TASS bevestigt reis Schmidt Carter vrijwel zeker kandidaat Opzienbarende visdiefstal in IJmuiden het weer Dumping in zee goede oplossing CDA-VVD boycotten interpellatiedebat Idl&ehnp verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" KEUKENS 023-313645 R_ RIJPMA verkort Anti-atoomdorp wordt ontruimd het woord is aan... vandaag: in Rome: 1 dode KLM-kantoor in hoofdstad bezet VA Giftige stoffen genieten in Zaans laboratorium Schietpartij in ambassade Irak I Over topinkomens ambtenaren en politici n s lie rts Inspraak Departementale autocratie WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ER Adoptie n 100 ton haring Minister Ginjaar: Rustig weer agenda pagina 7 j déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" Festivals En verder SKANDINAVIAN SHOP EXCLUSIEVE DAMESMODE Strandverwachting KOOIJMAN SANTPOORT 370350 ihft WOENSDAG 4 JUNI 1980 (ADVERTENTIE) I Joost van den Vondel: 70ste jaargang no. 177 paqinas ït INFOMARKT i i i i turfmarkt 6 haarlem VERZEKERINGSADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS - JUWELIER DIAMANTAIR - Anjer verlovingsringen Trefpunt voor de modebewuste vrouw raaks 22-24, haarlem onder de parkeergarage v.a. 49,- Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Westeurope se Unie, een assemblee van parlementariërs van zeven Westeuropese landen, wil dat de resolutie 242 van de VN- Veiligheidsraad zo wordt ge wijzigd dat het recht van de Palestijnen op een eigen staat wordt erkend. Achtergrond21 Amsterdam13 Beurs20 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie21 Eigenhandig25 Gasten hoek11 Kunst17 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Radio en televisie/Strips19 Sport27,29 Weerrapporten2 I I I I I I I f): I I I I STM. 7 JUNI 1980 Umuider Courant WEU wil erkenning Palestijnse rechten (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) I I strand- SPECIALE AANBIEDING ROKKEN 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ROME (AFP). Bij een schietpartij vanmorgen in de ambassade van Irak in Rome is een dode gevallen, zo heeft de politie meegedeeld. Het is nog niet bekend wat de aanleiding tot de schietpartij is geweest. Twee of drie gewapende mannen blijken de ambassade te zijn binnenge drongen, maar een motief is niet bekend. AMSTERDAM (ANP). Ruim vijftig jongeren hebben vanmiddag om twaalf uur het passagekantoor van de KLM aan het Amsterdamse Leidseplein bezet. De bezetting is georganiseerd door het scho lierencomité James Mange vrij. Mange is een Zuidafrikaanse vrijheidsstrijder die onlangs in zijn land ter dood werd veroor deeld. De bezetters wilden hun actie tot twee uur vanmiddag voortzetten. Ze eisen, dat de KLM alle vluchten op Zuid-Afrika stopzet. Verder willen zij dat minister Van der Klaauw van Buitenland se Zaken direct stappen neemt om uitvoe ring van het doodvonnis te voorkomen. Tenslotte eisen zij de vrijlating van Mange en steun aan het ANC, de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging, waarvan Mange lid is, aldus een woordvoerder van de bezet ters. Do. 5/6 en vrij 6/6:10-22 uur - za. 7/61018 uur TreinToegang-biljetten bij vele stations Volgens de Vereniging van de Ne derlandse Chemische Industrie is een groot aantal milieuwetten en - voorschriften in ons land onuitvoer baar. „Het is één grote warwinkel aldus het gisteren gepresenteerde jaarverslag van de vereniging. Zie verder pagina 2. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het loopt met Amsterdam, ge- lijck gij hoort, ten ende. MOSKOU (DPA en UPI). Het Russi sche persbureau TASS heeft gisteren be vestigd dat de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher van 30 juni tot en met 1 juli in Moskou op bezoek zijn. Het bezoek wordt afgelegd op uitnodiging van de Russische regering. Dat Schmidt naar Moskou zou gaan was al geruime tijd bekend, maar een datum was officieel nooit genoemd. Adviseurs in verzekeringen -H en financieringen. Lid N.V.A. (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Na intensief speurwerk is de Velsense politie erin geslaagd een omvangrijke visdiefstal op te lossen. In de periode januari-mei van dit jaar ver dween uit een koelhuis annex scherfijsfa- briek aan de Kotterkade in IJmuiden voor ruim 312.000 aan diepvriesharing. De buit, in totaal ruim 100 ton, werd in porties met vrachtwagens afgevoerd. Omdat er steeds bescheiden hoeveelhe den ontvreemd werden, viel de diefstal aanvankelijk niet op. Na verloop van tijd kwam men echter tot de ontdekking dat er partijen haring verdwenen. De recherche stelde vervolgens een onderzoek in dat deze week voorlopig afgerond kon wor den. Drie IJmuidenaren in de leeftijd van 21, 30 en 35 jaar bleken de diefstal op hun geweten te hebben. Een 37-jarige IJmui- denaar die zich schuldig heeft gemaakt aan heling, is eveneens aangehouden. Van de 100 ton haring kon 22 ton in een koel huis in Broek op Langedijk in beslag genomen worden. Het restant is zoek en zal, zo neemt de politie aan, ook niet meer gevonden worden. Wel kon nog vastge steld worden dat 8 ton bij een visverwer- kingsbedrijf in België terecht gekomen is. