Verwachting CDA-Kamerlid: Gemoedelijk gesprek Regeringen positief over EG-akkoord Medewerkers VARA worden Snel maatregelen LPG-aanlanding Rijnmondgebied het weer 3ó Bekendmaking kabinet: Meer subsidie voor weggaan Surinamers „Onvrijwillige uitzending alleen bij KB” r L<J1 niet gestraft vandaag: Rapport-V eldkamp spoedig openbaar VOLVO nieuw type F7 onvergdijkbciar! w „VVD niet meer enige partij voor liberalen het woord is aan. agenda pagina 7 En verder Laatste défilé Bedorven voedsel Benzeni dorm (ADVERTENTIE) ZATERDAG 31 MEI 1980 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN ib 70ste jaargang no. 174 Eerst zonnig [1 I I F E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Achtergrond Binnen- en buitenland.... Economie Kerkdiensten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten -schilderijen - wandplastieken - reproducties kunsthandel 13 4, 5,7 17 2 ....3 2,3 ..15 HEEREMANS en Zn. paqma'5 Merkwaardige vriendschap Gorki’s Zomergasten De laatste quick step Krishnamoerti Friedrich Nietzsche: DEN HAAG (ANP). Volgens het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten kan het regeringsstand punt over een eventuele olieboy cot tegen Zuid-Afrika tot ernstige moeilijkheden met de Tweede Kamer leiden. Mm muider Courant Moeilijkheden over besluit 99 JAN NICO SCHOL TEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, Tikhonov en de Westduitse bondskanselier Schmidt, bereikten gisteren overeenstemming over een nieuw samenwerkingsakkoord op economisch gebied. Zo te zien verliepen de onderhandelingen daarover in een gemoedelijke sfeer. Zie verder paginga 3. DEN HAAG (ANP). De ministerraad heeft gisteren besloten het rapport open baar te maken van prof. Veldkamp over een vereenvoudiging van de wetgeving op het gebied van de sociale zekerheid. Vice- premier Wiegel heeft dat gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Veldkamp, die er jaren aan heeft ge werkt, zal het rapport binnenkort zelf op een persconferentie presenteren. Intussen beraadt staatssecretaris De Graaf van So ciale Zaken zich over de beëindiging van de werkzaamheden van Veldkamp. Hij komt binnenkort ook met het standpunt van de regering over het rapport. Puin- en vuilafvoer per container De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren besloten dat er de komende jaren geen uitvoerige wijzigingen in zijn taak, samenstelling en werkwijze moet komen. Daarnaar is een lang durige studie verricht. Zie verder pagina 2. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Alle video systemen demonstratieklaar. VHS - BETAMAX - SVR - U-MATIC televisies - platenspelers stereoapparatuur - bandrecorders keizerstraat 9-11/haarlem (023) 314740 four en kwaliteit Jos de Graaf, Gierstraat 47 Tel 312801, H’lem. Het adres voor al uw omlijstingen. i9 GARAGE Schalkwijkerstraat 25-29 Haarlem - Tel. 350030 A Eerst zonnig, maar in de loop van de dag van het westen uit bewolking en tegen de avond in Zeeland mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zwakke tot matige zui denwind gen voor het afkondigen van een olie- embargo tegen Zuid-Afrika. Hij heeft de Tweede Kamer geschreven dat er „thans geen zicht is op de totstand koming van een effectief olie-embargo van welke de benodigde druk zou moeten uitgaan” om Zuid-Afrika ertoe te bewe gen de apartheidspolitiek te beëindigen. „Immers, een uitspraak van de Veilig heidsraad die de internationale gemeen schap tot een olie-embargo zou verplich ten ontbreekt,‘en voorts kan niet gerekend worden op die ondersteuning van de EG- partners welke voor de realisatie van een eventueel door Nederland af te kondigen Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft een rapport gemaakt over het mislukken van de reddings operatie in Iran. Als voornaamste oorzaken worden genoemd: de slechte voorbereiding, de keuze van de commandant en het niet signale ren van een stofstorm. Zie verder pagina 3. Het kamerlid zei dit als reactie op de gisteren verstuurde brief van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die aldus Scholten weigert „te spo ren” met een grote meerderheid van de Tweede Kamer, die zich destijds wel uit sprak voor een olieboycot, bij voorkeur in EG-verband en zonodig door ons land alleen. Scholten wil de ministeriële brief in de Tweede Kamer bespreken, maar meent dat aan de behandeling een schriftelijke