Concert voegt weinig toe aan bestaand beeld van prima band Zin voor avontuur Popmuziek in etalage Pianist Geoffrey Douglas Madge in Utrecht 1 Van der Steeg winnaar concours Zondagsdichters noodzakelijk voor The Pretenders Staking bedreigt Engelse Proms tie op maat Onverwacht grote toeloop bij Festival of Fools „Onspeelbare” muziek met bevlogenheid vertolkt PIERSON, HELDRING PIERSON NV Theater van de Achtste Dag komt niet KSE) 9 KUNST 1'9 8 0 MAANDAG 2 JUNI tu 1 IN f-shirt n. In o.a. marine, i. Ook in i-model. M en L Gevoelig spel. Virtuoos uitgevoerd. Solistisch, maar toch uitgebalanceerd want een fractie van een seconde beslist soms over de harmonische eenheid met het orkest Maatwerk dat tot topprestaties leidt Dat geldt niet alleen bij muziek, maar ook als het om geheel andere zaken gaat Bijvoorbeeld bankzaken. Het juiste advies op het juiste moment toegespitst op een specifieke situatie. Zo werkt Pierson, Heldring Pierson. Of het nu gaat om het behartigen van zakelijke belangen of het geven van adviezen aan particulieren. Maatwerk waarmee hetzelfde wordt beoogd als bij muziek. Resultaat dankzij harmonische samenwerking. AMSTERDAM. Het lijkt niet te vermijden. Het Festival of Fools werd zo’n zes jaar geleden opgezet als tegenhanger van het in veel opzichten gesettelde Holland Festival. Het achterliggende idee was de in de marge opererende theatergroepen een podium te geven zodat niet alleen de gevestigde of opzienbarende attracties alle aandacht in de maand juni kregen. Nu het foolsgebeuren evenwel aan zijn eerste lustrum toe is, kun je je niet aan de indruk onttrekken dat ook dit festival in zekere zin vastgeroest raakt. PROGRAMMA pe, Guido Dauwaert, Dog- troep. THEATRE DES NATIONS ide HA Chrissie Hynde van The Pretenders: licht-astmatische zang. naars van de laatste maanden. f asm» (ADVERTENTIE) niet minder welkome verrassing. JOHAN VAN KEMPEN e, r: Een aardige graadmeter voor een derge lijke eigendunk is de wijze waarop nauwe lijks merkbaar, maar toch aantoonbaar de neus op wordt gehaald voor cultuurui tingen die binnen het eigen programma op hun beurt een marginale rol is toebe dacht. Nu kan het muziekaanbod op het theaterfestival natuurlijk niet een zelfde belang worden toegeschreven als het ei genlijke theatergebeuren maar de manier waarop de muziek bijvoorbeeld in het programmablad en de informatiebulle tins wordt afgedaan, is heel minnetjes. „Ik had nergens op gerekend”, aldus luidde de eerste reactie van Maarten van der Steeg (51). „Als je ervan uitgaat dat er dat deze ten volle aan Madges voorkeuren tegemoet komt. Want al beweerde de legendarische pia nist Alfred Cortot destijds: „De techniek is de dienaar van de meester”, bij Madge lijkt die techniek tot een afgod verklaard, Pianorecital door Geoffrey Douglas Madge. Programma: Bach/Busoni, So- rabji, Reger. Muziekcentrum Vreden- burg. Utrecht, 1 juni 1980. (Holland Festival). Haarlem,Fonteinlaan 11.2012 JG Haarlem, tel. 023-3192 55; de heer J.A. Philipse. Na de zaterdagavond in het Amersfoort- se culturele centrum De Flint gehouden finale (waarvan de tv-registratie gister middag werd uitgezonden) kende een driemansjury. bestaande uit prof. dr. Garmt Stuiveling, Geert Lubberhuizen (directeur van de uitgeverij De Bezige Bij) en de dichter Simon Vinkenoog, Van der Steegs gedicht Vannacht de Gouden Lier toe. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het festival of Fools is een ongekend groot succes, wanneer we afgaan op de publieke belangstelling. Donderdag bij de ope ning kwamen al meer dan 3000 bezoe kers. Vrijdag werden bijna 4000 dag kaarten verkocht en zaterdag zelfs ruim het dubbele, 8143. Het fraaie weer deed zondagmiddag alleen al 1850 personen de poort passeren. ’s Avonds kwamen daar nog eens ruim 4000 bezoekers bij. De festivalorganisatie had niet op een dergelijke grote drukte gerekend in de beginfase van dit vijftien- daags gebeuren. Men verwachtte pas na een aanloopperiode een grotere toeloop, vooral veroorzaakt door mond-tot-mond- reclame. Nu