UITKOMST WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK: Afnemende koopkracht treft kledingverkoop Kolengraafmachine Bod Heineken op l’Europe Gelijke behandeling man en vrouw STAATSLOTEN? achtergrond rivellais vernieuwd Badkamer? INSAID Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. P en C in jaarverslag: Kranten in Polen niet op zaterdag een höal lob t Landbouwinstituut Derde Wereld in Nederland 1 zonder suiker I i - cFnsop z'n Zwitsers, lek^r I 17 16 ECONOMIE DINSDAG 3 JUNI 1980 (Van onze redactie economie) Tivfclla' GRONINGEN. Het scham per schouderophalen over de effecten van de verplaatsing van rijksdiensten uit de Rand stad naar zwakke regio’s als het Noorden, blijkt toch niet helemaal terecht te zijn. n en. joL Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647. A I (ADVERTENTIE) Spreiding rijksdiensten eerd che üm. (ADVERTENTIE)- i ■r Badhoevedorp.Vlierstraat 25 Oisterwijk, Heusdensebaan 50 (ADVERTENTIE) frisdrank. idsen ed.) 12,20 1,57 430,00 323,00 7,65 130,00 Hoewel de beide onderzoekers waar schuwen voor een te algemene interpreta tie van hun bevindingen (de nog niet vol tooide verplaatsing van de PTT-directie kan straks wel een heel ander beeld te zien geven) leiden ze er toch „sterke argumen ten” uit af om in het kader van het regio- naal-economische beleid (gericht op de versterking van zwakke regio’s) een grote re rol toe te kennen aan het verplaatsen (Van onze redactie economie) RIJSWIJK. „Voor het eerst sinds jaren is een afneming van de koop kracht van de consument merkbaar. Verwacht wordt dat het terughoudende koopklimaat zich dit jaar zal handhaven. Duidelijk wordt dat het publiek het met de aankoop van nieuwe kleren wat kalmer aandoet,” zo constateert de raad van bestuur van de P en C-groep (Peek en Cloppenburg kleding) in zijn jaarverslag over 1979-80. 45,50 34,00 24,00 264,50 162,50 64,50 41,30 113,50 42,50 52,70 57,00 101,50 62,00 62,00 139,90 106,00 142,20 37,00 50,80 115,00 51,50 49,800 48.80 71,50 89,00 42,40 152,00 42,50 42,20 70,00 31,50 54,50 130,50 93,50 59,10 141,10 38,30 140,50 76,60 72,20 177,50 34,30 82,90 164,00 23,00 35,10 37,90 46,40 49,80 106,30 335,00 158,00 157,00 300.00 130,00 67,50 93,00 92,20 12,00 39,80 190,40 27,10 80,00e 48,40 98,50 44,50 65,40 77,00 15,30 102,00 125,50 50,00 97,00 54,00 87,30 en. lit euvel in. laat. De advertentie nu was een uitvoe ring van artikel 8 van de eerdergenoem de richtlijn, dat de lidstaten de opdracht gaf de ter uitvoering getroffen maatre gelen met alle geschikte middelen ter kennis van de werknemer te brengen. Vandaar, dat er door de overheid bo vendien een mogelijkheid is geschapen om een gefrankeerde briefkaart met naam, adres, en „gelijke behandeling” erop aan postbus 51, 2500 RR Den Haag (Van -onze redactie economie) AMSTERDAM. Aandeelhouders in Hotel de l’Europe NV kunnen tot en met 27 juni hun stukken aanmelden als zij gebruik willen maken van het eerder aan- gekondigde bod van Heineken Exploitatie Maatschappij BV van 4000 in contanten, per aandeel l’Europe van 1000. L’Europe beschikt niet over voldoende eigen middelen om in de naaste toekomst de belangrijke bedragen te financieren, die moeten worden geïnvesteerd om aan de kwaliteitseisen van een bedrijf van dit niveau te kunnen blijven voldoen. De kos ten van het aantrekken van leenkapitaal zouden de in de laatste jaren och al afge nomen rentabiliteit nog verder aantasten, waardoor een langdurige, zo niet perma nente verliessituatie zou ontstaan, aldus een bericht aan aandeelhouders. Mede in DEN HAAG. In ons land wordt een interna tionaal instituut voor landbouwkundig onder zoek gevestigd. