Rel om Vilas en Orantes in Parijs Van de Velde beste in Dauphiné Libéré t ENIGSZINS VERRASSENDE ZEGE JOHN BROERS IN RIT TEGEN HORLOGE Commissie voor veilige circuits voor paardentoto van nederland Amper overheidshulp belangstelling zakte ineen. Alle werk ers in de sport werden veroordeeld tot een marginaal bestaan. Het wedden bij illegale bookmakers bleef natuurlijk en dat leidde tot allerlei ongewenste toe standen. afSiifwaTr Uitslagen IN Lm E MERtltC- PLA&Ë 19 DINSDAG 3 SPORT JUNI 1980 18 Bk 1 'b X Hattrick Kees Kist in oefenduel Oranje Baanrenners rijden opvallend sterk Door Peter Heerkens (Van onze parlementaire redactie) 3 S l 1 n n e r 5 De in Olympia’s Ronde zo oppermachtige Russische A-ploeg heeft onverwacht toch nog een verlies geleden. Als gevolg van een valpar tij in de etappe van zondag, vertrok Joeri Katsjirin - de eerste oranje-truidrager van deze wedstrijd - niet voor de zevende etappe van Hulsberg naar Schijndel. zins verrassend behaald door Johnny Broers, die oranje-truidrager Logvin met vier seconden voor bleef en daardoor in het algemeen klassement opklom van de achtste naar de vijfde plaats. Broers: „Hier had ik eigenlijk niet op gerekend, gezien de kracht van de Russen. Maar die zullen na alle inspanningen van het week einde wel wat vermoeid zijn geweest”. Hans Vonk verdrong in de tijdrit Jac ques van Meer van de vierde plaats in het algemeen klassement en zodoende werd bij het ingaan van de laatste dag een baanrenner de beste Nederlander! In die finale van Olympia’s Ronde schitterde bovendien Theo van Tol die maandag het eerste deel van het dagprogramma won, de etappe Hulsbfrg-Schijndel. Mèt de aantekening dat Dick van Egmond het op een totaal aantal deelnemers van 90 tot een alleszins verdienstelijke 23e plaats in het algemeen klassement bracht, kon aan het slot van de ronde vastgesteld worden In de tweede minuut rondde Kist een actie van Krol en Hovenkamp af en in de achtste minuut scoorde Kist opnieuw na voorbereidend werk van Haan en de toch weer excellerende Oranje-captain Ruud Krol. De in een erg opvallende witte satijnen kniebroek gestoken Zuidslavische doelman Ekmecic, die na rust stukken beter op dreef was, kreeg in de 24e minuut de derde tegentreffer te incasseren, toen hij op knullige wijze een duel met Kist verloor en René van de Kerkhof erg simpel de bal binnen kon tikken. Kist en Van de Kerkhof waren ook betrokken bij het vierde doelpunt. Van de Kerkhof maaide over de bal heen, waarna Kist de misser alsnog kon herstellen. Door een doelpunt van gastspeler Bert Nijdam (de voormalige AZ-speler komt in Oostenrijk uit voor FC Villach en speelde tegen Oranje een testwedstrijd voor de Grazer AK) werd een 1-4 ruststand bereikt. Door de vele wisselingen in het Oranje-team klopte het tegen de Grazercombinatie niet altijd even perfect bij de aanvallende acties. Hoewel de Grazer AK, momenteel derde op de ranglijst in de Oostenrijkse eerste divisie, defensief niet zo sterk acteer de, had Nederland toch wel problemen om scoringsmogelijkhe- den te creëren. Pas op het moment dat Krol en Hovenkamp zich offensief inschakelden, ontstonden er gevaarlijke momenten voor het Oostenrijkse doel. AIX LES BAINS. Johan van de Velde is de eerste Nederlandse winnaar van de Dauphiné Libéré geworden. Zondag won hij zijn grote wedstrijd, de z.g. „koninginne- rit” in deze klassieker. Hij greep daarmee de leiderstrui en bewees aldus in zijn derde profseizoen dat ploegleider Peter Post hem niet voor niets „een van de grootste talenten van zijn ploeg” heeft genoemd. DEN HAAG De staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft een commis sie in het leven geroepen die advies zal uitbrengen over veiligheidsmaatregelen bij motorraces. De commissie is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de mi nisteries van CRM, justitie, verkeer en waterstaat en van binnenlandse