door de kennelijk goed aan geslagen publiciteitscampagne vanaf het begin de kassa’s bestormd worden, geeft dit aanzienlijk ongerief voor de argeloze Concert: The Pretenders in Grote Machinehal. ADM-werf. Bezetting: Chrissie Hynde (zang, gitaar), James Honeyman Scott (gitaar, koorzang), Peter Farndon (bas, koorzang) en Mar tin Chambers (drums, koorzang). Ne derlands debuut, enige concert. Amsterdam, 31 mei 1980. Dan maar op deze plaats recht gedaan. Chrissie Hynde komt uit Ohio in de Ver enigde Staten, waar ze het na een korte tijd gespeeld te hebben in de R B-band Jack Rabbit voor gezien houdt, en in 1974 naar Engeland koers zet. Korte tijd werkt zij als journaliste bij het Britse muziek blad New Musical Express, maar afstand tot het eigenlijke muziekmaken kan zij niet nemen. Zij maakt demo’s van eigen composities en probeert tijdens de punk golf van 1976 met Mick Jones (thans The Clash) en enkele latere Damned-leden te vergeefs een band op te zetten. LONDEN (Reuter). De Britse bond van musici begint volgende week een boy cot van de BBC, uit protest tegen plannen van deze Britse omroep om vijf regionale orkesten op te heffen. De radio- en televi sieprogramma's van de BBC zullen het dan zonder rechtstreekse muziek-uitzen- dingen moeten doen. De actie van de musici maakt het onze ker of een van de populairste culturele evenementen in Engeland, de jaarlijkse promenadeconcerten, of Proms door kun nen gaan. Deze concerten worden door de BBC georganiseerd en uitgezonden. FILM. 20 uur: animatie- programma van Buno Bo- zetto, Beeldend Theater. 22.15 uur: Cinema Mirror met Bam Sisters. improviseren. Het uitvallen van voorstel- A lingen (Bart Stuyfs Gray) of het later uitbrengen van een productie (People Show) werd daar ook door veroorzaakt. Een grote artistieke tegenslag is het weg blijven van het Poolse Theater van de Achtste Dag. Zaterdag bereikte de festi valleiding, na veel vergeefs telefoneren en telegraferen, het bericht dat deze Poolse theatergroep niet komt. Bemiddeling van de Poolse ambassadeur en van de wel aanwezige groep STU heeft niet mogen baten. Hoewel officieel geen duidelijke reden is opgegeven, moet de omstreden (politieke) positie van het Theater van dé Achtste Dag in combinatie met persoonlij ke „onbetrouwbaarheid” van de acteurs de doorslag hebben gegeven voor het ver bod van de Poolse regering om deze inte- ressante theatergroep het land uit te laten reizen. Overigens mocht de groep in het verleden het land wel voor theaterfesti vals verlaten. Een reden voor de ver scherpte „censuur” op theateruitingen kan misschien gezocht worden in het gro te aantal dissidente Oosteuropese kunste- Private Life is uniek in die zin, dat het reggae combineert met een schitterend Motownkoortje („You’ve been lying to so meone about me. Stop!) en een snijdende bluesy gitaarsolo. Zo lang The Pretenders dit soort avontuurlijkheden opzoeken, zal de groep vooraanstaand blijven. JOHN OOMKES GEOFFREY DOUGLAS MADGE Zou een dergelijke handelswijze nu worden gestaafd door het matige niveau van dat muziekaanbod, dan is zo’n half- aan-half-verzwijgen begrijpelijk. Zo lig gen de zaken echter niet. In de sector pop en rockmuziek neemt het festivalterrein de komende twee weken de voorhoede- functie van Paradiso op dit gebied over, omdat de staf van dit theater betrokken is bij de foolsorganisatie en noodgedwongen de eigen zaal tijdens de duur van het festival gesloten heeft. Zaterdagavond waren zeker vierdui zend mensen getuige van het Nederlands concertdebuut van The Pretenders, één van de interessantste Britse new wave bands van dit moment en bovendien een formatie die met haar aantrekkelijke, ge deeltelijk eigen aanpak respect bij een groot publiek heeft weten af te dwingen. Muzikaal een nieuwkomer, qua succes al een arrivé dus, maar je zoekt tevergeefs in de festivalkrant naar informatie over Chrissie Hynde en de haren. Op zijn minst opmerkelijk. (Van onze kunstredactie) AMERSFOORT. In alle eerlijkheid bekende Maarten van der Steeg niet echt met een overwinning rekening te hebben gehouden. De Gouden Lier, hoofdprijs in het landelijk Concours Zondagsdichters, kwam voor hem dan ook als een zeer grote, maar Dinsdag 3 juni BINNEN. 