Programma van Dag van de Nederlandse Zeevisserij Dag van de Nederlandse Zeevisserij Inventarisatie sociaal Overplaatsing werknemers culturele activiteiten Stork Velsen in onderzoek O burgerlijke stand i - ijmondnieuws ha K ZATERDAG 31 4 MET 1980 5 VELSEN ONRUST ONDER PERSONEEL NEEMT TOE ENQUETE VAN START Pater Backx spreekt op ledenvergadering Katholieke Schoolraad l 'l' Huldebetoon aan een bedrijfstak die de dreiging van een ondergang weerstond w r f IJMOND I BEVERWIJK: door Eli Vlessing Denen 7 JUNI 1980 IN IJMUIDEN Kwaliteit 1 r, ai IJMUIDEN. Zaterdag 7 juni zal het havenkwartier van IJ muiden geheel in het teken staan van de Dag van de Neder landse Zeevisserij. Sluitstuk en hoogtepunt van een gevarieerd programma, dat naar verwacht tenminste tienduizend bezoe kers naar de grootste Neder landse vissershaven zal trekken, is een vlootshow. Gepavoiseerde kotters zullen in kiellinie de ha ven uitvaren. Maar in plaats van voorbij de einder uit het zicht te verdwijnen zullen zij het Fortei land in de havenmonding ron den en terugkeren naar hun lig plaatsen voor de wal. Op geen andere wijze had men symboli- scher tot uitdrukking kunnen brengen hoe het met onze tradi tionele Vlaggetjesdag is gesteld. Makreel Klappen ,..vc de aan in de (Van een onzer verslaggevers) 10 *1 t 1 I den vangstverbod is het mes voor de Denen aan twee kanten gaan snijden. De Nederlandse reder-handelaar zocht in een streven zijn afnemers van consump- tieharing te blijven bedienen een op lossing voor het wegvallen van de van- gstgronden in de Noordzee. Die oplos sing werd onder meer gevonden....op de Deense markt! VELSEN-NOORD. Op de ledenver gadering van de Vereniging Katholieke Schoolraad IJmond, die woensdag 4 juni ’s avonds om half acht wordt gehouden in Cultureel Centrum De Schouw, zal pater Piet Backx spreken over Mohammedaan se kinderen op Katholieke scholen. Intussen is wel duidelijk geworden dat Daarnaast bestaan in het gehele VMF- concert zo’n 60 vacatures die mogelijker wijs met de Velsennoordse werknemers vervuld kunnen worden. Ook is bij het overleg met de bonden een afvloeiings- plan voor het gehele personeelsbestand ter sprake geweest. Het bedrijf Stork Vel sen telt momenteel circa 185 werknemers. Tweeëneen half jaar geleden waren dat er 290. Volgens de industriebond FNV, die bij het overleg betrokken is geweest, is de En natuurlijk dient zich de vraag aan of die Dag van de Nederlandse Zeevisse rij niet moet worden gezien als een wat magere vervanging van de al bijna histo risch geworden Vlaggetjesdag. Niets lijkt minder waar. Want het mag dan juist zijn dat de Nederlandse haringvis serij harde klappen te incasseren heeft gekregen, de bedrijfstak waar deze ge specialiseerde visserij deel van uitmaakt heeft die klappen op een bewonderens- waardige manier opgevangen. Die be drijfstak is de Nederlandse Zeevisserij. Tegen de achtergrond van voor Neder land verstrekkende EG-bepalingen en zichzelf en elkaar bestrijdende politici en biologen, die het maar niet eens kun nen worden over de hoeveelheid vis die zich verplaatst onder de zeespiegel en de wijze waarop die dient te worden be schermd, hebben Nederlandse reders en vissers hun ondernemingslust en vak manschap ingezet voor het behoud van een voor Nederland zo belangrijke be drijfstak. Raad van Bestuur