rond de losplank •s Grote deelname fietstoertocht examens Open dag TNO- instituut politienieuws] BORST Voor al uw tapijten vakkundig gelegd Deze week bij de melkman: BERGOSS PARADE INTERTEST Commissie gebelgd na uitblijven van informatie over dumping kernafval en verdient veel aandacht” „Particulier initiatief Gunstig verloop geschetst in jaarverslag Kulturele Stichting „VELSENSE MOTIE VERGT NADERE BESTUDERING” WONINGINRICHTING 1 Afscheid pastoor Glazenmaker van oud-katholieke kerk 5 IJMOND DINSDAG 3 JUNI 1980 4 x. PLANETENWEG 38-42 IJMUIDEN o 5 0 0 den De van leid eigt „Buitenspel” richtte maandagochtend via de stadhuistelex voorlopig niet tot infor matie bereid te zijn over de eerstvolgende dumping waarvoor 9 juni - officieus - als datum wordt genoemd. De commissie algemene zaken zag zich maandagmiddag met die ministeriële mededeling lelijk in de kou gezet. De - eindelijk eens gerichte en tijdige informatieverstrek king - was aangekondigd als agendapunt voor deze commissie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De motie-Schoondergang waarin een pleidooi wordt gehouden voor opschorting van kernafvaldumpingen in zee vanuit IJmuiden heeft in Den Haag tot een voor ieder onverwachte reactie geleid. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne be- (ADVERTENTIE) 0 0 0 ■gin oor bij- de gen ette ste- een aar- 'olg Brand. Maandagnacht is een partij autobanden aan de Pijpkade in Beverwijk door onbekenden in brand gestoken. De omliggende panden hebben rookschade opgelopen. De brandweer heeft de auto banden geblust. Kijkdag. De Heemskerkse politie stelt woensdagmiddag vanaf twee uur het publiek in de gelegenheid gestolen fietsen te bekijken aan de opslagruimte aan de Maerten van Heemskerckstraat in Heems kerk. Inbraak. Zondagnacht is bij een in braak in de Willibrordus-mavo aan de Dellaertlaan in Beverwijk een videorecor der gestolen, alsmede cassettebanden. Burgemeester P. J. Molendijk kwam als voorzitter met de letterlijke tekst van de telexboodschap. Ginjaar ziet in de op 30 mei ontvangen Velsense motie nieuwe gezichtspunten die nadere bestudering wettigen. De bewindsman zegde echter toe „hoe dan ook” op de zaak terug te komen. In de commissie was de verontwaardi ging algemeen over de plotselinge terug houdendheid van ministeriële kant. Van meerdere kanten werd herinnerd aan een onbeantwoord gebleven motie waarin de Velsense raad vorig jaar aandrong op tijdige en gerichte informatie over dum ping van kernafval naar de bevolking toe. Met onverwachte opschorting van infor matieverstrekking wordt deze motie wel bewust met voeten getreden, zo merkte de CDA’er W. N. Koopman op. De socialist C. A. Kleywegt omschreef de situatie als „ronduit bezopen”. „Onze ondergeschikte rol als raad wordt hiermee wel keihard benadrukt”, zo verklaarde hij tegenover voorzitter Molendijk die al diens verwij ten min of meer onbewogen over zich liet komen. Op 19 juni is het voor de commissie algemene zaken de eerstvolgende gelegen heid een Haagse informant over de dum- pingskwestie te horen. Voorinformatie krijgt daarmee het karakter van een nabe schouwing. De heer Molendijk praatte dit min of meer goed door de dumping „een doorlopend proces” te noemen. „De infor matie komt voor het eerstvolgende trans port hoe dan ook te laat. Met verscheping van kernafval via IJmuiden wordt in de toekomst ongetwijfeld verder gegaan. Ad equate informatie daarover blijft daar mee ook op een later tijdstip nuttig. Nog even bracht hij in herinnering de brief van Ginjaar op 29 januari gericht tot de Tweede Kamer. Op aankondiging daarin van nieuwe dumpingen in zee van kernafval