Potten bakken in moeilijker buitenovens aan te kleden Rotstuintjes; makkelijk en mooi T ramen zijn lil ’Alternatieve’ x iwi U w F F VOORLICHTING OVER BLOEMBAK V i- -c - 25 r* 4cm r T 15 a 20cm Wat hebben we nodig? De beplanting Handkneden De oven De starre „recht toe, recht aan” woningbouw is de laatste tijd gelukkig langzamerhand achterhaald door een vriendelijker en fantasierijker architectuur. Dat heeft o.a. tot gevolg gehad dat de vorm van een aantal ramen totaal anders is dan die van gewone vierkante of rechthoekige ramen. Z3C J L gaten. (kranten* -rzaagsel Bakken en stapelmuurtjes J 12 cm j j 3cm I EIGENHANDIG u C2 jn 6 -es •z' L/jiT Y nr uv-stf»A Ml 1^ Y - - i i 4. O Informatie Ze volgen de vorm van het dak en dat levert allerlei schuine lijnen op. Zulke driehoekige of volgens andere meetkundi ge beginsels gevormde ramen geven het huis een heel gezellig uiterlijk. Er zit ech ter ook een probleem aan: het is wel iets moeilijker om zulke ramen „aan te kle den” met vitrages, gordijnen of zongor dijnen! Behalve de plantjes hebben we in de eerste plaats stenen nodig voor de rot stuin. Er is keus uit bijvoorbeeld Arden- ner blokken, zwerfkeien en bruinrode lavablokken. U kunt het beste één of hooguit twee steensoorten gebruiken. Dan zoeken we een plaatsje in de zon; alpenplanten hebben van nature nooit bomen en struiken boven zich staan, maar altijd een blote hemel. Heeft u een zanderige, doorlatende grondsoort in uw tuin, dan kunt u volstaan met omspitten en in model brengen van de grond. Het mooist en meest natuurlijk is het als u een verhoging of een glooiing maakt in uw rotstuintje. Is de bodem vaster van structuur, dan moet de grond goed om- Tenslotte kunnen de planten erin gezet worden. De beste planttijd is in de regel Vooral bij sempervivum- en saxifraga- soorten is het wenselijk wat grind of steenslag op de aarde te strooien, omdat deze er een grondige hekel aan hebben Op een plaatsje op het zuiden kunt u zomers tussen de gebruikelijke rotsplantjes ook diverse soorten cactussen met pot en al ingraven. Natuurlijk haalt u ze voor de winter weer binnen. Ook in het muurtje op de achtergrond ziet u diverse plantjes groeien. U heeft nodig rood- of witbakkende chamotteklei, mirettes, spatels, een klei- snijder, houten plank (deze materialen zijn te koop bij handenarbeidswinkels), zaagsel en een oude metalen vuilnisem mer of olievat (met deksel). De voorwerpen maken we volgens de eeuwenoude methode van het handvor men of het handkneden. Potten, vazen, borden, kruiken, asbakken e.d. worden beetje bij beetje opgebouwd uit rolletjes klei. De klei moet goed kneedbaar zijn. Zet het werkstuk op een houten plank en draai deze tijdens het opbouwen regel matig rond. Rol met een deegroller de bodem van het werkstuk glad. Maak een aantal klei- rolletjes (tussen de handen), leg ze in een ring op de bodem in lagen op elkaar zodat er een wand ontstaat. De kleirol- letjes moeten bij een klein werkstuk een halve centimeter dik zijn, bij grotere voorwerpen 1 cm. Duw ze goed op el kaar en strijk de klei daarna aan de binnen- en buitenkant met uw (indien nodig vochtige) vingers glad. Handkneden is geen moeilijke tech niek, maar vraagt wel enige oefening. Ook kinderen vinden het leuk om te doen. Maak de wanden niet te dun. Als het werkstuk klaar is, werkt u oneffen heden weg met een spatel of mirette. Laat het (de) werkstuk(ken) nu ongeveer een week gelijkmatig drogen (niet in de zon), zodat de klei zogenaamd leerhard wordt. De voorwerpen zijn in dit stadi um erg teer. Gebruik die oude vuilnisemmer als oven. Boor op 12 en 16 cm vanaf de gespit worden en vermengd met zand, puin, grind, split e.d. om deze goed door latend te maken. Rotsplantjes haten na melijk „natte voeten”. Als de grond be werkt is, kunnen de stenen gerangschikt worden. Probeer dit op een zo natuurlijk mogelijke manier te doen, liefst met de platte kant telkens op de grond. „Het voorjaar is al weer enige tijd in ons land en zo langzamerhand komen de zomerbloeiers weer buiten, in de bakken op het terras, onder de vensterbank en op de balkons, Jammer dat er zoveel mensen pas dan op het idee komen om planten te kopen, terwijl al in februari het balkon kan worden opgevrolijkt met bijvoorbeeld