De Kraak” van Wim T. en Gied J 1' Kinderopera mager uitgevallen Prettig circus spelen bij Wiedus en Emma Poëtische theatervorm bij Knowles en Wilson Vertrouw nooit een trol geen volledig succes 4 Japanse triomf compleet op vioolconcours te ,,WIE KENT HET GELUID VAN DE DENDERENDE SCHIPPERS?” 99 Programma Realiteit en onvervalste glamour Componist-producent Burke overleden Dialog Curious George: intense spanning 7 6 KUNST 1980 2 JUNI MAANDAG M i door Leo Vromans s AMSTERDAM. Wim T. Schippers. Wie kent de voormali ge Fluxus-kunstenaar en het en fant terrible van de Nederlandse beeldbuis niet? Zijn scheppingen, die gekenmerkt worden door het kennelijk onvermogen en een ze kere onwil om het kaf van het creatieve koren te scheiden, zijn in de bekendheid gekomen door Schippers’ neiging om voortdu rend ontregelde elementen aan een bestaand decor toe te voegen. Zo vervreemdend als zijn schepping De Stoel functioneert tussen het groen van het Vondel park, zo geschokt reageerden de tv-kijkers op shows waarin Fred Haché, Barend Servet of Sjef van Oekel met zijn onzinnige teksten figureerden. W j JOHN OOMKES AMSTERDAM. Het dynamische duo Schippers/Jaspars ALMA POST ziek: Amsterdam, 1 ureal Thuis in bed, denkt Gavin dat alles een droom is, ook de onverklaarbare verdwij ning van Storm. Hij wil de hele geschiede nis uit zijn hoofd zetten. Voortaan zelf standig zijn wensen en ambities waarma ken, wordt zijn streven. Trouwens, een huis, kinderen, een auto, televisie, klein kinderen, pensioen: Gavin is een eerbied waardige man geworden, die na twintig jaar aan Storm en zijn muziek moet terug denken. Als een oude grijze man loopt Gavin bij de trollenheuvel, waar hij plotseling weer Storm tegenkomt, nog helemaal jong, want bij de trollen wordt je niet oud. Gavin beklaagt zich dat het leven zo saai verloopt; alles gaat (door het werk van de trollen) vanzelf en niemand wil meer iets. De wens van Storm, dat de mensen niet meer hoeven te werken, blijkt in werke lijkheid dus niet zo goed uit te vallen. Storm pakt zijn viool en onder heftig pogen van de trollen om het te verhinde ren, speelt hij een melodie, die de betove ring verbreekt. De mensen moeten en willen weer werken, maar: pas op, ver trouw nooit een trol! In Dialog Curious George zien we Wilson en Knowles weer anderhalf uur samen bezig in een produktie waarin hun manier van gespreksvoering als het ware wordt ingelijst en tot kunst verheven. Dialog Curious George gaat over een jongen die abnormaal schijnt, in het ziekenhuis belandt en tenslotte toch in de werkende samenleving terecht komt. Dat is kort gezegd het gespreksthema waarop Wilson en Knowles hun voorstelling hebben gegrondvest. In hoeverre deze Dialog-produktie voor Christopher Knowles autobiografisch is, wordt niet duidelijk. Maar een verband is gauw gelegd, wanneer je weet dat Knowles medewerking aan de voorstellingen niet zomaar is ontstaan. Robert Wilson leerde hem kennen toen hij tijdens zijn studietijd werkte met gehandicapten om in zijn levensonderhoud te voorzien. De twee eigenzinnige karakters inspireerden elkaar en zo ontstonden de uitputtende gesprekken, die later in theatervorm aan het publiek zouden worden gepresenteerd. Bij de eerste maal dat de twee samen in Mickery optraden Circus Emma veel kinderen aanzet tot circusje spelen, en dan weten ze meteen dat er meer bij komt kijken dan paarden en acrobaten. De voorstelling is bedoeld voor 5-12 jarigen, maar lijkt me het meest geschikt voor rond de acht. Voor de kleintjes is de problematiek wel erg moei lijk, voor de grootsten zijn de circusnum mers een tikkeltje kinderachtig. Wie op zoek gaat naar een inhoudelijke boodschap, een keiharde mening, een ge nadeloze esthetiek of een onbevangen ko medie, komt bedrogen uit. Wie van tevo ren evenwel een avond van