is tot dusver niet gereageerd met kritische vragen in de kamer wat hij Nog eens gaf Molendijk van onwil blijk tussen raad en ministerie als stootblok te fungeren. „De minister moet over deze zaak inderdaad bij voortduring op z’n nek gezeten worden, maar niet via het dage lijks bestuur van daarbij betrokken ge meenten. Toegegeven Velsen is op dat punt tot dusver actief genoeg geweest. In afwachting van het wekelijkse colle- geberaad dinsdag behield de heer Molen dijk zich hiermee een tussenstandpunt voor. In de motie van 1979 waarin een pleidooi werd gehouden op gedegen en tijdige informatie over dumping in zee zag de commissie nog steeds het eigen standpunt weerspiegeld. Schoondergang: „Die motie zou voor een scherpe reactie uitgangspunt moeten zijn”. Molendijk nam het laatste voor kennisgeving aan. Minister Ginjaar uitstel gewettigd IJMUIDEN. In verband met het vertrek van pastoor Glazemaker van de oud-katholieke Engelmundusparo- chie is een afscheidsreceptie op vrij dag 6 juni van *s middags half zes tot zeven uur. rats een liet zijn jert ■kte laar De t zij hun lijks Ver- de Van tiek [oed i na nal- i de id. en elij- ;ge- het che een (ADVERTENTIE) C. A. Kleywegt (PvdA): ronduit bezopen. its- iag tan pe- ssi- ge- >ei- zan ren est de dij de roe- het op Na- iger tre- Aantijgingen in bovengemelde toon en ook een verzoek om een directe scherpe reactie naar Den Haag wimpelde hij af met verwijzing naar „de ministeriële ver antwoordelijkheid in deze zaak waarbij het dagelijks bestuur van een gemeente letterlijk buitenspel staat. Hij waarschuw de voor verscherping van de relatie met het betrokken ministerie. De minister komt op de zaak terug. Naar Den Haag lopen contacten en dat op zich vond hij al een winstpunt na de absolute stilzwij gendheid over eerdere dumpingen vanuit het IJmuidense havengebied. Ook hij noemde de nieuwste ontwikkelingen ui termate teleurstellend, maar voor een voortgezet contact met het ministerie niet onoverkomelijk. IJMUIDEN. Aan de Vissering Scho lengemeenschap zijn de volgende kandi daten geslaagd voor het Atheneum diplo ma: Pauline Carst, Erik van Driel, Piet Hein Koning, Edith Krab, Daan Maataan, Louis Nijman, Miljam den Outer, Paul de Pagter, Anja de Poel, Hijman van Praag, Marjolein Priester, Willem Prins, Arnout Probst, Krista Richter, Ron Slenders, Frans Struyk, Richard van Balen, Peter Dohme, Helmuth van Es, Eveline Knol, Hans van Leeuwen, Heleen Nederlof, Rob Oderkerk, Johan Rens, Dick Riedeman, Mariet Schalkoort, Johan Strijker, Marti ne Vos. Marleen van der Wees, Henk Zwa nenburg. Herexamen: 14 kandidaten. Het HAVO-diploma behaalden: Moni que Blok, Susanne Bronsveld, Jolanda Groeneveld, Harry Harmeijer, José Jonk man, Kees Kerkhof, Ronald Knip, Marcel Notenboom, Carla van der Pol, Marianne Rebel, Frans van de Ree, Annet Sennema, Hilda Sennema, Edwin Snoeks, Diana Te- rol, Dettie Tjjlsma, Joke Vogel, Bianca de Waal, Anne-Marie van Warmerdam, Ellen Workum, Ronald van Arkel, Hein Dom- mershuijzen, Marijke Goos, Saskia de Haan, Willeke Hekman, Harriët Hoek, Pe ter Kenninck, Dorine Klein, Peter Paul Oort, Aart van der Putten, René Sehr, Jolanda Spitsbaard, Lidwien van de Ven, Peter Vogel, Liesbeth van Warmerdam, Kees Bakker, Wouter Bakker, Tim Bon hof, Bart Buiskool, Hanneke Cortel, Christa van Dongen, Fred Heilig, Edwin de Jong, Rob Klinge, Mark Kooijman, Tanja Lith, Erik Meijer, Rheny van Oud- vorst, Evert de Ridder, Ellen Servaas, Maarten van Wely. Herexamen: 16 kandi daten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wil de Kulturele Stich ting De Velser Gemeenschap haar plaats voor de toekomst behouden dan