schrijvende lezers L T Filatelie 370 CAMPINGSPORT SINDS IK DE KRANT BEZORG KOOP IK ELKE WEEK EEN NIEUWE PLAAT. [puzzel van de week Ha prijswinnaars FRANSE WIJNEN...VAN GOEDE KOMAF Programma Sail voor prinses Margriet AMSTERDAM ^11 VINS DALSACE, DA’S N GOEDE GREEP fl ig r EEZASWIJN, N AARDS GENOEGEN. Dierenziekenfonds Bejaardenbeleid Aanspreekvorm Adoptie 3 Adoptie 4 R.-k. Kerk 11 VARIA VRIJDAG 6 JUNI -- 1980 10 /illige >nen, i aan zage 3 om daat- 1 1 Co VOUWWAGENSPECIALIST Sopexa VOORTENTEN UITGEBREIDE SORTERING CARAVAN- EN KAMPEERACCESSOIRES De meest edele druiven die aan de vruchtbare strook Frankrijk aan de oostkant van de Vogezen worden verbouwd, heten Sylvaner, Muscat, Pinot. Riesling en Gewürztraminer. De wijnen die zij voortbrengen zijn als l,iet landschap: koel als de lange schaduw vap de bergen, Iris als de veelvuldig van de rotsen springende water valletjes en beekstromein Aards als het diep ingeslepen gletscherdal waarop de ranken uitzien. En geurig als de bloemrijke tuinen die hun omzomen. Dat alles proel je, als je l Elzasser glas hel l Daar wil uw wijnleverancier u wel bij helpen! 8 9 2 g BERMUDA sr het gelegenheid I nge, zien rum alsmede het (afbeel- Verticaal: 1. baanbreker, 2. gebladerte, 3. vals, 4. benard, 6. weide in de bergen, 7. geschikt, 9. aanwendsel, 11. besturen, 13. aanwijzend voornaamwoord, 14. voedsel, 15. bloedvat, 17. sportman, 19. graven, 21. doorn. Horizontaal: 1. stof voor werkkleding, 3. gindse, 5. alom, 7. de gezamenlijke gelovi gen, 8. soort uurwerk, 9. deel van een hert, 10. soort, 12. zacht, 14. door een ronddraai ende beweging een gat in iets maken, 16. geroddel, 18. op het punt om tot bederf over te gaan, 20. heimelijk voorraden ver zamelen, 22. ontberen, 23. restaurantbe- diende. SINT HELENA. Drie zegels kwa men op 6 mei tot uitgifte naar aanlei ding van de „London 1980”, de inter nationale postzegeltentoonstelling die van 6 tot 14 mei in Londen werd georganiseerd: 5p. een Oostindievaar- der,8p. de poststeen van de „Dolphin” en 47p. poststeen buiten de kasteelin- gang in Jamestown. De ontwerper van de zegels, die tevens in de vorm van een miniatuurvelletje uitkwamen, is Laurence Dunn. De druk is op papier met watermerk CA spiraal. Het velle tje heeft een verklarende tekst over het voorkomen en het doel van de poststenen. i het ting, irch- een drie het I het Ook den, torn, In uw blad van 17 mei las ik over de plannen tot het oprichten van een ziekte verzekering voor kleine huisdieren. Mijn moeder daarentegen was al in 1936 lid van het „Eerste Nederlandsche Dierenzieken fonds ’s-Gravenhage”. In mijn bezit is nog steeds het boekje met de algemene bepa lingen, de identiteit van de hond en de contributiestempels. De contributie was toen 1,36 per kwartaal en daar kwam nog een bode voor aan de deur. Tot ver in de oorlog zijn wij hiervan lid geweest. Zo ziet u maar dat de plannen van u echt niet zo nieuw zijn. A. SCHILDER( Bloemendaal. LOUISE MEIJER, Haarlem. Verrast werd ik door het bijna ongeloof waardige nieuwsbericht, gepubliceerd in uw krant van 29 mei, onder de kop „Be jaarden niet toe aan inspraak”. Gaarne zou ik daarbij enige aantekeningen plaat sen. Beseffen de besturen van de bejaar dentehuizen wel dat de tehuizen er voor de bewoners zijn en dat ze een dienend- leidende taak hebben? Zouden ze echt niet weten dat er onder de bejaarden een aanzienlijk percentage is dat „rijp” en „er aan toe” geacht moet worden voor demo cratisering? Zij zullen er zich toch bewust van zijn dat ze „hun” huizen bijna zo goed als alleen van de buitenkant kennen en dankbaar de gelegenheid dienen aan te grijpen om ook over de binnenkant te kunnen oordelen (de gang van zaken, de geest onder de huurders-bewoners en van het personeel). Vandaar ook een of meer bewoners in het bestuur. Waarschijnlijk redeneren zij en gedeeltelijk terecht dat zij het gezag ten aanzien van het interne beleid aan het hoofd van het per soneel hebben gedelegeerd en daarop mo gen vertrouwen. