Vermindering met tweederde Carter wil maatregelen Overmaats Cubanen in arrest na opstand in kamp Meerderheid in deelstaten voor premier Gandhi Paus bedankt Voorverkiezingen in VS lijken beslist Premier Cossiga blijft ondanks beschuldigingen Franse volk vanuit Washington” „Iran werd bestuurd OESO verwacht herstel economie Argentijnen Vandaag laatste reeks Bani-Sadr op conferentie in Teheran: Rogers wil ook chemische wapens „Gas Harrisburg buiten lozen” „Twintigduizend zijn verdwenen” tl Kleuters C’est la vie II it De tekst Visite 2 3 DINSDAG 3 BINNEN- EN BUITENLAND JUNI 1980 (Van onze redactie buitenland) ook LONDEN. De Britse rege ring is gisteren na kort beraad akkoord gegaan met het voor stel van ministers van Buiten landse Zaken van de Europese Gemeenschap om de Britse bijdrage aan de Europese be groting met tweederde te ver minderen. /ador fing sft er mge- rege- geen auto- kun- naat- gens wo- laan- roor- :ond- nsen nder gen eurs ten - larter ten ding J g Britten snel akkoord met EG-regeling (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) *1 Die vermindering houdt in dat Enge land in plaats van bijna vijf miljard gul den nu één driekwart miljard per jaar zal betalen over een periode van drie jaar. gen de brengt nd. De x-rege- stische 'ekken van Salva- jp het irking, sn een Twee- rmatie Salva- verzet Na- Zij zullen worden berecht. President Carter heeft opdracht gegeven tot een snellere herhuisvesting van de vluchtelin gen om nieuwe onlusten te voorkomen. Zondag kwamen Cubaanse vluchtelin gen in het kamp in opstand, omdat ze vonden dat hun herhuisvesting door ad ministratieve rompslomp te lang duurde. (Van onze redactie buitenland) FORT CHAFFEE. Enkele tientallen Cubanen zijn na de opstand van zondag in het vluchtelingenkamp bij Fort Chaffee in de Amerikaanse deelstaat Arkansas, door de oproerpolitie gearresteerd. WASHINGTON(Reuter). De Ameri kaanse commissie voor toezicht op kern energie (NRC) heeft geadviseerd het radioactieve kryptongas in de kerncen trale bij Harrisburg, die begin vorig jaar defect raakte, te lozen in de buitenlucht. Het effect voor de omwonenden is te verwaarlozen, zo meent de NRC. De commissie vindt het gevaarlijker het gas in de centrale te laten, omdat apparatuur als ventilatoren en dergelij ke, het zou kunnen begeven. Hierna zou het gas beetje bij beetje op oncontroleer- TEHERAN. Met de verklaring dat „Iran in feit jarenlang geregeerd werd door Washington en het Amerikaanse ministerie van Defensie” opende de Iraanse president Bani-Sadr gistermiddag de conferentie over „misdaden van de VS” in Teheran. In Iran is intussen bekend gemaakt dat de scholen en universiteiten vanaf don derdag gesloten zullen zijn, omdat het onderwijssysteem fundamentele verande ringen zal ondergaan. De plannen daar voor zouden uitgewerkt en binnenkort worden voorgelegd aan het volk. Een en ander zou verband houden met de islami- tisering van het onderwijs. Voorafgaand aan de conferentie is aan- gekondigd, dat men wil onderzoeken wel ke rol de VS in Iran hebben gespeeld sinds 1953, het jaar waarin de sjah met Ameri kaanse hulp kon terugkeren naar Iran na een kortstondige ballingschap tijdens het bewind van de links-nationalistische pre mier Mossadegh. Tijdens de conferentie is een als topgeheim geklassificeerd docu ment getoond, waaruit zou moeten blijken dat de Amerikaanse generaal Huyser, die gedurende de kortstondige interim-rege- ring van president Baktiar in Iran was, betrokken was bij plannen voor een mili taire staatsgreep indien