Amateurelftal kansloos tegen Schotten I Wageningen door 0-1 zege aan kop van nacompetitie GEEN PROMOTIE VOOR VOLENDAM 9 Overwinning West-Duitsland Russin verbetert sportpuntiq Zege Battaglin In damtoernooi IJmuiden Kinheim zet opmars voort REMISE PIPPEL TEGEN SIJBRANDS wereldrecord op honderd meter GP Spanje telt niet voor wk pqqrclenkoersenj J VERRASSENDE NEDERLAAG HHC r 6 Merkwaardig k.< Off gi 28 WOENSDAG 4 JUNI 1980 SPORT k r .ate ajl f Ji (Van onze sportredactie) uitgespeelde Het duel tussen Engeland en Italië JAN BLIJBOOM (Van onze sportredactie) I Jan Lammers: wellicht strafmaatregelen (Van onze softbalmedewerker) 5 Ineke lureau (Van onze dammedewerker) IJMUIDEN. Voor Cees Pippel ver loopt het Internationale Damtoernooi van IJmuiden tot nu toe florissant. De IJmuidenaar remiseerde in de derde ronde met de grote favoriet Ton Sij- brands en staat daardoor nog steeds geheel alleen bovenaan. Samen met Sij- brands rukten de Senegalezen Ba en Diaw op naar de tweede plaats. Ba deklasseerde zijn landgenoot Kouaté, terwijl Diaw Cees van Duyvenbode met een combinatie verraste. Jeroen Sterel moest Abrabacar Gueye een gelijkspel toestaan. De derde overwinning van deze ronde was voor Wim van der Sluis ten koste van Soumaoro. tieplaats, lag in stukjes en brokjes ergens in een loods opgeslagen. De Heen en Weer-6 zal niet meer varen. Eenvoudig omdat Volendam er in het duel tegen Wageningen opnieuw niet in slaag de om uit de lawine van kansen te scoren. Ton Sijbrands heeft het in het elfde lustrumtoernooi van IJmuiden lang niet zo gemakkelijk als wel verwacht werd. Na zijn opmerkelijke remise met Cees van Duyvenbode kreeg hij nu een uiterst taaie Cees Pippel te bestrijden. Pippel voelde wel enige druk op zijn stelling, maar bleef zich koel verdedigen, het geen voor Sijbrands een teken was nog meer bedenktijd in de stand te investe ren. Het gevolg was een goedogende stelling, doch Pippel bezweerde met een fraaie finesse alle gevaren en stevende moeitelooos op de remise af. Daarvoor al mocht Ahmet de winst opstrijken. In een volle stand zorgde Diaw voor enkele opbouwproblemen 3 2 1 1 0 1 3 2 2 2 1 2 6 5 5 4 Noordwijk is in Harderwijk Nederlands kampioen bij de zaterdagamateurs geworden. In de derde en beslissende wed- De Belgische nationale selectie voor het Europees voetbal kampioenschap in Italië, heeft dinsdagavond in Goes een oefen wedstrijd gespeeld tegen het Zeeuwse elftal, een uit amateurs van die provincie samengesteld team. De Belgen wonnen na een ruststand van 2-0 met 6-1. de buitenspelval. Via deze misser, gevolgd door een collectieve, paniek, was het voor de ty pische spits Alexander Clark met dertig goals topscorer in de Schotse tweede divisie een simpele zaak de score te openen. Vanaf dat moment speelde Nederland al een verloren wed strijd, wat nog in de hand werd gewerkt door de tactische onvolkomenheid om de aanvallen véél te eenzijdig over de linkervleugel te laten lopen. strijd wonnen de Noordwijkers met 1-0 van ACV uit Assen. In de 48e minuut scoorde Hans Westgeest uit een strafschop. Er waren 2500 toeschouwers. Het Nederlands jeugdelftal (tot 21 jaar) heeft zijn derde en laatste wedstrijd in broep B van het toernooi van Toulon met 0-2 verloren van Brazilië. Door deze overwinning eindigde Brazilië op de eerste plaats in groep B en kwalificeerde het zich voor de finale. Nederland bezet de derde plaats. Vincente del Bosque