Prof. Ruiter op jaarcongres VNG: Werkweek wethouder vaak veel te lang eist 13 levens Pakistaans hof tart gezag Zia Schade brand weer in Swifterbant C IJmuider Courant Van der Klaauw Hoogleraar voorspelt voor jaren tachtig: kritisch over Studenten Assam Franse president doen concessies Aanwezigheid VS bij Brits eiland vrijwel rond VVD: 18 jaar minimum Open Universiteit Treinongeluk in midden Zweden Langdurig met narcose werken blijkt ongezond Studie tramtunnel onder het IJ Spanning neemt toe na aanslagen op burgemeesters DamiatePers 1 Zwitsers leger wil meer geld Hodding Carter per 1 juli weg ruim 15 miljoen „Borssele” buiten bedrijf „Geen Europees Midden-Oostenplan” „Vijftigduizend winkels weg” KR 11 D DINS DAG 3 JUNI 4 1980 BINHEN- EN BUITENLAND J ge IJ] ge ric mt ofl za; ko kil (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-BONN-LON- DEN-WASHINGTON. Zo wel in Bonn als in Londen is door regeringswoordvoerders gisteren benadrukt, dat het niet de bedoeling van de Euro pese Gemeenschap is de VS voor de voeten te lopen in het vredesproces in het Midden oosten. I 5 Londen en Bonn buigen voor VS den. Zij vond dat raadsleden bij de kritiek (Van onze redactie buitenland) c (Van onze redactie binnenland) 155,00 VLISSINGEN (ANP). De kerncentra le Borssele is gisteren opnieuw voor drie dagen buiten bedrijf gesteld. Dit blijkt uit mededelingen van de directie van de NV PeZeM, de provinciale Zeeuwse energie maatschappij AMSTERDAM (ANP). De meerder heid van de Amsterdamse gemeenteraad voelt voor de aanleg van een tramtunnel onder het IJ, om Amsterdam-Noord met de rest van de stad te verbinden. Dat bleek gisteren op een vergadering van de raads commissie voor het verkeer. Woordvoer ders van de PvdA, PSP, CPN en PPR, partijen die samen een meerderheid vor men in de raad, lieten hun voorkeur voor een tramtunnel blijken. Zij gingen ak koord met het voorstel van wethouder Van der Vlis (PvdA) om een studie te verrichten naar een tunnelverbinding on der het IJ voor openbaar railvervoer, waarbij wordt uitgegaan van een tram tunnel. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. „Er moet een fundamentele politieke discussie worden gevoerd over de aanvaardbare hoogte van de werkweken van bestuurders. De lange werkweken van de wethouder kunnen betekenen, dat de kwaliteit van zijn werk vermindert en hij de formele politieke verantwoordelijkheid materieel niet kan waarmaken. Het gemeentelijk democratisch bestel dreigt daarmee een fictie te worden”. AMSTERDAM. „Door de economische terugval zul len in de komende tien jaren vijftigduizend van de 140.000 detailhandelzaken verdwijnen. Vooral bij de klei ne zelfstandigen zullen de klappen vallen.” Gisteravond gaf het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring uit waaruit kon worden opgemaakt, dat Londen „niets wenst te ondernemen dat een belemmering vormt van hetgeen de VS doen om Camp David te realiseren,” aldus de verklaring. In Bonn werden de woorden van Poncet Verklaringen van die aard volgden na dat de Amerikaanse president Carter en diens minister van Buitenlandse zaken Muskie, zich in ongekend scherpe bewoor dingen hadden uitgelaten over een door de Franse minister van Buitenlandse Za ken Poncet zaterdag in Washington aan- gekondigd nieuw Europees vredesplan met betrekking tot de Palestijnse autono mie. Carter liet weten elk plan dat Camp David zóu doorkruisen met een veto te treffen. Ook de Israëlische premier Begin reageerde scherp afkeurend gisteren in de Israëlische Knesset. De brandweer gisteren tijdens het nablus sen. Bij de brand kwamen veel giftige gassen vrij. op de wethouder veelal vergeten, dat zij het hebben tegen mensen die uit hun midden zijn gekozen om het dagelijks bestuur van de gemeente te vormen. Ver der schilderde mevrouw Blink-Koning de ongewisse positie van de wethouder. „Van de