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft intussen laten blijken de afwijzende reactie van president Car ter op de zaterdag gedane aankondiging van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, dat een Europees vredesplan voor het Midden-Oosten te verwachten is, te betreuren. Volgens Van der Klaauw is de harde reactie van Carter „niet goed voor de Atlantische verhoudingen”. Hij ont kende overigens dat op de volgende week te houden topconferentie in Venetië een initiatief inzake het Midden-Oosten van Frangois-Poncet te verwachten is. Winkelcentrum Schalkwijk Voor de mooiste dag in uw leven... Het zou verstandig zijn als de verschil lende ministers van het thans zittende kabinet nu en dan eens met elkaar overlegden over zaken die hun departe menten overlappen. Natuurlijk is dat ook de basis van samen regeren, maar men krijgt de indruk dat het op eigen houtje regeren de dames en heren van het kabi net beter ligt. In de overtuiging dat alles wat zij onder nemen en uitdokteren wel op een of ande re manier een kamermeerderheid ver werft als puntje bij paaltje komt, voeren de bewindslieden steeds meer een eigen kamerbreed beleid. De meeste voorbeel den daarvan levert mevrouw Haars, die bij haar beslissingen zorgvuldig de wet hanteert, maar iedere menselijke marge in de toepassing ervan achterwege laat. Haar beslissingen zijn kennelijk nooit on derwerp van discussie in de ministerraad, noch gespreksthema bij informele mini steriële ontmoetingen. De oppositie heeft al meermalen geprobeerd het beleid van mevrouw Haars met betrekking tot uitwij zingen, asielverleningen en verblijfsver gunningen aan de orde te stellen als een bestuursopvatting die naar de letter van de wet dan misschien wel klopt, maar naar de geest in strijd is met de elementai re humaniteit, die aan iedere wetmatig heid in onze rechtsorde ten grondslag moet liggen. Er zijn gevallen waarin me vrouw Haars schrijnend familieleed ver oorzaakt door met koele intolerantie re gels toe te passen die met heilzamer gevol gen voor de betrokkenen voor uitzonde ring in aanmerking zouden zijn gekomen. Een ander, spraakmakend voorbeeld van volkomen gebrek aan teamcontact in de club der zittende bewindslieden wordt ge leverd door het gehaspel met de benzine prijs. Als de ministers Van Aardenne en Ginjaar elkander een paar weken geleden niet waren voorbijgelopen in de wandel gang van het Binnenhof, maar een ge sprekje hadden aangeknoopt over de vraag of zij een geconstateerde daling van de grondstoffenprijs op de wereldmarkt en een plan tot extra heffing vanwege de kostenbestrijding van geluidshinder en wrakkenopruiming niet konden combine ren, zou minister Van Aardenne even ge wacht hebben met zijn prijsdaling van bijna drie cent per liter, tot minister Gin jaar zjjh heffingsvoorstel door de kamer had geloodst. Dan had de regering kun nen komen met een prijsdaling van ruim twee cent inplaats van bijna drie cent. Zowel van het beleid ten aanzien van vreemdelingen als van de op-en-neer- prjjspolitiek van benzine gaat naar het publiek een sfeer van eigenmachtig, per soonlijk decreteren uit. Sommige minis ters realiseren zich de juiste betekenis van hun functie niet meer, waarschijnlijk om dat ze te lang hun eigen zin hebben kun nen botvieren: „minister” betekent „die naar”, niet: „heerser”. Een kabinet is niet een verzameling autocraten met ieder een eigen vorstendommetje, maar een team landsdienaren dat gezamenlijk moet uit maken in welke geest de ploeg de landsbe langen zal dienen. Intolerantie en ineffi ciency waren uit het eertijds afgesproken regeerakkoord niet af te lezen. illlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een aantal scholieren in Velsen gaat zich verdiepen in alles wat groeit en bloeit en altijd weer boeit. Onder leiding van personeel van de dienst Groenvoorziening gaan zij zich bezig houden met de