Daling met 73 miljoen Olieproduktie wellicht groter 5 Internationale hoop gevestigd op Mexico Karweities-fiets Ford: in herfst Metselmachine ontwikkeld door metselaar Oliedollars centraal in Venetië EG heeft meer Telling van arbeidskrachten College B. en W. Eindhoven tegen plannen Philips achtergrond conducteur Fin VS gaan pvznr rtn lifn verkorting van werktijd Bonden tegen treinen zonder aardgas nodig Vorige maand grote omzet in obligaties over op liters Waarschuwings- signaal bij vermoeidheid I 21 19 8 0 WOENSDAG 4 JUNI, ECONOMIE 0 35^^ I (Van onze redactie economie) MEXICO. Door de onzeker heden over de olieproduktie in het Midden Oosten is de interna tionale hoop gevestigd op Mexi co, een steeds belangrijker olie- producent die geen lid is van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen. I DEN HAAG (ANP). Het bedrijfsresultaat van de PTT in 1979 was 413 miljoen gul den, hetgeen ten opzichte van 1978 een daling betekent van 73 miljoen gulden. De daling is ten dele gecompenseerd door een groei van de rente van de belegde fondsen en reserves met 31 miljoen gulden tot 345 miljoen. Het financiële resul taat is per saldo uiteindelijk van 800 naar 758 miljoen gul den gedaald. te van de monetaire stabiliteit en beper king van de inflatie”. w L_. D Bedrijfsresultaat PTT verminderd Dit blijkt uit het vandaag verschenen Van de Amerikaanse ambassade in landen in het verleden en de Amerikaan se pogingen Mexico te isoleren toen het zijn olieindustrie in 1938 nationaliseer de. Mexico was overigens het eerste land dat dergelijke maatregelen nam. Mexicaanse kranten melden regelma tig dat de staatsoliemaatschappij de pro- duktie wil vergroten tot vier miljoen vaten per dag, zodra de ambtstermijn van Portillo in 1982 is verstreken. Tech nisch gezien is Mexico daar toe in staat. Deskundigen zijn de mening toegedaan dat een vergroting van de olieproduktie het best geleidelijk kan geschieden. Mexico heeft alle tijd; het heeft de olie. Portillo heeft verklaard dat „olie het verschil is tussen de top van de berg, en de afgrond en dat Mexico op weg is naar de top.” n kaanse directeur van de raad voor het metrieke stelsel, Malcolm O’Hagan. Op het ogenblik bedraagt het aantal benzinestations dat per liter verkoopt om streeks 8.000, tegen nog maar 600 in okto ber van verleden jaar. De reden dat de omschakeling vlot ver loopt, is dat steeds meer staten verbieden dat er prijzen worden genoteerd per halve gallon in plaats van hele, waartoe de hou ders van pompen waren overgegaan toen de prijs per gallon benzine steeg boven de 1 dollar en de pompen niet hoger konden aanwijzen. Jose Gonzales Bonilla, uit de Spaanse stand Salamanca, is de uitvinder van de zogenaamde ladder-flets. Daarmee kan men rijden en op de plaats van bestemming allerlei klusjes uitvoeren, zoals ramen lappen en bomen snoeien. Het is eigenlijk niet meer dan een ladder met wielen en trappers. kans worden geboden hun olie-import te financieren met leningen van internatio nale instellingen zoals het Internationale Monetaire Fonds (IMF) vesteringen van de olie-exporterende landen in de landen die kampen met tekorten op hun olierekening. Europa, de Verenigde Staten en Japan beschouwen Mexico als een veilige en betrouwbare leverancier en hopen dat dat land zijn produktie vergroot zodat het meer kan uitvoeren. Voor dit jaar heeft Mexico een maximale produktie vastgesteld van 2,7 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De kans bestaat dat de produktie volgend jaar wordt vergroot. Mexico is (nog) geen grote olieprodu- 45,60 35,00 24,00 267,00 163,70 62,00 41,00 113,00 42.30 51,70 55,00 99,50 61,00 60,00 137,70 