I 1 Fokker ziet veel afzetmogelijkheden bij de KLM Minder verlies bij Van Waveren FRANSE WIJNEN... VAN GOEDE KOMAF Korringa weer OR-voorzitter Schiphol start nieuwe promotie in Groot-Brittannië o Behoud ijsbaan geen taak gewest Kennemerland” I Manifestatie over toekomst onderwijs VINS DALSACE, DA’S N GOEDE GREEP ^1 ÉJ O o WAT N ELZASSER ZO FRANS MAAKT. 11 IJMOND WOENSDAG 4 T TT N T 1 ORO 1 c CD Y i SCHIPHOL. Fokker neemt pas volgend jaar bij de pre- 3 J| GD CÜ sentatie van het jaarverslag bekendgemaakt. wmist m «aw» w m calhg* Winst voor Een kroontje y^John Calligas in Limmen swerkt Beslissing over F 29 (ADVERTENTIE) de huidige stand van zaken met betrekking tot Fokker (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Leerkrachten uit de regio Haarlem die zijn aangesloten bij de tie uit 4 met in- eerder lulpen t deze <tuele m van atieve lente- antie- in de ■loofd int u tan 1, In die landen ook worden nog steeds deelnemers gezocht voor het F-29-project. Met Boeing is begin dit jaar een zeer voorlopig contract gesloten voor de levering van de 737-rompdelen, waaruit volgt dat de F-29, zoals al eerder was aangekondigd, aan weerszij den van het gangpad zes stoelen op een rij krijgt. Voor de motoren kunnen de klanten een keus maken uit twee, de Rolls Royce R8- 432 en die van CFM, een Frans-Amerikanase combinatie. rond hun welverzorgde tuin, waardoor het ook op het terras, voor het aperitief (armagnaclikeur met champagne), goed toeven is. Ook culinair is dat laatste het geval. We kozen een menu dégustation, dat voor 90 op de kaart staat en acht gerechten rijk is. „Een culinaire reis, die we verder niet willen verklappen”, ver meldt het menu. Dat had niet gehoeven,* want dan hadden we ook tevoren al kunnen genieten van de rauwe enkel „gedressde” coquilles, de ganzelever, die teder met twee asperges was toegedekt, het duiveborstje met kiwi, het kreeftge- recht en het voortreffelijke lamsribstuk. Van een Nederlands lam, van Texel, en niet zo een, die daar eigenlijk ook van daan komen, maar naar het zuiden de grens over gaan, waar ze nog een paar weekjes mogen grazen, voordat ze als ENSINK- verbon- I, meest n onge- zo’n 80 Toch kwam de uitslag voor de FNV’er als een verrassing. Na recentelijke kriti sche uitspraken in een STAD-radiopro- gramma en een interview in het FNV-blad Onderweg over het democratiserings- en bedrijfsbeleid van de KLM kwamen er kritische geluiden van de directie van de luchtvaartmaatschappij, die van mening was dat een OR-voorzitter gezien zijn po sitie zich van dergelijke uitspraken over het bedrijf dient te onthouden. Als 2e voorzitter werd de FNV’er J. Niermans gekozen. R. Guichelaar van het CNV werd le secretaris, H. de Mos werd gekozen als 2e secretaris. Als tegenkandi daat voor de functie van secretaris stond de vertegenwoordiger voor het kabineper- soneel J. K. Alma op de lijst. Hij werd met 9 van de 30 stemmen niet gekozen als bestuurslid binnen de OR. (van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. FNV’er Arie Kor ringa is gisteren bij de verkiezingen binnen de Ondernemingsraad van de KLM met algemene stemmen herko zen als voorzitter van dit overlegor gaan. Deze uitslag is volgens Korrin ga een duidelijke ondersteuning van de manier waarop hij de afgelopen twee jaar zijn functie binnen de OR heeft uitgevoerd. DE GRIEKSE WIJNBOUWER John Calligas heeft een fortuinlijke overwinning behaald op het grote champagnehuis M u m m. Dat ging twee jaar geleden in de aanval, toen Calligas het etiket van zijn Follet, een mousse rende witte wijn, sierde met een schui- noplopende oranjerode band. De cham pagnemaker uit Reims, die door de Ca nadese drankengigant Seagrams be stuurd wordt, gebruikt een dergelijke