Over periode van 25 jaar Kinderen lijden Nieuw economisch meest onder milieuvervuiling akkoord tussen Bonn en Moskou (i Priestercelibaat benadrukt Bezoek paus aan Parijs uur te laat begonnen In EG eindelijk beetje zomer geworden achtergrond Botha beschuldigt Raad van Kerken Krant publiceert rapport over falen Iran-actie ona „Financieren onrust in Z.-Afrika" Nieuwe Hebriden vragen Londen en Parijs hulp ir r jg> i r f kJ 2 3 ZATERDAG 3 1 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 M E I te erp it de •ont- deel n is stige on- ■ege- iling een van imo- (Van onze redactie buitenland) BONN. West-Duitsland en de Sovjet-Unie hebben gisteren na twee dagen onderhandelen overeenstemming bereikt over een nieuwe overeenkomst voor economische samenwerking. (Van onze redactie buitenland) ning dat idu- ;om- zou !TSO- kan leze Het- zet- wat dat rafd het oaat Pro- srzet nor- and- :a 15 inis- ktijk If in con- tsen ider- ïven ;wo- and- ove- i en inde van het aanwenden van buitenlandse onrust in het land. De voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, bisschop Tutu, en een vijftigtal andere geestelijken werden af gelopen maandag tijdens een demonstra tie in Johannesburg gearresteerd en korte tijd later weer vrijgelaten. Na een lang en kil voorjaar is het in de Europese Gemeenschap einde lijk een beetje zomer geworden. De ze verandering is in Brussel merk baar na een week van uitputtend overleg en harde onderhandelingen tussen de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) schap niet nieuw, maar zelden - althans in de laatste jaren - ging er zo’n verlam mend effect van uit als het laatste half jaar het geval was. Daarvoor zijn twee redenen: de economische crisis en het Engelse onbegrip. De economische crisis maakt dat alle EG-landen financieel op de kleintjes moeten passen. De oplossing die gevon den is voor de vraag hoe de al te hoge Britse bijdrage aan de EG-begroting verminderd kon worden, kost Neder land in 1980 en 1981 tegen de 700 miljoen gulden. Dat is geen kleinigheid. Als het om zulke bedragen gaat, wordt er hard onderhandeld - daar is men in de Euro pese Gemeenschap aan gewend. Dat geldt echter des te meer nu onderhan deld wordt tussen aan de ene kant Lon den en aan de andere kant de rest van de EG - de „oude Zes”, met de Frans-Duitse as als spil en de twee kleine nieuwe lidstaten Ierland en Denemarken. Margaret Thatcher, de „ijzeren lady” uit Groot-Brittannië, had eigenlijk wei nig echt goede argumenten om haar Het verzoek om hulp is afkomstig van de Britse president-commissaris, André Stuart. Hij deed dit nadat separatisten Na de officiële plechtigheid op de Place de la Concorde reed de paus naar de Notre Dame, waar hij het Te Deum zong. Na afloop van de officiële plechtigheid in igen t de n de n in tsen eten Agt be- i en- ti als cers, van mtie erste T lig- irtaal jheel iltaat egro- nend mee at de s die riteit ht ijs el te elan- P. i on- ti en i. De >n te voor ubli- raad gis- iring 1 het kker ourg kker >inet en. if te een ’leu rt; te aakt kan visie Tegenover de Engelse overwinning staat natuurlijk de,vijf procent die ten goede komen aan de Franse boeren, de melkveehouders in Nederland en Dene marken en de miljoenen Italiaanse ge zinnen die van druiventeelt en de kweek van wat zuidvruchten moeten leven - om maar een deel van de agrarische stand in de EG te noemen. Die vijf procent zijn eigenlijk te veel, gezien de financieel- economische problemen van de Ge meenschap en haar lidstaten. Maar om dat de Franse president Giscard en de Duitse bondskanselier Schmidt graag respectievelijk volgend voorjaar en ko mende herfst herkozen willen