Of Een ouderwets mooie wedstrijd w A o I ■M I w I I ‘d*?* Reserve-bank bij eredivisie „zachter” A 1 SI W DE ONTLUCHTER GING DOOR NYLONVLIES 3 M wifj J 1 □1 m3 HSV 1S I jk W* c O' DICK PLOEGER VAN VEENDAM NAAR FC GRONINGEN Stofzuiger Victorie te ae i \o )e- W, I LSI en ke jol W <4 - f O door Chris Sponhoff W/ 4 r 13 d Sportief Nederland zal op eigen bodem nooit meer de geneugten van het grasvliesveld kunnen ondergaan. Want het enige veld van deze soort dat in Leusden ligt, blijkt een vroegtijdig einde beschoren. Het grasvliesveld is het summum voor de beoefenaren van de hockeysport. Het is namelijk zo glad als een biljartlaken en dat willen hockeyers graag. Talloos zijn de velden die tijdens de vaderlandse competitie moeten worden betreden, waar de hobbels en kuilen zorgen voor i ergernis, als een fraai geslagen bal van koers verandert. Enige jaren terug bleek de plaatselijke Leusdense j hockeyvereniging de LHV, dan ook een warm supporter van het idee om in de gemeente het I eerste grasvliesveld aan te leggen. Dat zou een primeur voor J - Nederland betekenen. Grasvliesvelden zijn tot nu toe uitsluitend te vinden geweest in het buitenland. Zo beschikt de Engelse club Crystal Palace over j een dergelijk veld en ook in de buurt van Parijs moet een f dergelijke ideale sportvoorziening te vinden zijn I® y* o r, -'-a< A-. in Nederland gaat weg sig A S i. •O; 2# tal r ►310. STOPPER i in 1976 gepresenteerd. Wellicht heeft dat aspect een grote rol gespeeld bij het accepteren door de Raad van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. -Weinig onderhoud betekent minder kosten per jaar. Er gaan voor een gemeente duizenden guldens zitten in het betalen van onderhoudskosten van sportvoorzieningen. Het was geen hamerstuk in die raadsvergadering van 25 maart, waarin beslist werd over de aanleg van het grasvliesveld. Want het ging om een forse uitgave voor de uitbreiding van het hockeypark. Een flink deel van de kosten werden gevormd door het bedrag dat voor het speciale veld moest worden betaald. Het moet ongeveer 360.000,- gekost hebben. Het raadslid Van Maanen moet in die vergadering gezegd hebben: „Leusden heeft dan wel de primeur, maar de vraag is of ook in Leusden de victorie zal beginnen”. Hij blijkt over een profetische blik te hebben beschikt. Burgemeester en Wethouders kwamen met nogal indrukwekkende feiten op de proppen tijdens de discussie. Zo vertelde wethouder G. van Woudenberg dat er op de laag kunststof een garantie was van twintig jaar. Als er binnen tien jaar stukken zouden worden stukgespeeld, zouden die gratis door het bedrijf dat het grasvliesveld had aangelegd worden gerepareerd. Wijlen burgemeester mr. A. H. van der Post, wees onder meer op de Wat niet ter sprake is geweest tijdens die vergadering was de manier waarop het onderhoud gepleegd moest worden. Een grasvliesveld mag niet dezelfde behandeling ten deel vallen als een „gewoon” grasveld. Het moet wel regelmatig gemaaid worden, maar er mag beslist geen gras blijven liggen. Dat vertelt een van de twee firmanten, eveneens uit Leusden. die als Grasvlies B. B. het enige en vermoedelijk ook laatste veld in Nederland hebben aangelegd. „Na het maaien zou het eigenlijk met een soort stofzuiger van elk sprietje ontdaan moeten worden” vertelt hij. „Dergelijke apparatuur bestaat dacht ik nog niet, die zou dus eigenlijk speciaal bedacht moeten worden voor dat type veld. We hebben dat wel doorgegeven aan de gemeente, maar ze zullen ook wel niet over die apparatuur