Baktiar ten val mocht komen. De brief is volgens de rege ring in Teheran gericht aan de toenmalige NAVO-bevelhebber generaal Haig. e op leer- veer ‘lek- bra- PPij foor gas neh rec- ich- Herman Pieter de Boer schreef deze tekst in november 1979. De opdracht was: een liedje voor Lenny Kuhr met het kin derkoor Les Poppys. Lenny stuurde Her man Pieter het door haarzelf gemaakte wijsje met „lalalala” op een cassetteband je toe, en op de dag dat het echt af méést zijn omdat het opgenomen moest worden, viel hem, toen hij met barstende koppijn op bed lag, die eerste regel in: „Visite, visite, een huis vol visite!” De rest is dan een kwestie van arbeid, legde hij me uit (de dichter J. C. Bloem sprak van „invul len”). Uitgangspunt daarbij was. dat die Franse kinderpopgroep Les Poppys wat internationaal-Franse woorden te zingen moest krijgen, en die zitten er dan ook ruimschoots in: visite, suite, en natuurlijk het onzin-refrein. Herman Pieter de Boer had daarin de regel „pardon parasol para- pluie...” voorgesteld, en Lenny Kuhr zelf kwam toen met „oui oui parapluie, c’est la vie...” op de proppen, waardoor „vie” zo mooi kon overgaan in „vi-site”. tarta elin- om die De van der (De- i een ipen- maal toe bindt 'eert, geen tape zal i de irkt ani- 'oor ten, llen :ap- zal Ve- gebrijpelijk te vinden dat aan een persoon de bevoegdheid kan worden gegeven de levens van velen in een vreemd land op het spel te zetten. 'Isserij) ■bieden narters 'weede- ■d en agd de en van :en tot minis- s en de iderge- :uurbe- Lord Carrington, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, noemde in het Ho gerhuis de nieuwe regeling „een overwin ning voor het gezond verstand”. De oppositid was zeer kritisch. De woordvoerder voor buitenlandse zaken van de Labourpartij, Peter Shore, wees er in het Lagerhuis op dat het akkoord van de EG-ministers tevens voorziet in een gemiddelde verhoging van de levensmid- delenprijzen met 5 procent. Dit zal vol gens hem leiden tot verhoging van de levensmiddelenprijzen in Groot-Brittan- nië en groei van de bestaande EG- overschotten. De regering heeft volgens hem haar belofte verbroken door daar mee in te stemmen. bare wijze kunnen vrijkomen. Verwijde ring van het gas is noodzakelijk om te kunnen beginnen met het interne schoonmaakwerk. De commissie wijst ook op toenemende onrust onder de be volking in de omgeving, omdat de schoonmaak lang op zich laat wachten. door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. De Congrespartij van de Indiase premier Indira Gandhi heeft blijkens de gisteren bekendgeworden uit slagen, de meerderheid gekregen in parle menten van acht van de negen Indiase deelstaten, waar vorige week verkiezin gen werden gehouden. Deze verkiezingen waren nodig gewor den, omdat de premier de parlementen in deze staten op 17 februari had ontbonden, nadat zij bij de verkiezingen voor het nationale parlement in New Delhi in janu ari weer volledig op het Indiase politieke toneel was teruggekeerd. Bij de gewelddadigheden tijdens de campagnes en het tellen van de stemmen, zijn volgens het Indiase persbureau PTI 60 mensen om het leven gekomen. Meer dan 200 mensen zouden zijn gewond. De gewelddadigheden waren het ergst in Oe- tar Pradesj en Bihar, van oudsher politiek roerige staten. In Bihar zag de politie zich gedwongen het stemmen op 50 plaatsen uit te stellen. LONDEN. (UPI). Het Westen moet zijn verdediging tegen Russische chemische wapens moderniseren en een eigen chemische vergeldingsmacht creëren. Dit heeft