viooltjes. Daarom heeft de afdeling Voorlichting van de Nederlandse Vereniging de Bloemisterij, een vernieuwde en uitgebreidere folder over bloembakken uitgege ven. Daarin staan allerlei tips en voorbeelden voor bakbeplantingen met bijv, bolgewasjes, wintergroene planten, tweejarigen zoals viooltjes, klimplanten, alpi- neplanten etc. Ook de lichtgewicht tuiniermogelijkheden voor daktuinen en grotere balkons komen aan de orde. In ieder tuincentrum of ander verkooppunt van planten voor bloembakken kunt u de nieuwe folder gratis verkrijgen. Er is ook een diaserie van 60 dia’s (eveneens vernieuwd en uitgebreid) over dit onderwerp, die gratis wordt toegezonden aan iedereen die de serie voor groepsvoorlichting kan gebruiken. De serie is voorzien van een handleiding met een korte toelichting bij iedere dia. Voor inlichtingen kunt terecht bij de Ned. Ver. de Bloemisterij, of Bloemenbu reau Holland (zoals de nieuwe naam luidt) Koninginnegracht 012, 2514 AL Den' Haag, tel. 070-469358. Bedek het zaagsel met kranten, ge drenkt in petroleum en strooi daarover nog wat zaagsel. Steek dit aan en doe de deksel daarna dicht. Het zaagsel brandt langzaam van boven naar beneden. Het bakproces kan zo’n 12 tot 36 uur duren. Hoe fijner het zaagsel, hoe langzamer het branden gaat. Laat de „oven” tijdens het branden dicht. Haal de werkstukken uit de as wanneer alles afgekoeld is. Meer over de verschillende kerami sche vormtechnieken, gereedschap en materialen, baktechnieken en glazuren kunt u vinden in het boekje „Keramiek - creatief vormgeven” van Ewald Stark (Uitgeverij Helmond). Het boekje kost 12,50 en is verkrijgbaar bij boekenwin kels en handenarbeidzaken. Het is rijk geïllustreerd met kleurenfoto’s en geeft een goed overzicht van wat er allemaal mogelijk is op het gebied van keramiek. heid van plantjes. Door buitenlandse vakanties komen we in aanraking met allerlei rotsplant jes, die velen als een soort herinnering in de eigen tuin of op het balkon (wat heel goed mogelijk is) willen hebben. Natuur lijk nemen we niet de plantjes mee uit ons vakantieland; laat de natuur daar ongerept! Bij een goed tuincentrum kunt u meestal heel wat rotsplantjes vinden en er is zelfs een speciale kwekerij van alpenplanten: Gebr. Van Delft, Gooweg 21 te Noordwijkerhout. Bij Van Delft vindt u een uitgebreid assortiment en kan men u met vakkennis voorlichten over de aanleg van een rots tuintje. Tot slot kunnen we als voordeel van de rotstuin nog het geringe onder houd noemen. Door de stenen en de vele bodembedekkende planten is het on kruid wieden heel beperkt, terwijl er ook niet of heel weinig gesnoeid hoeft te worden. Echt een tuintje voor planten liefhebbers met weinig tijd! De laatste jaren zijn de rots tuintjes weer sterk in opmars en daar zijn dan ook best redenen voor. In de eerste plaats kunnen we in een rotstuintje op heel beperkte ruimte veel meer doen dan in een gewone tuin. We maken een soort mini-land- schap met een grote verscheiden- om rechtstreeks met de bladeren op de aarde te liggen. Er is een flink aanbod in rotstuinplantjes. Om er maar eens enke le te noemen: alyssum of schildzaad, bekend rotsplantje, geel, ook geschikt voor muurtjes; Engels gras, met kar- mijnrose bloempjes; aubritia, een bo dembedekker met rose bloempjes; cam panula of klokjesbloem (verschillende soorten); dianthus deltoides of steenan- jertje; geraniums; kruipend gipskruid; edelweiss; primulasoorten; saxifraga- of steenbreeksoorten; sempervivum- of huislooksoorten; sedumsoorten; tijm; al penaster; gentiaantjes; silene of lijm- kruid; arabis of scheefkelk; iberis of scheefbloem en vele andere. Daarbij passen struikjes zoals azalea, peperboompje, dwergconifeertjes, her- tshooi e.d. Verder kunnen er diverse siergrasjes en allerlei bolgewassen in de rotstuin. Van de bolgewassen kiezen we soorten die geschikt zijn voor verwilde ring, zoals botanische tulpen, bot. cro- cussen, bot. narcissen, cyclamen, alli ums, bot. irissen, scilla’s, blauwe druifjes en sneeuwklokjes. De zomermaanden staan voor de deur, de tijd voor allerlei buitenactivi teiten. Het is gezond, je hebt de ruimte en je kunt dingen doen die binnenshuis moeilijk of niet te realiseren zijn. Een van die typische „buiten-hobby’s” is het