Ex-dictator zou in Saoedi-Arabië wonen Kooldioxide bedreigt milieu op de aarde Volle wegen verwacht op autoloze zondag Bomexplosie bij Vrijheidsbeeld h GEMEENTEBESTUUR BETHLEHEM TREEDT AF wapens overwegen Westduits initiatief dreigt te mislukken Wervelstormen teisteren VS Plan Nederland op OESO-conferentie VS: bondgenoten moeten chemische VN-milieu-organisatie (UNEP) waarschuwt: Windjack Grote klep Vervalsen 3 WOENSDAG 4 1980 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker Lw ië-reis erlast rotex Chili Iers )M kers kkers it van ■dwij- >eleid dvies Wie- min- rgaan moe- amen zich olen (Van onze redactie buitenland) LONDEN-DEN HAAG. Idi Amin, de vorig jaar afgezette dictator van Oeganda, wil terugke ren naar zijn vaderland, maar zegt er geen behoef te aan te hebben opnieuw aan de macht te komen. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Door de toenemende hoeveelheden kooldioxide in de lucht kan het klimaat op de wereld veranderen, aldus het in Nairobi gevestigde milieubureau van de Verenigde Naties UNEP, in het jaarverslag dat morgen op Wereldmilieudag wordt gepubliceerd. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN Als alles volgens plan verloopt zullen er zondag nauwelijks auto’s in West-Duitsland rijden. Die dag is namelijk uitgeroepen tot een vrijwillige autoloze zondag. Maar naarmate die zondag naderbij komt groeit de vrees, dat het die dag op de weg weleens drukker zou kunnen zijn dan normaal. icten (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Een jood se organisatie die zich Terreur tegen Terreur noemt, heeft gisteravond de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aan slagen op drie burgemeesters in het bezette deel van Jorda- nië, de Westbank. A V4 J i Joodse organisatie eist aanslagen op Amin wil terug naar Oeganda De voormalige Oegandese dictator Idi Amin bij de BBC op de buis in een exclusief interview it door re klap iten in rechten 'astisch ;de-Ka- Zaken, ran Agt Buiten en met publie- bezoe- i berei- nonde- m met ’avond terrein n) em- ■ving. iswaar resten evulde zout- grote Kamer ti Eco- ording n over illisse- tex in e Van >n aan :r Bui- ■raagd n tafel ehoud lankte Volgens de Israëlische radio liet een man die zich Sjlomo noemde, in een tele foongesprek met het Israëlische persbu reau ITIM weten, dat zijn organisatie de explosieven had verschaft aan een com mandogroep die vervolgens de ladingen had geplaatst in de auto’s van de Pales tijnse burgemeesters van Nabloes, Ramal lah en El Bireh. De eerste verloor bij de aanslag beide benen, terwijl de tweede een voet moet missen. De burgemeester van El Bireh riep uit voorzorg een Israëli sche bomdeskundige te hulp, alvorens in zijn auto te stappen. Deze expert verloor het licht in beide ogen, toen de bom toch explodeerde. PARIJS (ANP). De Nederlandse mi nisters die deelnemen aan "de conferentie van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs hebben erop aangedrongen, dat elke lidstaat zich vastlegt op een bepaald percentage ontwikkelingshulp. Waarnemers menen dat het Nederland se voorstel weinig kans maakt, omdat ons land een van de weinige staten is die 0,7 procent van het bruto nationaal produkt aan ontwikelingssamenwerking besteedt. Vandaag wordt het slotcommuniqué ver wacht van dé conferentie. Hierin zouden onder meer voorstellen moeten staan voor het opnieuw op gang brengen van de gesprekken tussen rijke en arme landen (Noord-Zuid-conferentie). De Nederland se bewindslieden in Parijs zijn minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en minister De Koning van Ontwikke lingssamenwerking. De huidige situatie in Oeganda beschreef Amin als chaotisch. Het land is volgens hem nu „een kolonie van Tanzania” geworden. Hij beschuldigde de Tanzanianen van diefstal van de Oegandëse koffïeoogst. De Tanzani- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Bij een bomexplosie aan de voet van het Vrijheidsbeeld in