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat op den duur zo’n gedele geerde er heel menselijk toekomt een ech te regent, wellicht een dictatortje te wor den, omdat hij of zij macht en verant woordelijkheid ver gaat overschatten. Te genover een weerloze groep (gemeen schap klinkt bedriegelijk mooier) is dat makkelijk: goed eten, afleiding en feeste- lijkheidjes houden de oudjes zoet. Over het doel: een zinvolle ouderdom gespro ken. Bovendien moet terdege rekening worden gehouden met de collega’s-perso- neelsleden. Ik onthoud me van voorbeel den, maar wil slechts zeggen dat in de bejaardenhuizen de verhoudingen wel- eens „de wereld OP zijn kop” kunnen zijn. A. J. SCHNEIDERS, Overveen. HANS VAN SCHAIK, voorzitter in het arrondissement Haarlem en Zaandam van de vereniging Wereldkinderen, Santpoort-Noord. 5, te tes, 35. S.A., 37. in, 38. sober, 39. takel, 41. pi, 42. ooi, 43. or, 45. plint, 47. etter, 50. el, 52. st„ 53. sir, 55. b.d., 56. sr„ 57. los, 59. em„ 60. v.a., 61. hoe, 62. tol, 64. A.O.W., 66. loo, 68. geen, 70. bloot, 72. orde, 74. iel, 75. malloot, 77. dol, 78. entente, 79. nergens. Verticaal: 1. plataan, 2. aar, 3. psalm, 4. va, 5. Ede, 6. reve, 7. hark, 8. aat, 9. ur, 10. aarde, 11. ido, 12. nanking, 15. lente, 18. k.o„ 20. ba, 22. koubeitel, 24. basketbal, 26. la, 30. li, 32. do, 33. trots, 34. stier, 36. a.e., 38. sip, 40. lor, 44'. religie, 46. l.s., 48. Ed, 49. bretels, 51. l.o., 54. idool, 56. so, 58. stelt, 61. horde, 63. on, 64. alle, 65. woon, 67. o.o., 69. een, 70. bat, 71. toe, 73. don, 75 m.n., 76. t.r. VENDA. Een van de voornaamste bestaansmiddelen van dit voormalige t Zuidafrikaanse thuisland, het culti veren van thee, wordt voorgesteld op vier zegels, 14 mei uitgekomen: 5 c. jonge theeplanten worden intensief verzorgd, 10 c. theepluksters aan het werk, 15 c. drogen en fermenteren, en 20 c. het breken van het theeblad De ontwerper der zegels is A. H. Barrett, (afbeelding) Gemak dient, de mens, onderweg. en op de camping. Onderweg in 10 seconden een komplete keuken. En aan 't eind van de rit in n paar minuten een komfortabel vakantieverblijf. Inhakend op de Trijfel Scheepmaker, gepubliceerd TRINIDAD EN TOBAGO. Verschil lende stadia uit het leven van de Rode Ibis (Eudocimus ruber) worden voor gesteld op een in een strip van vijf gedrukte serie zegels, iedere in de waarde 50 cents: nest en eieren, vrouwtje op nest met eieren, mannetje op nest met jongen, mannetje, manne tje en wijfje. De zegels zijn in kleine velletjes van 25 stuks gedrukt, afwis selend, op papier met w.m. CA spiraal, naar ontwerpen van Gordon Drum mond. (afbeelding) PUZZEL NUMMER 23 In ieder vakje van deze puzzel dient men een lettergreep van het gevraagde woord in te vullen. Wat zijn we al ver heen met onze „bui tenlandse ziekte” als briefschrijver J. v. d. Lans uit Hillegom al onpasselijk wordt als een Nederlandse moeder van vier kinde ren een lans breekt voor een betere adoptieregeling voor onze Nederlandse kinderen in plaats van een betere regeling voor buitenlandse kinderen. Iedereen weet dat het praktisch onmogelijk is een Nederlands kind te adopteren door de strenge bepalingen en de enorme bureau cratie in ons land. Hoe vaak is het niet gebeurd dat een kind, eenmaal in een gezin geplaatst, zomaar weer werd wegge haald en ergens anders geplaatst