bakken van potten in een zaagseloven. Een uitkomst voor de mensen die geen (keramiek)oven hebben en toch zelfge maakte voorwerpen van klei willen bakken. bovenrand twee rijen gaten, met een onderlinge afstand van 3 cm. Leg nu een laag zaagsel (verkrijgbaar bij elke hout zagerij of DHZ-winkel) van 15 a 20 cm in de emmer. Vul de potten met zaagsel en zet ze met de opening naar beneden in de emmer. Zet bij het bakken van meer dan één laag de grootste voorwerpen onder in. De dikte van de laag zaagsel tussen de potten moet minimaal 5 cm zijn; de bovenste laag zaagsel ongeveer 20 cm. Het zaagsel mag niet boven de luchtga ten komen het voor- of najaar, maar deze plantjes worden veelal in potjes verkocht, waar door ze het hele jaar door geplant kun nen worden. In de wat grotere ruimten tussen de stenen zetten we de zodevor- mende planten en vlak bij de stenen komen hier en daar plantjes die er overheen kunnen groeien. Met een beetje fanasie kunnen daarvoor echter leuke oplossingen worden bereikt, die niet alleen aan hun praktische doel beantwoorden (ramen afdichten tegen in kijk en zon, de woonruimte decoratief aankleden), maar die ook in harmonie zijn met het exterieur van het huis. De woninginrichtingsbedrijven zijn vanzelfsprekend al aardig „ingespeeld” op die alternatief gevormde ramen. Er worden speciale garnituren voor in de handel gebracht. Zelf kunt u echter ook aardige dingen maken. Hoe moeilijk zo’n schuin, driehoe kig of aflopend raam ook mag lijken, er valt altijd wel iets op te bedenken. Een paar suggesties: Een dakraam (fig. 1), dat de zolder verdieping tot een plezierige woonruimte maakt, kan op diverse manieren worden aangekleed. Als het een groot raam is, zal vitrage wenselijk zijn. Die kan heel een voudig worden aangebracht door aan de boven- en onderkant een staal- of koper draad (strak) te spannen, dus geen gor- dijnveer. Ook het overgordijn kan op die wijze worden aangebracht, wanneer dat gordijn althans van dunne stof gemaakt is. Voor zwaardere stoffen is een houten, metalen of kunststof roede met ringen beter geschikt. Voor een groot raam neemt u zowel voor vitrage als gordijn twee stukken, voor wat kleinere één stuk. Zoom de stof zó, dat ze gemakkelijk over de draden of roeden geschoven kan worden. Gaat het om een dakraam van het tui- meltype, breng de spandraad of de roeden Schuin aflopende ramen (fig. 3) zijn het lastigst. Vitrage moet in één stuk wor den gemaakt en evenals bij de driehoeki ge ramen aan boven- en onderzijde wor den vastgezet. Bevestig de rail van het overgordijn vóór de rail van de vitrage tegen het schuine plafond, of met een afstandssteun aan de wand waarin het raam zit. Uiteraard moet de stof ook worden vast gezet op de overgang tussen de schuine en de rechte zijde (borstwering). Dat gebeurt eveneens met gordijnband. Mocht u met dergelijke lastige ramen toch nog wat problemen hebben, vraag dan de woninginrichter om advies. Neem daarbij dan een maat- en vormschetsje van het raam mee. Rotsplantjes zijn ook uitermate goed geschikt voor beplanting van bakken en stapelmuurtjes in de tuin. Stapelmuurt jes maken we door de stenen in de aarde te drukken en eventueel aan elkaar te plakken met een papje van aarde, klei en koemest. Tussen de stenen vinden aller lei rotsplantjes een plaatsje. Voor bakken met rotstuintjes gebrui ken we houten kuipen, eternietbakken, roodstenen potten of natuurstenen trog gen. Zorg wel voor een goede afwatering d.m.v. veel gaatjes en veel scherven of grind onder in de bak. t dan op de raamlijsten aan; bij een vast raam kan de montage op het kozijn ge beuren. Een driehoekig raam (fig. 2) maakt het noodzakelijk het gordijn precies in vorm en op maat te knippen. Zet de stof tegen de schuine zijden vast en bind beide delen met een gordijnband op wanneer het gordijn open moet zijn. Door de twee gordijndelen uit de band te halen, vallen ze sluitend voor het raam. Dit galat uiteraard niet op wanneer u een geplooid gordijn wilt. In dat geval moeten gordijnrails tegen het plafond of aan de muur worden aangebracht. In de „run ners” hangt u dan het geplooide gordijn, dat vervolgens aan de beide schuine zij den wordt vastgezet. Vx ,C\Vo ..'ik/»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25