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft daartoe gisteren een overeenkomst ondertekend. Het instituut moet vooral steun gaan verlenen aan ontwikkelings landen. Nederland is als vestigingsplaats gekozen om dat hier veel kennis aanwezig is op het gebied van de landbouw in ontwikkelingslanden. Vo luit heet het instituut International Service for National Agricultural Research ISNAR). Het wordt gefinancierd door 38 instellingen waaronder de Wereldbank en de FAO, de voed sel- en landbouworganisatie van de VN. De reeds bestaande instellingen, die met het kwe ken van nieuwe tarwe- en rijstsoorten de voed- selproduktie in de Derde Wereld proberen te verhogen, zijn onvoldoende in staat gebleken de door hen vergaarde kennis te verspreiden. Het besluit tot de oprichting van ISNAR werd genomen in 1978. Het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking heeft voor dit jaar een kwart miljoen gulden uitgetrokken ter financie ring van ISNAR. Voor komende jaren is van Nederlandse zijde verder steun toegezegd. Deze tekening laat zien hoe een door Rijn-Schelde-Verolme gebouwde kolengraafmachine zijn werk gaat doen. Vorige week werd bekend dar RVS een order heeft voor 200 van deze machines voor kolenwinning in dagbouw in de VS. De order, ter waarde van 800 miljoen gulden, garandeert 1500 man de komende vijf jaar werk. Stegen de bestedingen in de totale de tailhandel vorig jaar nog met 3 procent, de aankopen van textiel stegen slechts met 2 procent tegen 7 procent in 1978. De P en C- groep kwam tot een stijging van 1 procent tegen 18 in het uitzonderlijk goede jaar daarvoor. Naast de moeilijker economi sche situatie schrijft de raad van bestuur de verminderde stijging ook toe aan de ongekend winterse omstandigheden in het voorjaar en de zeer zachte herfst in het ngjaar. Ondanks deze inzinking blijft P en C op langere termijn optimistisch. „Wij blijven er op vertrouwen dat de veer kracht van onze samenleving tot nieuwe wegen zal leiden naar een versterking van de welvaart op een goed niveau”. Vanuit dit vertrouwen wordt de keten van filialen dan ook jaarlijks verder uitgebreid. Veranderde samenstelling- méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone A v .-k (Van een juridische medewerker) In de Nederlandse dagbladen stond 16 mei een grote advertentie met de kop: Wet gelijke behandeling mannen en vrouwen nu een feit. I 9 februari 1976 werd door de raad van ministers van de Europese Gemeen schap een richtlijn goedgekeurd, welke tot doelstelling had in alle lidstaten van de EG het beginsel van gelijke behande ling van mannen en vrouwen in te voe ren en wel ten aanzien van de toegang tot het arbeidsproces, met inbegrip van promotiekansen en tot de beroepsoplei ding, alsmede ten aanzien- van de ar beidsvoorwaarden en onder bepaalde voorwaarden de sociale zekerheid. Ter verduidelijking: een richtlijn is een juri disch instrument waarbij aan de lidsta ten de verplichting wordt opgelegd om binnen een bepaalde tijd de in de richt lijnen vermelde doelstelling te bereiken maar waarbij het de lidstaten vrij is te bepalen hoe zij deze beginselen in hun nationale wetgeving wensen op te ne men. Wat de bepaalde tijd betreft: de richtlijn gaf de lidstaten tot 15 augustus 1978 de tijd om de nodige maatregelen te nemen en het is dus duidelijk, dat de Nederlandse overheid, wat betreft het tijdstip van invoering, haar verplichtin gen te laat is nagekomen. De wet gelijke behandeling van man nen en vrouwen is namelijk een wet van 1 maart 1980 en trad 15 maart jongstle den in werking, dus bijna twee jaar te Een en ander blijkt uit een onderzoek, dat dr. C. Bartels (vakgroep Toegepast Economisch Onderzoek RUG) en drs. J. Wij ma (provinciale Planologische Dienst Groningen) publiceerden in het econo menblad Economisch Statistische Berich ten. Op grond van de gevonden uitkom sten van hun onderzoek pleiten beide we tenschappers dan ook voor een her nieuwd intensiveren van het spreidings- beleid, waarbij niet alleen nieuwe (groei-)- diensten, maar ook bestaande arbeids plaatsen bij overheidsinstellingen weer betrokken