niet afgeweken van het eerder dit jaar ingenomen standpunt: slui ting van het bedrijf in Velsen-Noord en overplaatsing van een deel van de produk- tie naar andere VMF-bedrijven. Dit in afwijking van het advies van de FNV, de centrale ondernemingsraad en de onder nemingsraad van Stork Velsen, die wel mogelijkheden zien het bedrijf voor de toekomst te behouden. In de afgelopen maanden zijn verschillende alternatieve plannen voor bedrijfsvoortzetting van die zijde door de Raad van Bestuur afge wezen. Vrouwenbond NVV - Woensdag 4 juni gaat de Vrouwenbond NW (afdeling IJmuiden) naar het Rijksmuseum te Am sterdam, vertrek per buslijn 72 om 9 uur vanaf de Hema. Op 10 juni wordt als seizoenafsluiting een bingo-avond gehou den in gebouw Velserduin, aanvang acht uur. Tandarts - Aan de vrije Universiteit van Amsterdam is de heer R. Wolthuizen uit IJmuiden geslaagd voor het tandartsen examen. GEHUWD: M. F. van Maanen en C. M. Schreefel; G. H. van der Son en H. P. M. Heus; J. E. J. Tromp en A. D. Laverman; W. van Ries- sen en C. Deenik; J. M. A. van Luijn en J. H. M. Loogman; P. C. W. Aardenburg en W. H. P. Ijzerman; R. M. de Goed en M. B. Puik; F. J. Rikumahu en M. G. Davidson. ONDERTROUW: A. Luiten en Y. J. Tollenaar; K. Terpstra en N. W. Berkelaar; G. K. Borst en C. M. Duin. GEBOREN: Peter, z.v. C. Lubbers en W. J. Boere- bach; Serge J. C„ z.v. A. J. Teeling en M. C. Liefting; Ruud, z.v. P. G. Olthoff en T. J. M. Kastermans; Menno, z.v. J. J. W. Lamers en M. E. Meijer; Arno, z.v. R. Bleeker en A. J. Velthuis; Linda, d.v. J. G. van Amersfoort en P. M. E. Formannoij; Helen, d.v. J. Hassing en E. Thoma; Su zanne, d.v. J. Bax en R. Iskes. OVERLEDEN: M. C. C. Hansen, 87 jaar, geh. gew. met J. Teer; H. G. Duineveld, 76 jaar; L. J. van de Brugge, 64 jaar. HUWELIJKEN J. Keirsgieter - C. I. H. Ras, IJmuiden; R. H. Warnaar - M. T. Elberse, IJmuiden; W. A. Demmers - G. M. Bakker, IJmuiden; L. F. van der Zwet Slotenmaker - A. J. M. Looij, Velsen-Zuid; H. J. Visser - P. J. Bakker, Heemskerk; W. M. van Vliet - Y. Hartman, IJmuiden; H. J. C. de Jong - C. H. M. Schoort, Beverwijk; A. H. de Jager - A. Dubbeldam, Dordrecht; C. A. van Ge stel - J. van de Ree, Alkmaar. ONDERTROUW H. J. Ruijgrok, Velsen-Noord en L. L. Baart, Leiden; J. C. Jansen en S. C. M. Scheenaard, IJmuiden; F. Jenninga en G. A. Schoort, IJmuiden; C. E. Sliggers en E. Ras, IJmuiden; J. Langbroek en K. Hoog- endijk, IJmuiden; H. Hilberts en M. van Vliet, IJmuiden; B. Gerrits en E. H. M. van Berkel, Santpoort; K. van Urk en K. K. Alderliefste, IJmuiden; P. L. Meinders, Haarlem en A. M. Schoort, Santpoort. en- sze or er en en m- eel sn- lan id. iet 1O- 10 15 10 ’0 10 10 te. de- ën- ke- tel. er eel ine ge- !OU ge- IOU an- en- l Jaarvergadering - Het bestuur van de Speeltuincentrale in Beverwijk komt 2 juni in een jaarvergadering bijeen in het speeltuingebouw van Kindergenot aan het Moensplein in Beverwijk. Aan bod komen het jaarverslag, het financieel ver slag, de bestuursverkiezing en de begro ting 1980. De openbare vergadering begint om 20.00 uur. Pater Backx is betrokken bij een expe riment waarbij wordt nagegaan in hoe verre katholieke scholen een bijdrage kunnen leveren aan de godsdienstige vor ming van katholieke kinderen. Daarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat een belangrijk deel van de culturele achter grond en van de basis-geloofs-gedachte bij christenen en mohammedanen gelijk is. rijschap en ing. J. P. Reehoorn, direc teur van het SVHB. 10.30-16.30 Ritten per railbus (stoom- club Hoogovens) van het „visstation” aan de Halkade naar de grote vuurto ren aan het einde van de Trawlerkade. 