New York is aanzienlijke schade aangericht aan het museum, aan de voet van het beeld. Dit is gisteren bekendgemaakt door de politie van de stad. Aan het beeld zelf is geen schade aangericht. Het is niet be kend wie verantwoordelijk is voor de aan slag, aldus de politie. In het jaarverslag noemt de UNEP mi lieubescherming een wezenlijk onderdeel van de ontwikkeling van zowel de arme als de rijke landen. Vijf jaar geleden was de kans dat een Afrikaans kind al in zijn eerste jaar overlijden zou, tienmaal zo groot als in de VS. Besmet drinkwater en slechte gezondheidszorg zijn hier schuldig aan, aldus Tolba. Ook wordt gewezen op de slechte gevolgen van uitlaatgassen van auto’s voor het loodgehalte in het bloed van kinderen. De anonieme opbeller verklaarde dat zijn organisatie niets te maken heeft met de religieuze organisatie Goesj Emoniem, die meer nederzettingen in bezet gebied wil oprichten. Hij zei dat zijn organisatie 300 leden telt en zich klaarmaakt voor nieuwe aanslagen. aanse president Nyerere is er volgens de oud-dictator op uit ex-president Milton Obote weer aan de macht te brengen, de man die in 1971 door Amin is afgezet. De berichten over gruweldaden tijdens zijn bewind Brandweerlieden en helpers in de staat Pennsylvania doorzoeken de ra vage, die overbleef, nadat een wervel storm over een terrein voor sta-cara- vans was geraasd. Het zal wel weer niet de bedoeling zijn geweest. Blijkbaar wordt er niet op de scholen onderwezen dat nog nooit iemand is doodgestoken zonder mes, schaar of soortgelijk steekwapen, en dat het dus verstandig is geen mes, schaar of ander wapen in iemand te steken als je hem niet vermoorden wil. De daders zijn inmiddels gemakkelijk te herkennen, kijkt u maar eens om u heen als u in Den Haag bent. Zij dragen geen donkerblauw windjack, heb ben kortgeknipt, nauwelijks golvend, don kerblond haar, zij hebben nog steeds een flink postuur en die ene is nog steeds een kleurling, maar deze is verder alleen te herkennen doordat hij geen opvallend ge le honkbalpet met grote klep draagt. Als door een adder gebeten heeft hij die lieve- lingspet na het lezen van de kranten met een afgezet, om zich heen gekeken wat hij er mee doen moet, gewoon onder in de kast?, nee, te gevaarlijk, hij moet gewoon verdwijnen, de gracht in, of in een ander mans vuilnisbak, weg ermee! Idem dito voor het donkerblauwe windjack. Waar is je windjack, dat ben je toch hoop ik niet verloren hè, vraagt moeder knorrig. Er gens laten hangen, mompelt hij wegvluch tend, de kamer uit, ik weet niet meer waar. De krant van vandaag kan ik ook al niet vinden, moppert zijn moeder verder. Een paar huizen verderop zeurt het twee jaar jongere broertje waar zijn gele honk balpet gebleven is. Hij had nog zo gezegd dat hij hem vandaag terug wilde hebben! Sorry hoor, maar die pet is gejat, ik koop morgen wel een mooiere voor je, een oran je!, belooft de oudere broer. O mijn god, wat een ellende allemaal. En waarvoor? Stel je hebt een flink postuur, halflang, enigszins golvend, donkerblond haar en je pleegt gekleed te gaan in een donker blauw windjack. Je hebt een vriend, een kleurling, die ongeveer 1.75 meter lang is en een opvallend gele honkbalpet met grote klep pleegt te dragen. Dan loop je toch niet meer zo rustig door Amsterdam, sinds in de krant heeft gestaan dat twee mannen die aan bovengenoemde beschrij ving voldoen een 21-jarige Parijzenaar in de Sint Pieterspoort bij het Rokin hebben doodgestoken. Ik kan me vergissen natuurlijk, ik moet de statistieken er eens op na gaan vlooien, maar voor mijn gevoel wordt er de laatste tijd toch wel erg gemakkelijk gestoken en geschoten op levende mensen. Iemands auto of fiets stelen is al vrij onaangenaam voor het slachtoffer, maar iemands leven stelen, dat is toch wel het laatste wat je doet, zou je zo denken. Eenentwintig jaar, woont lekker in Parijs (wie doet je wat?), gaat desondanks een weekje naar Amster