PARTICIPATIENOTA IN CONCEPT GEREED Kamer wil met Scholen gaan zich bezig houden met adoptie van openbaar groen juwelier Strego Exclusieve merken zoals Ginjaar praten politienieuws] t Mislukte overval op benzinestation niet vergeten; bloemen sturen i W kruisstraat 7 haarlem tei.023-320089 4 5 WOENSDAG 4 JUNT 1980 GEEN INSTRUCTIETUINEN AAN HEERENDUINWEG strego Auto ramt boom door overstekend wild IJMOND •ARROW- UW VERTROUWEN WAARD 16 Strego-zaken men- onfe- Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN Fijne schotel gebakken vis niet Voorlichting fleurop doemen- bezorger (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een werkgroep, samengesteld uit vertegenwoor digers van het gemeentelijk- ambtelijk apparaat en de Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen), is er in geslaagd een conceptinspraaknota te creëren die voorlopig zal dienen als een discussiebijdrage voor de definitieve versie van een ge meentelijke participatienota. Het stuk van de werkgroep is afgeste d op inspraak bij de besluitvor ing van de ge een- telijke overheid. De gedachte waar het concept door wordt gedragen is dat „inspraak” moet worden beschouwd als een ken baar maken van wensen en me ningen en wel op zodanige wijze dat het leidt tot daadwerkelijke deelname (participatie) aan het proces van bestuurlijke besluit vorming. o Pleidooi voor gelijkwaardige informatie gesprekspartners (ADVERTENTIES) Ginjaar voorstander van dumping kernafval in zee (Van een onzer verslaggevers) 35 (ADVERTENTIE) 10 (ADVERTENTIE) i I •en in al per an de [elijk- gaat is de van m uit Zuid- n die icht- heeft kri- :n de ikele arde in 25 Iran. dat land ver ven. ■nte- meo [ere- enst raad >vor- (Van onze verslaggever) VELSEN. Het plan aan de Heeren- duinweg instructietuinen aan te leggen ten behoeve van natuureducatie heeft het gemeentebestuur laten varen. In plaats daarvan is de zogenoemde adoptie van groen geïntroduceerd. Dit houdt in dat scholen groen in de nabije omgeving ad opteren en door de leerlingen laten ver zorgen en onderhouden. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. VELSEN. Bij een overleg gister avond met verschillende milieu-organi- saties heeft minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne zijn instem ming betuigd met de dumping in zee van radioactief afval. Hij noemde dit, tijdens het overleg op het ministerie, waarbij ook Umondiale groeperingen aanwezig waren, de beste oplossing om van het afval af te komen. Voorts kon Ginjaar geen opheldering geven over de uiteindelijke datum waarop de verscheping van het radioactief afval vanuit IJmuiden zal plaatsvinden. De ver antwoordelijkheid voor de dumping en het tijdstip ligt volgens hem geheel bij het Energie Centrum in Petten. Bij het overleg kwamen volgens de mi lieugroepen van beide zijden geen alterna tieven boven tafel. De milieuorganisaties hielden vol hiervoor niet de aangewezen groepering te zijn en noemden dit onlos makelijk de taak van de producenten van het afval. Daarnaast wenste Ginjaar dui delijkheid over mogelijke acties bij de verlading van het kernafval in IJmuiden. Daarbij zei hij het op prijs te stellen dat deze acties een vriendelijk karakter zou den dragen, daar hij anders zijn houding opzet van een inspraakprocedure. Daar bij zullen eisen worden gesteld aan het ambtelijk apparaat. Het lijkt wenselijk aandacht te schenken aan training en vorming van deze groep op het gebied van de inspraak. tegenover de milieugroepen drastisch zou veranderen. - De Euro- irkse <oer- d. In rbin- mdat >eren ge- ;erie ‘gen de i de nen jhol als Ne- tuig 10 I5 )0 '0 I0 I0 ARROW sportieve overhemden en dress shirts met larige en korte mouw. man reed over de Duin- en Kruidberger- weg toen hij plotseling geconfronteerd werd met een overstekend dier dat hij ternauwernood kon ontwijken. Door deze uitwijkmanoeuvre belandde de Santpoor ter echter met zijn auto tegen een boom. Dat gebeurde met een flinke snelheid waardoor er van het voertuig weinig meer overbleef. SANTPOORT. Overstekend wild was er gisteravond de oorzaak van dat een automobilist uit Santpoort zijn gloednieu we auto zag veranderen in een wrak. De zien als algemene uitgangspunten voor nader te ontwikkelen procedures. Die procedures dus de verdere invulling van een verordening komen dan later tot stand. De vuistregels zijn te beschou wen als de basiselementen waar de ver ordening op wordt gegrondvest en die al naar gelang het soort project kan ver schillen van structuur. In dat verband is een vergelijk gemaakt