10.30- 16.30 Diverse rondvaarten door de havens. 11.00-16.00 luchtreclame: eet meer vis, vis houdt fit. 11.00-16.00 Diverse optredens van het Onkentheater uit Amsterdam, straat- theater enz. 11.00-16.00 Draaiorgelmuziek Halkade. 11.00-13.00 muzikale rondgang en show door drumfanfare D.V.S. uit Katwijk aan Zee langs de Trawlerkade. 12.00-16.00 filmvoorstellingen Mijnzaal op ieder heel uur. 13.00-16.00 Openstelling ter bezichtiging van de grote lichttoren (vuurtoren ein de Trawlerkade). 13.30- 15.30 muzikale rondgang en show door drumfanfare Duindorp uit Sche- veningen langs de Trawlerkade. 14.30- 16.00 Vlootshow: de gepavoiseer- de kotters varen in kiellinie uit de Vissershaven, langs het Forteiland, door de havenmond en terug. VELSEN-NOORD. Tijdens een overleg met de vakorganisaties heeft de Raad van Bestuur van VMF Stork toege zegd de mogelijkheid te zullen onderzoe ken om 34 werknemers van het bedrijf te Velsen-Noord over te plaatsen. Deze zou den dan een plaats krijgen in een ander VMF Stork-bedrijf evenals een deel van de produktie van het Velsennoordse be drijf dat met sluiting wordt bedreigd. Het oude ambacht. De kuiper. Een be zienswaardigheid. GEBOREN E. M. Molenaar - Rens, d„ IJmuiden; M. I. L. L. van Laake-Theunissen, d., Velsen- Zuid; R. Vellema-Zaagstra, z„ IJmuiden; C. van Heel-Fox, d., IJmuiden; H. Sieraad- Irik, z„ IJmuiden; J. Huijbertsen-Widjaja, d., IJmuiden; I. van der Kaa-ter Bals, z., IJmuiden; J. A. M. Klaver-Holt, z„ IJmui den; G. Vurucu-Vurucu, z„ IJmuiden; K. J. M. Bloemink-Schoori, d., Santpoort; R. I. G. Siebrand-Wengler, z., Santpoort. Nog in het begin van dit jaar zag het er naar uit dat de EG-ministers zouden instemmen met een vangstquotum voor de Noordzee van 20.000 ton haring. Aan Nederland zou daarvan 2500 ton worden toebedeeld. De Nederlandse reders krabden zich eens achter de oren. Zij begrepen dat als een dergelijke vergun ning zou worden verleend er een beroep zou worden gedaan op hun „begrip voor de omstandigheden”. Immers als het be schikbare vlootmaterieel op volle capa citeit zou worden ingezet zou het aan de Nederlandse vissers in het vooruitzicht gestelde quotum in de kortste keren uit het water zijn getild. De vraag rees of dat wel een rendabele zaak kon worden genoemd. Daarbij kwam opnieuw een stuk ongenoegen boven over de bevoor rechte positie van de Denen. In Skager- rak en Kattegat werden in de jaren dat de Nederlandse haringvisserij „aan de ketting was gelegd” door de Deense col lega’s jaarlijks ongestraft 60 tot 80.000 ton haring weggevist. Haring, voor het merendeel bedoeld voor verwerking in de vismeelindustrie. Na het in 1977 voor de Nederlandse vissers in werking getre- Volgens FNV-bestuurder Wil Wemmers neemt de spanning in het bedrijf met de dag toe. Vooral door de slinkende order portefeuille en het grote verloop onder het personeel uit de produktie, heerst er in het bedrijf een toenemende onrust. Ondertus sen heeft de Raad van Bestuur opnieuw een brief gestuurd