zaken. Daarnaast zullen ook de betrokken spor torganisaties, mogelijk aangevuld met ex terne deskundigen, in de commissie verte genwoordigd zijn. ken lijkt het alsof niemand zich gereali seerd heeft dat er een tijd zou komen waarin de zaken ernstig zouden stagne ren, een tijd waarin de ogenschijnlijke vooruitgang in de cijfers niet langer vooruit zou lopen op of zelfs maar gelij ke tred zou houden met inflatie en loon kosten. JAN PREENEN Marcella Mesker is het internationale tennistoernooi van Beckenham maandag goed begonnen. In de eerste ronde ver sloeg ze de Britse Michele Tyler in twee sets: 6-3, 7-5. Het toernooi van Beckenham vormt de opening van het tennisseizoen op grasbanen in Groot-Brittannië. ine ind ibi- md tats ten fin der ver tot oor De -0), d 4 k n 3t n i de rits held bal- mse rum de iige uur. >ud- het gen ge- uit- an tie de >e- lef ÏSt W. le ze de )O in de il- se i- e l, ze li ke ve m n. h- B m ie ;n S. )e jn die de baanrenners dit seizoen in West- Duitsland reden. Van Tol: „We zijn daar erg goed mee geweest, vooral door de druk om te moeten presteren. Dat maakte ons fel”. Theo van Tol geldt in Olympia’s Ronde als de grootste sensatie van de baanselec- tie, ook voor Frans Mahn die in Schijndel bewonderend zei: „Dat hij kwaliteiten had wisten we, maar dat dit er in zat, kon geen van ons vermoeden”. Die doorbraak be werkstelligde Theo van Tol (22 jaar en net als René Koppert woonachtig in Poeldijk) met het winnen van de massasprint aan het einde van de zevende etappe. Ruim een week geleden had hij in dit voor hem eerste seizoen op de weg nog maar één wedstrijd boven de honderd kilometer gereden, het provinciaal kampioenschap waarmee hij direct opviel door dat te winnen. Vanwege zijn onbekendheid, zat Theo van Tol niet in een merkenploeg, aan welke situatie een paar dagen voor Olym- pia’s Ronde een einde kwam. De Zuidhol- landse sponsor Leen Bik trok hem aan toen een van zijn renners moest bedan ken, waarop Theo van Tol als gelegen- heidsinvaller werd aangeworven. In de etappe naar Schijndel (waarin er op mis lukte solotochten van De Vos en De Waal na, niets gebeurde), greep Theo van Tol zijn kans om zich waar te maken. Zijn volgende doel is de ploegachtervolging in Moskou, daarna gaat hij zich uitproberen als stayer. Van Tol: „Ik wil meteen na de Olympi sche Spelen met gangmaker Joop Zijl aard gaan trainen en dan deelnemen aan het wereldkampioenschap in Frankrijk”. Technisch leider Frans Mahn stelde bij de prestatie van Theo van Tol en de resul taten van de andere baanrenners tevre den vast: „Dit is een goed vooruitzicht voor de Olympische Spelen. We zijn ge slaagd in ons doel, want in het opbouw- schema voor de Olympische Spelen zat deze Olympia’s Ronde als een van de toppunten waar naartoe geleefd moest worden. We gaan nu met landenwedstrij- den tegen Engeland en België en daarna een driedaagse trainingsstage in het Ahoy Sportpaleis onze voorbereiding op Mos kou afronden”. Al in 1911 speelde de politiek een minder geslaagde rol. Volkomen onver wacht voor alle belanghebbenden werd een motie in de Kamer gebracht om de indertijd florerende paardentoto te ver bieden. De regring toonde zich ernstig bezorgd voor de gevolgen voor de werk gelegenheid en ontraadde de motie sterk, maar deze motie werd deson danks aanvaard. Ineens was ons land het enige onder de Westeuropese naties, waarin niet legaal op de koersen gewed kon worden. De ernstige gevolgen ble ven inderdaad niet uit. Binnen enkele maanden was de draf- en rensport in een diepe crisis gedompeld. De beste paarden verdwenen naar het buiten land, de fokkerij viel kwalitatief en kwantitatief ver terug en de publieke In de zeventiger jaren stokte de trend van twee decennia. Het simpele recept van „meer koersdagen, meer publiek, meer toto-omzet” ging niet meer op. Een verandering in het recreatiepatroon en een meer kritische