A"* i COMITÉ ANTI-WITTER-DAN-WIT VECHT VOOR HET UITBANNEN VAN FOSFATEN MICROBIOLOGE OP ZOEK NAAR ETENSRESTEN Fosfaatarm n door Cor Boos Huishoudzeep door Leens Macaré Zekere groei Trouwe klanten bl® „Waarom nóg langer t milieuvriendelijker wassen gelaten? t Kan toch? Weg met fosfaten!” De tekst staat op de achterkant van een ansichtkaart met kleurige afbeeldingen van pakken waspoeder, vaatwasmiddelen en forse stukken ouderwetse huishoudzeep. In de rechterbovenhoek staat „Prettige wasdagen” geschreven. De eerder vermelde tekst zegt het al: er zijn uitsluitend merken van milieuvriendelijke (fosfaatvrije) produkten op de afbeelding te zien. De ansichtkaart wordt uitgegeven door het Comité Anti-witter-dan -wit, een landelijke actiegroep die al verscheidene jaren vecht voor het uitbannen van fosfaten, de chemische stoffen die in de meeste wasmiddelen zitten. Veel fosfaat zit ook in de afwasmiddelen voor vaatwasmachines. In de kolossale koelkast van het laboratorium liggen de voedselresten keurig gesorteerd op rekken naast monsters van verschillende dranken. De bacteriën gaan bijna dood van de kou en zien weinig kans zich voort te planten. Hun vriendjes in de diverse broedstoven ernaast hebben het beter voor elkaar; ze kunnen zich ongebreideld tot miljoenen vermenigvuldigen. De onderzoekers wrijven zich in de handen bij het idee zoveel „beestjes” onder de microscoop te kunnen bestuderen. Geen lieve diertjes meestal, want per jaar maken ze een half miljoen mensen in Nederland ziek. Dit is een voorlopige schatting van de 28-jarige dierenarts Simone Bouwer-Hertzberger. Zij werkt als veterinair-microbiologe bij de Haarlemse Keuringsdienst van Waren en houdt zich ruim een jaar bezig met het verschijnsel voedselvergiftiging. Na de ontdekking van de bacterie in 1675 door Anthonie van Leeuwenhoek en onderzoeken door onder meer Robert Koch en Louis Pasteur, is nog heel veel onbekend over deze ziekte. Exacte gegevens over de zich zo snel voortplantende schadelijke micro-organismen en de omvang van de door hen veroorzaakte vergiftigingen ontbreken eenvoudig. Van de vijftienhonderd soorten bacteriën zijn er vijftig schadelijk. Vakantie [Voedselvergiftisine [in Janans vliegnu*g Bedorven voedsel maakt half miljoen mensen ziekj^ Veterinair-microbiologe Simone Bou- Milieuvriendelijker wassen kan Het was een van de weinige keren dat deze ziekte op grote schaal in de publiciteit kwam. Simone Bouwer wijst er echter op dat voedselvergiftiging verstrekkende gevolgen kan hebben. Veel mensen verzuimen hun werk één tot drie dagen en soms is zelfs ziekenhuisopname noodzakelijk. Anderen bezoeken de huisarts en krijgen een dieet of medicijn voorgeschreven. Vooral bij kwetsbare groepen, zoals zuigelingen, bejaarden en mensen die al een ziekte onder de leden hebben, kan de voedselvergiftiging nare consequenties hebben. Enig inzicht hierover is er nauwelijks. Als dat wel zo was, zouden heel wat Nederlandse markt waarmee vandaag-de- 'dag al „milieuvriendelijk” kan worden gewassen. Als voorbeelden noemt het comité de merken Klok C5, Rheno, Tricel, Persil zeepwasmiddel, Drietex, de huishoudzepen van Klok en Sunlight, de zeepvlokken van Lux. „Ons principe blijft: fosfaatloos wassen”, zegt een woordvoerster van Anti-witter- dan-wit. „Dat proberen we naar twee kanten over te brengen: via voorlichting aan de consument, en via gesprekken met de zeepfabrikanten aan de industrie. Het is een slepende