Doorbraak van WEINIG ZICHT OP HOGE KLASSERING VAN DER MEER ONDANKS RITZEGE Russische renners controleren koers Joke de Boer: weer titel MRG Gekrakeel om lint en Tebroke zeer snel Schulting Irma Borgsteede Jeugdatleet De Bruin blessure Noah in kwartfinale imponerend met kogel sportpuntiq Vigneron naar recordhoogte van 5 meter 75 Connors door /)W van neclerlancl Van de Velde Twee beste Europese seizoenprestaties in verloren interland I 1 z Ook Mireille Stadwijk verbetert zich Protest 15 14 1980 M A ANDAG 2 JUNI sportief BB- fi je Dauphine Liberé; vijfde „Om tegen die Russen op te boksen, heb zondag nchen mbur- Toff Bo- Wolfrath, 1.10 kopp Topper >ng W, 3. !.10 kopp 'mie One itry Hou. lier Gal mend, 3. p 28.30. rticle (F. 3. Royal pp 62.20 England Prince >.90 trio pertrio, Wasse- Nr. 2 gestart ing per De greep die de Russen op de wedstrijd hebben, tekende zich dit weekeinde duide lijk af bij het overzien van de feiten: Oleg Logvin’s etappezege betekende de vijfde dagprijs voor de Russen op een totaal van acht; Jimmy Connors: herstel tegen Noah kilometer in een tijd van 28.08, de beste Europese seizoentijd en de vijfde tijd ter wereld dit seizoen gelopen. Klaas Lok, die zich drie kilometer voor de finish ontdeed van de Noor Dahl, werd tweede in 28.31,6 en bleef daarmee zeven seconden verwij derd van zijn persoonlijk record. Over veertien dagen krijgen Tebroke en Lok in Winterthur in de Westathletic nog een kans te voldoen aan de limieten. In Haarlem moesten bijvoorbeeld de balken, die het einde van de kogelstoot- bak markeren, en toch op een respectabe le afstand van 19.10 meter liggen, verwij derd worden omdat alle pogingen van De Bruin anders bovenop deze balken zou den belanden of zelfs erover heen. Met zijn verste stoot van 20.10 meter, met een 5 kilo zware kogel, was hij de eerste Neder lander in welke groep dan ook die de 20 meter passeerde. In Montreal is de Bulgaar Radi Radev junioren kampioen bij het gewichtheffen geworden in de categorie tot 90 kilogram. Zijn landgenoot Vladimir Penev zegevier de in de gewichtsklasse tot 100 kilogram. gehad om in het bezit te komen van de prestatieprijs. Een kwalitatief sterk nummer was de 800 meter jongens-A. Maar liefst negen atleten realiseerden een tijd tussen de 1.52 en 1.56. Afgetekend winnaar werd Rob Druppers van Hellas in 1.52.3. Tonny Dirks van de Keien was op de 5000 meter de sterkste in 14.53.0. Nederlands record houder bij het speerwerpen Bert Smit (Swift) won maar net van AAC’er Rob ter Horst, 64 meter rond tegen 63.80 meter. Marjan Goedhart (AAV’36) sprong 6.10 meter ver. S le afd. an) 2.51.1 n 1.60 pl bin d'Es- Price, 3. .10 kopp HSV rslau- 1 36, 7 Eintr. Fort. Mün- Bayer Bre- leen Ann i Guard. io 161.50. Rocky 2. Ricco 1.10 1.80 ’ydi Flo- Regina, 1.50 6.30 Heather ie H, 3. .40 6.70 Tirana- i Hano- 60 1.80 jetallen 1 38. zijn: 'etallen al: 27. 1. Ro- .22.5, 2. 0 pl 2.40 ance H. ïmperor 3. Mr. .90 2.80 dur (M. Romeo ,.80 5.30 'X. 10 m: 1. Blakey 2.60 1.60 Oriental 3 Het wereldrecord simultaandammen is na het afgelopen weekeinde in bezit van Harm Wiersma. In twaalf uur speelde hij tweehonderd partijen waarvan hij er slechts vijf verloor. Vierentwintig keer kwam hij remise overeen en daardoor kwam het aantal overwinningen op hon- derdeenenzeventig. De -Nederlandse 4 x 400 meterploeg, door de tijden van vorig seizoen zeker van Moskou, verbeterde zich weer ten opzich te van enkele weken geleden in Cwmbran, waar het kwartet Schulting, Gijsbers, Westbroek