ICDV-Amsterdam biedt keuze uit 100 werkkampen CPN eruit CPN erin Niet alleen studenten Een knieval Ambacht als attractie Huiselijk II I! I: gjlffl I L I I h 1 Opzegtermijn van een maand in het slijk” Eigenaar BAM krakers in Bijlmermeer 'A 9 te Discussie Eigen pot koken I pi WH lp 12 ^WOENSDAG 4 JUNI 13 1980 AMSTERDAM l Dr ijf a ne S Belegging ;en 3. m, n. Zeil en gordijnen -- 2? k I O 2 1 HEW Gratis wonen in een paleisje van 3,7 ton IJF 5 314275 •5 Werken op Waterlooplein boeren in Portugal van het zwembad. Bovenstaande Via de Internationale Christen Vredesdienst kunnen jongeren onder meer vervallen huizen restaureren in Frankrijk. te brengen. Pas na de Tweede Wereldoorlog zijn de werkkampen gestart. In Frankrijk bijvoorbeeld omvat de beweging veel meer, in Nederland gaat het alleen om de werkkampen en een kleiner gedeel te vormingswerk”. Liefhebbers kunnen zich inschrij ven voor kampen in eigen land, Er is sprake van een unieke rege ling in de Bijlmermeer die beslist ook andere plaatsen in het land toegepast gaat worden. De BAM krijgt al talloze telefoontjes van ma kelaars uit andere steden die meer informatie willen. Waarom de hui zen in de Geerdinkhof niet gekocht worden beeft veel te maken met de ingestorte woningmarkt. Potentiële tenlanders. Ook goede kennis van het Frans is hier een noodzaak. kopers lijken rustig te wachten tot de eigenaar zich genoodzaakt ziet een schappelijker prijs te hanteren dan 370.000 harde guldens. Met dit bedrag is de koper er nog niet, want de gemeente eist per jaar een be drag van 3500 aan erfpacht en bovendien liegt de onroerend-goed- belasting er ook niet om. De BAM geeft deze zaken op als bijkomende redenen dat de verkoop van de hui zen stagneert. Of de BAM zó onge lukkig met de situatie is vertelt het verhaal niet. Er staan voor 33 mil- Het GEB kan het niet bijbe nen met alle stukgegooide lan taarns in Amsterdam. Buurtbe woners helpen dan een handje. tie en Beleggingsmaatschappij BV. De Bam heeft de huizen niet zelf gebouwd, maar nog niet zo lang geleden gekocht en van een andere firma. Wie van de tijdelijke bewo ners binnenkort of straks het eerst zijn paleisje zal moeten verlaten blijft een spannende vraag. Het antwoord ligt bij de potentiële koper die zijn oog laat vallen op het mooist gele gen huis. Dat die koper arts is in het vlakbij gelegen Academisch Medisch Centrum is best aanne melijk, want volgens de BAM moeten kopers toch wel uit die hoek komen. Het AMC gaat be gin volgend jaar open. de PvdA, CPN, CDA, D’66 en i en oud-wethouder Van der V onder redactie van Theo van der Kaaij joen gulden huizen in dit uithoekje van de Bijlmermeer en een geldbe legger heeft alle tijd. Dat deze hui zen bedoeld zijn als belegging blijkt uit de volledige naam van de ven nootschap die eigenaar is van het hele complex: BAM Projectrealisa- naar de 15 mensen toe die hier al een huis gekocht hebben”. gemeentebestuur in afwachting van de stadhuisplannen trouwens toe stemming heeft gegeven. Ook be- staat de mogelijkheid in dit stuk Amsterdamse binnenstad gekraak te panden te helpen opknappen. Een totaal ander kamp is dat van La Batie Rolland in het Franse de partement Dróme, waar de wegen die leiden naar de ruïnes van het oude dorp samen met trappen en muren hersteld worden. Een plein met bomen en struiken wordt her steld en na het opknappen van de feestzaal wordt er een dorpsfestijn georganiseerd. In Cendras (Roussil lon) wordt hulp geboden aan gezin nen die een lang verwaarloosde streek opnieuw voor landbouw wil len gebruiken. Hier staat op het programma onkruid wieden, water voorzieningen maken en steunmu- ren voor terrassen herstellen. Een zekere kennis van politiek en politieke analyse acht de ICVD noodzakelijk voor de deelnemer die zich inschrijft voor een kamp in het Quartier Nord van Brussel. Hier gaat het om opzetten van sociaal- cultureel werk. Door middel van straattoneel worden de problemen van deze stadswijk aan de orde ge steld: verval van de huizen, werk loosheid en discriminatie van bui- Elk van de totaal 100 