moeten worden. Bartels en Wijma baseren hun onder zoek op gegevens van de rijksdiensten, die sinds 1967 buiten de Randstad werden gevestigd. Inclusief de 400 intussen in Groningen werkende ambtenaren van de Centrale Directie PTT zijn er sinds dat jaar 5500 ambtelijke banen verplaatst. Dat is op zichzelf eigenlijk erg weinig: nog geen 500 per jaar, terwijl aanvankelijk veel hogere aantallen waren toegezegd, globaal het drievoudige. Uit de regionale spreiding van deze ar beidsplaatsen blijkt, dat Limburg tot nu toe het beste af is geweest: meer dan de helft ervan ging naar die provincie. De drie noordelijke provincies kregen er 21 procent van, Zwolle 9 procent en diverse plaatsen in de rest van het land 18 procent. UKUNT ZENU KOPEN van fijksdiensten. Er is de laatste tijd echter een tegengestelde tendens te be speuren: de oorspronkelijk taakstellingen worden geleidelijk afgezwakt, vooral doordat aan de belangen van de Haagse regio een steeds groter gewicht wordt gehecht. Gezien echter de problematiek van de zwakke regio’s vinden Bartels en Wijma het heel goed te verdedigen, dat de belangen van juist die regio’s een zwaar der accent krijgen „en dan komen we uit op een hernieuwde intensivering van het spreidingsbeleid”, zo concluderen ze. Verplaatste rijksdiensten hebben het 'Noorden (en trouwens ook Zuid-Limburg) tot nu toe meer werkgelegenheid opgele verd dan subsidieregelingen in de com merciële dienstensector. Opvallend daar bij is, dat vooral in het Noorden het gros van de door spreiding geschapen arbeids plaatsen wordt ingenomen door werkne mers uit de eigen regio: 84 procent. vraagde instellingen zeiden zelfs tevreden te zijn met hun nieuwe vestigingsplaats. (Van onze redactie economie) WARSCHAU. Wegens papierschaar ste verschijnen in de maanden juni, juli en augustus in Polen de meeste kranten niet meer op zaterdag, maar komen ze slechts vijf maal per week uit. Gisteren werd in Warschau bekendge maakt, dat op zaterdag alleen nog het orgaan van de communistische partij Tri bune Ludu, het avondblad Zycie Wars- zwawy en de legerkrant Zolnierz Wolnosci uit zullen komen. Onlangs is ook om papier te sparen het aantal pagina’s van Tribune Ludu terug gebracht van tien tot acht. Als reden voor de maatregelen wordt de sterk gestegen prijs van importpapier opgegeven. gaat dit jaar twee nieuwe zaken openen in Groningen en Sittard en volgend jaar nog een filiaal elders. Mac en Maggie start dit jaar met drie nieuwe zaken. Ook de P en C-keten in België wordt uitgebreid. De winst na belastingen daalde, zoals gemeld, met 21 procent tot 10,9 miljoen waardoor het rendement op eigen vermo gen afnam van 13 tot 9 procent. De inves teringen waren aanzienlijk hoger: 26,3 tegen 13,7 miljoen. Dit was ten dele een gevolg van het ontstaan van betere moge lijkheden om panden te verkrijgen op een rendabele basis. De P en C-groep schiep als gevolg van de uitbreiding bijna honderd nieuwe ar beidsplaatsen. De raad van bestuur uit kritiek op „de elkaar steeds sneller opvol gende wijzigingen op het gebied van de fiscaliteit, waardoor een sfeer van onze kerheid wordt geschapen die niet bevor derlijk is voor het investeringsklimaat”. Als voorbeeld wordt genoemd de afschaf fing van de investeringsaftrek en de ver vroegde afschrijving die is gevolgd door de invoering van de WIR (Wet Investe- ringsrekening) waarvan de vergoedings- percentages aan willekeurig overkomen de wijzigingen zijn onderworpen”. Overigens geven die 5500 verplaatste banen geen volledige indruk van de werk gelegenheidseffecten in de betrokken re gio’s. Doordat het in de meeste gevallen gaat om groeidiensten is het aantal ar beidsplaatsen intussen (tot eind verleden jaar) gegroeid naar 7500. rfiet snelst groei den het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds in Heerlen, van 930 naar 2200 ba nen; de dienst Rijksstudietoelagen