aan het ministerie van Economische Zaken. Volgens Wil Wem mers bestaat de indruk dat wederom wordt aangedrongen op dispensatie van de eis van het ministerie het bedrijf tot 1981 open te houden. Dit werd als voor waarde gesteld toen de overheid in 1978 financiële steun aan het verliesgevende bedrijf verleende. Als de bonden zich blij ven verzetten tegen de voorgenomen slui ting van het bedrijf in Velsen-Noord en een sfeer geschapen wordt waarin overleg niet mogelijk blijkt te zijn, zal volgens Wemmers de onderhandelingen over het sociale plan in gevaar komen. Hierin wordt de afvloeiing van het personeel geregeld. Tijdens een donderdag gehouden verga dering van de FNV. hebben de leden bij Stork Velsen aangedrongen op meer dui delijkheid rond de sociale consequenties voor de werknemers als de Raad van Bestuur tot daadwerkelijke sluiting overgaat. Slechts een minderheid wilde overgaan tot acties, waarbij een blokkade van het bedrijf is genoemd. OVERLEDEN E. J. Daans, 80 jaar, weduwe van H. J. van Eeken, Santpoort; J. van Gorsel, 90 jaar, weduwnaar van C. Bevelander, IJmuiden; J. H. J. Bosch, 26 jaar, Alphen aan den Rijn, Klaverhof 78; J. Windhorst, 61 jaar, IJmuiden; J. J. Berghuis, 86 jaar, echtgenoot van S. van der Wal; G. Snel, 85 jaar, echtgenote van A. F. Blok, IJmuiden; G. Jonkman, 57 jaar, IJmuiden; A. Boe rendonk, 87 jaar, weduwe van J. W. P. van der Heijden, IJmuiden; J. B. de Bruijn, 60 jaar, echtgenoot van H. A. Lamers, Arnhem. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Volgende week gaat in Velsen in het kader van de rijksbijdrageregeling voor sociaal-culturele activiteiten een enquête van start. Het onderzoek is gericht op verenigingen en instellingen en heeft tot doel inzicht te krijgen in de sociaal-culturele activiteiten daarvan in de gemeente. De resultaten van de enquête worden verwerkt in het zogenoemde vierjaren plan, waarin in grote lijnen wordt aange geven hoe men verwacht dat de sociaal- culturele activiteiten zoals toneel, muziek, buurthuiswerk, opbouwwerk, cursussen, jeugdwerk en bepaalde sportactiviteiten zich zullen ontwikkelen. Het onderzoek inventariseert de soorten organisaties alsmede de activiteiten en het bereik onder het publiek. Voorts wordt ingegaan op de huisvesting en de aanslui ting bij regionale provinciale of landelijke overkoepelende organisaties. Bij het invullen van de enquête zullen de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) en het bureau Culturele Zaken assistentie verlenen als blijkt dat er pro blemen ontstaan. De plenaire commissie U. dat het bloed van ongekaakte ingevro ren haring de gelegenheid krijgt in het vlees te trekken. Daarvan is geen sprake bij de haring die in verse toestand onder het kaakmes doorgaat en mede daar door zo duidelijk herkenbaar is aan het smakelijke en kwalitatief hoogwaardige malse blanke vlees. de Nederlandse consument het oer-Hol- landse produkt, dat tot voor 1977 als Hollandse Nieuwe omgeven was met zijn eigen romantiek, niet helemaal is vergeten. Er is nog steeds een duidelijke vraag naar de zogenoemde „groene ha ring”. Wat is praktisch en financieel haalbaar? Op welke manier wordt de kwaliteit van dat produkt voor de fijn proever zo min mogelijk geschaad als op een andere dan de traditionele manier toch „Hollandse Nieuwe” wordt aange voerd: Een aantal Nederlandse reders heeft op deze vragen een antwoord gevonden. Daarbij worden door de één wat meer concessies gedaan dan de ander. De me thode die de benadering van het Hol landse kwaliteitsprodukt het best lijkt te garanderen is zeker niet de goedkoopste. Met voor de haringvangst uitgeruste schepen wordt naar Denemarken ge koerst. Door Deense vissers gevangen haring wordt opgekocht en aan boord van de Nederlandse schepen gekaakt en gezouten. Eén etmaal blijft het Deens/ Hollandse produkt aan boord van het vissersvaartuig om daarna over de weg te worden overgebracht naar Neder land. Daar aangekomen wordt het zee banket overgepakt in de voor de detail- handelsdoeleinden bestemde plastic em mertjes. Hollandse Nieuwe! Vanaf 16 juni, de datum waarop de Deense vissers de jacht op de haring in Skagerrak en Kattegat mogen inzetten, tot eind juli zullen op deze alternatieve wijze bereide zoute haringen de Neder landse consument te koop worden aan geboden. Een andere manier om het Deense visserijprodukt het etiket van Hollandse Nieuwe op te plakken, doet aanmerke lijk meer afbreuk op de smaak. Dat betreft de door de Denen gevangen ha ringen die direct na de aanvoer in Deen se havens worden ingevroren, naar Ne derland worden getransporteerd en pas daar, na te zijn ontdooid, de bewerking ondergaan die, mits toegepast in het „verse” stadium, zo sterk bepalend is voor de verfijnde smaak. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het feit Vlaggetjesdag bestaat niet meer. De dag waarop de Nederlandse haringvloot rijk gepavoiseerd en nagewuifd door het thuisvolk de havens uitvoer om het Hol lands zeebanket de enige echte onver valste rond de Doggersbank verschalkte Hollandse Nieuwe te gaan halen, lijkt voltooid verleden tijd. Op het moment dat die traditie dit jaar aanvankelijk nog op een enigszins geïmproviseerde ma nier een kans van slagen leek te maken, is bekend geworden dat de Noordzee voor de vangst van haring voor de Ne derlandse vissers opnieuw verboden vis water blijft. Zag het er aanvankelijk naar uit dat met het wegvallen van de Nederlandse haringvisserij de hele visserij als be drijfstak met ondergang werd bedreigd, de praktijk leerde anders. Natuurlijk werd de Nederlandse vissersvloot als gevolg van saneringsmaatregelen sterk gedecimeerd. Het gat in de haringmarkt werd voorlopig gedicht met het Deense produkt. De Nederlanders vonden voor de praktische uitvoering van het visserijbe drijf een alleszins redelijke vervanging in de vangst van makreel. Een visje waar tot op heden een vangstbeperking voor geldt, die de vissers nauwelijks beperkt in hun activiteiten, dat zich bovendien voor diverse consumptiedoeleinden ui termate geschikt toont en waarvoor in binnen- en buitenland een uitstekende afzetmarkt blijkt te zijn. En natuurlijk is het waar dat de opbrengst van de ma kreel vaak aanzienlijk lager ligt dan die van de haring maar dat wordt ruim schoots gecompenseerd door de grotere hoeveelheden die van de eerstgenoemde soort worden verhandeld. Bovendien heeft de Nederlandse reder gewend te rekenen mogen ervaren dat er met de makreelvangst bedrijfstechnische voor delen te behalen zijn die de haringvangst niet kent. Bij de vangst op haring dient vrijwel voortdurend gebruik te worden gemaakt van de hoofdmotor van het