Bomaanslagen op raffinaderijen in Zuid-Afrika SP0R1EF Westduitse minister onder voorwaarden achter bijdrageregeling 22 Grote olietanks in brand vandaag: wil bevriezing Miljoenenbrand in Swifterbant Paus roept op tot samenwerking El Fatah blijft Dodelijk ongeval bij vernietiging bij Hoogovens van staat Israel Vissersschepen Oppositie tegen proberen minder Bomaanslag op Cossiga groeit dure brandstof twee Palestijnse Tientallen burgemeesters Mexicaanse boeren gedood het woord is aan... het weer Voorruiten Saoedi-Arabië van olieprijzen” n Treinongeluk in Zweden: 7 doden 1 e L a y agenda pagina 4 Festivals Iets hogere temperaturen Strandverwachting TL- (ADVERTENTIE) MAANDAG 2 JUNI 1980 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 175 in 10 4,5 I lopig geschat op ruim veertien miljoen gulden. ANTIEK en OUD ZILVER 2,3 7,9 Beurs Binnen- en buitenland.. Kunst Plaatselijk nieuws Radio’s en televisie/Strips11 Sport13,14,15,16,17,19, 21 Weerrapporten2 G. B. Shaw: pagina's "Apeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Op drie olieraffinaderijen Zuid-Afrika zijn vanmorgen bomaanslagen gepleegd. Een aantal olietanks staat nog in brand; de schade wordt voor- Il X X f 1 X e Ata* i t IJmuider Courant Spekstraat 10, Haarlem. Tel. 023-320274 Zie verder pagina 3 vice-voorzitter bxaxxvi, VVVIWI VWX~ Inkoop Verkoop (Van onze IJmondredacite) IJMUIDEN. Zondagmorgen om half vijf overleed de 47-jarige R. de Vries uit Alkmaar op het Hoogoventerrein als ge volg van een bedrijfsongeval in de beitse- rij-afdeling van koudbandwalserij I. ten bewakers een gat in de omheining op het moment dat een grote opslagtank voor benzine, twee kleinere tanks en een bu- taantank ontploften. Naar verluidt werd hier een bewaker gewond toen hij sabo teurs betrapte terwijl zij explosieven aan brachten bij een tank met dieselolie. De derde aanslag richtte geringe schade aan aan een in aanbouw zijnde raffinade rij bij Secunda, ruim 240 kilometer ten noordoosten van Johannesburg. Volgens plan had deze raffinaderij over vier jaar moeten gaan werken. Zuid-Afrika werkt aan een grootscheeps plan voor voorzie- pagina 5 Dubbele overwinningen voor Nicols en Kinheim pagina 6: Cricketcompetitie vol verrassingen pagina 7: o Wielrenner Wim Otte succesvol in Engeland Vandaag in onze bijlage Sportief: pagina 1: Nacompetitie blijft spannend: vier ploegen met vier punten pagina 2: Bayern München nieuwe kampioen in West-Duitsland pagina 3: Russen controleren Olympia's ronde pagina 4 Opnieuw pech voor Lammers in „wil de Spaanse race” De actrice Guikje Roethof speelde de rol van Elly, of het beroemde stuk in de gelijkna mige theater-tv-produktie van Wim T. Schippers, waarmee gisteravond gelijktijdig in Car ré en via de beeldbuis het Holland Festival 1980 werd geopend. Voor recensies van de eerste voorstellingen van het Holland Festival alsmede van het Festival of Fools ver wijzen wij naar onze kunstpa- gina. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De heer De Vries, Hoofd bedieningsman bij deze bedrijfsafdeling, kwam ten val terwijl hij een in bedrijf zijnde rollerbaan overstak. Met zijn hoofd kwam hij tegen een geleide roller. Eerst wolkenvelden, maar later voor al in het binnenland ook zon en bijna overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Matige zuidwestenwind. Een hogedrukgebied komt boven Frankrijk te liggen. Vanaf morgen wordt daardoor naar ons land war mere lucht aangevoerd. De weersvooruitzichten voor mor gen: zonnige perioden met matige zuidwestelijke wind. Temperaturen in de middag 20 graden, zeewater dertien. Vooruitzichten: goed strandweer met stijgende temperaturen. CARROSSERIE REPARATIE BEDRUE STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL 023 244827 TEL AVIV (AFP/AP). De burgemees ters van de steden Nabloes en Ramallah