tussen in Tilburg en in Vlaardingen bestaande inspraak verordeningen. De samenstellers wer den het meest geïmponeerd door het Vlaardingse model. Daarin wordt name lijk gekozen voor een rechtstreeks geor ganiseerd communicatieproces tussen het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat enerzijds en de betrokkenen uit de burgerij anderzijds. Hierbij be staat de garantie dat de bij het beleid betrokken burgers door het georgani seerd communicatieproces betrokken worden bij de ontwikkeling van dat be leid door de ambtelijke instanties. Op deze wijze komt dat beleid namelijk „zo dicht mogelijk” in de buurt van de wen sen van de betrokkenen. De burgers zijn gegarandeerd van maximale informatie over beleidsvoornemens, kunnen ge makkelijk beschikken over gegevens en daardoor een gefundeerde eigen mening Onverkort blijft de verantwoordelijk heid voor te nemen beslissingen bij het gemeentebestuur. Maar de concept-nota rept van een beter democratisch bestuur dat alleen maar bereikt kan worden door een goede inspraak en derhalve bij de inspreker een stuk mede-verantwoor- delijkheid ligt. Daarom is naast een ont vankelijke openstelling van het bestuur evenzeer een juiste mentaliteit van de bevolking van wezenlijk belang. Ont breekt daartoe de bereidheid dan wordt een inspraakregeling een dode letter, aldus de samenstellers van het discus siestuk. Het ten uitvoer leggen van een op papier keurig passende regeling hangt overigens niet uitsluitend af van de in stelling die betrokken en hebben. De richtlijnen en de voorwaarden de spelregels zijn belangrijk. De leden van de werkgroep hebben zich uitput tend verdiept in die materie door kennis te nemen van wat er op dat gebied „te koop” is bij gemeenten die reeds een participatienota hanteren. Ook werden publicaties over het onderwerp geraad pleegd. Gekozen werd voor de zoge naamde „Vuistregels voor Inspraak” van de gemeente Utrecht daterend van april 1977. Deze vuistregels worden ge- Het was grootschalig opgezet. In deze opzet was ook ruimte voor een kinder boerderij. Met de uitvoering van dit plan was ruim een half miljoen gulden ge moeid. De jaarlijkse kosten bedroegen derhalve 53.000 gulden. Dit bedrag is van de prioriteitenlijst voor de meerjaren- planning afgevoerd. De kosten die ge paard gaan met de adoptie van groen zijn nagenoeg nihil. De gemeente zal zorg dra gen voor het leggen van contacten tussen scholen en de medewerkers van de plant soenendienst, evenals het verstrekken van mest en materiaal. Verdere elementen in de natuureducatie in de gemeente zijn de botanische tuinen bij het Pieter Vermeu- lenmuseum en de boerderij Zorgvliet in het recreatiegebied Spaarnwoude. Snijd 700 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan gesnipperde ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie, 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot een gebonden massa ontstaat. Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes sloven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. Over enige tijd wil de Tweede Kamer een gesprek met mr. Ginjaar over de voorgenomen dumping vanuit de IJmuider haven van radioactief besmet materiaal. Op initiatief van de PPR-fractie in de Kamer is woensdagochtend in de commissie milieuhygiëne gesproken over het geplande gesprek. Tijdens de procedurevergadering is namens de radicalen door Leo Jansen aangedrongen op een onderhoud met mr. Ginjaar nog vöör het dump- schip koers zal zetten naar de Atlantische Oceaan. De commissie besloot eerst in meerderheid de zaak van besmet materiaal in breder verband te willen behandelen. Daarover zal nog overleg worden gepleegd met de commissie van kernenergie. De gemeenteraad van Velsen zal van dit standpunt op de hoogte worden gesteld. Duister is nog steeds wanneer het schip IJmuiden zal binnenvaren respectieve lijk verlaten. Een woordvoerder van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) kon de vraag slechts in algemene termen beantwoorden. Het vertrek van het schip zal wel plaatsvinden kort na een weekend, mogelijk al komende maandag. De juiste afvaartdatum is een zaak van de reder, aldus de voorlichter van het ECN. Zoals bekend, verzamelt en verpakt deze instelling in Petten het besmette materiaal in opdracht van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De christen-democraat Ad Lansink toonde zich dinsdag in principe tegenstan der van dumping in volle zee. Hij voegde daar meteen aan toe dat de vergunning volledig in overeenstemming is met bestaande voorschriften