de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Bernard Rogers, vandaag in een interview gezegd. Rogers verklaarde te hopen dat de VS zogenaamde binaire munitie zou ontwikkelen, chemische bestanddelen die op zich ongevaarlijk zijn, maar giftig wanneer ze gecombineerd worden. De Sovjet-Unie, aldus de generaal, voert haar capaciteit in chemische wapens op en is ook bezig haar defensie tegen chemische wapens te verbeteren. De Sovjet-Unie ziet chemische elementen als „wapens voor massavernietiging” en zal er gebruik van maken wanneer de militaire situatie dat vereist en het het verschil uitmaakt tussen succes en mislukking, aldus de NAVO-chef. Generaal Rogers ziet binaire munitie als een alternatief voor een nucleair antwoord op een aanval met chemische wapens. Wanneer het Westen dergelijke wapens bezit, dan zou dat het risico verminderen dat de NAVO met kernwapens reageert op een chemische aanval, zo meent Rogers. der 1UW ?ili- ok- ent s. ind en- ien rig- op- de het ne- zan ias- Dor Nu is de melodie van „Visite, visite” weliswaar van Lenny Kuhr zelf, maar de woorden zijn van Herman Pieter de Boer uit Swolgen (L), de schrijver van verhalen die hij bundelde in „De vrouw in het maanlicht”, „Het damesorkest”, „De kell- nerin” („en andere verhalen” staat er dan steeds achter), terwijl zeer onlangs zijn novelle „Waanzin en moederliefde” in El- seviers Literaire Serie verscheen. Een echte schrijver, sterker nog: een echte literator dus, die echter ook de teksten heeft geschreven van bekende liedjes als „Oh Waterlooplein”, „Angelique”, „Ro zengeur en Terpentijn”, „Pinokkio”, „Weet je wat we doen”, „Laat me”, en nu dus „Visite”. Ik heb inmiddels ontdekt dat er in ieder geval twee mensen in Neder land zijn die de tekst van „Visite” nog niet uit hun hoofd kennen, namelijk hij en ik, want toen ik hem opbelde moest hij de tekst eerst opzoeken voordat hij hem (vlekkeloos) kon reproduceren: „Visite, visite, een huis vol visite! Piet Hein had z’n maat Mickey Mouse meege bracht. En ook de Twee Wezen, met zeven Chinezen, dat was in mijn dromen, mijn dromen vannacht”. „De suite, de suite; zat vol met visite! Kristel kwam met Kuifje, wie had dat gedacht? En Kermit de Kikker met jonk- vrouwe Bicker, dat was in mijn dromen, mijn dromen vannacht”. Refrein: „O mon amour, bonbon bon- bonnière, o mon amour, oui oui parapluie, c’est la vie...” „Visite, visite, een huis vol visite! En kapitein Rob kwam zojuist van zijn jacht. Met Sheherazade en negen nomaden, dat was in mijn dromen, mijn dromen van nacht”. „De suite, de suite, zat vol met visite! Bardot had de buurman geheel in haar macht. Dik Trom gooide taartjes, vooral naar Aart Staartjes, dat was in mijn dro men, mijn dromen vannacht”. heeft !t per- or de e ver- rnjten ;t ge- >m elf tie in i half lieme Om- I rk op Er is natuurlijk geen reden er deftiger over te doeh dan nodig is, maar een direct aanspreekbare, zingbare tekst moet wel aan enige eisen voldoen, en dat zijn ande re eisen dan die de dichtkunst stelt. Lenny Kuhr, zegt H. P. de Boer (dat rijmt!), maakt echte liedjesmuziek, een beetje fa- do-achtig, geënt op Portugese muziek, ze heeft ook die overslag in haar stem. „Visi te, visite” kwam eerst langzaam op gang, en toen plotseling was het niet meer te stuiten, het schoot omhoog, ook dank zij de kleuters en kleine kinderen die hun ouders presten het grammofoonplaatje te kopen. Dat laatste kan ik bevestigen: op Sara’s kleuterschool is het ook een gewild liedje! Lenny Kuhr kreeg er voor het eerst in haar leven een gouden plaat