJmuiden op 9 juni. Bevestiging van het laatste ontbreekt tot nog toe langs de officiële kanalen. Reden waarom bur gemeester P. J. Molendijk donderdag avond verwees naar informatie daarover komende dinsdag in de commissie alge mene zaken te verstrekken door een amb tenaar van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, het meest betrokken ministerie. Mi nister Ginjaar stelde de Tweede Kamer op verzoek bedoeld om de vergunning han gende de AROB-procedure ongeldig te verklaren. C. L. Kranendonk (PvdA) college ernstig in gebreke Wethouder Bijl nam dit onbedekte ver wijt bepaald niet voor zoete koek. „Van ons uit is hier alles aan gedaan. Er is van alle kanten hard aan getrokken. U verwijt is dus volkomen onterecht”. Met de slotzin uit zijn mond „bouwen hoe dan pok binnen een jaar na nu” kon de raad uiteindelijk redelijk goed uit de voeten. Het fractielid C. C. M. T. Maes-Janssens hield donderdagavond aan dat standpunt vast door als enige tegen het voorstel te stemmen. ving. Herinnerd wordt aan een eerder bouwplan, afgewezen vanwege een groot schaligheid die in het onderhavige bouw plan wèl getolereerd wordt door B. en W. In afwachting van het gereedkomen van het nieuwe woonwagencentrum De Brink worden de zes woonwagens aan de Hof; landerweg in Beverwijk en de negen bij het station in Heemskerk die daar door de bewoners op eigen initiatief waren neer gezet overgebracht naar het kampeerter rein aan de Meeuwenweg in Wijk aan zee. heeft de instemming van alle betrokke nen. De woonwagenbewoners zijn door het bestuur van het woonwagencentrum op de hoogte gesteld. Volgens voorzitter A. F. M. van Herpen is omtrent de nieuwe tijdelijke standplaats geen discussie meer mogelijk. Het is de enige haalbare oplos- sing in verband met de situatie en de voorwaarden die aan het terrein worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Volgens Roel Pomp, lid van de steungroep Illegalen en de Kriti sche Gemeente IJmond, is er geen leger tje Amerikanen overgekomen om de ille galen te trainen in geweldloze weerbaar heid. een rerd iren van ijna aid. im plo ring- uto- sr. din- i de de ukt, den van Iers am- an- sen ;pe- icie ;eo- oor liën icht sen een on- gale sen iten stof eel- de 'aar van Bezwaren van de socialist C. Kranen donk kwamen in grote lijnen overeen met die van zijn CDA-collega Van der Werff. Tot spoed manen of zelf de touwtjes in handen nemen zag hij als uitvloeisel van de gemeentelijke huisvestingstaak. „De voortgang van het bouwplan laat tot nu toe alles te wensen over. Formeel handelt de gemeente juist met een passieve opstel ling. Het college liet zich in het onderhavi ge geval echter in een al te afhankelijke positie manoeuvreren”. kernafvaldumpipgen nog dit jaar zonder daarbij overigens datum en plaats te noe men. De Staatscourant maakte op 19 mei melding van een hernieuwde vergunning, waarmee dumping ook dit jaar mogelijk wordt gemaakt. Daarbij heeft het college inmiddels het draaiboek in huis voor het transport van kernafval tussen het ECN- Petten, fungerend als verzamelplaats, en IJmuiden, uitvalshaven voor dumping in zee. Het bovenstaande zag Molendijk als tastbaar resultaat van het dringende ver zoek vorig jaar om uitvoeriger en vooral tijdige informatie. R. Schoondergang zwengelde de discus sie hierover aan met vragen over een na de ervaringen vorig jaar wederom ontoe reikend geachte voorinformatie naar de bevolking toe. Een motie waarin de raad vorig jaar aandrong op tijdige meer ge richte informatie, sorteerde tot nog toe geen enkel effect. Schoondergang kwam tot die vaststelling na de beantwoording door burgemeester