en Klarenbeek 3.06,67 noteer de. In Steinkjer verving Henk Brouwer de geblesseerde Marcel Klarenbeek en het viertal won in 3.06.03. Brouwer, die een groot aandeel had in de recordverbetering op de 4 x 100 (hij liep als laatste) ruikt zijn kans op Moskou, nu niet zeker is of de Antilliaan Heerenveen in Moskou mag starten. Bij de dames was Sylvia Barlag uitste kend op dreef. De Amsterdamse vijf- kampster won het hoogspringen met een persoonlijk record van 1 meter 86. Edine van Heezik zorgde voor twee overwinnin gen. Het 19-jarige Amsterdamse talent won de 100 meter in 11.39 en het versprin gen in de stromende regen met 6.39 meter. Twee renners in actie, die het afgelopen weekeinde een hoofdrol opeisten in de vijfde en zesde etappe van Olympia's Ronde: Sjaak van Meer, (links op pe foto} en de Rus Oleg Logvin. PARIJS (ANP). De hoop dat na 34 jaar de open Franse tenniskampioen schappen eindelijk weer eens door een Fransman gewonnen zouden worden, is door Jimmy Connors hoogstpersoonlijk de grond ingeboord. De als derde geplaat ste Amerikaanse vechtjas, die in een vroege ronde bijna op de knieën was gebracht door Jean Claude Caujolle, nam gisteren wraak tegen de Franse nummer één Yannick Noah. de Russen opgeknapt had moeten wor den. Nou ja zo gaat dat. Vanuit spon- sorbelangen is het wel te verklaren. Ten slotte zien wij in de ploeg ook liever dat er een Rus wint dan een Nederlander van een ander merk Met nog twee vlakke etappes, waarin de Russen hun zo geprezen teamwork als sterkste wapen hebben kan er met de stand van het algemeen klassement niet veel meer gebeuren. En ook op de indivi duele tijdrit van vandaag in Schijndel is voor Nederlands bestgeplaatste coureur geen hoop te bouwen. Eerder deze ronde moest Jacques van Meer het in Neede onder soortgelijke omstandigheden duidelijk afleggen tegen de Russische vertegenwoordigers. Hij verspeelde in die tijdrit 1.05. „Voor ons”, sprak Jacques van Meer daarom namens de Nederlandse deelnemers, „is het na dit weekend wel bekeken PETER HEERKENS Uitslagen 5e etappe van St. Willibrord naar Hulsberg: 1. Oleg Logvin (Sov 1) 4.22.52 (met bon. 4.22.37), 2. Vjatsjeslav Dedenov (sov 1) 4.22.58 (4.22.48), 3. Jac Hanegraaf (Ams) 4.22.58 STEINKJER (ANP). Harry Schul ting en Gerard Tebroke hebben met de beste Europese seizoentijden op respec tievelijk de 400 meter horden (49.36) en de tien kilometer (28.08.0) voor de hoogte punten gezorgd in de met acht punten verschil verloren interlandwedstrijd te gen Noorwegen: 180-188. In Steinkjer gin gen de Nederlandse dames met één punt (79-78) tenonder, de heren moesten hun Noorse tegenstanders zeven punten toe staan: 109-102. Nederland pakte in het liefelijke Noorse plattelandsstadje nog één Nederlands record mee. De heren- ploeg op de 4 x 100 meter bleef met 0,01 seconde binnen de limiet (40.15), die voor een nationaal record electronische tijds- waarneming op de kortste estafette was gesteld. De voorzitter van de sectie moderne ritmische gymnastiek, Bep Vos: „In Po len en Bulgarije heeft Irma zonder enige problemen met hetzelfde materiaal ge werkt. Ik vind aftrek onjuist”. Dit was voor Judy de Boer, de trainster van De Badhoeve, aanleiding een schriftelijk protest in te dienen. Haar motivatie: „Voorschrift is voorschrift. Al heb ik er geen direct belang bij, we zijn nu een maal met topsport bezig”. Maar voordat het protest in behandeling zou komen, was de jury al voor de wedstrijdleiding door de knieën gegaan. (4.22.53), 