zaak, en als actiecomité moet je een lange adem hebben. Maar voor mensen die dat werkelijk willen, is er ook nu op de wasmiddelenmarkt al een aantal produkten te vinden die geen fosfaat bevatten. Onze waskaart kan daarbij als wegwijzer dienen”. De ansicht-waskaart van het comité kan gratis worden aangevraagd (bij bestelling van meerdere exemplaren wordt een vergoeding van portokosten gevraagd). Het correspondentieadres van het Comité In de praktijk blijken de fosfaatvrije (en fosfaatarme) wasmiddelen een vooralsnog kleine, maar kennelijk wel constante groep aanhangers te hebben. Een paar steekproeven: een grote en drukbezochte regionale „voedingsmarkt” meldt, dat er altijd één merk fosfaatvrij wasmiddel in voorraad is dat allerminst tot de verkooptoppers behoort, maar toch wel regelmatig wordt gekocht door „een heel kleine maar trouwe klantenkring”. Een groot winkelbedrijf met zo’n 350 filialen door het hele land meldt, dat in Anti-witter-dan-wit is Veldlaan 13, Groenekan (Utrecht). Het comité geeft ook informatie via drie telefonische contactadressen: J. Vonk-Turkstra, Groenekan, telefoon 03461-1422; J. van Beuzekom-van Veen, Den Haag, telefoon 070-243542; D. Asselbergs-van Mook, Bergen op Zoom, telefoon 01640-34799. smaken toch vergiftigd kunnen zijn. Bedorven voedsel hoeft daarentegen helemaal niet ziekteverwekkend te zijn. Wel betreft het meestal bederfelijke produkten, zoals gebak, salades en vleeswaar, die met de hand bewerkt zijn. Maar ook waren die niet goed gekoeld of onvoldoende heet bewaard zijn (in automatieken bijvoorbeeld) of geleverd worden, zijn gevaarlijk. Het blijken trouwens niet altijd etenswaren te zijn waarvan je het direct zou verwachten. Volgens de microbiologe kunnen zelfs ontbijtkoek en chocolade voedselvergiftiging veroorzaken. Soms hebben bacteriën zelf een waarschuwende taak. Bij melk bijvoorbeeld; als dit bedorven is drinken de mensen het niet meer en wer in het laboratorium van de Haar lemse Keuringsdienst van Waren. Ziek makende voedselresten gaan hier on der de microscoop. vrijwel al die filialen één merk fosfaatvrij wasmiddel te koop is. „Het is een vrij constant maar wel zeer klein aandeel in de verkoop van onze witwasmiddelen. Nog geen vijf percent”, zegt een woordvoerster. „Er is wel wat regionaal verschil in de verkoop. In de provincies Groningen en Friesland wordt iets meer fosfaatvrij verkocht. Het is maar een veronderstelling, maar misschien hangt dit samen met sterke milieubeschermingsactiviteiten in de regio rondom de Waddenzee”. De zeepfabriek De Klok BV in Heerde (grootste van de iets meer dan twintig kleine fabrikanten van was- en reinigingsmiddelen, die naast de bekende multinationals” op dit gebied opereren) is al erg lang bezig met de fabricage van milieu vriendelijke was- en reinigingsmiddelen. Naast het bekende fosfaatvrije Klok C5 fabriceert men onder meer een fosfaatarm witwasmiddel, waarin het gehalte aan fosfaten tot de helft is teruggebracht, een milieuvriendelijk sopje voor de handwas, en ouderwetse huishoudzepen. Een fosfaatvrij afwasmiddel voor vaatwasmachines is inmiddels weer uit de handel genomen, omdat het in de praktijk in bepaalde watergebieden nog moeilijkheden opleverde. Ook hier heeft men de ervaring dat de milieuvriendelijke Kolonies bacteriën van het type dat een giftige stof in voedsel produceert, die mensen ziek kan maken. Foto on geveer op ware grootte. Met het blote oog