P. J. Molendijk, waar mee het laatste overigens grotendeels werd ontkracht. Officieus is inmiddels Ernstige twijfels worden uitgesproken over een werkelijk objectieve beoordeling binnen de welstandscommissie. Onbe staanbaar wordt in dit verband genoemd de betrokkenheid van de Haarlemse ar chitect Th. van der Klei bij het projekt als ontwerper én voorzitter van de welstands commissie. Het stichtingsbestuur noemt het bouwplan in zijn algemeenheid vol strekt onverenigbaar met het dorpse ka rakter (laagbouw) direct rondom de geko zen bouwplek. Kern van het bewuste gemeenteblad is naast voorgestelde instemming met de hoofdlijnen in Stisa- en buurthuisnota’s een kapitaalsreservering van drie ton voor sociaal-culturele doeleinden onder verdeeld in drie posten van een ton. Voor nadere invulling van deze financiële ruim te aan de hand van nog te. stellen prioritei ten bestaat met die oplossing alle ruimte. Behandeling van deze motie, medeon- dertekend door PvdA, D’66, CPN en CDA, vormde donderdagavond het sluit stuk van een hernieuwde discussie over het thema „dumping kernafval”, waarbij de liberale fractie zich in alle opzichten afzijdig opstelde. Het college beloofde vorig jaar juli vaart te zetten achter het bouwplan na aarzeling van onder meer CDA-kant over opnieuw verlenging van een voorberei dingsbesluit. Van der Werff vroeg naar de reden van de niet nagekomen toezegging tegenover de raad en ondersteunde dat met harde uitspraken uit de notulen van de bewuste raadszitting. B. en W. legden zich destijds vast op tenuitvoerlegging van de te wijzigen bestemming (dus be bouwing) binnen een jaar welke belofte naar nu blijkt niet gestand is gedaan. De toezegging een schetsplan aan omwonen den ter inzage te geven werd evenmin nagekomen. Wethouder Bijl van ruimtelij ke ordening schermde opnieuw met de afwachtende houding waartoe de ge meente gedoemd is nu particulieren de voorbereiding in handen hebben. Een be- VELSEN/SASSENHEIM. De sinds 1942 in Sassenheim gevestigde Aarde werkfabriek Velsen heeft het eerste exemplaar gereed van een gelegenheids- vaas, vervaardigd naar aanleiding van het 60-jarig bedrijfsjubileum. Hiervoor is benut de nog beschikbare „moedervorm” daterend uit de wisselvallige beginperiode als Kennemer Potterij in de gemeente Velsen. De keramist Eelke Snel legde eind 1919 hiervoor de grondslag in Velsen-Noord. In een nu nog bestaand gebouw aan de Wijker straat weg begon hij met de fabricage van betaalbaar en artistiek verantwoord gebruiksaardewerk en keramiek met een louter decoratieve functie. De jubileumvaas is een replica van een succesmodel uit een verkoopcatalogus van 1930. Met de decoratie (in vier kleu ren) en toegepaste glazuurmethode is de oorspronkelijke werkmethode zo dicht mogelijk benaderd. Vazen van het bewus te type lagen uitstekend in de markt kort na opneming in de bednjfscatalogus. Het model werd ook in later jaren nog her haaldelijk nieuw in produktie genomen. De aanmaak blijft beperkt tot enkele hon derden stuks. De heruitgave komt op een uitgekiend moment: aan de vooravond van de expositie „De vier paddestoelen en (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Stichting Santpoort komt achteraf in het geweer tegen afgifte op 2 mei van een gemeentelijke bouwver gunning voor flatbouw aan de Terrasweg in Santpoort-Noord. Met verstrekking van die vergunning aan opdrachtgever J.H.B. Ninaber is de allerlaatste wettelij ke hindernis genomen door ontbreken van een bestemmingsplan voor de bewus- te plek. De stichting brengt tegen de voorgenemen hoogbouw nu het allerlaat ste geschut in stelling. Krachtens de Wet AROB (Administratieve