is door de tuchtcommissie van de Europese Voetbalbond (UEFA) voor vier Euopese bekerwed strijden geschorst. De speler van Real Madrid werd in de tweede wedstrijd tegen Hamburger SV in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uit het veld gestuurd wegens slaan naar een tegenstander. Tot het betalen van fikse boetes werden Eintracht Frank furt, Valencia en Barcelona veroordeeld. Koploper werd Ein tracht Frankfurt, dat in totaal 11.000 Zwitserse franken (onge veer 13,000 gulden) moet overmaken aan de UEFA. De Bundes- liga-club werd beboet wegens het dragen van shirtreclame tijdens de prijsuitreiking van de UEFA-beker op eigen veld. Het dagelijks bestuur heeft besloten dat de wedstrijd op het circuit van Jarama onrechtmatig is en niet zal tellen voor het wereldkampioenschap coureurs en mer ken. De onwettige actie van de FOCA heeft tot gevolg, dat de vereniging van formule I-constructeurs de zetel, die ze tot dusverre had in het uitvoerend bestuur van de FISA, ontnomen is. De Koninklijke Nederlandse Automo- bielclub (KNAC) schaart zich achter de FIA en distantieert zich van de FOCA. De KNAC zal na de. uitslag van het onderzoek van de FIA naar het gedrag van de cou reurs bepalen of ze diciplinaire strafmaat regelen tegen Jan Lammers, die tot de niet-betalers behoorde, zal nemen. Geheel in overeenstemming met het steeds eenzijdiger wordende spelbeeld gingen de Schotten allengs nadrukkelij ker hun betere kwaliteiten etaleren. En dat betekende met name voor de gretige Alexander Clark legio mogelijkheden de score op te voeren, wat hij na rust met twee treffers deed, waarvan de laatste een kopbal als een juweel mag wor den bestempeld. LENINGRAD. Bij atletiekwedstrij den in Leningrad heeft Loedmilla Kon- drateva het wereldrecord op de 100 meter met l/100e seconde verbeterd en gebracht op 10.87 seconden. Het oude record stond sedert 1 junli 1977 op naam van de Oost- duitse Marlies Göhr met 10.88. AMSTERDAM. Gesterkt door de overwinning op Terrasvogels, zette Vax- Kinheim gisteravond de opmars naar de kop van de ranglijst voort door in de softbalhoofdklasse bijna moeiteloos in de hoofdstad met 5-1 over Shell te zege vieren. De ploeg van coach Matty Möll- mann kwam daardoor op gelijke hoogte met HHC, dat verrassend aan de Bergweg met 3-2 van Bloemendaal verloor. VEENENDAAL Het Nederlands amateurelftal zal het in het vierlanden- toernooi, gisteravond begonnen op de fraaie accommodatie van de zaterdag- eersteklasser DOVO, bijzonder moei lijk krijgen om een goede eindklasse ring te bereiken. De equipe van Arie de Vroet moest in haar openingswedstrijd tegen Schotland erkennen op alle fron ten de mindere te zijn, wat weerspie geld werd in een nederlaag van 0-3. En de krachtmeting Engeland-Italië, die daaraan voorafging en door de Engel- sen met 2-0 werd gewonnen, benadrukte nog eens de kwaliteit van de buitenlan ders. Terrasvogels, dat vanavond voor eigen publiek aantreedt tegen Nikon-HCAW, kan nu bij winst weer een voorsprong van vier punten nemen op de directe belagers Kinheim en HHC. Shell 0-0-0-0-0-0-1 1 Monique Josst 4- 0-7-7 Vax-Kinheim 2-0-1-2-0 0-0 Mulder 6-1-4-1 Het dagelijks bestuur van de FIA, dat in Athene heeft vergaderd, verklaarde in een communiqué te betreuren dat een aantal coureurs door de besluiten van de FOCA in een onrechtmatige situatie is gekomen. Zelden zal Kinheim tegen Shell een zo gemakkelijke overwinning