in Gro ningen, van 130 naar 221 en de afdeling Voertuigdocumentatie in Veendam, van 140 naar 302 arbeidsplaatsen. Bijna tweederde van de verplaatste diensten verwacht tot 1985 nog verdere uitbreidingen; 6 procent ervan zelfs een groei van 50 procent. Een kwart verwacht geen belangrijke groéi meer. Bartels en Wijma constateren, dat de winst aan arbeidsplaatsen, vergeleken met de oorspronkelijke plannen, nogal schamel is geweest. Toch mag op grond van de cijfers het spreidingsbeleid niet als onbeduidend worden afgedaan, menen ze. Vergeleken namelijk met de arbeidsplaat sen, die gemoeid waren met de commer ciële diensten, die zich in de regio’s vestig den met gebruikmaking van investerings subsidies, springt het effect van de sprei ding er gunstig uit. In de commerciële dienstensector was over de zelfde periode sprake van 2500 banen, waarvan niet eens vast staat of ze er wel allemaal gekomen zijn. (Uiteraard zijn industriële arbeids plaatsen, die op grond van subsidierege lingen zijn gecreëerd, niet meegeteld, om dat je diensten nou eenmaal alleen met diensten mag vergelijken, red.). De conclusie, die de beide onderzoekers uit dit alles trekken: het scheppen van werkgelegenheid door de overheid heeft blijkbaar een duidelijk grotere betekenis gehad voor de zwakke regio’s dan die door de gesubsidieerde, particuliere dienstverlenende ondernemingen. Vraag is natuurlijk wat de werkelijke betekenis van deze nieuwe werkgelegen heid is voor de zwakke regio’s. Bartels en Wijma hebben daartoe nagegaan, hoeveel van de banen eind 1979 werden ingeno men door meeverhuisde ambtenaren en hoeveel door mensen uit de regio. Gerela teerd aan het oorspronkelijke aantal van 5500 verplaatste banen blijkt dat gemid deld over het land 40 procent wordt bezet door meeverhuisde ambtenaren. In het Noorden en Zuid-Limburg ligt dat cijfer echter beduidend lager, namelijk op 28 procent. Bij het personeelsbestand van eind 1979 (dus inclusief de intussen opgetreden uit breidingen) worden deze cijfers nog spre kender: dan blijkt dat driekwart van het personeel uit de regio van vestiging af komstig is. In het Noorden beloopt het percentage „eigen” mensen zelfs 84 pro cent, zo wordt met een uitroepteken ge concludeerd. Zeker in de ver van de Randstad afgele gen regio’s komen de arbeidsplaatsen van gespreide rijksdiensten voor een opval lend groot deel aan de lokale beroepsbe volking ten goede, aldus de beide onder zoekers, die ten slotte hebben nagegaan welke effecten de gespreide rijksdiensten op de arbeidsmarkt hebben. Ook effecten, die zijn gunstig te noemen. Verhoudings gewijs bieden de diensten veel werk aan vrouwen en jongeren, groepen die op de arbeidsmarkt het grootste knelpunt vormen. dit licht valt volgens het bestuur niet te voorspellen wanneer de dividenduitkerin gen Zouden worden hervat (over 1979 werd een nettoverlies geleden van 16.000 en het dividend wordt gepasseerd). Heineken, die al 71,4 percent van het aandelenkapitaal van 1 miljoen van l’Europe bezit, hecht bijzonder belang aan het voortbestaan van l’Europe als gere nommeerd hotel- en restaurantbedrijf. Nodig is daarbij een breder draagvlak dan waarover l’Europe uit eigen kracht kan beschikken. Als volledige deelneming van de Heineken-groep wordt de continu ïteit, aldus het bestuur onder handhaving van het bestaande niveau het best gewaar borgd. In de eerste vier maanden van 1980 behaalde l’Europe een omzet van bijna 1,9 miljoen, die ongeveer 3 percent hoger was dan in dezelfde periode van 1979, zodat nauwelijks kan worden gesproken van een verbetering. Het nog altijd stij gende kostenpeil in aanmerking genomen is er volgens het bestuur geen aanleiding tot een optimistische verwachting voor 1980. monteur m/v. Dit in tegenstelling tot de nu niet meer toegestane advertentietek sten waarin werden gevraagd: „heren elektromonteurs”, „een flinke