Rechtspraak Overheidsbeslissingen) is een bezwaar schrift ingediend bij B en W van Velsen. De Raad van State (afdeling rechtspraak) is voorts benaderd met een schorsings- Dit is het resultaat van het donderdag middag gevoerde overleg tussen delega ties van de provincie, de gemeentebestu ren van Beverwijk en Heemskerk en het dagelijks bestuur van het woonwagencen trum. Bij de besprekingen waren ook ver tegenwoordigers van de politie aanwezig. In de motivatie bij het bezwaarschrift spreekt het stichtingsbestuur zijn veront rusting uit over de onjuist geoordeelde afweging van belangen bij afgifte van de gewraakte vergunning. Bezwaren uit de directe omgeving tegen het bouwplan zijn daarbij ten onrechte aan de visie binnen de gemeentelijke welstandscommissie on dergeschikt gemaakt, zo wordt gesteld. Aangevoerde bezwaren tegen het bouw plan in zijn totaliteit dekken in grote lij nen die in het bezwaarschrift eerder dit jaar ingediend namens negentien bewo ners van de Terrasweg en directe omge- Donderdagmiddag is een bespreking gevoerd met burgemeester P. J. Molen dijk over de te verwachten ontwikkelin gen rond de circa honderd in IJmuiden verblijvende illegalen. Na afloop ver klaarde Roel Pomp dat de voorbereidin gen voor een geweldloze actie als teleur stellend door burgemeester Molendijk zijn ervaren. Deze noemde de situatie ia IJmuiden niet van dien aard dat daar aanleiding voor zou zijn gegeven. VolgenS Roel Pomp is de training onderdeel van een landelijke tactiek waarbij stellig reke ning wordt gehouden met een ontruiming. Pomp heeft echter goede hoop dat tot 13 juni de illegalen met rust worden gelaten. Dit zou door burgemeester Molendijk in het gesprek zijn benadrukt. Op die datum loopt het huurcontract af dat de steun groep in verband met het gebruik van de Emmaschool met de gemeente afsloot. Vandaag vindt een gesprek plaats met burgemeester Molendijk en commissaris van politie S. Molenaar. Daarna zal be kend worden in hoeverre de bewegings vrijheid van de illegalen wordt beperkt. Bij een eerdere bespreking, enkele weken geleden, is van gemeente- en politiezijde een flexibel standpunt ingenomen. De ille galen hoefden zich niet alleen in de school op te houden maar mochten zich vrij door de gemeente Velsen begeven. De drie sociaal-culturele projekten van elk een ton worden meegenomen bij vast stelling nog dit jaar van een nieuwe ge meentelijke prioriteitenlijst. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense gemeen teraad betuigde donderdagavond haar volle instemming met de aanbe velingen van B. en W. voor het plaat selijke buurthuis- en opbouwwerk in de toekomst. In het uitvoerige ge meenteblad hierover wordt als uit gangspunt genomen een toekomstige bundeling van administratie en coördinatie ten behoeve van alle Velsense buurtcentra in de vorm van een gemeenschappelijk bureau. Aan bevolen wordt verder instelling van buurtontmoetingscentra in wijken die het zonder eigen buurthuis moe ten stellen. stuk is altezeer op de noodzaak van wijk- opbouwwerkers toegeschreven, zo wordt gesteld. Een behoefteninventarisatie wordt verder node gemist als middel om de vijf in de Stisa-nota geclaimde wijkop- bouwwerkers werkelijk hard te maken. Afschriften van de Velsense motie gaan naar de kamerfracties en voor adhe siebetuiging ook naar de besturen van de noordelijke IJmondgemeenten. Ook de vaste kamercommissie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne krijgt een exem plaar toegezonden. Het gaat slechts om één specialist die acht jaar geleden uit Amerika overkwam en verbonden is aan het Centrum voor Weerbaarheid te Amsterdam. Deze