16 uur: Toneel groep Centrum. 20 uur: Les Enfants du Paradis, Pop- pentejater Otto van der Mie- den. 20.30 uur: Dichtersa- vond, Alberto Vidal. 20.45 uur: Bewegingsgroep Bart Stuyf. 21 uur: Forkbeard Fantasy, Schroeder Roads how, Termiek, Footsbarn Theatre, 4L 12. 21.30 Shusa- ku. 22 uur: Bob Downes, John Melville, People Show, Madness. 24 uur: Gillus Haagse Hofje. BUITEN. 14 uur: Amster dams Vuilharmonisch Or kest. 15 uur: Air Design. 16 uur: Flup Ju Bedrijf, Gui do Dauwaert, I.O.U.. 19 uur: Onk Theater Overal. 22 uur: San Francisco Mime Trou- Woensdag 4 juni Binnen. 15 uur: Steve Han sen, Stage Space Theatre Cooperative, Pistol Thea- tern, Wespetheater. 16 uur Toneelgroep Centrum, The- atar Roma. 19.30 uur: Bewe gingsgroep Bart Stuyf, To neelgroep Baal. 20 uur: Les Enfants du Paradis, Studio K. 20.30 uur: Theatre Ma- narf, San Francisco Mime Troupe. 20.45 uur: Wilhelm, Birgit en Hein. 21 uur Fork- beard Fantasy, The Rou- sers, Termiek, Footsbarn Theatre. 21.15 uur: Cartoon Theaterradeis. 21.30 uur: Shusaku. 22 uur: People Show. 22.30 uur Chatouil- leet Chocalat, Fischer Z, 4L 12. 23.30 uur:Patrick Bec kers. 24 uur: Jango Ed wards, Waso Quintet. BUITEN. 14 uur: Amster dams Vuilharmonisch Or kest. 15 uur: Air Desigh, Va rend Variété, Onk Theater Overal - Frans straatfeest. 19.30 uur: Flup Ju Bedrijf. 21 uur: Dogtroep. FILM. 20 uur: experimen teel programma van Klaus Telscher, Beeldend Theater. 22 uur: The Fool van Jaques Kadtmor. VONDELPARK. 12 uur: Wavoo. 15 uur: kindervoor stelling. Drie jaar later lukt het wel. Met drie bekwame sessiemuzikanten worden The Pretenders een feit. Even afgezien van de wat zieke benaming van de groep en de spoedig aan het licht tredende sterallures van Miss Hynde, is het muzikale resultaat opvallend. Met een licht asmatische zang a la Patti Smith, een gitarist met een grote variatie aan klankkleuren en een onge woon stevige ritmesectie weet zij haar repertoire geloofwaardig in het vinyl te persen. De debuutplaat is van een zeer hoog niveau. Live vormen The Pretenders een per fecte afspiegeling van de kwaliteiten en onmogelijkheden die bij beluistering van het album aan het licht traden. In negatie ve zin kun je zeggen dat het concert wei nig toevoegt aan wat al bekend is, op enkele nieuwe nummers, waaronder een mooie versie van het onbekende Ray Da- vies-nummer I go to sleep (nooit door Kinks opgenomen) na. In positieve zin kenmerkt het ontbreken van showelemen ten evenwel de oprechte instelling van een kwartet dat gelooft in de kracht van zijn muzikale concept. Ik geloof daar net zo lang in als het de band lukt om met variaties te komen. Het standaardtype song (The Wait, Talk of the Town en Precious hebben te veel gemeen) is al overduidelijk aanwezig. Het is opval lend dat een prachtige reggaesong als Private Life en de hit Brass in Pocket samen met de instrumental Space Inva der de hoogtepunten van het beslist niet tegenvallende, maar ook niet al te schok kende optreden vormen. Voor deze songs geldt dan ook dat van de inmiddels al aardig bekende paden wordt afgeweken. UTRECHT. De nu negentigjarige En gelse componist Kaikhosru Sorabji, wiens voorgeslacht uit India stamt, heeft de muziekwereld in de jaren twintig en dertig niet alleen verbaasd met een stroom van (door hun lengte en virtuosi- teitseisen) moeilijk uitvoerbare partitu ren, maar meer nog door op die immense produktie een uitvoeringsverbod te laten volgen. De Australisch-Nederlandse pianist Ge offrey Douglas Madge, bekend als vertol ker van onalledaagse muziek, kreeg on langs van de zonderlinge componist ge daan, dat hij gedeelten uit diens Opus Clavicembalisticum in het gisteren van start gaande Holland Festival mocht uit voeren. De volbezette kleine zaal van het Utrechtse Muziekcentrum Vredenburg, kon zo op deze zondagmiddag kennisma ken met Sorabji’s