4. Adrie van der Poel (Erp) 4.23.07, 5. Dieter Kurzweg (Bro) 4.23.13, 6. Dries Klein (Gaz) z.t., 7. Aavo Pikkoes (Sov 1) z.t., 8. Frank Moons (Erp), 9. Joeri Katsjirin (Sov 1), 10. Mario van Vlimmeren (Eijck) z.t. 6e etappe: 1. Jacques van Meer (Gaz) 141 kilometer (Hulsberg-Hulsberg) in 3 uur 24 min. 52 sec. (met bon. 3.24.37), 2. Hans Vonk (Uit) op 19 sec. (met bon. 3.25.01), 3. Oleg Logvin (Sov 1) op 24 sec. (met bon. 3.25.11), 4. Derek Hunt (Tra) z.t., 5. Dries Kleijn (Gaz) op 28. sec., 6. Peter Steijn (Bat) op 31 sec., 7. Martin de Vos (Bro) z.t., 8. Bert Wekema (Bat) z.t., 9. Tiny van Rijsbergen (Dri) z.t., 10. Jan Harings (Bro) z.t., 13. Aavo Pikoes (Sov 1) op 1 min. 27 sec. Algemeen klassement: 1. Logvin (Sov 1) 22 uur 4 min. 37 sec., 2. Dedenov (Sov 1) op 1 min. 16 sec., 3. Pikoes (Sov 1) op 1 min. 19 Sec., 4. Van Meer (Gaz) op 1 min. 52 sec., 5. Katsjerin (Sov 1) op 2 min. 23 sec., 6. Vonk (Uit) op 2 min. 52 sec., 7. Van Vlimmeren (Evc) op 3 min. 34 sec., 8. Wijnands (Ams) op 3 min. 34 sec., 9. Broers (Erp) op 3 min. 36 sec., 10 Van der Poel (Erp) op 3 min. 38 sec., 11. Damen (Dri) op 4 min. 10 sec., 12. Schuer (Uit) op 4 min. 22 sec., 13. Klein (Gaz) op 6 min. 25 sec., 14. Van Rjjnsoergen (Dri) op 6 min. 37 sec., 15. Moons (erp) op 7 min. 39 sec., 16. Hanegraaf (Ams) op 8 min. 41 sec., 17. Kurzweg (Bro) op 9 min. 30 sec., 18. Bouwman (Uit) op 10 min. 20 sec., 19. Koetsnetsov (Sov 1) op 11 min. 6 sec., 20. Hassink (Ams) op 11 min. 12 sec. una (W. peed, 3. 5.20. 00 m: 1. 4 1.20.7, .30 1.80 nel E. Orlaya ;hter, 3. 10 kopp (Van onze sportredactie) HAARLEM. De zevende nationale jeugdwedstrijd om de Coupe Nationale Nederlanden, de belangrijkste wedstrijd bij de jeugd na de Nederlandse kampioen schappen, is bij de meisjes gewonnen door Mireille Stadwijk van Atmodes en bij de jongens door dezelfde atleet als vorig jaar, Erik de Bruin van Typhoon. De wedstrijd vond voor de derde maal in successie in Haarlem plaats, waar de pres taties op sommige nummers vooral hoog- en polsstokhoogspringen nadelig werden beïnvloed door regenbuien. Erik de Bruin, evenals Mireille Stadwijk nog B-atleet en daarom nog twee jaar junior, was zonder meer de meest opval lende deelnemer. De net 17 jaar geworden De Bruin maakt het sommige organisato ren wel erg lastig met zijn uitzonderlijke klasse. De meeste atletiekvelden zijn niet berekend op zijn discusworpen en nog moeilijker ligt het met het kogelstoten. Bij de meisjes verbeterde Mireille Stad wijk zich aanmerkelijk. Nog nooit was deze B-juniore met de discus boven de 40 meter gekomen. In Haarlem werd het nu 43.10. Ook met haar kogelstoot van 14.65 meter had de Haarlemse een goede kans Hoewel de heibel op zich nauwelijks van invloed was op de eindklassering was het symptomatisch voor de wijze waarop deze tak van topsport wordt beoefend: boorde vol naijver en op het scherp van de snede. Daarbij is van invloed dat de te gebruiken materialen knots, lint, hoepel, touw en bal aan strenge internationale voorschriften moeten voldoen, waarvoor speciale meet apparatuur bestaat. Zo mag bijvoorbeeld de greep van het lint niet boven een bepaald gewicht zijn en dienen de afmetingen tot op voorgeschre ven millimeters nauwkeurig te kloppen. Dit om te voorkomen - zoals meermalen internationaal is gebeurd - dat turnsters de stokjes van de linten met wat lood laten verzwaren waardoor na het opgooien bij het neerkomen een sierlijker curve kan worden bereikt. De „overtreding” van Irma Borgsteede