beschikt hebben”. Bij de gemeente vindt men dat het aannemersbedrijf, dat het onderhoud verzorgt, die machine had moeten aanschaffen Grasvlies B. B. heeft met dat aannemersbedrijf van doen. Misschien dat het niet opgeruimde gras de oorzaak was van die vreemde gladheid waardoor de hockeyers werden geteisterd. Dat nadeel van het grasvliesveld wordt nu nameliik „voordelen van de doorlopende bruikbaarheid” van het veld. Verder moet hij volgens de notulen hebben gezegd dat het om een experiment ging maar dat de gemeente Leusden een experiment niet schuwt. „Volendam, in zeker opzicht. Die loer den op uitvallen via de verre uittrappen van hun doelman Hoek. Ze gingen zelfs buitenspel staan als hij een uittrap nam. En een paar keer lukte het ook, maar toch net niet genoeg. In de slot fase speelde Keje Molenaar, als hij de bal vrij voor zijn voeten had in de buurt van de middenlijn, liever even terug op Frans Hoek dan dat hij de bal zelf hoog voor het Cambuur-doel lepelde. Blijk baar had hij het idee dat Hoek toch De voorzitter van de hockeyvereniging A. Parson zegt namens de hele vereniging te betreuren dat het veld niet meer in de oude glorie wordt hersteld. „Het was een heerlijk veld voor hockey”. Maar hij blijkt beslist geen kritiek op het gemeentebeleid te willen geven. En het grasvliesveld? Dit veld zou „in zijn geheel moeten worden gerenoveerd”, staat in het voorstel aan de raadscommissie. Daar denkt de firmant van Grasvlies B. B. wederom anders over. „Eigenlijk is alleen die kunststoflaag beschadigd. Maar die onderlaag die f 100.000,- waard is, is helemaal intact. Ze hoeven alleen dat nylon weg te halen en gras in te zaaien en dan hebben ze een prima veld”. Als dat geld binnen is, wordt er overigens geen nieuw grasvliesveld aangelegd. „In tegenstelling tot de gewekte verwachtingen is de speelfrequentie van een grasvliesveld niet hoger dan van een normaal veld” zeggen B. en W. nu. En „hoewel het veld onder alle weersomstandigheden bespeelbaar blijft, is en blijft het veld erg glad” merken B. en W. verder op. genoemd in gemeentelijke stukken om te kunnen aantonen dat het veld eigenlijk niet zo goed was als werd aangenomen. Waaraan wordt toegevoegd dat de „noppen van de schoenen er niet indringen”. De firmant van Grasvlies B. B„ geconfronteerd met deze opmerking, moet daar om lachen. „Hoe komen ze er op, dat is allemaal vanwege dat glad geworden laagje dood gras. Als het goed is onderhouden is dat veld niet glad”. s 1** „En waren die Friezen op de tribune net zo voetbalgek als die Engelsen?” „Ja en nee. Het zat wel stampvol, zo tussen de 14.000 en 15.000 toeschouwers. Ik heb nog nooit zoveel toeschouwers met groentekistjes zien lopen als daar, iedereen had zijn eigen staanplaats bij zich, leek het wel. En ze waren ook knap luidruchtig. Ze roepen daar niet „CAM BUUR. CAM-BUUR”. maar S-C-C! ES- SEE-SEE. dat klinkt prima als het mas- de dan in Leeuwarden voor Nottingham Forest?” Wippertje over die twee heen, De Jonge is al doorgelopen, voor ze weten wat er gebeurt is er een bloedserieuze aanval aan de gang. Dat soort dingen”. Een van de nog niet genoemde voordelen van het veld was het „geringere” onderhoud. Zo werd het tenminste aan de gemeenteraad de voetballerij, is ook van mening dat veel spelers te veel verdienen. Ploeger: „Het is toch ongelooflijk dat sommige spelers meer dan twee ton per jaar krijgen. Dat kunnen ze nooit waarmaken”. Bij het hoofdstuk transfers ko men ook Veendams beloftes Kool hof en Tiktak ter sprake. Het