voor, het was haar tweede grote hit na „Trouba dour” en het reikte tot de tweede plaats op de hitparade. Een Duitse vertaling („Wir feiern, wir feiern”) is al gereed, aan een Franse vertaling wordt gewerkt. Goeie biznis dus. „Voor een vertaalde tekst krijg je als tekstschrijver maar twee cent per plaat, als er dan 10.000 van verkocht wor den heb je f200 verdiend”, vertelde Her man Pieter de Boer, „maar voor zo’n eigen tekst krijg je 5 tot 6 cent per plaat. Er zijn er nu 100.000 verkocht, dat is dus f5000. Dan komt het ook nog op de jukeboxes, en op verzamel-LP’s getiteld „De Daverende Dertien” of zoiets, dus ik mag niet klagen. Maar ik heb ook wel eens 37 gulden ver diend met de tekst van een liedje...”. Oud-minister van Justitie Clark, een van de tien Amerikanen die ondanks een verbod van de regering in Washington toch naar Teheran zijn gegaan, noemde deze actie gisteren „wetteloos en strijdig met grondwettig bestuur”. Hij zei het on- Lord Carrington zei daarover dat de voedselprijzen in Engeland sinds 1972 met 200 procent zijn gestegen en dat daarvan maar 8 procent het gevolg is van EG- regelingen. De lastenverlichting voor Engeland komt neer op een lastenverzwaring voor de EG-partners. Het leeuwedeel daarvan moet gedragen worden door West-Duits- land. De Westduitse minister van Finan ciën Matthöfer heeft ernstige bezwaren tegen de hoogte van de Westduitse bijdra ge, waaraan morgen een kabinetsverga dering zal worden gewijd. Gisteren kre gen waarnemers in Bonn overigens de indruk dat het kabinet ondanks deze be zwaren akkoord zal gaan. WASHINGTON. De strijd om de kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap van de twee grootste politieke partijen loopt vandaag af met een anticlimax. Zeventien voorverkiezingen in negen staten trekken vandaag minder aandacht dan de eerste voorverkiezingen in het klei ne New Hampshire in februari. In het republikeinse kamp is de beslis sing reeds gevallen. Ex-acteur Ronald Reagan heeft meer dan genoeg gedele geerden om de benoeming zonder proble- (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse premier Cossi ga heeft gisteravond besloten niet af te treden, hoewel het nu vrijwel zeker is dat de communisten in het parlement vol doende steun hebben gekregen om hem te dwingen verantwoording af te leggen over beschuldigingen inzake misbruik van ambtsgeheimen. Cossiga besloot aan te blijven nadat de fractieleiders van de coalitiepartijen hem hun steun hadden beloofd. Het debat zal naar wordt verwacht gehouden worden na de regionale verkiezingen van komen de zondag. De premier zou de in het afgelopen weekeinde in verband met deze zaak afge treden vice-voorzitter van de christen-de- mocratische partij, Donat Cattin, hebben gewaarschuwd dat zijn zoon werd ver dacht van terroristische activiteiten. Deze zoon kon vervolgens ontsnappen, omdat zijn vader hem voor een ophanden zijnde arrestatie waarschuwde, zo luiden de be schuldigingen. PARIJS. Bij zjjn vertrek uit Frank rijk gisteren heeft paus Johannes Paulus II zijn gastheer, president Giscard d’Es- taing, en het Franse volk bedankt voor hun gastvrijheid. In een telegram sprak hij over „onvergetelijke herinneringen”. Eerder op de dag droeg de paus nog een mis op in Lisieux, een klein stadje ten westen van Parijs. Daar bevindt zich de kapel van de „Kleine Heilige Theresia”, die vanaf haar vijftiende tot aan haar dood op haar vierentwintigste, van de buitenwereld was afgesloten. De paus bracht in een toespraak tot Carmelitessen-slotzusters hulde aan het