versiering al sinds jaar en dag als kwa liteitsaanduiding (onder meer voor zijn Cordon Rouge) en bestreed daarom het gebruik door Calligas. AERDENHOUT. Het verlies van Van Waveren’s Koninklijke Graanhandel is vorig jaar gedaald van 11,941 tot 5689. Voorgesteld wordt dit bedrag over te brengen naar een nieuwe rekening, waarna het totale verliessaldo bijna ƒ716.000 bedraagt, zo blijkt uit het jaar verslag. De stelling dat grote keukenmeesters enkel in het zuiden worden geboren, of in ieder geval benéden de grote rivieren, is voorgoed achterhaald. Het doorslaggevende bewijs daar voor levert Noord-Holland dat de laatste jaren op culinair gebied een hartig woordje is gaan meespreken en sedert de laatste sterrenregen van Michelin ook de meeste door haar gekroonde restaurants in huis heeft. Het zijn er acht in getal en daarmee laten we zelfs het op dit terrein immer zo hooghartige Limburg achter ons. Maar het moet worden gezegd, de Noordhollandse chefs hebben het niet voor niets gekregen. Wie de kans heeft, en dat heb ik gelukkig, om eens wat verder dan de prachtig gedekte tafels te kijken, ontmoet in de regel een bijzonder soort ondernemer. Mensen die dagen maken van tien uur in de ochtend tot na middernacht en dat in de regel zes dagen per week. Je moet er maar zin in hebben. Een van de acht sterren die deze provincie rijk is is restau rant Glastronome aan de Rijksweg 100 in Limmen. Wim en Annie Glas, die al lid waren van de Belgische smulpapengroep Les Etapes du Bon Goüt, een soort Alliance Gastronomique, kregen dit jaar hun ster. Daar hebben ze zeer bewust naar toe gewerkt. Toen ze indertijd zelfstandig begonnen was de zaak nog de spil waar in Limmen alles om draaide, een soort gemeenschapshuis, waar de verenigingen elkaar troffen en dat ook een biljartzaal en toneel rijk was. kansen van een nieuw verkeersvliegtuig. Ër is tot 1990 een afzetmogelijkheid voor circa 1500 van deze toestellen, als opvol ger van de DC-9 en de Boeing-737. In eerste aanleg hoopt Fokker een 400 toestellen te kunnen afzetten, voornamelijk in West- Europa, de VS en Japan. „agneau de Pauillac” een stuk duurder naar onze dreven terugkeren. Het was een boeiende culinaire reis, die echter ook voordeliger kan, want Wim Glas heeft ook een lunchmenu op z’n kaart staan voor ƒ45,-; en een clubmenu voor tien gulden meer. Dat laatste heeft hij opzettelijk gecompo neerd. Het bestaat uit twee voorgerech ten, een sorbet, een hoofd- en een nage recht. Dus toch uit. „We hebben dat clubmenu aan de kaart toegevoegd, zo- restaurant: gonnen. Maar wat hen uiteindelijk het meest boeide, was toch het restaurant. Acht jaar geleden kreeg die sector meer ac cent en langzaam maar zeker bouwden ze hun droom uit. „We hebben wel een paar moeilijke jaren gehad. Je moet gewoon helemaal opnieuw beginnen. Waarom je dat doet? Ik wilde gewoon ’n klasserestaurant hebben”, aldus Glas. Daar is hij dan ook in geslaagd. Het huis heeft een ander aanzien gekregen, onopvallend vanaf de weg, door de af scherming die ze hebben opgetrokken dat de mensen die wat minder willen uitgeven hier ook terecht kunnen”, zei hij. Voorwaar, een nobel streven. Ala carte zijn de voorgerechten geprijsd van 7,50 tot 30,-; de hoofdgerechten van 27,50 tot 40,- en voor de afronding komt de trolley langs, waar men het nagerecht regelrecht van kan kiezen. Tijdens ons bezoek (de bediening was zeer plezierig) hadden de verse aard beien op de kar gezelschap van drie moussen (noten, mango en aardbeien) en een pistache- en een aardbeientaart. De zomerkoninkjes hadden alle aandacht. Kronen dus eigenlijk genoeg in de Gla- stronoom, maar toch krijgen Wim en Annie Glas - die ook een erg interessan te, niet altijd even voordelig, maar