zal aan twee voorwaarden moeten worden vol daan. Enerzijds dient de Kulturele Stich ting uit te groeien tot ontmoetingsplaats voor de leden en anderzijds tot een verte genwoordiger van het particulier initia tief bij de overheid. Aldus voorzitter J. W. van der Aar in het jaarverslag van de Kulturele Stichting, dat een optimistisch en kritiekloos beeld geeft van het afgelo pen jaar. In zijn bezinning op de toekomst hecht hij grote waarde aan het naar buiten treden van de afzonderlijke werkgroepen die binnen de stichting vertegenwoordigd zijn. „Met deze werkgroepen zal iedere individuele groepering de mogelijkheid hebben om een stem te x ten horen, mee te denken en invloed uit te “fenen op het bestuur van de Velser Gei. eenschap”, al dus Van der Aar. Daarnaast zal volgens hem stilgestaan dienen te worden bij een goede opbouw van het bestuur en de rol daarvan binnen het totale culturele leven in Velsen. In het verslagjaar 1979 nam de Kulture le Stichting onder meer afscheid van het hoofd van bureau culturele zaken. Frits de Man, die werd opgevolgd door Kees Kuiper.’ Daarnaast legde Ad van der Wijst zyn voorzittershamer neer. Zijn verdien- (Van een medewerker) De week na Pinksteren is nog maar zelden een week van importantie geweest en het zou dit keer iets heel bijzonders zijn geweest als het nu anders zou zijn ge weest. Aan de dinsdagmarkt was het oude vertrouwde beeld wat zich aan de maan- dagmarkten vertoonde, met deze uitzon dering dat er nu een beetje schol werd aangeboden vanuit het Skagerak. Deze schol was van een iets beter gehalte dan die van de Noordzee. Er zat in ieder geval meer vis op, wat de fileerders goed van pas kwam. Dan kwamen er vanuit de lerse-zee zo wel aan de dinsdag- als aan de woensdag- markt enkele leuke partijen tong, verge zeld van ook wat andere vis, die nu niet van een eerste kwaliteit was. Opmerkelijk was het wel dat er aan de woensdagmarkt ook een partij vis mee kwam, in een door Hollanders gecontracteerde container, af komstig van een Ierse vissersboot. Blijk baar aangetrokken door de leuke prijzen die hier voor deze Ierse zeetong wordt betaald heeft men deze ook gewaagd. Het is te betreuren dat er de komende week een einde aan deze visserij komt doordat de tong zich niet meer laat vangen in de Liverpoolbaai. De bedoeling was het van de schepen die aan dit project hebben deelgenomen om al vissende de weg naar huis weer op te zoeken. De schepen die aan de visserij in de Liverpool-baai hebben deelgenomen zijn beslist niet ontevreden over het verloop van dit jaar, men kan met volle tevreden heid aan de voorbijgegane weken terug denken. Bovendien heeft deze visserij nog dit voordeel, dat het kwantum wat voor de Noordzee geldt wat later vol gevist gaat worden omdat men zich vele weken niet op de Noordzee behoefde te vertonen. Momenteel heerst bij enkelen al weer de gedachte om het maar een tijdje in de Golf van Biscaje te gaan proberen. Het is nog wel wat vroeg in de tijd van het jaar, maar ook de visserij in de lerse- zee werd volgens velen wat te vroeg aan gevangen, maar dit heeft geen windeieren gelegd aan degene die daar het eerst aan kwamen. Het voorbijgegane jaar is er helemaal niet in de Golf gevist, alleen door een enkeling die met de stand van te kunnen wijzen. In het verslagjaar heeft de Volksuniversiteit voor Velsen en om streken naar behoren gefunctioneerd en een wezenlijke bijdrage geleverd aan het vormings-en ontwikkelingswerk voor vol wassenen. gedurende het seizoen bezoch ten maandelijks ruim 2000 bezoekers de activiteiten. Ook de samenwerking tussen de Stadsschouwburg en het bureau cultu rele zaken loopt