ene op de andere dag kan het politiek krachtsbestel zijn hoofd eisen. Een goed in het zadel zittende wethouder kan na vier jaar in het zand terechtkomen”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije A ooi rea me' ant i 1 aut doe om opg bar 1 bra Del der Bu vo< teli me gez we toe koi I: gin hot me onl Ve] tijd pin Me ma bev CD A. „ro rol ber voc ten kor 1 stel pul te Ma ker Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 1 40- sat riïl i we, ’s r mi< filr ger C sta. dui des J verder afgezwakt met de mededeling, dat de EG het vredesproces in het Midden oosten niet wil verstoren en dat er alleen sprake zou zijn van een komende Europe se verklaring waarin de wens tot vooruit gang in dat proces wordt uitgesproken. Begin dankte in de Knesset nadrukke lijk de Amerikaanse president en diens minister van Buitenlandse Zaken, vanwe ge het „neen” van Washington tegen een eventueel Europees plan. Voor Carter en Begin hadden president Sadat van Egypte en zondag nog de afge treden Israëlische minister van Defensie, Weizman, zich tegen het Europese initia tief verklaard. Premier Begin liet gisteren weten dat volgens hem het EG-initiatief neerkomt op een bedreiging van het bestaan en de veiligheid van Israel. De Israëlische premier heeft gisteren paus Johannes Paulus II uitgenodigd voor een bezoek aan Israel. Begin: „De rege ring van Israel is blij de paus uit te nodi gen niet alleen als hoofd van de katholieke kerk, maar ook als iemand die tijdens de nazi-overheersing van Europa joden red de”. Vroegere uitnodigingen van Israel werden steeds door het Vaticaan, dat geen betrekkingen met de joodse staat onder houdt, onbeantwoord gelaten. betekent wel een rechtstreekse aanval op de bestaande winkels, aldus Bak. Hij toont zich verbaasd over het feit dat honderden miljoenen guldens steun wordt gestoken in grote bedrijven om arbeids plaatsen te redden, terwijl er voor het midden- en kleinbedrijf vrijwel niets wordt gedaan op dit gebied. De hoogleraar zegt niet te geloven dat de kracht van de kleine ondernemers hun service en sfeer in de winkel is. Evenmin verwacht hij dat de overheid deze bedreigde groepen te hulp zal komen. Ook voor een progressief kabinet is de vrijheid van handel te belangrijk, zo meent Bak. Overigens suggereert Bak dat bewoners van dorpen en pro vincieplaatsen, de zogenoemde kleine kernen, zelf winkels zou den kunnen beginnen met een coöperatieve opzet. In de Ver enigde Staten bestaan volgens Bak al duizenden van dat soort zaken, die zouden kunnen voorzien in de elementaire behoeften van de bewoners en gedreven zouden kunnen worden door vrijwilligers. De gemeente zou dergelijke projekten kunnen steunen door verkoopruimte ter beschikking te stellen. GAUHAT (UPI). Studenten die de campagne leiden tot verdrijving van Ben gaalse kolonisten in de noordoostelijke Indiase deelstaat Assam, hebben hun ei sen gematigd. De Assamse studenten- bond, de belangrijkste macht achter de actie die al een half jaar duurt en die vorige week 45 mensenlevens eiste, het zijn eis tot het onmiddellijk verwijderen van drie miljoen Bengali’s uit de staat los. Zij zeiden akkoord te zullen gaan met onmiddellijke registratie van alle Benga li’s die zij „buitenlandse burgers” noe men gevolgd door besprekingen met de autoriteiten over repatriëring van een aantal kolonisten. „Na de registratie kan gesproken worden en kan een regeling getroffen worden", aldus studentenleider Aboe Nassel Hoessein Borah. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). De WD-fractie in de Tweede Kamer meent dat de minimumleeftijd voor toelating tot de Open Universiteit op acht tien jaar moet worden gesteld. Voorstellen van de Onderwijsraad en van minister Pais van Onderwijs om de toelating tot deze nieuwe vorm van hoger onderwijs te stellen op 21 jaar. wijst de fractie af. Volgens de liberalen moet bij een open toela ting worden uitgegaan van de eigen vrijheid en verantwoordelijkheid van de meerderjarige stu dent. Het WD-standpunt is neergelegd in een motie. Dit gebeurde tijdens overleg van de Kamer commissie voor onderwijs over de Open Univer siteit, die volgens de regeringsplannen in 1983 met haar werkzaamheden moet beginnen. De minister ontwikkelde enkele bezwaren te gen het WD-voorstel, maar zei de beslissing daarover aan de Kamer te laten. De Kamercom missie bleek het overigens in grote lijnen eens met de plannen van Pais. Heerlen wordt de vestigingsplaats voor het centraal bureau van de Open Universiteit. Zowel de PvdA als D’66 diende moties in waarin de regering wordt gevraagd zo spoedig mogelijk met de toegezegde nota volwassenen educatie te komen. In beide moties wordt uit eengezet dat pas tot oprichting van een Stich ting Opbouw Open Universiteit kan worden overgegaan als de gevraagde nota is uitge bracht. Die zorgelijke woorden sprak vanmor gen prof. mr. D. W. P. Ruiter, hoogleraar bestuurskunde, op het jaarcongres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op de TH Twente in Enschede. Het congres, dat twee dagen duurt, staat voor een belangrijk deel in het teken van de positie en het functioneren van de ruim 2000 Nederlandse wethouders. Onder de congresgangers bevinden zich 300 burge meesters, 850 wethouders en 350 raads leden. Prof. Ruiter zag geen heil in nieuwe maatregelen zoals wethoudersassistenten, waarnemende wethouders of verdere uit breiding van het aantal wethouders. „Hoe groter het aantal deelnemers aan het be stuurlijk spel, des te meer tijd zijn alle deelnemers aan elkaar kwijt”. Prof. Rui ter zocht het vooral in een herindeling van de werkweek van de wethouder en deed daarvoor een aantal suggesties. Mevrouw H. J. D. A. Blink-Koning, wet houder van Dronten, zei in haar inleiding dat door alle spanningen, te grote hoeveel heid tijd en de onderbetaling van wet houders in kleinere gemeenten, het steeds moeilijker wordt hiervoor mensen te vin- 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Op 20 mei brak brand uit in een trans formator in het niet-nucleaire deel van de centrale. Vier dagen later was het defect gerepareerd en werd de centrale weer opgestart. De NV PeZeM achtte het achteraf ech ter wenselijk een hoogspanningsdoorvoe- ring van 150 kilovolt te vernieuwen. Daar voor moet de kerncentrale opnieuw van het net worden geschakeld. Het stilstaan van de kerncentrale kost de PeZeM elke dag onder meer aan pro- duktieverlies 300.000 gulden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De spanning op de door Israel bezette westelijke Jordaanoe- ver is gisteren sterk opgelopen na het bekendworden van de bomaanslagen op de burgemeesters van Ramallah en Na bloes. In beide plaatsen moest het leger met traangas en geweervuur demonstre rende scholieren verspreiden. Gemeenteraden van verschillende ste den kwamen bijeen en riepen op tot een algemene staking van drie dagen, waar aan door scholieren en winkeliers gevolg is gegeven. De burgemeesters Sja’aka van Ramal lah en Chalaf van Nabloes verkeren na de aanslagen nog steeds in ernstige toestand. Egypte heeft gisteren de „barbaarse en misdadige” bomaanslagen op de westelij ke Jordaanoever veroordeeld. Een rege ringswoordvoerder in Cairo zei dat het gebeurde het „kwaad” van de Israëlische bezetting en de noodzaak om daar een eind aan te maken heeft bewezen. De burgemeester van een derde plaats op de westoever, El Bireh, ontliep een bomexplosie doordat hij zijn auto liet staan, toen hij van de aanslagen op zijn beide collega’s hoorde. Een politie-expert die de auto wilde onderzoeken, ontdekte te laat dat de bom niet in de wagen, maar aan de garagedeur was gemonteerd. De man heeft beide ogen verloren. PLO-leider Arafat heeft premier Begin persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen. De PLO wil een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad van de VN vragen om een uitspraak te krijgen over „de explosieve situatie in de bezette Arabische gebieden”. BERN (AFP)-Zwitserland moet zijn in spanningen om zijn defensie te verstrek ken voortzetten met het oog op „de superi oriteit van de Russische militaire techno logie die een bedreiging vormt voor West- Europa”. Dat is de mening van hoge func- tionarissen van het Zwitserse ministerie van Defensie, die het afgelopen week einde in Bern hebben vergaderd. Het Zwitserse leger heeft het parlement voor dit jaar om 1,5 miljard frank (onge veer 550 miljoen gulden) gevraagd ter verbetering van de uitrusting. Het denkt tot 1983 6,1 miljard frank nodig te hebben om het noodzakelijk geachte bewape- ningsprogamma te kunnen uitvoeren. WASHINGTON (Reuter, DPA). Ame rikaanse functionarissen hebben gisteren meegedeeld dat John Trattner Hodding Carter zal opvolgen als woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De 49-jarige Trattner zal op 1 juli als woordvoerder beginnen. Hij was tot nu toe een speciale medewerker van de on derminister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher. Hodding Carter kondigde verleden- maand aan dat hij per 1 juli zijn functie als woordvoerder neer zou leggen. Naar hij medewerkers heeft verteld is zijn voor naamste reden om af te treden het ontslag van de oud-minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance. DRONTEN. De brand die zondag avond een bedijfshallencomplex in Swifterbant in Oostelijk Flevoland in de as legde, heeft voor ruim 15 miljoen gulden schade aangericht. De resten van het complex brandden gistermiddag nog steeds. Aanvankelijk werd de schade op 8,5 miljoen gulden geschat. Bij de brand kwam door het verbranden van voorraden plastics veel chloor- en koolmonoxydegas vrij. Ook gisteravond was dat het geval. De windrichting was echter niet zodanig dat de woonkern Swifterbant met ruim 7000 inwoners geëvacueerd moest worden. Een uitslaande brand verwoestte overigens vannacht in het Gelderse Zelhem een supermarkt en gister avond in het Noordbrabantse Cuijk een wasserij. LELDEN. (ANP) De gezondheid van anesthesisten en van anesthesi- personeel kan nadelig worden beïn vloed omdat ze bij hun werk in de operatiekamer langdurig worden blootgesteld aan narcosegassen. Dit blijkt uit een studie waarop de anesthe sist V. S. Regjer uit Oegstgeest overmorgen, aan de Rijksuniversiteit in Leiden hoopt te promoveren tot doc tor in de geneeskunde. Regjer is ver bonden aan de afdeling anesthesiolo gie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Tal van studies, die Regjer bij zijn onderzoek heeft betrokken, tonen aan dat bij vrouwelijke anesthesisten rela tief veel zwangerschappen eindigen met een spontane abortus. Hetzelfde is het geval met echtgenoten van manne lijke anesthesisten. Andere in de dis sertatie aangehaalde studies tonen aan dat vrouwelijke anesthesisten vaker kinderen met aangeboren afwijkingen op de wereld brengen dan andere vrou wen. Ook kinderen van wie de vader anesthsist is hebben vaker een afwij king. Volgens het proefschrift heeft lang durige inademing van narcosegassen (lachgas en halothaan) mogelijk in vloed op de sexe van geboren kinde ren. Er zouden in „anesthesie-gezin- nen” relatief veel meisjes worden ge boren. Kanker lijkt vaker voor te ko men bij het vrouwelijk personeel, werkzaam op de anesthesie dan bij elders in het ziekenhuis werkende vrouwen. Er zijn geen aanwijzingen dat dit ook voor mannelijk personeel geldt. LONDEN. De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown, die gisteren een bezoek bracht aan Engeland, heeft gisteren verklaard dat zijn visie op de kwestie van de opbouw van Amerikaanse strijdkrachten op het Britse eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan, „zeer dicht ligt”, bij die van premier Thatcher. Hij zei dit na afloop van een gesprek van ruim een uur met de Britse premier. Mevrouw Thatcher vreest, aldus welin gelichte kringen, dat India voor het hoofd gestoten wordt door een belangrijke Ame rikaanse militaire aanwezigheid toe te staan. Minister Brown zei niet te geloven dat er enige basis is voor eventuele wrij ving. Volgens Brown bestaat er overeen stemming over „de noodzaak om ons po tentieel in de Arabische Zee op te bouwen”. De Verenigde Staten willen bij Diego Garcia tanks, artillerie, amfïbievoertui- gen en ander zwaar materieel bijeenbren gen voor een strijdmacht van 14.000 mari niers, die snel inzetbaar moeten zijn. Dit militaire materieel zou op koopvaardij schepen moeten worden opgeslagen, die bij het eiland voor anker liggen. Britse defensiekringen zeiden dat Brown ook had gesproken over mogelijke voorwaarden voor Engeland voor aan koop van een aantal onderzeeboten uitge rust met raketten van het type Trident, ter vervanging van zijn verouderde kernon- derzeeërs uitgerust met Polaris-raketten. Brown is vandaag met zijn Britse collega Pym naar het Noorse Bodö gevlogen, waar de NAVO-groep voor kernbewape ning bijeen is. Deze waarschuwing doet professor dr. L. Bak, hoogleraar planologie aan de Amsterdamse Vrije Universiteit, in het week blad Distrifood. „De lamp hangt duidelijk scheef bij de detail handel”, zo zegt Bak. Hij wijst erop dat de omzet bij deze winkels vorig jaar slechts met drie procent groeide, terwijl de inflatie 4,5 procent bedroeg. De uitgaven voor levensmiddelen zullen volgens Bak de komende tijd verminderen, terwijl de klanten bovendien min der bij de traditionele winkels zullen kopen. Hij voorziet een verdergaande opmars van de zogenoemde discounters, de zelf- bedieningszaken die allerlei waren tegen stuntprijzen aan de man brengen. Dit soort winkelketens doet het goed, maar (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Parijs kritiek uitgeoefend op de manier waarop de Franse president Giscard d’Es- taing zijn ontmoeting met de Russische partijleider Brezjnjev, vorige maand in Warschau, heeft voorbereid. In een bijeenkomst van de Assemblee van de Westeuropese Unie merkte hij op dat, „indien de omstandigheden gunstig zijn, ontmoetingen tussen Westelijke en Sovjet-staatslieden gunstig zijn (bij het openhouden van de communicatie), voor opgesteld dat men er terdege voor zorgt dat dergelijke ontmoetingen plaatsvinden in het licht van de westelijke samenhang en op basis van diepgaand overleg binnen het Europese en Atlantische kader”. In het Westen is scherpe kritiek uitge oefend op het ontbreken van voorafgaand overleg over het, op korte termijn aange- kondigde, gesprek van de Franse presi dent met Brezjnjev STOCKHOLM. Tenminste 13 mensen blijken te zijn gedood en 60 gewond, toen gisteren in midden Zweden een volle pas- sagierstrein frontaal in botsing kwam met een lege trein. De oorzaak van het ongeluk was een storing in het seinensysteem als gevolg van een hevig onweer. Onder de doden bevinden zich veel schoolkinderen van tussen de 10 en 11 jaar. Negen van de 60 gewonden verkeren nog in levensgevaar, terwijl 44 mensen als ernstig gewond te boek staan, aldus een ziekenhuiswoordvoerder. KARATSJI (UPI). Het hooggerechts hof van de provincie Sind heeft vandaag in Karatsji rechtstreeks het gezag van president Zia Ul-Haq getart door een spe ciale rechtbank in te stellen die een presi dentieel bevel moet onderzoeken dat ge rechtelijke instanties verbiedt tussenbei de te komen in de huidige situatie van staat van beleg. In het hele land waren advocaten in staking gegaan uit protest tegen de order van de president, die de grondwet amendeerde om de gerechtelij ke bevoegdheden te beknotten. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4