Poncet kondigt Midden-Oosten-plan aan n Evacuatie bezet eiland Nieuwe Hebriden Pauselijk pleidooi voor vrede IK fi Defensie tijdelijk onder hoede Begin In handen opstandelingen Kennedy verwerpt Veiligheidschef aanbod Carter Zuid-Korea afgetreden KERKVORST VANDAAG WEER TERUG NAAR ROME Turkse boeren doodgeschoten Goudklomp van zeven kilo Congres Iran over rol VS 1 II xi 2 Willem Kloos Wie leest dit, lacht Défilé BINNEN- EN BUITENLAND 1980 MAANDAG 2 JUNI (Van onze redactie buitenland) Edward KENNEDY 3rd uur len ens ten ter jes WASHINGTON/DEN HAAG. Tussen de Ver enigde Staten en de Europese negen is dit weekeinde op nieuw een conflict gerezen, de ze keer over een mogelijk Eu ropees vredesinitiatief in het Midden-Oosten. President Carter dreigde gisteren met een Amerikaans veto in de Veiligheidsraad tegen een eventueel Europees voorstel tot wijzing van Resolutie 242, de basis voor elke poging tot vrede tussen Israel en zijn ara- bische buren. trjjfël Carter dreigt EG door Nico Scheepmaker met veto in V-raad iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i De Franse president Giscard d’Estaing stelt de leider van de communistische partij, Georges Marchais, voor aan de paus. VILA (Reuter). Met drie schepen zijn gisteren 500 mensen, onder wie 110 buitenlanders, geëvacueerd van Espiritu Santo, het grootste en rijkste eiland van de Nieuwe Hebriden dat sedert woensdag in handen van op standelingen is. star- van bo- van ken, het t in tuur aog- heid een eeft raar en Nu de jen foor Jen tter rna- lees ring t de zen- nde de gin- len- stus nde ani- •der en die oor :un- ■dig Carter kwam tot zijn uitspraak over een Amerikaans veto tegen een eventueel Eu ropees initiatief, nadat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean Franpois- Poncet, op bezoek in Washington, zater dagmorgen vroeg (Europese tijd) had ver klaard dat de EG „binnen een paar we ken” met een eigen, evenwichtig vredes plan voor het Midden-Oosten zou komen. De Franse minister, die eerder een vier uur durend gesprek had gehad met zijn Amerikaanse collega Edmund Muskie, Een woordvoerder van de president zei dat wordt aangenomen dat Chun zijn ont slag heeft ingediend om zich geheel te kunnen wijden aan zijn voorzitterschap van het permanente comité voor nationale veiligheid, een functie die hij twee dagen geleden kreeg. Minister Van der Klaauw verklaarde gisteren dat hij nog niet dacht aan een Europese resolutie voor de Veiligheids raad en dat er voorlopig hoogstens ge praat kan worden over een nieuwe verkla ring van de Negen over het Midden-Oos ten. In een poging de nieuwe voor Israel nadelige ontwikkeling in het Europese standpunt inzake het Midden-Oosten af te wenden, reist deze week de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Jitzak Sjamir, naar West-Europa. Hij wordt mor gen in Den Haag verwacht en reist vervol gens naar België en Denemarken. De Britse Hoge Commissaris, Andrew Stuart, deelde mee dat bijzonderheden niet bekend zijn doordat de opstandelin gen de radioverbinding tussen de hoofd stad Port Vila en de schepen hebben ge stoord. De rebellen kregen het politiebureau en andere strategische punten in handen op Espiritu Santo, waar ongeveer 5.000 men sen wonen van de 80.000 inwoners tellen de Nieuwe Hebriden, een eilandenreeks in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan die zich uitstrekt over een gebied van 800 kilometer. De Nieuwe Hebriden zijn ruim 70 jaar door Groot-Brittannië en Frank rijk gezamenlijk bestuurd (condominium) en zullen op 30 juli onafhankelijk worden (AFP). In de Siërra Braziliaanse staat Para Vreemd gemeten - Heb ’k lang ons aller Toekomst door een zware Levensmacht. - Die drukt mijn alverst Binnenst. Maar thans voel ik helder zacht - Me een hooge Vreugde rijzen, lijk al andren, van uit breedte - En lengte van veel verdre Tijden. „Het zal voor velen een wegwijzer zijn. Het zal voor het publiek een openbaring wezen”. Vredig had ’k verbeten - Diepst-in de Pijn, dat heel ’t oeroude en nobele Geslacht - Oranje, waar ons Land door wordt gedra gen, in den Nacht - Geleidlijk eens ver gaan moet van ’t Verleen. Maar