tot Nederlander genaturaliseerde Amerikaan heeft wel meegewerkt aan de demonstra tieve acties van wijlen dominee Martin Luther King. Hij wordt bij zijn onderricht aan de illegalen, die op vier plaatsen in Nederland zijn geconcentreerd, geassis teerd door Nederlandse medewerkers van het centrum. Het landelijke Actiecomité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers heeft de voor bereidingen van het geweldloze verzet in de publiciteit gebracht om duidelijk té maken dat in het geheim geen geweldda dige acties worden voorbereid. „We willen alle speculaties hierover vermijden, maar van een legertje Amerikanen is geen spra ke. We zijn afgelopen vrijdag in de Emma school overgegaan tot deze training om dat we niet uitsluiten dat er wel degelijk acties zullen plaatsvinden. Immers geen illegaal zal accepteren dat er ook maar één man zal worden opgepakt”, aldus Roel Pomp. hun sporen” op 6 juni te openen in Huize Scheybeek te Beverwijk. Presentatie sluit om de directe relatie met de bedrijfshisto- rie prachtig aan bij het hier gestelde the ma: de keramiekproduktie van vier in artistiek opzicht toonaangevende potten bakkerijen. Getoond worden bij elkaar enkele honderden stukken keramiek van „De vier paddestoelen” (Utrecht, „De Duinvoet” (Den Haag), „De Zwing” in Noordwijk en voornoemde Kennemer Potterie. Alleen keramiek uit de twintiger en dertiger jaren zal te zien zijn in Schey beek waar de aardewerkexpositie duurt tot 10 augustus. stafbezetting enonderkomen worden maar zeer ten dele gehonoreerd in het gemeenteblad dat donderdagavond in de raad ter sprake kwam. Het college zet allereerst vraagtekens bij de taken waar mee de buurthuizen zichzelf blijkeps eer- dergemelde nota opzadelen. In de Stisano- ta wordt het onderscheid tussen stedelijk en wijkgebonden opbouwwerk door B. en W. strijdig geacht met de realiteit. Het De locatie is een terrein, dat eigendom is van de provincie. Het grootste deel van het terrein ligt op Heemskerks grondge bied. De toegang tot de camping ligt in Beverwijk. De tussentijdse oplossing De VVD distantieerde zich van de motie bij monde van het fractielid F. G. van Hoek. Afwijzing van dumping in volle zee wilde hij terugvoeren tot de keus al of niet voortzetting van de nucleaire geneeskun de, de gezondheidssector, die de bewuste afvallen produceert. En daarover praten vond hij in dit kader wat te ver gaan. Ook 29 januari per brief in kennis van nieuwe de argumentatie in de aanhef van de mo tie („onbekend risico van dumping in zee”) gold voor hem als bruikbaar hand vat voor afwijzing van het stuk in zijn totaliteit. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSK.ERK. De vijftien woonwagens waarvan de bewoners woensdagmorgen na een vete met andere woonwagenbewoners het regionaal woonwagencentrum IJmond aan de Communicatieweg in Heemskerk, hebben verlaten zullen uiterlijk maandag voor vier tot vijf maanden een standplaats toegewezen krijgen op het kampeerterrein in het verlengde van de Meeuwenweg in Wijk aan Zee. Het parkeerterrein aan de Meeuwenweg in Wijk aan Zee. dat een tijdelijke standplaats wordt voor vijftien woonwagens. stemmingsverandering bleek in 1977 noodzakelijk door een verandering van woningtype in het ontwerp. Van de toen en nu nog steeds slecht verkoopbare dri- ve-inwoningen werd om zakelijke rede nen afgestapt. D’66 verklaarde zich vorig jaar tegen jaarlijks noodzakelijke verlen ging van het voorbereidingsbesluit. De jubileum vaas. een glan zend pronkstuk, waarme door de aardewerkfa briek wordt borduurd op de vooroorlogse stijltraditie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5