op de door Israel bezette Westelijke Jor- daanoever, zijn vanmorgen ernstig ge wond bij aanslagen. Dat is bekendge maakt door het radiostation van het Israë lische leger. In hun auto’s ontploften bijna gelijktijdig bommen toen zij op weg wa ren van huis naar hun werk. Wie verant woordelijk is voor de bomaanslagen is nog niet bekend. Wel hebben joodse extre misten onlangs gedreigd met aanslagen op Palestijnen. De verhouding tussen de Israëliërs en de Palestijnen op de Westelij ke Jordaanoever is meer gespannen dan ooit sinds op 2 mei sluipschutters zes joodse studenten doodschoten. Eerder vanmorgen werd ook een handgranaat geworpen op een plein in de stad Hebron. Daarbij raakten zeven Arabieren gewond. Burgemeester Chalaf van Nabloes moet zijn beide benen missen. Bij burgemeester Sja’aka van Ramallah werd de linker voet verbrijzeld. (Van onze redactie buitenland) MEXICO. Minstens 46 Mexicaanse boeren die lid waren van de socialistische arbeiderspartij PST, zijn zaterdagmorgen door grondbezitters in de staat Chiapas in het zuiden van het land gedood. Nadat het bericht zaterdag in Mexicaan se avondkranten was verschenen, ver kreeg het Franse persbureau AFP beves tiging van de massale slachting van de kant van bestuursfunctionarissen in Chia pas. In de afgelopen dagen hebben boeren van de PST duizenden hectaren grond bezet en geëist dat ernst zou worden ge maakt met landtoewijzing. Volgens de plaatselijke bewoners berei den honderden boeren, gewapend met vuurwapens en machetes, vanuit de ber gen een aanval voor op een van de steden in Chiapas om hun doden te wreken. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BEIROET Saoedi-Arabië probeert de olie-producerende landen die zijn ver enigd in de OPEC, te laten instemmen met een bevriezing van de olieprijzen voor de komende zes maanden en het herstellen van een uniform prijsbeleid. Het in Bei roet verschijnende dagblad An-Nahar Arab heeft dat gisteren bekendgemaakt. De olieminister van Saoedi-Arabië Ja- mani heeft de OPEC-landen een tweeledig aanbod gedaan, aldus het blad. Zijn land zou de olieprijs willen verhogen met vier dollar (acht gulden) per vat en tegelijker tijd de dagelijkse produktie willen terug brengen van 9,5 tot 8,5 miljoen vaten. Er wordt verwacht dat Jamani deze voorstellen nader zal toelichten tijdens de OPEC-conferentie van 9 juni in Algiers, aldus het artikel in An-Nahar Arab. (Van onze redactie binnenland) DRONTEN. Op het industrieterrein van Swifterbant (gemeente Dronten) is gisteravond een enorme hal waarin drie I bedrijven waren gevestigd door brand verwoest. De schade bedraagt volgens schattingen van de politie ongeveer 8,5 miljoen. De brandweer is tot in de loop van vanmorgen bezig geweest met nablussen. De brand ontstond in een confectie-atelier en sloeg over naar een uienverwerkings bedrijf en een plasticfabriek. Het bran dende plastic en ook asbest zorgden voor een rookkolom, die zowel in Amsterdam als in Wolvega te zien was. Duizenden belangstellenden volgden de brand. ',rijf toeschouwers moesten door een EHBO-post behandeld worden wegens ademhalingsmoeilijkheden. (Van onze redactie buitenland) ROME. De sociaal-democraten in Ita lië hebben zich gisteren geschaard in de rij van oppositiepartijen die aandringen op vertrek van de christendemocratische premier Cossiga. „Cossiga mag en kan niet op zijn post blijven”, aldus Pietro Longo, secretaris van de centrumpartij in een verklaring die gisteren in Rome werd vrijgegeven. Op 10 juni, na de heropening van het parlement na de gemeenteraadsverkiezin gen, zullen de Italiaanse oppositiepartijen de benodigde handtekeningen (eenderde der afgevaardigden en eenderde der sena toren) verzamelen om een nieuw „vooron derzoek” tegen Cossiga te starten. De links radicalen en de rechtse bewe ging MSI hebben