was van volkomen onschuldige aard: een minimaal stukje doorzichtig plakband op het handgreepje waar ze in het verleden nooit enige moeilijkheden bij controles mee had gehad en dat daar bovendien zonder enige bedoeling zat. Maar uitgere kend het gat in de maatplank, die in Amersfoort stond opgesteld, bleek een fractie van een millimeter te klein om het stokje er soepel door te laten glijden. En aangezien er een vol punt aftrek op het spel stond, ontwikkelden zich heftige discussies tussen de wedstrijdleiding, die haar formele gelijk erdoor wilde drukken en de jury, die meende dat absoluut niet van enig voordeel kon worden gesproken èn bovendien de juiste afmeting van het betreffende gat in twijfel trok. Relevant detail bij deze kwestie is dat ooit Berthy van De Kwaak, nu trainster van Pax uit Hoofddorp, door een soortge lijk geval haar nationale titel kwijtraakte. Volgens Bep Vos zal controle van het materiaal voortaan vooraf in plaats van achteraf plaatsvinden. De rumoerige gebeurtenis overscha duwde enigszins de grote klasse die met name Joke de Boer op de voorgeschreven onderdelen hoepel, knotsen, lint en touw etaleerde. Haar prestaties werden terecht met cijfers boven de 9 gehonoreerd. Zij zal Nederlands grootste troef zijn op de Europese kampioenschappen die 24, 25 en 26 oktober in Amsterdam worden gehou den. Wat betekent dat zij een serieuze concurrente is voor vertegenwoordigsters uit de Oostbloklanden, die nog niet zo’n absolute hegemonie hebben opgebouwd als hun collegaatjes in het keurturnen. En ook de andere leden van de nationale ploeg, zoals Suzanne Knip, die tweede werd, Irma Borgsteede en de kampioene bij de junioren Vicky Liem staan interna tionaal op behoorlijk niveau. Het zou, gelet op deze situatie, prettig zijn als de Nederlandse ritmische ploeg zich onder leiding van de oorspronkelijk Roemeense bondstrainster Ilena Iosif - ze is hier aan haar tweede seizoen bezig - optimaal op deze internationale titelstrijd zou kunnen voorbereiden. Bep Vos: „Het is weer het oude liedje: geen geld genoeg. Het enige dat nog openstaat is een invita- tietoernooi in september in Hongarije. Deelname daaraan is eigenlijk van levens belang. Voor het overige moet de ploeg het hebben van keihard trainen en onder linge wedstrijden om de veertien dagen. Uiteindelijk zullen twee meisjes aan de Europese kampioenschappen meedoen, een gaat mee als reserve en de vierde valt af’. Voor het eerst zal Lily Mol niet meer in het internationale spel voorkomen. De 22- jarige Hilversumse voelt er niets meer voor zich aan de strenge discipline van Ilena Iosif te onderwerpen. Ze zegt hier over: „Er kan tegenwoordig bij de trainin gen geen lachje meer af. En hoewel ik nog steeds bezeten ben van deze sport, heb ik er toch maar en punt achter gezet”. Waar bij ze verder laat doorschemeren dat er „diverse toestanden zijn, die het allemaal minder plezierig maken”. Een vingerwij zing dat het ook in deze tak van het Nederlandse topsportgebeuren nog steeds geen botertje toe de boom is. JAN BLIJBOOM Uitslag (achtereenvolgens cijfers voor touw, hoepel, knots, lint en totaal): 1. Joke de Boer (De Badhoeve) 9.30 - 9.35 - 9.10 - 9.40 - 37.15: 2. Suzanne Knip (De Badhoeve) 9.00 - 8.90 - 8.90 - 9.00 - 35.80: op gedeelde derde plaats Irma Borgsteede (Atilla) en Lily Mol (HGV): punten Irma Borgsteede: 9.05 - 8.95 - 9.15 - 8.40 - 35.55; punten Lily Mol: 9.00 - 8.