behaald heb ben als gisteravond in Amsterdam. De zo ambitieus aan de competitie begonnen Amsterdamse formatie, was tegen Kin heim geen schim van de ploeg die onlangs HHC nog tot een verlenging dwong. De genadeslag kreeg de thuisclub van de zelf verzekerde opererende gasten al in de eerste inning. Wel vielen er aan Haar lemse zijde snel twee nullen, maar drie fouten op rij en hits van Tineke de Vries en Marian Cops bezorgden de gasten toch een comfortabele 0-2 voorsprong. Aanvallend kwam Shell er op het wer pen van Ineke Mulder in de beginfase in het geheel niet aan te pas. Slechts Hilde Foks kon in de eerste zes inning de weg naar de kussens vinden. Voor het overige kwamen de Amsterdamse speelsters er niet aan te pas. Kinheim, dat in de derde inning na 0-3 wegliep, zag zich herhaalde- Het optreden van scheidsrechter Van Swieten verliep nogal merkwaardig. Dertig minuten na rust hield Van Swie ten het plotseling voor gezien, toen ver zorger Vreeman en wisselspeler Ben Tho mas de geblesseerd geraakte Jaap van Pelt achter de doellijn sleepten omdat Van Swieten weigerde hem in het veld te laten verzorgen. De Eindhovense scheids rechter zou het later afdoen met de con statering, dat Van Pelt tot tweemaal toe overeind krabbelde en hij het daardoor niet nodig achtte om de verzorger van Wageningen binnen de lijnen te roepen. Van Swieten floot echter wel af en her vatte de strijd pas weer nadat Thomas en Vreeman een plaats buiten de afrastering hadden gevonden. Het „incident” haalde de laatste restjes aan concentratie uit de Volendamse ploeg, die eigenlijk tweemaal drie kwar tier naar hartelust zich had mogen uitle ven in aanvallend voetbal, zich via de vleugels kansen schiep, maar alle moge lijkheden onbenut liet om Wageningen op achterstand te brengen. „In feite moeten we de nederlaag afdoen op de gemiste kansen”, stelde Volendam-trainer Henk Ellens na afloop nadrukkelijk vast. „Wij hebben het als ploeg aan ons zelf te wijten”. Zelfs de vier riante mogelijkheden die Volendam tussen de 12e en 25e minuut van de eerste helft kreeg, achtereenvol gens via Helling, Jonk, Molenaar en Tol, waren niet voldoende om Wageningen- doelman Van Brakel ook maar één keer het nakijken te geven. Wageningen zelf stelde daar bitter wei nig aanvallend voetbal tegenover. En toch had de formatie van trainer Frans Körver aan twee kansen voldoende om het duel tegen Volendam winnend af te sluiten. De eerste bal had Gerdo Hazel- hekke huizenhoog overgeschoten, de tweede was wel raak. Een lange een- tweecombinatie tussen Van der Ley en Van der Berg stelde de Wageningen-voor- stopper in staat om zijn ploeg aan de overwinning te helpen. Hoek was op de schuiver van Van der Ley kansloos: 0-1. PIET TEELING door middel van allerlei slagzetten. Eén hiervan overzag Van Duyvenbode, waarna de strijd onmiddellijk gestaakt werd. Bassirou Ba veroverde in zijn partij met Kouaté zich eerst zoveel positioneel voordeel dat zijn tegenstander gedwon gen werd een schijf te offeren. Voor Kouaté hielp het allemaal weinig, want in het resterende middenspel bewees Ba eens te meer waarom hij één van de sterkste dammers uit Afrika is. Soumao ro toonde zich geen schim van de vorige ronde, waarin hij Ahmet Diaw opzij zet te. Opponent Van der Sluis forceerde vanuit de opening een kortevleugelops- luiting, die voor Soumaoro zeer nadelig leek. Niettemin kreeg Soumaoro nog kans op een reddende