hui dige transfersysteem staat een overgang naar een betere club in de weg en dat is volgens Ploeger een jammerlijke zaak, omdat het de ontwikkeling van beiden niet ten goede komt. Ploeger: „Als ze hier nog twee tot drie jaar blijven is het met die jongens een aflopende zaak. Dan roesten ze hier vast. Je hebt het al een beetje aan Tiktak kunnen zien. Het afgelopen seizoen speel de hij niet zo heel sterk. En dat terwijl hij vorig jaar geweldig draaide in Jong Oranje. Met Kool hof zal het dezelfde kant opgaan. Voor hem is er bij Veendam geen toekomst”. Volgens Ploeger tekent vrijwel iedereen die betaald voetbal gaat spelen te snel en ondoordacht zijn contract. „Dat heb ik ook gedaan. Maar neem van mij aan: het eerste contract is altijd het slechtste. Als jonge jongen ben je meestal zo vereerd als je de kans krijgt om betaald voetbal te spelen, dat je hele belangrijke dingen vergeet. Bijvoorbeeld een clausule in je contract laten opnemen waarin het bedrag staat waarvoor je na beëindiging van die verbintenis weg kunt”. xBSl ff iHet beste hockeyveld ■4 „En de uitslag gaf de verhouding wel goed weer, vond ik. Je weet nu eenmaal dat je niet automatisch wint, ook al val je het meeste aan. Dat is nu ook wel weer gebleken”. „Dat is het aardige van voetbal, dat het zo onrechtvaarig is, en zo onvoor spelbaar. Eerst die bal op de paal, en even later is het opeens aan de andere kant raak!” „Nee, het was eerst raak, en daarna kwam pas die bal op de paal aan de andere kant”. „Nee hoor”. „Ik weet het zeker! „Maar ik weet het nog zekerder „Maar ik weet het nog zekerderzeker- dezekerder dan jij, eerst schoot Guyt tegen de paal. „Kaltz zal je bedoelen, wat zeur je nou over Guyt. Over welke wedstrijd heb jij het eigenlijk?” „Ik? Over SC Cambuur-Volendam na tuurlijk. Jij dan niet?” „Nee natuurlijk niet. Ik had het over Nottingham tegen HSV Hamburg. Dat leek me nogal duidelijk”. „Dan hebben we toch blijkbaar de zelfde soort wedstrijd gezien, alleen met andere spelers”. „Geloof je het zelf? Heb je ooit een Engels elftal zo tactisch, zo continen taal zien spelen? Loerend op een uitval, en een doelpuntje, en ondertussen alle toegangswegen naar het eigen straf schopgebied verstoppend? Eén en al Brienenoordbrug om 5 uur ’s mid dags?” „Nee, behalve dan tegen Ajax. in de halve finale. Ajax kwam toen ook één doelpuntje te kort, net als HSV Ham burg. weet je nog?” „Zo zie je maar weer. Maar wie speel- Want het is nog niet eerder ge beurd dat een reservespeler van sportclub Veendam goed genoeg werd bevonden voor een verbinte- - nis bij de hoofdstedelijke prof- 1 club. Andersom wel, geregeld zelfs. De voorbeelden liggen voor het oprapen. De ideale grasmat van een grasvliesveld ontstaat door een ingenieus samengestelde ondergrond van diverse lagen aarde, waarin een optimaal werkend drainagesysteem ligt. Daardoor kan overtollig hemelwater te allen tijde ogenblikkelijk uit de grasmat vloeien. Clubs die over een grasvliesveld beschikken hoeven derhalve nooit vanwege het weer wedstrijden af te gelasten. Bij droogte blijkt het grasvliesveld al even ideaal. In de onderlaag van het veld is namelijk een beregeningsinstallatie gebouwd. Het gras kan dan ook bij gebrek aan regen zonder veel moeite van water worden voorzien. Tenslotte sluit de dunne laag kunststof die over de laatste laag vruchtbare aarde wordt gelegd de rij in deze opsomming. In dat laagje nylon zitten talloze fijne gaatjes. Hier doorheen groeit het ingezaaide gras. Het resultaat is een grasvliesveld met