houding van het pu bliek tegenover zaken als service en comfort begonnen mee te spreken, zoals ook bij andere sporten. Eén klein voor beeld, waarbij men zich gemakkelijk de rest kan indenken. In de afgelopen win ter zijn er in Hilversum verscheidene grote koersen gelopen waarvoor het prijzengeld gelijk was aan de edities van 1972, na enkele jaren al op een hoger peil gestaan te hebben. De posi ties van velen in de draf- en rensport zijn inmiddels kritiek geworden, in fei te bevindt de hele bedrijfstak zich op het ogenblik in een onaanvaardbare situatie. Maar in tegenstelling tot wat er verkeerd dreigt te gaan in allerlei andere sectoren van het bestaan, heeft de draf- en rensport het in zich om zijn problemen zelf op te lossen: het spel- buiten-de-baan. Over het grote anacro- nisme in de draf- en rensport en de rol van de overheid de volgende week het tweede deel van dit verhaal. JOHN BRANDSEN MINISTER VAN DER STEE: treffend werd er in totaal f3,5 miljoen ingezet en uit het ingehouden bedrag kon men een prijzengeld van f350.000 uitkeren. Beide bedragen zijn daarna gestadig opgelopen en nu gekomen op respectie velijk f 20 en 15 miljoen. Er kwamen steeds meer paarden, koersen, trainers, rijders enzovoorts. Dat ging allemaal min of meer vanzelf en achteraf beke- afsluiten van weddenschappen en dat is overal ter wereld een onontbeerlijke bron van inkomsten gebleken: een ge deelte van het ingezette geld gaat niet naar het publiek tetug maar wordt voor prijzengeld gebruikt. Verdwijnen van de mogelijkheid tot wedden houdt dus rechtstreeks een ver lies van een belangrijke bron van in komsten in en werkt nog eens door, doordat een deel van het publiek zonder deze attractie niet meer naar de banen komt. De crisis duurde dertig jaar lang, tot in 1941 de Duitse bezetters met motie ven waar men naar raden kan, de tota- lisator herstelden. Na de oorlog was ongeveer de eerste daad van het Mili tair Gezag aan de merkwaardige kort stondige voorspoed in de sport een ein de te maken. Eén uitzondering werd gemaakt: er mocht een toto werken voor militairen in uniform, een gebaar dat vooral bedoeld was ten behoeve van de buitenlandse militairen. Na korte tijd verviel dat argument en trad het vol gende totoloze tijdperk in, maar toen kwamen alle geledingen in de draf- en rensport in het geweer, gesteund door vertegenwoordigers uit de horeca-sec- tor, WV’s enzovoorts. In 1948 durfde de regering het onder Uitslag eerste deel zevende etappe: 1. Theo van Tol (Bik) 151 km in 3 uur, 33 min. 13 sec. (met tijdvergoeding 3.32.28), 2. Ad Wijnands (Ams) z.t. (3.33.03), 3. Gerrie Groenewegen (Olympia) z.t. (3.33.08), 4. Peer Maas (Gaz) z.t., 5. Ron Snijders (Eyc) z.t., 6. Frantisek Kalis (Tsj) z.t., 7. Johan van der Weide (Olympia) z.t., 8. Viktor Manakov (Sov 2) z.t., 9. Pim Bosch (Dri) z.t., 10. Jan Harings (Bro) z.t. Tijdrit over 21,5 kilometer: 1. Johnny Broers (Erp) 28.45 (met bonificatie 28.30), 2. Oleg Logvin (Sov 1) 28.49 (met bon. 28.39), 3. Hans Vonk (Uit) 28.58 (met bon. 28.53), 4. Derek Hunt (Tra) 28.59, 5. Vjatsjeslav Dedenov (Sov 1) 29.05, 6. Martin de Vos (Bro) 29.09, 7. Aavo Pikkoes (Sov 1) 29.19, 8. Viktor Manakov (Sov 2) 29.25, 9. Alberto Minetti (Ita) 29.32, 10. Gerard Veldschoten (Eijck) 29.33. Algemeen klassement: 1. Oleg Logvin (Sov 1) 26.06.29, 2. Vjatsjeslav Dedenov (Sov 1) 26.08.11, 3. Aavo Pikkoes (Sov 1) 26.08.28, 4. Hans Vonk (Uit) 26.09.35, 5. John Broers (Erp) 26.09.56, 6. Jac van Meer (Gaz) 26.09.57, 7. Ad Wijnands (Ams) 26.11.16, 8. Adri van der Poel (Erp) 26.11.36, 9. Mario van Vlimmeren (Eijck) 26.11.58, 10. Frits Schuer (Uit) 26.12.13. Formeel had de Spanjaard het gelijk volledig aan zijn zijde. Volgens de regie- menten van deze Grand Prix, waarmee ook de spelersvakbond ATP zich heeft verenigd, moet een speler die wegens ziek te niet in staat is te spelen, gediskwalifi ceerd