aan elkaar en in elkaar geperste windbuilen incalcu leert, kan echter onbevangen lachen om de idioterie van Schippers’ al altijd op de Hollandse kleinburgerlijkheid gebaseer de scènes en om de geschokte reacties van een deel van het publiek. Het verhaal, de rode lijn in de theater voorstelling ontbreekt. Of het zou moeten zijn, dat een jong meisje, Elly genaamd, en naar behoren gespeeld door Guikje Roet hof, op zoek is naar haar eigen identiteit, zich voortdurend afvraagt of ze werkelijk bestaat en eigenlijk de enige, en ook nood zakelijke schakel vormt tussen een aantal Als u evenals ik nog even na afloop heeft gekeken naar Wims schitterende vondst om een vuurwerk te ontsteken op de sluizen voor Carré, kan die vraag mis schien het best beantwoord worden met de kwalificatie „Egocentrist”. scènes, waarvan ik me in alle ernst af vraag of ik ze óf al eens eerder in Schip pers’ shows voor de VPRO-tv mocht zien, óf dat Wim dergelijke invallen allang had opgetekend. In een dergelijk collage-ach- tig stuk, waarin Schippers’ entree in een huiskamer waar Elly’s familie zich laat dunkend uitlaat over haar nieuwe vrijer, feiteljjk de oubollige kwaliteit van het geheel aangeeft, vormen een zekere lullig heid en bewuste meligheid de ondertoon van de meeste handelingen. De Japanners hebben het belangrijkste gedeelte van de buit voor zich opgeëist. Drie kandidaten uit het land van de rijzen de zon waren tot de finale, die de hele afgelopen week gewoed heeft in Brussel, doorgedrongen. En die drie Japanners zaten in de eindrangschikking prompt bij de eerste vier. De eerste prijs, ofte wel de Grote Inter nationale Prijs Koningin Elisabeth (prijs van koningin Fabiola), waaraan verbon den een gulden erepenning en een zakgeld van 250.000 Belgische franken (ruwweg zo’n 17.500 gulden) ging naar de Japanse Yuzuko Hirogome (23). Tweede prijs (14.000 gulden) Peter Zazofsky (26) uit de Verenigde Staten; 3. Takashi Shimizu (27) Japan; 4. Ruriko Tsukahara (29) Japan; 5. Mihaela Martin (22) Roemenië; 6. Piotr Milewski (21) Polen; 7. Eugène Sarbu (29) Roemenië; 8. Irina Tseitlin (30) Verenigde Staten; 9. Veronique Bogaerts (25) België; V 10. Andres Jorge Cardenes-Cuevas (23) Verenigde Staten; 11. Teresa Glabowna (27) Polen; 12. Sung-Ju Lee (25) Verenigde Staten. De jury voor de laatste maal onder voorzitterschap van hun nestor Marcel Poot had dan ook „maar” een kleine twee uur hoeven beraadslagen om tot een oordeel te komen. Inmiddels zaten er in die jury wel een stel violisten. Enkele van de bekendste: Kyung-Wha Chung, Franco Gulli, Alberto Lysy, Ricardo Odnoposoff, Ruggiero Ricci, Michel Schwalbe, Berl Senofsky, Henryk Szeryng, Edith Volc- kaert en Carlo van Neste. En natuurlijk niet te vergeten de meest wijze en geres pecteerde van allen grootmeester Yehudi Menuhin. Eerste-prijswinnares Yuzuko Horigome zal de soliste zijn bij een concert dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest op 21 juni in de Rotterdamse Doelen geeft in het kader van het Holland Festival. En op de BRT-III-radio is komende donderdag een optreden van de eerste-, derde- en vijfde- prijswinnaars te beluisteren. Tot het twaalftal albums waaraan hij met Sinatra werkte behoren Trilogy, A Man and his Music en September of my Years. In Hollywood werkte hij als componist, arrangeur en muzikaal leider voor platen maatschappijen en leverde hij bijdragen aan Films en televisie. Met het van hem bekende nattevinger- werk peuterde Schippers een totaalpro- jekt in elkaar, waarin een tv-show (De Dans der Vierkanten) en een theaterpro- duktie (Elly of het beroemde stuk) gelijk tijdig zouden worden geënsceneerd en el kaar voor een groot deel zouden overlap pen. Twee weken geleden legde hij de laatste hand aan het werkstuk, waarvan Gied Jaspars zei te geloven dat het