combinatie, edoch de Malinees gaf de voorkeur aan een andere, verliezende slagzet. Uitslagen: Kouaté-Ba 0-2, Diaw-Van Duy venbode 2-0, Gueye-Sterrel 1-1, Pippel-Sij- brands 1-1, Beerepoot-N’Diaye uitg., Van der Sluis-Soumaoro 2-0. Uitg. partij eerste ronde: Soumaoro-N’Diaye, 1-1. Stand: 1. Pippel 3-5, 2. Sijbrands, Diaw en Ba 3-4, 5. Sterel, Soumaoro en Van der Sluis 3-3, 8. Beerepoot en N’Diaye 2-2, 10. Van Duyvenbode en Gueye 3-2, 12. Kouaté 3-0. VOLENDAM Dick Helling zocht ver nadat de laatste van de 14.000 toeschouwers het veld van Volendam had verlaten een stil plekje op. De gelegenheidsspits van Volendam, die zes wedstrijden voor de afloop van de competitie in de eerste divisie door Henk Ellens, de trainer van Volendam, van middenvelder tot aanvalsleider werd geroepen, wilde in alle rust zijn grote teleurstelling zelf verwerken. Dat Schotland een team met karakter had afgevaardigd, mag blijken uit het feit dat bondscoach Jock Stein ooit de grote baas bij Celtic ook deze selectié onder zijn hoede heeft. Zijn inbreng was duidelijk merkbaar, want tegen de tome loze manier, waarop de ploeg vijf kwar tier lang de strijd dicteerde, had de Ne derlandse formatie geen enkel ant woord. Dat het er in het begin even op leek dat de Schotten naar hun juiste ritme zochten, was meer schijn dan Na drie etappes voert Hans Koot het algemeen klassement aan in de Ronde van Tunesië. De Nederlandse ploeg won een tijdrit over 21.5 kilometer en finishte met 42 seconden voorsprong op de Franse afvaardiging. 9 Lau Veldt heeft na zijn overwinning in Aarhus ook een sprintwedstrijd in Oden se, waaraan onder andere de beroepswiel renners Nicholson en Fredborg deelna men, op zijn naam gebracht. De Nederlan der rekende in de finale af met de Tsjech Tkac, die Veldt op een onsportieve manier bestreed door zijn tegenstander tot twee maal toe van de baan te proberen te riiden. De NMB ziet af van voortzetting van een kort geding, dat ze tegen de KNMV had aangespannen, nadat afgelopen maandag het overleg tussen beide bonden is hervat. Klaas Lok en Gerard Tebroke doen zaterdag mee aan een loop over 10.000 meter in Parijs om de limiet voor Moskou te halen (27.55 minuten). PECOL VALZOLDANA. De eerste kennismaking met de Dolomieten in Noord-Italië heeft in de achttiende etappe van de Ronde van Italië een verrassende winnaar opgeleverd: Giovanni Battaglin. De Italiaanse veteraan etaleerde in de laatste twintig kilometer van de rit van Sirmione naar Pecol Valzoldana (239 km) zijn klimcapaciteiten. Hij schudde ieder een van zich af en finishte tenslotte op 1735 meter hoogte met 1 minuut 15 voor sprong op rose-truidrager Wladimiro Panizza. De uitslag van de 18e etappe is: 1. Battaglin (Ita.) 239 km in 7.03.41, 2. Panizza (Ita.) op 1.15, 3. Prim (Zwe.) z.t., 4. Hinault (Fra.) op 1.18, 5. Natale (Ita.) op 1.40, 6. Saronni (Ita.) op 1.51, 10. Moser (Ita.) op 3.49. Het algemeen klassement: 1. Panizza (Ita.) 94.48.13, 2. Hinault (Fra.) op 1.08, 3. Battaglin (Ita.) op 1.25, 4. Prim (Zwe.) op 4.14, 5. Visentini (Ita.) op 5.02, 6. Baronchelli (Ita.) op 5.11, 7. Saronni (Ita.) op 5.37, 8. Moser (Ita.) op 6.04. MÜNCHEN (ANP). Ruim 70.000 fans hebben gisteravond in het Olympisch Stadion van München kunnen zien hoe Sepp Maier tegen het Westduitse elftal nog één keer het doel van Bayern München verdedigde. Paul Breitner bracht Bayern op een voorsprong van 1-0 doordat hij in de 37e