de al opgesomde talloze voordelen. Waar een grasvliesveld ook niet tegen kan is een zogenaamde prikrol. Dit is een instrument waarmee gewone grasvelden door middel van een wals vol puntige metalen stekels, worden „belucht”. Vorig jaar mei was een werknemer van het bedrijf dat het onderhoud van de sportvelden in Leusden verricht tóch bezig en hij „nam” het belendende grasvliesveld ook „even mee”. Aan het veld herinnert overigens van buiten niets aan het speciale karakter ervan. Het resultaat van deze behandeling bleek catastrofaal voor het grasvliesveld. Het nylon was voor 80 procent vernield. Het vervelende voor de hockeyvereniging was, dat er sindsdien niet meer op het veld gespeeld mocht worden. De gemeente begon bij de verzekeringsmaatschappij die de schade dekte aan te kloppen om geld. Welk bedrag de gemeente claimt staat er niet in, maar navraag leert, dat het om 300.000,- gaat. g -W „Vond jij het eigenlijk een mooie wed strijd?” „Wat bedoel je met mooi? Mooi in de betekenis van mooi?” „Ja, mooi in de ouderwetse betekenis zal ik maar zeggen”. „Nee. mooi vond ik hem niet. Als wedstrijd dan”. „Nee, ik ook niet. Maar als voetbal wedstrijd had hij, hoe zal ik het zeggen, toch wel z’n eigen soort schoonheid”. „Vond je? Het was wel wat je noemt een echte wedstrijd, dat is waar”. „Precies! Dat bedoel ik. En daar kom je toch voor, bij voetbal. Een echte wed strijd!” „Je had geen moment het idee dat er niets op het spel stond, bedoel je dat soms?” „Ja, dat bedoel ik. De wedstrijd had zijn inzinkingen, ze wisten af en toe niet wat ze er mee aan moesten, de spelers, maar er ging toch de volle an derhalf uur een soort dreiging van de wedstrijd uit, in de richting van de toeschouwers. Of heb ik me daarin ver gist, ik ben nogal hypergevoelig voor die dingen, weet je”. „Nee, ik begrijp wel wat je bedoelt, al heb ik dat zelf gelukkig nooit, tenmin ste niet bij voetballen. Maar ook tijdens de windstille momenten in de wedstrijd had je toch steeds het gevoel dat er méér op de loer lag dan je zag. Dus dat had jij ook?” „Ja, zo’n voortdurend gevoel van: het is niet goed, maar wel van gewicht. Het was natuurlijk wel een geluk dat de arbitrage helemaal in orde was. Want bij zulke wedstrijden hoeft er maar dat te gebeuren of je hebt de poppetjes aan het dansen. En niet alleen de poppe- l tjes!” saai gebeurt, maar het zijn wel typische Hollanders, die Friezen”. „Hoe dat zo? „Ze moedigen aan als het goed gaat, en ze vervallen in een dof zwijgen zodra het even tegenzit. Na die gelijkmaker van Volendam, kwam er geen geluid meer uit, net een kapotte jukebox. Voor de perstribune probeerde een Cambuur- man het nog even, „Hup Cambuur!” en „Volendam kan zakkies plakken!” stel de hij aan de zwijgende tribune voor, maar zijn teksten sloegen niet aan. Toen zei een Leeuwarder heertje tegen hem: „Ach man, 1-0 is toch ook genoeg!” Waarop die ander hem bevreemd aan keek, en zei: „Het is allang 1-1!” „O sorry”, zei die andere man, „dat wist ik niet”. Maar hij was dan ook een beetje beschaafd dronken”. „Op de radio hoorde ik ze anders nog aardig te keer gaan, op het eind!” „Ja, de laatste vijf minuten. Maar toen had hun trainer, Nol de Ruiter, eerst een tijdje kwaad met zijn armen moeten staan zwaaien, in de richting van de tribune, om ze een beetje op te porren. Want Friezen zijn toch weer anders dan Engelsen, die worden pas goed enthousiast als het helemaal mis dreigt te gaan, denk maar aan Chur chill in 1940. Duinkerken. De Blitz krieg. „Ha, nu zijn we