voorbereiding vooraf moet gaan. Daarbij zouden, naar zijn oordeel, ook juridische kwesties aan de orde moeten komen, die in de brief van de minister niet ter sprake komen. Naar de mening van Scholten erkent de regering in onvoldoende mate de ernst van de situatie in Zuid-Afrika en ver trouwt zij teveel op de verwachting, dat „langs natuurlijke weg een geleidelijk toe nemende effectieve druk van binnenuit zal kunnen ontstaan”. Het overleg dat minister Van der Klaauw het afgelopen half jaar heeft ge voerd met een aantal westerse landen, voornamelijk de EG-partners, heeft be vestigd dat Nederland geen steun zal krij- embargo noodzakelijk is”, zo stelt de mi nister. Daarom, aldus Van der Klaauw, is de regering tot de conclusie gekomen „er de voorkeur aan te geven het bestaande be leid met betrekking tot zuidelijk Afrika aan te vullen met de reële mogelijkheden welke de recente ontwikkelingen in de zuidelijke Afrikaanse regio bieden. Het zal van Zuid-Afrika zelf afhangen of uit eindelijk in internationaal verband alsnog naar het middel van een olie-embargo zal worden gegrepen”. Overigens heeft de minister ook zijn twijfels over het nut van een olie-embar go. Er is niet alleen geen zicht op de totstandkoming van een effectief embar go, maar het is ook de vraag of een olie- embargo het beoogde doel naderbij zal brengen, dan wel veeleer de positie zal versterken van hen die strak blijven vast houden aan onverkorte handhaving van de apartheid als vermeende oplossing van de problemen van de blanke gemeen schap in Zuid-Afrika, hetgeen in de huidi ge politieke situatie aldaar zeer wel denk baar is”, zo schrijft hij. Namibië is, aldu' de minister, een „toetssteen” voor de bereidheid van Zuid- Afrika om de noodzaak van veranderin gen onder ogen te zien en ze ook inder daad door te voeren. Nederland steunt het VN-plan voor Namibië waarover nog steeds wordt onderhandeld, maar zal op dit moment geen concrete nieuwe initia tieven nemen. z Echter „indien zich de situatie zou voor doen waarin alle hoop op het bereiken van DEN HAAG (ANP). Het kabinet komt mogelijk binnen enkele dagen al met be leidsmaatregelen die nodig zijn in ver band met de komende LPG-aanlanding in het Rijnmondgebied. Vice-premier’Wiegel heeft dat gisteren gezegd na de vergade ring van de ministerraad. De nieuwe LPG-wet is bedoeld, om de aanlanding onder zo veilig mogelijke con dities te kunnen laten plaatsvinden. De ministerraad heeft daar uitvoerig over gesproken. Ook heeft het kabinet praktisch inge stemd met een wijziging van de veilig heidswet en het recombinant-DNA-besluit (over genetische manipulatie). De bedoe ling daarvan is de veiligheid te garande ren van werknemers, die werken in en met ingewikkelde biochemische proces sen. De gedachtenwisseling hierover is nog niet helemaal rond. Wiegel verwacht volgende week een definitief besluit. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering maakt het voor Surinamers financieel aantrek kelijker naar hun eigen land te vertrekken. Vanaf maandag wordt de bestaande subsidieregeling voor deze remigranten verruimd. In overleg met de Surinaamse regering heeft de Nederlandse regering tot deze verruiming besloten. Men wil ermee tegemoet komen aan de wens van de Surinaamse regering om de terugkeer naar het eigen land aan te moedigen. BRUSSEL-LONDEN-PARIJS (Reuter, AFP/DPA). Het akkoord dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de 9 EG- lidstaten gistermorgen hebben bereikt over de Britse financiële bijdrage aan de begroting is in verschillende Europese hoofdsteden gunstig ontvangen. Londen, Parijs en Bonn spraken van vooruitgang en succes terwijl de regeringen van België en Denemarken het akkoord gisteren al bekrachtigden. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken „is er aanzienlijke vooruitgang geboekt in Brussel met betrekking tot de hoogte van de Britse bijdrage en tot de kwesties van het schapevlees en de visserij. Met name is de regeling van de bijdrage in drie jaar in plaats van in een of twee een vooruit gang”. De Britse minister van Buitenland se Zaken lord Carrington vloog na de vergadering naar Londen om verslag uit te brengen aan premier Thatcher. Vol gens de woordvoerder zal het Britse ant woord op het akkoord maandag aan de voorzitter van de Europese Raad (Italië) worden overgebracht. In een communiqué dat in Parijs werd gepubliceerd is de Franse regering „ge neigd haar goedkeuring te hechten” aan de akkoorden over de Britse bijdrage en landbouwprijzen „onder de voorwaarde dat de resultaten door alle lidstaten in hun geheel worden goedgekeurd”. Gebeurt dit echter niet dan treden volgens een woord voerder van het Elysee beschermings maatregelen in werking voor de Franse landbouw die de regering in Parijs hééft opgesteld. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Hans-Dietrich Genscher noem de het akkoord in Brussel een „succes voor de Europese Gemeenschap”. Zie verder pagina 3 Surinamers die naar hun vaderland te rugkeren, kunnen een bedrag van 1000 gulden krijgen om de kosten in Suriname gedurende de eerste tijd te bestrijden. Tot dusver was dit bedrag 300 gulden voor een gezinshoofd. Voor de eerste mee-remigre- rende gaat het bedrag omhoog van 200 naar 600 gulden en voor elk van de volgen de mee-remigrerenden van 100 naar 300 gulden. Premier Van Agt gaat niet naar Surina me voor een bemiddelingspoging. Vice- premier Wiegel heeft dat gisteren gezegd op de wekelijkse persconferentie na af loop van het kabinetsberaad. De situatie in Suriname is heel zorgelijk, aldus Wiegel, vooral de verhouding tussen de Nationale Militaire Raad (NMR) in dat land en de regering. Maar een reis vantde premier om daar te bemiddelen „is niet* de meest gerede weg” zo zei de minister. De Nationale Militaire Raad heeft giste ren kapitein E. R. D. Ruimveld voorgedra gen als nieuwe minister van leger en poli tie. Dat heeft de voorzitter van de NMR, Sital, bekendgemaakt op een bijeenkomst van alle volkscomité’s in Paramaribo. Kapitein Ruimveld heeft volgens Sital ruime ervaring op het gebied van militaire zaken. „Zowel in de voormalige troepen macht in Suriname, als in Nederland en Nieuw-Guinea heeft •»hjj zijn sporen als militair verdiend”, aldus Sital. Ruimveld volgt ex-NMR-lid Van Rey op, die dinsdag onder druk van de raad schriftelijk zijn ontslag indiende. Hij ver trok naar Curasao op doorreis naar de Verenigde Staten. een internationaal aanvaardbare oplos sing op basis van het huidige onderbande- lingsproces zou moeten worden opgege ven, zou het treffen van bijzondere maat regelen ernstig moeten worden overwo gen”, aldus Van der Klaauw. Juist dezer dagen blijkt nogmaals overduidelijk dat de noodzakelijke veran deringen in Zuid-Afrika ook onder de regering-Botha uitblijven en dat effectie ve druk van buiten de beste garantie biedt voor vreedzame verandering in Zuid-Afri ka. Een olieboycot is bovendien nodig om Zuid-Afrika te dwingen een eind te maken aan de illegale bezetting van Namibië. Dat zeggen het Komitee Zuidelijk Afri ka en de werkgroep Kairos in een reactie op de brief van minister Van der Klaauw. De anti-Apartheidsbeweging Nederland (AABN) heeft gisteren een protesttele gram naar de minister gestuurd, waarin van de bewindsman wordt geëist dat deze cmuiddellijk een veroordeling zal uitspre ken over de recente „escalatie van de onderdrukking” van het apartheidsregi- me van Zuid-Afrika. Bovendien wil de AABN, dat de minister „steun uitspreekt voor de algemene strijd van de bevolking voor een democratisch Zuid-Afrika. Volgens berichten uit Zuid-Afrika zijn de afgelopen dagen vele duizenden sta kende zwarte arbeiders ontslagen en wor den vele vakbondsleiders gearresteerd, al dus de AABN. „Opnieuw een onderstre ping van de noodzaak uw protest kracht bij te zetten door het in het vooruitzicht stellen van economische en andere sanc- tiemaatregelen”, zo stelt de beweging. DEN HAAG (ANP). Het kabinet wil de dienstplichtwet zo wijzigen, dat uitzen ding van dienstplichtigen voor vredesta ken in VN-verband! tegen hun zin in, al leen nog maar kan bij Koninklijk Besluit. Het kabinet is gisteren met deze door minister Scholten van Defensie voorge stelde wijziging akkoord gegaan. Ze moet nog worden goedgekeurd door de Staten- Generaal. Scholten had de verandering van de wetstekst toegezegd bij de debat ten in de Tweede Kamer over de uitzen ding van een Nederlands Unifil-detache- ment naar Libanon. Tussen afkondiging van het Koninklijk Besluit en de inwerkingtreding daarvan zal bijzondere omstandigheden daarge laten tien dagen zitten om het parle ment de gelegenheid te geven over de uitzending te debatteren. (Van onze parlementsredactie) NIJMEGEN de WD be schouwt zich niet