worden. Vilas stond maandag ech ter plotseling evenzeer in zijn recht. De organisatie besloot de Argentijn na overleg met GP-supervisor Roberts name lijk één uur uitstel te geven, zodat Vilas pas om half vier in actie hoefde te komen. De toernooidirectie ging er namelijk van uit dat de partij Barazzutti-McNama- ra, die voor het duel Vilas-Orantes op baan één stond geprogrammeerd, een ui terst tijdrovende aangelegenheid zou wor den. Barazzutti staat immers bekend als een baseline-speler die erg veel tijd be steedt aan zijn tegenstanders! Maandag week hij echter onverwacht van die tac tiek af, en trok hij niet meer dan drie sets uit voor McNamara. Pas drie kwartier later maakte Vilas aanstalten om de baan te betreden, nadat hem door de toemooi-arts een klisma was toegediend om de diarree tot stilstand te brengen. Orantes weigerde toen echter nog te spelen, omdat hij de wachttijd ruimschoots verstreken achtte. Aangezien hij niets van afspraken met Vilas afwist, vond hij dat hij daarmee het volste recht van de wereld had. Of hij de naar dinsdag verschoven ontmoeting alsnog wil spelen, wilde hij vooralsnog niet zeggen: „Men taal voel ik me niet meer in staat te spelen. Ik weet nog niet wat ik doe”. Komt Oran tes dinsdag niet opdagen, dan verspeelt hij een plaats in de kwartfinale. Eén verliezer werd maandag in ieder geval al bekend. Dat was het 2500-koppi- ge publiek, dat twee uur en tien minuten moest wachten, alvorens laconiek werd meegedeeld dat Vilas wegens buikklach ten niet in staat was te spelen. De toe schouwers hadden zich toen al kwaad afgereageerd door papieren vliegtuigjes en bierblikjes op de baan te gooien. Heel wat minder problemen kende de als eerste geplaatste Björn Borg. De Zweed gunde de Hongaar Taroczy niet meer dan vier games (6-2, 6-2, 6-0). Even eenzijdig verliep het treffen tussen Solo mon en Gottfried: 6-0, 6-1, 6-3. Bij de dames deden zich twee grote verrassingen voor. De Australische From- holtz veegde de baan aan met de als tweede geplaatste King en de als derde getipte Turnbull had niets in te brengen tegen Ruzici: 2-6, 0-6. (Van onze sportredactie GRAZ Tegen een combinatie van de Grazer AK en Sturm Graz heeft het Nederlands elftal maandagavond in het met slechts 2000 toeschouwers bevolkte Liebenau-stadion in Graz, het eerste van de drie in Oostenrijk en Italië geplande EK- oefenduels afgewerkt. Tegen de Grazer formatie, die recente lijk de heersende Europese kampioen, Tsjechoslowakije, een 2- 3 nederlaag moest toestaan, zegevierde Oranje met 5-1, waarbij Kees Kist via een hattrick in de eerste speelhelft het merendeel van de Nederlandse treffers voor zijn rekening nam. Hoewel Jan Zwartkruis enkele uren voor deze oefenwedstrijd nog had gesteld dat hij meteen al een serieuze EK-ploeg neer zou zetten, kwam er van die opzet toch niet zo heel veel terecht, omdat de bondscoach noodgedwongen voor de lichtgeblesseer- de PSV-vleugelspitsen René van de Kerkhof en Adrie Koster vervangers moest laten opdraven: Rep en Vreijsen. Daarnaast zette Zwartkruis ook nog eens in de tweede speel helft een vrijwel compleet nieuw middenveld in. Willy van de Kerkhof en Haan werden uitgewisseld voor resp. Stevens en Thijssen. Alleen Poortvliet bleef in de middelste drie gehand haafd. Daar kwam nog bij dat Kees Kist in de tweede helft geblesseerd het veld moest ruimen. Hij werd vervangen door Romeo Zondervan. Na deze eerste oefenwedstrijd, op een overigens erg hobbelig terrein, waardoor vele acties niet het volledige rendement konden opleveren, lijkt het erop dat alleen de verdediging voor het EK in Italië nu reeds vaststaat: Wijnstekers, Krol, Van de Korput en Hovenkamp. Voor een man als Ernie Brandts zou het weleens erg lastig kunnen worden om een van die vier te verdringen. Voor de wedstrijd kreeg hij van Zwartkruis te horen dat hij op de tribune mocht plaatsnemen, samen met Nanninga