de definitieve doorbraak van „één van Neer- lands grootste levende kunstenaars” zou worden. LOS ANGELES (UPI). Joseph Fran cis Burke, componist-producent die in de jaren veertig muziek schreef voor Jimmy Dorsey en die 20 jaar met Frank Sinatra samenwerkte, is dit weekeinde in Los Angeles op 66-jarige leeftijd aan kanker overleden. Vóórdat Wiedus in gestreept acrobaten kostuum zijn eerste stunts kan uithalen heeft theatergroep Wiedus uit Rotterdam de kinderen al ingewijd in de zakelijke transacties die achter de pluchen gordij nen plaatsvinden. Later komt er nog meer aan bod: ontslag van een van de muzikan ten, en de dubbelzinnige positie van direc trice Emma, heen en weer geslingerd tus sen zakelijke en menselijke belangen. Ook artistiek wordt er niets verhuld, de nummers zijn duidelijk niet echt. Het knappe van Wiedus is dat desondanks de glamour en glitter van de piste recht overeind blijft staan. Wiedus en collega Jan rennen samen onder een pluchen de ken rond als paard, op een goeie circus roffel, en de vonken van onvervalste ar- tiestenromantiek springen door de zaal. Het zal me dan ook niet verbazen als UTRECHT. Emma en Wiedus willen een circus kopen. Het staat al op het toneel, en geld is er ook. Wij hebben immers net allemaal een kaartje gekocht. Alleen krijgen ze dat geld pas in de pauze. Wat te doen? De eigenaar van het circus wil wel een lening sluiten, maar niet voor niets, hij heft een rente van tegen de acht procent. w? "W werd het accent vooral gelegd op de belevingswereld van een doofstomme. In Curious George, waarbij in opzet geen verschil aanwezig is met Network, lijkt mij die niet meer relevant. Knowles zal gewoon een bijzonder intelligent mens zijn, met een heel bijzondere gevoelswereld, maar dat is Robert Wilson ook en hij is niet doofstom. Het stuk over de zonderlinge George heeft heel kleurrijk vorm gekregen en verschilt alleen daardoor van sfeer met Network. De kleur in George bepaalt de stemming, die overwegend vrolijk van toon is. Het is alsof Knowles en Wilson in hun soms welhaast oneindig repeterende gesprekken met relativerende humor af standelijk terugzien op George’s belevenissen. Zij doen dat tegen de achtergrond van een decor dat een door Knowles gemaakt schilderij van een huis voorstelt. Een huis in z’n eenvoudigste vorm, zoals een kind dat met viltstift in kleur zou tekenen. Daar overheen worden verflauwde dia-beelden zichtbaar. De gesprek ken van Knowles en Wilson zijn op de bandrecorder opgenomen. De bandgesprekken worden op het toneel door de twee spelers herhaald op een manier alsof ze beantwoord worden. Het is vooral de repeterende vorm, samen met de zichtbaar gemaakte gevoelens, die bij de toeschouwer die de voorstelling nauwkeurig volgt een intense spanning teweeg kan brengen. Er is op die manier een heel dichterlijke theatervorm ontstaan, die breekt met algemeen geldende toneeltradities. Theater en beel dende kunst liggen weer dicht bij elkaar, maar dat zal niemand verbazen die andere voorstellingen van Wilson (Deafman Glan ce, Einstein on the Beach, I was sitting on my patio) heeft gezien. KO VAN LEEUWEN. ROTTERDAM. Twee jaar geleden kwam de Amerikaan Robert Wilson in het Mickery theater in Amsterdam met het programma Dialog Network. Het betrof een samenstelling van bandteksten en gespeelde scènes, samen met Wilsons doofstom me vriend Christopher Knowles. Met Knowles maakt met Wilson al jarenlang zulke ’dialog’ produkties. De twee Ameri kanen zijn nu ter gelegenheid van het Holland Festival in ons land terug en zij spelen Dialog Curious George, dat vorig jaar in première ging tijdens het Kaai theaterfestival in Brussel. Door The Two Fiddlers in het Neder lands te bewerken, kan ook hier een jong publiek kennis maken met dit verhaal. Een volledig succes kan het echter