worden, kwam een klein cadeautje voor de boe ren politiek prima uit. „Politieke schade is voorkomen en dat moet men afwegen tegen de economi sche schade die nu wordt geleden”, zei de nieuwe Nederlandse minister van landbouw Gerrit Braks na afloop van de laatste Brusselse onderhandelingsron de. Voor Nederland is die economische schade echter nogal beperkt: wat we meer moeten betalen ten behoeve van Londen zullen onze boeren dit terugver dienen. De Nederlandse regering kon zich dan ook veroorloven edelmoedig te zijn in haar aanbiedingen om het Britse probleem op te lossen. „In 1978 werd ongeveer drie miljoen dollar uit het buitenland ontvangen die door de Raad van Kerken zijn besteed aan talrijke organisaties en projecten waar van het enige doel is het bevorderen van onrust”, aldus Botha, die een rede hield voor 1500 studenten van de blanke Rand- universiteit in Johannesburg. aan Parijs een tweevoudig doel voor ogen had. Een pastoraal bezoek aan de kerk van Frankrijk maar daarnaast een ont moeting met de UNESCO in Parijs. Hij noemde deze ontmoeting van zeer groot belang van wege het werk van de UNES CO voor de ontwikkeling van de mens heid en de verdediging van de mensen rechten. Dit bezoek aan het hoofdkwar tier van de UNESCO vindt maandag plaats. De paus zal daar een lange rede uitspreken, waarvan de secretaris-gene- raal M’Bow van de UNESCO reeds heeft gezegd, dat die „opzienbarend” zal zijn. PARIJS (Reuter). Onder klokken gelui van de Parijse kerken is paus Johannes Paulus II gisteravond zijn bezoek aan de Franse hoofdstad be gonnen. Het Britse ministerie verklaarde dat hoge Britse en Franse functionarissen zich maandag te Parijs over het verzoek om hulp zullen beraden. De eilanden worden door Engeland en Frankrijk ge zamenlijk bestuurd onder een zogeheten „medeheerschappij regering”. de Notre Dame volgde op het plein ervoor een eucharistieviering. Na de eucharistieviering ging de paus de Notre Dame weer in voor een korte toespraak tot de priesters van Parijs. Hij hield hun voor, dat zij niets kunnen zon der de bisschop, omdat deze de garantie is voor de eenheid in de pastoraal. Hij ver maande de priesters ook onderling de eenheid te bewaren en trouw te blijven aan hun priesterlijke roeping. Sterk bena drukte de paus ook de waarde van het priestercelibaat als teken van totale toe wijding aan het werk waartoe God de priester heeft geroepen. ’s Avonds laat ontmoette de paus het stadsbestuur van Parijs en sprak over de problemen van de grote stad. missaris een formeel verzoek om bij stand ontvangen om de orde te herstel len”, verklaarde een woordvoerder van het ministerie in Londen. „Dit verzoek zal maandag in Parijs in overweging worden genomen door staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Peter Blaker en de Franse minister voor Overzeese Gebieden, Jean Dijoud”. Engeland en Frankrijk zijn beide ver antwoordelijk voor de handhaving van de rechtsorde op de Nieuwe Hebriden. Mochten de Fransen het verzoek afwij zen, dan zal Engeland hoogstwaar schijnlijk alleen ingrijpen, aldus zegs lieden. De eilandengroep moet op 30 juli onaf hankelijk worden en volgens de Britse autoriteiten is internationale rivaliteit een van de achtergronden voor de on rust onder de bevolking van Melanesi- sche oorsprong. WASHINGTON (UPI/DPA). In een geheim rapport van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie worden als voor naamste oorzaken voor het mislukken van de reddingsoperatie van de Ameri kaanse gijzelaars in Iran de slechte voor bereiding, de keuze van de commandant en het niet-signaleren van een stofstorm in een Iraanse woestijn genoemd. Het