zichtbaar. „Daarbij wordt vergeten dat ook aan de verbetering van het wasresultaat van de milieuvriendelijke produkten voortdurend is gewerkt”. „De overtuiging dat die was straks witter- dan-wit op de kastplank moet liggen, heeft in Nederland een taai leven”, zegt een woordvoerder van het bedrijf. Deze in 1902 opgerichte zeepfabriek signaleert ook enige stijging in de belangstelling voor ouderwetse huishoudzeep, die zonder kleurstoffen en zonder synthetische ingrediënten wordt gemaakt. Opvallend vindt men het dat fosfaatvrije en -arme wasmiddelen in de praktijk toch nog vaak geassocieerd worden met „gore” wasresultaten, en dat het „hoe witter hoe schoner” op de vaderlandse wasdagen nog voor velen de leidraad bij de wasbehandeling is. Fosfaten dienen om het water zachter te maken. In gebieden waar het water niet zo hard is, kan de was zonder meer met fosfaatloze wasmiddelen worden gedaan. Waar dat niet het geval is, kan men het eens met fosfaatarme middelen proberen. Aldus de Vereniging Milieudefensie in een van haar brochures over water en was- en reinigingsmiddelen. De vereniging gebruikt deze brochures bij haar cursussen milieu en huishouden. De volgende tips zijn eraan ontleend: Gebruik liever geen waterontharders, ze bestaan uit puur fosfaat. Termen al „anti-kalk” en „met waterontharder” op de verpakking betekenen dat in het wasmiddel veel fosfaat zit. j Synthetische inweek- en voorwasmiddelen (ook de „biologische”) bevatten evenveel of meer fosfaten als de hoofdwasmiddelen. Ze zijn trouwens alleen nodig voor zeer vuil wasgoed. Voorweken kan ook met soda gebeuren; het goed moet dan wel grondig worden uitgespoeld voordat het in de wasmachine gaat (soda kan het materiaal van de machine aantasten). De op de pakken aangegeven doseringen gelden voor de allervuilste was; in de praktijk kan meestal met een kleinere portie wasmiddel worden gewerkt. In langzaamwassers kan een fosfaatloos zeepwasmiddel worden gebruikt (groene zeep of drietex), in een volautomaat fosfaatloze of fosfaatarme synthetische wasmiddelen. Over wasverzachters („overbodige luxe”) zegt de Vereniging Milieudefensie tenslotte, dat ze weliswaar geen fosfaten bevatten, maar uiteindelijk ook in het buitenwater terechtkomen, waar ze moeten worden „afgebroken”. Ook dat kost weer zuurstof in het water. i* t kans op voedselvergiftiging. Bij warm weer en wanneer sprake is van minder hygiënische situaties, zijn de risico’s belangrijk groter dan normaal. Bijvoorbeeld op kampeerterreinen, waar eten vaak moeilijk koel gehouden kan worden en handen wassen door primitieve omstandigheden minder regelmatig gebeurt dan thuis. Bacteriën hebben dan vrij spel en kunnen zich ongelooflijk snel vermenigvuldigen. Het zijn namelijk ééncellige micro- organismen die door celdeling in staat zijn tot ongeslachtelijke voortplanting. Door middel van microscopisch onderzoek en bacteriologisch kweken wil de Haarlemse bacteriologe achter nog onbekende feiten zien te komen, om daarna te kunnen afstuderen bij professor Mossel in Utrecht. Hij was onder meer betrokken bij het onderzoek in 1975 van de voedselvergiftiging aan boord van het toestel van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL. Het vliegtuig moest in Kopenhagen een noodlanding maken omdat 144 van de 344 passagiers na het ontbijt doodziek waren geworden. Dertig oudere passagiers waren er zo erg aan toe dat ze in ziekenhuizen achterbleven. De directeur van