naar behoren. Wel be staat bij het bestuur van de Stichting Theater de uitdrukkelijke wens dat een bureau voor culturele zaken in de Stads schouwburg zelf wordt gevestigd. Dit zal het functioneren van het bureau bevorde ren, dat zich bezig houdt met de gang van zaken in de schouwburg. Daarnaast wordt kritiek uitgeoefend op de uitmon stering van de publieksfoyer, die nog steeds niet tot zijn recht is gekomen. De ongezellige sfeer in deze ruimte nodigt de bezoekers niet uit tot het nablijven na de voorstellingen. Een gezelliger aankleding staat dan ook boven aan de verlanglijst van het bestuur. De jaarvergadering van de Kulturele Stichting De Velser Gemeenschap zal woensdag 4 juni plaatsvinden in het Cul tureel Centrum aan het Moerbergplant- soen. Om 17.00 uur. Op de agenda staan onder meer enkele bestuursverkiezingen, goedkeuring advies inzake de verdeling subsidies aan culturele verenigingen en verslagen van verenigingen en leden van de stichting. gezien de ruime marge in de raad nogal verwonderlijk noemde. R. Schoonder gang (Progressief Velsen) gaf hiervoor als verklaring de onduidelijkheid tot voor kort over het standpunt ten aanzien van de dumpingen in onze buurlanden waar inmiddels ook protestakties op gang zijn gekomen. Pastoor A. J. Glazenmaker is vanaf 1963 in IJmuiden werkzaam en ver huist eind juni naar Arnhem. F. Smit uit Rotterdam is benoemd tot zijn op volger. De receptie wordt gehouden in het gebouw De Bolder aan de Bloem- straat in oud-IJmuiden. Na afloop is er een ontvangst voor alle medewerkers in het kerkelijk werk van de parochie. zaken daar niet op de hoogte was en al heel snel door de Franse autoriteiten werd weggejaagd, hoe of dit mogelijk is gewor den is voor velen een nog steeds onbeant woorde vraag. De aanvoer van rondvis, zoals koolvis, schelvis en wat maar meer van de noorde lijke Noordzee verwacht zou kunnen wor den, werd ook deze dagen helemaal ver zorgd door de importeurs, die nu alle zeilen bij kunnen zetten. Van een concur rentie door onze eigen schepen blijft men verstoken, want de reders die het tot voor kort nog wel eens wilden proberen om een noordreis te maken hebben het hoofd in de schoot gelegd en hebben hun schepen nu stilgelegd. Wat of hier van mag groeien laat zich heel gemakkelijk raden. Aan alle zijden worden deze schepen te koop aangeboden aan wie er maar om komt. Misschien komt nog een enkeling in aanmerking om nog één of meer vrachten haring uit de ons omringende landen te halen, maar de vraag mag dan zeker ge steld worden of er nog een bemanning te vinden is die zich hier voor wil inzetten, want het is allemaal van tijdelijke aard. De kustvissers hebben voor het overige deze week de handel van het nodige kun nen voorzien, maar dat wil niet zeggen dat er aan alle kanten tevredenheid zou heer sen, want een kist wijting kostte deze week meerdere malen meer dan 100,00 per bak en daar staat men als handelaar beslist niet bij te juichen. Voor de scholfi- letsmakers is het te wensen dat er wat meer schepen naar de 57 graden noorder breedte gaan om wat schol te gaan vangen want daar schijnt een gebrek aan te wezen. De haringvisserij in het Kattegat en de Sont door de Denen wordt door velen hier als een bijzonder welkom verwacht, want dat zal nu de grote aanloop moeten wor den voor het haringseizoen 1980-1981. Straks wapperen de vlaggen weer van de haringkarren om de komst van de nieuwe haring in te luiden. Hoe erg het ook is, we zullen hier wel genoegen mee moeten ne men want een alternatief is er momenteel nog niet. Vanuit de lersezee mag ook geen haring aangevoerd worden, dus zullen de hande laren ook