zonder te letten op de emotionele bindingen die intussen waren gegroeid. Met mijn schrij ven wilde ik onder andere die zuster hel pen, die in haar tv-uitzending zulke schrij nende toestanden blootlegde. Nu betalen de mensen tenminste 10.000 voor een DUITSLAND (BRD). In 1980 ver schijnt de 250e gedrukte oplage van het bijbelverzendboek van de Broeder gemeente; de eerste druk kwam in 1731 uit. In verband hiermee wordt 10 juli een zegel van 50 Pf. in omloop gebracht, waarop een opengeslagen exemplaar met de titelpagina van de eerste druk van het verzendboek is voorgesteld. De zegel werd door Peter Steiner uit Stuttgart ontworpen. Naar aanleiding van het 16e Internationale Congres voor de Opvoeding en Vor ming van Gehoorgestoorden, dat van 4 tot 8 augustus 1980 in Hamburg plaats vindt, komt 10 juli een zegel van 90 Pf. tot uitgifte naar ontwerp van Erwin Poell uit Heidelberg. De zegel toont in het midden (in reliefdrhk) een mense lijk oor, met links en rechts impulsen van een geluidsoscillogram. (afbeel ding). Interlandelijke adoptie is geen eenvou dige zaak. Na jarenlang wachten kan een gezin worden gevormd. Tien jaar geleden werden 140 buitenlandse kinderen en 742 Nederlandse kinderen geadopteerd; nu respectievelijk 1287 en 143. De redenen zijn: er zijn steeds minder adoptabele Ne derlandse kinderen en justitie ontvangt al jarenlang twee keer zoveel verzoeken Oplossing puzzel nummer 22 Horizontaal: 1. papaver, 7. hautain, 13. las, 14. adelaar, 16. Ada, 17. arak, 19. Evert, 20. bron, 21. lok, 23. enk, 24. bad, 25. alm, 27. os, 28. na, 29. EU, 31. Aa, 32. du, 33. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiteriijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. DUITSLAND (DDR). Ter gelegen heid van de 18e Arbeidersfeestspelen in het district Rostock, die van 27 tot 29 juni worden gehouden, komen op 10 juni twee zegels in omloop: 10 Pf. compositie van gebouwen uit het Ros- tock-district, en 20 P. danspaar en symbolische voorstellingen. De ont werper der zegels is Jochen Bertholdt uit Rostock, (afbeelding) WALLIS EN FUTUNA. Ter viering van het éénjarig bestaan van het radi ostation „Wallis FR3” kwam 21 april een zegel van 47 F. tot uitgifte met voorstelling van het station en de zendmast, (afbeelding) K. J. F. HEYMANS Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kurinen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd voor adoptie als er kinderen beschikbaar komen. Niet door ouders die de pil gebrui ken, maar ongewenst kinderloos zijn. Ze worden door de kinderbescherming gese lecteerd. Adoptieorganisaties houden zich met drie zaken tegeUjkertijd bezig: de I lijfelijke adoptie, de financiële adoptie en de projecthulp. Interlandelijke adoptie is een middel om een kind in nood te helpen. Een kind wordt adoptabel als er geen andere mogelijkheid meer is. Immers wel ke schade ontstaat bij een kind na langdu rige ondervoeding, verstoorde opvoe- dingsmogelijkheden door een tekort aan persoonlijke aandacht en te ernstig be perkte ontplooiingsmogelijkheden? Ad optiefouders moeten voor hun kind waar borgen leveren tegen de gevolgen van discriminatie op grond van ras en huids kleur. Triest genoeg wordt er in Neder land wel eens een kind te vondeling ge legd, maar weet mevrouw R. Hilterman dat dit in de Derde Wereld zeer frequent voorkomt? De eisen voor adoptie van een buitenlands kind zijn zwaarder dan voor een Nederlands kind; mogelijk wordt het nog moeilijker (gezinsbeperkende maat regelen). De buitenlandse kinderen (vorig jaar uit 40 landen) zijn niet ouder dan zes jaar, worden door Nederlanders opge voed en hebben de Nederlandse identiteit, zij