een cateringbedrijf in Anchorage, Alaska, de 52-jarige Kenji Koewabara pleegde zelfmoord. Simone probeert door een omvangrijk microscopisch onderzoek het tipje van de sluier verder op te lichten. Zij wil over enige tijd op dit onderwerp promoveren. Zonder hulp van „patiënten” en huisartsen kan zij het echter niet stellen. De bacteriënleveranciers zijn onmisbaar. Het onderzoek staat in ons land weliswaar op een hoog niveau en is uiterst belangrijk voor de diagnostiek, maar het aantal mensen dat zelf voedselvergiftiging herkent en het ook meldt is minimaal. Per jaar komen bij de Haarlemse Keuringsdienst van Waren een paar honderd klachten binnen, waarvan 65 percent vergezeld is van een monster voedsel. Vijftig percent van de bezwaren blijkt terecht maar volgens de keuringsdienst wil dit niet zeggen dat de andere klachten ongegrond zijn. In veel gevallen namelijk kan geen uitsluitsel worden gegeven, omdat de ziekteverwekkende eetwaar niet meer te achterhalen blijkt. Vaak ook worden deze aan bacteriënbesmetting toegeschreven ziekten te laat aangemeld om de verdachte voedingsmiddelen nog te kunnen opsporen en te controleren. Hoewel alle keuringsdiensten in ons land zich met dit onderzoek bezighouden, is er veel contact met Haarlem, omdat Simone Bouwer zich in dit soort vergiftigingen wil specialiseren. Ook de huisartsen in het rayon van de dienst, dat loopt van IJmuiden tot Voorschoten en Bodegraven, hebben zich bereid verklaard voedselresten te sturen. Die zijn dan afkomstig van patiënten die vermoedelijk ziek zijn geworden van dit eten. Het onderzoekmateriaal gaat naar een grote koelcel van het laboratorium in een herenhuis aan de Haarlemse Nieuwe Gracht. Tot het onderzoek blijft het hierin. De zomermaanden staan voor de deur en dat betekent een verhoogde kosten van medische consumptie voorkomen kunnen worden. De microbiologe is er van overtuigd dat wat nu bekend is nog maar het topje van de ijsberg vormt. „De verschijnselen zijn bekend,er kan geen misverstand over bestaan: braken, buikpijn, diarree en hoofdpijn. Je krijgt het echt niet ongemerkt, je wordt harstikke ziek. Normaal braakt iemand niet en als dit wel gebeurt, is er duidelijk iets mis”. Deze symptomen kunnen volgens haar een half uur na het eten al optreden, maar ook pas twee dagen later. Deze incubatietijd is afhankelijk van de soort bacterie en van de aantallen, waarbij een miljoen stuks per gram eten niet ongewoon is. Opmerkelijk is, dat gerechten die heerlijk geuren en verrukkelijk middelen een constante groep van, kennelijk trouwe, afnemers hebben. „Er is zelfs een zekere groei. We zitten momenteel aan een marktaandeel van bijna negen percent was”, meldt het bedrijf, dat zijn was- en reinigingsprodukten distribueert via vrijwel alle grootwinkelbedrijven, en hier en daar ook via reform- en natuurwinkels. De bedrijfsleider van een kleine supermarkt in een nieuwbouwbuurt waar veel jonge gezinnen wonen, heeft een soortgelijke indruk: „We voeren één fosfaatvrij wasmiddel. Dat vak is dan op een bepaald moment weer leeg. Een klein artikel, maar dus wel een heel regelmatige omzet. Af en toe is er opeens meer vraag naar. Dan zijn de fosfaten waarschijnlijk weer eens op de een of andere manier in het nieuws geweest”. Bouwer acht het bovendien van zeer groot belang - en beslist niet alleen in verband met haar studie - dat horecabedrijven voedsel laten controleren. „Het is wel voorgekomen dat na een