105,00 143,50 37,20 50.50 113,00 50,50 49,50 48.70 72,50 88,50 42,40 150,00 42,20 41,60 70,00 31,00 53,40 132.00 93,00 58,20 142,00 38,50 140,00 74,20 72,20 176,00 33,50 82,00 160,001 23,00 34,00 37,80 49.80 103,80 335.00 158,00 156,00 300,00 0’ v n 132,00 67,00 94,00 91,50 12,00 39,70 191,50 26,40 81.40 47,60 97,50 44,00 64,20 76,80 14,80 100,20 126,00 49.00 95,20 53,20 86,50 ische en rsen. r dit n euvel aan. ;n. Verder wordt in het rapport aanbevo len om de plannen voor de instelling van een subsidierekening bij het IMF op nieuw aan de orde te stellen. Op de vergadering van het IMF van Hamburg in april van dit jaar werden voorstellen voor substitutie van overtollige dollars voor Bijzondere Trekkingsrechten van het IMF getorpedeerd, doordat de VS weigerden om waarborgen te verschaf fen voor een bijdrage in de kosten van het IMF als gevolg van een daling van de wisselkoers van de dollar. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Vervoersbonden FNV willen dat de treinen op de Zoeter- meerlijn (Den Haag-Zoetermeer) weer zo snel mogelijk worden bemand met con ducteurs. Bij wijze van experiment rijden op deze lijn al drie jaar treinen met een- mansbediening, waarbij de machinist ook het werk van de conducteur moet doen. De Vervoersbonden FNV en een meer derheid in de ondernemingsraad van NS vinden in tegenstelling tot een studie groep van NS dat het experiment snel moet worden gestaakt. De machinisten vinden in het algemeen dat ze op zo’n trein te veel werk op hun dak krijgen. Er is te weinig tijd voor sanitaire stops en koffie pauzes. Ook zijn er klachten over de tech nische voorzieningen, die voor de machi nist het gemis van een conducteur goed moeten maken. Bij slecht weer kan de machinist moei lijk via de speciale achteruitkijkspiegels het in- en uitstappen in de gaten houden. De mobilofoons in de machinistencabine doen het vaak niet. Ook gezien de toene mende agressie en terwille van de service moet de conducteur weer terugkomen, aldus de Vervoersbonden FNV in hun blad Onderweg. NS is destijds op eenmansbediening overgestapt, omdat dit goedkoper is. Een woordvoerder van NS zei gisteren dat de directie binnenkort over de eenmansbe diening de knoop zal doorhakken. op het ogenblik ongeveer zeventig pro cent van de Mexicaanse olieproduktie. Als Mexico andere markten aanboort wordt dat percentage kleiner. Het land denkt dat zijn sociale en economische stabiliteit gevaar loopt doordat het op het terrein van handel en financiën gebonden is aan de Verenigde Staten. Het koestert nog steeds argwaan tegen de VS. Dit is het gevolg van de grote meningsverschillen tussen de twee De deskundigen, die hebben vergaderd onder leiding van directeur-generaal Lamberto Dini van de centrale bank van Italië, zijn voorstander van directe in- Verder zal Italië waarschijnlijk voor stellen om bilaterale overeenkomsten te sluiten tussen de industrielanden, de olie-exporterende landen en de ontwik kelingslanden. Zo zou de EG haar tech nologie ter beschikking kunnen stellen van de ontwikkelingslanden met finan ciële steun van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen. Dit zal wellicht moeilijk uitvoerbaar blijken te zijn, zo verwachten monetaire deskundi gen, wegens institutionele problemen en het gebrek aan enthousiasme voor het voorstel bij de overige landen van de EG EINDHOVEN (ANP). B. en W. van Eindhoven zullen Philips per brief vragen de reorganisatieplannen voor de hoofdin- dustriegroepen Glas en Elcoma niet uit te voeren. De provincie Noord-Brabant en de agglomeratie Eindhoven zal gevraagd worden de brief mede te ondertekenen. Zoals bekend verdwijnen volgens de reor