minuut een strafschop benutte nadat Stieleke hem onderuit had gehaald. Hrubesch bracht met een kopbal de stand weer in evenwicht. Na rust zorgden Briegel en Hans Muller voor de eindstand van 3-1 in het voordeel van de nationale ploeg. De financiële winnaar van deze wedstrijd was Sepp Maier, die doordat het stadion was uitverkocht op een extraatje van ongeveer 700.00 mark bruto kan rekenen. accentueerde dat dit toernooi geken merkt gaat worden door een flinke dosis fysieke kracht. Niettemin was deze ont moeting het aanzien volop waard, alleen al door de confrontatie van twee ver schillende temperamenten: de Engelsen nuchter en sober, terwijl de Italianen meer het speelse element in de strijd brachten. Het resultaat was een wat ge flatteerde' Engelse zege, al zat het de Italianen met twee schoten tegen de paal bepaald niet mee. Voor Engeland scoor den Kenny Hill en Ian Smith. Morgen speelt Schotland tegen Enge land en Italië tegen Nederland. Er wa ren gisteravond op het DOVO-terrpin 1200 toeschouwers. Volendam heeft als eerste af moeten haken voor die ene plaats die nog te verdelen was, om volgend seizoen na één jaar afwezigheid opnieuw op het hoogste plan van het betaalde voetbal terug te keren. De nederlaag tegen Wageningen (0- 1) op eigen veld gaf de Volendamse briga de van oefenmeester Henk Ellens de gena deslag. Opnieuw mag Volendam volgend seizoen de Noordhollandse derby’s spelen tegen Haarlem, Telstar en FC Amsterdam in plaats van de confrontaties tegen AZ’67 en Ajax. De meest scorende ploeg uit de eerste divisie is in deze nacompetitie terugge vallen tot de minst produktieve. De twee treffers voor de Volendammers, een te gen de Graafschap en de andere tegen Sportclub Cambuur, spreken boekdelen en staan in geen enkele verhouding tot de 76 treffers die Volendam in de 36 wed strijden produceerde. En toch valt Dick Helling geen enkel verwijt te maken. „Ik heb Helling na de nederlaag tegen FC Groningen gevraagd of hij als spits wilde fungeren. In die resterende wedstrijden scoorde hij vijf maal, moet ik hem dan nu gaan verwijten dat hij niet gescoord heeft? Het ontberen van een echte spitsspeler heeft ons nu de das omgedaan, maar ergens heb ik er steeds rekening mee gehouden”, aldus Vo lendams oefenmeester Henk Ellens. Maar hij niet alleen: onbewust mis schien is er vanaf het moment dat Volen dam zich via een 0-1-overwinning op SC Cambuur verzekerde van een plaats in de nacompetitie rekening mee gehou den, dat de formatie de terugkeer naar de eredivisie niet zou halen. De Volendamse botter Heen en Weer, die dit jaar voor de zesde maal over de dijk in het Volendam se zou hebben moeten rijden, in het geval de Noordhollandse formatie wel beslag had weten te leggen op die tweede promo- ATHENE. Het dagelijks bestuur van de Internationale Automobielfederatie (FIA) heeft de acties van de vereniging van automobielconstructeurs (FOCA) rond de grand prix-sport veroordeeld. De FOCA adviseerde de coureurs de boete die de internationale Auto Sportfedera tie (FISA) had opgelegd niet te betalen. De FISA beboette de rijders omdat zij niet aanwezig waren geweest bij de sinds kort verplichte coureurs-instructie voor de start van de Grote Prijzen van België en Monaco. werkelijkheid. Want er ontstonden voor de Nederlandse ploeg nauwelijks moge lijkheden uitgespeelde kansen te creëren. In feite waren alleen rechtervleugel- verdediger Rob Krul (EHC) en Gerard Marsman (Roda) enigszins opgewassen tegen het rechtlijnige, duidelijk effectie ve Schotse spel. En het werd er voor Nederland allesbehalve beter op, toen de DOVO-verdediger Hans van Kooten te laat reageerde bij het openklappen van HILVERSUM. De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: XALISKOPRIJS 2440 m: 1. San Sebastiaan (A. Mollema) 3.25.1 1.24.1, 2. Sara van Alphe, 3. Speedy Hanover. Winn 2.30 pl 1.50 50.60 14.80 kopp 137.40 trio 1877.70. Niet gestart: Roquette Dear en Silverfazant. XALLYPRIJS 2000 m: 1. Torpedo Fortuna (J. van Dooyeweerd) 2.47.9 1.24.0, 2. Tachos Hano ver, 3. Torpedo. Winn 1.60 pl 1.10 1.10 1.40 kopp 2.30 trio 17.80. XAISINEPRIJS 2000 m: 1. Trust Skoatter (G. van Eykelenborg) 2.49.9 1.25.0, 2. Toppper D, 3. Thunderbird. Winn 10.80 pl 2.60 1.40 kopp 10.90. Niet gestart: The Whistler, Trinidad en Tamara D. XANDORPRIJS 2000 m: 1. Sonny Alkestis (S. Hartman) 2.42.8 1.21.4, 2. Terence Zora, 3. Siets- ke Princess. Winn 2.50 pl 1.40 1.40 2.20 kopp 4.40 trio 105.40. Niet gestart: Occarello R. XANDOVERPRIJS 2900 m: 1. Tony Vitesse (J. Wagenaar) 3.58.9 1.22.4, 2. Sammy Norton, 3. Patron D. Winn 1.10 pl 1.10 1.10 1.10 kopp 2.70. Niet gestart: Rezatonka. XANDRO’SPRIJS (eerste afdeling) 1609 m: 1. Phosphor (M. Bouwhuis) 2.07.9 1.19.5, 2. Romaja E, 3. Ricco Westlandia. Winn 8.70 pl 2.10 2.90 1.50 kopp 24.70. Niet gestart: Nilvier Bonni. Xantia S-PRIJS 2000 m: 1. Orly Nortin (T. Oudendijk) 2.47.4 1.23.7, 2. Peter van Adurad, 3. Ofraja Majo. Winn 33.40 pl 3.50 2.00 2.90 koppel 38.70. XAVIERPRIJS 2000 m: 1. Pearl D (J. van Dooyeweerd) 2.41.2 1.20.6, 2. Paradies du Bois, 3. Nato du Bois. Winn 13.00 pl 2.30 2.70 21.90 koppel 25.30 trio 1310.80. X-BONDPRIJS 2000 m: 1. Nant Buitenzorg (P. Smit) 2.42.0 1.21.0, 2. Paloro du Bois, 3. Ottolina B. Winn. 1.50 pl 1.30 2.40 koppel 10.70. XANDRO’SPRIJS (2e afd.) 1690 m: 1. Pikant S’ (F. van Klaveren) 2.09.6 1.20.5, 2. Parie Norton, 3. Nery Buitenzorg. Winn 5.10 pl 4.20 2.60 3.40 koppel 20.00 trio 586.10. XAVEROPRIJS 2420 m: 1. Perry Anjo (G. van Dubbelden) 3.21.4 1.23.2, 2. Rio Tinto, 3. Lars Buitenzorg. Winn 2.30 pl 1.40 1.50 koppel 2.40. Totalisatoromzet: 432.093,00. I lijk de helpende hand toegestoken door de Amsterdamse veldsters, die werpster Mo nique Joost niet minder dan zeven keer in de steek lieten. Een van deze fouten was in de vierde inning na slagwerk van Hanne- ke Kimman, Ineke Mulder en Elly Dries sen verantwoordelijk voor de laatste twee Haarlemse runs. Hoewel de thuisclub in de laatste slagbeurt nog aandrong, kwam de formatie van coach Willem Joost niet verder dan het redden van de eer door Hilde Foks, die na slagwerk van Lyda van der Horst en Marjo Boers kon profiteren van de enige Haarlemse fout. Naast Terrasvogels - Nikon-HCAW staat vanavond ook nog het tweede klas- seduel tussen EHS en FAK op het pro gramma. Aanvang half acht. Donderdag avond wordt het midweekse programma afgesloten met de wedstrijd tussen DSS en BMZ-EDO aan de Kleverlaan. Dit duel begint om half acht. 6-8 8-6 6-5 2-3 speelron- Cambuur-de Graafschap 0-0. Toeschouwers: 16.000. Scheidsrechter: Corver. Gele kaart: Pie- neman (De Graafschap). De stand in de nacompetitie is: 1. Wageningen 5 2. De Graafschap 5 3. Cambuur 5 4. Volendam 5 Programma voor zaterdag (laatste de): De Graafschap-Volendam. Wageningen- Cambuur. y, X.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29