het met een ander uiterlijk. Adoptief kinderen blijken de meest gewenste kin deren te zijn, ongeacht het land waar ze vandaan komen. Vandaag de dag verstaat men onder de Rooms-katholieke Kerk die groep gelovi gen, die het nergèns meer mee eens is, omdat een aantal geleerden naar goed dunken meent alles in twijfel te kunnen trekken. Het is vanzelfsprekend jammer voor degenen, die door deze geleerden op sommige theologische hogescholen wer den opgeleid, waardoor zij door bepaalde bisschoppen worden geweigerd. Geen en kele instelling kan zich permitteren met personeel te werken dat met voortduren de onenigheid dreigt. Helemaal kan dat niet als dat personeel uit priesters bestaat, die in dienstbaarheid aan Christus had den moeten worden opgevoed en aan diens mystieke lichaam, de Kerk, waar van de paus en de bisschoppen het hoofd zijn- H. RUTGES, Den Haag. SWAZILAND. Naar aanleiding van de internationale postzegeltentoon stelling „London 1980” kwamen 6 mei vier zegels in roulatie met voorstellin gen die betrekking hebben op de post van Swaziland: 10 c. postloper in draf, 20 c. postauto (truck), 25 c. het sorte ren van de post op het postkantoor en' 50 c. kabelbaan voor het vervoer van post in Bulembu. De op papier met watermerk CA spiraal gedrukte ze gels zijn door Anthony Theobald ont worpen. SAN MARINO. Twee „Europa”-ze- gels kwamen 8 mei in circulatie met portretten van vooraanstaande San- marinese persoonlijkheden: 170 L. de nlilitaire architect Giovanbattista Belluzi (1506-1554) en 220 L. de goud en zilversmid Antonio Orafo (1460- 1552). (afbeelding). SIERRA LEONE. Mailschepen wor den voorgesteld op een serie van vier zegels, die 6 mei ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoon stelling „London 1980” verscheen: 6 c. zeilschip „Maria” (1884), 31 c. s.s. „Tasquah” (1902), 50 c. m.s. „Aureol” (1951) en Le. 1 de vrachtboot „Africa Palm” (1974). Dé zegels werden door L. Dunn ontworpen en op papier met watermerk CA Spiraal gedrukt. Prinses Margriet heeft gisteren het eer- ste programma van de grote manifestatie Sail die in augustus wordt gehouden,^ont vangen uit handen van de heer Goedkoop, voorzitter van de Stichting Sail’80. buitenlands kind plus al de moeite en reiskosten daaraan verbonden. Waar blijft al dat geld? Wat een mensenhandel. Bovendien wil ik nog opmerken, dat ik het alleen over buitenlandse kinderen had en niet over bruine kinderen. Dat wordt mij ten onrechte in de schoenen geschoven. Kinderen zijn voor mij allemaal gelijk, maar „het hemd is nu eenmaal nader dan de rok”. Wij kunnen toch niet alle zielige kindertjes in de wereld helpen. Ons landje is eigenlijk al veel te vol, onze ruimte wordt steeds beperkter en de agressie steeds groter. In ieder geval wordt de hierboven genoemde briefschrijver be dankt voor zijn onredelijke reactie. Zo wordt er toch nog eens de aandacht geves tigd op de mogelijkheid van een betere adoptieregeling voor onder andere de on wettige kindertjes van onze Nederlandse MEVR. R. HILTERMAN, Santpoort-Noord. TRISTAN DA CUNHA. De behan deling van de post wordt voorgesteld op vijf zegels, ontworpen door Clive Abbott, die naar aanleiding van de „London 1980” op 6 mei zijn uitgege ven: 5p. een, kleine bark neemt de post over van een bij Tristan da Cunha voor anker liggend schip, lOp. de bark wordt door middel van een kraan uit geladen in de haven van Calshot, 15p. tractor met trailer op weg naar de nederzetting, 20p. de „gong” wordt ge slagen om de eilanders bijeen te roe pen, en 25p. de post wordt in de Prince Philip Hall uitgereikt. Druk oppapier met w.m. CA spiraal, (afbeelding) van Nico in uw krant van 28 mei, wil ik ook