langer de enige liberale partij in Nederland. Wel stelt ze zich als liberale partij open voor een ieder die deze be ginselen aanhangt. Op het tweedaagse congres van de WD dat ook vandaag nog in Nijmegen wordt gehouden, werd besloten niet op te treden vanuit de gedachte „het vereni gingspunt” van alle liberalen te zijn. Daarmee volgde de algemene vergadering het voorstel van de commissie, die dit onder leiding van mr. Geertsema, commissaris der Koningin in Gelderland, had voorgesteld. Ook op andere gebieden leek de WD zich doelbewust open te stellen voor niet-liberalen. Zo werd na heftige discussie beslo ten het woord „levensovertui ging” als kernpunt op te nemen in het beginselprogramma. Dit gebeurde ondanks de confessio nele boventonen hiervan. Ook verwijzingen naar „socialistische dogmatiek” en „dogmatisch keurslijf van overheidsbemoeie nis” werden met grote meerder heid afgewezen. Het nieuwe beginselprogram- maL zoals het na de eerste dis cussies tot stand is gekomen, be nadrukt de gelijkwaardigheid van alle mensen, de verantwoor delijkheid voor de omgeving waarin deze mens leeft en de verdraagzaamheid voor ieders opvattingen. Vandaag zullen de paragrafen over overheidsingrijpen, arbeid en de sociaal-economische in richting van de Staat aan de orde komen. De voorstellen voor deze onderdelen, zoals die nu op tafel liggen, zijn gematigd progressief. Een groot aantal amendementen streeft echter naar een duidelijke verrechtsing. Ondertussen heeft de liberale jongerenorganisatie JOVD stel ling genomen tegen verschillende amendementen op het beginsel programma, het zogeheten Libe raal Handvest.De JOVD verzet zich bijvoorbeeld tegen het opne men van begrippen zoals „parti culiere ondernemingsgewijze produktie”, het „privaatbezit van de produktiemiddelen” en „de vrije-markteconomie” in de ver klaring. De zekerste manier om de jeugd te bederven is haar te le ren gelijkgezinden hoger te ach ten dan andersdenkenden. HILVERSUM (ANP). Het hoofdbe stuur van de VARA heeft de suggestie van het dagelijks bestuur overgenomen om naar aanleiding van de door velen ge wraakte radiouitzendingen op koningin nedag geen disciplinaire maatregelen te gen de medewerkers te nemen. Het dagelijks bestuur is in een onder zoek naar de gebeurtenissen op de 30ste april in vele gesprekken met de betrokke nen tot de conclusie gekomen, dat er een redelijke mate van overeenstemming is over het feit dat er fouten zijn gemaakt. Daarbij heeft de directeur radio voor zich zelf geconstateerd een aantal onjuiste in schattingen bij de voorbereiding te heb ben gemaakt. Hjj neemt daarvoor, zo zegt het dagelijks bestuur, de volle verant woordelijkheid. Maar, zo gaat het dagelijks bestuur voort, mede door de stuurmanskunst van radiodirecteur Piet van den Ende is in de weken na de uitzending een klimaat ont staan voor diepgaande interne evaluatie en voor betere werkafspraken. Op grond hiervan zullen er, aldus het dagelijks be stuur, geen andere maatregelen worden getroffen dan die welke op de toekomst zijn ingericht, in aansluiting op het inmid dels opgebouwde klimaat. inzake boycot Z.-Afrika In Lekkerkerk is een nooddorp ont staan, dat er aan de buitenkant uit ziet als een camping, een vakantie kolonie. Vrolijkheid is er echter ver te zoeken. De bewoners zijn uit hun huis verdreven, omdat men jaren ge leden zo nodig chemisch afval moest dumpen op de bouwplaats voor hun woonwijk. Pieter van Vliet zocht het nooddorp op en sprak met enkele inwoners. „We zullen nooit meer er gens zekerheid over hebben", zeg gen ze in de verzameling noodhuis- jes, die Benzenidorm wordt genoemd. De Oranjevereniging Baarn zakt na vandaag, zaterdag 31 mei, in de ver getelheid terug. Nog één keer wordt er een défilé voor het paleis Soestdijk gehouden. Prinses Juliana stemde daar in toe, nadat een dergelijk eve nement tijdens koninginnedag op 30 april door de inhuldiging van Beatrix niet mogelijk was. Rian Kuppenveld ontmoette in Baarn de voorzitter van de Oranjevereniging, B Blydenstein Simone Bouwer, dierenarts en ve- terinair-microbiologe, houdt zich in tensief bezig met het onderzoek naar het verschijnsel voedselvergiftiging Een half miljoen mensen heeft daar jaarlijks van te lijden. Cor Boos ging bij haar zijn licht opsteken over deze tijdelijke vorm van ongerief.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1