Ó0 - 8.95 - 9.00 - 35.55. Onderdeel finales, touw: 1. Joke de Boer 18.65 punten, 2. Susanne Knip 18.20, 3. Irma Borg steede 18.15. Hoep&<:T,:.De Boer 18.55, 2. Helen Weima 17.95, 3. Knip .17 90 Knotsen: 1. Borg steede 18.25, 2. De Bqer )8 15, 3. Knip 18.10. Lint: 1. De Boer 18.65, 2. Knip 18.15, 3. Lily Mol 18.00. (Van onze sportredactie) HULSBERG. Met nog twee dagen te koersen, weet het peloton van Olympia’s Ronde zich definitief verslagen door de Russen. Voor al degenen die ondanks alles de hoop op hun kansen hadden be waard, grepen de Sovjets het in theorie beslissende „Limburgse weekeinde” aan om hun overmacht te benadrukken. Ze deden dat met name in de etappe van zaterdag, toen ze met vijf (van de zes) renners van de A-ploeg in de kopgroep zaten en Oleg Logvin via de ritoverwin- ning door bonificatie de oranje leiders trui overnam van zijn landgenoot Aavo Pikkoes. Hij behoefde er niet eens de volle drie sets voor te spelen. Bij een achterstand van 4-5 en duce in de tweede set vergde Noah bij een poging een meesterlijk geca moufleerde dropshot te achterhalen te veel van zichzelf. Hij sloeg tegen het gra vel en blesseerde daarbij zijn been. Nadat een dokter er naar had gekeken, probeer de de Fransman verder te spelen. Maar toen hij eenmaal had geserveerd, was hij niet eens in staat naar voren te strompe len. Hij staakte de strijd en met de score 7- 5, 6-4 was Connors de eerste van het hele veld, die zich plaatste voor de kwartfi nales. Titelhouder Björn Borg bereikte de achtste finales zonder setverlies. Hij won zaterdag in nauwelijks anderhalf uur met 6-3, 6-0, 6-1 van de Fransman Pascal Por- tes en maakt zich nu zorgen, dat het allemaal te gemakkelijk gaat. In het dames enkelspel is de verwachte finale tussen Chris Evert Lloyd en Billie Jean King een stapje dichterbij gekomen. Beide Amerikaanse speelsters werden zwaar op proef gesteld, maar kwamen er door. De 36-jarige Billie Jean King hapte zaterdag tussen de buien in wolken stof in haar partij tegen haar Newyorkse stadge note Lesley Allen en won met 6-4, 3-6, 6-2. Chris Evert Lloyd had het zondag zo mo gelijk nog moeilijker. Tegen de zestienja rige Bettina Bunge, die een ronde eerder Nanette Schutte had uitgeschakeld, kwam de vroegere Wimbledonkampioene op het centrecourt van Roland Garros met 4-6, 1-3 achter. meer nodig dan de gemiddelde ploeg zoals die hier fietst. Daar is een nationale selectie voor nodig. Een tijdje geleden ben ik met een KNWU-ploeg naar de ron de van Loir et Cher geweest, waar ook Russen deelnamen en die hadden het be hoorlijk moeilijk met ons. Maar hier is er niets tegen te beginnen. Ze hanteren een formidabele ploegentactiek. Dat is werke lijk indrukwekkend”, aldus Van Meer. Daarbij kwam in de etappe van zondag dan nog, dat de Russen tot hun stomme verbazing steun kregen van de Nederlan ders. Ploegleider Herman Krott had het zijn Russische collega Victor Kapitanov al gezegd: de onderlinge rivaliteit is in Ne derland groot. Die bevestiging kwam voor de Russen als een geschenk uit de hemel toen Jacques van Meer zich uitleefde op de golvende Limburgse wegen. Bij elke poging (dat waren er vijf in totaal) die aan zijn beslissende ontsnapping voorafging, werd hij door een landgenoot terugge haald. „En ik heb gehoord”, sprak hij na afloop met ingehouden woede, „dat de Nederlanders flink achter me hebben zit ten jagen toen ik eenmaal voorop reed, terwijl dat werk natuurlijk eigenlijk door Het duel tussen de atletiekploeg van Noorwegen, dat niet naar de Olympische Spelen in Moskou gaat, en die van Neder