dam omdat je daar toch ook ’n keertje geweest moet zijn al woon je zelf in Parijs, en wordt dan doodgestoken door een blauw windjack en een gele honkbalpet met grote klep. tsbewe- rkoepe- et CNV ninister Zaken herp te ■rklaren ;taan rwijl zelf- :tivi- ewel aan dijkt een ege- eine H. it in i de i de i de nen. ten, gen jgs- en ren. de ger, Mi- Bo- gin ai re >ur- Bo- e ge- b Ne- legd, i, die omst L de- wan- ienst erge- wor- 1 vrij r, A. omst er. ren begonnen algemene staking uit pro test tegen de aanslagen op de burgemees ters. Het Israëlische leger heeft gisteren uit alle macht geprobeerd de staking te breken door - zelfs met snijbranders - winkels open te breken. Winkeliers wer den gedwongen normaal hun werk te doen. Amin zegt dit in een interview dat gisteravond via de Britse en de Nederlandse televisie werd uitgezonden. Het vraaggesprek is gehouden door een televisieploeg van het internationale nieuwsagentschap Visnews in een plaats in het Midden-Oosten die men niet wilde noemen. Amin stond erop dat die plaats geheim zou worden gehouden en stond evenmin toe dat zijn twee vrouwen en 24 kinderen zouden worden gefilmd. Volgens het Italiaanse dagblad l’Occhi echter, verblijft Amin in de Saoedische havenstad Djedda. Het blad drukte gisteren zes foto’s af van de ex-dictator. Hij zou onderdak hebben gevonden in een hotel. In het gisteravond uitgezonden televisie-interview zei Amin onder meer: „Als het Oegandese volk mij terug wil hebben, zal ik terugkeren”. Hij zei bereid te zijn tot samenwerking „met elke stabiele regering” en voegde eraan toe: „Ik ben geen machtswellusteling”. De Senegalese VN-ambassadeur Fali- lou Kane heeft vannacht bekendgemaakt, dat de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties op 22 juli in een speciale zitting bijeenkomt om de Palestijnse kwestie te bespreken. Volgens diplomatie ke kringen in New York zou deze zitting een week duren. Mijn vader, die elf jaar geleden overle den is, had een accountantskantoor. Daar werden in de oorlog identiteitskaarten vervalst. Dat mocht niet van de Duitsers, maar van de Nederlanders mocht het wel. Althans van een bepaald soort Nederlan ders. Ik lees nu dat het huidige paspoort, dat vrij gemakkelijk vervalst kan worden, in de nabije toekomst vervangen zal wor den door een geplastificeerde kaart, die nauwelijks te vervalsen is en direct door de computer gelezen kan worden. Van de kaart met foto wordt namelijk een foto grafische afdruk gemaakt, die vervolgens in plastic wordt gegoten. Dan begin je niet veel met de extra schrijfmachine van ver schillende merken die mijn vader tot zijn beschikking had voor het zo adequaat mogelijk vervalsen van geboortedata (vooral) en namen en andere identitilia, waarmee de moffen op het verkeerde been gezet moesten worden. Ik bedoel de Duitsers. Ik heb het even gevraagd, maar mijn vader is het dus niet eens met die nieuwe paspoorten. Onvervalsbare pas poorten horen in een democratie niet thuis, vindt hij. Dat is meer iets voor dictatoriale landen. In een democratie be hoort de Burgerlijke Stand zodanig gestut te worden dat bij het binnenvallen van de vijand het hele zwikkie na één klap van een moker in elkaar dondert en tot as vergaat. Mijn vader heeft vermoedelijk een beter overzicht dan wij mensen, hij ziet het naderbij kruipen van deze of gene vijand misschien al dwars door hun stil stand heen, wie zal het zeggen, in ieder geval vindt hij het maar niks, die onver valsbare paspoorten. Dat er tegenwoor dig, behalve „kus me”, „mis”, „mopje”, „troel”, „grote meid”, „pak me”, „die is raak” en „dag schat” ook „hoki poki” en „punk” op de snoephartjes staat was iets waar hij nog wel vrede mee kon hebben, en hij had ook geen overwegende bezwa ren tegen het kleine plastic smurfje dat door de eigenaar van een fraaie Rolls Royce die op een brug over de Prinsen gracht geparkeerd stond op de neus van zijn automobiel was vastgezet in plaats van