hoe en waar de tijdelijke opslag zou moeten plaatsvinden. Vorige week sprak de gemeenteraad van Velsen zich uit tegen de dumpingreis. Het spul zou tijdelijk aan wal moeten worden opgeslagen. Tegen een eerdere vergunning loopt nog steeds een beroep bij de Kroon van de Velsenaar Schoondergang. De Raad van State heeft deze zaak uit 1978 al behandeld, maar de Kroon heeft nog geen uitspraak gedaan. De werkgroep is in principe uitgegaan van een element uit het collegeprogram dat al sterk tendeert in de richting van de bedoeling van de inspraaknota. „De gemeente betrekt, door inspraakmoge lijkheden optimaal te benutten, zoveel mogelijk burgers bij ontwerpen en voor stellen met betrekking tot het welzijn van woon- en leefgemeenschap. Een stel ling die lijkt te zijn ontsproten aan een andere instelling uit datzelfde program, die luidt: „het beleid moet er op gericht zijn de burgers te inspireren daadwerke lijk aan de beleidsvorming deel te ne men. Het beleid dient doorzichtig te zijn.” Op welk gebied die inspraak zich kan aandienen wordt met een aarttal voor beelden uit de doeken gedaan. Verwij zend naar de Vlaardingse verordening worden genoemd: Het ontwerpen van bestemmingsplannen als bedoeld in de wet op de ruimtelijke ordening, het ont werpen van structuurplannen en schet sen, het ontwerpen van meeijarenplan- nen en jaarprogramma’s (kinderdagver blijven, bejaardenwerk, sociaal-cultu- reel werk), het ontwerpen van verkeers circulatieplannen, het ontwerpen van voorzieningen die bedoeld zijn om het leefmilieu te beschermen of te veraange namen. Voorzieningen die allemaal kun nen worden gerealiseerd middels in spraakprocedures geënt op de algemene (Utrechtse) vuistregels. De belangrijkste elementen daatvan zijn: geen enkel gemeentelijk beleidster rein is bij voorbaat van inspraak uitge zonderd, het gemeentebestuur is verant woordelijk voor verbetering van de kwa liteit van de democratische besluitvor ming, de gemeente is verantwoordelijk voor dat naar de bevolking toe een actief voorlichtingsbeleid wordt gevoerd, me ningen en wensen van zo veel mogelijk belanghebbenden dienen in de besluit vorming te worden ingebracht, in spraakprocedures dienen te leiden tot inspraakresultaten en de bevolking dient zich een beeld te kunnen vormen over de mate waarin met de inspraakre sultaten rekening wordt gehouden En al gold het een norm die buiten inspraakprocedures om minder belang rijk zou zijn, wordt tenslotte gememo reerd dat insprekers recht hebben op een gemotiveerd antwoord. Glasschade. Bij de Scholengemeen schap Hofland aan de Beverwijkse Luxemburglaan is maandagnacht voor negenhonderd gulden aan glasschade aangericht. Diverse grote ruiten waren hier doelwit van vernielzuchtige jeugd. De daders worden in de directe omgeving gezocht. Inbraak. Handgereedschap ter waarde van 6400 werd buitegemaakt bij een inbraak dinsdagnacht in een bouwkeet aan de Beverwijkse Peperstraat. Bena deelden zijn de bouwbedrijven Smit (Be verwijk) en IJsselmuiden beide betrokken bij uitbreiding van het bejaardencentrum in genoemde straat. Munitievondst. In het wandelgebied Westerhout te Beverwijk werd dinsdag de vondst van een handgranaat gemeld door een wandelaar. Voor verwijdering en on klaar maken is contact opgenomen met de Explosieven Opruimingsdienst in Culem- borg. In dit deel van Beverwijk worden herhaaldelijk munitievondsten gedaan na ontploffing van een munitiedepot kort na Wereldoorlog II. Vissterfte. Zuurstofgebrek door wa- tervervuiling wordt als oorzaak genoemd van vissterfte eerder deze week in de sporthalvijver van de Beverwijske Hof- landerweg. Enkele tientallen dode vissen, karper en voorn, kwamen bovendrijven. Verband wordt gelegd met overvloedig gebruik van chemicaliën in de westelijke tuinderijen waarvan afvoerbeekjes met de vijver in directe verbinding staan. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Twee tot nog toe onbekend gebleven jongemannen hebben gisteravond omstreeks 21.45 uur tevergeefs geprobeerd een overval te plegen op het Shell-benzi- nestation aan Rijksweg 9, ter hoogte van de Hofgeest. Het tweetal dat op een brommer of motorfiets arriveer de werd door de 65-jarige pompbe diende en diens 79-jarige collega op de vlucht gejaagd. formuleren of met alternatieven komen. Voor de begeleiding van het inspraak proces wordt gepleit voor een instantie die zich vrij kan opstellen ten opzichte van het bestuur en het ambtelijk appa raat. Vóór alles dient te worden voorko men dat zogenoemde „rolconflicten” ontstaan. Naast