Amerikaanse krantenconcern Scripps- Howard heeft deze gegevens gekregen van bronnen binnen het Pentagon. Bij de mislukte reddingsoperatie op 24 april zijn acht Amerikaanse soldaten om het leven gekomen bij een botsing tussen een transportvliegtuig en een helikopter. Volgens het rapport dat gisteren door Scripps-Howard werd gepubliceerd, wa ren de helikopters slecht onderhouden, hadden de piloten nooit geoefend in slecht weer en hebben de weersvoorspellers een enorme stofstorm niet opgemerkt. Een zeer belangrijke factor in het mis lukken van de operatie zou de benoeming zijn geweest van generaal James Vaught tot commandant. Volgens het rapport is hij weliswaar een uitstekend soldaat maar had hij niet de benodigde ervaring voor speciale operaties waaraan door verschil lende onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten word deelgenomen. Het uitvallen van drie van de acht helikopters was te wijten aan technische mankemen ten. Daarnaast hebben de piloten nooit geoefend in slecht weer en namen zij aan dat de missie in geval van moeilijke weersomstandigheden zou worden afge last. Hoge militaire deskundigen die het rapport hebben opgesteld, hebben ge sprekken gevoerd met meer dan 20 deel nemers aan de reddingsoperatie, aldus het krantenconcern. De onvoorziene stof storm, dus geen zandstorm zoals eerder bekend was gemaakt, is van doorslagge vende betekenis geweest voor het afgelas ten van de actie. Het Pentagon heeft on middellijk het bestaan van een dergelijk rapport ontkend. Volgens een woordvoer der „is het onderzoek nog niet afgesloten en is er nog geen verslag opgesteld over de reddingsactie. Het Scripps-Howard-ver- haal is een mengelmoes van onjuiste ge ruchten en speculaties die al eerder weer legd zijn door de feiten”. Het Britse budgetprobleem („als arm land betalen we te veel aan de EG”) is voorlopig uit de wereld geholpen. En de Europese boeren, nog altijd zo’n dikke acht miljoen in getal, krijgen met ingang van morgen hun vijf procent erbij die al een maand in het vat zit. Andere plooien in de betrekkingen tussen de Europese Negen (onder andere op het gebied van schapenvlees en visserij) zijn diploma tiek met hele en halve oplossingen glad gestreken. De lucht is opgeklaard. Onheilspellende termen als crisis, ma laise, stilstand en verlamming waren de afgelopen maanden niet van de lucht. Voortgang, laat staan vooruitgang, bleek inderdaad niet mogelijk omdat de Negen met Frankrijk en Engeland voorop allerlei problemen aan elkaar gekoppeld hadden. Deze onderhande lingstactiek is in de Europese Gemeen- Een technische storing aan de Airbus van de Alitalia, waarmee de paus reisde, was er oorzaak van dat hij ruim een uur te laat uit Rome vertrok. De Franse premier Raymond Barre en de kardinalen Marty van Parijs en Etchegary van Marseille, die met andere autoriteiten op het vliegveld Orly hem begroetten, moesten bijna een uur op de aankomst van het vliegveld wachten. Met een hefschroefvliegtuig vloog de paus, die zoals hij gewend is na het verla ten van het vliegtuig de Franse bodem kuste, naar de Place de la Concorde, waar hij welkom werd geheten door president Giscard d’Estaing. De officiële begroeting werd bijge woond door een menigte van naar schat ting 300.000 mensen. In zijn eerste toespraak tot de Franse katholieken deed de paus een beroep op de Franse katholieken om een einde te maken aan de vertrouwenscrisis in hun kerk. Hij hield hun voor, dat zij trots dienen te zijn op hun geloof. Voor zijn vertrek uit Rome had de paus er al op gewezen, dat hij met zijn bezoek JOHANNESBURG (AFP/DPA/Reuter) De premier van Zuid-Afrika, Pieter Botha, hëeft