het beroemde Rolls Royce-symbool dat altijd gejat wordt, maar dat je nu in geval van nood de paspoorten niet meer kan vervalsen, nee, dat beviel hem hele maal niet, al zou het zijn tijd wel uitduren, dacht hij. VVD) kamp /olks- Isitua- anden n van noemde hij onwaar. Volgens de huidige schattingen van aK.,: de Oegandese overheid zijn er ruim een half miljoen mensen door Amins troepen vermoord, maar Amin wees elke beschuldiging over wreedheden van de hand. Hij voegde eraan toe: „Als staatshoofd ben je niet altijd op de hoogte van wat er in elk departement precies gebeurt.” Hij stelde verder dat de lijken die na de machtsovername in zijn huis gevonden zouden zijn, daar door Tanzaniaan- se troepen waren neergelegd. (Van onze redactie buitenland) BODO. Amerikaanse functionarissen die voor een tweedaagse NAVO-conferen- tie in het Noorse Bodö bijeen zijn, hebben gezegd dat de Verenigde Staten er bij hun bondgenoten op aandringen de produktie van offensieve chemische wapens in overweging te nemen. De Amerikaanse minister van Defensie Brown heeft, aldus deze functionarissen, eerder deze week met de Britse premier Thatcher de noodzaak daarvan bespro ken als tegenwicht tegenover de chemi sche wapens waarover de Sovjet-Unie be schikt. Brown is van mening dat wanneer de ene kant offensieve chemische wapens heeft, de andere kant niet kan volstaan met defensieve maatregelen, omdat deze dan in het nadeel is. Engeland heeft in april al verklaard de mogelijkheid chemi sche wapens te produceren, te bestu deren. n be- s. Nu belast in be- ilgens doen- Ai Na het gemeentebestuur van Gaza is gisteren ook de gemeenteraad van Bethle hem afgetreden. Burgemeester Elias Freij, die als een gematigd politicus wordt beschouwd op de Westoever en ook op stapt. veroordeelt namens de raad in een ian de militaire gouverneur „de on- A menselijke behandeling van de Palestijn se bevolking door de bezettingsmacht”. In de steden Ramallah, Nabloes en El Bireh op de westelijke Jordaanoever heb ben de gemeenteraden een verlenging tot en met morgen afgekondigd van de giste- Kooldioxide is een stof die ontstaat bij verbranding van kolen, olie en dergelijke. Omdat de mensheid in de afgelopen an derhalve eeuw zeer grote hoeveelheden brandstoffen heeft verbruikt, is de hoe veelheid kooldioxide in de atmosfeer zo groot geworden, dat de UNEP zich ernstig bezorgd maakt. „Steeds meer deskundi gen worden het erover eens dat een hoge re concentratie van kooldioxide tot een hogere temperatuur op het aardopper vlak kan leiden, hoewel dat nog niet on omstotelijk vast staat”, aldus UNEP-di- recteur Tolba in het jaarverslag. Hij vergelijkt de werking van kooldioxi de met het glas van een groentekas. De warmte wordt wel tot het aardoppervlak toegelaten, maar kan niet opnieuw ver dwijnen, waardoor de temperatuur stijgt. De klimaatveranderingen die zich als ge volg van te veel kooldioxide kunnen voor doen, lopen volgens Tolba uiteen van toe neming van het aantal stofdeeltjes in de regen tot het smelten van poolijs en daar door overstromingen elders op de wereld. De VN-milieuorganisatie doet verder een dringend beroep op landen als China en Zuid-Korea zo snel mogelijk herbebos- singsprojekten op te zetten. Bossen spelen een belangrijke rol bij het verminderen van het gehalte kooldioxide in de atmos feer. De bomen en planten zetten deze stof om in koolwaterstof en zuurstof. Ook ontkende hij geld uit het land te hebben gestolen. „Ik ben niet rijk; controleer alle banken in de wereld maar en je zult nooit een bankrekening op mijn naam vinden”, aldus de verdreven dictator. Op de vraag hoe hij tijdens de strijd in zijn land vorig jaar naar Libië had kunnen vluchten, wilde hij geen antwoord geven. Op de vraag of hij niet bang is te zullen worden vermoord bij een terugkeer naar Oeganda, zei hij? „ik geloof in God en ik weet precies wanneer en hoe ik zal sterven en dit is een geheim.” Intussen heeft