dus toch weer terug bij mijn wedstrijd: Nottingham Forest- HSV Hamburg. Engeland tegen Duits land. Die Birtles, dat was tegen het eind net zo'n verouderde Spitfire, die een heel eskadron Stuka’s in een hoek dreef. Maar voor Kevin Keegan vond ik het jammer dat Hamburg verloor”. „Waarom?” „Omdat hij een Engelsman is. En voor hun trainer, Branko Zebec, vond ik het trouwens ook jammer”. „Waarom?” „Omdat het een Joegoslaaf is”. „Nou, dat pleit dan voor je, dat je toch nog zo met die Hamburgers meevoelt. Hoe komt dat eigenlijk?” „Omdat ik een Nederlander ben verder kwam, vanuit zijn strafschopge bied”. „Maar zag je daar dan ook van die tactische foefjes, als van Nottingham Forest, die de bal bij hoge corners voor het doel doorkoppen evenwijdig met de doellijn, waar dan de linksbuiten of de rechtsbuiten klaar staat om de bal op te vangen?” „Niet precies hetzelfde natuurlijk. Maar Cambuur trok een paar keer pro fijt van het principe om vrije schoppen en ingooien meteen te nemen. Vrije schop neerleggen. Een of twee tegen standers schieten toe om te voorkomen dat de vrije trap snel genomen wordt. Ter verhoging van de curiositeit mag niet onvermeld blijven dat Ploeger door de veenkoloniale voetbalstichting zelfs was afge schreven na dit voor de Oostgro- ningers trieste seizoen. Dat ont slag leidde zelfs rechtstreeks tot Ploegers overstapje van de Lange- leegte naar het Oosterpark. Assistenttrainer Henk Nienhuis was er, toen hij vernam dat Ploe ger bij Veendam vertrok, als de kippen bij om hem te polsen voor een verbintenis bij FC Groningen. Al geruime tijd zocht de techni sche leiding naar een geschikte tweede doelman. Eentje met erva ring en niet te duur. Ploeger be antwoordde volledig aan dat profiel. FC Groningen hoefde slechts een amateurprijsje (3000 gulden) aan SC Veendam over te maken, omdat hij immers was afgedankt en de status van semiprof had verloren. Ploeger, die zichzelf ook al had afgeschreven voor het be taalde voetbal en gekscherend aangekondigd had met zijn vrouw te gaan korfballen, ging gretig in op het volslagen onverwachte Groninger aanbod. Er verandert overigens niet zo gek veel voor Ploeger. Ook bij FC Groningen komt hij op het tweede plan, nu achter Azing Griever. Desondanks is de 25-jarige doel man weer helemaal in voor voet bal, net zo als in zijn jeugdjaren toen hij als talent in talrijke verte genwoordigende elftallen keepte. „Want de eredivisiebanken zijn zachter”, zegt hij. De bestuurderen in Veendam zullen ongetwijfeld even met de ogen hebben geknipperd toen zij van de transfer kennis namen. Zij zagen zich immers een niet weg te cijferen vergoeding ontglippen. En dat is voor een verliesgevende BVO (Betaald Voetbal Organisa tie) toch een hard gelag. Ploeger: „Je staat er versteld van hoeveel clubs er in je zijn geïnteresseerd als je niet meer on der contract staat. Daaruit blijkt dat het transfersysteem een hoop tegenhoudt. De vergoedingssom- men zouden in elk geval reëler moeten zijn”. De goalie, die in tegenstelling tot zijn meeste collega’s nadenkt over sS> x. - Nog voordat de handel op de transfermarkt goed en wel is be gonnen, is de eerste opmerkelijke overgang reeds beklonken. Geen nationaal schokkende transfer weliswaar en ook geen transactie waarmee veel geld was gemoeid, maar toch. In het perspectief van het noordelijke betaalde voetbal mag de komst van Dick Ploeger naar de nieuwe eredivisionist FC Groningen als verrassend wor den aangemerkt.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 33