ganisatieplannen van Philips 1500 ar beidsplaatsen, waarvan bijna de helft in Eindhoven. Het college vindt dit onaanvaardbaar. Zij noemt het onjuist om twee gezonde bedrijven uit Eindhoven te verplaatsen naar Winschoten en Heerlen om daar de werkgelegenheid te stimuleren. Mocht Philips de plannen toch doorzetten dan moet het Rijk voor vervangende werkge legenheid zorgen in Eindhoven, aldus B. en W. Het college zal dit standpunt ook naar voren brengen bij de ministers van Econo mische Zaken en Sociale Zaken. AMSTERDAM (ANP). „Gezien de omstandigheden zal rekening moeten worden gehouden met enige werktijdverkorting bij de Fordfa briek in Amsterdam in de tweede helft van dit jaar”, zo zei gisteren Van den Brink, voorzitter van de raad van commissarissen in de jaarvergade ring. Ford verwacht dat dit jaar in Nederland 100.000 personenwagens minder zullen worden verkocht dan vorig jaar (ruim 550.000). Het marktaandeel van Ford liep overigens in de eerste drie maanden van 1980 terug van Tl,3 procent tot 10,3 pro cent en zal waarschijnlijk het gehele jaar op dit lagere niveau blijven. Ook bij de 126 dealers van Ford in ons land is de situatie niet rooskleurig al zijn er geen faillissementen, aldus algemeen directeur G. Laurent. „Men hoeft trouwens geen profeet te zijn om te voorspellen, dat Ford Neder land ook dit jaar verlies zal lijden”, zo zei Van den Brink verder. Nog steeds is er sprake van een grote overcapaciteit bij de produktie van de Transcontinental- trucks. Deze overcapaciteit was het afge lopen jaar voor een groot deel verant woordelijk voor het verlies van 8 mil joen. In september zal ook in Nederland het nieuwe model, de Ford Erica, als op volger van de Escort op de markt komen. DEN HAAG (ANP). Het CBS zal in plaats van de nu uitgestelde volkstelling in 1981 een arbeidskrachtentelling hou den. Dit zegt minister Ven Aardenne van Economische Zaken in een brief aan de Tweede Kamer over het uitstel van de volkstelling. De arbeidskrachtentelling, die valt in het kader van de Europese Gemeenschap, zal op basis van een vijf percent steek proef worden uitgevoerd in plaats van de gebruikelijke 2,5 a 3 percent. Hiermee kan een deel van het op korte termijn ontstane informatieverlies, met name op het terrein van de arbeidsmarkt, als gevolg van het uitstel van de volkstel ling worden opgevangen. Mexico is vernomen dat het onwaar schijnlijk is dat de Verenigde Staten direct kunnen profiteren van een even tuele produktievergroting. Mexico zoekt andere dan de traditionele markten. Het ambassadepersoneel troost zich met de cent. Vorig jaar bedroeg de produktie gedachte dat dan „tenminste de bondge- 1,6 miljoen vaten per dag in vergelijking noten worden geholpen”. De VS krijgen met een wereldproduktie van 63 miljoen vaten. Een produktievergroting door Mexico heeft dus geen grote invloed op de wereldecomonie. Deskundigen mene wel dat een produktievergroting een eventuele produktieverkleining door de OPEC gedeeltelijk kan opvangen. Be langrijker is dat Mexico op den duur de Westerse afhankelijkheid van het insta biele Midden-Oosten kan verminderen. Op deze wijze wordt de taak van het internationale bankwezen bij het weer in roulatie brengen van de dollars van de olie-exporterende landen verlicht. De moeilijkheden waarmee het bankwezen in dit verband kampt zijn veel groter dan na de oliecrisis van 1973, wegens de veranderde omstandigheden op de inter nationale oliemarkt. De ontwikkelings landen worden aangespoord om de voorwaarden die het IMF aan kredieten stelt te aanvaarden. BRUSSEL (AP). De Europese Ge meenschap zal in komende jaren gecon fronteerd worden met een tekort aan