niet genoemd worden. Het muzikale gedeelte en de ensembles met de trollen vormen het meest aantrekkelijke aspect. De ver staanbaarheid van de solisten laat echter weleens te wensen over. Vooral wanneer één van de solisten hoog moet zingen, is een zacht onduidelijk gepiep het resultaat. De strekking van het verhaal blijft daar door voor een groot deel van het publiek duister. Het positieve visuele en orkestra le aandeel vormt een tegenwicht, dat net voldoende is voor de twee maal een half uur, dat het programma duurt. JAN BAART Schippers’ sluwe rechterhand heet al sinds jaar en dag Gied Jaspars, een tv- producer, die zich ten doel stelt om de scheppingen van zijn partner thans in ruimere kring ingang te doen vinden. Een handig promotiepraatje leverde Jaspars bijvoorbeeld vorig jaar de toezegging op dat Schippers de opening van het Holland Festival 1980 mocht verzorgen. Of HF- directeur Frans de Ruiter achteraf zo ge lukkig zal zijn met dit betrekkelijke expe riment vermeldt de geschiedenis nog niet, maar de Schippers’ eigen, wanordelijke voorbereiding van de openingsvoorstel ling zal menigeen slapeloze nachten heb ben bezorgd. De koningin van de trollen voor haar volkje. (Foto Jaap Pieper) ir Beeld van één van de scènes die de tv-kijkers wel. maar de theaterbezoekers niet van het projekt Elly te zien kregen. Mevrouw Ballen is, met haar man op weg naar Carré, uitgegleden en heeft een been gebroken. De buren nemen hun plaatsen in het theater in. (Foto Jaap Pieper) Krompraat en snelgesneden conversa ties moeten tezeer het trage tempo van de voorstelling redden om al te enthousiast te kunnen zijn over dit als spektakelstuk geflopte projekt. Als je je normen evenwel omlaag schroeft, niet meer let op de truc om Cees Schouwenaar de entr’acts te la ten uitspreken en het publiek als gegijzel den op de plaats te doen vastpinnen, dan kun je je best vermaken om de wat bele gen kwajongensachtigheid van Schip pers. Wim T. presteert het verder om in het geheel nog belangrijke fragmenten van zijn onlangs verwezenlijkte platenprojekt op te nemen, waarbij hij als Jaques Pla fond eigenlijk nauwelijks detoneert in zijn eigen decor. Alles kan, alles mag, niets heeft waarde bij Schippers, die Schouwe naar en anderen teksten in de mond legt als „Het leven is doodvallen en laten dood vallen” en „Wie kent het geluid van de denderende Schippers?” BRUSSEL. Om twee uur zon dagochtend stond het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel op zijn kop. Uit 2400 kelen klonken oorver dovend enthousiaste bijvalskreten toen de jury de rangorde van de twaalf prijzen bekendmaakte aan het slot van het internationale Koningin Elisabeth Vioolconcours. Je zou zwe ren, getuige te zijn van een beslissend doelpunt bij een wereldcupfmale voetbal. Wèl een wereldcup want dat gewicht heeft dit roemruchtste aller muziekwedstrijden maar dan voor violisten. Voorstelling: Dialog Curious Ge orge door Christopher Knowles en Robert Wilson. Holland Festival, Rotterdamse Schouwburg, 1 juni 1980. Spelers, tekst en samenstelling Knowles en Wilson. Regie Robert Wilson Van de componist Peter Maxwell Da vies stonden al eerder werken in het pro gramma van het Holland Festival. Vooral L’Homme armé en Vesalii leones maak ten in 1972 veel indruk, mede door de perfecte uitvoering van The Fires of Lon don. Zijn Martyrdom of Saint Magnus ging vorig jaar wat verloren in het grote kerkgebouw aan het Oudekerksplein. The Two Fiddlers ging twee jaar geleden in première op de Orkney-eilanden, waar het verhaal zich ook afspeelt. Twee jonge violisten, Storm en Gavin, komen op een zomernacht in de buurt van een trollenheuvel. Ze schrikken van plot selinge geluiden, maar maken elkaar wijs dat ze niet bang zijn. Wanneer de trollen, kleine donkere wezens, tevoorschijn ko