de Zuidafrikaanse Raad van Kerken gisteren beschuldigd fondsen voor de financiering van de internationale situatie. Er moet worden geprobeerd de economische banden te verstevigen, maar het huidige politieke klimaat in de wereld draagt niet bij tot verwezenlijking van dit streven, zo zou Schmidt Tikhonov hebben laten weten. Tikhonov zei dat het programma onder meer betrekking heeft op samenwerking op de terreinen van kernenergie, alterna tieve energiebronnen, grondstoffen en winning van mineralen. Hij herinnerde bovendien aan reeds eerder bereikte ak koorden betreffende pijpleidingen en aardgas en zei dat de samenwerking tus sen de twee landen op het gebied van energie moet worden uitgebreid. Het hui dige niveau van de samenwerking ligt nog „ver onder de uiterste grens”, zo zei Tik honov. Minister Lambsdorff toonde zich giste ren wat minder geestdriftig. Hij verklaar de dat het nu bereikte akkoord slechts is bedoeld als een reeks aanbevelingen voor de Westduitse industrie en voor organisa ties in de Sovjet-Unie, en dat het aan hun is het programma uit te voeren. Hieruit valt op te maken dat West-Duitsland het programma voor economische samenwer king niet beschouwd wil zien als een be langrijke overeenkomst. Regeringsfunc tionarissen lieten nog in het midden of Schmidt de overeenkomst zelf zal onder tekenen of dat hij dit zal overlaten aan de Westduitse ambassadeur in Moskou. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse regering bekendgemaakt. De overeenkomst zal worden ondertekend tijdens het bezoek dat bondskanselier Helmut Schmidt op 30 juni aan Moskou brengt. Het akkoord is het belangrijkste resul taat van het bezoek van de eerste vice- premier van de Sovjet-Unie, Nikolai Tik honov, aan West-Duitsland. De overeen komst voorziet in een programma voor economische en industriële samenwer king gedurende 25 jaar en vormt een aanvulling op een akkoord dat beide lan den twee jaar geleden sloten. De samen werkingsovereenkomst is uitgewerkt door een gezamenlijke commissie van Economische Zaken, Otto Lambsdorff. Deze commissie vergadert afwisselend in Moskou en Bonn en telt zowel Westduitse industriëlen als regeringsfunctionarissen onder haar leden. Het bezoek van Tikhonov was het eerste van een hooggeplaatste Russische func tionaris aan West-Duitsland sinds het in grijpen van de Sovjet-Unie in Afghanistan in december van het afgelopen jaar. Uit de besprekingen kan worden afgeleid dat de twee landen nog steeds zijn geïnteres seerd in ontspanning. Volgens Westduitse regeringsambtenaren zou Schmidt Tikho nov echter wel duidelijk hebben gemaakt dat de toekomst van Russisch-Westduitse samenwerking afhangt van de algemene Premier Botha verklaarde ook dat de regering vastbesloten is de orde in het land te handhaven. „Iedere poging de orde in ons land te verstoren zal de rege ring beantwoorden met alle macht die haar ter beschikking staat”, aldus de Zuidafrikaanse premier. Hij zei voorts dat Zuid-Afrika zich al in een „totale staat van oorlog” bevindt omdat het communisme het land als einddoel heeft uitgekozen. De zwarte staten ten noorden van Zuid-Afri ka zijn alleen maar tussenstations van de Russische expansie, zo zei Botha. Intussen lijkt aan de al zes weken du rende schoolboycot van gekleurde en in mindere mate ook Aziatische en zwarte scholieren nog lang geen eind gekomen. In de Kaapstadse wijk Elsies River waar de politie woensdag twee gekleurde scho lieren doodschoot, werden door jeugdige demonstranten gisteren barricaden van autobanden in brand gestoken. goeie Britse geld terug te eisen van de Europese Gemeenschap zoals ze op een Europees topberaad in