verzorging van het openbaar groen. Harken, schoffelen, snoeien. Het spaart de gemeente Velsen een half miljoen gulden uit want op deze manier be hoeven geen educatieve instructie- tuintjes te worden aangelegd. lestijnen op een eigen staat. De resolutie 242 stelt dat het Palestijnse probleem een vluchtelingenkwestie is. Overigens zou volgens de resolutie van de Westeuropese Unie voorafgaand aan de topconferentie een verklaring moeten komen van alle Arabische landen, waarin het bestaansrecht van Israel wordt er kend. De resolutie vraagt de aangesloten landen verder „met alle ter beschikking staande vreedzame middelen” afkeuring te laten blijken van de Russische inmen ging in Afghanistan en Pakistan te helpen zich te bewapenen. President Carter en zijn vrouw zijn duidelijk verheugd over het feit dat Carter nu genoeg kiesmannen achter zich heeft om gekozen te worden tot presidentskandidaat van de democraten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. CDA noch WD hebben vanmiddag deelgenomen aan het door de PvdA aangevraagde interpellatiedebat over politieke en ambtelijke topinkomens in de Tweede Kamer. Jarenlang is er in de gemeente Velsen gevraagd om een participatie- nota. Een „stuk” waarin de inspraak geregeld wordt met betrekking tot de gemeentelijke bestuurlijke zaken. Bij gelegenheid van de begrotingsbe handeling voor dit jaar werd de zaak opnieuw actueel. Het college van B. en W. zegde de gewenste spelregels toe. Een werkgroepje is er een half jaar mee bezig geweest. De partici patie komt er aan. In de nacht en vroege ochtend in sommige delen van het land mist of laaghangende bewolking. Minimum temperatuur rond 11 graden. Overdag zonnige perioden en droog en middagtemperatuur van 20 tot 25 graden. Weinig wind, maar aan de kust in de middag matige wind van zee. Zie de kunstpagina (Van onze redactie binnenland) ZAANSTAD. Het pathologisch- anatomisch laboratorium in het Zaan- damse Julianaziekenhuis wordt onvol doende geventileerd. Dat is gebleken uit een onderzoek van de bedrijfsge neeskundige dienst. Tijdens bepaalde werkzaamheden werd te veel xyleen en formaldehyde in de lucht gemeten. Het onderzoek werd enige tijd geleden in gesteld na krachten van het personeel, dat van de stank soms misselijk werd en hoofdpijn kreeg. Volgens hem is de huidige toestand bij langdurige voortzetting gevaarlijk. Als oorzaak voor het gebrek noemde hij de voortdurende groei van het labo ratorium zonder dat de ventilatie werd aangepast. Deze wijziging zou de weg moeten vrij maken voor een topconferentie van Israel, alle daar aangrenzende landen, een Pales tijnse delegatie, de Verenigde Staten en de Westeuropese landen. Op deze bijeen komst zou een definitieve vredesregeling voor het Midden-Oosten moeten worden bereikt. Het vastgelopen overleg in het kader van de akkoorden van Camp David zou hiermee opzij zijn gezet. Het voorstel van de Westeuropese Unie, gevat in een resolutie die werd aangeno men met 39 stemmen voor, 5 tegen en 13 onthoudingen, gaat hiermee voorbij aan het dreigement van de Amerikaanse pre sident Carter een veto uit te spreken over elk wijzigingsvoorstel ten aanzien van de resolutie 242. Carter wil het Camp David- overleg nieuw leven in blazen en voorko men dat andere initiatieven dit voorne men doorkruisen. De resolutie van de Westeuropese Unie is opgesteld door de Britse parlementariër Sir Frederick Bennet. Hij zei in een com mentaar, dat Frankrijk en Engeland van wege „hun bijzondere banden” met het Midden-Oosten het recht hebben zelf een vredesinitiatief te nemen. „Alleen Europa is thans nog in staat een eerlijke en rede lijke oplossing naar voren te brengen”, aldus de Brit. Meer terughoudend waren de CDA’ers Mommersteeg en Cornelissen, die zich van stemming onthielden. De PvdA-afge- vaardigden Stoffelen, Konings en Lam berts stemden voor. Allen wezen erop dat een Europees initiatief alleen zou moeten worden genomen in een goede verstand houding met de VS. Wel spraken alle Nederlandse parlementariërs zich uit voor erkenning van het recht van de Pa- Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023-317609. Na 18.00 uur 023-262774 Een joodse organisatie die zich Terreur tegen Terreur noemt, heeft gisteravond de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslagen op drie burgemeesters van de westelijke Jor- daanoever. Het gemeentebestuur van Bethlehem is afgetreden. Zie verder pagina 3. WASHINGTON. President Jimmy Carter van de VS heeft na de gisteren