koud buffet vijftig mensen ziek werden. Als het vermoeden bestaat dat eten gasten heeft ziek gemaakt of als er klachten van klanten komen, moeten ze ons meteen waarschuwen. Het onderzoek gebeurt vertrouwelijk”. De zaak verzwijgen houdt volgens haar het gevaar in dat de voedselvergiftiging zich als een olievlek uitbreidt en de naam van de restauranthouder, het cafetaria of de automatiek in de publiciteit komt. „Wij kunnen de ondernemer tijdig adviseren welke maatregelen nodig zijn om herhaling te voorkomen en begeleiden hem daarbij”. „Om deze reden is de Keuringsdienst van Waren 24 uur per dag telefonisch bereikbaar. Via een luisterdienst is het mogelijk overal in het rayon snel ter plaatse te zijn om etensresten op te halen. Tot iemand komt moet het in de koelkast bewaard worden. Hoe sneller het echter bij ons in het laboratorium is, hoe beter. Wij zijn goed toegerust om te kunnen nagaan wat de oorzaak van de ziekte is geweest en hoe dit in het vervolg kan worden voorkomen”, aldus Simone. De bacteriën hoeven niet altijd zelf gevaarlijk te zijn; het komt ook voor dat ze in eten giftige stoffen produceren die niet meer zijn te vernietigen. Niet door koken, bakken of braden! De gangbare opvatting dat vlees ongekoeld bewaard onder vet niet ziek kan maken is volgens haar ook niet juist”. Als gevolg van zuurstofgebrek sterven wel veel bacteriën, maar sommige soorten kunnen zich daardoor juist razendsnel vermenigvuldigen en zich op het vlees werpen”. Simone vindt overigens dat veel mensen hun voedsel „mishandelen”, onder meer door het te lang buiten de koelkast te laten staan. „Vaak ook blijven zeer kwetsbare produkten in een warme auto liggen, terwijl de eigenaar rustig in de stad gaat koffiedrinken” Opmerkelijk is volgens haar dat na een voedselvergiftiging altijd de slager, poelier of in ieder geval een ander de schuld van de ziekte krijgt. „En wat dit betreft discrimineert de Nederlander ook behoorlijk, door vaker klachten te deponeren als een bezoek aan een exotisch restaurant hem ziek heeft gemaakt dan wanneer dit door eten in een Hollands etablisement werd veroorzaakt”. En dit terwijl de keurmeesters van de dienst er juist van overtuigd zijn geraakt dat er in principe geen verschil in hygiëne worden zo beschermd tegen ziekteverwekkende stoffen. Daarnaast zijn er produkten waarvan de karakteristieke eigenschappen en aroma door bacteriën bepaald worden. Yoghurt, maar ook azijn, bier, wijn, kaas en zelfs thee, zijn er voorbeelden van. De plantjes, want dat zijn bacteriën, al worden ze óók door Simone vaak beestjes genoemd, vervullen hierbij een onmisbare rol. Zij wacht niet alleen met spanning af welke etensresten de huisartsen inleveren, ook met particulieren die géén bezoek aan de dokter hebben gebracht maar wel ziekteverschijnselen hadden, wil zij in contact komen. Mevrouw KOPF'W.VGLN (DPI)'J Zeventig passagiers van een verkeersvliegtuig van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL zijn in Kopenhagen met voedselvergifti- ging in ziekenhuizen opgenomen. Een woordvoerder van JAL verklaar de dat het toestel, een boeiding 747, 344, personen aan boord had, allen werkne mers van de Japanse Coca Cola-fabriek. Zij maakten een studiereis naar Parijs. Vooral slaatjes, die een dag van tevo ren worden klaargemaakt en niet goed gekoeld bewaard zijn, kunnen voed selvergiftiging veroorzaken. Ernstige darmstoornissen zijn meestal het gevolg. bestaat tussen