wel zeer gevarieerde wijnkaart samenstel den - er van mij ook nog een... I Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) beleggen dinsdag 17 juni vanaf half vijf in het Concertgebouw aan de Lange Begijnenstraat 13 in Haarlem een demonstratieve bijeenkomst. Met deze bijeenkomst willen de leerkrachten van het kleuter-, lager-, buitengewoon- voortgezet- en nijverheidsonderwijs nog eens de aandacht vestigen op de onzeker heid die bij zowel de leerkrachten als de vakorganisaties leeft over de toekomst van het onderwijs. Door het teruglopende leerlingenaantal worden de scholen kleiner en moeten leerkrachten ontslagen worden. HAARLEM. Het is geen taak van gewest Kennemerland om bij te dragen aan het behoud van de Haarlemse kunst ijsbaan. Dat standpunt heeft het dagelijks gewest-bestuur schriftelijk meegedeeld aan de zes gemeenten die bij de jjsbaan- perikelen betrokken zijn. De ijsbaan voor ziet in een grote behoefte en moet daarom behouden blijven. Zowel overheden als particulieren dienen daaraan bij te dra gen, is het enige wat het gewest kwijt wil. Men laat zich in de brief niet uit over de wijze waarop steun concreet vorm zou moeten krijgen: via bijdragen van ge meenten en eventueel provincie, danwel via commerkiële exploitant Menken. Het woord „particulieren” houdt vol gens secretaris J. Smit van het dagelijks gewest-bestuur niet in, dat men zonder meer aan Menken denkt. „Ook ijsvereni gingen zouden kunnen bijdragen.” De brief is bedoeld als „een gebaar” aan de zes gemeenten, zegt Smit. Men wil de betrokkenen een hart onder de riem ste ken. Meer niet. Vanuit de commissie voor recreatie, sport, cultuur en jeugdzaken van het gewest was er vorige maand sterk op aangedrongen, dat het dagelijks be stuur met een duidelijk standpunt over de ijsbaan-affaire zou komen. Via steun van het gewest zou het draagvlak voor de kostenverslindende ijsbaan verbreed kunnen worden, was de gedachte. Het gewest heeft zich daar dus niet toe laten verleiden. SCHIPHOL. Schiphol is, samen met de Britse luchtvaartmaatschappij British Midland donderdag in de Britse Midlands een promotiecampagne begonnen om luchtreizigers uit dit gebied te bewegen via Schiphol te vliegen in plaats van via de Londense luchthaven Heathrow. Het is de derde campagne met dit doel die de N.V. Luchthaven Schiphol in Enge land opzet. De eerdere campagnes waren in 1978 in Londen met als motto „Schip hol. Londens derde luchthaven” en in 1979 in Leeds-Bradford. Schiphol heeft luchtverbindingen met zeventien regiona le luchthavens in Groot-Brittannië. Dit aantal is even groot als het aantal verbin dingen tussen Heathrow en regionale Britse luchthavens. British Midland on derhoudt sinds 1972 dagelijkse verbindin gen tussen East Midlands Airport en Schiphol. Het aantal passagiers op deze vluchten is tot nu toe meer dan vervier voudigd. In 1979 werden tussen Schiphol en de regionale bestemmingen in Groot-Brittan nië (exclusief Londense luchthavens) 558.000 passagiersbewegingen geregi streerd. Dit is een derde van het totale passagiersvervoer tussen Schiphol en Groot-Brittannië inclusief de Londense vliegvelden. In 1973 was dit aandeel nog twintig percent. De smalle stiwk vruchtbaar land waarmee I rankri jk in zijn uiterste noordoosten tegen West-Duitsland leunt draagt de naam Elzas. Een gebied dat zich uitstekend leent voorde wijnbouw. Van oudsher komen hii/r dan ook grote wijnen vandaan, licit u bij uw wijn leverancier zo'n fruitige "Vin d'Alsaeei' bijvoorbeeld een Riesling.ol een Gewürztraminer. dan is het goed te weten dal u met een rasechte Fransman van doen heelt Want ook hier is de angstvallige zorg die de Fransen nu eenmaal uit overtuiging, gewoonte en eerbied voor de w et aan hun wijnen schenken.onmiddellijk zichtbaar. En proef buur. Door die unieke Franse kwaliteitszorg is Elzaswijn w at hij is - een verrukkelijk, kruidig, meestal droog, taleljuweel. Moet u toch 'ns proberen. Nieuwsgierig naar Franse wijn? .Maak 3 gulden over op postrekening 3bl()2b() tn.