het aftreden geëist van Cossiga, aangezien deze zijn partijgenoot Carlo Donat-Cattin zou hebben gewaar schuwd dat de politie diens 28-jarige zoon Marco ging arresteren, omdat die van terrorisme werd verdacht. De zoon van de christendemocratische kon de vlucht nemen. Een onderzoekscommissie van het Itali aanse parlement besloot zaterdag met slechts één stem meerderheid dat Cossiga geen verwijt treft in deze zaak. Na deze uitspraak is Carlo Donat-Cattin overigens afgetreden. De directeur van de Zuidafrikaanse staatsoliemaatschappij Sasol, Stegman, beschuldigde vanmorgen zwarte nationa listische guerrillastrijders van de aansla gen. De pers is verboden foto’s te maken van de branden. Terwijl de brandweer tracht de branden te blussen, zijn politie en militairen begonnen met grootscheep se zoekacties naar de daders. De eerste aanslag werd gepleegd op een fabriek van Sasol, waar olie uit kolen wordt geproduceerd. Dit complex ligt 55 kilometer ten zuidoosten van Johannes burg. Acht opslagtanks zijn in brand ge vlogen, terwijl de overige installaties on beschadigd zouden zijn gebleven. De tweede aanslag betrof een nabijgele gen raffinaderij van Sasol. Hier ontdek- BEIROET (Reuter/AP). El Fatah, de grootste beweging binnen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, handhaaft het uitgangspunt dat „de zionistische enti teit” moet worden vernietigd alvorens een Palestijnse staat kan worden gegrond vest. Dit is besloten op het gisteren afgelopen tiendaagse congres van El Fatah, waarop Jasser Arafat herkozen is tot leider. Vol gens de beweging moet de. staat Israel plaats maken voor een „democratische Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofd stad”. De Israëlische autoriteiten hebben gis teren twee van de drie arabischtalige dag bladen in Oost-Jeruzalem een verschij ningsverbod opgelegd. Naar verluidt is de maatregel genomen omdat de hoofdre dacties zich keerden tegen de akkoorden van Camp David. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse minister van Financiën, Hans Matthöfer, heeft vandaag verklaard het op een aantal voorwaarden eens te kunnen zjjn met de regeling die de EG-ministers van Buitenlandse Zaken vorige week troffen inzake de Britse bijdrage aan de Gemeenschap. Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Genscher heeft laten weten dat me ningsverschillen over de bereikte overeenstemming, de Europese eenheid in gevaar kunnen brengen. Afgelopen zaterdag liet hij nog weten de regeling niet te zullen aanvaarden. Zijn eerste voorwaarde is dat de Bondsrepu bliek niet meer dan al was voorgenomen hoeft te lenen als gevolg van de regeling. Groot-Britannië krijgt volgens de overeenkomst, die nog moet worden goed gekeurd op de Europese topconferentie van 12 en 13 juni in Venetië, 6,5 miljard gulden vergoed. West-Duitsland zou daar van 2,6 miljard mark voor zijn rekening moeten nemen. Verder, aldus Matthöfer, moet de verho ging van de inkomstenbelasting zoals voor 1981 in West-Duitsland is voorzien, beslist doorgaan. Tenslotte moeten die landen die zich voor Europa opofferingen willen getroosten, duidelijk laten weten hoe dit in de Europese begroting moet worden geregeld. Het Westduitse kabinet komt woensdag bijeen om over de kwestie te praten. De Vooruitgang eist verdraag zaamheid, maar onze hele sa menleving is op onverdraag zaamheid gebaseerd. ning in de oliebehoefte, omdat vorig jaar de import vanuit Iran, dat tachtig procent van de olie leverde, wegviel. De Zuidafrikaanse regering heeft zater dag kritiek van de Amerikaanse regering op het doodschieten van twee kleurlingen door de politie van Kaapstad vorige week, verontwaardigd van de hand gewezen. Een zwarte journalist van het Zuidafri kaanse dagblad Daily Dispatch is op zijn werk door de politie aangehouden. Hij is de derde journalist