portier, sportsman”, „een jonge man voor de bediening” en een „lady-bartender”. De werkgevers, die deze laatste adver tenties opstelden, zagen de betreffende banen duidelijk nog als typisch „man nenwerk” dan wel „vrouwenwerk”. Voor deze gevallen nu geeft de nieuwe wet de oplossing. De vrouw die een „flin ke portier” wil worden of de man die zich graag als „bartender” geplaatst zou zien kan zich thans ofwel rechtstreeks tot de rechter wenden dan wel advies vragen bij een speciale onafhankelijke commissie: de commissie gelijke behan deling van mannen en vrouwen bij de arbeid. Hierbij dient dan nog te worden opgemerkt, dat de wet wel enkele uitzon deringen kent op het gebied van de sek- sediscriminatie. De bepalingen van de wet zijn namelijk niet van toepassing in die gevallen waarin het geslacht bepa lend is. Het koor dat een sopraan zoekt, is niet verplicht een man in dienst te nemen; evenmin is een toneelgezelschap thans gedwongen een vrouw in dienst te nemen voor de mannelijke hoofdrol. Het is echter duidelijk dat er maar weinig gevallen zijn, waarin het geslacht zo sterk bepalend is. Bovendien is het nog toegestaan het geslacht te vermelden wanneer het de bedoeling is om personen van een be paald geslacht in een bevoorrechte posi tie te plaatsen teneinde feitelijke onge lijkheden op te heffen. Er zal ongetwijfeld de komende tijd nog wel gezondigd worden tegen de nieuwe bepalingen. Sla uw krant van vandaag er maar eens op na. Echter de basis van gelijke behandeling van man en vrouw is thans gelegd en zal velen in de gelegenheid stellen een functie te helpt beter dan subsidie Bartels en Wijma besluiten hun verhaal als volgt: de onderzochte verplaatste rijksdiensten zijn zeer aantrekkelijke ver schaffers van arbeidsplaatsen in de zwak ke regio’s. Ze vragen een arbeidsaanbod, dat in de regio kennelijk ruim voorhanden is; bieden kansen aan vrouwen en jonge ren en leveren minstens een stabiele werk gelegenheid, maar in veel gevallen zelfs een zich snel uitbreidende. Ook blijkt, dat de instellingen in hun nieuwe plaats van vestiging niet aanwijsbaar slechter functi oneren dan in de Randstad. Alle onder in het afgelopen boekjaar (tot 1 februa ri) werd een nieuwe P en C winkel ge opend in Arnhem, terwijl de Mac en Mag- gie-keten (jeugdmode) werd uitgebreid met filialen in Eindhoven, Den Haag, Pur- merend, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Groningen. Dit jaar zal P en C nieuwe modezaken openen in Apeldoorn, Deven ter en Venlo, gevolgd door nog tenminste vier filialen in het komende jaar. Lamne te sturen, waarna de afzender een folder betreffende dit onderwerp ontvangt. Wat houdt deze wet nu in? Een werk gever mag geen onderscheid meer ma ken tussen mannen en vrouwen, niet onmiddellijk, maar ook niet middellijk door bijvoorbeeld te verwijzen naar de echtelijke staat of de gezinsomstandig heden. Dit geldt zowel voor de tekst van advertenties, waarin een betrekking wordt aangeboden als voor de behande ling bij de vervulling van openstaande betrekkingen. Een man die „secretares se” wil worden kan nu zijn kans grijpen. Een autospuiter m/v werd gevraagd in een dagbladadvertentie van 17 mei jongstleden. Vrouwen kunnen reageren op advertenties die ik in hetzelfde blad zag en waarin werden gevraagd: huis schilders m/v, tegelzetters m/v, automon- bekleden, die tot voor kort onbereikbaar teur m/v, thuisnaaisters m/v, bromfiets- was, alleen op grond van sekse. Het betrof hier een publikatie van de ministeries van Binnenlandse Zaken; Cultuur, Rekreatie en Maatschappelijk Werk; Justitie; Onderwijs en Weten schappen en Sociale Zaken. Zij die de advertentie hebben gezien zullen zich waarschijnlijk verbaasd hebben over deze reclame van de zijde van de overheid voor een nieuw stuk wetgeving. Vanwaar deze advertentie? x 2^^

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17