\ ARK BV, Wormerveer. Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus niet voor volgend jaar (Van onze streekredactie) len, mits zij maar zuinig zijn m het brandstofgebruik. De Friends hip voldoet ruimschoots aan die eis. SCHIPHOL. Fokker neemt pas volgend jaar In de loop van 1979 is een lichte verbetering opgetreden in de een beslissing over de bouw van de F 29, het nieuwe verkoop van^deF-28 Fellowship,.Fokkers tweemotorige jstraal- tweemotorige straalvliegtuig voor 132 passagiers. Zo heeft de vliegtuigfabrikant 1 Nog steeds niet afgerond zijn de besprekihgen tussen Fokker en Toch moest Fokker de Westduitse staat 10 miljoen gulden betalen Airbus Industrie over Fokkers deelneming in de A-310 het twee- ais compensatie voor de investeringen van de Westduitse staat in motorige breedrompvliegtuig voor korte en middellange afstan- de met Fokker verbonden VFW. Anders dan het zich aanvankelijk heeft laten aanzien, kostte de ontvlechting de Nederlandse staat geen geld, zo heeft economi sche zaken dinsdag desgevraagd meegedeeld. Toen de besprekin gen tot opheffing van het concern begonnen, begin 1978, leek het De Nederlandse vliegtuigfabrikant blijft optimistisch over de toekomstverwachting uit te spreken. Daarvoor zijn de economi sche omstandigheden op het ogenblik veel te ongewis. Een gunstige factor is de constante produktie van F-16-vliegtui- gen voor de luchtmachten van Nederland en Noorwegen. Tot dusver zijn 21 van deze toestellen afgeleverd, vijf aan Noorwegen en 16 aan Nederland. Zoals bekend is van deze 16 er op 10 maart een verongelukt. Sinds 21 maart dit jaar is Fokker weer een'geheel Nederlands bedrijf, zonder bindingen met Westduitse industrieën. Op die datum kwam de „ontvlechting” met de Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW) uit Bremen tot stand, door ruil van aandelen. De ontbinding van het in 1969 gestichte concern was nodig om de Westduitse vliegtuigindustrieën te bundelen, maar kwam Fokker, wegens de verlieslatende positie van VFW niet slecht uit. DE STRIJD WERD PAS dit voorjaar beslecht; toen besliste de rechter dat Calligas rustig kan doorgaan zijn Follet met een oranjerode band te verkopen en dat er, ook al omdat de naam duidelijk staat aangegeven, van verwisseling geen sprake kan zijn. Een aardige overwin ning dus van een relatief kleine wijnboer op het.zeer grote Seagrams. Pikant daar bij is dat Calligas behalve zijn wijnbe- langen ook de Griekse agent is van de door de Canadees gevoerde labels. VERLEDEN WEEK ontmoette ik Cal ligas in het naar zijn grootvader ge noemde dorpje Kaligata, in het zuiden van Kefallinia, een van de zeven Ionische eilanden voor de Griekse west kust. Van oorsprong stamt hij van het eiland, zijn grootvader was er reder, zijn vader bankier. Hij is een van de twee wijnboeren op het eiland, die tweede is Komitopoulos in Lixourion, en heeft verreweg de grootste produktie. Troetelkind van Calligas is de Robola, een droge witte wijn, die ook in Neder land geïmporteerd wordt, door A r i d- j i s in Utrecht. De oogst 1980 is aan een zijden draad komen te hangen, omdat juist verleden week, een dag na ons gesprek, een zware storm duchtig had toegeslagen. Zeker tien tot twintig per cent van zijn druivenstokken was verlo ren gegaan, vertelde hij me diezelfde dag, toen ik hem ontmoette in het prach tig gelegen White Rockshotel. HOEWEL DE DROGE witte wijnen uit Griekenland over het algemeen niet