aardgas als het de eigen produktie niet verhoogt, en er geen nieuwe buitenlandse bronnen gevonden worden. Zo heeft de Europese commissaris voor energie Gui do Brunner maandag gezegd. „De laatste voorspellingen wijzen op een snelle daling in de eigen aardgaspro- duktie. Die aan het eind van deze eeuw teruggevallen zou kunnen zijn tot de helft van de tegenwoordige produktie, als er geen nieuwe reserves worden gevonden”, aldus Brunner in een rapport aan de mi nisters voor Energie van de EG. De gemeenschap betrekt 7,4 percent van haar aardgasinvoer uit Iran: een onbetrouwbare bron en „het is onzeker of een deel van het gas uit Algerije in vloeibare vorm zal worden geleverd, zoals is afgesproken”. Algerije levert 41,9 per cent van het geïmporteerde gas van de negen EG-landen. Het rapport vermeldt verder dat de Ge meenschap ook de spreiding van haar bronnen zou moeten onderzoeken. Deze spreiding zou bereikt moeten worden door aardgas uit Kameroen, Canada, Qa tar en verscheidene andere landen in de Perzische Golf te kopen. De EG impor teert ongeveer een kwart van haar aardgas. UTRECHT (ANP). Omdat hij in de bouw zijn rug verspeelde bij het zware metselwerk, ontwikkelde met selaar G. Oosterink uit Doetinchem een metselmachine, waarmee hij nu zonder moeite per uur 225 kalkzand- steenblokken van elk 25 kilo vermet- selt. Oosterink, die negen jaar gele den de bouwsteigers wegens hernia moest verlaten, verdient nu zijn brood als metselaar-instructeur bij het centrum vakopleiding voor vol wassenen in Doetinchem. Verder moeten industrielanden als West-Duitsland, Zwitserland en Japan worden aangemoedigd om waardepa pier in eigen valuta te blijven vekopen aan de olie-exporterende landen om hun handelsbalanstekorten te dekken. De sa menwerking dient in het kader van mul tilaterale organisaties te worden ver sterkt. Ontwikkelingslanden moeten de ondsen iv. ed.) 0 12,10* aansluiting. Doordat de „produktie” van nieuwe aansluitingen op peil bleef ver minderde de wachtlijst in 1979 met 22 procent. Het aantal wachtenden is ge daald van 151.000 tot 118.000. Het eind van de jaren zestig vergelij kend met eind 1979, komt de PTT tot de conclusie, dat de telecommunicatiedien sten een bijzonder snelle expansie te zien hebben gegeven. Het percentage huishou dens met een telefoonaansluiting is geste gen van 43 in 1969 tot 83 in 1979. Het totale aantal telefoonaansluitingen steeg van twee tot ruim 4,5 miljoen. De vraag naar telefoonaansluitingen be woog zich in 1979 nog steeds op een hoog niveau. In totaal zijn 375.000 nieuwe tele foonaansluitingen aangevraagd, in verge lijking met 1978 een daling met 27.500. Dit als gevolg van de lagere woningproduktie, de minder gunstige economische vooruit zichten en marktverzadiging. In de lagere inkomensgroepen beschikt thans reeds meer dan 70 procent over een telefoonaansluiting. In de hogere is de 100 procent praktisch bereikt. In 1979 is het gemiddelde personeelsbe stand bij de PTT toegenomen met ruim 5 procent tot ongeveer 85.400 jaartaken, hetgeen werk inhield voor 100.250 perso nen. Van hen waren er 23.250 op parttime- basis werkzaam. Het aantal deeltijdar- beidsplaatsen bij de PTT is bijna twee maal zo groot als het landelijk gemiddel de. Dit komt tegemoet aan het streven van de PTT de arbeidsmarkt voor een zo groot mogelijk aantal mensen toegankelijk te maken. iteerd 1,57 1 425.00 1 318,00 5 7,63 )b 136,00 Deze aanbeveling wordt vermeld in een rapport dat is opgesteïd voor de conferentie van de regeringsleiders en staatshoofden van zeven belangrijke Westerse industrielanden van 22 en 23 juni in Venetië. In monetaire kringen in Rome wordt verwacht dat