Dublin deed. Maar gegeven de anti-EG-stemming in Engeland, de politiek comfortabele posi tie van Thatcher (een diplomaat: „Daar moeten we nog jaren mee leven”) en het feit dat Londen om allerlei redenen van de EG financieel voorlopig weinig kan verwachten, maakten dat de Britse rege ring een „politieke zaak” kon maken van de hoge Britse bijdrage aan de gemeen schap - bijna 11 miljard gulden netto in twee jaar. En dat „geval” werd door Londen’s EG-partners erkend. Daarna volgden onderhandelingen met het mes op tafel, diplomatiek sabel- gekletter, verhulde dreigementen en alle andere trucks die politici graag toepas sen. Het werd er nog moeilijker op om dat de Britten nog steeds weinig begrip hebben van de spelregels binnen de Eu ropese Gemeenschappen. Twee Europe se topconferenties, een onbekend aantal ministerraden en nog veel meer diplo matieke contacten waren nodig om het compromis uit te werken. Voor Londen is dat niet slecht afgelopen: 6,9 miljard gulden minder op een totaal van 10,5 miljoen valt niet weg te poetsen. Het loont dus cyn tot het uiterste te gaan, zoals Margaret Thatcher zelf tot twee maal toe tegenover haar collega-rege- ringsleiders demonstreerde. LONDEN (AP). Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren meegedeeld dat de autoriteiten van de Nieuwe Hebriden in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gevraagd te helpen om een opstand tegen de rege ring neer te slaan. De revolte zou ge steund worden door Amerikaanse za kenlieden en Franse planters. Juichende Fransen aan beide zijden van de Champs Elysee en daartussen de paus zegenend naar beide kanten tijdens zijn eerste bezoek aan Frankrijk. Naast hem de Frqn$e president, Giscard d'Estaing onder de 120.000 inwoners de controle over het eiland Espirity Santo hadden overgenomen en tevergeefs geprobeerd hadden een ander eiland, Tanna, te be zetten. Van de 70 eilanden in de archipel, gelegen tussen Australië en de Fidji- eilanden, heeft Santo het op een na hoogste aantal inwoners. ..Wij hebben van onze president-com- DEN HAAG/NAIROBI. Kinde ren lijden het meest onder de milieu vervuiling. Miljoenen overlijden jaar lijks aan de gevolgen van de veront reiniging van de bodem, water en lucht. Om de kinderen een kans op overleving te bieden zullen nationale acties en inter nationale projecten er de komende decen nia op gericht moeten zijn het leefmilieu terwille van de kinderen te verbeteren. Dit is een van de beleidspunten uit het rapport van de milieu-organisatie van de Verenigde Naties UNEP voor 1980. Het hoofd van de organisatie, dr. Mostafa Ka mal Tolba uit Nairobi, zal dit donderdag ter gêlegenheid van wereldmilieudag pre senteren. Hij is van mening dat het moge lijk moet zijn de kindersterfte tegen de eeuwwisseling met de helft terug te bren gen. Tegen die tijd moeten alle kinderen zijn ingeënt tegen de gebruikelijke kinder ziekten. Voorts moeten alle kinderen in de wereld in het jaar 2000 toegang hebben tot een gezonde waterbron en verantwoord sanitair. Behalve aan de bescherming van het kind besteedt Tolba in zijn rapport aan dacht aan milieuproblemen zoals het ver keer, de invloed van de uitstoot van zwa veldioxide op het klimaat, de gevolgen van zware metalen voor de volksgezond heid en de bedreiging van het milieu door de oorlogsindustrie. De meeste slachtoffers van de milieu vervuiling vallen onder de 350 miljoen kinderen die de meest elementaire levens behoefte, zoals voedsel, water, gezond heidszorg en opleiding, missen. De meeste kinderen gaan dood aan vervuild water. Tachtig procent van de ziekten valt toe te schrijven aan verontreinigd drinkwater. Kinderen