land, was de tweede in de reeks van drie interlandwedstrijden voor het vertrek naar Moskou. Harry Schulting, die enkele weken geleden in Wales de 400 meter horden in 49.57 seconden liep, haalde van die tijd weer 0.21 seconde af. Zijn 49.36, gerealiseerd in een race die voor hem zeker niet optimaal verliep - hij kwam op de zesde horde even in de problemen met zijn ritme - was in elk geval de snelste dit seizoen in Europa gelopen. Buiten Europa waren alleen de Amerikanen James King (49.28) en Mike Shine (49.31) sneller. Harry Schulting weet in elk geval zeker dat hij naar Moskou gaat. Voor Gerard Tebroke is dat echter nog de vraag. De Nederland se recordhouder op de vijf en tien kilome ter kon afgelopen jaar, geplaagd door blessures, niet voldoen aan de door het Nederlandse Olympische Comité gestelde limiet: 27.55.0. Tebroke finishte op de 10 PARIJS (ANP). De Fransman Thierry Vigneron heeft gisteren in het stadion van Colombes, een voorstadje van Parijs, het wereldrecord polsstok hoogspringen verbeterd en gebracht op 5 meter 75. Het oude record stond op naam van de Pool Wladislaw Koza- kiewicz, die op 11 mei over 5 meter 72 wipte. In Turijn realiseerde Sara Simeoni de beste wereldprestatie in dit seizoen bij het hoogspringen door over 1 meter 98 te .floppen’. Hiermee bleef de Itali aanse atlete slechts drie centimeter on der haar eigen wereldrecord dat zij vorig jaar op 2.01 metei’ bracht. Bij de heren eindigde de enige Nederlandse deelnemer Ruud Wielart, die daarvoor de interlandwedstrijd in en tegen Noorwegen had laten lopen, op de vijf de plaats. Zijn prestatie van 2 meter 15 was teleurstellend. Winnaar werd de Amerikaan Fields die de hoogte van 2 meter 23 haalde. Daphne Jongejans uit Amsterdam heeft in Grootebroek het Nederlands kampioenschap schoonspringen op haar naam gebracht. Bij de heren triomfeerde Joop Marechal. ss AMERSFOORT. Eén stukje plak band, amper zo groot als een postzegel, heeft zaterdagavond in de sporthal „De Koppel” na afloop van de finale om het Nederlands kampioenschap Moderne Ritmische Gymnastiek veel discussies en irritaties tussen vooral jury en wedstrijd leiding tot gevolg gehad. Uiteindelijk kreeg degene waar het om ging, de Ütrechtse Irma Borgsteede, op het onder deel lint een volle punt aftrek, waardoor Lily Mol uit Hilversum met haar op een gedeelde derde plaats terecht kon komen. De titel ging onbedreigd opnieuw naar Joke de Boer van De Badhoeve. Door Peter Heerkens GRENOBLE. Met een superieure overwining in de zesde etappe van de Dauphine Liberé, de koninginnerit over vier Alpentoppen, heeft Johan van de Velde gisteren zijn doorbraak naar de internationale top bewerkstelligd. De 23- jarige Brabander reed 60 kilometer aan de leiding. Hij won de etappe met 3 min. en 22 seconden voorsprong op Pierre Baz- zo en nam de leiding in het algemeen klassement van de Belg Criquielion over met 2 min. en 26 sec. Voorsprong op de Zweed Sven-Ake Nilsson. Met nog één (berg)etappe te rijden kan hem de eindo verwinning nauwelijks meer ontgaan. Aan het begin van de laatste week van de Ronde van Italië, met enkele zware bergritten in de Dolomieten en de langste tijdrit (vrijdag) in het vooruitzicht, heeft het peloton profs zich erg kalm gehou den. De donderdag 36 jaar wordende Wla- dimiro Panizza mocht parmantig in de rose trui blijven rijden. Zaterdag werd de vijftiende etappe ge wonnen door de Zweedse neo-prof Tom my Prim, en zondag was de Italiaan Gru- seppe Martinelli de snelste. Voor