kampen is anders: een boerencommune hel pen in Portugal, bejaardenhulp in Zürich, het opzetten van een vre- desweek in Duitsland, huizen res taureren in Frankrijk, meewerken aan een campagne voor energiebes paring in het Canadese Toronto. Wie aan een kamp meedoet is auto matisch lid van de nu 300 leden tellende ICVD. De kampen variëren van zes tot twintig personen. Van de deelnemers wordt een grote mate van zelfstandigheid verwacht, zoals bijvoorbeeld het koken van de ei gen pot. De ICVD verwacht dat deze zomer zeventig Nederlandse jongeren naar het buitenland gaan en dat er veertig buitenlanders naar Nederland komen. Een vraag die nogal eens gesteld wordt door deelnemers: „Ik ben geen christen, maar mag ik toch mee?” Jurriën Dengerink: „Natuur lijk mag dat. Christen of niet-chris- ten zijn speelt bij ons geen rol. Het kan natuurlijk onderwerp van ge sprek worden tijdens een kamp maar dat hoeft niet altijd”. De kampen bieden elk wat wils. Voelt een deelnemer veel voor dis cussie, dan kiest hij een gezelschap dat het accent op gesprekken gaat leggen. Wil iemand uitsluitend praktisch werk, dan schrijft hij in op een kamp dat zich richt op buurtwerk, hulp aan gehandicap ten, opvang van daklozen, schilde ren, timmeren, metselen of land- bouwwerkzaamheden. Zelfs het Amsterdamse Water looplein is een van de plaatsen waar een kamp in eigen land gehouden wordt. Samen met bewoners van de Nieuwmarktbuurt wordt van de huidige zandwoesternij een leefba re plaats gemaakt, waarvoor het of bij „MIDI-PYRENEES (Frankrijk). In de streek van Bagnères de Luchon leven nog een paar boeren gezinnen in groepsverband. Hun voornaamste inkomen komt van de veeteelt. Maar dat is moeilijk in de bergen. In de zomer hebben deze mensen veel te doen: hooi oogsten, weiden en wegen die door sneeuw zijn beschadigd herstellen. Machi nes zijn op deze grond moeilijk te gebruiken. Het werk dat verricht moet worden is zwaar. De deelne mers moeten niet bang zijn om te klimmen. Het betreft een solidari teitsactie met mensen die in hun gebied willen blijven wonen”. Dat is even andere koek dan de gemiddelde reisgids die ter hoogte van dezelfde breedtegraad de hitte van de zon aanprijst, het comfort De vacature binnen het Am sterdamse college van B. en W., ontstaan met het vrijwillige ver trek van wethouder Wim Sinni- ge, ligt de PvdA zwaar op de maag. De sociaal-democraten hebben duidelijk moeite met het vinden van een opvolger in eigen kring. Vorige week gebeurde datgene wat niemand voor mo gelijk had gehouden sinds het wegsturen van CPN-wethouder di van der Velde in oktober: gewest van de PvdA gaf toe- mming de communisten op- uw te vragen deel uit te ma- i van het college van B. en W. paald eenstemmig was de ver- lering niet. Er waren 143 le- i voor het polsen van de CPN 118 tegen. De PvdA komt niet >r een open gesprek, er wor- i voorwaarden vooraf ge ld. Zo mag de CPN niet de ■tefeuille van Sinnige krijgen tanciën en bestuursinforma- de CPN moet akkoord gaan t het bestuursakkoord dat De vijftien kopers van het eerste uur zagen zich van de ene dag op de andere omringd door 75 medebewo ners. Een doods en verlaten oord werd plotseling een levendig dorp. De BAM zorgde voor zeil op de vloeren, provisorische gordijnen voor de ramen en een brandende kachel. De tijdelijke bewoners mo gen veel, maar niet alles. Gaten bo ren om iets op te hangen is uit den boze, de open haard, oven en afwas machine gebruiken mag ook niet. Gas en electra moeten betaald wor den, van huur of vergoeding wil de BAM niets weten. Dat laatste heeft alles te maken met de juridische constructie waarin het uitlenen van de huizen worden gegoten. Siebelt: „We zijn naar die plaat sen gegaan waar woningzoekenden staan ingeschreven zoals kamerbu- reaus en studentenhuisvesting. We wilden geen krakers maar mensen die net zo lang zoeken tot zij een woning gevonden hebben. Voor iedereen die hier in deze huizen woont is duidelijk dat het een tijde lijke zaak is. Zodra er kopers zijn moeten de mensen eruit. Er is een wederzijdse