en Van Breukelen. Brandts: „Natuurlijk is een dergelijke mededeling niet prettig. Zwartkruis heeft er echter wel bij gezegd dat hij de drie reuzen van Oranje, daarbij doelend op Dick, Van Breukelen en mij, dit keer niet nodig had, maar dat we bij een volgende gelegenheid beslist nog wel aan de bak zullen komen”. de algemene druk aan om een wetsont werp in de Kamer te brengen. Dat lever de verhitte discussies op en twee beken de protagonisten uit die dagen waren mr. Benno Stokvis van de communisti sche partij (vóór) en mr. Barend Bies heuvel van de ARP (tegen). Het wet sontwerp haalde de reis, maar niet zon der een stroom van amendementen, die bijvoorbeeld het aantal koersdagen, het aantal koersen per meeting (tien) en de maximuminzet per kans (f 10) vastleg den. Deze bepalingen bestaan allemaal nog steeds, zij het bijgesteld door minis teriële beschikkingen. Op 3 april 1949 werd op Duindigt weer met totalisator gekoerst en dat betekende het begin van een periode van voorspoed. Zonder werkelijk struc turele wijzigingen kon geprofiteerd worden van de steeds stijgende wel vaart. De meest belangrijke wijziging was de invoering van het triospel (waarbij de eerste drie aankomende paarden in de juiste volgorde moeten worden aangewezen), dat snel aan po pulariteit gewonnen heeft en nu veertig procent van de totale inzet uitmaakt. Het inhouding sper centage (het gedeelte van de inzet dat niet naar het publiek terugvloeit) bedraagt 20 procent voor de enkelvoudige weddenschappen, 25 procent koppel en trio. In het eerste jaar van de toto, 1949, Kortom, om het circus draaiende te houden is erg veel geld nodig, meer geld dan ooit uit entreegelden zou kunnen worden verkregen. Nu wil een gelukkig toeval dat het karakter van de paarde- koersen zich bij uitstek leent voor het (Van onze sportredactie) PARIJS Guillermo Vilas en Manuel Orantes hebben maandag zonder te spe len, voor de meeste opwinding gezorgd tijdens de open Franse kampioenschap pen in Parijs. Beide tennissers hadden om ongeveer half drie een partij in de achtste finale moeten spelen, maar kwa men daar niet aan toe. In eerste instantie omdat Vilas uitstel vroeg en kreeg we gens buikloop en op de tweede plaats omdat Orantes het niet met die procedu re eens was en weigerde op een later tijdstip alsnog in actie te komen. JOHNNY BROERS: snelste in tijdrit over 21,4 kilometer dat de baanrenners zich nadrukkelijk on derscheidden. „Kijk”, sprak de vroegere bondscoach van de KNWU Joop Middelink die alge meen leider van Olympia’s Ronde is, „dat had nou jaren eerder moeten gebeuren. Ik bedoel: die belangstelling van baancou- reurs voor het wegrennen". Frans Mahn, algemeen technisch leider van de wielerbond, wist niet wat hij hoor de. „Dat is helemaal mooi”, riep hij. „Mid- delink heeft dat altijd zelf tegengehouden. Toen ik baancoach was en aan hem voor mijn renners om buitenlandse wegwed strijden vroeg, was er altijd wel wat waar door hij onze verzoeken niet honoreerde. Ik drong er vaak genoeg op aan, maar het kon nooit...” Nu Frans Mahn zelf de touwtjes in handen heeft, ligt de situatie anders. Theo van Tol bijvoorbeeld, spreekt vol lof over een meerdaagse wegwedstrijd Na rust voegde het Nederlands elftal aan dat totaal nog één treffer toe, van Vreijsen, die in de 61e minuut de door Thijssen geoffreerde bal meteen op de schoen nam en hard met enig geluk de mooiste treffer van de wedstrijd realiseerde. Zwartkruis wilde na afloop geen conclusies aan de wedstrijd verbinden, maar hij toonde zich niettemin tevreden. De bonds coach was niet van plan zoveel wisselspelers in te zetten, maar door blessures Wérd hij daartoe genoodzaakt. René van de Kerkhof, Adrie Koster en Kees Kist liepen lichte blessures op. „We zullen daarom de komende dagen tijdens de trainingen wat gas terugnemen”, aldus Zwartkruis. In de slotrit ging het er om de veroverde trui