die is aangehouden in een golf van arrestaties in verband met de vele acties tegen de apartheid van de afgelopen weken. Vandaag zou in Johan nesburg worden gedemonstreerd tegen de voortdurende detentie van ruim tweehon derd mensen die in verband met de onlus ten zijn gearresteerd. De uit 31 landen bestaande raad voor Namibië van de Verenigde Naties heeft een oproep gedaan aan de Veiligheids raad een spoedzitting te houden om te komen tot verreikende en dwingende sancties tegen Zuid-Afrika. De raad stelt onder meer dat niet met Zuid-Afrika moet worden onderhandeld over de toekomst van Walvisbaai en dat de bevrijdingsorga nisatie SWAPO de enige wettelijke verte genwoordiger van de bevolking in Nami bië is. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Het ministerie van Landbouw en Visserij zal binnenkort be ginnen met proefnemingen om een goed kopere brandstof voor visserijvaartuigen te vinden. Een woordvoerder van het onder dit ministerie vallende Rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden, Molijn, zegt dat dit noodzakelijk is omdat de Nederlandse vissersvloot niet in staat is meer voor de brandstof te betalen dan men nu doet. Zaterdag worden zeven schippers gekozen uit de ruim 35 die zich voor de proefnemingen hebben opgege ven. Zij zullen een jaar lang met hun schepen een aantal mengsels uitproberen. Het gaat om mengsels van gasolie en afvalprodukten van olieraffïnage. Ver wacht wordt dat een mengsel van vijftig procent gasolie en een evengroot deel af valolie een besparing kan opleveren van twaalf tot vijftien procent op de brand stofkosten. Een groter aandeel van afval olie en zwaardere olieën zou kunnen lei den tot een besparing van veertig procent, maar de investeringen voor aanpassing van de motoren zijn dan veel groter, zo blijkt uit de mededelingen van het visse- ry-instituut in IJmuiden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. In een vijftig minuten du rende rede heeft paus Johannes Paulus II vanochtend tijdens de vergadering van de UNESCO, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, een dringende oproep gedaan tot samenwerking teneinde de wereldvrede te redden. De radicale bedreiging van de mensheid in de hele wereld door het atoomwapen dwingt alle landen tot de grootste inspan ning, aldus de paus. Als oorzaken van de huidige moeilijke situatie in de wereld noemde hij onder meer het verdwijnen van de zedelijke waarden, de ontoereikende opvoeding tot mens-zijn, de beïnvloeding van de natio nale soevereiniteit en de onverminderde wapenwedloop. De paus, die op het ogenblik een bezoek aan Frankrijk brengt, sprak vanochtend in alle vroegte vanaf de trappen van de Sacré Coeur zijn zegen uit over Parijs. Duizenden Parijzenaars waren hierbij aanwezig. Gisteren hield hij een mis op het oude vliegveld Le Bourget. Daarbij waren 500.000 mensen aanwezig. Een omstander en een ziekenbroeder brengen een gewonde passagier van de express-trein Malmö-Gavle in veiligheid. Lange tijd na de botsing zaten nog men sen vast in een wagon, die over de lege trein was heengeschoven. STOCKHOLM (AFP/DPA7AP). Bij een ernstig treinongeluk in Zwe den zjjn vanochtend tenminste zeven mensen om het leven gekomen en wer den 39 mensen gewond. Volgens auto riteiten is een passagierstrein met 200 inzittenden op weg van Malmö naar Gavle gebotst op een lege trein, die uit tegengestelde richting kwam. Van de zijde van de Zweedse spoorwegen is meegedeeld dat het ongeluk mogelijk is veroorzaakt door een onweer waar door seinen zijn uitgevallen. De red dingsoperaties worden bemoeilijkt doordat de plaats van het ongeluk al leen te bereiken is via een smalle weg. Bovendien bemoeilijken toegestroom de nieuwsgierigen het af- en aanrijden van ambulances. AA w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1