beschouwend leven „verborgen in God, dwaas voor het oog van de wereld, wijs in de Heilige Geest, maar van wezenlijk be lang voor kerk en mensheid”. Na zijn terugkomst in Rome reisde Jo hannes Paulus meteen door naar zijn zo merverblijf in Castel Gandolfo. Daar rust hij uit tot morgen. Het Russische blad Izvestia, spreekbuis van de Russische regering, maakte giste ren melding van het bezoek van de paus. Zo werd gezegd dat hij met de Franse president had gesproken over de nood zaak van het „bewaren van de vrede tot elke prijs”. Enkele duizenden Cubanen bestormden de hoofdingang van het kamp, waarin bijna 20.000 vluchtelingen zijn samenge bracht. Gebouwen werden in brand gesto ken en er vielen meer dan 40 gewonden voordat de orde kon worden hersteld. Vijf Cubanen moesten met schotwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Jody Powell, de perschef van het Witte Huis, verklaarde dat president Carter op dracht heeft gegeven om voortaan 150 in plaats van 100 vluchtelingen per dag el ders onder te brengen. De gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, heeft de bewaking van het vluchtelingenkamp aanzienlijk uitgebreid. Er zullen 2.000 bewakers wor den gestationeerd, in plaats van de 600 die men in de wacht te slepen. Voorts heeft hij geen potentiële tegenstander meer, omdat de voormalige directeur van de CIA, Ge orge Bush, zich heeft teruggetrokken. Bij de democraten is de beslissing offici eel nog niet gevallen, maar niemand twij felt er aan dat president Carter de paar gedelegeerden die hij nog nodig heeft zal halen. Alle democratische voorverkiezin gen vandaag kennen de gedelegeerden toe op evenredige basis, en de winnaar krijgt niet zoals in andere staten wel voorkomt, alle gedelegeerden achter zich. De democraten zullen vandaag ter stem bus gaan in Californië, New Jersey, Ohio, West-Virginia, Zuid-Dakota, Rhode Is land, Nieuw-Mexico en Montana. De repu blikeinen kiezen behalve in deze acht sta ten ook in Mississippi. Senator Edward Kennedy zei zondag in een vraaggesprek op de televisie dat zijn strategie erop gericht is te winnen in Cali fornië, de staat met de meeste inwoners, en de oostelijke staat New Jersey. In de andere staten hoopt hij een „redelijk” resultaat te behalen. Op de vraag of hij indien zijn opzet slaagt, zal proberen de Carter-gedelegeerden over te halen op hem te stemmen tijdens de conventie zei Kennedy, dat de campagne nog steeds niet is afgelopen. Volgens de senator uit Massachusetts kunnen de democraten vandaag hun onvrede over de hoge rente, inflatie en werkloosheid uiten. Reagan heeft nog een beetje oppositie van Harold Stassen en de Californische zakenman Benjamin Fernandez, maar de zen hebben lang niet het gewicht van tegenstanders die zich reeds terugtrok ken, zoals George Bush, Howard Baker en John Connally. De progressieve republi kein John Anderson heeft de Republikein se Partij verlaten om zelfstandig mee te dingen naar het presidentschap. aanwezig waren bij het uitbarsten van de rebellie. Een lid van het huis van Afgevaardig den, de democraat Jim Wright, opperde gisteren het idee om de opstandige vluch telingen maar weer terug te sturen, „om dat zij zich niet aan de wet houden”. De inwoners van het bij het kamp gele gen stadje Barling hebben geprotesteefS tegen het gebrek aan veiligheidsmaatre gelen. Een van de vierduizend inwoners verklaarden dat de mensen met een ge weer naast zich slapen. Met een gecharterd toestel van de KLM zijn' gisteren 268 Cubanen uit Havana naar Lima overgebracht. Zij vormden