thans vergeten - Al vreezen ben ’k, diep krachtig voelen mag ’k, dat nooit versmeten - Hol land zal staan in verste Toekomst nog als Kracht - Van Volk tezaëm en Vorst, Die kalm aan ’t hoofd gezeten. - Ziende wijd- wijs behoedt ons als een sterke trouwe Wacht”. nog aan- neer aakt itei- igen f de lieu- ling. en dge- het aan leid nis- 'oor ;res be- van ain- WASHINGTON (AFP). Edward Ken nedy heeft het voorstel van president Car ter met hem samen te werken om te ver hinderen dat de republikeinse kandidaat Ronald Reagan de presidentsverkiezin gen wint, afgeslagen. In een televisie-uitzending zei Carter gisteren dat hij zijn rivaal voor de demo cratische nominatie zal opbellen na de voorverkiezingen van morgen in Califor nia en zeven andere staten. Carter dacht dat de verschillen tussen Kennedy en hem uit de weg geruimd kunnen worden. De president liet zich zeer lovend uit over Kennedy en zei onder meer dat hij bewondering heeft en per soonlijke vriendschap voelt voor zijn de mocratische rivaal. Twee weken geleden nog beschuldigde Carter er Kennedy van valse beloftes te doen en zinloze verkie zingsleuzen te gebruiken. comité dat voor de veiligheidscommissie de dagelijkse zaken regelt. Chun was sinds half april hoofd van de KCIA. Hij speelde een belangrijke rol bij het onderzoek naar de moord op ex-presi- dent Park van Zuid-Korea. De militanten die onlangs een week lang de provincie hoofdstad Kwangjoe bezetten, eisten het aftreden van Chun. i de Ver- iter- ster- s te ging 1 de •ma- de loor idse tot VJ. ;elo, tter. Jge- lar- het sie- ïge- ble- ide- ■rke uit rge- i de sen een t te een lon- zijn oer- toe nen jge- de Hen lere en tge- 1 deed geen mededelingen over de inhoud van het plan. Aangenomen wordt echter dat de Fran sen ernaar zullen streven deze week in het overleg van topambtenaren van buiten landse zaken van de negen EG-landen en later deze maand op de Europese Raad in Venetië, een nieuwe verklaring over het Midden-Oosten te laten uitgeven. Intussen liet gisteren al het Algemeen Congers van de grootste Palestijnse organisatie, El Fa tah, vanuit de Syrische hoofdstad Damas cus weten, dat men geen enkele behoefte heeft aan een Europees vredesinitiatief. Zaterdag werd de speciale commissie voor de maatregelen van nationale veilig heid in het leven geroepen als adviserend orgaan voor de president. Chun werd be noemd tot voorzitter van het permanent Met die gedichten een kleine zestig jaar eerder. Je kon goed merken dat hij in 1936 in de redactie van ’De Nieuwe Gids’ zat: hij staat er in met afcht gedichten en een stuk proza van negen pagina’s, zijn vrouw Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe vult zeven pagina’s met een damesrubriek, hij wordt geciteerd in een artikel van jhr. K., en drie verschillende uitgevers adverteren op drie pagina’s met boeken van of over Willem Kloos. Over een van die aan hem gewijde boeken 'Willem Kloos, zijn bin nengedachten’, door Max Kijzer, oordeel de Kloos zelf: naar schatting 10.000-koppig publiek van arbeiders en emigranten toesprak. Met zijn Frans van tegen elkaar schurende keien riep de paus geëmotioneerd uit dat de wereld van de menselijke arbeid er een dient te zijn van liefde en niet van haat, en dat de mens niet van brood alleen leeft. Paus Johannes Paulus, die zelf als ar beider tussen arbeiders heeft gewerkt, vatte het thema van de arbeid herhaalde lijk op. Al tijdens zijn toespraak tijdens de mis op de stoepen van de Notre-Dame - de dag van zijn aankomst - had hij het in Frankrijk zo tere thema van de priesterar- beiders aangesneden door enige woorden van lof te wijden aan de geestelijke die dit idee kort na de oorlog had gepropageerd. Nadat het Vaticaan tussen 1954 en 1965 zich tegen de Franse priesterarbeiders I na de verkiezingen van oktober vorig jaar toen Franssprekende afscheidingsbewe gingen werden verslagen. De opstandelin gen willen dat Espiritu Santo een afzon derlijke entiteit wordt als de eilanden na 74 jaar een Brits-Frans condominimum te zijn geweest de onafhankelijke natie Van uatu worden. De Hoge Commissaris had de rebellen zaterdag laten weten dat zij