uiteenlopende soorten horecabedrijven. „Eten uit de muur kan ook gevaarlijk zijn. We krijgen tenminste nogal wat klachten. Als eetwaar niet op 60-70° C wordt gehouden veroorzaakt het ziekteverschijnselen. Dat de temperatuur niet lager mag zijn blijkt wel uit het feit dat wij sommige bacteriën bij 44°C kweken”. Een bekende ziekteverwekker is de Salmonella, die onder andere paratyfus kan veroorzaken. Op allerlei eetwaren zitten soms pathogene bacteriën die een giftige stof afscheiden. En bij vis in blik komen bacteriën voor die de ziekmakende stof histamine produceren. Zonodig gebeurt het onderzoek van de eetwaren in samenwerking met het laboratorium van het Haarlemse slachthuis, het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven of het streeklaboratorium. Artsen, particulieren en ondernemers die voedsel laten keuren krijgen snel de uitslag van het onderzoek. Voor de doktoren kan dit volgens Simone een welkome steun zijn bij het stellen van de diagnose. Vooral als het kwetsbare patiënten betreft, waarbij complicaties verwacht kunnen worden. Voor haar is dit boeiende werk uiterst belangrijk om de bronnen van vergiftigingen op te sporen en explosies te voorkomen. Daarbij wil zij een beter inzicht krijgen in de oorzaken en omvang van de ziekte, waaraan in minder ontwikkelde warme landen drie tot vier miljoen mensen per jaar sterven. Daar wordt het risico sterk vergroot door slecht drinkwater. De gewoonte van de Nederlandse huisvrouwen om conserven voor gebruik op te warmen, voorkomt al veel ziektegevallen. In horecabedrijven komt verwerking van niet opgewarmde produkten veel vaker voor. Helaas laat de zeef kleine giftige bacterie zich nooit duidelijk zien. Slechts in een laboratorium is de besmetting onder microscopen waar te nemen, maar de consument is dan al ziek. De uitslag van het microscopisch onderzoek is moeilijk als bewijsvoering te gebruiken, omdat de oorzaak nooit voor honderd percent zeker kan worden vastgesteld,” aldus mevrouw Bouwer. „Wel voor 99 procent, zodat het juridisch moeilijk ligt”. Resten voedsel waarvan het vermoeden bestaat dat ze ziekmakend zijn geweest, kunnen worden afgegeven bij de Keuringsdienst van Waren, Nieuwe Gracht 3, Haarlem. Na een telefoontje via nummer 31 91 32 (24 uur per etmaal) worden verdachte etensresten opgehaald. Een snelle melding en gekoelde bewaring van de monsters zijn uiterst belangrijk voor het onderzoek en voor het voorkomen van nieuwe ziektegevallen. Wat fosfaten in het milieu aanrichten, is [voldoende bekend; als ze in het [buitenwater terechtkomen, gaan ze als [„meststoffen” werken op de algen, die in [het water levende plantaardige [organismen. Die gaan overmatig groeien ;en hebben voor deze groei zoveel zuurstof [nodig, dat het water op den duur „dood” '.wordt. [Vorig jaar is over die fosfaten een [regeringsnota verschenen (de [Fosfatennota), waarin wettelijke maatregelen worden aangekondigd die .moeten leiden tot het beperken (en luiteindelijk verdwijnen) van de fosfaten [in wasmiddelen. Als streefdatum wordt in [dat verband het jaar 1985 genoemd. [Het Comité Anti-witter-dan-wit heeft het [echter niet zo begrepen op het passief lafwachten van zulke wettelijke [maatregelen, en wijst op het bestaan van een aantal fosfaatvrije produkten op de w A Sterke vergroting van de Salmonella- bacterie, die onder andere paratyfus kan veroorzaken. au

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23