van zeer hoge kwaliteit zijn, is de Robola een van de uitzonderingen. Ook Hugh Johnson noemt hem als zodanig in zijn beroemde Wijnatlas. Vandaar ook dat Calligas er alles aan doet de produk tie uit te breiden en de wijn een officieel predikaat mee te geven. Bij het plaatsje Frangata in het zuiden, heeft hij door de jaren heen 300 hectare grond weten op te kopen. Het is ruw bergachtig terrein, waarin hij inmiddels een weg heeft laten aanleggen en met de eerste aanplant is verkeersvliegtuig. Toch werden er vorig jaar slechts acht van deze toestellen verkocht Op dit moment is een totaal van 160 bereikt. Mede door de noodzakelijke aanbetalingen voor nog niet geleverde vliegtuigen (F-27 en F-28) is de liquiditeitspositie van Fokker in 1979 „aanzienlijk verbeterd”. Fokker is huiverig een begonnen. Ook vindt hij dat er in de toekomst twee Robola’s, genoemd naar de druif, moeten zijn, omdat de kwaliteit van de druiven van de hogere hellingen aanzienlijk beter is dan die van de die per gelegen stokken. Die eerste kwaliteit hoopt hij dan zijn naam te kunnen ge ven: Robolo Chateau Calligas. JOHN CALLIGAS EXPORTEERT op het moment naar een tiental landen, Amerika neemt daaronder een grote plaats in. „Dat is een grote markt voor ons. Er wonen een half miljoen mensen van dit eiland en veel van hen hebben een restaurant. Dat is de basis van ons succes in de Verenigde Staten. Hetzelfde geldt voor Australië, waar ook veel men sen van het eiland zitten”, zo vertelde hij. VAN DE TWEE MILJOEN flessen die hij jaarlijks bottelt, blijft maar een schijntje op het eiland zelf. Maar mis schien komt daar in de toekomst veran dering in, want Kefallinia is inmiddels ook door het toerisme ontdekt. Holland International legde dit jaar de eerste directe vliegverbinding met het eiland en volgend jaar doen ook andere landen dat. SifK’.uz Wim en Annie Glas in de terrastuin voor hun restaurant: helemaal opnieuw be den. Hiervan heeft de KLM er tien besteld met een optie op nog tien, en Martin Air drie met een optie op een. Eind vorig jaar waren er 63 van deze vliegtuigen besteld en waren er opties genomen op 66. Voor de grote Airbus, de A-300, maakt Fokker de bewegende erop dat ook uit de Nederlandse schatkist enkele miljoenen t vleugeldelen. Van deze concurrent voor de DC-10 en de Lockheed guldens zouden moeten worden bijgedragen. Minister Van Aar- J. Tristar waren tot eind 1979 195 toestellen verkocht met daarboven denne zal de Tweede Kamer eind deze week per brief in kennis een optie op 84 toestellen, respectievelijk 72 en 26 meer dan begin stellen van L vorig jaar. en VFW. Van de in 1955 uitgebracht F-27 Friendship zijn tot dit moment Nog steeds niet afgerond zijn de besprekingen tussen Fokker en E 700 vliegtuigen verkocht. Dit meest verkochte turbopropvliegtuig Airbus Industrie over Fokkers deelneming in de A-310, het heeft voor de derde keer een nieuwe levenskans gekregen nu de tweemotorige breedrompvliegtuig voor korte en middellange Amerikaanse luchtvaartautoriteiten het luchtverkeer in en met afstanden. Hiervan heeft de KLM er tien besteld met een optie op I de VS in zijn concurrentieverhoudingen heeft vrijgelaten, „geder- nog tien, en Martin Air drie met een optie op een. Eind vorig jaar eguleerd”. Als gevolg daarvan hebben verscheidene zeer kleine waren er 63 van deze vliegtuigen besteld en waren er opties g maatschappijen in de VS behoefte gekregen aan grotere toestel- genomen op 66. Als je in Cefallonia bent probeer de Calligawi/- nen staat op een bord dat Calligas een grotere verspreiding over het eiland wilde geven. Alleen het eilandbestuur zag dat niet zo zitten: dat houdt het op ongebroken groen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11