de Oegandese minister voor Wederop bouw, die op bezoek is in Nederland voor gesprekken met de overheid en de Evangelische Omroep die projecten in Oeganda steunt, gezegd dat naar schatting een anderhalf miljoen Oegandezen op dit moment op de rand van de hongerdood leven. Hij noemde de verwaarlozing van de akkers tijdens het bewind van Amin de hoofdoorzaak van de huidige hongersnood en zei de Nederlandse rege ring om meer hulp te zullen vragen. In Hebron verklaarde gisteren de plaatsvervangend leider van de militante Israëlische organisatie Kach, Jossi Dajan, dat de moordaanslagen op de Palestijnse burgemeesters „slechts een begin” vor men. „De god van Israel is een god der wrake. Wij bidden hem ons tot werktuig van zijn toorn te maken”, zo bad Dajan op een bijeenkomst van de sterk anti-Arabi- sche organisatie in Jeruzalem. Allerlei milieuverenigingen eisen al ja- ren autoloze zondagen, om zo de Westduit- sers aan het denken te zetten over energie sparen en milieubescherming. De vrijwil lige autoloze dag valt dit jaar in het kader van de internationale dag van het milieu. Die is vastgesteld op morgen en staat in het teken van auto en milieu. December vorig jaar sprak minister van Binnenlandse Zaken Gerhart Baum voor het eerst in het openbaar over een vrijwil lige autoloze zondag. De conferentie van ministers van Binnenlandse Zaken van de verschillende deelstaten was enthousiast, evenals zes milieuverenigingen met in to taal ongeveer 4 miljoen leden. Maar al snel kwamen de eerste bezwa ren. Baum, lid van de liberale FDP, had over het hoofd gezien dat zijn partij zon dag een congres had gepland in Freiburg. Om niet de indruk te wekken dat het juist de zoveel over milieubeheer pratende libe ralen waren die die dag achter het stuur zouden zitten, werden de organisatoren gedwongen het congres een week te ver schuiven. Dat bleek met betrekking tot de beschikbare ruimte in Freiburg niet mo gelijk. Uiteindelijk werd beslist dat het congres aanstaande zaterdag wordt ge houden zodat autorijders nog op tijd thuis kunnen zijn. De andere tegenstanders van een auto loze zondag hebben minder soepelheid getoond. De vereniging van brandweerlie den heeft heftig geprotesteerd, omdat zon dag de landelijke brandweerdag in Han nover wordt gehouden. Beieren zit in de zorgen, omdat daar op 8 juni de Pinkster- vakanties eindigen. In Berlijn eindigt op de bewuste dag een vierdaags congres van katholieken, waar ruim honderdduizend mensen worden verwacht. Die moeten voor een groot deel zondag weer terug naar de Bondsrepubliek. Ook de vakbond van openbare diensten, transport en verkeer is ongelukkig met het plan omdat zij op 8 juni in Berlijn vergaderen. En tenslotte begint maandag een verkiezingscongres van de sociaal democraten in Essen, waar velen al zon dag willen aankomen. Nadat alle bezwaren waren geïnventari seerd begon men bang te worden voor propvolle autowegen. De regering is intus sen voorzichtig geworden en heeft min of meer gezegd dat de vrijwillige autoloze zondag niet een actie van de overheid is. Woordvoerder Kiep van de Westduitse automobielclub (ADAC, de Westduitse ANWB) zegt dat zijn organisatie in princi pe positief tegenover het plan van een autoloze dag staat, maar dat de datum 8 juni zo slecht is gekozen, dat er mogelijk meer auto’s op de weg zullen zijn dan normaal. trijfël (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Amerikaanse oostkust is gisteren geteisterd door een groot aantal wervelstormen. Het nationale weerstation meldde alleen al negen mini-wervelstormen in Pennsylvania, ten noorden van Pittsburgh. Honderd mensen raakten ge wond. Enkele tientallen van hen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Huizen bezweken on der het geweld van de storm. Ook in Ohio en Maryland woed den stormen, waarbij gewonden vielen. In enkele steden viel de stroom uit. «Bi W:: i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3