veilig te stellen. In deze 208 kilometer lange rit zat een venijnige helling van 1488 meter hoog die gemakkelijk door de Fransman Martin werd genomen. Hij ontsnapte in de afdaling en bouwde een voorsprong op van een halve minuut. Zijn landgenoot Seznec eindigde als tweede en Van de Velde sprintte als zevende over de finish, met minder dan een minuut achterstand op Martin, die in het algemeen klassement de tweede plaats innam. Hennie Kuiper maakte het succes compleet door een vierde positie in de eindrangschikking op te eisen met ruim drieëneenhalve minuut achterstand op Johan van de Velde. De Italiaan Giuseppe Saronni won de zeventiende etappe van de Ronde van Italië. De rit ging over 237 kilometer van Gatteo a Mare naar Sirmione. Het betekende in deze Giro zijn vijfde ritzege en zijn zestiende seizoenoverwinning. Saronni’s landgenoot Wladimiro Panizza behield de leiderstrui. Het viertal dat zich sinds begin dit sei zoen op het pistewerk in Moskou richt, kwam in Olympia’s Ronde tot een opval lende score. De aanzet werd gegeven door de inmiddels na een valpartij uit de race verdwenen René Koppert, die twee dagen in de oranje leiderstrui reed en een etappe (in Grave) won. Daarna werkte Hans Vonk zich op tot een vijfde plaats in het algemeen klassement, welke positie hij maandag in Schijndel via de tijdrit verde digde. De overwinning in de 21,4 kilometer lange race tegen het horloge werd enigs- I s ronde Dat was allemaal te voorzien ge weest. In alle tónden had en heeft de draf- en rensport een totalisator nodig, dat vraagt de bijzondere structuur van de sport. Zo ontbreekt het natuurlijke achterland van de meeste overige spor ten: de amateurs, de jeugd. De draf- en rensport wordt in principe alleen door professionals bedreven en dan nog met om het wat oneerbiedig uit te druk ken duur materiaal. De betekenis van de sport voor de actieve recreatie in de gebruikelijke zin van het woord is ge ring. Het gaat om beroepsmensen die zorgen* voor een vorm van passieve re creatie voor het publiek. Die beroeps mensen zijn full-time in de sport werk zaam, zijn in hun inkomen volledig van de sport afhankelijk. De paarden vra gen ruimte, verzorging, voeding, niet te vergeten medische begeleiding. (Van onze sportredactie) SCHIJNDEL Waar in Olympia’s Ronde de topamateurs van de Nederland se wegwielrennerij een opvallende ne derlaag leden tegen de Russische A- ploeg, hebben de leden van de nationale baanselectie zich ontwikkeld tot de grote verrassing. Weliswaar konden ook zij niet op tegen de kracht van Rusland, dat met Oleg Logvin nog steeds het algemeen klassement aanvoert, maar wat ze pres teerden was bijzonder opmerkelijk. Ondergebracht in verschillende spon- sor-ploegen, begonnen ze met vier van de zes renners die geselecteerd werden voor de baanwedstrijden (achtervolging) op de Olympische Spelen aan deze zware weg wedstrijd: René Koppert, Hans Vonk, Theo van Tol en Dick van Egmond. Van wege hun juniorenstatus konden de ande re twee leden van de kernploeg, Gerrit Solleveld en Peter Pieters, niet ver trekken. Johan van de Velde (rechts), de gelukkige winnaar van de Dauphiné Libéré Daar had de Fransman Martin wel enige vrolijke accordeonklanken voor over. In het midden een onbekende bewonderaar van het tweetal. Minister Van der Stee (toen nog van Landbouw) zei het zo treffend, bij de heropening van het gebouw van de Stichting Totalisator Nederland, zes maanden geleden: „Als er in ons land over de totalisator gesproken wordt, denkt iedereen aan de voetbaltoto, geen mens aan de paardentoto”. Misschien naar de letter genomen niet helemaal juist, maar de onderliggende bedoeling kan niet ontkend worden. Daar moet echter aan worden toegevoegcK dat re gering en parlement de paardentoto en daarmee de paardesport tot nu toe wei nig geholpen hebben. Uv

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19