opzegtermijn van een maand. Juist met de slechte erva ringen met kraakacties in de afgelo pen tijd vinden wij dat er een heel goed contract is opgesteld. Uitein delijk vang je zo toch een brok woningnood op en je geeft mensen de gelegenheid in alle rust uit te kijken naar een ander huis”. Verenigde Staten. In het betreffen de land heeft de ICVD-afdeling de organisatie van het kamp in han den, de deelnemers kunnen overal vandaan komen. De kampen duren gemiddeld twee tot vier weken, (staan open voor mensen van 18 tot ■30 jaar en kosten 70 aan inschrijf geld inclusief lidmaatschap (briefje naar postbus 71842, Amsterdam). De reiskosten moeten zelf betaald worden, onderdak en voeding zijn vrij. Dit nieuwe huiselijke model prijkt aan een van de Amster damse grachten. De Bijlmermeer, door de ge meente omgedoopt in Amster dam Zuidoost, kent ook laag- bouwwoningen. In de Geer dinkhof, niet ver van de oude weg Diemen-Weesp, zelfs hele dure. Per stuk biedt eigenaar BAM (Bataafse Aannemings Maatschappij) 'ze aan voor 370.000. Aan rente en aflos sing zal de koper dat om en nabij de 3000 per maand kos ten. Eén probleem voor de BAM: er zijn nauwelijks ko pers. Wat een ander probleem oproept risico van kraken. 'dA-leden hebben de beslis van het gewest om de CPN olsen „ongeloofwaardig” ge- nd, en zelfs „een knieval in slijk”. Andere leden zijn jvoller en zijn zonder meer mening dat de CPN in Am- lam zeker deel moet uitma- van het bestuur. Dat was de reden waarom de CPN in ber, na het heenzenden van Van der Velde, toch door de PvdA uitgenodigd werd een nieuwe wethouder te leveren. Toen al vond fractievoorzitter Roel Walraven dit voorstel bene den alle peil, nu heeft hij al laten weten dat de CPN „geen weg werpartikel” is. Hij zegt dat de CPN zeker niet zonder meer liet akkoord van twee jaar geleden zal onderschrijven. Er is eerst een pittige discussie nodig over alle beleidszaken waarover PvdA en CPN het roerend on eens zijn, zoals in de afgelopen twee jaar gebleken is. Daar zal flink wat tijd in gaan zitten. Het is de bedoeling dat de vacature- Sinnige nog voor de zomerva kantie wordt opgevuld. In Amsterdam is vorige week de eerste paal geslagen voor een huizencomplex waar straks zo wel studenten als werkende jon geren kunnen wonen. Het zijn twee panden ineen aan de Ra- periburgerstraat, doorlopend naar de Nieuwe Herengracht. Er komen 13 zelfstandige wooneen heden en 43 met gemeenschap pelijke voorzieningen. De stu denten krijgen de huizen toege wezen via de beheerder Stich ting Studentenhuisvesting en toewijzing aan werkende jonge ren gebeurt via het Maatschap pelijk Advies- en Informatiecen trum (MAIC) en de Stichting Ideële Kamerbemiddeling en Huisvesting (SIKH). De panden zijn het eerste voorbeeld van in tegratiebeleid bij nieuwbouw projecten, waarvoor begin 1978 gekozen is. Er komen nog meer van dit soort huizen. De bouw kost vijf miljoen gulden en duurt een jaar. Een van de tijdelijke bewoners in de peperdure Geerdinkhof is mevrouw B., werkzaam bij de KLM. Zij woont alleen in het eengezinshuis. (Met stellen maakt de BAM geen enkel pro bleem, maar drie is te veel): „Ik ben al twee jaar op zoek naar een huis in Amsterdam. Voor ik hier kwam woonde ik op een heel klein kamertje. Bij KLM- Woningzaken hoorde ik van de mogelijkheid hier tijdelijk een huis te krijgen. Ze zeiden er wel bij dat het waarschijnlijk niets zou zijn. Ik ben er toch naar toe gegaan en binnen een paar da gen was het rond. Ik heb het hier echt naar mijn zin. Dat het onze ker is zegt mij niet zoveel. Wie dan leeft die dan zorgt. Er is een wederzijdse opzegtermijn van een maand. Ik zal er geen punt van maken. Ik weet zeker dat ik dan een leuke tijd gehad heb. Het blijft natuurlijk helemaal verkeerd dat ze dit soort riante huizen bouwen waar geen enke le behoefte aan is. Ze moeten juist voor een- en tweepersoons huishoudens bouwen. Er wordt nu gezegd dat het asociaal is om alleen in zo’n huis te gaan wonen en dat je het de speculanten daarmee juist gemakkelijk maakt. Dat is misschien wel zo, maar