pianomuziek, die in de praktijk ook inderdaad een kolfje naar de hand van Geoffrey Madge moet zijn, era bezoeker. Lange wachttijden, uitverkocht te voorstellingen, overbelaste computers die de kaartverkoop regelen, tijdschema’s die niet kloppen, het zijn de ongemakken die men voor lief moet nemen bij deze groots opgezette manifestatie. Niet alleen heeft de organisatie geen tijd gekregen om in te spelen op deze grote drukte (zondag ging het overigens al een stuk beter), men kampt ook met een aan tal tegenslagen. De brand vlak voor de opening noodzaakt nog steeds technisch en schijnt daarbij ook nog eens als emoti onele stimulans te dienen. Want, met de stijging van de virtuositeitsgraad, neemt, r ook de bevlogenheid van deze pianist toe. 1 Sorabji’s muziek, die het belang van dit’ eerste Holland Festival-recital inhield, steunt enigszins op de kunst van Skrjabin, is in haar conceptie minder afgewogen, waarbij episodes in romantisch idioom worden afgewisseld met bitonale pas sages. Introïto en Preludio Corale uit Opus Clavicembalisticum (waarvan de comple-! te uitvoering van alle twaalf delen maar X liefst drie volle uren in beslag neemt! klinken, mede door de toepassing van sustaining-pedaal. bijzonder orkestraal en suggereren grote ruimtelijkheid door middel van onafhankelijkheid van stem men en verschuivende klankformaties die onderling dan ook nog weer van dyna miek verschillen. Al gebruikt Sorabji bepaalde bindende elementen als leidraad in zijn composities, toch is hij kennelijk eerder uit op impone rende klanksuggesties dan op het logisch uitwerken van een muzikale grondge dachte. Madge deed je overigens bij de realisatie van het uiterst gecompliceerde notenbeeld, geen ogenblik twijfelen aan de affiniteit die hij met Sorabji’s excen trieke kunst heeft. Minder overtuigend kwam de «pianist over in de neobarokke composities die het overige gedeelte van het programma vormden. In Busoni’s Toccata, adagio en fuga, en in Variaties en fuga opus 81 van Reger - beide composities gebaseerd op muziek van Bach - vierde de technische bravoure nogal ongenuanceerd hoogtij. Dynamische schakering en aanslagdiver- siteit waren in dit opgeschroefde spel haast te verwaarlozen. Bij Reger kregen de diverse karakters van de delen onderling weinig contrast, terwijl de fuga door de bombarie-instel- ling zo ongeveer uit z’n voegen werd ge licht. En bij Bach/Busoni was het melo disch verloop vaak zo spastisch dat - met het, bovendien nog te traag genomen ada gio als dieptepunt - de natuurlijke ade- ming vrijwel geheel verloren ging. Een hardvochtige benadering kortom,-- waarmee je je als luisteraar met een enigs zins romantisch gemoed in elk geval moei lijk kunt verbinden. (Op 5 juni kan men zich hiervan nog overtuigen in Bellevue in Amsterdam). De etalage van de Vishal is gewijd aan het werk van de Stichting Popmuziek Kennemerland, die niet-commerciële instellingen die met inzet van veel krachten het klimaat voor pop- en rockbands in Haarlem en omgeving wil verbeteren. In de etalage wordt de indruk gegeven van het grafische werk van Koos van der Meer en de fotografie van Peter Kuipers. Deze twee Haarlemmers werkten belangeloos mee aan de uitgave van het eerstge non-profit plaatje dat de stichting uitbracht. Op de hoes van dit E.P. tje met opnamen van Pierre Anniversaire The Fact, The Plastics en Vandattum, wordt gewerkt met een piramidaal gegeven, dat nu ook herkenbaar is in de etalage. eu uecuxv.iivi.o ucv t> procent kans. Zo simpel lag het feitelijk, aan meer heb ik dan ook niet gedacht.” Maarten van der Steeg is als docent Nederlands verbonden aan een scholen gemeenschap in Enschede en heeft in het verleden eerder meegedaan aan dichters- concoursen. Verder publiceerde hij al eens in Vrij Nederland, terwijl hij ook voorlas uit eigen werk in het VARA-radio- programma Het zout in de pap. Van der Steeg rekent Gorter, Slauerhoff, Multatuli en de Amerikaan Williams tot zijn favorie te dichters.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9