men, vlucht Gavin angstig weg, maar Storm blijft om voor ze te spelen. Als beloning mag hij de wens doen, dat de mensen nooit meer hoeven te werken. Voorstelling: Vertrouw nooit een trol (The Two Fiddlers), een opera voor en door kinderen. Tekst en mu- Peter Maxwell Davies. Verta ling: Joop Fransen. Muzikale lei ding: Lucas Vis. Regie: Henk Votel. Decor en kostuums: Tom Schenk. In studering solisten en koor: Paul Ha- meleers. Instudering van Het Hof stad Jeugd Orkest: Lucas Vis en Lex Veelo. Stadsschouwburg juni 1980. - Voorstelling: Circus Emma door toneelgroep Wiedus. Geschreven door: Louis Lemaire. Composities en arrangementen: Bert Nicodem. Kos tuums: Donja van Gemert, Detlev Greinert. Decor: Theo Boskamp. Met: Loes Vos, Louis Kockelmann, Louis Lemaire. Muzikale begelei ding: Nard Reijnders, Henk Heij- mans, Jan Faas, John Bukman. Ge zien op 1 juni in de Blauwe Zaal van de Utrechtse Stadsschouwburg, in het kader van het Holland Festival. Nog te zien in: Den Haag (2, 3 juni), Rotterdam (4 juni), Almelo (8 juni), Amsterdam (11 juni). had zodoende „een kraak” gezet, die kunstlievend Nederland zich tot in lengte van dagen zal heugen. Om het gebeuren van tevoren van een verdoezelend cachet te voorzien, vielen in interviews termen als „Schippers is de Nederlandse Molière” of uitlatingen te noteren als „Ik kan eigen lijk niets, dus kan er niets fout gaan.” Overdonderd keerden de interviewers naar huis terug, berichtend dat Schippers liever op korte termijn een projekt in elkaar stak, dan er een half jaar aan werkte. Wie door dergelijke berichtgeving nieuwsgierig was geworden naar de ogen schijnlijk nieuwe, aan de chique van het Carrédecor aangepaste artisticiteit van Schippers, heeft gisteravond óf voor de beeldbuis, óf in de zaal zitten zuchten. Wim T. houdt namelijk met grote hard nekkigheid vast aan zijn eigen thematiek, waarbij voorop staat dat het verwachtingspatroon van het publiek voortdurend ontregeld moet worden. De kinderen noem den het leuk en veel volwassenen vonden het eigenlijk maar mager, die voorstel ling van The Two Fiddlers, Vertrouw nooit een trol, het middagaandeel van de openingsmanifestatie Holland Festival 1980. Deze verschillen in benadering ken merkten niet alleen de waardering, maar ook de opzet van deze „opera voor en door kinderen”. Een speelse trollenge meenschap wordt geplaatst tegenover een tweetal solisten, die, veel pretentieu zer, niet alleen achtereenvolgens slacht offer en overwinnaar van de trollen zijn, maar ook de moraal uitspreken „Ver trouw nooit een trol”, want hun slaafse dienstbaarheid verziekt de maat schappij. Dinsdag 3 juni Amsterdam: De Toekomst gaat het hele maal maken (Stadsschouwburg, 20.15 uur); De Ontdekking (universiteitstheater, 20.30 uur); Und die Liebe höret nimmer auf (De Smederij, 20.30 uur); Humboldt’s Current (Mickery Theater, 20.30 uur). Den Haag: Residentie-orkest (Houtrusthallen, 20.15 uur); Circus Emma (Hot Theater, 19 uur). Rotterdam: Dialog Curious George (Schouwburg, 20.15 uur); Dansers en musi ci van het koninkrijk Bhutan (Doelen Grote Zaal. 20.15 uur). Schiedam: BEWTH (Scheepswerf, 22 uur). Woensdag 4 juni Rotterdam: Dialog Curious George (Schouwburg, 20.15 uur); Circus Emma (Theater Zuidplein, 14 uur). Amsterdam: De Toekomst gaat het helemaal maken (Stadsschouwburg, 20.15 uur); Jozef van den Berg (Theater De Balie, 20.30 uur); Humboldt’s Current (Mickery Theater, 20.30 uur); De Ontdekking (Universiteits theater, 20.30 uur); Und die Liebe höret nimmer auf (De Smederij, 20.30 uur). Den Haag: Vertrouw nooit een trol (Koninklij ke Schouwburg, 19 uur); Residentie-orkest (Houtrusthallen, 20.15 uur). Schiedam: BETWG (Scheepswerf, 22 uur). Utrecht: Pilobolus Dance Theatre (Stadsschouw burg, 20 uur).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7