schip. Dat betekent al naar gelang de capaciteit een energieverbruik van 10 tot 15 ton olie per etmaal oftewel een slordi ge 10.000 gulden aan stookkosten. Een etmaal makreelvangst vraagt van de hoofdmotor van het schip een inzet van drie a vier uur. De resterende tijd wordt bij het invriezen van de vangst gebruik gemaakt van hulpmotoren die minder kostbaar in gebruik zijn. De verwerking van de makreel aan boord is een aan merkelijk minder arbeidsintensief kar wei dan het kaken en in zout verpakken van de maatjesharing. Al deze factoren bij elkaar zullen er niet vreemd aan zijn dat de heren reders enerzijds niet de monstratief enthousiast staan te juichen bij het haringvangstverbod op de Noordzee, maar anderzijds ook niet ver ontwaardigd protesteren bij de Neder landse bewindsman minister Braks van Landbouw en Visserij. Een andere „smaakmaker” waar vroe ger eveneens grote waarde aan werd toegekend is de van eikehout vervaar digde ton het kantje waarin de haring na de vangst aan boord werd ingezouten volgens het traditionele re cept van 100 kilogram zout op 20 kantjes van elke 1000 haringen. Dat eikehouten vaatje heeft plaats moeten maken voor het duurzamere, meer bedrijfszekere en goedkopere plastic exemplaar. De va- tenmaker, oftewel de kuiper, is gerang schikt onder de „oude ambachten”. Tij dens de Dag van de Nederlandse Zeevis serij te IJmuiden zal men een dergelijk ambachtsman zijn handwerk nog kun nen zien verrichten. ****3>^<?j^ 9.30- 17.00 gepavoiseerde schepen in de Vissershaven. 9.30- 11.00 muzikale rondgang en show door Soli uit IJmuiden, vanaf het Marktplein met als eindpunt de Halkade. 10.00-16.00 Het opleidingsschip „Konin gin Juliana” en het schip van de Zee- kadetten IJmuiden, de „Willem Beu- kelsz” kunnen in de Vissershaven wor den bezichtigd. 10.00-17.00 In vishal-E: cantine en con- sumptiekramen, vis fileren, visver- koop, splitsen van touw en staaldraad Visserijschool Katwijk aan Zee, kui per, mandemaker, kleine tentoonstel ling Visserijmuseum Vlaardingen, kle derdrachten, visrecepten Produkt- schap, lectuur en literatuur over visse rij enz., reddingsmaatschappij, Rode Kruis, vletten, Deutz motoren en de sleepboot hobbyclub. 10.30- 11.30 officiële opening in de Mijn zaal SVHB door de heer L. Ouwehand, voorzitter van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij. Toe spraken van ir. Th. J. Tienstra, direc teur van de Visserijen, mr. P. J. Molen dijk, burgemeester van Velsen, C. Zwijnenburg, voorzitter van het Visse- Feest in de haven van de vissersplaats IJmuiden die belast is met de opstelling van hel vierjarenplan hoopt op een zo groot moge lijke reactie. De commissieleden zullen zelf actief betrokken zijn bij het invullen van de enquête. Als bijvoegsel wordt een uiteenzetting meegestuurd over de rijks- bijdrage regeling Sociaal-Culturele Acti viteiten. Naast het inventariseren van de activi teiten gaat in september een onderzoek van start naar de behoeften en wensen onder de bevolking naar activiteiten op het gebied van cultuur en het sociale ge beuren. Deze peiling wordt mogelijk ge maakt via advertenties, bijeenkomsten in stellingen en wijkorganisaties. Door mid del van steekproeven wordt achteraf de juistheid van de behoeften en wensen getoetst. W 'f A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5