ervoor verant woordelijk gesteld zouden worden als zij degenen die Santo willen verlaten, niet zouden laten gaan. Stuart zei dat de evacuatie vandaag zou voortduren. Er zouden zoveel mogelijk mensen aan boord van de drie schepen gaan. Een van de drie gebruikte schepen was het eigen „vlaggeschip” van de Britse Commissaris, een dieseljacht. Stuart meldde ook dat 15 Melanesische leden van de Britse Mobiele Eenheid met hun wapens aan de rebellen konden ont komen. Zij hebben het eiland Malekula, ten zuiden van Santo, met een kleine boot bereikt. Een politieman die bij een be schieting gewond werd moest achter blijven. Vandaag zullen functionarissen van de beroemde stadion, waar hij 55.000 Franse jongeren toesprak. Vandaag komt de door hem zelf als hoogtepunt beschouwde rede voor de UNESCO, de culturele tak van de Verenigde Naties en ten slotte is er een bezoek aan het Lisieux van de Heilige Theresa, in Normandië. Vandaar vliegt de paus vanmiddag naar Rome terug. President Giscard d’Estaing vliegt van daag tevreden naar Helsinki voor een eerste officieel bezoek aan Finland. Te midden van de baaierd van kritiek op zijn recente ontmoeting met de Russische staatschef Brezjnjev in Warschau, heeft de Poolse paus tijdens het halve uur privé- conversatie met de president, gezegd dat hij volledig achter het initiatief van Gi- sard d’Estaing stond, om naar Warschau te gaan. had verzet, verklaarde Johannes Paulus nu dat „dit werk diende te worden voort gezet en steeds verder moet worden uitge zuiverd”. Zeer tot opluchting van de gematigde Franse kerkleiding, waartoe de voorzitter van de bisschoppenconferentie, mgr. Et- chegaray, en kardinaal Marty van Parijs behoren, verklaarde de paus zich tijdens de mis op Le Bourget een tegenstander van alle extremen, zowel in de richting van de orthodoxie als van de interne- revolutiemakers. Hiermee keerde de paus zich zonder het met zoveel woorden te zeggen tegen de beweging van mgr. Lefeb vre en zijn verdedigers van de Latijnse mis. In de late avonduren gisteren was de paus in het Parijse Parc des Princes, het JERUZALEM (AFP). De Israëlische regering is gisteren officieel akkoord ge gaan met het feit dat premier Begin voor lopig ook de portefeuille van Defensie beheert na het aftreden van Weizman. De premier besloot een wijziging binnen het kabinet uit te stellen na verzet van de coalitiepartners tegen benoeming van de minister van Buitenlandse Zaken Jitzjak Sjamir, op Defensie en aanwijzing van de minister van Energie, Jitzjak Modai, op Buitenlandse Zaken. Ik zei al dat je de eerste en de laatste dingen moest meemaken. Ik heb het laat ste défilé voor Juliana en Bernhard ge-' zien, en ik heb nu in ’De Nieuwe Gids’ van October 1936 het gedicht (van Willem Kloos) gelezen, dat ongetwijfeld het eerste was dat op hen en voor hen gedicht werd. Nieuwe Hebriden op een bijeenkomst in Parijs de ontstane situatie bespreken. Verwacht wordt dat premier Walter Lini dan een beroep op de VN zal doen om waarnemers naar de Nieuwe Hebriden te zenden. In de late avonduren gisteren was de paus in het Parijse Parc des Princes, het beroemde station, waar hij 55.000 Franse jongeren toesprak. Vandaag komt de door hem zelf als hoogtepunt beschouwde rede voor de UNESCO, de culturele tak van de Verenigde Naties en ten slotte is er een bezoek aan het Lisieux van de Heilige Theresa, in Normandië. Vandaar vliegt de paus vanmiddag naar Rome terug. President Giscard d’Estaing vliegt van daag tevreden naar Helsinki voor een eerste officieel bezoek aan Finland. Te midden van de baaierd van kritiek op zijn recente ontmoeting met de Russische staatschef Brezjnjev in Warschau, heeft de Poolse paus tijdens het halve uur privé- conversatie met de president, gezegd dat hij volledig achter het initiatief van Gi scard d’Estaing stond, om naar Warschau te gaan. In die overtuiging staan de Europeanen niet alleen, nu Egyptenaren en Israeli’s het niet eens hebben kunnen worden over een vorm van Palestijns zelfbestuur op de Westoever van de Jordaan en in de Gaza- strook. Volgens de oorspronkelijke overeenkomst zou men trachten voor 26 mei een akkoord te bereiken over de Pa lestijnse autonomie. Dit officiële afscheid tussen Juliana en Bernhard enerzijds en de Nederlandse bevolking anderzijds, kreeg voor mij nog wat meer cachet toen ik diezelfde zater dagmiddag 31 mei 1980 op het Waterloop- lein op ’De Nieuwe Gids’ van October 1936 stuitte: Maandschrift voor Letteren, Kunst, Wetenschap en Wijsbegeerte onder redactie van dr. Lodewijk van Deyssel en dr. Willem Kloos. (Van onze redacteur in Frankrijk) PARIJS. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn bezoek aan Parijs het afgelopen weekeinde een serie hartstochtélijke pleidooien gehouden voor vrede en verdraagzaamheid en ter verdediging van de menselijke waardigheid. Het hoogtepunt van het pauselijke be zoek kwam gistermorgen met een mis op de startbanen van het oude vliegveld Le Bourget, waar de paus zijn 500.000 luiste raars de vraag voor de voeten wierp: „Frankrijk, oudste dochter van de kerk, ben je nog trouw aan je doopbeloften?” Na de zonnige aankomst van de paus afgelopen vrijdag op de Parijse Champs Elysées werden de plechtigheden gisteren gehinderd door een ijskoude regen. Het weer wordt als een van de oorzaken aan gemerkt voor de aanzienlijk geringere toeloop dan de organisatoren hadden ge hoopt. Op het vliegveld Le Bourget had men het dubbele aantal deelnemers ver wacht. Het zaterdagse hoogtepunt van het pau selijke bezoek was de presidentiële ont vangst op het Elysée, waar enige duizen den genodigden geruime tijd in de tuinen natregenden voor ze over de feestzaal en belendende vertrekken van het presidetië- le paleis werden verdeeld. In een van deze vertrekken vond de handdruk plaats waar de Fransen zich het allerdrukst over hebben gemaakt, die tussen paus Johan nes Paulus en communistenleider Geor ges Marchais. Terwijl socialistenleider Francois Mitterrand tijdens de pauselijke handdruk keek of hij een bezemsteel had ingeslikt, was er tussen de communisten leider Marchais en Johannes Paulus een geanimeerde conversatie van weliswaar niet meer dan tien seconden, maar ze werd tot opperste verbazing van het tele visiekijkende publiek met een ongewone en tweede stevige handdruk afgesloten. De taferelen die zich na deze receptie in het paleis afspeelden, waar de voor de tuin uitgenodigde en natgeregende gasten elkaar op de tenen stonden en verdron gen, tartten iedere beschrijving. De druk te was zo groot, dat een aantal gasten via de vensters naar buiten moest springen. De kennelijk onvermoeibare paus stond diezelfde zaterdagavond op de stoepen van de basiliek in St. Denis, waar hij een Ik heb de eerste maanlanding gezien, want ik vind dat je gedurende je leven zoveel mogelijk historische mijlpalen moet bijwonen, of lijfelijk, of via de televi sie. Niet dat je er later, na je leven, veel aan hebt, maar zulke eerste en laatste gebeurtenissen verlevendigen toch je leven. Het hoeft u dus niet te verbazen dat ik zaterdag op de televisie ook naar het laat ste défilé in Soestdijk voor prinses Julia na heb gekeken. Ik heb dat trouwens altijd een feestelijke, knusse, gezellige ma nifestatie gevonden noem mij één land in de wereld waar iets dergelijks elk jaar plaatsvindt, maar dan zonder voorbijmar cherende troepen met de nieuwste kern koppen, maar met figuurzwemmende meisjes en de langste Deventer koeken. Motorisch was het trouwens ook erg interessant om te zien hoe prinses Juliana (elke keer heb ik de neiging ’koningin Juliana’ te schrijven, zijzelf schijnt zich ook nog wel eens te vergissen door per ongeluk ’prinses!’ tegen Beatrix te roepen als ze wil weten in welk laatje de kaas schaaf ligt) langs de handarbeidstalletjes drentelde, omzwermd door regelneven en verstandhebbers die voortdurend bijna omvielen, omdat zij zelf tot taak hadden de rondgang in beweging te houden, waardoor hun hersens aan hun benen steeds het bevel ’doorlopen’ gaven, terwijl zij zich anderzijds geheel dienden te rich ten naar het tempo van de prinses, waar door zij bewegingen naar voren moesten corrigeren in een wachtende of terugtre dende beweging, zodat zij zichzelf voort durend op het verkeerde been zetten en dreigden om te tuimelen. SEOEL (Reuter/UPI/DPA). Luite- nant-generaal Chun Doo-Whan heeft van daag zijn ontslag ingediend als hoofd van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst (KCIA), zo hééft een presidentieel woord voerder meegedeeld. Naar het Japanse persbureau Kyodo, meldde heeft presi dent Choi Kyu-Hah van Zuid-Korea het ontslag aanvaard en zal binnenkort een opvolger worden benoemd. Zij verloofden zich immers op 8 septem ber 1936, en in het October-nummer van ’De Nieuwe Gids’ stond het er al in. Het heet: ’Juliana van Oranje, Bernhard von Lippe-Biesterveld’, en het luidt aldus: „Ieder Gebeur, van knaap reeds, bleek me een Waan. Wie leest dit, lacht. - Maar méér ’t Geschieden wierd hier thans dan’ Wervling, want te weten - Diep-blijde kwam ’k nu, dat ons Land kan voortgaan. BRASILIA Pelada in de hebben mijnwerkers een klomp goud van zeven kilo gevonden, zo is giste ren vernomen in Brasilia. Een woordvoerder van de betrok ken mijnmaatschappij noemde de vondst „historisch”. De grootste goudklomp die de laatste jaren in Brazilië was gevonden woog 500 gram. De boosheid van de Amerikanen geldt vooral het feit dat de Europeanen door een nieuwe verklaring over het Midden- Oosten, min of meer officieel te kennen zullen geven dat zij het door de Amerika nen georganiseerde Israelisch-Egyptische overleg over de Palestijnse autonomie, in het kader van de zogenaamde akkoorden van Camp David, als mislukt be schouwen. ANKARA/TEHERAN (AFP/Reuter/ UPI). Turkse boeren, die gisteren bij hun dorp in de provincie Hakkari op Iraaks grondgebied waren gekomen bij het maaien van gras, zijn vanuit Iraakse helicopters beschoten. Zeker twaalf Tur ken zijn daarbij gedood, zo meldt het Turkse persbureau Anatolia. De Turkse regering is gisteravond in een spoedzitting bijeen geweest naar aan leiding van de beschieting. Na afloop van de zitting deelde de regering mee gespro ken te hebben over een verslag van de gouverneur van de provincie Hakkari die aan Irak grenst. Premier Demirel ver klaarde dat het niet duidelijk is aan welke kant van de grens de twaalf boeren zijn gedood. Zodra er opheldering is over de aard van het incident zullen de noodzakelijke stappen ondernomen worden, aldus de regeringsverklaring. Iran heeft gisteren opnieuw melding gemaakt van grensgevechten aan de grens met Irak. Ook vrijdag werden ver scheidene botsingen gemeld. Het Iraanse leger zou alleen defensief optreden, om escalatie te vermijden. Een Iraakse straaljager zou gisteren Iraanse troepen hebben beschoten bij de grensposten Reza-Abad en Mehran. Bij een Iraanse tegenaanval in de provincie Ilam zouden 80 Iraakse militairen zijn gedood of gewond. TEHERAN-WASHINGTON (AFP/Reu- ter/AP). In de Iraanse hoofdstad Tehe ran is vanmorgen een internationale con ferentie begonnen „over de misdaden van de Verenigde Staten in Iran”. Voor de bijeenkomst zijn vertegenwoor- .digers uitgenodigd van politieke partijen, vakbonden en internationale organisaties. Tien Amerikanen onder wie oud-minister van Justitie Ramsey Clark, zijn voor de conferentie naar Teheran gevlogen. Zij negeerden hiermee de waarschuwing die de Amerikaanse regering zaterdag her haalde, dat Amerikanen die zonder toe stemming naar Iran reizen gevangenis straf of een geldboete kunnen krijgen. Overigens lijkt het erop dat de Franse minister op zijn minst voorbarig is ge weest met zijn aankondiging van een Eu ropees initiatief inzake het Midden-Oos ten. In elk geval zou een nieuwe resolutie pas in september door de Veiligheidsraad in behandeling worden genomen. Bovendien willen lang niet alle Europe se landen zo ver gaan als Frankrijk, bij het tegemoet komen aan de Palestijnse (arabische) wensen. Dat weet de Franse regering uiteraard ook wel. Daarom ne men sommigen aan dat de Fransen alleen een breed gebaar hebben willen maken naar hun arabische vrienden, zonder de illusie te hebben dat het ooit echt tot een gezamenlijk Europees initiatief zal komen. - AURORAS DBA .PENTECOST'. RAM BRIM 9168 IESPIRITU-D. pj^SANTO- -.EPH=Z=Z tcztongoa. TANAts^cS^^ AUSTRAUfcN -^-ANEITYOEM^g-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3