ik ben nu zo lang op zoek naar een huis en heb nu echt een beetje aan mijzelf gedacht”. He lemaal ideaal zijn deze huizen trouwens niet. Je hebt veel in kijk, je zit niet echt vrij en bo vendien is de ingeboüwde koel kast veel te klein”. jv» van het hotel en de temperatuur van het zwembad. Bovenstaande tekst komt ook uit een reisgids, ech ter van een Amsterdamse organisa tie die werkkampen organiseert, in binnen- en buitenland. Het is de ICVD, de Internationale Christen Vredesdienst, die als onderdeel van een wijdvertakte organisatie jonge ren werft voor werkklussen in Eu ropa en Amerika. Buiten Nederland staat de bewe ging bekend als Mouvement Chré- tienne pour la Paix, ontstaan na de Eerste Wereldoorlog als Frans- Duitse verzoeningsbeweging. De vrede zou moeten bevorderd vanuit christelijke inspiratie. Voor Neder land is anno 1980 als doelstelling voor de ICVD gebleven „het vereni- B gen van christenen en niet-christe- nen die een rechtvaardige en vreed zame samenleving nastreven. Zij verzet zich tegen vormen van ge weld, uitbuiting en onderdrukking door mensen te stimuleren hun toe komst in eigen hand te nemen”. Sekretariaatsmede werker Jur riën Dengerink: „Het ICVD had een wat padvinderachtig begin. In de twintiger jaren ging het erom weer I contacten tussen volkeren tot stand 11 II II 8 België, Frankrijk, Duitsland, Enge- m i i t .1 rr—1 3 land, Ierland, Zwiterland, Italië, Spanje, Portugal, Canada en de Dat laatste probleem is vinding rijk opgelost. Voor de 75 onver koopbare huizen zijn woningzoe kenden gezocht die zich voor niets bewoner mogen noemen van de ri ante onderkomens. Kraken kan niet meer en kopers zijn nog steeds wel kom bij de eigenaar. Wie een derge lijk huis in bruikleen heeft moet leren leven met het feit dat hij bin nen een maand de woning moet verlaten zo het koopcontract geslo ten wordt. Met dit uitlenen heeft een nieuw fenomeen intrede gedaan op de overspannen woningmarkt: eige naar of geldbelegger haalt opge lucht adem, woningzoekende be trekkelijk, blij en nationale kraak beweging boos, want „speculanten worden op deze manier in de kaart gespeeld”. Het initiatief van de BAM heeft inmiddels op meer plaatsen in Amsterdam waar verge- lijkbare dure huizen of flats staan navolging gevonden. Geestelijke vader van het uitleen- plan is niet de BAM zelf maar de heer P. Siebelt, directeur van het gelijknamige beveiligingsbedrijf in de Bijlmermeer aan wie onder mee de bewaking van de huizen in de Geerdinkhof is toevertrouwd. „Al vóór dertig april wist ik dat deze maanden op de nominatie stonden 4 gekraakt te worden”, zegt Siebelt, „Als je dat weet kun je twee dingen doen: zwaar bewaken, het beeld van mannen met petten en grom mende honden of mensen in de wo ning zetten. Ik wilde die zware be waking niet en de BAM ook niet. De BAM-directie wil absoluut geen confrontatie of escalatie door kraakacties. Van de politie hoorden wij dat er op 30 april ook geen verscherpte bewaking kon komen en toen heb ik het idee geopperd de huizen tijdelijk aan mensen te ge ven die op zoek zijn naar een huis. We hebben het ook gedaan uit oog punt van verantwoordelijkheid Volgende week maandag krijgt Amsterdam ér een nieuwe attractie bij. Het Nederlands Centrum voor Ambachten opent haar poorten aan de Nieuwen- dijk 16 tussen Singel en Marte laarsgracht. Er zijn hier perma nent vijftien puur Nederlandse ambachten te aanschouwen zo als potten bakken, tapijten we ven, kaas maken, glas blazen, manden vlechten, klompen ma ken, glas schilderen, schrijnwer ken, kantklossen en klokken gie ten. Alle produkten zijn te koop. De entreeprijs bedraagt 2,50, kinderen, houders Pas 65 en CJP 1,50. Het centrum is elke dag open van half tien tot zeven uur. De organisatoren rekenen op een half miljoen bezoekers per jaar. <r Huizen van f 370.000 met een heel klein koelkastje. <r Aan de tuinen valt te zien waar bewoners in de Geerdinkhof een huis in bruikleen hebben gekregen: wilde planten schieten hoog op. TT5 .1 aS en:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13