zijn tevens zeer gevoelig voor luchtverontreiniging. In de steden staan zij dagelijks bloot aan de uitlaatgassen van auto’s. Als gevolg hiervan komt een hoog loodgehalte in het bloed voor. De bevolking van vele sloppen en ar moedige wijken bestaat voor de helft uit kinderen, die in toenemende mate wordt geconfronteerd met afvalstoffen die niet of nauwelijks worden verwijderd. Het is volgens Tolba een snel groeiend pro bleem, omdat de bevolking in deze buur ten drie tot vier keer zo snel toeneemt dan die in de betere wijken van de stad. Zij groeit jaarlijks met' 10 tot 15 procent. Elk jaar komen 250.000 mensen, onder wie vele kinderen, om in het verkeer. Enkele miljoenen raken jaarlijks in meer of mindere mate gewond. Voorts vallen er vele slachtoffers als gevolg van de uitlaat gassen van voertuigen, waardoor de lucht- en ademhalingswegen bij de mens worden aangetast. Ook het verkeersla waai heeft een nadelige invloed op de volksgezondheid Het verkeer eist in de Derde Wereldlan den in verhouding meer slachtoffers dan in de westerse landen. Het aantal slachtof fers in de Derde Wereld, waar de meeste kinderen wonen, is per miljoen auto-kilo- meters zes keer zo hoog als in de Ver enigde Staten. Tolba doet dan ook een beroep op de landen en internationale samenwerkingsverbanden te zorgen voor veiliger en milieuvriendelijke auto- en spoorwegen, havens en vliegvelden. In zijn rapport waarschuwt het hoofd van de milieu-organisatie voor het effect van de vorming van zwaveldioxide in de lucht. Door een toenemende verbranding van olie, gas, hout en kolen is de concen tratie van zwaveldioxide de afgelopen 150 jaar sterk toegenomen. Ofschoon nog niet vaststaat welk effect dit zal hebben op het klimaat, verwachten deskundigen dat de aarde op den duur een broeikas zal wor den. Het gevolg is dat de grote ijskappen zullen smelten, hetgeen rampzalig zal zijn. „Tegen de tijd dat we het merken, is het wellicht te laat”, aldus Tolba. De energie centrales en de industrieën zijn voor drie kwart verantwoordelijk voor de uitstoot van zwaveldioxide. Het rapport raadt dan ook aan de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen te bevorderen, zoals zon- ne-energie en biogas. Een van de grootste bedreigingen van het milieu vindt Tolba de oorlogsindus trie. Doordat elke minuut vah de dag bijna een miljoen dollar wordt uitgegeven aan defensie blijft de wereld verstoken van voldoende middelen in de strijd voor een leefbaar milieu. De landen in de gehele wereld beschik ken over een nog steeds groeiend arsenaal van chemische, biologische en atoomwa pens. In geval van een wereldoorlog kan deze wapenvoorraad onherstelbare scha de aanrichten aan de ozonlaag, de aardbo dem vergiftigen en het klimaat geheel wijzigen. Daarnaast wordt het milieu da gelijks in ernstige mate aangetast door de uitoefening van militaire controle, het uit testen van wapens, legeroefeningen enzo voorts. Voorts is het militaire apparaat een slokop van waardevolle natuurlijke bronnen, zoals ijzererts en olie. De legers consumeren jaarlijks twee keer zoveel olie als in geheel Afrika wordt gebruikt. Tolba had liever gezien dat de inspan ningen voor defensie worden aangewend ter bestrijding van de armoede en de milieuvervuiling. Er wordt thans 20 keer meer geld besteed aan wapenuitrusting dan aan hulp in onderontwikkelde lan den. Ongeveer 40 procent van alle onder zoek en ontwikkeling gaat naar defensie. Tenslotte maakt UNEP zich zorgen over eventuele beïnvloeding van het weer als wapenmiddel. Dit zou ernstige gevolgen voor de natuur met zich brengen. ■5

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3