de mogelijkheden de enor me dollaroverschotten op de handelsba- lans van de olie-exporterende landen weer in roulatie te brengen het belang rijkste agendapunt van de topconferen tie van Venetië zullen vormen. Het batig saldo van de olie-exporterende landen in hun handel met de rest van de wereld wordt voor dit jaar geraamd op 120 miljard dollar (ruim 240 miljard gulden). De monetaire deskundigen dringen er in het rapport op aan om de samenwer king tussen de industrielanden en de olie-exporterende landen te verbeteren. (Van onze redactie economie) VELP. Een Velpse handelson- dememing brengt voor autorijders een apparaat in de handel, dat een waarschuwingssignaal uitzendt wan neer de automobilist een zekere graad van vermoeidheid heeft be reikt. Deze Franse Slamer, een sa mentrekking van „sleep en Warner”, wordt volgens de importeur, G. Struik, in Frankrijk zelf in grote hoe veelheden verkocht: „transporton dernemingen bestellen ze bij tiental len om ongelukken van hun chauf feurs te vermijden”. De Slarner, volgens Struik getest door het Franse Laboratoire Natio nal d'Essais, vergelijkbaar met TNO- Delft, zendt een akoestisch signaal uit wanneer de nekspieren zich verslap pen. „Een autorijder heeft wanneer hij niet vermoeid is, zijn hoofd in een zodanige vaste stand dat hij perma nent een meter of vijftig voor zich uit ziet. Uit proeven is gebleken dat een vermoeid mens zijn hoofd enigszins voorover laat zakken. Met een signaal reageert de Slarner op dit langzame en aanhoudende vooroverzakken.” Het apparaat weegt 15 gram en wordt bevestigd tegen het oor. Het signaal, van 2000 Hertz, wordt vol gens de importeur niet gegeven wan neer een autorijder een beheerste hoofdbeweging naar voren of naar beneden maakt. De deskundigen verwachten dat de kredietvoorwaarden van het IMF de vooruitzichten voor de economische groei in de derde wereld zullen verslech teren. Het valt niet te verwachten dat de derde wereld als geheel kan blijven mik ken op een economische groei van zes procent per jaar in de jaren tachtig. Volgens het blad Bouwen Nu dat de metselaar-uitvinder in de publiciteit bracht, stelde deze baan Oosterink in staat om zijn ideeën te verwerkelijken. Vijf jaar lang werkte hij aan de ontwikke ling van verschillende apparaten en uit eindelijk bleek er een het best bruikbaar. Het is een tamelijk eenvoudige construc tie met een electromotor als krachtbron, de te metselen blokken worden in een kelm gevat en naar hun plaats gehesen, waar een tweede man de mortel al heeft aangebracht. De bediening gaat met een „schakeldoos” die in een hand kan wor den gehouden, zodat de andere hand vrij is om de blokken bij te sturen. De mini- hijskraan rijdt op bakfietsdelen en heeft een maximum werkhoogte van drie me ter. In de omgeving van Doetinchem wor den veel varkensstallen gebouwd met een gemetselde fundering van kalkzandsteen- blokken. Dit zware werk kostte Oosterink zijn rug. Overigens gaat hij nu niet op zijn lauweren rusten. Volgens Bouwen Nu gaat Oosterink verder met het ontwikke len van apparatuur die de metselaar „be vrijdt” van zware arbeid. (Van onze redactie economie) ROME. „Indien het Westen zijn olie-import gedeeltelijk wil finan cieren met kredieten van de olie- exporterende landen zal het zijn verantwoordelijkheid dienen aanvaarden voor handhaving AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse effectenbeurs is de omzet in obliga ties in mei bijna twee keer zo hoog ge weest als die in aandelen. Aan de totale effectieve omzet van 3.491,5 mln droeg de obligatiesector ƒ2.185,3 mln bij en de aandelensector 1.306,2 mln. De gemid delde dagomzet kwam uit op 183,8 mln, 