hier aan de orde stellen dat nog steeds het duidelijke dis criminerende verschil tussen mevrouw en juffrouw aanwezig is. Voor ongetrouwde mannen bestaat er geen aanspreekvorm in de trant van Jongeheer” of zo. Zelf een ongetrouwde vrouw van midden veertig zijnde, begin ik mij er tenslotte aan te ergeren op doktersrecepten, brieven van sommige instellingen of door de telefoon nog steeds de titel mejuffrouw te moeten aantreffen, respectievelijk te horen. Alsof het er iets mee te maken zou hebben welke burgerlijke staat (etiket) ik voer. En in het sociaal verkeer: tegen een man te moeten zeggen welke aanspreekvorm men wenst is een beetje moeilijk, want vaak proef ik eruit dat die mannen graag willen dat je een vermeende kwetsbaarheid toegeeft door op de titel „mevrouw” te hameren, alsof wij vrouwen nog steeds via de man onze status dienen te verwerven door te trouwen (en kinderen te krijgen). Tame lijk ouderwets dus; die statusgedachte dan. HONGARIJE Van 6 tot 14 mei werd in Londen de internationale postze geltentoonstelling „London 1980” ge organiseerd. In verband hiermee gaf de Hongaarse post een zegel van 3 Ft. uit, samen met een aanhangsel, en gedrukt in kleine velletjes van drie stuks. De zegel toont een lid van de paleiswacht te paard en de reproduk- tie van de two pence blue uit 1840. Het aanhangsel geeft een afbeelding van het wapen van Londen, tentoonstellingsembleem. ding) 1980" werd 6 mei een serie van zes zegels verkrijgbaar gesteld met repro- dukties van schilderijen van de Mo- zambicaanse schilders Malangatana, Moises Simbine, Machiana en Man keu, in de waarden ,50, 1,50, 3,00, 4,00, 7,50 en 12,50. (afbeelding) O.a. Camplet - La Bohème - André Jamet: reeds een komplete j QQC vouwcaravan voor mobiel vakantiepiezier vanaf1 333 (Ook vele interessante vouwwagen-occasions) O.a. Domus - Isabelle - Walker - Eurovent Keuze uit 80 verschillende modellen, waarvan 20 te zien zijn in onze showroom. Reeds v.a Aljes uit voorraad leverbaar. Speciale rubberbotenshop Agatha Dekenstraat 22-30 Amsterdam Telefoon 020-128911 - Donderdag koopavond BERMUDA. Gewijd aan de schoon heidskoningin Miss World 1979-80, Gi na Swainson, verschenen 8 mei vier zegels, die op papier met watermerk CA spiraal werden gedrukt: 8 c. por tret vam Miss World met kroon, 20 cc. Miss Swainson met scepter na de kro- ningsceremonie, 50 c. Gina Swainson op haar pauwetroon tijdens haar „Welkom thuis”-partijtje en 1 Miss World zittend in een Bermudaans rij tuig. De zegels zijn op papier met w.m. CA spiraal gedrukt, (afbeelding) (‘■«WK NIEUW-ZEELAND. Havengezich ten komen voor op vier zegels, die 4 juni verkrijgbaar werden gesteld: 25 c. de haven van Auckland, 30 c. de haven van Wellington, 35 c. de haven van Lyttelton en 50 c. Port Chalmers. De zegels werden door D. A. Hatcher uit Auckland aan de hand van foto’s ont worpen. f 25,-: C. van Dooren, Zandvoortselaan 287, Bentveld. 25,-: K. M. v. d. Maarel, Kievitslaan 22, IJmuiden. 15,-: Mw. Van Gelderen, H. Schaftstraat 18 II, Haarlem. 15,-: G. Th. Kors, Burg. Weertplantsoen 179, Santpoort-N. 10,-: J. M. Ruyter, Sophiastraat 41, Haarlem. 10,-: Mw. A. Broeksma, Kruisberglaan 101, IJmuiden. 1 Nieuwsgierig naar franse wijn? Maak 3 gulden over op postrekening 3bI()2b(t.ii.v ARK B\. Wormerveei Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus MOZAMBIQUE. Ter van de Dag van de Arbeid zag op 1 mei een zegel van 10,100 het licht met de portretten van Marx, Engels en Lenin. Naar aanleiding van de internationa le postzegeltentoonstelling „London 3 5 110 12 15 16 21 20 18 19 22 6 170 SS .wt 44, IIIIIIIHII»;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11