eigen gespreksleiding wordt ook een eigen budget voor de insprekers wenselijk geacht. Informatie, belangrijk voor planontwikkeling en planvoorbe- reiding dient ter beschikking te staan van alle partijen. Hieronder worden on der meer begrepen relevante onder zoeksgegevens, overzicht van bestaande relevante voorzieningen, consequenties van eerdere besluitvorming van rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid, bestaande normen en financiële moge lijkheden en het beleid dat het gemeen tebestuur voorstaat met betrekking tot het onderwerp dat ter discussie staat. Belangrijk is verder dat betrokkenen in een vroegtijdig stadium weten waar ze aan toe zijn en niet in een vergevor derd stadium van de inspraakprocedure worden geconfronteerd met voldongen feiten. Flexibiliteit en overzichtelijkheid zijn volgens de samenstellers van de concept-nota de sleutelwoorden bij de FLÖS^ De concept-nota komt niet als een don derslag bij heldere hemel uit de lucht vallen. Tijdens de begrotingsbehande ling voor 1980 waren er meerdere raads leden die de wenselijkheid van een der gelijk stuk beklemtoonden. D’66 fractie voorzitter J. ten Brink stelde zelfs een motie in het vooruitzicht waarin het op stellen van een dergelijk stuk via een Commissie ex-artikel-61 van de gemeen tewet met leden uit raad en burgerij werd gepleit. Het was burgemeester Mo lendijk die toen verklapte dat men met de Stisa al bezig was regels op te stellen. Uiterlijk 1 april 1980 zou de raad wel een gemeenteblad daaromtrent tegemoet kunnen zien. Die datum is overschreden. De oorzaak daarvan is dat de leden van de werkgroep hun huiswerk in één keer goed hebben willen maken. Toelichting of commentaar was nog niet te verkrij gen. De leden van de werkgroep zijn van mening dat hun concept nog op tal van wezenlijke punten wijzigingen kan on dergaan. De leden van het college van B en W beraden zich nog op het stuk dat eerstdaags tussen college en werkgroe- pleden onderwerp van discussie zal zijn. Beide mannen, afkomstig uit Vel sen, liepen bij de korte worsteling met de indringer hoofdwonden op. Ook de overvaller moet gewond ge raakt zijn. Na het gevecht maakte hij zich samen met zijn kornuit, die bui ten op de motor of brommer stond te wachten, uit de voeten, in de richting Santpoort. Het signalement van de man die het benzinestation binnen drong is: ongeveer 20 jaar, stevig ge bouwd, blond half lang haar, donkere kleding en schraal gezicht. Van de tweede man is geen signalement bekend. kan slechts in beperkte mate de adoptie van groen toegepast worden. Het teruglo pende leerlingenaantal waardoor sommi ge scholen op korte termijn sluiten is een ander factor, die het wel of niet deelne men beïnvloedt. Eerder deze week is op het gemeente huis van Velsen overleg gevoerd tussen de vertegenwoordigers van gemeenten die op de route van het afvaltransport liggen. Er werd aandacht besteed aan het draai boek en de eventuele complicaties die zich bij het vervoer kunnen voordoen. Bij het gesprek, waarbij onder meer afgevaardig den van het ministerie, de provincie, de havendienst en politiefunctionarissen aanwezig waren, werd volgens een woord voerder van het betrokken ministerie niet de uiteindelijke route en datum van het transport bekend gemaakt. Door niet offi cieel bevestigde bronnen wordt 9 juni als verschepingsdatum genoemd. Het plan heeft tot doel de schooljeugd bewust bij de natuur te betrekken. Onder leiding van medewerkers van de plantsoe nendienst verzorgen de kinderen planten, bomen, grasvelden en plantsoenen. Het ligt in de bedoeling dat de jeugd de groen stroken vrijhoudt van papier, zorg draagt voor bemesting en het planten van ge wassen. Adoptie van groen kan ook in uitgebrei- dere zin worden toegepast door het aan leggen van school- of kindertuinen bij de school. De schooljeugd wordt dan in de gelegenheid gesteld sier- en akkerbouw- produkten te telen. De Sint Franciscus- school aan de Zeeweg in IJmuiden heeft het idee van kindertuinen bij de school reeds in praktijk gebracht. De wijze waar op de adoptie van groen wordt uitgewerkt is afhankelijk van de schoolbesturen. Een onlangs gehouden enquête heeft uitgewezen dat tweederde deel van de scholen in Velsen enthousiast is ten aan zien van het idee. Een voorwaarde die meespeelt, is het aanwezige groen in de omgeving van de scholen. In IJmuiden iren che 'ing res- ier- Sa- ing, die tali- QlÉM IK herenmode damesmode Vvll I herenkleding maatkleding fe: v y >y.y>yy

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5