Bernard Hinault was deze ontwikkeling gunstig. Hij kon relaxen voor de beslissende sla gen in de laatste Giroweek. Met 65 secon den achterstand op Panizza bleef hij de voornaamste kanshebber op de eindover winning. Uitslagen: etappe 1. Jochums (Bel.) 188 km in 4.39.53, 2. Claes (Bel.), 3. Bazzo (Ita.), 4. De Gendt (Bel.), 5. Lebaud (Fra.), allen in de zelfde tijd; Zesde etappe: 1. Van de Velde (Ned.) 166 km in 5 uur, 8 min. 52 sec., 2. Bazzo (Ita.) op 3 min. 22 sec., 3. Lejarreta (Spa.) op 3 min. 24 sec., 4. Nilsson (Zwè.) z.t., 5. Zoetemelk (Ned.) op 4 min. 20 sec.; Het algemeen klassement na de zesde etappe ziet er als volgt uit: 1. Van de Velde 32 uur, 16 min. 44 sec., 2. Nilsson op 2 min. 26 sec., 3. Zoetemelk op 3.06, 4. Martin (Fra.) op 2.09, 5. Agostinho (Por.) op 3.22, 6. Kuiper (Ned.) op 3.43, 7. Lejarreta (Spa.) op 3.55, 8. Alban (Fra.) op 4.19, 9. Wellens (Bel.) op 4.57, 10. Thevenet (Fra.; op 5.04. Ronde van Italië: 16e etappe: 1. Matinelli (Ita.) 229 km in 6 uur, 36 min. 1 sec., 2. Saronni (Ita.), 3. Gavazzi (Ita.), 4. Bertin (Fra.), 5. Braun (Wdl.) allen in dezelfde tijd. Het alge meen klassement na zestien etappes: 1. Panizza (Ita.) 81 uur, 4 min. 23 sec., 2. Hinault (Fra.) op 1 min en 4 sec., 3. Ruperez (Spa) op 1.49, 4. Baronchelli (Ita.) op 2.35, 5. Battaglin (Ita.) op 2.40, 6. Moser (Ita.) op 3.30, 7. Prim (Zwe.) op 4.14, 8. Visentini (Ita.) op 4.20, 9. Saronni (Ita.) op 5.01, 10. Schmutz (Zwi.) op 5.23. De Nederlandse concurrentie stelde daar in Limburg meer verlies dan winst tegenover. Verlies in de vorm van forse achterstanden die twee goedgeklasseer- den uit de nationale top opliepen. Henk Mutsaarts finishte zaterdag op 18 minuten („Gewoon de slag gemist. Stom, stom, stom en Jacques Hanegraaf („Vol gens mij heb ik longontsteking. Ik raakte helemaal geblokkeerd”) eindigde zondag op acht minuten. De winst kwam van Jacques van Meer, die met grote overtuiging de koninginne rit Hulsberg-Hulsberg won, maar daar niet zoveel mee opschoot omdat hij zater dag tijd verspeelde toen hij twee kilome ter voor de eindstreep in een sloot terecht kwam. Geplust en gemind ging hij er een onbeduidend aantal seconden op vooruit, maar dank zij een stel zwaar verlies lij dende renners klom hij als dik verdien de troostprijs van de tiende naar de vierde plaats in het algemeen klassement. Daarmee werd de kleine Westbraban- der de beste Nederlander op 1.52 van leider Oleg Logvin. Beter dan wie ook beseft Jacques van Meer echter dat hij zich geen enkele illusie hoeft te maken. Daarvoor rijden de Russen te indrukwek kend. Met name zaterdag, toen er in het eerste wedstrijduur een kopgroep van 23 man ontstond, die op de eindstreep 8,5 minuut bleek te zijn uitgelopen, imponeerde de intussen zo gevreesde rode brigade ander maal. Jacques van Meer over zijn ervarin- ze bezetten de eerste drie plaatsen in gen met deze tegenstanders en zijn positie het algemeen klassement. In volgorde: als best geklasseerde Nederlander: „Ze Logvin, Dedenov, Pikkoes; rijden als ploeg zo verschrikkelijk sterk, op het sprintklassement na (dat is in dat er in dit peloton niemand is die daar handen van Dries Klein), leiden de Russen tegenop kan. Ik zal blij zijn wanneer ik in alle rangschikkingen: met Logvin in het straks bij de eerste tien in het eindklasse- algemeen klassement, met Pikkoes in het ment sta”. punten- en combinatieklassement en met z’n allen in het ploegenklassement.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15