gehouden voorverkiezingen in negen Amerikaanse staten nu ruim voldoende kiesmannen op zijn naam verenigd, om op de Democratische Conventie te kunnen worden benoemd tot presidentskandi daat. Al leverde de „primaries” gisteren hem echter toch een relatieve nederlaag op. CDA-woordvoerder Weijers zei van morgen desgevraagd verontwaardigd te zijn over het feit dat de socialisten dit debat hebben aangevraagd, omdat het betrekking heeft op een door hem inge diende motie. Deze motie werd door de Kamer aangenomen op 27 maart en minis ter Wiegel van Binnenlandse Zaken werd erin gevraagd voor 1 juli te komen met Het hogedrukgebied met goed strandweer blijft in de buurt. Er is ook morgen een zwakke zeewind. In de middag wordt het ongeveer 22 graden, terwijl het zeewater 14 gra den is. Vooruitzichten: zomers weer, wellicht iets warmer. concrete maatregelen tot nivellering van de betrokken topsalarissen. Minister Van der Stee van Financiën gaf vorige week echter te kennen dat de motie niet voor de gevraagde datum kan worden uitgevoerd, onder meer omdat de betrokken onderzoekscommissie niet klaar is met haar werk. Voor de WD is dit voldoende reden niet deel te nemen aan welk debat over matiging van de topsala rissen dan ook, zo blijkt uit het commen taar dat WD-woordvoerder Nijpels van morgen gaf. CDA-woordvoerder Weijers is er voor stander van de zaak te bespreken tijdens het morgen te houden ombuigingsdebat en dan alsnog te zien of er aanleiding is voor het houden van een interpellatiede bat volgende week. Hij toonde zich boven dien zeer boos over de stap van de PvdA en kondigde een boycot van het interpella tiedebat aan. Vakkundig en met volledige garantie vernieuwen van alle soorten dakbe dekkingen, goten, platten, kapellen etc. (Van onze correspondent) VELSEN. Minister Ginjaar heeft gis teren tijdens een overleg met verschillen de milieuorganisaties dumping in zee een goede oplossing genoemd om van radioac tief afval af te komen. Hij legde de verantwoording voor het transport, de verscheping vanuit IJmui den en de dumping in zee geheel bij het Energie Centrum in Petten. Ginjaar kon gisteren geen opheldering geven over de uiteindelijke datum van verscheping. In verband met mogelijke acties bij de verscheping van het afval verklaarde hij het op prijs te stellen dat deze een vriende lijk karakter dragen, daar hij anders zijn houding tegenover de milieugroepen drastisch zal veranderen. Zie verder plaatselijke pagina’s Senator Edward Kennedy behaalde gis- geren zijn grootste overwinningen van het jaar met het winnen in vijf staten, met inbegrip van Californiè. Kennedy won in Californië, New Jersey, Zuid-Dakota, Rhode Island en New Mexico en bracht de helf van de 696 afgevaardigden waar het hier om ging, op zijn naam. Kennedy zal blijven doorvechten. Hij weigerde gisteravond zich neer te leggen by de overwinning van president Carter bij de strijd om de kandidatuur van de Democratische Partij bij de presidents verkiezingen. Tegenover de nog steeds verdeelde De mocratische Partij staat een eensgezinde Republikeinse, met Ronald Reagan aan het hoofd. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. De Westduitse politie is van morgen begonnen met de ontruiming van het zogenoemde anti-atoomdorp bij Gor leben. Op de bezette plaats „1004”, waar binnenkort een derde diepteboring moet worden uitgevoerd die uitsluitsel dient te geven over de vraag of de zoutlagen van Gorleben al dan niet geschikt zijn om radioactief afval definitief op te slaan, hadden zich in de loop van de nacht 3000 mensen verzameld. Onder hen ook de voorzitter van de Groene Actie Toekomst, de Bondsdagafgevaardigde Herbert Gruhl Het anti-atoomdorp, dat bestaat uit zelfgebouwde huizen, hutten, veldkeu kens, toiletten, bestaat sinds 3 mei. Het is opgericht om te verhinderen dat er bij Gorleben een atoomafvalcentrum wordt gebouwd. Bram Vermeu len presenteerde zijn eigen nieuwe programma. De Toekomst gaat het helemaal maken, samen met Jan de Hont en de Pee Wees. Ping Chong kwam met een nieuwe voor stelling in Mickery. In de Haagse Houtrusthallen voerde het Residentie Orkest Berlioz” Dodenmis uit. Tot zover de Holland Festivalevene- menten. Bij het Festival of Fools is een kijkje genomen bij de Hongaarse groep Studio K, die een ingehouden kleinschalige, maar knappe voorstel ling van Woyzeck maakt. Verder de dagagenda's van Holland Festival/ Festival of Fools/Théatres des Nations.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1