13,2 pet. minder dan in april 211,7 mln.). Vergeleken met mei vorig jaar 3.729,7 mln) daalde de totale omzet met 8,4 pet. De fluctuerende rentetarieven zorgden in mei weer voor een grote belangstelling voor de hoog-rentende waarden, aldus het maandoverzicht van de Vereniging voor de Effectenhandel. Het effectieve rende ment op deze obligaties steeg nog een weinig. Vergeleken met eind april noteerde 46,3 pet van de Nederlandse aandelen hoger, 49,8 pet lager en 3,9 pet onveranderd. Over de eerste vijf maanden van 1980 beliep de effectieve omzet 17,7 miljard, 2,1 miljard meer dan in dezelfde periode van 1979. De stijging kwam vooral voor rekening van de vastrentende waarden, waarin werd omgezet 10 miljard tegen 7,9 miljard. De aandelenomzet bedroeg 7,5 miljard tegen 7,6 miljard. jaarverslag van de PTT over het afgelo- pen jaar, waarin verder staat dat het bedrijfsresultaat van de post opnieuw en j in belangrijke mate is verslechterd. Het verlies is gestegen van 86 naar 263 miljoen gulden. De telecommunicatie vertoonde daaren tegen een verbetering van 491 tot 558 miljoen gulden. Ook het bedrijfsresultaat van de postgiro nam volgens de PTT „aanmerkelijk” toe, te weten van 81 mil joen in 1978 tot 118 miljoen in het afgelo pen jaar. In alle sectoren groeiden de baten vrij wel uitsluitend als gevolg van de toene ming van het verkeer. De belangrijkste tarieven bleven ongewijzigd. De groei van de totale baten bedroeg 10,3 procent, maar daar stond een toeneming van de lasten met 12,8 procent tegenover. Het werkzame vermogen van het be drijf (exclusief de postgiro) bedroeg op basis van vervangingswaarde gemiddeld 15,6 miljard gulden. De opbrengst van dit vermogen wordt gevormd door het be drijfsresultaat van 295 miljoen gulden en de aan het Rijk en de postgiro betaalde rente van 518 miljoen gulden. De rentabi- liteit bedroeg daardoor 5,2 procent, aldus het PTT-jaarverslag. Het jaar 1979 gaf volgens het verslag in vrijwel alle PTT-sectoren een groei van de vraag naar diensten te zien. Het aantal binnenlandse poststukken steeg met bijna 4 procent, waaraan nagenoeg alle ver- keerscategorieën een bijdrage leverden. Het aantal naar het buitenland verzonden poststukken bleef vrijwel constant. Het aantal binnenlandse telefoonge sprekken, zowel lokaal als interlokaal, nam ten opzichte van 1978 met onger 9 procent toe, naar het buitenland met bijna 12 procent. De naderende verzadiging van het telefoonbezit bij de Nederlandse huis houdens kwam tot uiting in een daling van het aantal aanvragen voor een telefoon- Benzinestations Het is volgens de PTT nog te vroeg voor duidelijke uitspraken over het werkgele genheidseffect van het vervroegd uittre den en het flexibel uittreden, sinds kort bestaande regelingen. De verplaatsing van de centrale directie naar Groningen heeft in 1979 geleid tot het overbrengen van 137 functies. Bij afslui ting van het verslagjaar waren ongeveer 500 functies naar Groningen verplaatst, aldus verder het verslag. De automatisering van het internationa le telefoon- en telexverkeer nadert haar voltooiing. De groei in deze sector veroor zaakte in de jaren zeventig een daling van het aantal verzonden binnenlandse en buitenlandse telegrammen met bijna vijf tig procent. Daarentegen vertoonde het verkeer met en tussen computers (het dataverkeer) een sterke groei, aldus het verslag. WASHINGTON (AP) Meer en meer van de ongeveer 173.000 benzinestations E-. in de VS gaan over van gallons (3,8 1) op liters. Tegen het eind van 1982 zal naar J verwachting de helft al zijn overgescha- keld. Dit is meegedeeld door de Ameri- i^W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21