de op een na laatste groep van het grote aantal vluchtelingen, dat acht weken gele den zijn toevlucht zocht in de Peruviaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad. Vannacht zouden de overgebleven 174 Cu banen naar Peru zijn overgebracht. De Amerikaanse kustwacht dult intus sen niet de verdere komst van vluchtelin gen in scheepjes uit Cuba. Aan de conferentie nemen vertegen woordiging van politieke partijen, vak bonden, bevrijdingsbewegingen en weten schappers deel uit ruim vijftig landen. Er zijn geen officiële regeringsvertegenwoor digers. Bani-Sadr heeft deze conferentie georganiseerd na de mislukte militaire bevrijdingsactie van de VS in Iran. PARIJS (Reuter). De economische terugval in de Westerse landen is „mild”. De groei zal beperkt zijn tot een procent, maar zal zich medio volgend jaar herstel len omdat de investeringen in de industrie niet zijn afgenomen. Dit werd gisteren gezegd door secreta- ris-generaal Van Lennep van de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) aan de voor avond van een conferentie van de minis ters van Financiën, van Buitenlandse en van Economische Zaken over de economi sche vooruitzichten voor het komende jaar. De klap van de olieprijsverhogingen vorig jaar, met 135 procent, werd beter opgevangen dan in 1974 en 1975, aldus Van Lennep. Toen ik vorige week het klokkenspel van de Westertoren in Amsterdam het wijsje van „Visite, visite” hoorde spelen, begreep ik dat dit liedje van Lenny Kuhr in korte tijd zo klassiek geworden was dat ik er, zonder schade aan mijn ziel te berokkenen, nu rustig over kon schrijven. Want laten we eerlijk zijn: u neuriet het zo nu en dan toch ook wel eens, en af en toe kunt u er zelfs op betrapt worden dat u een eigen tekst op de melodie maakt! „De koffie, de koffie, waar blijft nu de koffie?” zingt u omstreek» elf uur op kantoor zachtjes voor u heen, of „Niet schieten, niet schieten, politie niet schieten!” als u door de Mobiele Brigade uit een kraak pand wordt gedragen. Een lied dat zich dankbaar laat parodiëren (Ome Joop heeft er op instigatie van André van Duin al dit van gemaakt: „Visite, visite, een huis vol visite! Ik gooi ze het liefste meteen in de gracht!”, en ook NCRV’s Showroom kwam met een parodie) is een goed lied, daar is iedereen het in liedjeskringen over eens. trijfel Ook in Italië is het visseizoen een tijd om naar uit te kijken. Behalve misschien voor dit Romeinse jongetje op de foto, dat voor de kou beschutting heeft gezocht in zijn vaders overmaatse regenjas. Pa prepareert intussen het vistuig. BONN. De Argentijnse ex-senator Solari Irigojen heeft gisteren in de West duitse hoofdstad Bonn gezegd, dat sinds de militaire staatsgreep in Buenos Aires tussen de vijftien- en twintigduizend Ar gentijnen zijn verdwenen en minstens achtduizend anderen zijn vermoord. De ex-senator, die in ballingschap leeft in Parijs, nam in Bonn deel aan een pers conferentie, georganiseerd ter gelegen heid van het officiële bezoek aan West- Duitsland van de Argentijnse minister van Economische Zaken, José Martinez de Hoz. Irigojen waarschuwde de openba re mening tegen de „zogenaamde demo cratisering” die de Argentijnse regering van Videla zegt door te voeren. Op dezelfde persconferentie hekelde de socialistische Bondsdagafgevaardigde Klaus Thüsing „de schendingen van de rechten van de mens, de martelingen en de moorden”, die volgens hem onder het militaire regime in Buenos Aires „sche ring en inslag” zijn geworden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3