verstoken blijven van de zoge noemde groene haring vanuit de lersezee. De schepelingen aan boord van de diverse schepen zijn helemaal niet gecharmeerd van al dat gedoe en blijven veel liever hun makreeltje invriezen, want hiermee heb ben ze hun handen dik vol als er een beetje gevangen mag worden. Naar het zich laat aanzien duren de reizen weer wat langer dan voorheen, wat aanduidt dat de visserij iets aan het teruglopen is. De afvoer van deze makreel gaat gesta dig door, momenteel liggen er een drietal kusters te wachten om geladen te worden. ste voor de Kulturele Stichting bestond met name uit het streven naar duidelijk heid binnen de interne structuur van de stichting. Ook het vergroten van de in vloed van de Velser Gemeenscjap op het totale culturele leven in de gemeente had zijn aandacht. Bij zijn afscheid benadruk te hij het belang van de vereniging en andere participanten. Ad van der Wijst is benoemd tot adviserend lid van de Kultu rele Stichting. In het jaarverslag van de stichting wordt een terugblik gegeven op de activi teiten die in 1979 werden ontplooid door de verschillende werkgroepen, commis sies en clubs. In het afgelopen jaar kreeg de stuurgroep Jeugd- en jongerenbeleid meer vorm. Naast de discussies over de subsidieregeling en het onderkomen voor het bureau jeugdzaken kwamen concer ten, speciaal bedoeld voor jongeren, tot stand. Gebleken is dat er een grote be hoefte bestaat aan dergelijke optredens. Het plan is opgevat om een werkgroep samen te stellen met als taak onderzoek te verrichten naar en bevordering van de jongerenconcerten. De aanmelding voor de werkgroep laat nog te wensen over. Mogelijke deelnemers hiervoor uit het so- ciëteits- en buurthuiswerk alsmede ande re organisaties zijn aangeschreven. Wat de speelgelegenheid in Velsen voor kinde ren betreft zal een inventarisatie van alle bestaande voorzieningen worden ge maakt om eventuele „witte plekken” aan IJMUIDEN. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Voedingsorgani- satie TNO geeft het Instituut voor Visse- rijprodukten TNO op 7 juni open huis. Het instituut is gevestigd aan de Dok- weg in IJmuiden. De open dag begint ’s morgens om elf uur en duurt tot ’s middags drie uur. In de kantine worden films vertoond. Verder zijn alle afdelin gen van het instituut geopend. Op het parkeerterrein van het complex staat de rijdende viskeuken van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten. In deze viskeuken zijn vishapjes te krijgen. Een fietstoertocht over 25 ki lometer was maandagavond aanzet voor een „recreatief drieluik” naar aanleiding van het jubileum „25 Jaar Velser Sport Stichting”. Bij het Pa viljoen Schoonenberg in Vel- sen-Zuid hesen zich bij elkaar 142 toerfietsers in het zadel voor een rit door het gebied Spaarnwoude en de beboste zuidkant van de gemeente Vel sen. Het bestuur van de orga niserende vereniging, de auto- mobielclub De Rijmonders, sprak van een „meer dan be vredigend deelname”. Bij de deelnemers waren de doorgewinterde trimfietsers met hun superlichte karretjes naar verhouding sterk verte genwoordigd. Met name door die groep werd met een fors rijtempo een wedstrijdelement ingebracht: wat misplaatst voor deze puur recreatieve rit. Bij het eindpunt aan de Minis ter van Houtenlaan lagen voor de deelnemers herinnerings- medailles klaar. De evenemen tenreeks van de jubilerende sportstichting wordt van avond voortgezet met een wandeltocht over tien kilome ter. Gestart wordt nabij het bad De Heerenduinen. Een stratenloop over vier kilome ter (vanaf de Troelstraweg) volgt woensdagavond.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5